Vriesekoop "kroonprinses" van Europa OMHELZING VAN OOST EN WEST LEIDS SCYLLA DOET YRIESEKOOP AANBIEDING Sparta gaat op zoek naar routine Arbeidszaken waarschuwt Wim Jansen Bengtsson superieur Tafeltennisster tweede in Top Twaalf: "Maar alleen eerste plaats telt MAANDAG 4 FEBRUARI 1980 PAGINA 11 SPORT In de catacomben van de met 4000 toeschouwers uitstekend bezet te Rudi-Sedlmayer-halIe felici teerde hij Bettine Vriesekoop persoonlijk. "Alleen de eerste plaats telt", kwam er echter als reactie van de tafeltennister uit Hazerswoude, waarop de Duit ser zich enigszins verbaasd af vraag: "Wat? Ben je niet tevre den? Je bent als twaalfde het toernooi binnengestapt en er als tweede uitgekomen". Vriesekoop had de nederlaag in de om de eerste plaats beslissende partij tegen Jill Hammersley (Engeland) echter nog maar nauwelijks verwerkt. Met 21-18 en 21-11 moest zij in die finale het onderspit delven. "En volkomen verdiend", stelde de nationale kampioene later. "Ze was ge woon beter. Ik heb ook niet de kans gekregen om me op haar spel in te stellen. In al die andere partijen had ik nog niet tegen een verdedigster gespeeld. Ik kwam dus midden uit dat snelle contra- spel direct tegenover haar en ik moest me aanpassen. Misschien ben ik wel teveel in haar langza me tempo meegegaan. Maar daar staat tegenover dat ik erg veel ri sico's genomen zou hebben als ik sneller was gaan spelen" De geroutineerde Hammersley, die Vriesekoop twee jaar geleden in Praag ook al de weg versperde naar de eindzege - ook toen werd de Nederlandse tweede achter de Engelse - gaf het initiatief in de wedstrijd bijna nooit uit handen. Vanuit een verdedigende stelling sloeg zij met haar gevaarlijke backhand steeds toe op de mo menten dat Vriesekoop leek te gaan scoren. Vriesekoop gaf wel goed partij, maar ze miste de macht om rally's af te maken. Al thans in deze eindstrijd. Voor het overige speelde ze een voortref felijk toernooi Mis De Nederlandse kroonprinses in Europees tafeltennisland mocht de echte troon echter nog niet be stijgen. In de eerste game hielden de speelsters gelijke tred. Maar op haar eigen service ging het in de slotfase mis voor de Hazers- woudse: 18-21. Ook in de tweede game bleef de spanning en de vraag of het-Vriesekoop zou luk ken Hammersley voor de tweede keer in haar carrière te kloppen. Twee incidenten versnelden het negatieve antwoord op die vraag. Bij 3-7 was het celluloid ge scheurd geraakt. Hamemrsley weigerde haar medewerking bij het verzoek van Vriesekoop om een nieuwe bal. Bij 5-8 scoorde Vriesekoop vervolgens via de rand van de tafel, maar haar te genstandster wilde niet tellen, omdat volgens haar de bal via de zijkant van de tafel was gespeeld. Waarop Vriesekoop de door de Hongaarse scheidsrechter al aangegeven score van 6-8, zelf Van onze verslaggever Wim van Wanrooy veranderde in 5-9. Daarna kwam zij niet meer in het stuk voor 11-21. T)e Hongaarse scheidsrechter kwam na afloop nog bij me en vroeg zich af waarom ik dat nou toch had gedaan", verklaarde Vriesekoop "Maar Hammersley deed het voorkomen alsof ik on sportief handelde. Nou, dan jij dat punt maar, dacht ik. Anders ben ik straks nog de gebeten hond ook" Opzienbarend Bij winst op Hammersley had Vrie sekoop de Top Twaalf op haar naam kunnen schrijven. Het zou een regelrechte sensatie hebben betekend. Als outsider gestart zorgde Vriesekoop nu echter ook al voor opzienbarende prestaties Op indrukwekkende wijze ver sloeg zij de drie Hongaarse dames Szabo, Magos, en Olah. Met name die drie overwinningen kwamen ook Jupp Schlaff erg goed uit. De ETTU-voorzitter had hoogstper soonlijk ingegrepen toen Vriese koop haar ticket naar München dreigde te missen. Een Hongaars lid van het plaatsingscomité had de tweevoudige Europees jeugd kampioene naar een achttiende plaats van de ranglijst wegge schoven, waardoor zij op de to- tale lijst slechts veertiende stond. Door toedoen van Schlaff mocht zij toch spelen. Met haar tweede plaats bewees Vriesekoop de juistheid van die toestemming. Imponerend Vriesekoop kende in München een imponerende start. Na zes van de elf ronden ging zij ongeslagen aan de leiding. Behalve de drie genoemde Hongaarsen waren Bergeret (Fra), Hellman (Zwe) en Perkukin (Joe) het slachtoffer van haar dadendrang geworden. Op zaterdagavond brak haar on verwachte greep naar de macht af. Er werden op die dag liefst zes partijen gespeeld door elke deel neemster, hetgeen ongebruike lijk is. Jn de vijfde en zesde wed strijd van die dag ging Vriese koop onderuit. "Het was echt te veel voor me. Ik was kapot, ik be zat zowel de geestelijke als de li chamelijke conditie niet meer om optimaal te spelen", vertelde ze. Niet alleen Vriesekoop ondervond de nare gevolgen van de toe slaande vermoeidheid. Haar coach Gerard Bakker realiseerde zich dat ten volle. "Alle landen hebben geprotesteerd tegen het feit dat er zes partijen op één dag moesten worden gespeeld. Het hielp niets. Zo'n zesde ronde wordt dan ook een soort roulet te". Vriesekoop verloor toen van de Tsechische Blanka Salhanova. Een nogal ontnuchterende ne derlaag omdat Silhanovo slechts als invalster aan het deelnemers veld was toegevoegd. Veel con sequenties had dat verlies voor Vriesekoop in het toernooi-ver- loop niet, want opmerkelijk ge noeg gingen toen alle favorieten onderuit. Na een sterke laatste dag, met o.m. een sprekende PriizCïl overwinning op de Joegoslavi sche Palatinus, viel de balans zeer gunstig uit. Bettine Vriesekoop: "Ze was gewoon beter" manier is het volle rendement uit de Top Twaalf gehaald. Door een in Duitsland zeer populaire Vrie sekoop. Krachtproef De TOP Twaalf was een gedegen krachtproef voor de komende "Europese kampioenschappen in Bern. Acht overwinningen en drie nederlagen in het op één na sterkste toernooi van Europa hebben het duo Bakker/Vriese koop de nodige zekerheid ver schaft. De voorbereiding van Vriesekoop verloopt zeer voor spoedig. De tweede plaats biedt bovendien de garahtie dat zij straks hoog op de plaatsingslijst voor het EK zal prijken en op die Een ereprijs van de tafeltennisbond in Bayern en een geldprijs van rond de duizend gulden vormen de aantrekkelijke extra's in haar bagage voor de terugreis. "Dat geld interesseert me in dit geval niet. Zelf ben ik erg tevreden. Vooraf zou ik blindelings voor dit resultaat getekend hebben. Ook al zou ik liever geen cent ontvan gen hebben en daarvoor in de plaats eerste zijn geworden. Want eigenlijk telt alleen de eerste plaats". De individuele prestaties van Vrie sekoop waren als volgt: Partij te gen Hellman: 2-1 (16-21, 21-8, 21-10), partij tegen Szabo: 2-0 (21-19, 21-12), partij tegen Berge ret: 2-0 (21-16,21-19), tegen Olah: 2-0 (21-8, 21-17), tegen Magos: 2-0 (21-18, 21-10), tegen Kerku- kin: 2-1 (21-17, 19-21, 21-14), Uh- likova: 0-2 (7-21, 12-21), Silhano- va: 0-2 (13-21, 20-22), Palatinus: 2-0 (21-12, 21-16), Kamizuru 2-0 (21-19, 21-13), Hammersley: 0-2 (18-21, 11-21). Eindstand: 1. Jill Hammersley (Eng) 11 ge speeld, 9 gewonnen, 2 verloren (het aantal games voor en tegen was 18-6), 2. Bettine Vriesekoop 11-8-3 (16-8), 3. Gabriella Szabo (Hon) 11-7-4 (16-12), 4. Uhlikova (Tsj) 11-7-4 (16-9), 5. Palatinus (Joeg) 11-6-5(13-13), 6. Silhanova (Tsj) 11-6-5 (13-10), 7. Kamizuru (Did) 11-5-6 (14-14), 8. Olah (Hon) 11-5-6 (13-14), 9. Hellman (Zwe) 11-5-6 (12-6), 10. Magos (Hong 11-4-7 (11-16), 11. Perkukin (Joeg) 11—3—8 (10—18), 12. Bergeret (Fra) 11-1-10 (5-21). MÜNCHEN - De 27-jarige Zweed Stellan Bengtsson heeft in München het top twaalf toernooi bij de heren op ondubbelzinnige wijze gewonnen. Bengtsson ver loor geen enkele partij en moest in totaal slechts vijf games afstaan. Ulf Thorsell maakte het Zweedse succes compleet, door vóór de Fran se veteraan Jacques Secretin de tweede plaats voor zich op te eisen. Eindstand: 1. Bengtsson (Zwe) 11 gewonnen - 0 verloren; 2. Thorsell (Zwe) 8-3; 3. Secretin (Fra) 7-4; 4. Douglas (Eng) 7-4; 5. Gergely (Hon) 6-5; 6. Stell- wag (Did) 6-5; 7. Lieck (Wdl) 5-6; 8. Surbek (Joeg) 4-7; 9 Dvoraczek (Tsj) 4-7; 10. Ta- kacs (Hon) 3-8; 11. Jonyer (Hon) 3-8; 12 Kalinik (Joe) 3-8. MÜNCHEN - Het bestuur van de Hazers- woudse tafeltennisvereniging Avanti zal woensdagavond in een vergadering moeten beslissen of het Bettine Vriese koop voor de club wil behouden. De vraag is dan voornamelijk of Avanti be reid is om Nederlands talentvolste speelster aller tijden een flinke financië le vergoeding te geVen. Vriesekoop heeft de laatste tijd van ver schillende kanten aantrekkelijke aan biedingen gehad. Geen nieuw gegeven overigens, want door de jaren heen heb ben met name financieel draagkrachtige Duitse clubs al geregeld aan de bel ge trokken. Aan het begin van dit seizoen kon de Hazerswoudse scholiere nog vijf tienduizend mark per jaar incasseren indien zij het clubshirt van Avanti wilde verwisselen voor Duitse kledij. Vriesekoop ging er niet op in, wil eigenlijk ook liever niet van club veranderen, maar het geld lokt. Of, zoals haar per soonlijke coach en begeleider Gerard Bakker zegt: "Bettine krijgt nu zulke aanlokkelijke aanbiedingen, datje moet zeggen dat ze gek zou zijn als ze het niet deed. Ik weet dat ze liever bij Avanti blijft, maar als je gedurende drie jaar 20.000 gulden per jaar kunt verdienen met je sport, moet je dat doen. Ze doet er qua training verschrikkelijk veel voor en ze heeft het talent. Zelf heb ik 19 jaar tafeltennis gespeeld zonder één cent te vangen. Moet je eens zien wat topspor ters tegenwoordig met het bedrijven van hun sport kunnen verdienen. Moet Bet tine dan maar voor het vaderland weg blijven spelen?". Vriesekoop heeft een concrete aanbieding van de Leidse ereklasscr Scylla op zak. Die vèreniging heeft verregaande con tacten met een grote geldschieter. Of de overgang van Vriesekoop naar Scylla of naar een andere vereniging na afloop van het huidige seizoen inderdaad plaatsvindt, is de vraag. Vooralsnog lijkt Avanti, dat als eerste Nederlandse ver eniging al een professionele kracht in dienst heeft, aan haar wensen tegemoet te kunnen en te zullen komen. Wanneer tijdens de vergadering van woensdag echter een negatief besluit wordt geno men, lijkt Vriesekoop in Nederland en ook daarbuiten "vogelvrij". AMERSFOORT - Boycot of geen boycot, Amerika en de Sowjet-Unie vonden elkaar uitgerekend in Amersfoort. Terwijl een aantal Amerikaanse top-atleten in Los Angeles weigerden uit te komen tegen Russische hardlopers en een Russische equipe onmiddellijk na aankomst rechtsomkeert maakte uit Lake Placid ("dit dorp is onmense lijk"), vond in Amersfoort de "verbroedering" plaats. Tijdens de prijsuitreiking van de vijfde Speedo Meet-zwemwedstrijden viel de Amerikaanse Cynthia Woodhead in de armen van Wladimir Salnikov. Onder het toeziend oog van de Nederlandse Maritzka van der Linden accepteerde de Rus dat gebaar gretigzbals uit de foto blijkt. Rijst de vraag, of dit optreden een sportief antwoord was op de onverzoenlijke houding van de politieke leiders. Het gebaar is in elk geval gemaakt. ROTTERDAM - Sparta gaat, in verband met de lange lijst van geblesseerde spelers, up zoek naar versterking. Maandagavond komt het bestuur van de Rotterdamse club bijeen om zich te beraden over de aankoop c.q. huur van enkele voetballers. Moeilijk "We hebben nog geen contacten", aldus Sparta-bestuurslid Floor Bouwer, "maar we willen meer routine in het elftal. In alle linies bestaat daar momenteel behoefte aan. Ik besef wel dat het moei lijk zal worden de door ons gewenste spelers te vinden." Het Sparta-bestuur heeft trouwens de laatste dagen ook op ander gebied moeilijkheden ondervonden. Nadat Hans Kraay de vaca- ture-Peteseu niet had kunnen opvullen wegens hartklachten, heeft voorzitter Cor van Rijn bij VVON-secretaris Jaap v.d. Leek tevergeefs geprobeerd dispensatie te krijgen voor B-diploma- houder Hans Eykenbroek. Trainer De WON heeft Sparta voorgehouden, dat vóór 1 maarteen andere trainer aangetrokken dient te zijn. "En dat vinden we jammer", sprak Bouwer gisteren, "nu Eykenbroek het zo verdienstelijk doet. We hebben, nadat Rob Baan zijn werk bij de KNVB heeft geprefereerd boven eon trainersfunctie bij Sparta, nog geen an dere kandidaten kunnen vinden. We laten vanavond ook over deze kwestie onze gedachten gaan. Misschien dat we nu in een aantal bladen advertenties gaan plaatsen. Hopelijk kunnen we naar aanleiding daarvan wel de geschikte trainer vinden, die we tut nu toe nog niet zijn tegengekomen." DOETINCHEM (GPD) - De Stichting Arbeidszaken voor het be taald voetbal zal deze week een brief aan Wim Jansen sturen met daarin de waarschuwing zich aan artikel 36, arbeidsbemiddeling door derden, van het reglement betaald voetbal te houden. De Stichting is van mening dat Jansen zich, volgens de vele publika- ties rond zijn vertrek bij Feyenoord en de eventuele overgang naar een Amerikaanse club, laat begeleiden door Cor Coster van het bureau Inter Soccer en daardoor dit reglement over treedt. Een mogelijk gevolg van de begeleiding van Cor Coster kan voor Wim Jansen een niet-speelgerechtigheidsverklaring inhouden bij zijn nieuwe werkgever. De Stichting zal bovendien een zelfde brief aan alle betaald voetballers in Nederland sturen. „Ons bestuur neemt deze kwestie erg serieus", volgens Joop van der Klink van de Stichting. „Jansen schijnt te vergeten wat de gevolgen kunnen zijn van zijn begeleiding door Cor Coster, Wordt artikel 36 overtreden, dan kan de Stichting een speler niet speelgerechtigd verklaren voor zijn nieuwe werkgever. Wij vin den dat zowel Jansen als alle andere profvoetballers daar nog maar eens op gewezen dienen te worden". „De VVCS heeft daarnaast de afgelopen week een klacht ingediend tegen de gang van zaken rond Ernie Brandts van PSV. Het bu reau Inter Soccer biedt Brandts (zonder dat hij het zelf weet - red) aan bij andere clubs voor de transfersom van 300.000 gulden, terwijl in het contract van Brandts staat vermeld dat hij bij PSV kan vertrekken tegen betaling van slechts 200.000 gulden. Ook deze kwestie hebben we in behandeling". MÜNCHEN - "Bettine, je hebt geweldig gespeeld. Ik feliciteer je". Jupp Schlaff, de hoogste gezagsdrager van de Europese tafeltennis Unie, stak zijn bewondering voor de uiteindelijk knappe tweede plaats bij de Top Twaalf in München niet onder stoelen of banken.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11