actief in i vrije tijd 1 Minister opent buurtcentrum Dansgroep Achalay bijna uit de brand Meer dan SUBSIDIE VOOR "DE KOOI" VERHOOGD TOT 700.000 GULDEN 30.000 bezoekers geremd Daders beroving gepakt Gil'ten van vele kanten Te abrupt op Leidse woon beurs Weer poging geldkas in motel t£ stelen MAANDAG 4 FEBRUARI 1980 LEIDEN Echtscheiding De werkgroep tv-issue ran de Leidse Studentenekklesia ver toont vanavond het pro gramma met de MAP, dat vo rig jaar op de televisie werd uitgezonden. In dat pro gramma vertelden mensen over hun ervaringen met echt scheiding. Na afloop van het programma is er gelegenheid om met elkaar en met enige deskundigen van gedachten te wisselen overliet vertoonde. De bijeenkomst wordt gehouden in het het trefcentrum aan het Rapenburg 100. Flamenco Wie flamenco-dansen tvil leren kan vanavond terecht in het Leidse Volkshuis aan de Apo- thekersdijk 33. Om 9 uur be gint daar een nieuwe cursus van tien lessen onder leiding van Teresa. Alfred. Hitchcock In de maand februari wordt in het Kijkhuis aan de Vrou- wenkerkkoorstraat 17 een cyclus van films van de Engel se regisseur Alfred Hitchcock vertoond. Vanavond wordt het spits afgebeten met een spionage-thnller die in 1938 werd gemaakt. Er zijn twee voorstellingen: een of 20 en een om 22.15 uur. Toegangs prijs f4.50. Burengerucht LEIDEN - De politie heeft afgelo pen nacht om drie uur een stereo combinatie in beslag genomen in een flatwoning aan de Arends horst. De politie had tevoren ge probeerd door waarschuwingen liet burengerucht te temperen. Toen hier geen gehoor aan werd gegeven, besloot de politie tot in beslag name, op grond van de plaatselijke politieverordening. LEIDEN - Een 21-jarige Leidse au tomobilist meende gisteravond om elf uur op de Kanaalweg "ie mand"' te zien oversteken. Bruusk trapte hij op de rem. Hij slipte. De wagen tolde rond en kwam met een knal tot stilstand tegen een schrikhek van de spoorweg. De wagen is total loss. De man kwam met de schrik vrij. Hij bleek overigens slechts schimmen gezien te hebben. Er zat alcohol in zijn bloed. LEIDEN - In een propvolle Stadsgehoorzaal heeft de Leidse carnavalsvereniging "De Hutspot ten" zaterdag weer het bijna tradi tioneel geworden bejaardencarna val gevierd. De meer dan honderd ouden van dagen hebben genoten van een af wisselend programma gepresen teerd door de Leidse carnaval sprins Theo de Eerste. Óp dit "Carnaval voor 65-plussers" zoals het officieel heette traden naast de raad van elf. de prinsen garde en de mini- en midigarde nog diverse artiesten op. onder wie het Trio Henny Langeveld.de Hutspot- singers en de Bierknuwers. Al$ bekende gasten waren uitgeno digd Harry Touw, Rita Corita de alt Willemke van Claerberghen en de bariton Piet van Egmond. Snelheidscontrole LEIDEN - Bij een snelheidscon trole die vrijdagmiddag op de IJsselmeerlaan in Leiden werd gehouden bleken 29 automobilis ten de daar toegestane maxi- per'uur'te'hebben^v^rtredex^De hied' ""men.; het comité voor de zomerposlreqels penningmeester Pans ren bijdrage re hoogst'gemeten snelheid was 84 vlJjduizend gulden aan. Hel folkloristische dansensemble "Achalay" is voor een groot deel uit de brand. kilometer per uur. LEIDEN - Onder bedreiging van een mes werd in de nacht van za terdag op zondag een inwoonster van Leiden op de Lage Rijndijk beroofd van haar tas met inhoud. De twee daders, één 19-jarige en een 20-jarige Leidenaar zijn in middels door de politie aange houden. De 19-jarige werd vijf minuten na de daad in de Am- bonstraat aangehouden door de politie. Hij had zich verstopt on der een geparkeerde auto. De mededader wist toen nog te ont komen, maar kon gisteravond door de politie worden opgepakt. Uit de tas is niets verdwenen. LEIDEN - Een jaar na het uitbreken van een alles verwoestende brand in de ZMO K-gemeenteschool aan de Hoge Morsweg in Leiden, is het folkloris tisch dansensemble "Achalay", dat de kos tuums en attributen daar had opgeslagen, weer in staat om op te treden. Op 5 april zal de groep weer in authentieke kostuums met een show te zien zijn op de planken van de Leidse Schouwburg. Door de financiële hulp van parti culieren, bedrijven en de ge meente is er in totaal 52.000 gul den ingezameld. De totale schade aan de spullen van "Achalay" was 75.000 gulden. Mevrouw N. Ottc overhandigde zaterdagoch tend in de Wienerwald in een laatste bijdrage vijfduizend gul den namens het comité voor de Zomerpostzegels aan penning meester H. Paas van de vereni ging. Dank Achalay" had een bijeenkomst georganiseerd om de geldgevers te bedanken en te laten zien wat met hun geld was gebeurd. Het dansensemble heeft inmiddels een groot deel van het geld be steed aan de aanschaffing of het herstellen van de unieke kos tuums, die zaterdag door enige leden werden getoond. Verder beschikt men nu ook weer over een beperkte geluidsapparatuur. De resterende 23.000 gulden moet de groep volgens bestuurs lid Evert Elsenaar nu zelfverdie nen. Van dit geld moeten nog diverse at tributen, zoals bijvoorbeeld voor de folklore onontbeerlijke in strumenten, keukengerei en meubilair worden aangeschaft. Pas dan is de groep weer terug op het peil waar men een jaar gele den was, voordat de aangestoken brand in de school alles vernie tigde. Zo'n 100 authentieke kos tuums uit Nederland en Oost- Europa gingen toen verloren. Heel Nederland Door de 24-leden tellende vereni ging werd daarop onder het mot to "Help Achalay uit de brand" in heel Nederland en met name in de regio Leiden actie gevoerd. Met het verkregen geld is de ver eniging onmiddellijk aan het werk gegaan. Het krijgen van kostuums uit de Oostbloklanden maar ook uit Marken en Volen- dam bleek erg moeilijk te zijn. Na maanden van organisatorisch werk en met het dansprogramma op een laag pitje is de vereniging nu weer terug. Voorlopig maakt de groep gebruik van de Mor- spoortkazerne als oefenruimte, maar door de gemeente is de toe zegging gedaan door de gemeen te dat de vereniging over niet al te lange tijd in het gebouw van "Werkmans Wilskracht" aan de Boommarkt terecht kan. Speciale dank van "Achalay" ging zaterdagochtend uit naar het Anjerfonds Zuid-Holland dat 10.000 gulden beschikbaar stelde, de gemeente Leiden (5000 gul den) en het comité Zomerpostze gels met wellicht de laatste bij drage van 5000 gulden. Geslaagd bejaardencarnaval van Hutspotten LEIDEN - Zo'n 32.000 mensen hebben vanaf woensdag avond tot gistermiddag de "Woon-ideaal-beurs" in de Leidse Groenoordhallen be zocht. Tegelijkertijd is voor meer dan twee miljoen gul den aan meubels verkocht. Dit is een duidelijke stijging in vergelijking met de twee voorgaande jaren waarin deze beurs rond het wonen Leiden aandeed. Voor de organisatoren reden genoeg om dit festijn volgend jaar weer naar Leiden te ha len. Een van de organisatoren gaf aan dat dit jaar met opzet was afgezien van een arties ten-programma "omdat we geen gezelligheidsbeurs, maar een informatiebeurs zijn". Volgens hem zijn de mensen die de beurs bezoch ten nu echt gekomen om kennis te maken met het wo nen en niet voor een of ander programma met klinkende namen. "Het gaat ons er om in die dagen van de beurs mensen te be reiken die iets aan hun inte rieur willen veranderen. Je onderscheidt hier ook duide lijk twee groepen bezoekers. Jonge mensen die willen gaan trouwen. Deze richten zich veelal op de moderne inrich ting. En op de tweede plaats wat oudere gezinnen met volwassen kinderen die in fei te aan hun tweede inrichting willen beginnen. Hun voor keur gaat over het algemeen uit naar het klassieke", aldus de woordvoerder die zelf vindt dat alle inrichtings stromingen op de Woon-ide aal-beurs zijn vertegenwoor digd. Naast de interesse voor de 55 stands in de Groenoordhal ging de afgelopen dagen veel belangstelling uit naar de al ternatieve energie zoals zon- ne- en wind-energie waarop dit jaar duidelijk werd inge speeld. Uiteraard ontbraken de tips voor isolatie ook hier niet. De organisatoren willen bij de volgende woonbeurzen in Leiden wel meer aandacht gaan besteden aan het advise ren van de bezoekers. Vol gens hen is daar duidelijk be hoefte aan. Dit jaar heeft men al een stapje in deze richting gedaan in de vorm van de aanwezigheid van een bin nenhuisarchitect en een plan tencentrum. Gestolen Een van de standhouders kijkt met minder plezier terug op de Woonbeurs in de Groenoordhallen. Uit zijn stand verdwenen vijf Perzi sche tapijten' met een totale waarde van 18.000 gulden. Vermoedelijk zijn de tapijten zaterdagnacht ontvreemd. De daders zijn spoorloos. LEIDEN - Met het onthullen van de naam "Buurtcentrum De Kooi" en de mededeling dat de subsidie voor dit cen trum door het ministerie van cultuur, recreatie en maat schappelijk werk was verhoogd tot 700.000 gulden, heeft minister Gardeniers zaterdagochtend het wijkgebouw voor de Kooi aan de Drifstraat.in Leiden geopend. Deze officiële handeling van de minister luidde de ingebruik name van het wijkcentrum door het wijkcomité, het clubhuis, het dienstencentrum en de speeltuinvereniging Voorzitter Jan Werter noemde in zijn toespraak tot de tientallen wijkbewoners deze samenwer king van vier toch wel verschil lende instellingen uniek. Hij herinnerde er wel aan dat deze samenwerkingsgedachte zo'n negen jaar geleden, toen de eerste aanzet tot een nieuw wijkgebouw werd gegeven, "ook al in onze achterhoofden heeft gespeeld". Werter wees erop dat tijdens de ontwikkelingsperiode van het buurtcentrum niet altijd alles even gemakkelijk is verlopen. Hij vergeleek het werk met dat van- musici die voor een optreden de juiste toon met elkaar moeten vinden. Dat laatste geldt volgens hem ook voor het nieuwe wij- konderkomen dat als ontmoe tingsplaats voor jong en oud bin nen de wijk moet gaan dienen. in voorbereiding zijn in de Leidse wijken op een rijtje. Daarvoor moet er volgens hem flink in de buidel worden getast. "Dat levert zorgen op die in de toekomst zullen gaan spelen. Door nieuwe buurthuizen gaan de lasten van de gemeente flink stijgen. Ook in de Kooi zelf is de klus nog niet afgerond", aldus Tesselaar die daarmee op de Zevensprong doelde, die eind februari zal wor den opgeleverd. De geldopbrengst die het buurt centrum met de opening heeft gekregen in plaats van cadeaus wordt besteed aan het reuma fonds, een Surinaams kinderte huis, voor de aanschaffing van een blindegeleidehond en aan de stichting Philadelphia, die zich inzet voor geestelijk en lichame lijk gehandicapten. In de middaguren werd er "open huis" gehouden in het r vele Kooi-bewoners gebruik gemaakt. e buurtcentrum. Van die gelegenheid werd door 'De toename van buitenlanders in de wijk, die moeten leren leven met ons en onder elkaar, daar moeten wij ook samen de goede toon mee vinden. En dit huis kan daartoe een goede bijdrage leve ren", aldus Werter die daaraan toevoegde, dat er nu al samen komsten zijn van buitenlandse vrouwen in het buurtcentrum. De voorzitter van het wijkcomité was verder erg te spreken over de samenspraak met de gemeente. "Van het begin tot het einde heb ben de wijkbewoners ook in spraak gehad". Minister Gardeniers kreeg de han den van de aanwezigen op elkaar met de mededeling dat er nog 100.000 gulden boven op de door CRM toegezegde 600.000 gulden aan subsidie voor het nieuwe ge bouw zou komen. Het nieuwe wijkgebouw met ruimten voor de bejaarden en de tienersoos, han denarbeid, vergaderingen, en de peuterspeelzaal heeft in totaal 1,4 miljoen gulden gekost. De minister deelde mee (Jat Leiden tot een van de gemeenten be hoort die op het sociaal-culturele vlak een heel hoge rijksbijdrage ontvangen. Volgens haar is er dan ook een redelijk goede materiele basis op dit gebied. In haar rede sprak zij haar waarde ring uit over het samengaan ifi één gebouw van verschillende instellingen uit de wijk. Zij wees op de actieve inzet van zo'n 180 vrijwilligers voor de Kooi en ze noemde deze inzet een voor waarde om het welzijnswerk sneller en beter te kunnen doen. Wethouder Tesselaar die zich in tensief bezig heeft gehouden met de ontwikkeling van het nieuwe buurtcentrum zette de projecten op sociaal-cultureej gebied die op het ogenblik in uitwerking of Voorzitter W'ertervan het wijkcomité de Kooi, geeft minister Gardeniers een vogelkooitje met vier vogeltjes. Dit symboliseert de vier instellingen die gebruik gaan maken van het nieuwe wijkgebouw. LEIDEN - Een poging om de geldkas in Holyday Inn te stelen is gisteravond mis lukt. Omstreeks kwart over zes pro beerden twee nog onbeken den de kas vanachter de ba lie in Holyday Inn te stelen. Dit mislukte echter omdat de kas vastzat. De twee wis ten echter te ontkomen. La ter werd hun auto nog door een tegemoetkomende poli- tie-auto gesignaleerd. Deze laatste kwam echter bij het draaien op de weg, om de twee te achtervolgen, in bot sing met een andere auto, waardoor een verder rijden onmogelijk werd. Nog niet zo lang geleden is men er op ongeveer dezelfde ma nier wel in geslaagd de geld kas in Holyday Inn te stelen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3