Terug naar de eenvoudige huisgemeente 433BBSnSB» Weg met al die menselijke wetten en regeltjes ZATERDAG 2 FEBRUARI 1980 Ex-priester dominee Hegger keerde ook de Gereformeerde Kerken de rug toe Als Herman Johannes Hegger in 1940 tol rooms-katholiek priester wordt gewijd, is hij 24 jaar. Zeven jaar later gaat hij als docent naar een groot seminarie van de Redemptoristen in Brazilië, een congregatie die zich toelegt op missiewerk temidden van geestelijk verwaarloosde" bevolkin gen. Pater Hegger doceert daar filoso fie. Vooral de leer van de logica van de Griekse filosoof Aristoteles boeit hem. Dal verklaart ook zijn meer dan gewone belangstelling voor het inge wikkelde rooms-katholieke kerkrecht. Nauwelijks een jaar in Brazilië .verlaat hij en nog wel "uit volle overtui ging" zijn kerk en keert hij naar Europa terug. Pasin 1957negen jaar later, verschijnt van zijn hand een boek waarin hij ui teen?c t waaróm hij "Rome"de rug moest toekerenDe titel van het geschrift zegt genoeg: "Mijn weg naar het licht". Pater Hegger zegt het de hervormer Luther na: "lk kan niet andersAl in 1958 volgt een tweede boek. Dat gaat dieper dan het eerste in op het rooms-katholieke kerksysteem met zijn historische, psy chologische en theologische achter gronden en zijn streven naar macht. "Moeder, ik klaag u aan", luidt de pa thetische titel. Beide boeken, respec tievelijk 40.000 en 38.000 exemplaren, zijn uitverkocht. Wartburg Hegger, afkomstig uit het Nederlands- Limburgse Lomm, laat zich inschrij ven bij de gereformeerde kerk van Brussel, net zoals de andere gerefor meerde kerken in België toen'nog een dependancevan de Gereformeerde Kerken in Nederland. Hij wordt na zijn kandidaatsexamen in de theolo gie aan de Vrije Universiteit van Am sterdam predikant in het Belgische Denderleeuw. Formeel blijft hij aan deze plaatselijke kerk verbonden als hij in 1959 wordt "uitgeleend" aan de stichting "In de Rechte Straat", die zich "de verkondiging van het evan gelie van Gods vrije genade aan rooms-katholieken" en de hulp aan ex-priesters ten doel stelt. De villa van deze stichting te Velp draagt de veelzeggende naam "De Wartburg (Luther). Hegger wordt predikant- directeur van de onderneming. Wie mocht denken dat de ex-pater aan de boezem van de Reformatie de geestelijke vrede vond die hij zocht, verg ist zichDe dragers en verdragers van de "nieuwe theologie" in de re formatorische kerk ontmoeten in hem een fel en rusteloos bestrijder. Tot in de synode klimt hij op de barricade. Hij wordt secretaris van de vereni ging van gereformeerde verontrusten "Schrift en Getuigenis"schrijver in haar blad "Waarheid en Eenheid", bestuurslid van de Evangelische Om roep,mede-oprichter van de stichting "Woord en Daad", die voor haar hulpverlening aan de Derde Wereld voornamelijk wordt gesteund door de rechtervleugel van de gereformeerde gezindte, en voorzitter van de stich ting "Evangelisch Ontwaken". Heg ger installeert op enkele plaatsen, waaronder Leiden, zelfs "Noodge- meenten" van verontrusten, die de of ficiële kerk ter plaatse om des gewe tens wil hebben vaarwel gezegd. Hoon In februari 1979 neemt dominee Hegger zelf de beslissende stap. Hij breekt met het verband van de Gereformeerde Kerken. In zijn brochure "De nacht is ver gevorderd" verklaart hij waar om. De gereformeerden, zegt hij, kun je niet meer aanspreken op hun gere formeerd-zijn. Bepaalde professoren en predikanten hebben het karakter van deze kerk steeds ernstiger aange tast. De grote meerderheid van de le den is apathisch geworden. Hegger heeft er geen lust meer in, de strijd tegen de "oprukkende vrijzinnig heid" nog langer voort te zetten. Het helpt allemaal toch niet. "De massa liet zich door de kerkleiders tegen mij opzetten. Ze hoonden, ja haatten me' als een verstoorder van hun rust en een aanlaster van hun kerk-eer". Hegger voelt zich eeri jaar na zijn uit treding al even Ver van de Gerefor meerde Kerken verwijderd als pas na jaren van de Rooms-Katholieke Kerk. Maar dat komt ook omdat hij pas op volwassen leeftijd gereformeerd was geworden en er emotioneel dus vrijer tegenover stond. In zijn pas verschenen boek, getiteld: "Zij is Mijn bruid", deelt hij mee,zich niet meer bij "een van de bestaande verdeelde kerken" te zullen aanslui ten. Hij heeft nu definitief voor de kleine "huisgemeente" gekozen. Voor hem is dat een terugkeer naar de "bij belse, nieuwtestamentische vorm van gemeente-zijn""Bij een gemeente die vervuld is met de Heilige Geest past geen knellende kerkstructuur met menselijke wetten en regeltjes, al of niet opgetekend in een kerkorde". 'Jonge wijn doe je niet in oude zakken" Herman Hegger kan zich niet voorstellen dat de apostel Paulus nü tegen hem zou zeggen: "Word jij maar lid van een van de verdeelde kerken; het is niet zo erg als je daarmee de verdeeldheid helpt in stand houden". "Als de bijbel de verdeeldheid als zonde veroordeelt, dan mogen wij daarin niet be rusten". In een van zijn brochures adviseert Hegger. een plaatselijke kerk niet te verlaten zolang zij "Schriftge- trouw" is. Hoe is dat te rijmen met zyn huisgemeente-idee? "Er is een groot verschil tussen blijven in een van die verdeefde kerken, waar men is opgegroeid, en bewust lid worden van een kerk om zo de zonde van de ver deeldheid te bevestigen. Ik res pecteer de overtuiging van hen die in hun kerk blijven, maar laat men mij dan de gewetensbeslis sing gunnen dat ik mij niet meer bij een kerk voeg. Als de mensen van de wereld zien hoe men in het huisgezin van God elkaar voort durend bestrijdt en hoge kerk muren tussen elkaar optrekt, dan is het toch te begrijpen dat zij zeggen: 'Daar moet de stichter van het christendom ook schuld aan hebben. Hij heeft blijkbaar onvoldoende of zelfs onjuiste richtlijnen aan zijn volgelingen gegeven'. In het verleden zag men de verdeeldheid niet zoals nü als zonde voor God. Men be dreef die zonde veel meer in on wetendheid. Tegenwoordig laten wij die verdeeldheid veel bewus ter voortbestaan. In elk geval doen wij vrijwel niets om er een eind aan te maken". Ook tn Leiden installeerde do minee Hegger indertijd een gere formeerde "Noodgemeente". Tradities Geen kerk is dus goed genoeg voor Hegger. "Als iemand een volmaakte ge meente verwacht, dan heeft hij de bijbel niet goed gelezen en zal hij altijd teleurgesteld worden. Mijn bezwaren tegen het lidmaatschap van een kerkverband zijn van bijbelse aard. En de Schrift is de absolute norm voor alles en ie dereen. De gemeente is de tempel van de Heilige Geest. En de hoek steen daarvan is Christus. Niét een kerkeraad of een synode of een paus. De gemeenschap der heiligen is niet een bepaald kerk- instituut. Wat moet ik zeggen tegen vroegere geloofsgenoten, rooms-katho- liekeri, die ik probeer ervan te overtuigen dat alleen de Schrift norm is en niet hun onbijbelse tradities, als ze mij wijzen op al die protestantse tradities? Ik moet ze gelijk geven: protestan ten bewéren wel dat ze alleen de Schrift als norm aanvaarden, maar in de praktijk houden ook zij er allerlei menselijke tradities en redeneringen op na. Ze wor den zelfs bindend opgelegd, ter wijl ze niet in de bijbel te vinden zijn en er soms zelfs mee in strijd zijn. Er zijn natuurlijk goede tradities. Daarom roep ik niet op tot een soort beeldenstorm. Traditie komt van het Latijnse werk woord "tradere", wat overdra gen, doorgeven betekent. Maar wat geeft de gemeente door? Ge schreven belijdenissen? Die kun je ook kopen in de winkel. Maar de geest, de eigenlijke bedoeling van die belijdenisgeschriften, die kun je niét kopen. Die moet le vend worden overgedragen. On danks de Dordtse Kerkorde en de Drie Formulieren van Enigheid is de ketterij toch de kerken bin nengeslopen. De bijbel leert ons, niet op menselijke constructies te bouwen, maar in de nood naar Christus te gaan, in een intenser gebed". Vrijheid Was bij het steeds groter worden van de gemeenten een kerkorde met regels dan niet nodig? Hegger: "Wij mogen niets toevoe gen of afdoen aan wat de bijbel zegt over de vorm van het ge meente-zijn, met name over de manier van samenkomen. Moet de bijbel zich aanpassen aan ons grote getal? Ik meen van niet. Daarom heb ik in de bijbel ge zocht naar een vorm om een een- DE WARTBURG te Velp. Daar zetelt de vroegere priester dominee Hegger. Als predikant-directeur van de stichting "In de Rechte Straat", die het "licht van de Reformatie" wil verspreiden onder katholieken. Het verdriet Hegger dat dit licht zo'n laag pitje is geworden. voudig samenkomen van de ge meente als een heilig, goddelijk gezin mogelijk te maken. Ik denk dat gevonden te hebben in de huisgemeenten, mini-gemeen ten binnen de ene grote plaatse lijke gemeente". Uit een aantal voorbeelden in het Nieuwe Testament maakt ds. Hegger op, dat het vormen van huisgemeenten in die tijd welis waar niet was geboden maar evenmin verboden. "Als het de bedoeling van de apostel Paulus was geweest, ze zo spoedig mo gelijk te laten oplossen in de plaatselijke gemeente, hoe kan hij ze dan in zijn brieven de groe ten laten doen? Vergrijpen syno des en kerkeraden die huisge meenten verbieden zich niet aan de vrijheid van de kinderen Gods?" In de regel ontstaat een huisge meente uiteen bijbelstudiekring. Hegger ziet haar als een groep mensen die de heerschappij van Christus over hun leven hebben aanvaard. Niet zozeer met woor den als wel met hun hart. "Chris tus is Gastheer, niet de kerke raad". Dat maakt ook ruimte voor het sacrament. Om geestelijke in teelt, eenzijdigheid en sectarisme te voorkomen, zal zij open moe ten staan naar andere huisge meenten en ook beschikbaar moeten blijven voor de verwe zenlijking van de ene plaatselijke gemeente, die nu verscheurd uit een ligt in kerkinstituten. Ze is niet "de" gemeente van Christus in die plaats. Zoals ds. Hegger het nu ziet, moet de huisgemeente dat ook tot uitdrukking brengen door niet samen te komen op zondagmorgen. "Dan kan ieder die dat wil de diensten in de ver deelde kerkinstituten bijwonen". "Op geen enkele wijze wil ik het onzalige vuur van een nieuwe kerkstrijd aanblazen". Geest Voor de beoefening van de "broe derband" tussen de huisgemeen ten in één plaats en het functione ren van zo'n mini-gemeente geeft Hegger in zijn boek de nodige aanwijzingen. Elke "wet" die haar vrijheid belemmert wijst hij af, al zullen voor het onderlinge verkeer wel zakelijke regelingen nodig zijn. "Wij moeten ons uit strekken naar de gaven van de Geest". De "oudsten", aangesteld door de Heilige Geest, zorgen voor een goede orde in de gemeente. Hun taak is leiding geven. Als er geen predikant is, zal de oudste in de samenkomst kunnen voorgaan. Hij mag, evengoed als de predi kant, de zegen uitspreken en het avondmaal bedienen. Hegger verwacht het heil niét van een verandering van vormen. "Maar onze structuren kunnen wel een belemmering zijn voor de doorbraak van Gods Geest, wan neer ergens een opwekking ont staat. Jonge wijn doe je niet in oude zakken". Hij voegt zijn op vattingen samen onder de term "Konsekwente Reformatie". "Alleen de Schrift. Zonder tradi ties en juridische constructies". Kronkels In een commentaar op deze denk beelden werpt professor Klaas Ruriia, rector van de theologische hogeschool van de Gereformeer de Kerken te Kampen, Hegger tegen dat deze de kerk vastpint op de eerste eeuw van haar be staan en helemaal geen oog heeft voor de historische ontwikke ling, die al in het Nieuwe Testa ment zelf is op te merken. Hij sig naleert "vreemde kronkelrede neringen", vooral waar Hegger meent dat in de huisgemeente ook het sacrament bediend moet kunnen worden. Het hele betoog loopt, volgens Runia, eigenlijk uit op de stichting van een nieuw Cantatedienst. Morgenmiddag om 5 uur zal de oratoriumvereni ging "Cantate Deo" uit Zoeter- meer, onder leiding van Sander van Marion, tijdens een cantate dienst in de Hooglandse kerk te Leiden het Requiem zingen van Gabriel Fauré (1845-1924). Soliste is .de sopraan Marry Stegenga. Het Nederlands Barokensemble en de organist Joop Brons ver zorgen de begeleiding. Voorgan ger is dr. A. J. Lamping. De kerk gaat om half 5 open. Gesprekken. Om 11 uur morgen ochtend begint dr. J. M. Vlijm (Leiden) in het kerkelijke cen trum "De Regenboog" (Meren- wijk) te Leiden een reeks van vier gesprekken op zondagmorgen over "Samen geloven". De vol gende zijn op 17 februari en 2 en 16 maart. Hervormde kerk: beroepen te Nieuwe Tonge J. van den Born Giessendam, te Leimuiden kan didaat J. H. Hamoen Utrecht; aangenomen naar Westerbork A. W. Poortman Ammerstol; be dankt voor Genemuiden J. Westland Amersfoort. Christe lijke Gereformeerde Kerken: beroepen te Rotterdam-West R. van Beek Baarn. kerkelijk instituut van met elkaar verbonden huisgemeenten. De gereformeerde rector vreest dat ds. Hegger een kerkelijk doodlo pende weg aanprijst en dat hij druk bezig is die zelf te bewan delen. Gods ogen Maar Hegger kent die vrees aller minst. Hij weet dat hij nooit zal twijfelen aan de juistheid van zijn vertrek uit de Gereformeerde Kerken. Zijn laatste keuze is voortgekomen uit een "diepe overtuiginggegroeid in een ja renlang luisteren naar de bijbel en naar wat de Geest tot de ge meenten zegt". Bovendien heeft hij zijn boek geschreven "onder Gods ogen". En wat Hij ermee doet, dat is altijd welgedaan. In dat "welbehagen" vindt hij rust en neemt hijaan het slot van zijn geschrift, afscheid van zijn wel willende luisteraars. In de hoop dat de tegenstanders, tóch geïn spireerd door zijn boek, nog eens willen nadenken over de manier waarop de verdeelde kerkinstitu ten tot nieuw leven kunnen ko- S. J. DE GROOT LEIDEN - Hervormde Gemeente: Hooglandse kerk 10 ds. Bouhuys, mmv Leidse cantorij, 11.45 oecum. dienst stu- dentenekklesia, 5 nam. cantatedienst, voorg. dr. Lamping; Marekerk 10 dr. Meijers, 5 ds. Batelaan, Voorschoten; Maranathakerk (L. Morsweg) 10 ds. v. Achterberg, avondmaal; De Regenboog (Merenwyk) 9.30 ds. v. Leeuwen, 11.15 ds. v. Leeuwen en pater Sweerts; Beth- lehemkerk (Drifstr.) 10 ds. Eekhof; Be vrijdingskerk (Montgomerystr., Zuid West) 9 ds. Wagenvoorde; Vredeskerk (Burggravenlaan) 10 ds. Lamping, avondmaal; Waalse kerk (Breestraat) 10.30 ds. Ribs; Acad. Ziekenhuis 10.15 ds. Bakker; Diaconessenhuis 10.30 ds. De Gelder, Lisse; Kapel Endegeest (Oegstgeest 9.30 pater Van Vliet; jeugd- kapel Vredeskerk 10; jcugdkapel Be vrijdingskerk 10.30 bezoekersraad. Ge- ref. Kerk: Zuiderkerk (Lammen- schansweg) 10 ds. Sijtsma; Petrakerk (Surinamestr.) 10 ds. Hortensius; Oude Vest 10 ds. Koolstra, met doven, 7 ds. Rietveld; Maranathakerk (L. Morsweg) 10 ds. v. Achterberg, 5 ds. v. Achterberg en ds. Koolstra; Bevrijdingskerk (Mont gomerystr.) 10.30 ds. Rietveld, 5 ds. Hor tensius; Groenhoven (Witte Rozenstr.) 10 ds. Verdoorn; Voor ziekenhuizen en Merenwijk zie hervormde gemeente, Geref. Kerk (dolerend) "Groot-Leiden" "Groojt-Leiden" (Lokhorstkerk): 9 en 7 ds. Van Benthem, Genemuiden. Geref. Kerk Vrijg. (Herengr. 70); 10 en 5 ds. Gootjes. Chr. Geref. Kerk (Steenschuur 9); half 11 (andere opgaven zijn niet juist) en 5 ds. Den Hertog. Kornhorn. Geref. Gemeente (Nieuwe Rijn): 10 en 4.30 ds. Boogaard. Geref. Gemeente in Ned. (Bethl. kerk Driftstraat): 11.30 pn 5.30. Evan.-Lutherse Gemeente (Hoogl.Kerkgracht): 10.15 ds. Happee. Remonstr.-Doopsgezinde Gemeente (Lokhorstkerk, Pieterskerkstraat 1): 10.30 ds. Kuipers. Baptistengemeente (Oude Rijn 3): 10 ds. Bosveld, avond maal. Evang. Christen-Gemeenschap (Middelstevracht 3): 10 br. Dikkes. Zen dingswerk Middernachtsroep (Zoe- torw.singel 21): 5 nam. hr. Hoogerwaard. Evangeliscentrum Zijlsingel 2: zond. 10 en di. 8 hr Zijlstra. Pinkstergemeente (Oude Rijn3): 3 nam. hr. Eikerbout. Vol le-Evangeliegemeente Bethel (school De Twee Sleutels, hoek Rynsburgersingel): 5 tot 6 nam. Leger des Heils (Hooi gracht): 10 en 7.30. Nieuw-Apostolische Kerk (Hoge Rijndijk 24): 9.30 en 4, wo. 8. Zevendedagadventisten (Lokhorst kerk): elke zaterdag 9.45 bijbelstudie, 11 prediking. Christian Science (Steen- schuur 6): 10.30. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der laatste dagen (Mor monen): 10.15 (Steenschuur 6). Oud-Ka tholieke Kerk (Zoeterw.singel-hoek Cronesteinkade): 10 h. mis. Vrij-Katho- lieke Kerk (Vreewykstr. 19): 10.30 ge zongen h. mis. Rooms-Katholieke ker ken: Haagweg zat. 7, zond. 9,10.45 en 12; Herensingel zat. 7, zond. 8.30, 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden-Voorschoten) zat. 7, zond. 9.30 en 11.30; Steenschuur zat. 10 en 7, zond. 8.30,10,11.30,6 enff; Boshui- zerlaan zat. 7, zond. 9.30 en 11Lammen- schansweg zat. 7, zond. 9, 10.30, 12 en 6; Haarlemmerstraat zat. 7, zond. 9.30,10.45 en 12.15. ABBENES - Herv. Gemeente: 9.30 hr. Dryver, Voorschoten, 7 hr. Bakker, Sas- senheim, jeugddienst. AARLANDERVEEN - Herv. Gemeen te: 10 mevr. ds. Westera, 7 ds. v. Leeu wen, Leiden. Geref.Kerk: 10 ds. v.d. Hout, Werkendam, 6.30 ds. Vree. Chr.Geref.Kerk: 9.30 en 3 ds. De Vries, Heerde. Rooms-Kath.parochie: zat. 7, zond. 7.30 en 10.30 ALPHEN AAN DEN RIJN - Herv. Ge meente: Adventskerk 10 ds. Lefeber, 5 ds. v.d. Heiden; Kruiskerk lOds.Talsma, Den Haag; Opst. kerk 10 ds. v.d. Heiden, 6.30 ds. Bogers; Nabij 10 ds. Bogers, ge- zinsdienst; G. Herderkerk ds. Mulder, 6.30 dr. v. Santen; De Bron 9 en 10.30 ds. Moll, 6.30 ds. v.d. Ree; Driehoorne 7 nam.; Ashram 9.30 ds. v.d. Ree; gebouw Onderweg, Lijsterlaan, 10 ds. Oort, ge- zinsdienst; Sionskerk 9.30 ds. Ouwen- dijk, 6.30 hr. v.d. Bos, jeugdevangelist. Geref. Kerk: Mar. kerk 10 ds. Vree. 6.30 ds. Stolk; Salv. kerk 10 ds. Stolk, 6.30 ds. v.d. Hout. Zie verder herv. gemeente. Kerkzaal "Rijnstroom": 8 nam. oecume nische avondmaals-eucharistieviering, mevr. ds. De Ruyter, thema: "De bruiloft te Kana" (met nabespreking. Geref. Kerk Vrijg. (Rijnstroom): 8.45 dienst, 6.30 ds. Borgdorff. Ned. Geref. Kerk (chr. nyv. school Willemstr): 10.30 ds. Mog- gre, 7 ds. Sawyer Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 3.30 ds. Blom, Meerkerk. Oud- Geref. Gemeente 9.30 en 4, di. 5 febr. 7.15 ds. Van Proojjen, Hooftstraat 240. Bap tistengemeente (Molenwerfstr. 1): 10 en 6.30 ds. Koekkoek. Baptistengemeente Alphen-Noord (Sportlaan): 10 hr. De Looij. Volle-Evangeliegemeente (school Westpreludeweg): 10 hr. v.d. Hoorn. Le ger des-Heils (Corn, de Vlamingstr.): 10 en 6.30. .Pinkstergemeente Bethel (Rode- Kruisgebuuw): 6 nam. Pinkstergemeen te Alphen (Rode Kruisgebouw): 10 voorm. Remonstrantse Kring (Van Mandersloostraat 36): 10 dr. Cramer. Rooms-Kath. parochies: Bonifaciuskerk zat. 7, zond. 9.45 en 11.30; Piuskerk zat. 7, zond. 9, 10.30 en 11.45; De Bron zat. 7, zond. 10 en 11.30. BENTHUIZEN - Herv. Gemeente: 9.30 en 6 ds. Exalto. Geref. Gemeente: 9.30 dienst, 2.30 ds. Honkoop. BODEGRAVEN - Herv. Gemeente; Dorpskerk 10 ds. Van Delen, Veenen- daal, 6.30 ds. De Rooy, Zoelen; Salvator- kerk 10 ds. De Vreugd, 6.30 ds. Droogers; Bethlehemkerk 10 ds. Richter, 6.30 ds. De Vreugd. Geref. Kerk: 10 ds. 't Hart, 5 ds. 't Hart en ds Leene, Ermelo, afscheid ds. 't Hart. Geref. Kerk Vrijg.: 9.30 en 4 ds. Borgdorff. BOSKOOP - Hervormde gemeente: Dorpskerk 9.30 ds. Stelwagen, 6.30 ds. Geertsema, H.woude; De Stek 9 30 ds. Omta. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. Dijkstra. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. V. Lange- velde. Geref. Gemeente: 9.30 en 6. Op wekkingsgemeente (Concordia): 9.30. Vergadering van Gelovigen (Nieuwstr.): 9.30 en 5. Rooms-Kath. parochie: zat. 5.30 (De Stek) en 7, zond. 9.30 en 11. HAZERSWOUDE - Herv. Gemeente: 9.30 ds. Geertsema, 6.30 ds. Heymans, Alphen aan den Rijn. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Kersten, Katwijk. Rooms-Kath. pa rochies: Dorp zat. 7, zond. 10 en 11.30; Rijndijk (Bernardus) zond. 10; Het An ker zat. 7, zond. 8.45 en 11.45. HILLEGOM - Herv. Gemeente: 10 ds. v. Bruggen. 5 ds. Rothfusz. Geref. Kerk: 10 ds. v.d. Wal. zie ook herv. Gemeente. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Biesma. Rooms-Kath. parochies: Martinuskerk zat 7. zond. 8.30, 10, 11.30 en 12.45; Jo zefkerk zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30. HOOGMADE - Herv. Gemeente: 10 dr. V. Vliet. Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 10. DE KAAG - Herv. Gemeente: 10 ds. Kolkman, avondmaal. Rooms-Kath. pa rochie: zat 7, zond. 8 en 10. KATWIJK AAN DEN RIJN - Herv. Ge meente: Dorpskerk 10 ds. Aarents. 6 ds. Gebraad; Ontmoetingskerk: 10 ds. Ge braad. 6.30 ds. Aarents. Geref. Kerk: 9.30 ds. v.d. Horst, 5 ds. Vrolijk. Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE - Herv. Gemeente: Nieuwe Kerk; 10 ds. Arkeraats, 6 ds. Schuurman; Oude Kerk: 10 ds. Vink, 6 ds. Visser; Ichthuskerk: 10 ds. Van Roon, 5 ds. Vroegindewey; Pniêlkerk: 9.30 ds. Visser, 5.45 zang, 6 ds. Van Roon, jeugddienst; Groen van Pr.school: 10 ds. Boer; Ziekenhuis Overduin: 2 ds. Baas; wijkgebouw Hoeksteen: 10 doven- dienst. Geref. Kerk: Triumfatorkerk 9 en 10.30 ds. Vrolijk, 5 ds, v.d. Horst. Geref. Kerk Vrijg.: 10.15 leesdienst, 3.30 ds. Heij, Amersfoort. Ned. Geref. Kerk: 8.45 en 7 ds. Roukema. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Slagboom. Vrije Chr. Geref. Ge meente (Uni-zaal): 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gemeente (Remisèstr.): 10 en, 5 leesdienst. Volle-Evangeliegemeente (Voorstraat 100): 9.45. Vliegkamp Valkenburg: 10.30 gezinsdienst, ds. Schepers, mmv Mo- lenhofschool. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Herv. Gemeente: 10 ds. v.d. Linden, 7 ds. v. Niel. Geref. kerk: 10 en 7 ds. v.d. Meulen, Wassenaar. LEIDERDORP - Hervormde Gemeente en Geref. Kerk: Dorpskerk: 10 ds. Does burg, 6.30 ds. Geursen; Kerk Hoofd straat: 10 ds. Geursen; Scheppingskerk: 9 en 10.30 ds. Van Loenen. Baptistenge meente (wijkgeb. Zijlkwartier): 10 hr. Lourens. Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 9, 10.30 en 12. LEIMUIDEN - Herv. Gemeente: 9.30 ds. Zoutendijk. Geref. Kerk: 9.30 ds. Los, 7 ds. Bezemer. Rooms-Kath. parochie: zat. 7. zond. 7.30. 9.30 en 11.15. LISSE - Herv. Gemeente: Dorpskerk 10 dr. Bezemer, Den Haag; Pauluskerk: 10 en 7 ds. 't Hooft. Geref. Kerk: 10 en 7 dr. Gilhuis, Den Haag. Geref. Kerk Vrijg.: 10 leesdienst, 3 ds. Joosse. Ned. Geref.Kerk (Salvuton): 10.45 en 5 ds. Schuurman. Chr. Geref. Kerk: 10en 4.30ds. v. Dijken. Geref. Gemeente: 10 en 4 en wo. 6 febr. 7.30 ds. Hakkenberg. Rooms-Kath. pa rochies: Agathakerk: zat. 7, zond. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7, zond. 9 en 11.30; Manakerk: zat. 7, zond. 8.30,10 en 11.45; Engelbewaarders: zat. 7, zond. 8,9.30,11 en 5.45. NIEUWKOOP - Herv. Gemeente: 9.30 ds. Bronsgeest, 6.30 ds. Molenaar, jeugddienst. Geref. Kerk: 9.30 ds. Hiensch, Barendrecht, 6.30 ds. Mulder, Alphen. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30. Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 9 en 10.45. NIEUWVEEN - Herv. Gemeente: 9.30 ds. Molenaar, 6,30 ds. Moonen. Geref. Kerk: 9.30ds. v. Wijk, A.dam,7 kand. v.d. Meulen. Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 9 en 11. NIEUW VENNEP - Herv. Gemeente: 9.30 ds. Den Harder. 7 ds. De Jong, Lei den. Geref. Kerk: 9.30 leesdienst, 3 ds. Hiesma. Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 9.30 en 11. NOORDEN - Herv. Gemeente: 9.30 ds. v.d. Linden Oudewater, 7 ds. Zouten dijk. Geref. Kerk (Woerdense Verlaat): 10 en 7 ds. Nooteboom. Rooms-Kath. pa rochie: zat. 7, zond. 10.30. NOORDWIJK - Herv. Gemeente: kerk Voorstraat 10 dr. Jansen, 7 ds. Van der Werf, Voorhout; Kerk Hoofdstraat 10 ds. Keuning, 5 dr. Jansen; De Rank (Golf baan): 10 ds. Schrijver, Woerden, 5 hr. Visser. Gouda. Geref. Kerk: kerk Hoofd straat (Buurtkerk) 10 ds. v.d. Werf; Vin- kenlaankerk 9.30 ds. Elgersma. Ned. Prot. Bond (aula Oude Zeeweg): 10.30 ds. Werner, Wassenaar. Rooms-Kath. paro chies: Zee zat. 7, zond. 9.30 en 11; Bin nen: zat. 7, zond 8, 10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT - Herv. Ge meente; Dorpskerk 10 hr. Bakker, Kat wijk; De Zilk: 10 ds. Van 't Hof. Rooms- Kath. parochies: Victorkerk zat. 7, zond. 9.30 en 11; Jozeflterk: zat. 7, zond. 11.30. OEGSTGEEST - Herv. Gemeente: Groene of Will.kerk 10 ds. Ter Linden; Pauluskerk 10 ds. Oosten, Cothen; Ge meentecentrum 10.30 ds. Sasse, 7 prof. dr. Berkhof. Geref. kerk (Mauritslaan): 10 ds. Heemskerk. Geref. Kerk Vrijg 10 ds. Heij, 2.30 ds. Luiten. Ned. Geref. Kerk (Gemeentencentrum): 8.45 br. Moleveld, 4 br. v.d. Wetering. Kapel En degeest: 9.30 pater van Vliet. Volle- Evangeliegemeente (Gemeentecen trum): 4 nam. Rooms-Kath. parochies: Will, kerk zat. 7, zond. 9, 10.30 en 12; Bo- naventurakapel: zat. 6.30, zond. 9 en 11. OUD-ADE- Rooms-Kath. parochie: zat. 7.30, zond. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING - Herv. Gemeente: 9.30 ds. Kramer, Aals meer. Geref. Kerk: 9.30 hr. Schoenma ker, 5 dr. Holtrop. Rooms-Kath. paro chie: zat. 7 zond. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN - Rooms- Kath. parochies: Maria Presentatie zat. 7, zond. 9 en 11; Petrus-Banen zat. 7, zond. 9.30, 11 en 12.15. RIJNSATER WOU DE - Herv. Gemeen te: Voorhof 10; Bethel.kerk: 9 en 10.15 ds. Van Niel, 5 ds. Romein. Geref. Kerk: Petrakerk: 9.30 dr. v. Oeveren, 5 ds. Baayen; Immanuelkerk: 9 en 10.30 ds. Baayen, 5 ds. Damsma; Maranathakerk: 9.30 ds. Damsma, 5 dr. v. Oeveren. Geref. Kerk Vrijg: 10 en 5.15 ds. Zomer. Chr. Geref. kerk: 9.30 en 5 ds. De Joode. Evang. Christengemeente (aula mavo): 10 dienst. Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 10.30. RIJPWETERING - Rooms-Kath. paro chie: zat. 7, zond. 7.30, 9 en 10.30. SASSENHEIM - Herv. Gemeente: 9 en 10.30 hr. Christ, Leiden, 7 ds. Van der Meer. Geref. Kerk: 10 ds. v. Santen, 5 ds. Baas. Chr. Geref. Kerk: 9 ds. Den Hertog, Kornhorn, 6.30 ds. Carlier, A.dam. Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 9.30 en 11. TER AAR - Herv. Gemeente: 10 ds. Klein Kranenburg, 6.30 ds. Lalleman. Geref. Kerk: 10 ds. Bezemer, 6.30 ds. Los. Rooms-Kath. parochies: Aardam zond. 9 en 12; Langeraar. zat. 7, zond. 8.30,10 en 11.30. VALKENBURG - Herv. Gemeente: 10 ds. Vermeulen, 6.30 ds. Van den Bank, Ede. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. Rull- mann, Den ^iaag. Geref. Kerk Vrijg.: 9.30 en 5. Marinevliegkamp: 10.30 ds. Sche pers, gezinsdienst, mmv Molenhof- school. VOORHOUT - Herv. Gemeente: 10 ds. Brokerhof. Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 9, 10.30 en 11.45 VOORSCHOTEN - Herv. Gemeente: Dorpskerk 10 ds. Fritzsche Den Haag, 7 ds. Van Malssen, Leiderdorp; aula Noord-Hofland 9.30 ds. De Zwart; Ka pel Rijndijk 10 ds. Meyering; Kerk Hulp en Heil: 10 ds. Lentz. Geref. Kerk: 10 ds. Boswijk, A.dam, 5 ds. De Zeeuw. Geref. Kerk Vrijg.: 9.30 leesdienst, 3 ds. Geel hoed. Rooms-Kath. kerken: Lauren- tiuskerk: zat. 7, zond. 10 en 11.30. aula Noord-Hofland: 11; Moeder-Godskerk: zat. 7, zond. 8.30 en 10.30. Jan van Hoof- laan3: Church of England, 10.30 Engelse dienst. WADDINXVEEN - Herv. Gemeente: Brugkerk 9.30 ds. Verboom, 5 ds. Ver- welius; De Hoeksteen: 9.30 ds. Verwe- lius, 6.30 ds. Roetman; Bethelkerk 9.30 ds. Roetman, 5 ds. Verboom; Imma nuelkerk 10 dr. v. Haarlem, Groningen, 5 ds. Posthumus Meyjes. Geref. Kerk: Kruiskerk 9 ds. v.d. Berg, 5 ds. Vlaardin- gerbroek; Ontmoetingskerk 10.15 ds. v.d. Berg; Chr. Afgescheiden Gemeente: 9.30 en 5. Volle-evangeliegemeente "Sion" (Lindegaarde 17A: 9.30. Rooms- Kath. parochie: Victorkerk 10; Ontmoe tingskerk 8.30 en 11.45. WARMOND - Herv. Gemeente: 10 ds. Machaay. Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30. WASSENAAR - Herv. Gemeente: Dorpskerk 10 kand. Smeets, Oegstgeest, 4.30 ds. v. Nieuwpoort, Huizen, 7 ds. v. Zanten: Kievitskerk 10 ds. Dijckmees- ter, Rijswijk; Messiaskerk 10 ds. v. Zan ten; Dorpscentrum 9.30 ds. De Reuver. Geref. Kerk: Zijllaan 10 en 5 ds. v. Keu len, Zeist, Wassenaar-zuid 10 ds. v.d. Kamp. Ned Prot. Bond (1. Kerkdam): 10.30 kand. Knoppers, Leiden. WOUBRUGGE - Herv. Gemeente: 9.30 kand. v. Vuuren, A.dam, 6.30 ds. Ou- wendijk. Geref. Kerk: 9.30 ds. Hemmes, Oegstgeest, 6.30 hr. v. Duin, Noordwijk. Ned. Prot. Bond (gebouw De Wijk): 7 nam. kand. Knoppers, Leiden. Rooms- Kath. parochie: zat. 7, zond. 10. ZEVENHOVEN - Herv. Gemeente: 9.30 ds. Lalleman. Geref. Kerk: 9.30 ds. De Ruig. Haarlem, 7 ds. Davidse, Zevenhui zen. Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 9 en 10.45. ZOETERWOUDE - Herv. Gemeente: 10 ds. Wolthaus. Rooms-Kath. parochies: St. Jan zat. 7, zond 9.30 en 11Chr. Die- naarkerk: zat. 7. zond. 10; meerburgKerk (Hoge Rijndijk) zat. 7 gezinsviering, zond 10 hoogmis, 11.30 met orgel en Ned. liederen. ZWAMMERDAM - Herv Gemeente: 10 ds Haakman. 6.30 ds. De Kruyf. Geref. Kerk: 10 kand. v.d. Hout, 6.30 ds. Fern-

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4