Troonsafstand komt als verrassing Taak bij kabinetsformatie Koningschap belichaamt menselijke ongelijkheid" 'Soms gun ik haar ander volk Beatrix wordt net zo geliefd als Juliana" Politici spreken vertrouwen uit in toekomstige koningin Beatrix "Ik had het liefst 'n potje willen huilen" VRIJDAG 1 FEBRUARI 1980 BINNENLAND PROFESSOR VAN MAARSEVEEN: ROTTERDAM (GPD) - „Het is uit de tijd, in een democratie, dat topfuncties bij erfopvolging aan iemand toevallen." Dat is het commentaar van een van Neder lands meest vooraanstaande anti monarchisten, prof. mr. F. van Maarseveen. Ook in het uur van opwellende koningsgezindheid en uitbarstende Oranjeliefde houdt prof. Van Maarseveen zich aan zijn republikeinse overtui gingen. „Ik ben een tegenstander van de monarchie. Op de troonsafstand van koningin Juliana en de opvolging door prinses Beatrix op zichzelf heeft prof. Van Maarseveen weinig commentaar. Of het moest zijn dat hij betreurt dat opnieuw een vrouw de hoogste - en enige - er felijke bestuursfunctie in Ne derland bekleedt. „Het koningschap in Nederland sentimentaliseert de samenle ving. Het feit dat een vrouw die functie bekleedt, maakt het, in onze cultuur tenminste, nog een graadje erger. Dat hebben we DEN HAAG (GPD) - Onze grootste cabaretier, Wim Kan, heeft er nooit een geheim van gemaakt dat hij koningin Juliana een warm hart toe draagt. Heel wat grappen in zijn oudejaarsconferences waren aan haar gewijd. In 1979: 1979: - Onze koningin is de leukste koningin die er op de wereld bestaat. Ze is reuze populair. Er is net een enquête geweest en die liegen niet. Ze is twee de „man" van het jaar gewor den: 1. Van Agt; 2. de Konin gin; 3. André van Duin. Ik vind de Koningin een leuk mens, een geweldig mens. Je kan rustig zeggen: soms zou ik haar een ander volk gun nen... - Heb je de kerstrede nog ge hoord? Ze staat er achter, hé, dat voel je. Vind ik zo mooi, hé. Onze koningin is ook een beetje links, hoor. Ja, vertel mij wat. Ik zeg wel eens: als onze koningin één dag later was geboren, was ze socialist geweest. Mevrouw zit meneer nu uit te leggen dat april 30 dagen heeft... - Dacht je dat de Koningin voor d'r lol in de Gouden Koets ging rijden? Welnee, daar voelt ze toch niks voor, schei uit. Dat doet ze alleen voor de prinsjes. Die zeggen: nog drie nachtjes slapen, dan gaan opa en oma weer gek doen. De Koningin is zuinig, die vindt het gewoon zonde van het geld. Dat is het ook eigenlijk. Zes paarden en die staan 364 dagen per jaar op stal om één dag te trekken. Dat gaan ze ook allemaal veranderen. Die paarden gaan weg. Volgend jaar wordt de koets getrokken door Rien Poortvliet... - De hele stad wordt afgezet, omdat de Gouden Koets aan komt. Onze koningin is de mocratisch. Die vindt het niet leuk. Een echte democratie zijn we pas als de Troonrede een kwartier te laat begint, omdat de Gouden Koets in de' file heeft gezeten... In 1976: 1976: - (Naar aanleiding van het Lockheed-rapport) Er staat in: de prins is onzorgvuldig geweest met het uitzoeken van zijn vrienden. Dat zal wel zo geweest zijn. Daarentegen heeft hij 40 jaar geleden toch wel de ideale levenspartner gevonden... - Wees eens eerlijk: we hebben een geweldige koningin. Echt een fijne, leuke koningin. Ik ben helemaal geen monar chist, van m ij mag het morgen een republiek worden, als Juliana dan maar president is. Bovendien heeft ze lol in d'r werk. Ze had al twee jaar aow kunnen hebben. Ze had een leven kunnen hebben als een prins... - Als onze koningin naar haar vriendin in Engeland gaat, koningin Elisabeth, dan zeg ik: ga maar, als wij de goeie maar terugkrijgen... - Onze koningin doet het ook zo goed op de postzegels, je ziet aan haar gezicht dat ze het met die tariefsverhogingen ook niet eens is... - De manier waarop zij de Troonrede voorleest. Zó lief. Ik vond het net een moeder die haar kinderen voorlich ting geeft en vergeten is haar hoed af te zetten. Ze ver spreekt zich praktisch nooit. Knap hé! Eén keer dacht ik dat ze zich versproken heeft. Ik meende haar te horen zeg gen: de regering streeft naar een cijfer van 1980 werklozen in het jaar 150.0U0... toch onlangs nog kunnen zien, met die viering van het Jaar van het Kind..." Tegelijk met de verheerlijking van de sentimentaliteit belichaamt, in de ogen van prof. Van Maarse veen, het erfelijk koningschap ook de menselijke ongelijkheid. „Het koningschap maakt de on gelijkheid tot norm. Monarchie betekent: het staatsgezag verpakt in sentimentaliteit, het is een soort theocratische opvatting, een samenstel van deels religieu ze, deels nationalistische gevoe lens". Prof. Van Maarseveen, hoogleraar staatsrecrit aan de Erasmus Uni versiteit in Rotterdam, heeft, als grondwetspecialist, zijn opvat- tingen geuit in vele artikelen. Zouden koningin Juliana en prinses Beatrix die artikelen ooit hebben gelezen? „Ik denk het niet. Als ze verstandig zijn, lezen ze die artikelen niet, ze zouden maar aan het twijfelen worden gebracht..." Dr. Willem Drees sr.: 11 SOESTD1JK - Verscholen onder paraplu's hoorden gisteravond enkele tientallen personen in de stromende regen bij paleis Soestdijk de aankondiging van de koningin over haar aftreden. Het publiek dat naar de paleishekken was gekomen hoorde die mededeling via radio's en een draagbaar tv-toestel dat een automobilist had meegebracht. DEN HAAG (GPD) - „Als het volk Beatrix net zo goed leert kennen als de Koningin, zal zij net zo ge liefd worden". Dat is de mening van dr. Willem Drees sr. naar aanleiding van het aftreden van koningin Juliana. „Maarzij komt aan het bewind op een moment dat ons land het moeilijk heeft". Drees vergeleek dit gisteren, in een gesprek voor de tv, met de troon- saanvaarding door koningin Juliana in 1948, toen ons land midden in de problemen rond Indonesië zat. Nu kampen wij met grote economische proble men die het voor Beatrix niet gemakkelijk zullen maken, aldus dr. Drees. Maar hij heeft het volle vertouwen in prinses Beatrix. „Toen in 1898 koningin Wilhelmina de troon "besteeg, zei een staatsrechtsge leerde: nu zal voor lange tijd de scepter gedragen worden door zwakke vrouwenhanden. Maar dat is wel anders geweest. We kunnen zonder meer gelukkig zijn met het door deze vrouwen gevoerde bewind". Drees zei ervan overtuigd te zyn dat ook prinses Beatrix een gelukki ge opvolgster zal zijn. „De zwak ke vrouwenhanden zijn voortref felijke gebleken voor de leiding van ons land". Drees prees de grote toewijding en de morele verantwoordelijkheid van ko ningin Juliana. „Zij is een vorstin die zich op een bijzonder plezie rige manier tot de bevolking, de jeugd en ook de mensen in bij voorbeeld de ontwikkelingslan den weet te richten. Zij is een bij zondere persoonlijkheid". DEN HAAG (GPD) - Koningin Juliana heeft Ne derland gisteren volkomen verrast met haar be sluit op 30 april de troon over te dragen aan haar dochter Beatrix. Algemeen werd gesproken van het best bewaarde "geheim van Soestdijk". Desondanks was er gisteravond van opwinding geen sprake. Het besluit kwam gisteren - op de 42e verjaardag van Prinses Bea trix - zelfs voor de ministers uit het kabinet-Van Agt als een ver rassing. Zij werden pas om zes uur in een speciale kabinetszit ting op de hoogte gesteld. Alleen Van Agt en vice-premier Wiegel wisten er al eerder van. Koningin Juliana maakte haar af treden zelf om acht uur via radio en televisie békend. Minister president Van Agt sprak kort na koningin Juliana een verklaring uit, waarin hij de genegenheid, waardering en dankbaarheid van het Nederlandse volk jegens de vorstin benadrukte. "Koningin Juliana, prinses Beatrix, in het bijzonder in de komende tijd wensen wij u heil en zegen toe". De politici in Den Haag spraken vrijwel allemaal hun vertrouwen uit in de toekomstige koningin, prinses Beatrix, die zij uitstekend op haar nieuwe, zware taak voor bereid achten. Den Uyl „Koningin Juliana is een hele bij zondere koningin, omdat ze zo volstrekt gewoon is", zo reageer de oppositieleider Joop den Uyl gisteravond. „Ze heeft op demo cratische manier inhoud gegeven aan het koningschap, met on voorstelbare nauwgezetheid haar taak vervuld. En daar bovenuit is ze zo. gewoon met de mensen ge worden en geweest, dat tallozen hun problemen en gevoelens in haar herkennen. Daardoor is ze een van ons geworden". De PvdA-leider zei dat het aftreden hem „met weemoed" stemt. „Koningin Juliana is zo vergroeid met ons volk, dat zij bijna niet meer weg te denken valt. Wij zijn haar grote warmte en dankbaar heid verschuldigd", zei hij. „Dwars door alle partyen en stromingen heen werd zij een van ons". Den Uyl zei te wensen en te ver trouwen dat prinses Beatrix „met haar heel eigen persoonlijkheid en op een heel eigen manier in dienst van de samenleving de voetstappen van haar moeder zal drukken. „Daar is ze op voorbe reid, ze kent ons land goed, ze kent ons volk goed en wij wensen haar diezelfde plaats in ons Godsleven toe". Lubbers CD A-leider Lubbers zei nog wat „in verwarring te zijn". „We moeten het nog even verwerken. Je zou kunnen zeggen: de gevoelens van heimwee van koningin Juliana beginnen eigenlijk nu al, van avond. Tegelijkertijd denk ik dat het een wijs besluit is van een wijze vrouw die dertig jaar de last van de Kroon heeft willen dra gen". Volgens Lubbers is de vorstin in de afgelopen dertig jaar als vrouw steeds meer naar de mensen toe gegroeid. Hij sprak van haar di recte, nuchtere, maar toch eTg warme manier van doen. „Ik denk dat we nog heel wat met el kaar te bespreken zullen hebben de komende tijd. Ik vind het erg typerend dat zij ook in deze zo vitale beslissing zich heeft laten zien zoals ze is. Iemand die het zo nuchter taxeert en zegt dat zij in de volle kracht van haar moge lijkheden zelf dit besluit neemt. Dat verdient respect". Lubbers zei het koningsschap van prinses Beatrix met vertrouwen tegemoet te zien. „Ze is er uitste kend op voorbereid en ik geloof dat die directe hartelijkheid die haar moeder zo kenmerkte ook een steun zal zijn bij het besten digen van de relatie met het hele Nederlandse volk. Die band tus sen Nederland en Oranje is geen loze kreet maar een doorleefde werkelijkheid". DEN HAAG - De bewindslieden van het kabinet-Van Agt die ook pas gisteravond om zes uur van het ajtreden van de koningin op de hoogte werden gebracht luisterden in het gebouw van de Tweede Kamer naar de woorden van de koningin. V.l.n.r. staatssecretaris De Graaf, minister Albeda en minister Van Aardenne. VVD „Wij zijn erg verrast en ik denk dat mijn fractie niet zonder emotie dit besluit van de koningin zal verwerken", zei mevr. Annelien Kappeijne van de Coppello, waarnemend fractieleider van de WD (fractieleider Rietkerk is op de Antillen). „We hebben er na tuurlijk het grootste respect voor en bewonderen de moed dat ie mand op zo'n manier zelf het moment kiezend kan afscheid- nemen". „De constitutionele monarchie is steeds een van de onwrikbare pijlers van de staatkundige be ginselen van de WD geweest, maar daarnaast hebben wij diepe bewondering voor de warme menselijke en tevens bescheiden wijze waarop de koningin haar roeping heeft vervuld", aldus mevr. Kappeijne, die zei ervan overtuigd te zijn dat prinses Bea trix een zeer goede koningin zal zijn, „zeer intelligent, zeer ener giek en met een grote zorg". ben. Beatrix zal het niet minder doen, maar wel heel anders". En over Beatrix als mens zegt me vrouw Wttewaall: „Ze is een beetje verlegen en daardoor komt ze in haar spraak als hautain over. DAARDOOR KOMT ZE IN HAAR SPRAAK ALS HAU TAIN OVER. Maar dat is ze he lemaal niet". FREULE WTTEWAALL: DEN HAAG (GPD) - „Ik had een liefst een potje willen huilen", zo reageerde jonkvrouwe mr. C. W. I. Wttewaall van Stoetwegen op de aankondiging dat koninging Juliana zal aftreden. „Het bericht over haar aftreden is als een vol slagen verrassing voor mij geko men. Ik voelde ook de ontroering bij de Koningin zelf, maar ze heeft zich machtig beheerst. Ze heeft haar aftreden meesterlijk verborgen gehouden. Toen ik hoorde dat de Koningin een toe spraak zou houden, heb ik niet direct gedacht dat ze met de aan konding van haar aftreden zou komen". Mevrouw Wttewaall heeft niet de indruk dat de Koningin er al fy siek aan toe is om af te treden. „Ik vond haar zo fit als wat. Maar ik denk dat ze zichzelf op bepaalde punten minder vindt reageren. Misschien is ze wel doof. Maar het is goed om af te treden als je ei genlijk nog goed bent", aldus de freule, die een goede vriendin is van de koningin. „Ik mocht nooit majesteit tegen haar zeggen". Beatrix wordt een heel andere ko ningin. „We zullen aan haar moe ten wennen. Ze is alerter dan de Koningin. Juliana is meer be schouwend en die overweegt dingen. Beatrix is sneller in haar reacties. Aan prins Claus zal ze een zeer goede raadgever heb- Terlouw De fractievoorzitter van D '66 in de Tweede Kamer, dr. Jan Terlouw, toonde zich verrast toen hij gis teravond in Willemstad, Curacao door ons telefonisch* van het nieuws op de hoogte werd ge bracht. „Ik had verwacht dat de koningin nog wel twee jaar op post zou blijven. Ik heb er ook gemengde gevoelens bij, voort komend uit de verbondenheid die we vanuit de geschiedenis met koningin Juliana hebben. Maar ik vind ook dat koningin haar rust verdient en recht heeft op een rustige levensavond. Het lijkt me volkomen juist dat ze wordt opgevolgd door prinses Beatrix en ik meen dat dit ook Onbelangrijk De minst positieve reactie kwam van PPR-Tweede Kamerlid Leo Janssen. „Het gaat langs me heen. Ik zit er niet mee". Hij zei de troonswisseling niet zo belang rijk te vinden. Het was zijn per soonlijke mening en niet het offi ciële PPR-standpunt. PPR-fractieleider Ria Beckers zei dat het voor prinses Beatrix niet gemakkelijk zal zijn haar moeder op te volgen. „Koningin Juliana is een bijzonder goede en wijze koningin voor ons land geweest, ook in vele moeilijke momen ten". De PSP'er Van der Spek, overtuigd anti-monarchist, zei dat de ko ningin zich altijd „netjes heeft gedragen". Ook hij vond de troonsoverdracht onbelangrijk en noemde het niet de moeite waard om commentaar op te ge ven. Van der Spek weigert al ja ren om bijeenkomsten bij te wo nen die voor of met de koningin worden gehouden, zoals het voorlezen van de Troonrede op prinsjesdag. Presidentsverkiezingen zouden in ons land niets uithalen. Tot nu toe zou Juliana altijd gewonnen hebben, en nu wordt dat Beatrix, zei hij. De PSP'er had alleen kri tiek of het feit dat de vorstin „wat te ruim gebruik heeft gemaakt van haar bevoegdheden tot gra tieverlening, zoals bij de oor logsmisdadiger Lages". De communisten reageerden posi tiever. De CPN-fractie in de Tweede Kamer liet weten „niet verrast" te zijn, gezien de leeftijd van de koningin. „In de CPN heeft altijd waardering en respect bestaan voor de wijze waarop ko ningin Juliana zich heeft opge steld binnen de geschreven en ongeschreven regels van het Ne derlandse staatsbestel". Haar optreden had volgens de communisten een eigen karakter, „waarin vooral haar krachtige vredeswil naar voren sprong". Volgens de CPN heeft de konin gin daarmee belangrijke lijnen naar de toekomst getrokken. Emoties „Koningin Juliana is erin geslaagd dicht bij het volk te staan. Haar afscheid maakt emoties bij mij los uit respect en genegenheid tot haar", zo reageerde de voormali ge minister prof. W. de Gaay Fortman, nu lid van de Eerste Kamer. „Maar het is geen treurig feit dat ze aftreedt. We hebben haar niet door de dood verloren. Ze blijft in ons midden. Met de nieuwe koningin mogen we blij zijn. Prinses Beatrix is goed voorbereid. Er is geen koningin zo goed, zo modern voorbereid op haar nieuwe taak, als de nieuwe koningin". Karei Hugo: koningin vrouw met begrip voor menselijke problemen MADRID (GPD) - „De aankondi ging van de troonsafstand van koningin Juliana is een van de vele voorbeelden waarop zij met de inzet van haar gehele per soonlijkheid kan regeren, in een leven dat zij niet zelf heeft geko zen", zo reageerde in Madrid ko ningin Juliana's schoonzoon Ca- rel Hugo, de echtgenoot van prin ses Irene. „De regeringsperiode van koningin Juliana heeft zich altijd geken merkt door haar strijd voor vrij heid en gerechtigheid, zowel in Nederland als daarbuiten. Ik ge loof juist dat koningin Juliana hierdoor zo geliefd is bij het Ne derlandse volk". „De troonsafstand is een realistisch voorbeeld van trouw aan het Ne derlandse volk. Zy maakt hier mee, ruim voor het moment dat het noodzakelijk zal worden, uit eigen beweging de weg vry voor de nieuwe vorstin. Tevens geeft koningin Juliana, wetend dat Beatrix het werk van haar ouders zal voortzetten, aan de nieuwe vorstin, alle kans om haar per soonlijkheid als staatshoofd te ontwikkelen". „Ik geloof niet dat er een funda menteel verschil zal zijn tussen de regeringsperiode van konin gin Juliana en de regeringsperio de van de nieuwe vorstin Beatrix. Volgens mij zal de nieuwe Ko ningin, met volledige inzet van haar persoonlijkheid, in dezelfde lijn van haar moeder regeren; namelijk het voortdurend zoeken naar een weg om de macht om te zetten in een progressief instru ment in de ruimste zin des woords, gebaseerd op de funda mentele waarde van de democra tie: gerechtigheid en vrij heid". „Koningin Juliana is een grootse vrouw met een enorm begrip voor menselijke problemen. Zij is een van de meest humane perso nen, die ik ken. Kamervoorzitter over functie staatshoofd DEN HAAG - Na de mededelingen in de Tweede Kamer over het aftre den van koningin Juliana en de opvolging door prinses Beatrix brachten de kamerleden een driewerf hoera oj^de scheidende vorstin uit. DEN HAAG (GPD) - „Een heel be langrijke taak van de koningin ligt bij de kabinetsformaties. Zij moet zorgen voor de continuïteit van de regering. Tenslotte beslist zij welke persoon kabinetsforma teur of informateur wordt. Het kabinet moet na zijn beëdiging zelf verantwoording afleggen voor zijn totstandkoming tegen over het parLment. Maar de keu ze van de formateur is van relatief groot belang. De koningin neemt op zo'n ogenblik een scheids rechterlijke beslissing". Aan het woord is dr. Dick Dolman, voorzitter van de Tweede Kamer. In een schorsing van het debat van gisteravond vond hij even tijd om zijn visie te geven op de functie van het staatshoofd in ons staatsbestel. Dolman voegt aan zijn uitspraak over de koningin als staatshoofd meteen toe dat zij niet zomaar kan doen wat ze wil. „Daar is geen sprake van. Het is ogn heel subtiel spel, dat vereist dat de koningin een zeer grondig inzicht heeft in de Nederlandse politiek, ook al wordt zij door adviseurs bijge staan". De kabinetsformateur, die de koningin moet aanwijzen, bepaalt uiteindelijk de samen stelling van het kabinet en wordt over het algemeen eerste minis ter. De koningin maakt deel uit van de regering (in die functie leest zij de Troonrede voor), maar heeft ver der geen formele contacten met de Tweede Kamer. Op initiatief van koningin Juliana zijn wel re gelmatige bezoeken tot stand ge komen van groepjes parlementa riërs aan Soestdijk. Wekelijks be zoekt de minister-president het staatshoofd. Over de inhoud van die bezoeken komt echter zo goed als niets naar buiten. Zij be horen (net als de besluiten tijdens de kabinetsformatie) tot „het ge heim van Soestdijk". Tijdens de bijeenkomsten met de minister-president kan de konin gin volgens Dolman gebruik ma ken van enkele klassieke be voegdheden, namelijk het recht om geraadpleegd te worden (ad vies geven), aan te moedigen en te waarschuwen. „Over de invloed die de koningin op die manier uitoefent, weet ik niets", zegt Dolman. „Men hoort wel eens wat. Voor meer gegevens moet U bij oud-premiers zijn, maar die la ten over het algemeen ook niet veel los. Tijdens de rit van een kabinet heeft de koningin echter niets te beslissen". „Behalve de minister-president be zoeken ook andere bewindslie den het staatshoofd nu en dan, al naar gelang het belang van een bepaalde zaak die aan de orde is. Prinses Beatrix bezoekt weke lijks bovendien een zitting van de Raad van State, het hoogste ad viescollege van de regering", a

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7