Onderzoek naar zaak Alphense arts Hoog(s)tepunt in restauratie Hartebrugkerk eidse agenda Lezers schrijven Long rekent af met homofilie-hypocrisie Toneel als toneel op toneel ZATERDAG 2 FEBRUARI 1980 ALPHEN AAN DEN RIJN - De Inspectie voor de Volksgezondheid in de provincie Zuid-Holland begint volgende weck een onderzoek in de zaak van de Alphense huisarts dokter J.K. Platteschor. De geneeskundig inspec- teur voor de volksge zondheid L.C. Buysert zal ondermeer moeten bezien op stappen moeten wor den genomen om dokter Platteschor de medische bevoegdheid te ontne men. Buysert zei gisteren, dat hij niet meer wist van de zaak dan dat hij had gelezen in de krant. "We zul len die kwestie vanaf maandag onmiddellijk diepgaand onder zoeken, was mijn eerste gedach te. Want het is natuurlijk een erg wonderlijke zaak, dat een arts die nog bevoegd is de medewerking voor een ziekenfonds wordt op gezegd, terwijl hij nog wel mag blijven werken voor particuliere patiënten. Dat is alleen al won derlijk uit het oogpunt van keuze vrijheid, want fonds-patiënten moeten nu verplicht naar een an dere arts". Buysert zegt vooral erg nieuwsgie rig te zijn naar de argumenten van de medische adviseurs van de rechter, die verbreking van het contract op grond van medische kwaliteiten toestond. "Als daar uit mocht blijken, dat dokter Platteschor geen goed medicus is, dan zullen we ook moeten be zien of we hem zijn bevoegdheid LEIDEN - Uit een juwelierszaak aan de Nieuwe Rijn in Leiden is donderdagmiddag even na 15.00 uur een witgouden Alliance-col lier met briljanten ter waarde van 30.000 gulden gestolen. Het col lier is vermoedelijk gestolen door een man en een vrouw die zich rond die tijd in de winkel ophiel den terwijl de winkelier een klant stond te helpen. Het waardevolle sieraad lag in de etalage die in de winkel met deurtjes is afgesloten. Van een van de deurtjes bleek het slot verbroken te zijn. "ERNSTIG POLITIE- CONCERT SWINGEND BESLOTEN LEIDEN - Zestig jaar een muziek gezelschap in stand houden is geen kleinigheid. Het Leidsch Politie Muziek Gezelschap heeft zich ontwikkeld tot een bloeien de vereniging, die zich goed heeft aangepast aan de meer stringente eisen van deze tijd. Daarvan getuigde gisteravond het optreden in de Stadsgehoorzaal van de Brass Band onder leiding van Cees Brugman, en van de tamboers die werden geleid door Roel Paling. Beide afdelingen hebben een be hoorlijk potentieel aan goed op geleide jonge mensen, met naast hen de ervaren oudere instru mentalisten. Cees Brugman is een enthousiast en kundig leider, die er vaart in brengt en de disci pline goed weet te handhaven. In een kleurig programma werd aan enkelen de gelegenheid geboden hun kundigheid te demonstre ren, zoals euphonium-solist Ben Kievits heel verdienstelijk deed in "My old Kentucky Home", en Simon Dinwiddy met zijn cornet in "La vie en rose" Elk jaar heeft het LPMG in zijn uit voering een verrassing in petto. Deze keer was dit de medewer king van de bekende organist componist Meindert Boekei en van organist Gerard Bréas. Het programma was te uitgebreid om diep op alle onderdelen in te gaan, maar uitschieters waren de Valerius-suite en de Trombone Tango, beide composities van Meindert Boekei. Ook organist Gerard Bréas gaf blijk van muzi kaliteit en van grote kundigheid. Noemen we voorts nog de tweede dirigent Anne Westra en trombo nesolist Rein Quint, de eerste als leider van het gemeenschappe lijk optreden van Brass Band en tamboers, de laatstgenoemde als vertolkers van "Ave Maria" (de Gounod-bewerking van de be kende Bach-prelude) samen met organist Gerard Bréas. Was "de ernstige noot" in dit pro gramma toch wel rijkelijk verte genwoordigd (met kundige inlei dingen van Ab Kersten), het slot hield een swing-verrassing in die de bezoekers in beweging bracht, hierbij aangemoedigd door de mee-swingende Cees Brugman. Onder de vele genodigden bevon den zich burgemeester Vis en zijn echtgenote. BEP RIJNDERS moeten ontnemen. Dat zou ik dan via het medisch tucht-college moeten laten onderzoeken. Maar nogmaals, het zijn allemaal "al- sen". Ik moet eerst alle stukken zien te krijgen en met de betrok kenen gaan praten". Buysert deelde nog mee, dat hij "geen zinnig woord" kon zeggen over de duur van zijn onderzoek. Zolang dokter Platteschor zijn be voegdheid heeft kan hij medicij nen blijven voorschrijven en zullen die medicijnen ook moe ten worden geleverd door door apotheken. Patiënten van dokter Platteschor maakten zich zorgen, dat de apothekers na 10 februari recepten van Platteschor zouden gaan weigeren. Apotheker H.H.J. Allart: "Als apotheker hebben we de leveringsplicht, de patiënt heeft daar tegenover de beta lingsplicht. In veel gevallen neemt Het ziekenfonds die plicht over, maar na 10 februari geldt dat niet meer voor de genees middelen door dokter Platte schor voorgeschreven. Maar als de patiënt wil betalen moeten wij leveren". Bij de verstrekking van medicijnen heeft de apotheker overigens een eigen verantwoordelijkheid. Hadden Alphense apothekers niet op de een of andere manier kunnen ingrijpen bij een ver moeden van onjuist voorschrij ven van medicijnen? Allart: "De apotheker heeft een eigen ver antwoordelijkheid op het gebied van medicijnen, maar ook 'n afle veringsplicht. Als hij vermoedt dat er met het recept iets aan de hand is of met het voorschrift om trent het gebruik iets niet deugt, dan moet hij zich in verbinding stellen met de arts. Meent die echter dat een bepaald medicijn moet worden voorgeschreven, dan leveren we af. De arts is ver antwoordelijk, al zijn er situaties denkbaar, dat we kunnen weige ren te leveren. Maar dan moet er wel sprake zijn van levensbe dreigende situaties". Dat overleg, zoals hierboven in het algemeen weergegeven is er vol gens Allart met dokter Platte schor vele malen geweest. "Als apothekers hebben we hem vele keren benaderd, er is meermalen met hem van gedachten gewis seld over zijn recepten. En dat al wel vanaf een jaar of twaalf, vijf tien geleden". Desgevraagd zegt Allart, dat vaker met Platteschor werd overlegd dan met andere Alphense artsen. Over details wil hij zich niet uitlaten: "Die reken ik tot mijn medisch beroepsge heim", aldus de Alphense apo theker. LEIDEN - Op de (nog omsteigerde) torenkoepel van de Hartebrugkerk aan de Haarlemmerstraat staat sinds gisteren weer hoog boven het stadsgewoel het vergulde kruis te blinken. Het hoogste punt in de res tauratie is met het aanbrengen van het kruis bereikt. Op een "werelds" bouwsel gaat door gaans de vlag in top en schuimt het panne bier. Op een kerk wordt het kruis herplant en zingt het koor, zo als hier morgen in de hoogmis, een lofzang. ram College toch allereerst ge bouwd werd. Willem Happel ofm pastor, Valeriusplein 104, Alphen aan den Rijn. Ashram Op zondag 27 januari omstreeks twaalf uur in de middag kregen ouders, die kinderen op het Ash ram College hebben, een mani fest bezorgd getiteld "Ashram wordt afgebroken". Ergens in dat manifest las ik, dat er kort vóór de bestuursverkiezing van de Ou dervereniging een stemadvies gegeven zou zijn in enkele r.k.-kerken. Ik wil bij deze na mens mijn collega's, als pastores werkzaam in Alphen aan den Rijn en omstreken, protesteren tegen deze pertinente leugen. Géén van ons heeft indertijd op een of andere manier vanaf de preekstoel een stemadvies gege ven, dat geleid zou kunnen heb ben tot de samenstelling van het bestuur, waartegen de schrijvers van het manifest reageren. Ik lees nog meer fraaie dingen in het pamflet, die mij en mijn col lega's doen protesteren. Er staat o.m.: "Het Ashram College - nu nog een open katholieke school - wordt afgebroken en zal zo spoe dig mogelijk worden omge bouwd tot een traditioneel rooms-katholieke school; in de engste zin van het woord". Waar halen de schrijvers het vandaan? Weten ze wel waar ze het over hebben? Als lid van een advies commissie, die het schoolbestuur wil helpen bij het formuleren van de eigen identiteit van een ka tholieke school, moet ik proteste ren tegen een dergelijke formule ring, die op zijn zachtst gezegd mensen bedriegt. Ten derde de vraag: waar ging het op 29 januari j.l. tijdens de bij eenkomst van de ouders nou ei genlijk om? Ik dacht om het al of niet doorgaan van de midden school. Maar waarom wordt er jDij een bespreking over het al of niet doorgaan van deze wijze van on derwijs de katholiciteit op on deugdelijke manier gebruikt? Tenslotte - mede namens mijn col lega's - maak ik me, gezien onder meer deze negatieve publikaties c.q. houdingen ten opzichte van kerk en katholiciteit, ernstige zorgen om de kinderen van ka tholieke huize, voor wie het Ash- Huisarts Met grote verontwaardiging nam ik kennis van het verbreken van de samenwerking door het zieken fonds voor Alphen en omstreken met J. K. Platteschor arts, omdat deze te duur zou zijn. Natuurlijk hoort een ziekenfonds op zijn uitgaven te letten. Dat is alleen maar gunstig voor zijn leden. Is het ook gunstig voor zijn leden, wanneer zij door omstandighe den teveel premie betalen en het ziekenfonds dit afdoet met een "dan had u maar beter op moeten letten"? Mijn moeder meldde in augustus 1976 het overlijden van mijn va der bij het kantoor van het zie kenfonds. Aangezien haar inko men nog niet bekend was (pen sioen en aow worden pas maan den later gewijzigd) werd een premie vastgesteld. Deze premie betaalde ze driejaar lang tot ze er door middel van derden achter kwam dat het het dubbele was van wat ze hoorde te betalen. Na reclamatie aan het ziekenfonds Alphen en omstreken werd de premie gewijzigd, maar er volgde Een deel van het Politie Muziek Gezelschap, dat gisteravond in de Leidse Stadsgehoorzaal een "kleurig" programma afwerkte, waarin aan individuele musici de gelegenheid werd geboden hun kuyidigheid te demon- "Coniedie" bespreekt zich zelf LEIDEN - Cabaretier Robert Long en de iets tengerder uitgevallen Leen Jongewaard hebben gister avond voor een enthousiast publiek in de Leidse Schouw burg afgerekend met de natio nale hypocrisie rond homofilie. Met hun jongste theaterproduk- tie "Duidelijk zo?" stelden zij gis teravond overduidelijk de hui chelarij ten opzichte van de "flik ker" en zijn al dan niet onder drukte verlangens, hardhandig, genadeloos en zonder scrupules aan de kaak. Als alle minderheidsgroeperingen in Nederland zo'n fraai gevorm de, opvallend gemotiveerde ver dediger van hun belangen ken den als de homofielen in Long, dan zou menig redacteur van Van Dale's Nederlands Woordenboek onmiddellijk brodeloos raken wegens de talloze bij- en scheld namen voor homofielen, die uit het ABN zouden verdwijnen. Zaterdag geen restitutie. Volgens mij is het goed voor de leden, zolang het maar winstgevend is voor het ziekenfonds zelf. Dan wat de medische kant van de zaak betreft; het ziekenfonds kreeg steun van de huisartsen vereniging. In het najaar van 1975 werd mijn moeder ernstig ziek en lag dagen met 40-41 graden koorts. Toen haar huisarts, ook lid van de huisartsenvereniging om 15.00 uur verscheen, zei hij dat ze maar iets moest nemen voor de hoofdpijn en verder niet in bed moest blijven, omdat dat niet goed was voor oude mensen! Toen ze mij echter, om 19.00 uur 's avonds, dus vier uur na dit ad vies, niet eens meer herkende, heb ik de dienstdoende arts, in dit geval de heer Platteschor gebeld. Deze kwam meteen en stelde de diagnose longontsteking met een beginnende pleuritis. Dit werd later in het ziekenhuis, waar ze binnen een half uur lag, beves tigd. Toen na herstel mijn moeder dok ter Platteschor belde om hem te vragen haar huisarts te worden, vergoelijkte hij het gedrag van zijn collega. Dezelfde collega wiens fout hij toen herstelde en die hem nu verwijt geen goed arts te zijn. M. J. Spaans-Clemens, Lupinesingel 492, Alphen aan den Rijn. LeldenWijkcentrum - Driftstraat, ope ning 9.45 uur, open huis vanaf 13.30 uur; kinderdisco 16 uur; bejaardenfeest 16 uur; tienerdisco 19.30 uur; 25-plus feest 21 uur. Stadsgehoorzaal - bejaardencarnaval De Hutspotten 13.45-17 uur. Augustinus - Rapenburg 24, pop- en te kenfilms, 21 uur. Hot House - Breestraat 66, "het en semble vijf', 22 uur. Groenoordhallen - Woon-Ideaal beurs van 13-17 uur en van 19-22.30 uur. LAK-theater - Theatergroep Nijinsky met "Gorter", 20.30 uur. Sanders - hoek Levendaal/Korevaar- straat, antiekmarkt, 9.30-17 uur. Voorschoten - Lindenhoeve, optreden van "Spectrum", 21 uur. Zondag Werkgemeenschap De Ratel - Volks huis, Apothekersdijk, lezing over na tuurmonumenten, 10.32 uur. Boshuizerlaan 1 - Jazz on Sunday, op treden van "Lazy Bird Kwintet", 14.30 Groenoordhallen - Woon-Ideaal beurs, 12-17 uur. LAK-theater - kindervoorstelling groep "Wederzijds", 15 uur. Middelweg 19c - kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur. Volkshuis - Haarlemmerstraat 73b, Femke, ontmoetingscentrum vooi vrouwen, 13-16 uur. Artsen Leiden - de weekenddienst begint za terdag om 0 uur en eindigt zondag om 24 uur. Wijk 1 - Boerhavedistrict, Binnenstad noord, Groenoord, Kooi, Merenwijk, za: P.J. Dersjant, Hooigracht 61, tel: 123752. Zo: S. Kooijman, Noordeindsplein 2a, tel: 122268. Wijk 2 - Binnenstad-zuid, Tuinstadwijk, Professorenwijk, de Waard, za- J. de Bruijne, Kernstraat 11, tel: 141225. Zo: J. van Gent, Zoeterwoudse Singel 28, tel: 122538. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid west, za A.A. van Rijn, Melissetuin 5, tel: 210797. Zo: W. Schellekens, Paganini- straat 24, tel: 764035. Voor de praktijk van de doktoren Goe- neveld, R. van Leeuwen, Meyer, Rein- ders, Tan, Van Tol en Verhage, wordt de weekenddienst waargenomen door M.J.H. van Tol, Sitterlaan 80, tel 142427. Spreekuur zaterdag en zondag van ll-11.30uurinhet gezondheidscentrum Merenwijk, Rosmolen 2. Leiderdorp - za J. v.d. Lede; zo: J. v.d. Beek, praktijkgebouw, Hoofdstraat 8, tel 894539, spreekuur van 12.30-13.30 Voorschoten-za Bvan Beusekom, Be- resteynstraat 2, tel: 2520. Zo: A. Meiman, Leidseweg 128a, tel: 2493. Warmond - L. Lempers, Churchilllaan 13, Voorhout, tel: 02522-11393. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 1 tot 8 feb., door Doe- za apotheek, Doezastraat 31, tel 121313 en apotheek Van Breest Smallenburg, Loevestein 6, tel 890000. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel., ten noorden van de Rijn 134604, tel. ten zuiden van de Rijn 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. - ge zondheidscentrum, Berkenkade, Lei derdorp, tel: 410131, spreekuur ma t/m vrij van 14—15 uur. Oegtsgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel: 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel: 4641. Dierenartsen Leiden - voor de praktijk van de dieren artsen Muurling/Roest/Helder, A.W. Helder, Hermelijnvlinder 36, tel: 146686. Voor de praktijk van de dierenartsen Krol en Vestjens, J. Vestjens, Rijn en Schiekade 23, tel: 144323. Behalve de huiveringwekkend di recte beeldspraak, die Jonge waard en Long om beurten han teren, zijn er tevens de messcher pe dialogen, die vrijwel allemaal gingen over de aversie van en agressie tegen de homofielen. "Ik heb hem naar de trein gebracht" van Leen Jongewaard is waar schijnlijk het mooiste, dat ik in dit "genre" (voor zover je daarvan kunt spreken) ooit heb gehoord. Het vormt een weloverwogen, kunstig uitgebalanceerd tegen wicht tegen de op een geconti nueerde aanklacht lijkende tek sten van Robert Long. "Long wordt mild", zoals de zo on verstandig verdwenen Ivo de Wijs het eens, niet zonder humor, formuleerde, wordt derhalve ge- loochenstraft. "Long blijft hart" zou je, eveneens zondigend tegen de spelling, kunnen zeggen. BERT KOEKEBAKKER LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdkantoor Witte Singel 1 2311 BG Leiden. Postbus 54, 2300 AB, Leiden. Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgelden uitslui tend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 46,30 Kwartaalabonnement per post f 64,15 Jaarabonnement f 173,70 Jaarabonnement per post f 245,10 Losse nummers f 0,65 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten. Deel van La°c Dorpskerk leent zich slecht LEIDEN - In het LAK in Leiden bracht gisteravond liet Projekttheater uit Amsterdam 'Comedic' een to neelstuk zonder verhaal. Dat wil zeggen: toneel als toneel op het toneel. Op het toneel werd namelijk door een aantal acteurs en actrices het "toneelspe len" als zodanig quasi improviseren als thema aan de orde gesteld. Aan het eind van het afgelopen seizoen heeft het Pro jekttheater zich enkele maanden met deze thematiek beziggehouden. Cees Cromwijck heeft naar aanlei ding van deze bezinningsperiode in opdracht van de acteurs een stuk geschreven, waarin het publiek met deze bezinning geconfronteerd moet worden. Dat idee is op zich niet nieuw; het roept dan ook sterke herinneringen op aan Luigi Pirandello's 'Sei perso- naggi in cerca d'autore' (Zes personen zoeken een auteur). In Cromwijcks stuk gaat het vooral om het ontbreken van een verhaal; men verlangt naar een schrijver, die met een verhaal een ordening in de cl,iaos kan aanbrengen. Kenmerkend is het steeds weer zoeken naar een geor dende volgorde van oorzaak en gevolg. In een wirwar van scenes wordt steeds weer geprobeerd dit bevre digend te realiseren. Dit stuk bespreekt dan ook als het ware steeds weer zich zelf. Nu lijkt een dergelijk stuk voor recensenten "gefunde- nes Pressen". Hun zoeken naar logische verbindin gen en diepere betekenissen is hiet immers tot cen traal thema geworden. Zo'n zich zelf relativerend stuk lijkt echter in zekere zin niet meer als stuk beoordeelbaar. Aan de andere kant blijft het een door acteurs en actrices gespeeld toneelstuk, dat als zoda nig beoordeeld zou moeten kunnen worden. On danks alle interesse voor de behandelende proble matiek en ondanks alle bewondering voor de moed om die op het toneel te durven brengen, moet gezegd worden dat 'Comedie' door het Projekttheater op sommige momenten helaas niet aan een zekere saai heid en aan een al te zeer opgelegde diepzinnigheid ontkomt. WIJNAND ZEILSTRA Rijndijk dicht LEIDEN - De werkzaamheden aan de herindeling en aan de riole ring van de Lage Rijndijk zullen a.s. maandag worden hervat. Er wordt begonnen waar men in november is opgehouden, ter hoogte van de Driftstraat. De verwachtingen is dat de werk zaamheden tussen de Drift- straat en de'Sumatrastraat drie weken in beslag zullen nemen. Tijdens de uitvoer zal het gehele wegdeelte versperd zijn. Het verkeer zal worden omgeleid. De bwoners is verzocht in de pe riode dat de reinigingsdienst hun huizen niet kan bereiken, de zakken met huisvuil daar te plaatsen waar de vuilniswagen het dichtst in de buurt langs komt. Het hele werk op de Lage Rijndijk moet ongeveer eind april klaar zijn. voor zigeunermuziek-concert LEIDERDORP - Een handjevol mensen zat gisteravond wat stijfjes opge prikt op de niet al te gemakkelijke stoelen van de Dorpskerk te Leider dorp, om te luisteren naar een concert van zigeunermuziek van het ensemble "Malescu", onder auspiciën van K O Leiderdorp. Daarmee is in één zin al weergegeven dat op deze avond een aantal onver enigbare elementen waren samengebracht: ik veronderstel dat ook de vier musici van het ensemble, die van alle muzikale markten thuis ble ken te zijn, geen 'concert' willen geven, maar willen musiceren in nauwe betrokkenheid met hun publiek, dat ze in een steeds lossere en enthou siastere stemming willen brengen. De aanvoerder/violist van het ensemble loopt al spelend tussen het publiek dat verzoeknummers mag vragen, maakt grapjes die in de grote ruimte verloren gaan - het is vechten tegen de bierkaai, want deze ruimte leent zich te enen male niet voor zoiets. Al luisterend naar het virtuoze spel op het cymbalon, en de muzikale en technische hoogstandjes op de viool, waarbij op soms zeer onconven tionele manier 'gestreken' werd (viool tussen haren en hout van de stok, om maar iets te noemen), verlangde ik steeds heviger naar kleine tafel tjes met makkelijke stoelen, kaarslicht en een glaasje wijn. Een avond als deze is best voor herhaling vatbaar, maar dan misschien als kaas- en wijn-concert? MIES ALBARDA

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2