Steun voor Okto blijft alsnog uit Aanklager: moord doorBruins bewezen Beatrix komt "linkskijkend" op munten Jonge agent heeft angst om te falen YYD en CDA binden in Weekblad moet bericht over Knoop herroepen ZATERDAG 2 FEBRUARI 1980 DEN HAAG (GPD, ANP) - Het is onzeker of dit jaar al munten in roulatie kunnen wor den gebracht met daarop het gezicht van koningin Beatrix. "Er kunnen vele maan den overheen gaan voordat de beeldenaar van koningin Juliana is vervangen door die van haar dochter", zegt een woord voerder van het ministerie van financièn. Ook bij de PTT kan men nog niet zeggen of in 1980 al een Beatrix-postzegel^erie zal verschijnen. De mogelijkheid bestaat dat in ieder geval op 30 april, de datum van de troonsafstand van koningin Juliana, een speciale herinneringsserie wordt uitgege ven. Het is een gewoonte bij de Nederlandse munten dat de vorsten de ene keer links kijkend en dan weer naar rechtskijkend op de munt worden afgebeeld. Koningin Wilhelmina keek naar links, koningin Juliana naar rechts en koningin Beatrix zal dus weer naar links kijken op de Ne derlandse munten. Zowel de munten als postzegels waarop koningin Juliana voorkomt, zullen ook na haar troonsaf stand geldig blijven. De verwachting is dat veel mensen de komende tijd Juliana- munten en -postzegels gaan sparen. Spe culanten rekenen erop dat met name de Julianapostzegels aanmerkelijk in prijs zullen stijgen wanneer eenmaal de Bea- trix-serie uitkomt. Het kabinet-Van Agt heeft gisteren in prin cipe besloten tot het laten vervaardigen van een eenvoudig, nationaal koningin Wilhelminamonument. Tijdens zijn wekelijkse persconferentie zei premier Van Agt dat het monument een plaats zal krijgen in Den Haag. Zo moge lijk zal het nog dit jaar worden onthuld. Het kabinet heeft voor de oprichting van het monument 1,3 miljoen gulden uitgetrok ken. Ruzie In de Jongeren Organisatie voor Vrijheid en Democratie (JOVD) is ruzie ontstaan over een verklaring van het hoofdbestuur van die organisatie. Een aantal grote JOVD- afdelingen is ontstemd over de uitspraak van het bestuur dat de JOVD voor een gekozen staatshoofd is. De afdelingen - waaronder Leiden - zeggen dat het hoofdbestuur die uitspraak helemaal niet had mogen doen zonder de leden te raad plegen. Ze vinden dat de handelwijze van het hoofdbestuur "doet vermoeden dat het hoofdbestuur dictatuur prefereert bo ven democratie". De Leidse afdeling van de JOVD schrijft in een gisteren uitgegeven verklaring dat zij de zaak dermate ernstig vindt, dat zij zich in eigen kring zal beraden over haar al dan niet verder functioneren binnen de lan delijke organisatie. Wij hopen en ver wachten dat ons land nog in lengte van jaren geregeerd zal worden door het huis van Oranje Nassau. Leve de Koningin", aldus de verklaring van de Leidse afdeling van de liberale jongerenorganisatie. De jongerenorganisatie van de PvdA, de Jonge Socialisten, vinden dat koningin Juliana niet moet worden opgevolgd. Zij zijn van mening dat de PvdA zich dient te houden aan haar beginselprogramma waar staat dat het parlementaire systeem "met een gekozen staatshoofd moet wor den uitgebouwd en versterkt". Het hoofdbestuur van D'66 distantieert zich van de wens van een aantal partijleden om nu binnen de partij een discussie te be ginnen over het koningschap. "Wij menen dat dergelijke discussies nim mer behoren te worden gevoerd naar aanleiding van de overdracht van het ko ningschap. Zowel koningin Juliana als prinses Beatrix verdienen dat dergelijke discussies niet naar aanleiding van hun troonwisseling worden gevoerd". Het hoofdbestuur zegt de verklaring van "een aantal willekeurige partijleden" te betreu- Spanje Koning Juan Carlos en koningin Sophie van Spanje wisten dat koningin Juliana op de veijaardag van prinses Beatrix haar aftre den officieel zou aankondigen. De Spaan se vorst Juan Carlos was als het enige staatshoofd ter wereld op de hoogte van het voornemen van koningin Juliana om op 30 april afstand te doen van de Neder landse troon ten behoeve van haar doch ter. Zo hebben Spaanse hofkringen giste ren in Madrid meegedeeld. Koningin Juliana heeft deze belangrijke be slissing aan de Spaanse vorsten bekend gemaakt tijdens het intieme diner op 10 januari van dit jaar in de woning van ko ning Juan Carlos. Op dit diner, dat gege ven werd ter ere van het informele bezoek van de Nederlandse vorstin aan haar kleinkinderen te Madrid, waren prins Bernhard, prinses Irene en haar echtge noot Carel Hugo de Bourbon Parma aan wezig. De aanstaande troonsafstand van koningin Juliana was vrijdag voorpaginanieuws voor alle Spaanse kranten. Volgens het monarchistische dagblad ABC bestond de regeringsperiode van koningin Juliana uit dertig jaar regeren onder moeilijke omstandigheden. El Pais (liberaal) schil dert koningin Juliana af als een vorstin die boven de partijen staat. Daarbij meldt El Pais ook nog dat de koningin liberaal en democratisch is en dat zij Spanje-onder- Franco nooit heeft willen bezoeken. Frankrijk In de Franse pers wordt het afscheid van Juliana in één adem genoemd met prins Bernhard en de Lockheed-affaire. Vol gens de (socialistische) Le Matin is het Lockheed-drama het enige probleem waarmee de koningin tijdens haar rege ringsperiode te worstelen had. Het blad herinnert verder aan "het fortuin van 600 miljoen dollar" dat de koningin zou bezit ten. Het partijdagblad van de Franse communisten, l'Humanité, besteedt pre cies vijf regels aan het gebeuren: op de laatste pagina, helemaal rechtsonder in de hoek. In het koningsgezinde Engeland trok het aanstaande aftreden van koningin Juliana bijna evenveel belangstelling als in Ne derland. Vrijwel alle Londense dagbladen brachten het nieuws op hun voorpagina, vaak vergezeld van een foto van de konin gin terwijl zij haar aftredingstoespraak houdt, en van een apart artikel gewijd aan prinses Beatrix en haar gezin. Vrijwel geen enkele Britse krant verzuimde melding te maken van de crises waarmee koningin Juliana gedurende haar rege ringsperiode werd geconfronteerd, waar bij de meeste nadruk werd gelegd op de recente verwikkelingen rond prins Bern hard in de Lockheed-affaire en op de des tijds opspraak verwekkende huwelijken van prinses Beatrix en prinses Irene. Shell aandelen Ook in Engeland werd het vermogen van de koningin naar voren gehaald: volgens The Evening Standard zou de koningin één procent van de aandelen van de Neder landse helft van Shell in handen hebben en dat zou alleen al neerkomen op 2 mil jard gulden. In de Belgische pers werd gisteren eveneens ruime aandacht aan het komende af scheid van Juliana gegeven. De Vlaams- katholieke Standaard schreef onder de kop "Juliana, monarchie met een mense lijk gezicht": "Voor de Nederlander was zij, zonder overdreven respect maar met een grote dosis genegenheid "Juliana". Een goedlachse vrouw die alleen al door het dragen van soms wat buitenissi ge hoeden toonde dat zij thuishoort in de selecte kring van gekroonde hoofden die Europa nog over heeft". DEN HAAG (GPD/ANP) - Minister van Aardenne (econo mische zaken) hoeft zijn besluit om met ingang van 1 februari 1980 (gisteren) geen financiële steun meer te verlenen aan de kartonfabriek Okto in Winschoten, niet op te schorten. Volgens de regeringspartij en CDA en VVD is dat niet meer nodig. Nu KNP, dat een meerderheidsbe lang van 51 procent in Okto heeft, een boedelkrediet beschikbaar heeft gesteld, kan nog drie weken worden bekeken welke toe komstmogelijkheden de karton fabriek heeft. CDA en WD gaven met een motie te kennen dat zij het voldoende vinden dat de regering tijdens sursance )uitstel) van betaling „in overleg met alle betrokkenen" nagaat hoe de toekomst van Okto kan worden veilig gesteld. De oppositiepartijen (PvdA, D'66, PSP, PPR en CPN) dienden een motie in, waarin zij aankondig- den de begroting van economi sche zaken voor 1980 te zullen wijzigen. Zelf zouden zij zorgen dat het bedrag voor Okto be schikbaar zou komen ten einde de continuïteit van de fabriek voor één jaar te verzekeren. Deze motie werd met 53 stemmen voor (inclusief DS'70 en het CDA - lid Hermsen) en 59 stemmen te gen, verworpen. Van CD A-zijde werd wel uitdrukkelijk gesteld dat, als de drie weken termijn on voldoende zou blijken te zijn. die termijn moet worden verlengd. In dat geval zou de overheid de mogelijkheid daartoe moeten bieden. Deze stellingname houdt in dat de regering in die situatie alsnog met geld over de brug zal moeten komen. De motie van de opposi tie is volgens het CDA echter een „blanco cheque" voor Okto. die overigens geen garantie geeft dat de fabriek over een jaar wel uit de problemen is. De commissaris der koningin in Groningen, mr. Toxopeus zei dat het besluit van de Tweede Kamer Steeds minder verzet tegen om Okto niet meer te steunen wel haast zeker het einde van Okto betekent. Kort na het bekend worden van de stemmingen in de Tweede Kamer tijdens het Okto- debat gaf mr. Toxopeus zijn eer ste reactie. "Het is een buitenge woon droevige zaak, dat dit be sluit genomen is". Directeur van Okto, ir. C. Kleinjan, heeft nog niet alle hoop verloren over het voortbestaan van de fa briek. "We moeten er ernstig re kening mee houden dat de fa briek gesloten zal worden, maar door het verlenen van surséance van betaling zal een niepwe be windvoerder alles op alles kun nen zetten om het-bedrijf nog te redden". Directeur Kleinjan verklaarde dit tijdens de personeelsvergadering die gisteravond na afloop van het kamerdebat in de fabriek in Win schoten werd gehouden. Bijna driekwart van het personeel was op de vergadering aanwezig. Bij wijze van grote uitzondering vergaderde de Tweede Kamer gisteren. Vrijdag is normaal geen vergaderdag, maar i.v.m.het spoedeisende karakter van de Okto zaak bleven de kamerleden een dag langer in Den Haag. Hun verrichtingen werden onder meer gadegeslagen door werknemers van de in moeilijkheden verkerende fabriek Oorlogsmisdadiger hoort levenslang eisen HAGEN (FPD) - Onbewogen hoorde Siert Bruins (58) op de 24e zittingsdag van de rechtbank in het Westduitse Hagen de eis van de openbare aanklager aan: le venslange gevangenisstraf voor hem en August Neuhauser (67) wegens moord op de joodse ge broeders Meier en Lazarus Sleu- telberg op 25 april 1945 in Delfzijl. De aanklager acht bewezen wat aan beide ex-SD'ers ten laste is gelegd: dat zij samen de beide broers - die op hun onderduika- Duitse soldaat gevonden waren en naar de SD-post in Delfzijl ge bracht - naar Farmsum hebben gereden, ze daar hun eigen graf hebben laten graven en ze ver volgens hebben doodgeschoten. In ieder geval zit daar volgens de openbare aanklager als verzwa rende omstandigheid het „gru welijk karakter" van de moord in. Of ook „rassenwaan" - ook een verzwarende omstandigheid - een rol heeft gespeeld, is niet met zekerheid te bewijzen. euthanasie UTRECHT (ANP)- De laatste jaren is het aantal tegenstanders in ons land van actieve en passieve eu thanasie aanzienlijk gedaald. Uit een peiling van de Nederlandse Vereniging voor Vrijwillige Eu thanasie (NWE) is gebleken dat eind 1979 nog 23 procent van de Nederlandse bevolking tegen eu thanasie was terwijl blijkens vo rige peilingen (NIPO) in 1972 nog rond 48 procent tegen euthanasie was; in 1976 was dat 43 procent. De NWE heeft eind vorig jaar ruim 1.000 Nederlanders van 18 jaar en ouder ondervraagd. AMSTERDAM (ANP) - Het weekblad Nieuwsnet van deze week mag niet verder worden verspreid. Het blad heeft in een artikel waarin de oud-journalist Hans Knoop wordt beschuldigd van meineed in het proces-Men- ten onvoldoende waar kunnen maken dat deze onder ede voor de rechtbank heeft gelogen. Dit bepaalde de president van de Amsterdamse rechtbank, mr. W. J. Borgerhoff Mulder gistermid dag in zijn uitspraak in het kort geding dat Knoop tegen de uitge ver van Nieuwsnet had aange spannen. De president wees zijn vonnis enkele uren nadat het ge ding had gediend. Hij verbood het weekblad verdere kwalificaties en uitlatingen te ge ven dan wel te doen waarbij Knoop van meineed wordt be schuldigd. In het komende nummer moet ook een rectifica tie worden opgenomen met een door de president voorgeschre ven tekst, waarin het blad ver klaart onrechtmatig jegens Knoop te hebben gehandeld. Ten slotte moet binnen vierentwinig uur in vier dagbladen een adver tentie worden geplaatst met een tekst van dezelfde strekking. dres bij boer Dijkema door een De openbare aanklager, Oberstat- sanwalt Klaus Schacht, zei het een moeilijke zaak te vinden na 34 jaar de gang van zaken op die 25e april te reconstrueren. De verdachten immers zwijgen en de getuigen hebben veel vergeten, bewust of onbewust. Alleen een schematische reconstructie is nog mogelijk. Vaststaat volgens de officier echter wel dat Bruins en Neuhauser besloten hebben de beide broers te doden, waarbij het niet uitgesloten is dat de sug gestie daartoe van Bruins zou zijn uitgegaan. Vaststaat ook dat de Sleutelbergs hun eigen graf heb ben moeten graven. Vaststaat verder dat ze gedood zijn, maar niet wie het precies gedaan heeft. Vaststaat tenslotte dat Bruins de graven heeft dichtgegooid. Zeker is volgens de officier ook dat Bruins en Neuhauser geen bevel hebben gekregen tot de moord. De gegevens voor zijn zekerheid put de officier uit de diverse ge tuigenverklaringen - het proces heeft inmiddels 24 dagen in be slag genomen en de meeste tijd is besteed aan het horen van getui gen - die hij als een puzzel in el kaar past. Een beroep van Bruins op een soort noodweersituatie Als ik het niet gedaan had, was ik misschien zelf De beschuldiging van meineed be trof de verklaring die Knoop op 14 oktober 1977 als getuige in de zaak-Menten voor de Amster damse rechtbank aflegde. Er werd hem toen gevraagd de naam te noemen van de man die hem had verteld, dat Mensen'aan zijn advocaat, de toenmalige kamer voorzitter Kortenhorst twee ton zou hebben geschonken. Knoop zei toen dut hij de bron van die wetenschap aan de commissie Schöffer had verteld en dat niet op de rechtzitting wilde zeggen. Maar in het rapport van de com missie Schöffer, dat twee jaar la ter werd gepubliceerd, werd ge meld, dat Knoop in gebreke was gebleven zijn bron te noemen. Op grond daarvan constateert Nieuwsnet, dat Knoops bewering verzonnen is. Volgens Borgerhoff Mulder is de verklaring van Knoop tegenover de rechtbank "onjuist en op zijn minst verwarringwekkend en onvolledig.' te noemen. Maar dit rechtvaardigt zeker niet zonder meer de conclusie, dat Knoop op zettelijk een valse verklaring on der ede tegenover de rechtbank heeft afgelegd, aldus mr. Borger hoff Mulder. gepleegd. Hij eiste dat ze allebei tot levenslang zullen worden veroordeeld. Hij vroeg de recht bank Bruins en Neuhauser ge vangen te doen nemen, omdat ze anders zouden kunnen vluchten. Aan het eind van de zitting zei hij echter akkoord te gaan met een beslissing daarover op het mo ment dat het oordeel van de rechtbank wordt uitgesproken. En dat gebeurt pas op 22 februari. De verdediger van Bruins, Wolf gang Ritzenhoff: zei dat op grond van wat er in dit proces naar vo ren is gebracht, niet te bewijzen is dat Bruins betrokken is geweest bij de moord". Gebeurtenissen die meer dan 25 jaar geleden zijn, onttrekken zich trouwens aan ons recht, omdat niet meer pre cies is vast te stellen wat er zich heeft afgespeeld", aldus de ver dediger. De hele toedracht van de moord, die volgens hem ook niet als een moord kan worden aan geduid, maar hooguit als dood slag - en die is in Duitsland in middels verjaard - is duister gebleven. Hij vroeg daarorri vrij spraak en opheffing van de voorlopige hechtenis (die overi gens al vrij gauw na de arrestatie van Bruins is opgeschort). Op 11 februari komt de verdediger van Neuhauser nog aan het woord en krijgen de beide ver dachten gelegenheid een laatste woord te spreken. Op 22 februari doet de rechtbank dan uitspraak. Rechercheurs veroordeeld doodgeschoten") wees de aan- AMSTERDAM (ANP) - De recht- klager van de hand. Tenslotte had Bruins al eerder aan executies deelgenomen en kon hij ver wachten dat dat vaker zou gebeu ren. Hij had - net als zijn dienst- kameraad Erwin Risch - kunnen weigeren. Schacht kwam op grond van alle verklaringen tot de conclusie dat Neuhauser en Bruins samen de moord op de beide broers hebben bank in Amsterdam heeft gis termorgen twee rechercheurs veroordeeld tot respectievelijk twee jaar, en een half jaar gevan genisstraf, wegens hulp aan de onderwereld. De één werd ver oordeeld, omdat hij inbrekers tipte over waar wat te stelen viel. De ander kreeg zes maanden we gens het opmaken van een vals proces-verbaal. Scriptie opleiding politieacademie ARNHEM (GPD) - Als een jon ge politieagent voor het eerst de straat op wordt gestuurd, doet hij het bijna in zijn broek van angst. Angst om te falen en angst om door het grote publiek niet voor „vol" te worden aangezien. De zenu wen gieren hem letterlijk door zijn keel. Als hij voor het eerst van zijn leven het bon nenboekje trekt, beven zijn handen en kan hij het formu liertje nauwelijks invullen. Iedere tegenspraak voelt hij als een aanval op zijn per soonlijkheid Slechts aan de hand van zijn mentor kan hij de beginnersangst onder drukken. Opmerkingen van deze strek king staan te lezen in het werk „De jonge politieman in con frontatie met het publiek". Het is een scriptie van de hand van de 23-jarige Arn hemmer Max Daniel. Hij heeft het geschreven in het kader van zijn eindexamen voor het diploma inspecteur van de gemeentepolitie of of ficier bij het korps rijkspoli tie. Met zijn scriptie wil Max Daniel aantonen dat volgens hem de vier jaar durende opleiding aan de academie te Apel doorn veel te kort is en vooral te theoretisch van opzet. Hij zegt „Als we in de praktijk komen, zijn we nog zo groen als gras. Daar moet verande ring in komen. Het is hele maal niet zo gemakkelijk om je medemens te corrigeren. Het gebrek aan zelfvertrou wen is vooral de eerste jaren van je carrière duidelijk voel baar". Zelf noemt Max Daniel zijn werk uniek, omdat er in het verleden nog niemand per soonlijke belevenissen als examenondcrwerp heeft ge kozen. Tijdens zijn stagepe riode in Ede en Haarlem pen de hij alle ervaringen nauw keurig op in een dagboek. Zijn scriptie is dan ook een uittreksel hiervan. De inspccteur-in-spe spuit in zijn scriptie ongezouten kri tiek aan het adres van de Ne derlandse politieacademie in Apeldoorn. Naar zijn mening staat bij de opleiding de theo rie te zeer voorop, waardoor de jonge politieman in het veld zich amper kan handha ven. Daniel: „In mijn scriptie probeer ik de problemen waar een jong agent mee te maken krijgt, naar voren te halen. Het zijn niet alleen er varingen van mijzelf, maar ook die van collega's op de academie. Zij kampen met dezelfde problemen". Gebrek „Een van de knelpunten die ik heb ontdekt", zo gaat de ad- spirant inspecteur verder, „is de gebrekkige opvang van jonge agenten in de korpsen. Van 18-jarigen kun je nu eenmaal niet verwachten dat zij overal van op de hoogte zijn. We hebben een constan te begeleiding nodig. Het is vooral het gebrek aan training in zelfstandigheid, sociale vaardigheden en hoe te han delen in conflictsitua ties". Zoals iedere politieman weet ook Daniel zich nog te herin neren onder welke omstan digheden hij zijn eerste be keuring uitschreef. „Dat was op mijn tweede dag dat ik Haarlem werkzaam was. Sa men met mijn mentor - ik zou niet weten wat ik zonder die man zou moeten beginnen - ging ik op surveillance. Wij hadden een man laten stop pen die door rood licht was gereden". „Nadat ik de man op zijn over treding had gewezen, vertel de ik hem dat hij hiervoor een bekeuring zou krijgen. Hier op haalde ik mijn splinter nieuwe bonnen boekje te voorschijn, maar besefte te gelijkertijd dat ik hiermee niet overweg kon. Het angst zweet brak mij aan alle kan ten uit. De man die ik wilde bekeuren, begreep drommels goed dat ik een beginneling was. Een groentje. Ik schaamde mij en het liefst was ik weer in de veilige sur veillancewagen gestapt. Met een geroutineerdheid waar ik heilig respect voor had loste mijn mentor het probleem op". Redden Uit het relaas van Daniel blijkt dat het publick de jonge poli tieman door zijn prille leeftijd niet of nauwelijks accepteert. „Dit heb ik een paar keer op een harde, akelige manier moeten ervaren", zegt hij. „De eerste keer was dat toen we een paar bromfietsers van 17 jaar lieten stoppen. Ik dacht dat door het geringe leeftijdsverschil best met die jongelui te kunnen opschie ten". „Het tegendeel bleek waar te zijn. Ze spraken me tegen. Ze vertelden dat ze geen over treding hadden gemaakt. Toen ik hen daarop kort en zakelijk vertelde dat dat wel degelijk het geval was, viel er een lange, pijnlijke stilte. Ik stond werkelijk met mijn mond vol tanden. Ook hierbij moest mijn steun en toever laat - mijn mentor - mij uit de situatie redden". „Zo'n zelfde situatie deed zich regelmatig voor als we bij huwelijksproblemen de zaak moesten sussen. Als we bij een echtpaar binnenkwa men", zegt Daniel, „werd mijn mentor altijd het eerst aangesproken. Alleen als er koffie werd uitgedeeld, werd mijn aanwezigheid opge merkt. In dergelijke situaties- voelde ik de grond onder mijn voeten wegzakken. Ik was gewoon een nul". Wat in de scriptie van Daniel opvalt, is de eerste confronta tie met geweld. Meestal door dat deel van het publiek ver oorzaakt, dat in iedere po litieagent een dienstklopper ziet en het liefst met de man nen van Hermandad op de vuist wil. Daniel: „Het was niet zozeer de angst voor het geweld, maar vooral de haat gevoelens die bepaalde men sen jegens ons koesterden. Hierdoor raakte ik gespan nen. Voor ik aan mijn studie aan de politieacademie be gon, had ik nog niets anders dan als scholier in de maat schappij gefungeerd. Ik had altijd in een beschermde om geving geleefd en voelde me in de praktijk aan de leeuwen overgeleverd". „De eerste ervaring met haat gevoelens heeft een enorme indruk op me gemaakt. Ik herihner mij dat we een keer ter assistentie werden ge stuurd naar een wijk die als zeer lastig te boek stond. In die volksbuurt werden we ontvangen met een menigte van zo'n 50 bewoners, die bij het zien van de politicwagen ons de huid volschold. Het leek wel massahysterie. Hun haatgevoelens richtten zich tegen het politieapparaat in het algemeen. Niet tegen mij als mens, maar als geünifor meerd lid van dit apparaat. Er hing zelfs een vrouw uit het raam die constant schreeuw de dat we moesten „opflikke ren". En om haar woorden kracht bij te zetten, spuwde zij op de grond. De kinderen uit de buurt - aangemoedigd door hun ouders - klommen op en in onze wagen. Uit angst dat de zaak zou escaleren, durfden we er niets tegen te ondernemen. Toen we later de wijk uitreden, werden de verschrikkelijkste verwen singen naar onze hoofden ge slingerd". De dood Wat Max Daniel tijdens zijn sta geperioden eveneens zeer diep heeft geraakt, was do confrontatie met de dood. „De dood geeft je als politie man een gevoel van onmacht, brengt je in paniek, waardoor je niet meer weet hoe je pre cies moet handelen". „De eerste keer dat ik met de dood in aanraking kwam, was na een auto-ongeluk. Toen wij ter plaatse kwamen, zag ik twee zwaar beschadigde au to's. In een hiervan zaten twee mensen. Een man en een vrouw. Ik zag dat de man ern stig gewond was. Hij zat klem tussen zijn stoel en het dash board waarbij hij in een onna tuurlijke houding over zijn stuur hing. Hij was spierwit en had zijn ogen wijd openge sperd. Hij rochelde. Het bloed liep uit zijn mond. Zijn vrouw veegde het met een zeemlap weg. Toen ik dit tafereel zag, raakte ik in paniek. Ik rukte aan het portier van de auto, terwijl ik gezien had dat ande ren deze al geprobeerd had den los te krijgen. Ik wilde iets ondernemen, maar wist niet wat. De man stierf voor dat de ziekenauto arriveer de".

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7