Auto weg of autoweg? Audi 200: prestige- wagen van V concern Autogidsen voorzien duidelijk in behoefte Speurtocht een museum: op zoek naar dieren en stenen ,,De Klepperdoos" Oplossing KRUISWOORDRAADSEL VOOR JONGE LEZERS ZATERDAG 2 FEBRUARI 1980 Audi - het "luxe" merk van het Volkswagen-concern - heeft aan de top van de lijn een prestigewagen gekregen: de Audi 200. De komst van dit luxueuze mo del is gebaseerd op de ver wachting dat in de hogere klasse auto's de vraag zal toe nemen naar snelle en comfor tabele wagens die niet al te veel brandstof verbruiken. De koper moet dan wel bereid zijn diep in de buidel te tas ten. Want de prijzen van de twee versies van deze Audi 200 liegen er niet om. Voor bijna vijftig mille krijgt men de E-versie: een 2,2 liter vijf- cilinder met benzine-inspui- ting (136 pk). Vierenhalf mille duurder is de zogenaamde T-versie: wel dezelfde motor maar dan met oplading (turbo), waardoor het vermogen op 175 pk komt. Met topsnelheden resp. van tegen de 190 en even over de 200 kilometer per uur. De Audi 200 is uiterlijk met zo sterk verschillend van de huidige 100. Dikkere bum pers, dubbele koplampen, in gebouwde mistlampen en nog het een en ander. Van binnen is het onderscheid aanzienlijker. Meer luxe en comfort. Voorbeeldjes: een eigen leeslampje in elk por tier en een sigarettenaanste ker voor de achter-inzitten den. Geen overweldigende zaken, maar het grotere comfort zit voornamelijk in de verbeter de techniek, waardoor alles nog gladder en soepeler ver loopt. En dat draagt meer bij tot "comfort" dan een asbakje meer of minder. Zoals de vijf-versnellingsbak, waarvan de vierde versnel ling al een overdrive- functie heeft. Dus minder toeren, derhalve minder geluid. Het benzineverbruik moet zich volgens de fabriek op zeer aanvaardbaar niveau bewe gen. Met de inspuitmotor zou men meer dan negen kilome ter uit een liter benzine kun nen halen, de turbo heeft iets meer nodig: daarom zou men niet verder dan acht kilome ter met een liter komen. De automarkt is een kolossale markt. De laatste jaren worden er tel kens meer dan een half mil joen nieuwe auto's in ons land verkocht. En de handel in gebruikte au to's telt in veelvouden daar van. Met die enorme cijfers op de achtergrond is het niet vreemd dat er zo'n belang stelling voor autogidsen blijkt te bestaan. Dat moeten we althans aannemen. Er ver schijnen steeds meer van die boekjes in de winkels. De ouwe getrouwen blijven ko men, maar ook de nieuwelin gen in het gezelschap blijken het hoofd boven water te kunnen houden. Misschien niet zo gek. Een auto kopen was en is een dure zaak. En het zal nog wel erger worden. Velen zullen zich te voren willen oriënteren op de mogelijkheden. Natuurlijk, er wordt wel veel geschreven over auto's maar niemand heeft dat alles bij de hand op het moment dat hij zelf aan een nieuwe auto toe is. Dan kan het heel handig zijn het totale aanbod in/ie luie stoel thuis te kunnen overzien. De KNAC weet dat allang. Voor de achttiende keer is dan ook het autojaarboek "Kies uw auto" verschenen. Gratis voorleden. Voor niet-leden te koop in de boekwinkel. Eén automodel per pagina. Met alle bijzonderheden, die de keuze van een nieuwe auto kunnen vergemakkelijken. De uitgave werd weer (goed) verzorgd door Elsevier Focus in Amsterdam. De "Prisma Autogids" is er ook al jaren. Samengesteld door Olyslager Organisation en uitgegeven door Het Spec trum in Utrecht. Het boekje ziet er iets anders uit dan zijn KNAC-tegenvoeter, er zijn wat andere gegevens in opge nomen, de importeurs en prijzen worden op een los in legvel gegeven, maar in prin cipe is er niet zo bijster veel verschil. Eigenlijk verschilt ook "Auto '80" - samengesteld door Fred van der Vlugt en uitstekend verzorgd door Ton Thies Pro ductions in Den Haag - nau welijks van de twee eerder genoemde boekjes. De door Van der Vlugt verzamelde technische details zijn in een wat royaler kader geplaatst (dat kon omdat het TTP-werk tweemaal zo groot van for maat is) maar dat is het enige wezenlijke verschil. Vorig jaar verscheen het voor de eerste maal. Het succes van toen heeft tot prolongatie doen besluiten. Voor f9.75. Veel duurder (natuurlijk) is de '80-editie van "Auto-test". Het is de elfde keer dat uitge verij Kluwer in Deventer zo'n boekwerk het licht laat aan schouwen. Tweemaal groter en tweemaal dikker alweer dan de verzameling van Fred van der Vlugt. Het kost dan ook f22.50. Maar daarvoor krijgt men niet alleen de technische bijzonderheden van alle auto's op de Neder landse markt, maar ook de er varingen die autojournalisten met die auto's hebben opge daan. Voor iemand die een keus moet maken misschien wat veel van het goede. Voor iemand die wil zien of zijn keus goed was of is, erg pret tig. Als naslagwerk uiteraard zeer aardig. We bedoelen niet dat het ook een kansspel is met vele gele en soms zelfs rode kaarten. Maar net als bij voetbal wil ie dereen over het verkeer mee praten en eigenlijk denkt ie dereen ook deskundig te zijn. De Stichting Maatschappij en Onderneming SMOheeft gemeend dat eens te moeten kanaliseren. Onder de uiterst suggestieve tiAel "Auto weg of autoweg?" heeft SMO in boekvorm een staalkaart van meningen en een discussie over het hedendaagse verkeer bij elkaar geharktj Voor vijf tien gulden kan men die inventarisatie van meningen in de winkel kopen. .Voor belanghebbenden belang wekkende lectuur. Al zal men er niet altijd wijzer van wor den. Met kan tevoren wel zo'n beetje bepalen wat bijvoor beeld een woordvoerder van de Nederlandse Spoorwegen zal gaan zeggen. Dat zal be slist niet in één lijn liggen met de mening van de RAI. De wegenbouwers denken gega randeerd anders over de aanleg van wegen dan de Vereniging tot Bescherming van Voetgangers. En trans portondernemers hebben niet precies dezelfde belangen als de Stichting Natuur en Mi lieu. Toch kregen allen dezelfde vra gen voorgelegd. onder meer het openbaar ver voer en de fiets. Hoe denkt u daarover? b. V/at moet er gebeuren met het personenverkeer en -vervoer in de toekomst?. Hoe moet dat mogelijk worden gemaakt?. Het is niet helemaal letterlijk wat er werd gevraagd, maar de letterlijke tekst van het boek is niet altijd het duide lijkst. De samenstellers van het echt wel interessante boekwerkje hebben namelijke ook enige parlementsleden onder lei ding van prof. H.JHoortman (directeur Stichting het Ne derlandse Vervoersweten- schappelijk Instituut in Rijs wijk) laten discussiëren over het verkeer. "Verkeersminis ter" Tuynman was er ook bij. En hij bepaalde zich echt niet tot luisteren alleen... Het werd volgens de toehoorders een levendige discussie. Let terlijk opgenomen in het boek. Het gesprek duurt veertig bladzijden. Geen gemakkelij ke lectuur. Want de taal die deze vertegenwoordigers van het volk spreken is beslist geen volkstaal. De lezer wordt in vrijwel elke zin om de oren geslagen met een of ander mode-woord of mode-begrip. Het lijkt wel of vandaag de dag niets of nie mand meer werkt: alles of ie dereen functioneert. We pra ten niet meer met elkaar, we communiceren. Stille straten kennen we niet meer, ze zijn verkeersarm. De Stichting Maatschappij en On derneming is gevestigd aan de Badhuisweg 91 in Den Haag. Zij wil achtergrondinformatie ge ven, die kort en gemakkelijk leesbaar is, maar ook betrouw baar en degelijk. SMO - zo zegt zij zelf - is een grote en steeds groeiende groep van mensen met uiteenlopende poli tieke overtuigingen en met aller lei beroepen. Ze willen goed worden geinformcerd maar niet worden beïnvloed. "Mensen die weten dat het kristal van de waarheid vele kanten heeft die niemand allemaal tege lijk kan zien". We zouden zo pagina's met cita ten kunnen vullen. Soms kan een normaal mens er geen touw meer aan vastknopen. Als een van de sprekers wil zeggen dat een bepaald ie mand niet niks kan doen dan zegt die spreker dat 'de nul variant niet is te realiseren"... Natuurlijk, met deze kritiek gaan we wat voorbij aan de bedoeling van het SMO-boek- je. Als staalkaart van menin gen over het verkeer is het in derdaad uiterst nuttig en kan het een fikse bijdrage leveren aan de ongetwijfeld nog lang voortdurende discussie. Maar het zou wel winst beteke nen als de betrokken politici zich wat minder terugtrokken achter een rookgordijn van dikke woorden. Minister Tuynman constateer de in zijn slotwoord dat nie mand op één van de twee ui tersten u)as gaan zitten. Ie dereen was dus tussen "au tootje pesten" en "vrijheid - blijheid" in gaan staan. Maar in grote agglomeraties groeien we volgens hem snel naar situaties toe waar er in derdaad niet aan kan worden ontkomen dat de automobilist in zijn vrijheid wordt be perkt. "Hoezeer wij dat misschien ook betreuren"voegde hij er aan toe. Er zal dan een keus moeten worden gemaakt. Een duide lijk politieke keus. Daarom is het ook zaak dat de politiek duidplijk is. Vandaar ons verwijt aan die politici. LEIDEN - De stad Leiden heeft bij elkaar ruim 10 mu seums (of "musea", zegt men ook wel). Eén daarvan kun je vinden in een bijna 400 jaar oud gebouw aan de Hoog landse Kerkgracht, nummer 17-19. Vroeger was dat een tehuis voor kinderen zonder vader of moeder. Nu zit daar een museum waar je iets te weten kunt komen over hoe miljoenen jaren geleden de aarde is ontstaan. En wat voor dieren er vroeger leefden, zoals dinosaurussen. Speciaal voor kinderen doen ze daar leuke dingen. Daarom zijn wij van de "Klepperdoos" er eens gaan rondneuzen. De naam van het museum klinkt misschien wat moeilijk (rijksmu seum voor geologie en mineralo gie), maar daar moet je je niet door laten afschrikken. Als je bij- Wat valt er te doen deze week? Zondag Elke zondag is er een voorstelling van het Leids Poppentheater, 's middags om half twee, Middelweg 19c. Zondag 3 februari (morgen) In het LAK-theater aan het Leven daal 150 in Leiden is er een kinder voorstelling van de groep "Weder zijds". Zij spelen: "De familie Beu kei mans ziet sterretjes". Het begint Woensdag 6 februari In het museum voor Volkenkunde, Steenstraat 1, is om twee uur een Turkse middag. Kinderen uit Tur kije vertellen in kleuerdracht over hun eigen land. In de kapelzaal van K O draait woensdag de kinderfilm: "De ra zende klok", om half twee. De in gang van de kapelzaal is aan de Ha- zewindsteeg in Leiden (bij de Leidse Schouwburg. voorbeeld geïnteresseerd bent in allerlei mooie stenen, dan kun je in dit museum je hart ophalen. Ze hebben er zelfs uitstalkasten met opgegraven edelstenen. Die af deling heet dan ook "de schat kamer". Je ziet daar ook hoe nou eigenlijk een vulkaan werkt. 'De Klepper doos''bedoeld voor jonge lezers, komt elke za terdag in deze krant. Medewer kers zijn Anneloes Bronsgeest, Henk de Kat, Marijke Kool en Henk van der Post. Wil je ook iets in "De Klepper doos'' kwijtSchrijf dan naar: Redactie Klepperdoos, Witte Singel 1, Leiden. In een ander deel van het museum vind je vier zalen over planten en dieren die hier heel vroeger voor kwamen. Veel van die dieren (van sommige zie je de geraamten) zijn SpGUFtOCht inmiddels uitgestorven. Zoals de grote Maas-hagedis, waarvan ze beenderen hebben gevonden in Limburg. De kop van dat dier kun je bezichtigen in het Leidse museum. •33 se :q3 IS ;3J QZ hni 2Z 'nd LZ 'oseo gz tauiaj i>z 'sep 0Z :J33q 81 !u3a i j tsuiag 9i !je tuaznaujax 'II lui 6 '3J i ;3oo "9 tudAO g iJduiuia 8 log z !ua3uiuojQ i qBEDijja^ uaaq 'SS :J3iq -fre :aau ZZ 'snau OS ^IVH KZ 'p-\ HZ :nja<J LZ ?iaza gz 'SD ■gz :ooj t-z :uy ez zz \z :ap 02 J3J 61 :jq '81 '«3 'LI ÏJ33U SI :8a 'H lueui z\ U3oa oi !tuaj 8 :joon 'fr ^333 i :|bcjuozuoh Aardig om te weten is, datje geheel gratis het museum binnen mag. De openingstijden zijn: zondag middag van 2-5 uur en doorde weeks (zaterdag niet) van 10-12 en ook van 2-5 uur. Dan kun je vrij ronddwalen door dit mu seum. Wat dan wel leuk is, dat zijn de "speurtochten" die je door de diverse zalen kunt volgen. Je hebt in totaal liefst zes verschil lende tochten. Die staan vermeld op speciale foldertjes. Die kun je het best vantevoren aanvragen (adres dus: Hooglandse Kerk gracht 17-19) omdat het museum nog geep winkeltje bij de ingang heeft. Als je zo'n speurtocht-be schrijving bestelt, moet je wel opgeven voor welke leeftijd: 8-13 jaar of 12-15 jaar. En voor welk gedeelte: gesteenten of dieren van vroeger. Die speurtochten zijn handig, omdat je dan spelen derwijs de zalen afgaat, en tege lijk leer je een hoop doordat je allerlei vragen (heus niet zulke moeilijke, hoor) krijgt voorge legd.' Erg leuk zijn ook de speciale kin dermiddagen, die dit Leidse mu seum houdt op woensdagen. Vo rige week bijvoorbeeld kregen de kinderen die daaraan meedoen een bakje met aarde. Daaruit moesten ze zaadjes opvissen van bomen die anderhalf miljoen jaar geleden(ü) in Limburg groeiden. Zoals de rubberboom, en de vleugelnoot. Die zijn nu uitge storven. Wat een boeiend idee, hè. Soms zaten er zelfs hele oude muizentandjes in die bakjes klei. Natuurlijk ben je daar niet de hele woensdagmiddag mee in de weer. Er zijn ook mensen bij van het mtiseum. Die laten dan dia's zien over die planten van vroeger en ze vertellen er het één en ander Afspraak Eén ding nog: als je met je klas gaat. moet je daar wel minstens een maand vantevoren een afspraak voor maken. Het telefoonnum mer van het museum in Leiden is 071-124741. Je kunt dan vrager naar mevrouw Van der Wilk. Zi. is de leidster van de rondleidin gen. Als je gaat: veel plezier. Op bezoek in het Leidse museum aan de Hooglandse Kerkgracht, waar je wat kunt leren over dieren en planteti van vroeger, en over hoe de aarde is ontstaan. over. Andere keren hebben ze het op zo'n ki'ndermiddag gehad over mammoeten, fossielen (afdruk ken van dieren in steen van soms 600 miljoen jaar geleden), reu- zenlibellen in oude bossen, vul kanen, en stenen uit bijvoorbeeld de ijstijd. Als je dit wat lijkt, kun je je bij het museum opgeven voor deze kin dermiddagen. Alleen: ze zitten nu volgeboekt. Op z'n vroegst (als je er snel bij bent) kun je na de grote vakantie in deze woensdagmid- dag-groep terecht. Het kost niks. Je kunt echter ook met eer na- tuurwacht-groep of de hele klas dit soort dingen doen en zien in het Leidse museum voor geolo gie en mineralogie. Stel het maar eens voor aan je meester of juf. Waarom niet? De mensen van het museum zullen je klas of groep vast hartelijk ontvangen en een leuk programma voor je in elkaar zetten. Je kunt zelfs zo'n beetje opgeven waar je belangstelling naar uitgaat. Daar houden ze dan rekening mee. 1. kleur 4. inwoner van Noorwegen 8. moet je op trappen om fiets of auto te laten stoppen 10. deel van je been 12. geen vrouw, maar een 14. soort hark die boeren gebruiken 15. de zoon van je oom en tante heet 17. ik heb een voetbal een pop (vul in) 18. dit geluid maakjealsje het koud hebt 19. een inwoner van Ierland heet een 20. de woorden "de", "het" en "een" noemen we lidwoorden. Welk lidwoord moetje hier invullen? 21. ditjes datjes (vul in) 22. afkorting van namiddag 23. een korte meisjesnaam 24. soort hert 25. afkorting van Gedeputeerde Staten (dat is het bestuur van de provincio» 26. dier uit de kerststal 27. een land in Zuid-Amerika 28. muzieknoot 29. groot gebouw in Amsterdam waar ook wel autotentoonstellin gen worden gehouden 30. deel van je gezicht 32. geen ja maar 34. gele drank waar je dronken van kunt worden 35. deel van je lichaam 1. hoofdstad van Groningen 2. water m Friesland met twee de zelfde letters 3. bij de schoonmaak gebruik je een 5. bakken doe je in een 6. deel van je hoofd 7. muzieknoot 9. niet uit maar 11. plaats in Zeeland 13. als iets klaar is, dan is het 16. rivier in Groningen 17. lidwoord (zie 20 horizontaal) 18. groot wild dier 20. kledingstuk voor in de winter 24. rein is een ouderwets woord. Betekent "schoon". Ik heb handen 26. plek met water en bomen in de woestijn 27. een ander woord voor vader 28. als je geen zin hebt om iets te doen, ben je 29. muzieknoot 31. als het zeewater hoog staat, is het vloed. Als het laag staat, is het 33. water in Friesland Zou het lukktr cn dez«. puzzel op te lossen? Als je ook na lang pie keren nog niet op één van de woorden kunt komen, moet je deze pagina (krantenbladzijde) maar op zijn kop draaien. Dan kun je de oplossing lezen. Veel plezier.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 29