Sparta dankzij goede wil toch naast AZ MULDER HOUDT HUIS IN MEER Vooys naar Chicago Sting Topscorers WÊBÊlHSU Tonnie Pronk: Strasbourg valt tegen Haarlem verrast bij lauw Excelsior: 1-2 MAANDAG 4 FEBRUARI 1980 SPORT SPORT EREDIVISIE NAC-G. A. Eagles 1-0, Ajax-Vitesse 3-0, Excelsior-Haarlem 1-2, Sparta-AZ'67 3-3, Den Haag-Utrecht 2-1, MW-Feye- noord afg., PSV-Roda JC 0-1, NEC-FC Twente 0-3, PEC/Zwolle-Willem II afg. Ajax 20 16 2 2 34 54-19 AZ'67 20 12 5 3 "29 42-21 Feyenoord 19 10 7 2 27 36-16 Roda JC 21 11 3 7 25 31-26 PSV 21 9 6 6 24 39-25 Utrecht 21 9 6 6 24 31-25 Den Haag 20 7 7 6 21 25-26 Twente 20 8 5 7 21 26-27 Excelsior 20 8 5 7 21 34-36 G.A. Eagles 19 7 4 8 18 29-25 Willem II 19 5 7 7 17 22-37 Haarlem 21 5 7 9 17 28-41 PEC Zwolle 19 5 5 9 15 20-26 MW 20 3 9 8 15 24-32 Sparta 20 5 4 11 14 30-38 Vitesse 20 4 6 10 14 22-38 NEC 20 5 2 13 12 19-35 NAC 18 3 4 11 10 11-30 EERSTE DIVISIE SW-FC Amsterdam 1-1, De Graaf schap-Wageningen 0-1, FC Den Bosch- Heerenveen 3-1, Eindhoven-Groningen 0-3, Helmond Sport-DS'79 1-1, Fortuna Sittard-FC Vlaardingen 1-1, FC VVV- Heracles 1-1. Groningen 20 12 6 2 30 35- 6 Den Bosch 20 13 4 3 30 30-12 Wageningen 19 10 7 2 27 36-17 Volendam 18 12 2 4 26 39-17 Cambuur 18 12 1 5 25 43-16 'Graafschap 20 11 3 6 25 21-15 DS'79 21 8 7 6 23 36-27 Amsterdam 20 8 6 6 22 29-27 VW 20 9 4 7 22 29-34 Telstar 19 6 7 6 19 26-27 Fortuna S 19 6 6 7 18 24-20 Heracles 20 5 6 9 16 20-28 Eindhoven 20 6 4 10 16 20-30 Heerenveen 18 6 3 9 15 20-28 Helmond Sp20 5 5 10 15 22-39 VTdingen 21 4 6 11 14 23-34 SW 18 3 4 11 10 19-39 Veendam 18 2 6 10 10 13-34 Amersfoort 19 1 3 15 5 18-53 De Graafschap en Cambuur periode kampioenen Stand aan kop derde periode: Groningen 3 3 0 0 6 7-0 Heracles 3 2 1 0 5 6-3 Den Bosch 3 2 1 0 5 4-1 VW 4 2 1 1 5 5-6 Volendam 2 2 0 0 4 5-2 1. Petursson (Feyenoord) 18 2. Kist (AZ'67) 15 3. Schapendonk (MVV), Nanninga en Vermeulen (Roda JC)11 ROTTERDAM - Goede wil kan een club ook in zijn meest sombere dagen op weg helpen naar een ongedacht posi tief resultaat. Met energiek ploeterwerk droeg Sparta te gen AZ'67 het bewijs voor die wijsheid aan. Uitgerekend gisteren, op het moment dat de nood op Spangen het hoogst leek, worstelde de Rotterdamse formatie zich (voorlopig) met een hoe dan ook verdienstelijke 3-3-de- ling uit de grijpgrage klauwen van het degradatiemon- st.er. Afgaande op deze foto lijkt Sparta in het duel met AZ geveld. In merkelijkheid rustte Frank Weerdenburg i liggend) een moment uit. Later richtte hij zich meer op, evenals zijn ploeg trouwens. (Van onze sportredactie) ZAANSTAD - Reserve-doelman Gerrit Vooys (foto) van AZ'67 heeft een contract getekend bij Chicago Sting. Het bestuur van de Noordhollandse voet balstichting heeft hiervoor haar medewerking verleend. De 32-jarige Zaankanter kwam namelijk tot een ak koord met manager Willy Roy van de Amerikaanse profclub. Trainer Georg Kessler zondag-. middag op Spangen: „Vooys krijgt nu de kans om te kee pen. Ik gun hem dit buiten- Lansje van harte. In septem ber aanstaande moet Vooys zich weer bij ons melden, om dat zijn contract bij AZ'67 doorloopt tot juni 1981". Gerrit Vooys: Jk ben er bijzon der blij mee. Bij AZ kom ik toch niet meer aan de bak en stilzitten is niets voor Dit resultaat werd in Rotterdamse kringen uiteraard als „zeer be moedigend" ervaren. Interim trainer Hans Eijkenbroek wond zich later dan wel even op „over de knullige fouten in de defensie, die AZ de gelegenheid verschaf ten om van een 2-0-achterstand op 2-3 te komen", ook zijn wed strijdanalyse was voornamelijk met tevredenheid geladen. „We zijn in de afgelopen weken alleen maar geconfronteerd geweest met tegenslagen, daarom is dit gelijkspel tegen AZ voor ons pure winst", sprak Eijkenbroek dan ook monter. Ziekenboeg Een uitspraak die reliëf krijgt, als wordt bedacht dat Sparta behal ve met het nog altijd onopgeloste trainersprobleem (bestuurslid Floor Bouwer: „We dachten met Hans Kraay uit de moeilijkheden te zijn, maar helaas moest hij we gens hartklachten zijn contract snel verbreken") in de laatste weken bovendien werd opgeza deld met een overvolle zieken boeg. Een lange rij van blessures en ziektes trok de afgelopen da gen aan de Kasteelclub voorbij. Bert Jansen (spierscheuring in het linkerbovenbeen), Jo van Zoest (elleboog uit de kom), Ro bert Verbeek (oorontsteking), Louis van Gaal (longontsteking) Luuk Bulkestein (polsblessure), Pim Verbeek (meniscus), Wout Holverda (knieblessure, tot 3 maart in het gips) en Ron Stevens (beenblessure) verergerden de impasse bij de Spartanen. Slechts een extra-aflevering van Telebingó leek Sparta nog uit komst te bieden. Het kreupele elftal van Hans Eij kenbroek had gisteren evenwel Vitesse tegen Ajax dupe van "schoonmaakactie" arbiter (Van onze sportredactie) AMSTERDAM - Vitesse, en dan met name Leo de Leeuw, voelde zich zondagmiddag niet zozeer de dupe van de dadendrang van Ajax, als wel van eén „schoonmaakactie" van scheidsrechter Egbert Mulder. De nederlaag van 3-0 was zonder meer ingecalculeerd, ook al waren de Amsterdammers eerder in het seizoen in Arnhem nog op 1-1 ge houden. Vitesse was er echter niet op bedacht dat Mulder juist deze middag had uitgekozen om iedere gedachte aan spelverruwing uit te bannen. De Leeuw werd derhalve al meteen op de bon geslingerd, nadat hij de kwaliteit van het shirt van Ling had getest. Toen de op uitleenba sis bij Vitesse werkende Amster dammer elf minuten voor tijd Blanker onderuit tikte werd hij zelfs met de rode kaart gecon fronteerd „omdat", zo lichtte Mulder later toe, „we bezig zijn om het voetbal schoon te maken. Daarom moet je ook consequent zijn en niet gaan zeggen dat het beeld van de wedstrijd toch geen aanleiding gaf voor het nemen van zo'n maatregel. Dat speelt dan geen rol". Mulder handelde daarmee volledig volgens de regels, die door zijn collega's nogal eens genegeerd, worden. Juist omdat de grenzen van het toelaatbare vaak worden verlegd moest Mulder na afloop van de tweekamp de nodige kri tiek incasseren. Niet alleen van trainer Henk Wullems van Vites se („rood paste helemaal niet in de sfeer van deze wedstrijd, ik vraag me zelfs af of De Leeuw wel een gele kaart had moeten krij gen"), maar ook van Leo Been hakker, de oefenmeester van Ajax: „De tweede overtreding die De Leeuw maakte zie je hon derdmaal in een wedstrijd. Ik vind deze straf dan ook erg over trokken". De Leeuw zelf trok uit de gebeurte nissen de-conclusie dat hij een mondelinge behandeling van zijn zaak zal vragen: „Ik vind het een lachertje. In het eerste geval hield Ling mij vast en wilde ik me ge woon losmaken. Toen ik Blanker wilde afstoppen gleed ik door. Ik speelde zeker niet op de tegen- stander". Op dat moment dreigde het duel te zullen ontaarden. Wim Meyers, die eerder in het seizoen al twee maal „geel" had geoogst, dreigde volledig te zullen ontsporen, maar werd proippt door Bursac vervangen en op die manier tegen zichzelf beschermd. Wullems be perkte daardoor de schade nog énigzins voor zijn ploeg, die toch al zo in de versukkeling is ge raakt. Nadat Husers en Bleyen- berg al eerder door blessures wa ren weggevallen, zijn kort gele den ook Mellaard en Heezen in de ziekenboeg beland. Wullems: „We waren hier dan ook naartoe gekomen met het idee dat we niet met z'n allen voor het doel zouden gaan hangen en dat wij er niet tegenop zagen om des noods met 6-1 te verliezen. Als dit dan de beloning is voor zo'n posi tieve instelling dan vraag ik me af waar we mee bezig zijn". Vitesse, dat over anderhalve week in de achtste finale van de KNVB- bekerstrijd in Amsterdam een herkansing krijgt tegen Ajax, stelde tijdens de wedstrijd als ploeg in de oppositie maar weinig voor. Alleen vlak voor' rust on dernam het team een serieuze in- haalpoging. Ajax, dat in die pe riode een voorsprong van 1-0 verdedigde (verkregen dankzij Dick Schoenaker die het dui zendste doelpunt in het betaalde voetbal in dit seizoen scoorde), moest plotseling ver achteruit. Na een knappe dieptepass van De Vitésse- doelman Nijhuis verijdelt scpringspogh Ajacied Tscheu la Ling. (links), Roel Zaayer (tweede en Simon Tahamata kijken met gemengde gevoelens Leeuw schoot de pas 18-jarige Van Hardeveld de bal juist voor langs. Vervolgens zag Gerdsen de bal na een inzet in de „korte" hoek ternauwernood gestopt en ten slotte leverde een indirecte vrije trap in het strafschopgebied slechts een corner op. Omdat Mulderij op het beslissende mo ment werd vastgehouden. Scheidsrechter Mulder maakte zijn enige fout in het duel door deze actie niet met een penalty te ho noreren. Dat na rust wel Lerby voor het nemen van een straf schop werd uitgenodigd, nadat Mulderij Boeve omver had gesto ten, was zonder meer terecht. Zo als het ook een juiste afspiegeling van de krachtsverhoudingen was dat Blanker uiteindelijk voor 3-0 zorgde. Blanker, die twee en een halve maand buitenspel heeft ge staan, maar een kwartier voor tijd mocht opdraven voor de falende Bonsink, had maar drie minuten nodig om toe te slaan. Ajax, dat zich bij vlagen leek te willen aan passen aan zijn goedwillende maar povere tegenstander, 1 iet de kans liggen om nog veel krachti- ger uit te halen. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM - Volgens Ton Pronk hoeft Ajax zich over de komende tegenstander in het Europa-Cuptoernooi voor landskampioenen het Franse Racing Strasbourg, niet al te veel zorgen te maken. De „spion" van de Amsterdammers zag de Franse kampioensploeg zaterdag aan het werk in de uit wedstrijd tegen Lille, een duel dat door Strasbourg met 2-0 werd verloren. Pronk: „Strasbourg speelde vrij verdedigend en kon nauwelijks iets ondernemen. Die jongens hebben mij in ieder geval niet kunnen overtuigen". Strasbourg, dat tegen Ajax op 5 maart op eigen „veld speelt en daarvoor de prijzen fors heeft verhoogd (voor een overdekte zitplaats moet 90 gulden worden neergelegd) zal door de Amster dammers over twee weken op nieuw worden bekeken in het duel tegen Sochaux. Ajax zelf werd zondag gadegeslagen door trainer Gress van Stras- - bourg. Frank Arnesen zal waarschijnlijk in de bekerwedstrijd tegen Vi tesse op woensdag 13 februari zijn rentree maken in het eerste elftal van Ajax. Trainer Been hakker over Arnesen die in het duel tegen MVV op 24 november van het vorig jaar ernstig geblesseerde raakte: „Maandag (vandaag - red.) zal hij weer met de bal gaan trainen. Het gaat al lemaal erg voorspoedig met hem". ROTTERDAM (ANP) - Excelsior kon de verrassende nederlaag op Wou- denstein tegen degradatiekandidaat Haarlem wijten aan onderschat ting. Haarlem, dat doorgaans snel en aanvallend voetbal speelt, verover de terecht de beide punten. Excelsior kon zich voor 35UÜ toeschouwers niet verweren tegen de acties van vooral Kramer en Kleton, twee voet ballers die vaak niets en soms alles kunnen. Bovendien was de aanvallende inbreng van rechterverdediger Masefield niet gering. De thuisclub kwam hierdoor onder druk te staan. Op slag van rust legde Haarlem de basis voor de eerste overwinning in een uitwedstrijd van dit seizoen. Daar was een strafschop voor nodig. Was- lander legde Van den Ban verre van zachtzinnig op de soppige grasmat neer, waarna Kleton van elf meter Vermunt vlekkeloos passeerde. In de tiende minuut van de tweede helft scoorde Kleton opnieuw. Kramer verrichtte het voorbereidende werk, 0-2. Excelsior was intussen met de moed der wanhoop in cle aanval gegaan, maar bij Haarlem was ook doelman Boersma in vorm. De lange sluitpost stopte alle schoten en kopballen van de Rotterdammers. Hij werd alleen gepasseerd door een van zijn eigen spelers. Ver ka ik werd in het nauw gebracht door Kraay en schoot de bal in eigen doel 1-2. Excelsiors coach Li bregts probeerde nog een gelijk spel te forceren door in de slotfase Tiji en Pot in het veld te brengen voor Nijssen en Ernst. Die hoop was ijdel, Haarlem ging jui chend van het veld af. de hulp van Mies Bouwman niet nodig. Ook zonder de gerouti neerde inbreng van de meeste bovenstaande spelers (de nau welijks herstelde Luuk Balke- stein, Robert Verbeek en Ron Stevens meldden zich wél op het apoél) bleek de thuisclub giste ren in staat een niet onbelangrijk deel van het amusement te ver zorgen. Toegegeven, AZ domi neerde permanent in technisch opzicht, maar Sparta compen seerde een en ander met veel op offeringsgezindheid en een on gebreidelde werklust. Niettemin wees in de openingsfase niets erop, dat AZ op Spangen een veer zou moeten laten. De Alkmaarse equipe ontmoette in die periode weinig weerstand op weg naar het doel van Doesburg; een vroege openingsgoal leek slechts een kwestie van tijd. De Kessler-volgelingen vergaten echter het technische vernuft in tastbaar resultaat om te zetten. Nadat Peter Arntz, Kees Kist (driemaal) en Roger Schouwe- naar (kopbal) hun krachtige po gingen op Pim Doesburg hadden zien stranden, verslapte AZ. ,jOns overwicht was te groot, daar om begonnen mijn spelers te ver slappen", blikte Georg Kessler bestraffend achterom. „En dat kan je je ook tegen een gehavend Sparta niet veroorloven, eant die ploeg blijft altijd knokken. Wil je hier winnen, dan moet de beuk erin". Sparta hielp zich, dank zij de algehele verslapping bij AZ, overeind en met name René van der Gijp en Frank Weerdenburg gaven daar met afstandsschoten blijk van. Meer dadendrang AZ sloeg de voorgehouden waar schuwing in de wind, liet Sparta te veel ruimte en kreeg voor dat gebrek aan concentratie twee maal de rekening gepresenteerd. Na een half uur, toen Ruud Geels van Eddy Treytel en Ron Spelbos een corner van linkerspits Schwarz met het hoofd tot 1-0 mocht ombuigen en in de 38e mi nuut, waarin Ron Stevens vanaf 35 meter met een fenomenale knal in de kruising voor 2-0 zorg de. Met de mutatie Pier Tol voor Schouwenaar trachtte Kessler zijn brigade tot wat meer daden drang aan te sporen. Niet de Vo- lendammer, die zeer matig voor de dag kwam, maar Sparta bracht AZ in het goede spoor. Nadat Doesburg een houdbaar schot van Arntz gratis toegang had verleend tot 2-1sloop de angst in het Rotterdamse team. Keer op keer werd aan Maasstedelijke zijde zwak uitverdedigd, terwijl op het middenveld met name Metgod van Weerdenburg alle gelegenheid kregen initiatieven te ontplooien. De Kostbaar punt Alkmaardcrs, bij wie Van Dongen het geel kreeg uitgereikt, profi teerden dankbaar van die Spar taanse vrijgevigheid. In de 73e minuut koptë Kurt Welzl na voorarbeid van Kist eri Nygaard op cle rand van buitenspel de 2-2 in en vier minuten later verleng de Balkestein e<?n voorzet van Welzl op ideale wijze voor Kist: 2-3. „Toen geloofde ik er niet meer in" bekende Hans Eijkenbroek na derhand. „Ik liet ze toen maar al les of niets spelen". AZ kreeg daardoor legio kansen op de beslissende 2-4, maar de werknemers van Klaas Molenaar kwamen niet verder dan een paalschot van Kees Kist. Sparta zette in de eindfase met de moed der wanhoop nog een keer alles op een kaart. Luuk Balkestein bijyoorbeeld verliet de laagste lijn, terwijl ook Weerdenburg in die slotminuten permanent voorin te vinden was. En juist dat duo legde de grondslag voor de gelijkmaker. Want nadat Balke stein Weerdenburg had inge- schakeld, misleidde de laatste met een subtiele voetbeweging Arntz, die niets beters wist te doen dan de Sparta-middenvel- der binnen de beruchte lijnen onderuit te halen. Ruud Geels greep die elf-metermo gelijkheid dankbaar aan om zijn achtste competitiedoelpunt te scoren en zijn elftal verdiend naast AZ te helpen. „Een even zwaarbevochten als kostbaar punt" jubelde Hans Eij kenbroek later. „En dat, terwijl ik, gezien alle blessures, vanmor gen het veld het liefst had onder gespoten om deze wedstrijd af gekeurd te krijgen". GERARD VAN PUTTEN

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13