LEIDSCH DAGBLAD Overval hoofdpostkantoor in Utrecht vandaag Weer auto op verkeerde helft Zeven man voor moord in arrest Dr. Vis /a Gewapende mannen maken enkele geldzakken buit UDINK NEEMT ONTSLAG Republikeinen eisen "volledig onderzoek" naar steekpenningen schandaal in VS MAANDAG 4 FEBRUARI 1980 OPGERICHT 1 MAART 1860 36080 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bettine Vriesekoop overweegt overstapje van Avanti naar Scylla De Hazerswoudse tafelten- nister Bettine Vriesekoop deed in het afgelopen week einde weer eens van zich spreken. In het Europese Top Twaalftoernooi nam zij sportief revanche op het plaatsingscomité, dat haar een twaalfde plaats had toe bedacht. Op manlijke wijze rekende Vriesekoop af met haar concurrentie; in de fi nale bleek haar aloude En gelse rivale Jill Hammersley echter te sterk. Overigens overweegt Bettine Vriesekoop Avanti te verla ten. Zij heeft een aanbieding op zak van de Leidse vereni ging Scylla. Ze wil wel in Hazerswoude blijven, maar dan tegen een financiële te gemoetkoming. Het Avanti- bestuur zal zich woensdag avond over deze kwestie be raden. In de eredivisie nam Ajax ver der afstand van de concur rentie. Zelf wonnen de landskampioenen met 3-0 van Vitesse, dat de dupe werd van de schoonmaak woede van scheidsrechter Mulder. Die had deze wed strijd uitgekozen om het 'schone' voetbal te propage ren. Vitesse-voetballer Leo de Leeuw ondervond het schrikbewind van Mulder aan den lijve: twee onschul dig ogende overtredingen leverden hem de rode kaart op. In Rotterdam bereikte het zwaar gehavende Sparta een verdienstelijk gelijkspel (3-3) tegen AZ'67. Op het basketbalfront schroefde Leiden-speler Jimmy Woudstra zichzelf op naar een absoluut hoogte punt. Tegen Dordrecht neig de zijn spel naar perfectie, wat werd uitgedrukt in een 100% schotpercentage bij 31 punten. Hij legde hiermee de basis voor een ruime zege van zijn ploeg: 136-86 PAGINA'S 11-19 "Tipparade per definitie on betrouwbaar" PAGINA 5 Partijraad PvdA tegen boy cot PAGINA 7 Omkoopschandaal in Ame rika PAGINA 9 CNV-voorzitter: "Soms kom ik harder over dan ik bedoel" PAGINA 20 22 PAGINA'S ropese Tup- Twaulf-toemuui Bloedbad in Amerikaanse gevangenis UTRECHT (GPD) - Tenminste drie gemaskerde en gewa pende mannen hebben vanmorgen het hoofdpostkan toor in Utrecht aan de Neude overvallen. De rovers sloegen hun slag op het moment dat de kasafdeling de loketten van geld zou voorzien. Met verscheidene gestolen auto's gingen ze ervandoor. Over de hoogte van de buit wilde de PTT geen mededelin gen doen. Er zijn echter enkele postzakken met geld meegenomen. Beleidsfouten in Ogem-concern ROTTERDAM (GPD) - Drs. B.J. Udink, voorzitter van de raad van bestuur van het in Rotterdam ge vestigde Bouwconcern Ogem, wordt op 1 maart uit zijn functie ontheven. Ogems raad van com missarissen heeft vandaag een verklaring uitgegeven waarin, onder dankzegging voor wat Udink in de afgelopen zeven jaar voor Ogem heeft gedaan, wordt meegedeeld dat Udink zelf Ogem wil verlaten. Hem wordt een aan tal gedrags- en beleidsfouten verweten die voor het Ogem-con cern zeer schadelijk zijn geble ken. Udinks voorganger bij Ogem, K. Fibbe, neemt voorlopig de leiding van Ogem over. De raad van commissarissen van Ogem heeft deze besluiten afge lopen vrijdag genomen nadat de overneming van het Westduitse bouwconcern Beton und Mo- nierbau, dat ten tijde van -de overneming al in ernstige finan ciële moeilijkheden verkeerde, een regelrechte strop is gewor den voor Ogem. Door de gebeur tenissen in Iran, waar de Beton und Monierbau werkzaamheden verrichtte, is het bedrijf uitein delijk failliet gegaan. Ook de merkwaardige aandacht die Udink, vroeger minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, met enige regelmaat op zich wist te vestigen, zou voor Ogem schadelijk zijn geacht, met name in de Arabische landen. In Saoedi-Arabiè houdt Ogem zich bezig met enkele omvangrijke projecten. In de jaren zestig en het begin van de jaren zeventig heeft Ogem on der leiding van Fibbe een grote uitbreiding ondergaan. Onder Udink werd deze ontwikkeling versterkt. Getracht werd Ogems activiteiten in Europa uit te brei den. In dat kader trachtte Ogem ook het in ernstige moeilijkheden verkerende bouwconcern van Nederhorst over te nemen, maar later zag Ogem daar weer vanaf omdat daaraan voor Ogem te gro te risico's verbonden bleken te zijn. In het algemeen blijven de resultaten van Ogem thans sterk achter bij de Verwachtingen. Regen Veel bewolking en perioden met regen, in het noorden mogelijk sneeuw. Mi nimumtemperaturen van min 2 graden in het noorden tot plus 3 graden in het zuiden van het land. Middagtempera- tuur rond 5 graden. Matige, aan de kust af en toe krachtige wind tussen zuid oost en zuidwest. (Opgemaakt om 11.15 uur) Rond kwart voor negen vanmorgen drongen drie of vier mannen met bivakmutsen via de ingang aan de Oudegracht de binnenplaats vón het noofdkantoor binnen. Twee van hen waren gewapend. Volgens ooggetuigen had een van de overvallers een zilverkleurige revolver in de hand; de ander was bewapend met een automatisch wapen, vermoedelijk een sten- gun of een pistool-mitrailleur. Om binnen te komen had het viertal het slot van het hek gefor ceerd. Een PTT-ambtenaar ver moedt dat de mannen vorige week al het slot hadden bewerkt. „We hadden vorige week al moei te om het hek op een normale manier open te krijgen. De sleutel was er nauwelijks in te krijgen", aldus de ambtenaar. Over het verloop van de overval is de politie vaag. Vast staat dat dè overvallers zeer snel en profes sioneel te werk gingen. Ze dwon gen enkele ambtenaren op de binnenplaats, onder bedreiging van de vuurwapens, de geldzak ken af te geven. In meegebrachte slopen stopten zij de buit. Daarna gingen ze er vandoor in een blauwe BMW die klaar stond met draaiende motor. Om te voorko- 'men dat PTT-wagens de achter volging zouden kunnen inzetten, hadden de rovers de uitgang aan de achterzijde van het postkan toor met een gestolen Fiat gebar ricadeerd. Direct na de vlucht sloeg de PTT groot alarm. De Utrechtse politie dirigeerde onmiddellijk alle be schikbare syrveillancewagens naar de uitvalswegen en infor meerde de politiekorpsen in de omliggende plaatsen. Het kente ken van de vluchtauto was be kend, maar deze bleek op 31 ja nuari in Hilversum te zijn gesto len. Omstreeks tien uur vond de politie de BMW terug. Buurtbe woners hadden rond tien voor negen drie of vier mannen zien overstappen in een groene Ford. Ook deze wagen was op 31 janua- ri,in Hilversum ontvreemd. Vari de daders ontbreekt tot nu toe elk spoor. De signalementen zijn onduidelijk. Auto in de Ringvaart: een dode EASTON (AFP) - De leiders van de Republikeinse Partij in de Verenigde Staten heb ben een "onmiddellijk, volle dig, onpartijdig en definitief' onderzoek geëist naar het steekpenningenschandaal waarbij acht congresleden, van wie zeven Democraten, betrokken zouden zijn. De Congresleden zouden zich in de afgelopen jaren hebben laten "omkopen" door leden van de FBI (federale recher che) die zich uitgaven voor Arabische zakenlieden (zie ook pagina 9) HAARLEMMERMEER - De 31-ja- rige H. A. M. Bouwmeester uit Roelofarendsveen is zondag avond verdronken in de Ring vaart ter hoogte van Wetering- brug in de Haarlemmermeer. Bouwmeester zat in een auto die bestuurd werd door de 30-jarige J.C., eveneens uit Roelofarends veen. Door nog onbekende oor zaak verloor deze de macht over het stuur, waardoor de auto van de Leimuiderdijk in dè Ringvaart terechtkwam. J.C. kon de auto bijtijds verlaten. Bouwmeester is later door de rijkspolitie te water uit de auto gehaald. Het slachtof fer was toen al overleden. De poli tie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van het ongeval. Op rijksweg bij Sassenheim (Van één onzer verslaggevers) SASSENHEIM - Oplettend heid van twee surveilleren de Sassenheimse agenten heeft hoogstwaarschijnlijk een ernstig ongeluk voor komen. Zij zagen gistermor gen door de achteruitkijk spiegel in hun auto, dat een chauffeur, een 55-jarige in woner van Santpoort, de verkeerde weghelft van rijksweg Den Haag-Amster dam opdraaide. De politie mensen keerden razendsnel hun wagen en gingen met loeiende sirene achter de 'spookrijder' aan. Na enkele honderden meters, in de buurt van Sikkens, hadden zij de Santpoorter al achter haald. De man, volgens de politie erg geschrokken, had geen ver klaring voor het waarom hij de verkeerde afslag had ge nomen. Hij zou niet in de ga ten hebben gehad dat hij de verkeerde rijbaan was opge reden. Pas toen de chauffeur de politie achter zich wist, besefte hij 'fout* te zitten. Voor de politie is het een raad sel hoe de man de verkeerde weghelft heeft kunnen ne men. "Juist daar bij de Klin kenberg staat het allemaal erg duidelijk aangegeven. Op zo'n manier ga je je wel af vragen welke maatregelen je dan zou moeten nemen om zulke toestanden te voorko men", aldus een woordvoer der van de rijkspolitie in Sassenheim vanmorgen. Het is de tweede keer binnen één week dat de politie op rijksweg Den Haag-Amster dam met 'spookrijders' is ge confronteerd. Vorige week waren er in Haarlemmer meer twee doden te betreu ren toen een automobilist, na dertien kilometer op de ver keerde weghelft te hebben gereden, frontaal op een te genligger inreed. SANTA FE (AP) - Leden van de Nationale Garde en een speciale politiebrigude zijn er in geslaagd de brandende staatsgevangenis van de Amerikaanse staat Nieuw Mexico binnen te dringen en alle resterende gijzelaars te bevrijden (zie foto). Daarmee kwam een einde aan een 36 uur durend bloedbad dat ten minste 32 gevangenen het leven kostte. Ruim 50 mensen moesten met verwondingen worden op genomen. Een hooggeplaatste politiefunctio naris van de staat Nieuw Mexico, Charlie Anaya, verklaarde dat hem was meegedeeld dat 32 ge vangenen werden gedood. Gouverneur Bruce King deelde verslaggevers mee dat hij erin had toegestemd dat de politie- troepen het gebouw zouden bin nendringen, ondanks dreige menten dat de gegijzelden zou den worden gedood. Ongeveer 100 leden van de garde en poli tiemannen drongen gisteravond de gevangenis binnen. Toen een groep van ongeveer 25 gevangenen, die zich bevonden in het hoofdgebouw waar de di rectie was gehuisvest, tegen de manschappen begon te schreeu wen, bevestigden deze bajonet ten op hun geweren. Korte tijd later werd meegedeeld dat men de situatie in handen had weten te krijgen "zonder dat een schot was afgevuurd" Omvangrijk onderzoek naar dood Lunterse veehandelaar JUWELEN UIT MOTELKAMER GESTOLEN AMSTERDAM (ANP) - Uit een kamer van een Amsterdams mo tel zijn gisteren drie koffertjes met juwelen gestolen met een ge zamenlijke waarde van 180.000 gulden. De gedupeerde eigenaar is een 26-jarige Zwitser. Zijn ka mersleutels werden gestolen uit zijn jaszak, toen hij een bezoek bracht aan een bar in de binnen stad van Amsterdam. EDE (GPD) - De Edese poli tie heeft vanochtend in samenwerking met de rijkspolitie in Scherpen- zeel en Rhenen zeven mannen aangehouden die ervan worden verdacht betrokken te zijn geweest bij de moord op de Lunte- rense veehandelaar Mari- nus Flohr. Flohr werd donderdagavond 13 de cember vorig jaar in een vee schuur bij zijn afgelegen hoeve doodgeschoten en vermoedelijk beroofd. De zeven verdachten zijn ingeslo ten in het Edese politiebureau. In het belang van het onderzoek wilde hoofdinspecteur W. J. M. Velings vanochtend geen nadere mededelingen doen. Ook de rijkspolitie in Scherpenzeel en Rhenen verstrekte geen informa ties. De politie in Ede sluit niet uit dat er nog meer aanhoudingen zullen volgen. Bij de actie vanochtend in Scherpenzeel en Rhenen is niet geschoten. Het 25 man sterke Gelderse recher cheteam is meer dan zeven we ken lang bezig geweest met een omvangrijk onderzoek naar de moord. Dat onderzoek is uiterst moeizaam verlopen. De daders werden echter direct al gezocht in een beperkte groep van harde criminelen. Koel en afstandelijk. Zo heeft dr. A. J. Vis negen jaar lang het burge meesterschap in Leiden uitgeoe fend. Nu kan afstandelijkheid op sommige momenten zeker tot goede dingen leiden, maar con stant toegepast draagt het het ge vaar van kleurloosheid in zich. In het geval van dr. Vis kwam daar nog bij dat het zijn persoonlijke betrokkenheid met de problema tiek van de stad aan het gezicht onttrok. En dat zal wel do voor naamste reden zijn dat de reac ties van politiek Leiden op zijn vertrek naar Den Haag zoveel lauwheid en onverschilligheid weerspiegelen. Die distantie was er bij dr. Vis van begin af aan. Vermoedelijk omdat dat zijn stijl van besturen is, mis schien ook ais een soort pantser. Want hij wist dat Leiden tot de zorgenkinderen onder de middel grote gemeenten behoorde en dat het Leidse politieke wereldje in die tijd de vergelijking met een rep tielenhuis glansrijk kon door staan. Bovendien kende hij het lot van zijn voorganger: mr. G. C. van der Willigen had. teleurgesteld en uitgeput, voortijdig het veld moe ten ruimen. Nogmaals, waarschijnlijk zou hij nimmer een sprankelende bur gemeester zijn geworden, maar na zijn stroeve entree (hij voldeed niet aan da profielschets: de commissaris van de koningin had hem al evenmin voorgedragen) zat het politieke klimaat in Leiden hem ook geen moment mee. Hij kreeg weldra te maken met een door de PvdA beheerst college van B en W dat hem alle niet strikt door de wet voorgeschreven ta ken ontnam, daarmee te kennend gevend dat men hem gedoogde, meer niet. In die sfeer komen zelfs de meest opgewekte naturen niet tot ontplooiing. In zijn portefeuille bleven openbare orde en veiligheid en bij die werk zaamheden stelde hij zich formeel en weinig inspirerend op. Over de politie deed hij in de betrokken gemeenteraadscommissie alleen mededelingen, tot een toetsing van het beleid aan opvattingen van anderen liet hij het niet ko men. De wet eiste dat ook niet van hem, maar dan nog. Hij kreeg te maken met een uitbar sting bij de brandweer, die de overmatig lange werktijden niet meer nam - een al geruime tijd smeulend vuur waarvan de ernst niet goed was getaxeerd. Zijn horeca-nota, onderwerp op tal van vergaderingen, bracht de gemeenteraad tenslotte tot grote treurnis. Een nieuw politiebureau en een nieuwe brandweerkazerne, jaren en jaren is er over gesproken. Ze zullen er nu komen en misschien heeft hij daar wel krachtig en In ventief voor gestreden, maar naar buiten drong daarvan weinig door Hij kon ook problemen wel eens on handig aanpakken, zoals bleek in de beruchte kwestie-Daey Ou- wens, waar hij de gemeente het verkeerde pad op stuurde, wat leidde tot een pijnlijke en kostbare afgang bij het ambtenarenge recht. Ontegenzeggelijk op zijn best was dr. Vis als voorzitter van die verre van gemakkelijke gemeenteraad. De raadsvergaderingen leidde hij slagvaardig, met grote kennis van zaken en met werkelijk voorbeel dige objectiviteit. Hier kwamen zijn afstandelijkheid, zijn met grote zorg gekoesterde neutrali teit hem uitstekend van pas. Hoe weinig tegemoetkomend de PvdA-wethouders zich bij de taakverdeling ook tegenover hem hadden opgesteld, hij gedtoeg zich steeds loyaal jegens hen. Zo loyaal dat de fractie van zijn eigen partij de VVD, het er wel eens moeilijk mee had. De representatie deed hij ook uit stekend, hij toonde dan vaak een charme die voeding gaf aan de gedachte dat hij in een minder weerbarstige, een minder politiek geladen gemeente dan Leiden veel beter op zijn plaats zou zijn geweest. R.P. Leidsch Dagblad Q*«n krant btiorgd? Bal dan Maandag t/m vrijdag van 18.00-19.30 uur Zaterdags vén 16 00-10 00 uur. Uitsluitend tel 071-211515 210221 Of 144941

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 1