Maar wat schiet daarmee op VS-atleten lopen niet tegen Russen Wiel art zorgt voor "hoogtepunt Quax wint marathon Marita Koch snelt naar beste wereldprestatie v' VRIEND WINT BARRE MIDWINTER-MARATHON: Familiesucces in België MAANDAG 4 FEBRUARI 1 Indoortitel i 400 meter voor iLdqg jeugdatlete Sandra Dorlas LEIDEN - Jeugdatlete Sandra Dorlas van het Leidse De Bataven heeft gisteren in de Zwolse IJs- selhal tijdens de Neder landse indoorkampioen schappen atletiek op bij zonder fraaie wijze de titel behaald op de 400 meter bij de meisjes B (dit is de leeftijdsgroep van 15 en 16 jaar). Met haar tijd van 57,34 sec was zij superieur en bleef ze zelfs onder het nationale jeugdrecord dat haar clubgenote Ati Oskam vorig jaar met 57,96 sec vestigde. Toch bleef het record op deze afstand niet in Leidse handen, omdat gis teren de Friese Janneke Bosma met een tijd van 56,34 sec (bij de twee jaar oudere meisjes A) nog weer sneller bleek. Met de tijd van 57,34 sec doemen voor Sandra Dorlas wel uitste kende perspectieven op voor het zomerseizoen, want de praktijk van de afgelopen jaren heeft ge leerd dat het 's zomers gemiddeld twee seconden harder gaat dan in de IJsselhal gerealiseerde tijden De prestaties van de Bataven-atlete was de enige Leidse verrichting die goed was voor een medaille Wel waren er nog diverse finale plaatsen voor Leidse deelnemers weggelegd. Martien van de Hoorn (AV Holland) draaide uit stekend op de 3000 meter bij de heren. Na een serietijd van 8.47,6 belandde hij in de finale op de zesde plaats in 8.35,1. Op dezelfde avond bij de dames (altijd wat onderbezet) kwam Marian van Schie (Bataven) tot een vierde plaats in 10.09,4 nadat zij lange tijd uitzicht had gehad op een bronzen plak. Een onverwachte finaleplaats werd in de wacht gesleept door Bert Paauw (AV Holland) die zich weer eens waagde aan het hink- stapspringen, een nummer dat hij de afgelopen jaren links had laten liggen. Nu kwam er met 13.09 meter een niet gedachte zesde plaats uit de bus. Een achtste plaats veroverde Peter Wezel (Bataven) op de 1500 meter heren. Tweemaal kwam hij juist binnen de vier minuten aan de streep: in de series in 3.59.9 en in de finale 3.59.5. Zijn clubgenoot Kees van Klink bracht het op dit nummer in de series tot 4.06.1. Cp dezelfde afstand noteerde Marice Hunck (ook Bataven) bij de meisjes A 4.58,5 wat goed was voor een zesde plaats. Een prima verrichting leverde Mi chel Moll (AV Holland) bij de jongens A af. Hij liep de 400 m in 52,4 sec en ook voor hem lijken in het zomerseizoen snelle tijden in het verschiet. Zijn clubgenoot Al fred Verhoef sprintte op de 60m bij de heren naar een elektroni sche tijd van 7,20 sec waarmee hij het tot de halve finales bracht. Dat was niet weggelegd voor twee andere Holland-deelne mers: Wim Huige haalde 8,8 sec op de 60 m horden heren en Joske Boom scoorde 8.2 sec op de 60 m dames. Verdienstelijk was het optreden van AV Leiden-jumor Maarten van Manen die de 800 m bij" de jongens A aflegde in 2.04.6. Op deze afstand moest Asti Oskam (Bataven) bij de dames een te leurstelling wegslikken. Vorig jaar won zij bij de meisjes nog de titel op de 400 m, nu kwam zij er op de dubbele afstand mede door een pas sinds kort genezen bles sure niet aan te pas: 2.21.4. Club genoot Rob Rijskamp kwam in de verspringbak bij de heren tot de behoorlijke afstand van 6,63 Cor Vriend gaat zegevierend over de finish na een barre tocht APELDOORN (GPD) - De teleurstelling was duide lijk te lezen op het door inspanning getekende ge zicht van de winnaar van de Apeldoornse Midwin termarathon, Cor Vriend. Onmiddellijk na de finish kreeg KNAU's trainingscoördinator Bob Boverman al een katterige opmerking naar het hoofd. „Ik dacht dat je me tussentijden zou doorgeven", klonk het. Iets dat voor Boverman in de slotfase onmogelijk was, want de mee fietsende Amsterdammer had met bandenpech één van de volgwagens moeten opzoe ken. De katterige houding van de sterke LOS ANGELES (ANP)-Meer dan een dozijn Amerikaanse top-atleten hebben geweigerd deel te nemen aan indoor- wedstrijden in Los Angeles omdat in hetzelfde program ma ook zeven atleten uit de Sowjet-Unie zouden, uitko men De boycotters, allen behorend tot de 'Mohammed Ali atletiek club' onderstreepten hun boy cot met spreekkoren waarin kreten als: "Russen naar huis", "Sowjets weg uit Af ghanistan" herhaaldelijk te horen waren Houston Mctear, die vorige week het wereldrecord op de 60 meter indoor verbeterde droeg bij de demonstratie een Afghaanse vlag. De 400-me- terloper John Smith zei: "De bezetting van Afghanistan door de Sowjet-Unie is als een klap in mijn gezicht en ik hou er niet van geslagen te wor den" Het zevental atleten uit de Sow jet-Unie en de begeleiders hielden zich letterlijk en fi guurlijk op afstand Alleen Nikolai Tsjernetzki en trainer Valintin Sjtsjistjakov lieten weten dat zij dachten dat het niet uitgesloten was dat er toch nog Amerikanen zouden starten bij de Spelen van Moskou Tijdens die indoor atletiekwed strijden in Los Angeles won de Amerikaan Ron Livers zater dag het hinkstapspringen met een afstand van 17 meter, een nieuw Amerikaans indoorre- cord. Steve Scott van de Ver enigde Staten zegevierde op de 2 mijl in 8 minuten 37.2 se conden. Op de mijl ging de overwinning naar zijn land genoot Graig Masbeck in 404,7. De Westduitser Thomas Wessinghage werd in 4.05,7 tweede Daags na zijn zege in Los An geles won Ron Livers in Albu querque het hinkstapsprin gen met een sprong van 17 me ter en 7 centimeter wederom een Amerikaans indoorre- cord De Keniaan Wilson Waigwa, die zaterdag nog in Toronto aan de start was ver schenen won de mijl in de ma tige tijd van 4 minuten 04.1 seconden Brabantse winnaar was voor de buitenwacht waarschijnlijk on begrijpelijk, want had Cor Vriend niet juist een gezien de barre weersomstandigheden razendk- nappe tijd van 2.18.42 neergezet? Inderdaad knap, „maar wat schiet ik ermee op? Bij het NOC cijferen ze alleen maar om tot de conclusie te komen dat ik ruim vier minuten boven de Moskou limiet zit. Van de omstandighe den waaronder je moet lopen, trekken ze zich toch niets aan", reageerde de 30-jarige Helmon der. Begrijpelijk Daarom waren zijn katterige reac ties in Apeldoorn zaterdag toch begrijpelijk. Omdat vooral het Deventer trio Roelof Veld-Ge- rard Nijboer-Gerard Men tink al eerder had besloten om in Apel doorn een vroege limietpoging te wagen, had Cor Vriend ook zijn voorbereiding afgestemd op dit spektakelstuk, dat inclusief de mini-marathon 3000 deelnemers trok. Onder ideale omstandigheden was een limietpoging haalbaar, maar in plaats van een harde onder grond was het zaterdag vaak sop pen geblazen op de bospaden. Dan was er die spieren verstij vende, doordringende waterkou, waarover veel atleten na afloop klaagden, ook de plannenmakers Veld en Mentink. Bovendien moest nationaal kampioen Ge rard Nijboer geblesseerd aan de kant blijven, hetgeen allemaal betekende dat Cor Vriend, die beginnende krampen veroor zaakt door die kou de baas bleef, het hoofdzakelijk alleen moest doen. Eerst in een kopgroep van zes man, na 20 km samen met Veld en Mentink en na 32 km helemaal alleen omdat Roelof Veld zich niet meer kon en wilde forceren. Bob Boverman zei later dat Vriends tijd bij ideale omstan digheden zeker 2 uur en 15 minu ten zou hebben betekend. Vriend, die de laatste maanden naast duurwerk meer tempolo pen heeft gedaan, schatte dat hij bij veel betere omstandigheden in de buurt van de 2.14 zou zijn gekomen. Geen overdreven conclusies, want het was in Apeldoorn bar en boos. Het NOC heeft daar echter geen boodschap aan. Ook niet aan het feit dat Vriend in het tweede deel van de marathon zelfs nog een minuut sneller was. Gok „De ellende is, dat je voor Moskou maar drie marathons kunt lopen. Een sprinter kan het tientallen malen proberen, en wie zegt dat het de volgende keer (vermoede lijk medio maart in Frankrijk, red.) beter zal zijn met het weer? Het blijft een gok. Ik dacht dat we na onze prestaties vooral in New York vorig jaar meer vertrouwen hadden verdiend van het NOC" aldus Cor Vriend na zijn indruk wekkende race De uitslag is: 1. Vriend (HAC) 2 uur 18 minuten en 42 seconden., 2. Veld (Daven- tria) 2.20,50., 3. Hüsemann (Wdl) 2.22,12., 4. Van der Heul (Avanti) 2.22,42., 5. Mentink (Daventria) 2.23,42., 6. Engwall (Zwe) 2.24,06., 7. Roelofs (AV Zaandam) 2.24,58., 8. Frense (Wdl) 2.25,55., 9. Larmit (avr 69) 2.26,08., 10. Van Alphen (AAC) 2.26,23. ZWOLLE (GPD) - Hoewel er tijdens de Nederlandse ïn- door-atletiekkampioenschappen in Zwolle maar li mietprestatie (Ruud Wielart met 2,20 m hoog) werd gele verd, zal de KNAU vermoedelijk toch zeven of acht atle ten sturen naar de Europese indoor-kampioenschappen. DÜSSELDORF - Ronald Des- ruelles was gisteren de grote man tijdens de strijd om de Belgische indoortitels. Hij won de 60 meter in 6,5 seconden en greep ook bij het verspringen (7,51 meter) de eerste prijs. Zijn broer Patrick maakte het succes voor de familie Desruelles compleet door het polsstokhoogspringen te win nen. De sprong van Patrick over 5,40 meter betekende een nieuw Belgisch indoorrecord. Het oude record stond met 5,20 reeds op zijn naam. Kandidaten voor een optreden over een madnd in het Westduitse Sindelfingen zijn volgens trai nerscoördinator, Bob Boverman. Els Vader, Tineke Hidding, Mi riam van Laar, Arno Koermeling, Koen Gijsbers, Klaas Lok, Joost Borm en natuurlijk Ruud Wiel art. Uiteraard Wielart, die in Zwolle met zijn sprong van 2,20 m voor het hoogtepunt van deze matige titelstrijd zorgde. Een van zijn pogingen op de 2,25 m zag er heel goed uit en moet er dit seizoen- zeker kunnen uitkomen. ZWOLLE - Zaterdagavond heeft het KNAU-bestuur in Zwolle, aan vier atleten de prestatie- prijzen voor het seizoen '79 toe gekend. Het viertal bestaat uit: Harry Schulting, Vught (Her man van Leeuwen-beker); Syl via Barlag, Amsterdam (KNAU- beker); Marcel Klarenbeek, Soest (Albert Spree-beker) en Edine van Heezik, Amsterdam (Fanny Blankers-Koen-plaquet- Ruud Wielart prolongeerde zijn titel door als enige over de 2.20 meter te springen Ambitieus plan voor sporthal voor turnen en atletiek ZWOLLE De Utrechtse provinciale l raad voor lichamelijke opvoe ding en sport heeft in samenwer king met de Nederlandse Sport Federatie, de Koninklijke Ne derlandse Atletiek Unie en de drie nationale gymnastiekbon- den een plan ontwikkeld tot de bouw van een sporthal specifiek voor atletiek en turnen. In het plan is de bouw gecombineerd met woningen. Het totale project is begroot op 27 miljoen gulden In de provincie Utrecht hebben de gemeenten Soest, Amersfoort, Nieuwegein, Utrecht en Leusden belangstelling voor het plan. Bart Koppenburg, de secretaris van de KNAU sprak als zijn persoonlijke verwachting uit dat het project mogelijk binnen vijf jaar is ge realiseerd. Voor de financiering van het plan is reeds een oriënterend gesprek gevoerd met de stichting natio nale sporttotalisator. te). Recht op Naast Wielart krijgt echter nog een aantal atleten tickets voor Singel- fingen, waarom? Bob Boverman: „Enerzijds omdat we vinden dat atleten dié op deze toch matige Zwolse accommodatie heel dicht in de buurt van de limieten ko men, er gezien deze wat moeilijke baan recht op hebben. Dan vind ik dat we tegemoet moeten ko men aan de wensen van olympi sche kandidaten die Singelfingen willen ervaren als een groot in ternationaal gebeuren". Enkele atleten kwamen in dit kam pioenschap, dat één seniorenre cord opleverde en vier jeugdre- cords. inderdaad tot verrichtin gen die heel dicht in de buurt van de limiet lagen. De Zeeuwse sprintster Els Vader bijvoorbeeld, die met haar 60-me- tertijd van 7,50 sec. maar 0,1 se conde te kort kwam voor die se lectie-eis. Heel nipt miste ook de Haagse Tilly Verhoef met haar voortreffelijke 400-metertijd van 54,95 sec. die Singelfingen-eis. Tilly Verhoef hecht echter geen waarde aan een indoor-optreden in West-Duitsland. Meerkampster Tineke Hidding deed het ook uitstekend met haar hordentitel, maar vooral met de één van 6,18 m, waarmee de De- venterse maar èèn centimeter van het nationale record en zeven centimeter van de limiet verwij derd bleef. Kanshebster voor uitzending naai de Europese kampioenschappen is zeker ook hoogspringster Mi riam van Laar, die aan een goede come-back bezig is en de 1,81 m overschreed. Tineke Kluft is geen kanshebster op een Europees op treden maar zij was wel de enige die via 4.26,9 op de 1500 m een seniorenrecord bewerkstellig de. Bij de heren imponeerden vooral de Utrechtse Phoenix-atleten Klaas Lok en Joost Borm met bij zonder overtuigende triomfen op de 3000 en 1500 m in respectieve lijk 8.12,9 en 3.47,6. Eenduodater in tegenstelling tot veel andere Nederlandse atleten geen been in ziet het indoor- en crossseizoen te combineren. Vooral bij de heren was het niveau zwak. „Al moet je wel beseffen dat medio februari in de Ahoy gepiekt wordt, met daarna de EK in Singelfingen", concludeerde Bob Boverman. Jeugd AUCKLAND - De Nieuwzeelander Dick Quax heeft gisteren de internationale marathon van Auckland gewonnen in 2 uur 13 minuten en 12 seconden. Quax, die tijdens de Olympische Spelen van 1976 op de 5000 meter zilver won, had op de eindstreep een voorsprong van 32 seconden op de Brit Dave' Can- Duitsland nam enige kilometers het initiatie! over, maar viel snel terug toen Quax aan de leiding kwam. De Amerikaanse Joan Benoit, die als 22e eindigde, leverde met haar 2.31.23 de op een na beste prestatie ooit door een vrouw over de 42 kilometer en 195 meter geleverd. non. Derde werd Dominico Tibaduiza uit Colombia Japanner Yutaka Taketomi won op overtuigende in 2.14.41. Ondanks het warme, drukkende wee-- wijzede jaarlijkse marathon van Beppu-Oita. De 25- slaagden tien atleten er in onder de 2.20 te eindigen. Jar'8e atleet ,e6do de 42.195 km af in 2 uur 13 min en 29 sec. Zijn landgenoten Susumu Sato en Terumi De race werd aanvankelijk beheerst door de Nieuw- Kawasaki werden in respectievelijk 2.17.0 en 2.17.06 zeelander Don Greig. Eberthart Weyel uit West- tweede en derde. Wel veel kwaliteit bij dejeugd, waar vier records sneuvelden: Gijs de Ruiter (4,50 m polshoog). Mario- Westbroek (49,37 op de 400 m), Janneke Bosma (56,34 sec. op de 400 m) en Marjan Olieslager (8,74 sec. op de 60 m hordèn), de Zeéuwse die evenals bij de jeugdkampioenschappen op de (zomer)baan drie titels verover de. Dat het met de atletiekjeugd goed gaat bewijst het feit dat het aantal jeugdrecords dit seizoen al op 14 is gekomen. GRENOBLE (ANP) - De Oost- duitse Marita Koch heeft gis teren tijdens de indoor-atle- tiekontmoeting tussen Frankrijk en Oost-Duitsland in Grenoble de beste we reldprestatie op de 50 meter tot tweemaal toe verbeterd. In de eerste serie kwam zijn tot 6,16 seconden, een tijd die Koch in de tweede serie nog scherper stelde. De Oost- duitse liep toen 6,11 secon den. De beste vereldprestatie op de 50 meter voor dames stond op naam van Renate Stecher, die deze afstand zes jaar geleden in 6,18 seconden aflegde. Ma rita Koch, houdster van de wereldrecords op de 200 en 400 meter, eindigde net voor haar landgenote Marlies Göhr, die een tijd van 6,12 op de klokken bracht. De interlandwedstrijd leverde zowel bij de dames als bij de heren een overwinning op voor de Oostduitse ploeg. De heren zegevierden met 69 te gen 51 punten, de dames met 64-24. De beste prestatie bij de Fran sen leverde Thierry Vigneron, die het polsstolkhoogsprin- gen won met een sprong van 5,50 meter. Zijn pogingen om een hoogte van 5,65 meter te bedwingen mislukten. Gilles Echevin bracht het Franse re cord op de 50 meter terug tot 5,77 seconden. De indooratletiekwedstrijd tus sen Groot-Brittannië en West- Duitsland in Cosford werd gewonnen door de Westduit ser met 133 tegen 118 punten. Het hoogtepunt van dit een daagse treffen was de over winning van de hinkstap- springer Klauw Kübler die meteen afstand van 16.56 me ter opvallend goed acteerde. Een schitterende comeback van de vroegere voetballer, die in 1977 verrassend jeugd kampioen werd met 16,39 me ter, maar daarna ernstig geblesseerd geraakte. Dietmar Mogenburg, licht aan de voet geblesseerd won des ondanks het hoogspringen met 2,15 meter voor zijn land genoot Gerd Nagel, die de 2.10 meter passeerde. Bij het polsstokhoogsprirtgen won Günter Lohre met een hoogte van 5.10 meter. De Westduitse heren wonnen met flink ver schil van de zwakke Engelsen (79-59) en zegevierden in 10 van de 14 nummers. Een uit stekende indruk maakte de Europese juniorkampioen Klaus Peter Nabein die de 800 meter won 1.49,7. Curieus was dat de 4x200 meter estafette slechts één ploeg aan de start bracht. De Westduitsers ver schenen niet wegens gebrek aan lopers.... De Engelsen startten wel maar bereikten niet de finish Elke glans misten de dames nummers. De Engelse meis jes wonnen met 59 tegen 54 punten. Daarmee was alles gezegd.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 15