-Dinsdag-Uoensdag-lloordeel: Desillusie y. Cromvoirt Russen boos weg uit Lake Placid rama Politieke situatie overheerst zwemprestaties Oxholm opvolger Storholt ROOMBURG BEHAALT ZAALHOCKEYTITEL Sercu/Fritz stappen af GROOT 2 KILO KARBONADE SLAG VERS VAN DE VEILING 1 kilo spruiten 0,95 1,10 ...3,25 3,95 MAANDAG 4 FEBRUARI 1980 SPORT AMERSFOOR (GPD) - In de handeling van de Rus Alexei Murisov school een cynische symboliek. Het lot had hem zaterdag aangewezen om de prijzen uit te reiken op de vlinderslag, maar het toeval wilde dat niet een landgenoot van de Europese zwemofficial bij de vijfde Speedo Meet in Amersfoort op het hoogste podium stond, maar een Amerikaan, Steven Gregg. Het was niet het enige opvallende mo ment in Amersfoort waar zwemtech- nisch gezien de middelmatigheid troef was. Wat te denken bijvoorbeeld van de serie zilveren roebels die werden uitgereikt aan de Rus Wladimir Salni- kov, de Amerikaanse Cynthia Wood- head en de Nederlandse Maritzka van der Linden ten teken dat hun presta ties de meest opvallende waren ge weest van deze toch wel wat macabere sportontmoeting. Olympische mun ten, die mógelijk, als de Spelen in Mos kou niet doorgaan, nog een historische betekenis zullen krijgen. Was het broederlijk optrekken van Oost en West het antwoord van de „basis" aan hun politieke leiders? Of getuigt het overschrijden van de door wereld machten afgebakende grenzen van een politiek analfabetisme, dat de werke lijkheid geweld aandoet? Mag je van een sportman, die jarenlang, dagelijks aan zijn vorm heeft gewerkt, vragen of hij vrijwillig afstand doet van het door hem nagestreefde doel? In het Amerikaanse kamp zijn er enkelen die ronduit toegeven de president blindelings te zullen volgen in zijn be velen, maar als het op een stemming zou moeten aankomen kiezen de mees ten toch voor Moskou, ondanks alle twijfels, die zij toch ook wel verwoor den. Zoals bijvoorbeeld Jim Montgo mery, de gouden-medaillewinnaar op de sprint in Montreal, die twee jaar ge leden ook tijdens de wereldkampioen schappen in West-Berlijn de hoogste eer opeiste. Hij mikt nog steeds op de Spelen in de Russische hoofdstad. „Na Berlijn heb ik wat gas teruggenomen omdat er wat privéproblemen speel den, maar sinds december ben ik weer volop in training. Ik heb nu een baan als manager van een groot hotel in Dallas, maar in mijn contract zijn voorwaarden opgenomen dat ik mij kan voorbereiden op de Spelen. Tweemaal per dag train ik hard en me de door mijn drukke baan is dat een zware belasting. Maar ik denk er nog niet over om de voorbereidingen stop te zetten. Als Moskou niet doorgaat komt er wel wat anders. Dan moet het daar maar gebeuren", aldus de 25-jari- ge Amerikaan, die ondanks de zware trainingsarbeid nog lang niet zeker is van zijn selectie. Dat geldt ook voor Cynthia Woodhead, evenals in 1978 opnieuw de koningin van Amersfoort, die op de vrije slag al les won wat zij wilde winnen. Terwijl zij met een afschuwelijk roomstelletje het erepodium afdaalde - „is voor mijn moeder, als ik het tenminste heel over krijg" - gaf ook zij toe het moeilijk te hebben met de huidige situatie. Een vrijwel dag'elijkse trainingsstage van vier uur per dag moet het meisje uit Riverside, dat komende week tussen Amersfoort en Parijs haar 16e verjaar dag hoopt te vieren, in een topvorm brengen. Het kleine Amerikaantje mikt vooral op de 200 meter vrije slag omdat ook zij ervaart dat de onderlinge verschillen in haar land wat de selectie betreft erg klein zijn. Een wereldster vol twijfels, zowel sportief als politiek gezien. En de Russen? Zij deden in Amersfoort wat van hen werd verwacht en met-als hoogtepunt de triomfen van Salnikov op de 1500 en de 400 meter vrije slag en het goede zwemmen van Sidorenko en Fesenko. In de breedte zullen zij het moeten afleggen, maar aan de top lijkt op sommige nummers het goud al klaar te liggen. Dat vanuit officiële bron nauwelijks een reactie los kwam op de politieke situatie lag voor de hand, maar ook de sportieve afgevaar digden beperkten zich tot datgene waarvoor zij op reis waren gestuurd. Mogelijk dat zij wel wat hadden willen zeggen, maar de taalbarrière belette een diepgaand gesprek. En de officials? Zij liepen weer stralend rond op dit sportieve gebeuren. Hun glimlach verspreidde de olympische gedachten, die in hun hoofd woelden en vooralsnog wensten zij de precaire situatie niet aan te roeren. Wel werd er in de wandelgangen druk gespecu leerd over alternatieven, waarbij we- reldspelen in Los Angeles of Montreal als een aardig haalbare troef door di verse landen op tafel werd gelegd. Het leek erop of de zwemprestaties in het afgelopen weekeinde kopje-onder gin gen in het politieke gebeuren. De tij den waren verre van imponerend, ook van erkende grootheden als Montgo mery en Woodhead, die - en dat was wel terecht - wezen op de zware trai ningsarbeid, die in deze periode wordt verricht. Geldt dat ook voor de Nederlanders? Het is wel zeker dat er in dit olympische jaar harder wordt gewerkt dan ooit en menig topper trekt per week zo'n zestig kilometer aan baantjes. Maar wat An- nelies Maas, Fred Eefting, Henk El- zerman, en Monique Bosga op deze driedaagse lieten zien was toch wel te leurstellend, al heeft de laatste het ex cuus dat de operatie die zy eind no vember moest ondergaan haar conditie meer heeft aangetast dan verwacht. Alleen Maritzka van der Linden kwam met haar 1.13,74 op de 100 meter schoolslag dicht bij de olympische li miet. De echte pluspunten kwamen van de jeugd: Connie van Bentum, Jolanda de Rover, Ingrid Esser, Monique Drost, Cees Jan Winkel en Hans Kroes u.t Lisse die als veertienjarige het aspiran- tenrecord op de 200 meter vrije slag verbeterde door een tijd van 1.48,44 neer te zetten. Een nieuwe generatie, die het een en ander belooft, maar de Spelen komen in feite voor hen te vroeg. In dat opzicht is het voorstel van Carter om de Spelen uit te stellen mis schien wel acceptabel voor de KNZB. Maar nog altijd heeft de Nederlandse zwemwereld de hoop op Moskou niet opgegeven en geen enkele kandidaat heeft een reisje naar de Russische hoofdstad op voorhand geweigerd. Dat bleek in een gesprek tussen de kandi daten dat het afgelopen weekeinde is belegd. Ook bondscoach Sitters blijft optimist ondanks de toch wat tegen vallende resultaten. De zwemwereld - en zij niet alleen - hoopt op betere tij den. In dat opzicht was de stevige om helzing tussen Cynthia Woodhead en Wladimir Salnikov (foto op eerste sportpagina) na uitreiking van de olympische munten mogelijk ook een stukje symboliek. Van der Smissen kampioen GILZE-RI JEN (GPD) - Voor het eerst in die vier dagen toonde Wim van Cromvoirt zijn emoties. Triomfantelijk juichte de Waalwijker naar zijn talrijke supporters. Om zich vervolgens aangedaan in de armen van zijn vrouw te storten. Twee caramboles later was Van Cromvoirt alweer geheel ontnuchterd. Niet hij, maar Christ van der Smissen zou de nieu we driebandenkampioen worden. Degene die dat op zijn geweten had, was de 61-jarige Jan Doggen. De Roosendaalse biljartveteraan deed zijn sportieve plicht en bewerkstel ligde via de nabeurt een remise. Een remise, die voor Van Cromvoirt net niet genoeg zou blijken te zijn om Christ van der Smissen na zijn winst op Rini van Bracht van zijn tweede driebandentitel af te houden. Ondersteboven .Zelfs, Christ van der Smissen, zo langzamerhand toch het een en ander gewend, was er van ondersteboven. Vele minuten na afloop kon hij het nog maar nauwelijk vatten. Oprecht bekende hij dat het geluk hem dit keer wel erg goed gezind was geweest en ook: „De beste wordt niet altijd kampioen". Het lijkt op een understatement, maar is het niet. Want Van der Smissen was op dit NK niet de beste, zeker in de beginfase niet. Van Cromvoirt was dat trouwens evenmin. Dat beiden toch de eerste twee posities in het eindklassement voor hun rekening namen, tekent het krankzinnige en sensationele verloop van dit 54e Nederlandse kam pioenschap driebanden. -Snijdende spanning en dramatiek waren de voornaamste ingrediënten van vrijwel iedere speelronde en van de finaledag in het bijzonder. Niet kwaliteit, techniek of routine gaven ten slotte de doorslag, maar fortuin, anders niet. Wat te denken bijvoorbeeld van het incident dat zich in de slotfase van het eindduel Van Cromvoirt-Doggen afspeelde. In de 45ste beurt werd eerstgenoemde al of niet ten onrechte afgeteld omdat zijn speelbal slechts twee banden zou hebben geraakt. De 30-jarige Waalwij ker zelf dacht daar anders over en had bij zijn protesten een deel van het 1 publiek op zijn hand. De arbiter hield echter voet bij stuk en verwees Van Cromvoirt onverbiddellijk naar zijn stoel. Anders zou een dergelijk voorval nauwelijks de moeite van het vermelden waard zijn geweest. Maar gezien de einduitslag kon juist die ene caram bole wel eens beslissend zijn geweest voor de verdeling van het hoogste eremetaal. Al was ook die tweede plaats voor de in de ereklasse debute rende Van Cromvoirt natuurlijk al ver boven de verwachting. De Waal- wijker was, naast Doggen, een van de weinige biljarters die in positieve zin verraste op dit driebandenkampioenschap. Geschenk Christ van der Smissen dus een toevalstreffer? Het lijkt er wel op, afgaan de op zijn zwak eindmoyenne (0.895). Maar het is toch niet geheel terecht om nu maar simpelweg te concluderen dat de Willebrorder geheel dank zij Vrouwe Fortuna weer eens een ereklasse-finale mocht winnen. Het kampioenschap van Van der Smissen is in zekere zin verdiend en be haald op basis van techniek, routine en een verdedigend sterk gespeeld tournooi. De titel moet voor de wat in het prestatieve slop verkerende Westbrabander als een geschenk uit de hemel zijn gekomen. Van der Smissen had een dergelijk succes nodig, hard nodig. Want hij was bij het uitblijven van de resultaten een beetje op weg wat van zijn zelfverze kerdheid te verliezen. Eindstand (resp. punten, hoogste serie, alg. gemiddelde): 1. Van der Smissen11 7 0.895 2. Van Cromvoirt10 7 0.996 3. Doggen 9 8 1.028 4. Van der Looy8 9 1.036 5: De Jong7 6. Van Bracht6 7. De Wilde5 8. Nieuwenburg 0 6 0.876 10 0.962 9 0.880 8 0.722 (gedegr.) "Dit gaat mij te hard, ik stap uit", moet Frank Hansen ge dacht hebben, toen hij met zijn Amerikaanse collega's de bobslee-baan van Lake Placid uitprobeerde. "Het uitstapje" kwam Hansen overigens wel op een fikse armblessure te staan, terwijl ook de remmer, in een poging de bob tot staan te brengen, gewond raakte. Aan de ande re kant van de wereld, in Sankt Moritz, verging het een drietal Zwitserse vier mansbobben aanmerkelijk beter. Zij beheersten de strijd om het Europees kam pioenschap volledig. De re serves wonnen goud, het eer ste team zilver en de derde keus brons. De favoriete Westduitse ploeg vloog uit de baan. LAKE PLACID (ANP) - De plaatsvervangend president van het comité voor lichaamscultuur en sport van de Sowjet-Unie, Valentin Syntch, heeft felle kritiek uitgeoefend op het olympische dorp in Lake Placid. In een interview met het Russische dagblad Sowjetskaja Kultura beschreef hij het dorp als "onmenselijk". "De atleten worden in woningen ondergebracht die later als gevangenis dienst gaan doen. Dat is in flagrante tegenstelling tot de olympische traditie", sprak de vertoornde Rus. De zeskoppige Russische equipe, een soort voorhoede van de totale afvaardiging naar de Winterspelen, heeft Lake Placid zaterdag direct na aankomst weer verlaten. Typerend voor de Russische woede was, dat de koffers onuitgepakt bleven. De delegatie is teruggereisd naar Montreal. Naar verluidt zou de voornaamste reden van terugkeer niet de onderkomens zijn, maar de boycotactie van de Spelen in Moskou. Zaterdag waren 8 van de 37 ingeschreven landen met hun ploegen in Lake Placid: China met 43 atleten en officials, de Verenigde Staten met 39, Canada (14), Groot-Brittannië en Italië met elk 7, Japan met vijf, Oost-Duitsland met vier en Zwitserland met één deelnemer. Inmiddels heeft zich in Lake Placid een Taiwanese skiër gemeld met als doel deel te nemen aan de Olympische Winterspelen, die over twaalf dagen beginnen. Laing Ren-Guey wil echter dat het organiserende comité van de Winterspelen afwijkt van de instructies van het Internationaal Olympisch Comité. Hij wenst namelijk niet deel te nemen als lid van de ploeg van de Volksrepubliek China, maar als lid van Taiwan. Hij stapte naar de rechter om te bepleiten dat voor hem bij de opening de Taiwanese vlag wordt gehesen. "Anders kan ik niet optimaal presteren", legde Laing Ren-Guey de rechter in het Amerikaanse Plattsburg uit. Rechter Norman Harvey gaf de skiër weinig kans. "Ik geloof niet dat het mogelijk is daartoe een bevel uit te vaardigen", zei hij. Morgen zal de rechter uitspraak doen. LEIDEN-De heren van Roomburg zijn gisteren in Delft zaalhockey- kampióen van de tweede klasse geworden. De Leidenaars won nen twee wedstrijden en werden daardoor onbereikbaar voor con current Forescate. Die ploeg kwam evenals Roomburg twee maal tot winst. De Voorschotenaren waren tegen Cartouche aardig op dreef. Via een 2-0 ruststand werd een 4-2 zege uit het vuur gesleept. De tweede confrontatie verliep min der voorspoedig. Niettemin werd de wedstrijd tegen Ring Pass met 3-1 gewonnen. Roomburg had in de eerste krachtmeting tegen Noordwijk veel last van nervositeit. De te genstander kon echter geen ge bruik van het mindere Leidse spel maken. Integendeel, de Noordwijkers kregen via doel punten van Van Aken en Frans Montanus (2x) een 0-3 nederlaag te verwerken. De tweede over winning (6-3 tegen Cartouche) was slechts van statistisch belang omdat de zege op Noordwijk het kampioenschap reeds had opge leverd. CANNES (ANP) - Het Neder lands hockeyelftal lijkt de zwaarste van de twee groepen geloot te hebben voor het Olympische hockeytoernooi van Moskou. Weliswaar spe len de twee finalisten van Montreal (Nieuw Zeeland en Australië) in de andere groep, maar Nederland is in een af deling ingedeeld met Pakis tan, India, Argentinië, Groot- Brittannië en Kenia. Het Nederlands dames-elftal speelt met de Sowjet-Unie, West-Duitsland, Nieuw-Zee- land, Groot-Brittannië en de Verenigde Staten in het eer ste Olympische dames hoc keytoernooi. DRAMMEN (ANP) - Tom Erik Ox holm is in het afgelopen week einde Noors schaatskampioen geworden. In Drammen volgde hij Jan Egil Storholt op, die ge zien zijn afwezigheid vrijwillig "troonafstand" deed. Oxhólm ondersteunde zijn succesvolle greep naar de Noorse schaats- macht overigens op imponeren de wijze. Hij legde beslag op drie afstandstriomfen: de 1500, 5000 en 10000 meter. Op de "midde nafstand", de 1500 meter dus, liet Oxholm een tijd voor zich af drukken van 2.02.49. Op de 5000 meter had hij 7.18.07 nodig, ter wijl het Noorse talent de 10 kilo meter na 15.16.52 voltooide. Ook op de 500 meter bleek Oxholm trouwens goed uit de voeten te kunnen. Achter winnaar Kay Ar- ne Stenshjemmet (39,89 secon den) greep de nieuwe Noorse kampioen de tweede prijs met een tijd van 40,25 seconden. Door die verrichtingen had Ox holm in het eindklassement een straatlengte voorsprong op de concurrentie. Oxholm noteerde 170.713 punten, terwijl Tveter en Sjöbrend respectievelijk 173.658 en 174.406 punten achter hun namen mochten laten schrijven. Schaatsmarathon Op de Amsterdamse Jaap Eden- baan zijn Atje Keulen-Deelstra en Co Giling de nieuwe nationale marathonkampioenen schaatsen geworden. Bij de dames bleef Atje Keulen de baas over 37 ande re rijdsters. In de eindsprint ver sloeg zij op routine Jeltje Jansma en Connie Brouwer, die respec tievelijk als tweede en derde ein digden. Lenie van der Hoorn uit Ter Aar kwam als zesde door de finish. Bij de heren was de suprematie van Co Giling groter. Zonder bedrei ging reed hij naar het goud. "Dolle" Dries van Wijhe werd op één ronde tweede, terwijl de rest van het veld op nog een lap extra werd getracteerd. Jos Pronk uit De Rijp kwam als derde over de streep. ANTWERPEN - Tumult in het Antwerpse Sportpaleiswaar zesdaagsekeizer Patrick Ser- cu en zijn Westduitse koppel- genoot Albert Fritz gister middag de pijp plotseling aan Maarten gaven. Een ge deelte van de houten baan was drijfnat, hetgeen voor het dure duo de aanleiding vormde om af te stappen"Het risico vooreen valpartij is mij te groot geworden", sprak Sercu. Ook Fritz deelde die mening en hun duurbetaalde extra-koppelgenoot Giuseppe Saronni mocht vervolgens alleen verder rijden. Sercu gaf overigens later toe dat de natte piste niet de enige re den was om op te geven. "Ik ben doodmoe na al die zes daagsen", verklaarde hij. "Antwerpen kon ik echt niet meer opbrengen"Sportpa leisdirecteur De Winter bena- derde de werkweigering van het tweetal overigens op de meest zachtmoedige wijze. "Ik heb 'er wel begrip voor", sprak hij. "Die jongens zijn zo moe, dit zie ik dan ook niet als con tractbreuk". Roger de Vlaeminck zag het al lemaal iets anders. De Vlaam se wielervedette was des dui vels. "Die gasten stappen zo maar af. Wat is dat voor een mentaliteitNou, ik ga ge woon door, tot ik uitglijd". 1. VenixlTournélRik van Linden NedlBellBel366 punten; 2. SchutzlVerlindenlHermann Wdll Bel/Lie) 342; 3. Pijnen/De Vlae- minck/Peffyen (NedlBellWdl) 280; Op tioee ronden: 4. Saronni (Ita alleen244. 2 kilo mooie sctiouderkarbonade 14,90 2 kilo fijne ribkarbonade 17,90 2 kilo blanke haaskarbonade 19,90 2 kilo verse braadworst 9,90 2 kilo heerlijke roomschnitzels 9,90 2 kilo hamburgers, pikant 9,90 Extra voordelig: 1 kilo botermalse paardebiefstuk 13,90 1 kilo blanke haasfilet 14,90 3 kroppen sla 1,00 Franse Golden 2 kilo Sinaasappelen vol sap 15 voor 10 grape fruits BOODSCHAPPENMARKT

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19