Wijkcentrum in De Kooi gereed Met mr. Lavaleije verdwijnt afdeling Na negen jaar plannen- maken aiüüji Opmars van nieuwe Leidse popgroepe n moet begonnen zijn Kamerleden van PvdA: "Politie is te ver gegaan" prooi van vlammen 'Het Rust' LEIDEN - VW-Leiden heeft een landelijke primeur. Als eerste VW-kantoor in ons land krijgt men de beschikking over View data/Viditel. Het is een nieuw in formatiesysteem met behulp van beeldschermen. De bedoeling is dat in de nabije toekomst zestig VW-kantoren daarover de be schikking krijgen. Volgende week woensdagmiddag zal er een demonstratie met de nieuwe ap paratuur worden gegeven. Piano'S.vlèugels en klavecimbels. koop, verkoop, revisie. C.C. Bender B.V Muziek.Service en Techniek. Hogewoerd 90, Leiden. Tel: 071 -120097. r* Het wijkcentrum aan de Driftstraat, op de plaats waar vroeger de Lom-school stond. Wethouder Schoute (cultu rele zaken) kreeg gistermiddag het eerste exemplaar aange boden van de Leidse pop-elpee. Op de plaat staan opnamen van een achttal Leidse groe pen. Die zijn volgende weck ook "live" te zien tijdens het Love Leiden Festival in de Stadsge hoorzaal. De Leidse Chinn en Chapman. Zo willen ze zichzelf nog niet betitelen maar de zelfverze kerdheid druipt er bij het in opmars zijnde componisten duo Eric Guns en Don Hansen aan alle kanten vanaf. Een paar maanden geleden be gonnen zij hun activiteiten als peetvaders voor een gloednieuwe Leidse band, ge naamd "Sherlock". Nu, om precies te zijn op drie maart, zal een eerste single van deze groep op de platenmarkt worden gebracht. Gecompo neerd en geproduceerd door de heren Guns en Hansen. De Sherlock-single zal ook in Duitsland worden uitge bracht en het schijnt dat de BBC belangstelling voor dit werkje heeft getoond. Eric en Don laten een opname van het singletje, "You're to young", horen. Op de opmer king dat het gitaarwerk op sommige momenten een beetje Santana-achtig klinkt rea geert Don Hansen: "Ja, daar heb je wel gelijk in. Deze gita rist is alleen wat beter. Wer kelijk, die knaap, Paul Keu zekamp heet die, is gewoon zelf een en al gitaar. Ik ben ervan overtuigd dat hij het helemaal gaat maken. Even als de groep trouwens". Zelfverzekerdheid dus. Naar mate de plaat vordert wordt Hansen steeds enthousiaster. Bij de laatste accoorden roept hij uit: ,£)eze groep gaat een heel nieuw geluid brengen. Het Sherlockisme gaat een geloof worden. Let maar op". Eric Guns bekijkt de zaken wat realistischer. "Nieuw geluid? Ach, eigenlijk is het van alles wat maar het klinkt inder daad erg lekker. Weet je wat het belangrijkste is? Eindelijk gebeurt er in Leiden weer iets muzikaals op niveau. Sinds Catapult is er toch geen enkel Leids bandje meer doorge broken? Dat gaat eindelijk veranderen. Dat is het be langrijkste". De activiteiten van het duo Hansen /Guns beperken zich niet alleen tot Sherlock maar ook voor een andere Leidse band, "The Dummies", zullen zij binnenkort een "45 toeren schijf' produceren. "Animal Face" gaat dit plaatje heten en het zal waarschijnlijk be gin april op de markt worden gebracht. Daarnaast is er in opdracht van het uitzendbureau Luba een langspeelplaat geproduceerd waarop acht Leidse popband jes aan bod komen. Ad Feits- ma over dit initiatief: "We wilden iets doen voor de Leid se bandjes zonder dat daarbij de reclame voorop staat. Vandaar dit initiatief gekop peld aan een groot festival dat volgende week zaterdag in de Stadsgehoorzaal wordt ge houden. Op dat festival zullen dezelfde bandjes spelen die ook op die langspeelplaat staan". Eric Guns over het resultaat van de opnames voor deze Lp: "We hebben de hele plaat in de Old Way-studio's in Roosendaal opgenomen. Dag en nacht zijn we ermee bezig geweest maar het resultaat mag er dacht ik best zijn. Er is in elk geval al een enorme belangstelling voor getoond. Voordat de plaat uitkomt kan het publiek alvast kennis maken met die bandjes. Zaterdag 9 februari tijdens het "Love Leiden festi val" in de Stadsgehoorzaal" De acht bandjes die op dit festi val, dat om half twee begint en tot 's avonds elf uur duurt, zullen optreden zijn: Carte Blanche, Dummies, First Lo ve, Gargoyle, Tower, Szmotsz, Sherlock en de Mixed Up Band. Deze bandjes worden aangevuld met diverse folk- artiesten zoals Kees Ouwejan, Pol, Paul Go en het zusje van Cornelis Vreeswijk, Tonnie. Daarnaast zal er tijdens het festival, dat in drie zalen te gelijk wordt gehouden, jazz achtige muziek ten gehore worden gebracht. Bovendien is er een travestieshow en zorgt in een van de zalen een professionele discotheek voor swingende muziek. DEN HAAG/LEIDEN - Het opvra gen van foto's door de Leidse po litie van demonstranten heeft nu geleid tot schriftelijke vragen van de Tweede Kamerleden Roethof en Stoffelen (PvdA) aan de ministers De Rui ter en Wiegel van resp. justitie en binnenlandse zaken. Eerder werd deze kwestie door middel van gemeenteraadsvra gen ook al aan de orde gesteld. Het gaat om foto's die destijds zijn gemaakt van de demonstra tie bij het slaan van de eerste paal voor het universitaire complex aan de Witte Singel en op het Doelenterrein. Een handeling die werd verricht door minister Pais; de gelegen heid werd door demonstranten aangegrepen om te ageren tegen de bouwstop die hij voor het aca demisch ziekenhuis had afge kondigd. De kamerleden wijzen erop dat weken later van deze demonstra tie waarbij geen enkel strafbaar feit was gepleegd, door de politie foto's werden opgevraagd, onder verzoek om geheimhouding. Volgens Roethof en Stoffelen is dit niet te rijmen met het standpunt van minister Wiegel dat de politie alleen mag fotograferen als er grond is voor de vrees dat de openbare orde ernstig zal worden verstoord, of ter opsporing van strafbare feiten. De socialistische kamerleden me nen dat een optreden als dat van de Leidse politie leidt tot "een ni veau, waarbij mensen die geen strafbare feiten hebben gepleegd en dat ook niet van plan zijn, des ondanks door de politie worden bespioneerd en waarbij de politie ook maar vast de vingerafdruk ken van een ieder in haar archief gaat vastleggen". Zij vinden dat de ministers nu maar eens duidelijk moeten aangeven waar zij de grenzen van het recht op bescherming van de persoon lijke levenssfeer leggen. LEIDEN - De Kooi heeft er negen jaar op moeten wachten, maar morgen is het dan zover. Dan zal minister Garde niers het gloednieuwe wijkcentrum aan de Driftstraat openen. Een centrum dat ruimte biedt aan vier gebruikers: het clubhuis, het dienstencentrum, de speeltuinvereniging en het wijkcomité. Negen jaar wachten heeft niets aan het enthousiasme van de wijkbewo ners voor het centrum ingeboet. Zo zijn er vandaag tachtig vrijwilli gers in touw om het wijkcentrum nog even te poetsen. In totaal zijn er deze week zo'n tweehonderd Kooibewoners bij het wijkcentrum - de naam wordt morgen pas onthuld - betrokken. LEIDEN - De leegstaande bunga low "Het Rust", aan de Vlietweg 8, is afgelopen nacht grotendeels uitgebrand. De schade wordt ge schat op ruim twee ton. De politie houdt er rekening mee dat het pand is aangestoken. Bezoekers van het nabijgelegen ca fé Cronestein alarmeerden de brandweer, om kwart over twaalf, de afgelopen nacht. De brandweer was met twee wagens snel ter plaatse. Met behulp van vier stralen en het gebruik van persluchtmaskers, werd de uit slaande brand in een kwartier bedwongen. Desondanks brand de de gehele benedenverdieping uit. Volgens de politie was het pand sinds november '79 niet meer bewoond. De gungalow stond te koop. De brandweerlieden roken in het pand een sterke olie-lucht. Die betrokkenheid vanuit de wijk is er altijd geweest. Ook toen het er jaren op leek dat een voor tal van doeleinden te gebruiken cen trum alleen maar op tekeningen zou ontstaan. De aanzet kwam negen jaar geleden van clubhuizen de Mirt en Hon ken en het wijkcomité. Aan de hand van een enquête bleek dat de wykbewoners om zo'n cen trum zaten te springen. De Mirt en de Honken waren toen al uit hun jasje gegroeid. Toen in 1973 't Spoortje in Noord vrijkwam leek het erop dat daar een groots be jaardencomplex zou komen en in de Kooi een bescheiden buurt huis. Uiteindelijk fuseerden de Mirt/ Honken met de speeltuinvereni ging, terwijl het dienstencentrum KNOV achter brief van vakbonden LEIDEN - Het Koninklijk Neder lands Ondernemers Verbond af deling Leiden heeft zich achter de brief geplaatst die deze week door de Leidse afdelingen van het FNV en CNV werd verstuurd aan de Leidse raad. Zoals wij eerder deze week meld den werd in deze brief een beroep gedaan op de gemeente om aan de rand van het centrum zo snel mogelijk meer parkeergelegen heid te creèren. Bovendien werd in een brief ge vraagd de laad- en losmogelijk- heden voor bedrijven en winkels in de binnenstad zo min mogelijk aan banden te leggen. Een woordvoerder van het KJNOV liet gisteravond weten er een voorstander van te zijn om op korte termijn met vakbonden, gemeente en andere instellingen om de tafel te gaan om te zien of er mogelijkheden zijn om te komen tot een zogenaamd parkeerschap. Volgens het KNOV moet het mo gelijk zijn om met financiële steun van de middenstand in kor te tijd een parkeergarage neer te zetten en te exploiteren. ook van zich laat horen. Geza menlijk werden de plannen voor een groot wijkcentrum toen ver der uitgewerkt. Bezuiniging De bezuinigingsplannen van het ministerie in 1975 dreigden roet in het eten te gooien/Tekeningen werden afgekeurd, de verbou wingvan de Lom-school ten bate van een wijkcentrum werd om fi nanciële redenen afgekeurd. In 1978 leek het er op dat de finan ciering van de wijkcentra in Noord en de Kooi rond was. Zat er tot die tijd een gat in de geza menlijke 'begroting van zeven ton, de gemeente kon het ontbre kende bedrag toen lenen uit een speciaal "potje". Aan de Zeven sprong en de Mirt kon krediet worden verleend. In totaal heeft het rijk 2,3 miljoen gulden voor de bouw beschik baar gesteld. Samen kosten de centra 3,4 miljoen. Voorwaarde van CRM voor het verlenen van nog eens zes ton subsidie was dat vóór half november 1978 de eer ste paal in de grond zou staan. En inderdaad verplaatse wethou der Tesselaar op 10 november van dat jaar de eerste "hap" grond aan de Driftstraat. Een hap die daar - door de strenge winter - maanden zou blijven liggen. Tenslotte konden de gebruikers van het centrum in de Kooi er half december hun intrek nemen. Opening Het nog naamloze gebouw is acht honderd vierkante meter groot. Er zijn ruimten voor de bejaar den- en tienersoos, er zijn han- denarbeidlokalen, spreekka mers, er is een peuterspeelzaal, ruimte voor het wijkcomité, het dienstencentrum en voor de staf van heb clubhuis beschikbaar. Intussen hebben de vier deelne mers een stichting opgericht op gelijke basis. Allen blijven zelfstandig, in tegen stelling tot het nog niet voltooide wijkcentrum in Noord. Daar wordt het clubhuis hoofd- en de andere deelnemers onderhuur der. Ook bij de opening zullen de wijk bewoners zoveel mogelijk wor den betrokken, 's Middags is er open huis. Voor tieners, bejaar den en 25-plussers zijn er 's avonds feesten. Lvaleije: geen officieel afscheid, toch een lintje. LEIDEN - Hij vertrekt met een wat spijtig gevoel. Aan de ene kant weet mr. G.N. Lavaleije, tot 1 fe bruari chef afdeling MAV op het Leidse Stadhuis, dat hij in der tien jaar heel wat van de grond heeft gekregen. Aan de andere kant beseft hij ook dat zijn afde ling Maatschappelijke Aangele genheden en Volksgezondheid op het punt staat om op te lossen in verschillende 'directies'. En dat feit deed lavaleije (64) ertoe besluiten om niet officieel af scheid te nemen. Helemaal ge ruisloos kan hij echter niet uit het Stadhuisbeeld verdwijnen. Zo werd hij gisteren tot zijn verras sing benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. Bij die gelegenheid stroomden de (ex)- collega's toch toe. Ontevreden is de kersverse officier toch niet. In dertien jaar stampte hij een afdeling uit de grond die de aanzet wist te geven tot een groot aantal, maatschappelijke voorzieningen. De bejaar denoorden Lorentzhof, Van der Viewdata bij VVV in Leiden Willegenhof, het Huis op de Waard en Robijnhof zijn daar goede voorbeelden van. Lavaleije stond ook aan de wieg van het Dienstencentrum, de Telefonische Hulpdienst. Bo vendien wist hij een aantal in stellingen met elkaar rond de ta fel te krijgen. Toen Lavaleye in Leiden aankwam waren er bij voorbeeld vijf maatschappelijk werk-instellingen; nu is dat er één. Datzelfde geldt voor de kruisverenigingen waaruit ten slotte Interkruis naar voren kwam. Lavaleije: "Maar dat kon omdat ik de tijd mee had. Twintig jaar ge leden was je tegen een muur ge lopen als je over een fusie van ka tholieke en hervormde instellin gen had gepraat." Lavaleije, hij maakt gebruik van de vut-regeling om eerder met pen sioen te gaan, somt verder op: de dagverblijven voor geestelijk ge handicapten, de gezinsvervan gende tehuizen. "Zulke projecten heb ik wel degelijk helpen opzet ten, voorbereid, financieel ge steund. Dus dat er in dertien jaar niets is gebeurd kan ik niet zeg gen. Maar het was altijd wel in de gesprekssfeer. Maatschappelijke zorg is vaak zo weinig concreet, je timmert niet aan de weg." Spijt dat hij destijds zijn functie als chef bij de Provinciale Griffie in Arnhem voor Leiden inruilde heeft hij nooit gehad. Hij kreeg hier wat hij wildec werk met mén sen, met het "directe leven" zoals Lavaleije het zelf noemt. En de uitdaging die het opzetten van een nieuwe afdeling is. Daar staat tegenover dat het de laatste jaren moeizaam vechten tegen de reorganisatie-bierkaai was. De afdeling kon daardoor niet voldoende worden uitge breid. Lavaleije daarover "We hebben altijd zéér op onze tenen lopend moeten werken, achter ons werk aanhollend. Zieken kwamen toch werken. De finan ciën waren beperkt. Je was nooit zeker van je tijd, je avonden." Dat laatste heeft hij er door zijn af scheid bij gewonnen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3