Bettine Yriesekoop start zelfverzekerd Zwemmers in Amersfoort voortgedreven door hoop Ling voor drie Duels geschorst Tweemaal winst in Top Twaalf-toernooi Y an Cromvoirt verrast ZATERDAG 2 FEBRUARI 1980 SPORT PAGINA 11 Heerenveen pakt ijshockey titel voor vierde keer AMSTERDAM (ANP) - Heeren veen heeft zijn Nederlandse ijs- hockeykampioenschap voor de vierde maal in successie gepro longeerd. Heerenveen speelde gisteravond voor 3500 toeschou wers bij Amsterdam gelijk, 4-4. Heerenveen kwam daardoor, met nog een wedstrijd te spelen op negen punten, Amsterdam heeft na het gelijke spel in de voorlaat ste wedstrijd zes punten. Door Europese Voetbal Unie DEN HAAG (ANP) - De tucht- commissie van de Europese Voetbal Unie (UEFA) heeft Tscheu la Ling voor drie wed strijden geschorst. Dit naar aan leiding van het feit dat de Ajacied op 21 november tijdens de wed strijd voor de voorronden van het toernooi om het Europees kam pioenschap tussen Oost-Duits- land en Nederland in Leipzig uit het veld werd gestuurd. De schorsing geldt voor wedstrijden, die onder auspiciën van de UEFA worden gehouden. Ling zal dus in elk geval drie wed strijden van de eindronden van de strijd om het Europees kam pioenschap in Italië moeten mis sen. De Oostduitser Konrad Weise, die tegelijk met Ling een rode kaart kreeg nadat hij eerder in de wed strijd al een gele had gekregen, werd voor vier wedstrijden van vertegenwoordigende teams ge schorst. Petur Petursson van Feyenoord kreeg wegens her haalde waarschuwingen tijdens wedstrijden in UEFA-verband een schorsing van één clubduel onvoorwaardelijk. Zijn club moet een boete van 6000 Zwitser se frank (ongeveer 7000 gulden) betalen omdat de UEFA-cup- wedstrijd Feyenoord - Eintracht Franfurt op 12 december werd onderbroken toen er van de tri bunes voorwerpen op het veld waren gegooid. De KNVB moet 2000 Zwitserse francs (ongeveer 2400 gulden) 'dokken' daar er tij dens de wedstrijd Jong Oranje - Jong Oost-Duitsland op 20 no vember herhaaldelijk rookbom men op het terrein kwamen. Het strengst was de tuchtcommis- sie van de UEFA onder voorzit terschap van de Italiaan dr. Al berto Barbe voor Bryon Steven son uit Wales. Hij mag tot 31 juli 1984 niet uitkomen in clubwed- strijden en duels tussen verte genwoordigende elftallen in UE- FA-kader. Op 21 november dien de Stevenson in Izmir tijdens een voorrondewedstrijd voor het toernooi om de Europese titel te gen Turkije een tegenstander een vuistslag toe. De ontstane zware verwonding vereiste een opera tieve ingreep. Dit is de op een na hoogste straf, die de tuchtcom- missie ooit. heeft uitgesproken. Tscheu La Ling: drie duels buitenspel. Prijzen in lotto en toto DEN HAAG - Lotto 4 heeft deze week één winnaar opgeleverd. De prijzen werden als volgt verdeeld: Eerste prijs 1 winnaar, bruto 666.666,67, tweede prijs 14 win naars, elk bruto 12.026,30, derde prijs 255 winnaars, elk 990,40, •vierde prijs 11.259 winnaars, elk 29,90, vijfde prijs 34.760 winnaars, elk 9,60. Toto Eerste prijs 7 winnaars, die elk bruto 14.932,80 ontvangen. Tweede prijs 159 winnaars, die elk 410,80 ont vangen. Derde prijs 1.839 winnaars, die elk 49,70 ontvangen. Toto-gelijk Eerste prijs geen winnaars, tweede prijs 1 winnaar, bruto ƒ4.098,20, derde prijs 7 winnaars, elk bruto 1.118,20, vierde prijs 405 winnaars, elk 24,80, vijfde prijs 840 winnaars, elk 10,20. Jackpot bestemd voor week 5 2.606,39. AMERSFOORT (GPD)- Hoop! Dat is de drijfveer waarop de Ameri kaanse zwemmers en zwemsters in Amersfoort proberen een sterk internationaal zwemgezelschap partij te geven. Wat een test zou moeten zijn voor de Olympische Spelen, is door de uitspraken van hun president Carter en het Con gres gedegradeerd tot een leuke internationale zwemontmoeting, waarin de Amerikanen - en'23 andere naties - hun conditie kunnen testen van maandenlang op Moskou afgestemde trai- ningsarbeid. Jack Simon, de teammanager van de ploeg, is duidelijk als hij stelt dat slechts door een wonder de Amerikanen nog in de Russische hoofdstad aan de start zullen ko men. Voor hem, en talrijke ande re leden van de ploeg, is in feite de beslissing al gevallen, hoewel het Amerikaans Olympisch 'Comité nog heeft geprobeerd de deur voor deelneming aan de spelen op een kier te houden. Slechts de geesten houden Ameri kanen en Russen in Amersfoort gescheiden. Zij slapen gezamen lijk in hetzelfde hotel, trainen op dezelfde tijden en gaan vrolijk met elkaar om. De boycot is ech ter een barrière, die in de spaar- ADVERTENTIE ZONDAG A.S. 14.00 UUR Lugdunum - Oranjeplein Sportpark aan de Oegstgeesterweg. zame conversatie angstvallig wordt gemeden. Trouwens, af gaande op uitlatingen van Jack Simon, zou dit onderwerp ook in de Amerikaanse.ploeg taboe zijn, maar dit is nauwelijks denkbaar. Jim Montgomery bijvoorbeeld heeft zich duidelijk uitgesproken om, ondanks alle door de Russen veroorzaakte ellende, toch naar Moskou te gaan, terwijl bijvoor beeld ploeggenoot John Henc- ken zich resoluut achter de boy cot stelt. Simon, die zich in zijn uitlatingen duidelijk op de vlakte houdt, stelt dat in de Amerikaanse sportwe reld in feite niemand gelukkig is met de situatie. „We realiseren ons wel wat er aan de hand is en we zullen uiteindelijk doen wat we als Amerikanen moeten doen. Ook vertegenwoordigers van ande re landen zijn bevangen door twijfels. In het Nederlandse kamp vraagt men zich men even eens af of het nog zin heeft om door te gaan met de geweldige opofferingen die de kandidaten voor Moskou zich moeten ge troosten. Dit weekeinde zal de zwembond een gesprek hebben met de voornaamste kansheb bers, maar op voorhand heeft voorzitter Klaas van der Pol al ge steld dat de zwembond elke kan didaat die naar Moskou wil, zal voordragen bij het NOC. Volgens Zian-trainer Jan Schouten wer ken zijn pupillen rustig door. „Ze zijn zich terdege bewust van de situatie, maar als er een boycot komt, dan komen er wel andere wedstrijden voor in de plaats". Voor de Europese zwemmers kan het trouwens een troost zijn dat in een bespreking tussen de aan de vijfde Speedo Meet deelnemende landen het Westduitse voorstel werd gèlanceerd om de ten dode opgeschreven Europa-Cupwed strijden te vervangen door Euro- pa-Teamcupontmoetingen, die 's winters in een 25 meter-bad zou den moeten worden gehouden. Het idee, dat zeer enthousiast is ontvangen, zal worden uitge werkt tijdens het komende con gres van de Europese zwembond, dat in mei in Rome wordt gehou den. Stond de discussie over het al dan niet doorgaan van de Olympische Spelen centraal, er werd ook nog gezwommen. Een voor Neder land leerzaam nummer was de 800 meter vrije slag dames. Vori ge week verbeterde Annelies Maas nog het nationale 25 meter- baan-record, maar hoe hard het de komende maanden werkelijk zal gaan, werd haar even duide lijk gemaakt door Cynthia Woodhead. Zij legde op de 50 me- terbaan de afstand af in 8.38,21 terwijl Annelies Maas als vijfde aantikte in 8.53,90. Dan weet je gelijk weer waar je staat... UITSLAGEN "oMETER VRIJE SLAG: Ï.Christopher Cavanaugh (V.S.) 23.95 sec., 2. James Montgomery (V.S.) 24.56, 3. John Henc- ken (V.S.) 24.70,6. Albert Boonstra (Ned) 24.88. 1500 METER VRIJE SLAG: 1. Vladimir Salnikov (Sov) 15.31.91, 2. Alexander Tsjajev (Sov) 15.34.33, 3. Alex Baumann (Can) 15.56.75, 5. Cees-Jan Winkel (Ned) 16.07.37. 200 METER WISSELSLAG: 1. Alex Si- dorenko (Sov) 2.07.70, 2. Alex Baumann (Can) 2.08.78, 3. Serge Fesenko (Sov) 2.08.94, 6. Fred Eefting (Ned) 2.11.46. 50 METER VRIJE SLAG: 1. Cynthia Woodhead (V.S.) 26.89 sec., 2. Connie van Bentum (Ned) 27.10, 3. Wilma van Velsen (Ned) 27.35, 5. Monique Drost (Ned) 27.77. 6. Berber Kamstra (Ned) 27 78. 800 METER VRIJE SLAG: 1. Cynthia Woodhead (V.S) 8 min. 38.21 sec., 2. Ma- riebeth Linzmeier (V.S.) 8.44.03, 3. Judy Scovel (V.S.) 8.44.53, 5. Annelies Maas (Ned) 8.53.90. 200 METER WISSELSLAG DAMES: 1. Anne Tweedy (V.S.) 2.19.16,2. Agnieszka Czopek (Pol) 2.23.74, 3. Ingrid Esser (Ned) 2.24.51. Castone Nencini overleden FLORENCE (ANP) - In het zie kenhuis van Florence is gister morgen op 49-jarige leeftijd Gas- tone Nencini overleden. Nencini was in de vijftiger en zestiger .ja ren een van de beste wielrenners ter wereld. Hij leed het laatste jaar van zijn leven aan kanker. Gastone Nencini werd op 1 mei 1930 geboren. Als wielrenner kreeg hij de bijnaam "De leeuw vanToscantë". In 1957 won hij de ronde van Italië. In 1960 zege vierde hij in de Ronde van Frank rijk. Daarin moest hij duelleren met de Fransman Roger Rivière. Deze kwam bij een valpartij in een ravijn terecht. De loopbaan van Rivière was ubrupt voorbij. De gevolgen van zijn valpartij leidden twee jaar geleden tot zijn dood op 40-jarige leeftijd. Gastone Nencini werd enkele maanden geleden al in het zie kenhuis opgenomen. Bij zijn dood woog hij nog slechts veertig kilo. MÜNCHEN - De drievoudige Nederlandse tafeltenniskampiocne Bettine Vriesekoop heeft in München haar eerste twee partijen van de Europese 'Tóp-Twaalf' in winst omgezet. Evenals vorig jaar, toen zij in het Zweedse Kristianstad als achtste eindigde, versloeg Vriesekoop achtereenvolgens Hellman (Zweden) en Szabe (Hongarije). Groot verschil met toen: Vriesekoop overtuigde ditmaal op even verrassende als aangename wijze. riep Vriesekoop hardop en zowel de hoofdscheidsrechter als Szabo werden door twijfel bevangen. Lachend accepteerde Vriese koop de 18-18, die niettemin te recht werd toegekend, maar haar tegenstandster ging stuk op die zelfverzekerde reactie: 21-19. In de tweede game was Szabo zelfs volledig de kluts kwijt (zes mis slagen en drie ballen richting pla fond). Vriesekoop won die game dan ook zoals zij wilde. Tussen standen onderstrepen dat: 6-4, 10-5, 15-5, 17-8 en 21-11. De start van de Hazerswoudse was gisteravond in de meer dan fraaie Rudi-Sedlmayer-Halle, die plaats biedt aan 60Ó0 toeschouwers en bijna voor de helft was gevuld, veelbelovend. In de openingspar tij versloeg zij de als tweede ge plaatste Ann Khristin Hellman in drie games. En hoe! Traditiege trouw moest de nationale titel- houdster eerst op temperatuur komen. Foutjes en te weinig con trole op haar, overigens niet zo sterke backhand, betekenden een 16-21 game-nederlaag. Daar na echter presteerde Vriesekoop bijna optimaal. In de tweede ga me overblufte ze de Zweedse, van wie zij trouwens geregeld wint, met een bliksemstart: 8-1. Via 14-5 en 19-5 scoorde Vriesekoop op superieure wijze de gelijkma ken 21-8. Incident Aan de beslissende derde game ging een incident vooraf omdat de speelbal zoek was geraakt. In de doos met alternatieven kon den beide speelsters geen ge schikte bal vinden, zodat de scheidsrechters op zoek moesten naar nieuw celluloid. Die minu tenlang durende activiteit was niet bevorderlijk voor de concen tratie van de dames, die zich bo vendien weer warm moesten draaien. Toen de partij werd voortgezet, leek het ritme vooral bij Vriese koop verstoord. Hellman nam een 5-1 voorsprong, maar kon vervolgens niets uitrichten tegen de slim en bedachtzaam plaat sende Vriesekoop. Met name de backhand van Hellman moest het, als tegenmaatregel, ontgel den. De Nederlandse scoorde ne gen punten op rij (10-5) en liep daarna totaal over de Zweedse hoop heen: 21-10. Na dat knappe begin overrompelde de bijzonder overtuigende Vrie sekoop Gabrielle Szabo, de Hon gaarse die vorig jaar de Top Twaalf nog won. In twee games speelde Vriesekoop zich verba zingwekkend gemakkelijk langs de pupil van de altijd zo succes volle coach Zoltan Berczik: 21-19, 21-11. Op knappe wijze pa reerde zij de aanvallen van Szabo, die evenals Hellman haar back hand onophoudelijk bestookte. Zelfverzekerd De Hongaarse kon in de eerste ga me nog gelijke tred houden. Bij 18-17 ging de Nederlandse aan de leiding. Typerend voor haar zelf vertrouwen was de reactie toen zij een moeilijk waarneembare bal naast de tafel sloeg. "Sorry", Van onze verslaggever Wim van Wanrooij Test Na twee van de elf ronden gaat zij nu aan de leiding, samen met de Hongaarse Zsuszusa Ohlah en de favoriete Engelse Jill Hammers- ley. Het is nog te vroeg om nu al conclusies aan te dragen, maar zeker is dat de tweevoudige Eu ropese jeugdkampioene over de vorm beschikt die nodig is om hoog te reiken. De laatste weken heeft zij verschrikkelijk veel en hard getraind. Coach Gerard Bakker heeft haar tijdens een strandwandeling vlak voor haar vertrek naar Duitsland optimaal weten te motiveren. "Ze knokt hier voor de volle honderd pro cent. Wij spelen geen verstopper tje voor het EK, die over twee maanden volgen. Deze Top Twaalf is echt een test hoe ze er nu voorstaat", zegt Bakker. Gedevalueerd Het toernooi in München is overi gens, evenals vorig jaar, weer be hoorlijk gedevalueerd door het wegblijven van favorieten. Eer der deze week meldden de Russi sche dames Valentina Popova en Ludmilla Bakshutova zich af. Of ficieel wegens ziekte, maar ge zien de politieke verhoudingen van dit moment, moet aangeno men worden dat Rusland de Top Twaalf eenvoudig negeert. Jupp Sc'hlaff, de voorzitter van de Eu ropese Tafeltennis Unie, gelooft daar niet in. Hij weet te vertellen dat het de Russen in verband met de komende Olympische Spelen in Moskou financieel slecht uit komt om naar het buitenland te reizen. De woorden van de ETTU-baas kunnen in München bepaald niet overtuigen. Strafmaatregelen zullen tegen de wegblijvers in elk geval niet worden genomen. Vooral de absentie van Popova is van betekenis, want zij staat als vijfde op de Europese ranglijst geklasseerd, terwijl Bakshutova slechts als reserve was aangewe zen. De Roemeense Maria Alexandru (38) is weggebleven omdat voor haar de jaren gaan KATWIJK - Het bestuur van de jubilerende zaterdag-eer steklasser Quick Boys (met in het midden voorzitter Schaap) wacht op de dingen die komen gaan tijdens de re ceptie ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan. Het werd gisteravond een drukte van belang in het clubhuis op het Katwijkse sportpark Nieuw Zuid, waar Fokko Remmers als afgevaardigde van het amateurbestuur van de KNVB, de op 1 februari 1920 opgerichte club kwam prij zen. Hij noemde Quick Boys een "unieke" vereniging, met een zeer goede naam in het za terdagvoetbal. Hoe goed die is, bleek wel uit de enorme toeloop van officials die het bestuur wilden feliciteren. tellen en een krachtenslopend toernooi als de Top Twaalf lijkt niet de juiste voorbereiding op de komende Europese kampioen schappen. Geen kans Popova en Alexandru worden zoals bekend vervangen door respec tievelijk Silhanova uit Tsjecho- slowakije en de Francaise Claude Bergeret. Enerzijds komen die wijzigingen Bettine Vriesekoop niet ongelegen, aangezien zij in het recente verleden steeds haar meerdere heeft moeten erkennen in zowel Popova als Alexandru. Anderzijds echter krijgt zij ni geen kans haar zelfvertrouwen nog verder te verstevigen via een eventuele zege op Popova, die zij voor het eerst weer op de voor haar zo belangrijke EK zal ont moeten. "Juist omdat ik steeds van Popova verlies, had ik hier graag tegen haar willen spelen. Dat geldt ook voor Alexandru. Veronderstel dut ik een gunstig resultaat tegen hen zou hebben geboekt, dan zou dat mij een extra brok vertrou wen hebben gegeven", aldus de 18-jarige Hazerswoudse. Stand na twee ronden: 1. Olah (Hon) 2 gesp. 2 gewonnen, 2. Vriesekoop 2 gesp. 2 gewonnen, 3. Hammerslcy (Eng) 2 gesp. 2 gewonnen, 4. Judith Magos (Hong) 2 gesp. 1 gewon nen, 5. Hellman (Zwe) 2 gesp. 1 gewon nen, 6. .Silhanova (Tsj) 2 gesp. 1 gewon nen, 7. Uhlikova (Tsj) 2 gesp. 1 gewon nen, 8. Palatinus (Joeg) 2 gesp. 1 gewon nen, 9. Kamuzuru (Did) 2 gesp. 1 gewon nen, 10. Perkukin (Joe) 2 gesp. 0 gewon nen, 11. Szubo (Hon) 2 gesp. 0 gewonnen, 12. Bergeret (Fru) 2 gesp. 0 gewonnen. Krankl hij Vienna WENEN - Enkele minuten vóór het sluiten van de transfertijd in het Oostenrijkse betaalde voetbal is voormalig Europees topscorer Hans Krankl gecontracteerd door Vienna uit Wenen. Vienna, hekkesluiter in de Oosten rijkse competitie, moet tot aan het einde van het seizoen een huursom van ruim 110.000 gul den aan Barcelona betalen. Als de Weense club uiteindelijk tot ko pen mocht overgaan, zal Barce lona bijna 800.000 gulden voor Krankl ontvangen. Supporters PI Le iden per bus naar Caen LEIDEN - Het initiatief van een reisbureau uit Oegstgeest om met een bus met Leidse supporters naar Frankrijk af te reizen om daar aanstaande donderdag de basketbalwedstrijd BC Caen- Parker Leiden te bezoeken, lijkt aan te slaan. Voor de trip bestaat redelijke belangstelling van de zijde van de fans, die hun ploeg willen steunen in het belangrijke EC-duel. Een zege op het Franse team immers, zou voor P/Leiden een grote stap betekenen op weg naar kwalificatie voor de finales van de Europa Cup voor beker winnaars. In de driedaagse sup porters-reis is overigens ook een bezoek aan Parijs en aan de com petitie-topper EBBC-Leiden in begrepen. GILZE-RIJEN - Wim van Crom voirt blijft vriend en vijand ver rassen tijdens het toernooi om de Nederlandse biljarttitel drieban den. Na zijn winst op Nieuwenburg en Van de Looy is de debutant als enige na vier partijen nog onge slagen. Hij wordt gevolgd door Jan Doggen, die zijn voornaam ste belager is. Doggen (61) ver sloeg titelverdediger Rini van Bracht, die daarmee definitief werd uitgeschakeld tijdens het vreemde toernooi, waarin op de prestaties geen peil valt te trek ken. Immers, één ronde eerder had Doggen verloren van de on deraan staande Joop de Wilde. De veteraan herstelde zich echter snel van dat verlies en is nu één van de favorieten. De achter De Jong als vierde geklasseerde Christ van der Smissen heeft (met drie verliespunten) alleen nog kans als zowel Van Crom voirt en Doggen zich in de reste rende drie partijen zouden ver galopperen. Stand na vier ronden: 1. Van Cromvoirt 8 6 0,948,2. Doggen 6 8 1.023, 3. De Jong 6 6 0,850, 4. Van dec Smissen 5 7 0,862,5. De Wilde 3 9 0,856.6. Van de Looy 2 9 1,062, 7. Van Bracht 2 6 0,897, 8. Nieuwenburg 0 8 0,718.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11