tress sluipt uit het totale niets nader" ZATERDAG 2 FEBRUARI 1980 SOESTERBERG - Rust kan gevaarlijk zijn. Veel automobilisten, die denken lekker rustig 's nachts een flink eind te kunnen rijden, onder schatten dat gevaar. De eentonigheid leidt tot concentratiestoornis sen, vermindert het slagvaardig reageren, Het verergert naarmate je langer aan één stuk achter het stuur zit; en dat is al gauw te lang. „Het in één ruk 's nachts door- rijden naar de vakantiebe stemming is levensgevaar lijk", zegt dr. A. F. Sanders, onderdirecteur van het Insti tuut voor Zintuigfysiologie (IZF) van TNO in Soesterberg en de eerste en (nog) enige hoogleraar in de stress. Het gevaar is gebleken uit een onderzoek van het IZF. Di verse proefpersonen moesten tienmaal de driehoek Vianen- Gorinchem rijden, totaal 650 kilometer. Ze begonnen om tien uur 's avonds, na overdag gewoon rustig bezig te zijn geweest, in ieder geval zonder te hebben geslapen. Al na vier uur rijden corrigeerden ze zwenkingen naar links en rechts pas na anderhalve me ter. Hoe gevaarlijk eentonigheid is, het ontbreken van voldoende afwisseling, blijkt bij langdu rige eenzame opsluiting. De mensen kwamen vroeger krankzinnig uit de kerkers. En ook nu komt niemand on geschonden uit een gevange nis. Isolatiefolter „Het mensen beroven van sti mulatie is de ergste straf die je hen kunt aandoen", zegt dr. Sanders. Teveel stimulatie is niet goed, maar te weinig he lemaal niet. Dat probleem doet zich op het ogenblik voor bij de RAF-gevangenen; hun advocaten spreken van isola tiefolter. Sanders: "Als mensen met voortdurend wat stimulatie krijgen leidt dat tot een enorme stress. Het beroven van licht en geluid bijvoor beeld. Het is ook wel gedaan met proefpersonen. Die dach ten: lekker snel wat verdie nen en lekker bijslapen. Ze vergaten dat je vrij snel bent uitgeslapen en dan is er in die kamer alleen maar niks. Ge lukkig hoeven ze alleen maar op een knop te drukken om het experiment te beëindi gen; dat gebeurt verrassend snel, ondanks de geruststel ling dat de deur opengaat. Bij eenzaam opgesloten gevan genen speelt ook nog de on zekerheid mee: gaat die deur ooit open?". „In zwaar progressieve kring is het een beetje een trend om stress aan de consumptie maatschappij te wijten. Te veel, te gehaast, steeds meer. Natuurlijk, als de omgeving ons te hoge eisen stelt, of we stellen ons zelf te hoge eisen, ontstaat er stress. Maar we moeten niet te gauw klagen, niet zeggen dat het vroeger allemaal zo veel beter was. Want als je in diepe armoede moet leven, je niet zeker weet of er vanavond aardappels op je bord zullen liggen, je bij ziekte aangewezen bent op liefdadigheid en er nogal wat kinderen van je gestorven zijn... Zou je dan zonder stress leven?". „Goed, in de hongerwinter hadden de mensen vrijwel geen maagzweren. Ze waren helemaal gericht op het puur naakte bestaan, hun leven was in gevaar. Al die weelde- stressoren ontbraken. Maar er waren vanzelfsprekend wel spanningen". - Wie geen stress heeft telt te genwoordig niet meer mee. Modieus Sanders: „Het is een ontzettend modieus woord. Het wordt gebruikt voor alles wat problemen veroorzaakt. We moeten oppassen dat het niet te breed, zinloos, wordt ge bruikt. En we moeten waken voor een algemeen denken dat er nu meer stress dan vroeger zou zijn. We moeten oppassen voor pseudo-on- gelulckig zijn"! - Veel mensen zijn ongelukkig zonder werk. Veel mensen zijn ongelukkig met hun werk. Sanders: „Ja, een werkloze man kan wel degelijk overspannen raken. Te meer doordat hij in z'n algemeenheid niet wordt geaccepteerd, er op hem wordt neergekeken. Een van de problemen ook is: wat doet hij met z'n vrije tijd. Waarte gen ik ook bezwaar maak is de stelling dat iedereen creatief kan zijn; ik denk dat velen dat niet kunnen". En: „Het is waar. de onvrede, geen voldoening in het werk. In Zweden is een experiment aan de gang om mensen weer een heel produkt te laten ma ken. Maar de techniek gaat verder, het is niet meer terug te draaien. Het schaarse werk zal nog schaarser worden. Het aantal betrekkelijk inhouds loze taken zal toenemen. Mensen, die moeten letten op een automatisch paneel, al leen hoeven in te grijpen als er iets fout gaat. Dat laatste ge beurt vrijwel niet, maar als het wél het geval is moet de ingreep snel en goed zijn. Om te voorkomen dat de aan dacht van de controleur ver slapt zal je wat variatie moe ten aanbieden. Variatie, het doorbreken van de eentonig heid, is soms belangrijker dan rust". Slaap „We onderzoeken op het ogenblik wat de effecten van een tekort aan slaap zijn op de informatieverwerking. Men sen die te weinig hebben ge slapen reageren vertraagd, nemen minder scherp waar. Maar je kan dat compenseren door ze extra te motiveren, bijvoorbeeld door ze op de hoogte te houden van hun prestaties. Want het is na tuurlijk niet zo dat hard wer ken op zichzelf stress ople vert. Als het werk maar als zinvol wordt ervaren, je het aankunt, je niet uitgeput raakt, de werkomgeving prettig is". „We hebben brugontwerpen voor schepen gemaakt waar bij we hebben gestreefd naar het plezieriger, gemakkelij ker en veiliger maken van het daar te verrichten werk. Dat verhoogt de sfeer op zo'n schip". „Met heel kleine ingrepen kan je soms veel bereiken. Een simpeler handgreep. Ver minderen van lawaai, hitte, kou, tocht. Het wegnemen van hinderlijke reflecties, bij voorbeeld bij het werken met beeldschermen". Het IZF werkt voornamelijk voor defensie en verder nog voor grote (staats)bedrijven zoals Rijkswaterstaat en Hoogovens. Vandaar dat ook wordt gedacht aan het probleem van ploegendien sten. Sanders: „Zonder ploegen diensten kan het niet. Denk aan volautomatische bedrij ven die je om veiligheidsre denen niet stil kunt leggen. Denk aan ziekenhuizen. Al kan het wel zo zijn dat be paalde soorten werk beter niet in ploegendienst kunnen worden verricht, bijvoor beeld omdat het niet bevor derlijk is voor de veiligheid. Vandaar ook het onderzoek naar de gevolgen van een te kort aan slaap, van een ernsti ge verstoring van het dag- en nachtritme". - Voor wie doet hij dat nou al lemaal. Voor de mens of voor de fabriek? Sanders: „Hetzelfde wat voor de mens goed is, is goed voor de fabriek. Je -kunt het niet omkeren. Heel slechte werk omstandigheden gaan altijd gepaard met een hoog ziekte verzuim. Dat is voor de mens niet goed en voor de fabriek evenmin". - Stress beïnvloedt prestaties. In de oorlog sla je onder stress. Sanders: „Die vijf dagen dat de Tweede Wereldoorlog voor het Nederlandse leger duurde is er weinig geschoten. Het was voor de eerste keer dat de soldaten onder vuur lagen. Velen zaten verstomd voor zich uit te staren, niet in staat zelfs maar de eenvoudigste handelingen te verrichten. Neem nou eens een hotel brand; jben je dan nog wel in staat instructies te lezen, te begrijpen? Dat vraag ik me in gemoede af'. - Het instituut is een onderdeel van de Rijks Verdedigings Organisatie (RVO). Tachtig procent van het werk wordt voor defensie verricht. Een verlengstuk van het leger „Nee, we zijn een onafhankelij ke organisatie. We moeten niets. Wij werken aan het ver beteren van werk- en leefom- standighede n in het leger. Ja, een veiliger leger zou je kun nen zeggen. Daarmee heeft bijvoorbeeld het onderzoek naar 's nachts rijden te ma ken; in het leger moet vaak en langdurig in konvooi worden gereden, ook 's nachts.". "Het heeft ook te maken met het verbeteren van de brug van een schip. Voor een fre gat. Maar laat ik vooral dit duidelijk stellen, het ligt al lemaal in de defensieve sfeer. Wij zouden van defensie nooit een opdracht in de offensieve sfeer krijgen. En als het gege ven zou worden zo'n opdracht - wat ik overigens niét ver wacht - dan zouden we het weigeren. De Navo is trou wens een defensieve organi satie". - Ik denk dat het Warschaupact hetzelfde van zichzelf zegt. Maar goed. De kernbewape ning, die kan je moeilijk de fensief noemen. Dat is puur op vernietiging gericht, zon der dat de gevolgen ervan op lange termijn te overzien zijn. Sanders: „Van de nucleaire wa pens houden wij ons verre. Al heb ik in de tijd van de Cuba- crisis een middel ontwikkeld om zeer snel het aantal witte bloedlichaampjes te kunnen schatten bij fall-out, dus als er een kernaanval is geweest. Dat was ook defensief. Net zo goed als het onderzoek dat we thans verrichten naar het neutraliseren van gifgas. Kijk, dat wapen is nooit op grote schaal gebruikt vanwe ge de afschrikwekkende werking. Wat dat betreft ge loof ik ook in nucleaire wa pens. Maar als er een derde wereldoorlog komt moet er rekening mee worden gehou den dat ze met conventionele wapens wordt uitgevochten. Vandaar dat ik het werk hier zinvol vind. We moeten de fensief sterl^ staan, anders dan in 1940". Dat betekent je ook wapenen tegen smerige wapens als na palm en fragmentatiebom- Sanders: „Elk wapen is sme rig". - En wie zegt dat het de Russen zullen zijn die ons bedreigen Want dal wordt in het Westen maar al te gemakkelijk aan genomen. Een atoombom is zo gemaakt. Sanders: „Daar ben ik nou ook zo bang voor. Dat de een of andere Amin zo'n ding in handen krijgt. Want als een aankomend natuurkundes- tudent dat kan - en dat is ge beurd - dan kan een misdadi ger het ook. Maar goed, al zou je alle kernwapens op de we reld vernietigen, wat ik niet verwacht, dan nog bestaat de kennis. De kennis blijft, zelfs na een catastrofale kernoor log. Die kennis is niet meer weg te denken'. Sanders: „Inderdaad. Daarmee moeten we leren leven. Ame rika en Rusland hebben het aardig in de hand - met die rode telefoonlijn, dat directe contact, al die ingebouwde veiligheden. Ik geloof toch dat de dreiging van de kern wapens in het dagelijkse le ven van de meeste mensen nauwelijks een rol speelt. En dat is maar goed ook". - Ik dacht juist dat het de men sen heel sterk heeft bezigge houden. Een zeer groot deel van de Nederlanders ivil ze niet, ouk geen zogenaamd de fensieven, met een beperkte werking. Zuu u trouwens aan de verbetering van die wa pens meewerken? Sanders: „Hoe denkt u dat de Nederlanders er over denken na de inval van de Russen in Afghanistan? En wat die nucleaire wapens betreft, nogmaals, daarmee hebben WiI als instituut niets te ma ken. En ik benadruk even eens nogmaals dat ons dat ook nooit zal worden ge vraagd. Defensie weet hoe wij er over denken. Wij weten hoe defensie er over denkt". De sonore stem, die uit een on bestemd punt van de doelma tig ingerichte directeurska mer van het instituut aan de 'Kampweg al diverse interne mededelingen heeft doorge geven, kondigt het sluiten van het gebouw aan. Vertrek is dringend geboden. De in stress gespecialiseerde dr. Sanders zet mij af bij het in druilerige regen en duisternis gehulde station Soestduinen. De trein is net weg. In die vijf tig minuten wachten meldt zich geen andere passagier. Alle omringende etablisse menten zjjn gesloten.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 23