"Dit kan alleen als er erg veel mis is •>r> Je kan met alles bij hem te Hotelhouders voelen zich door beknot in groeiplannen -WEBSBEË- Uitstoting Alphense huisarts uit zieken fonds 'uniek geval Patiëntenactie voor Platteschor: al meer dan 2500 handtekeningen h Voorzitter Agnes-tehuis weg na problemen rond voorterrein Vertraging bij samenvoeging gemeenten rond Alphen en Gouda VRIJDAG 1 FEBRUARI 1980 ALKHUN AAN UtlN KIJN - "Kijk, het is een dokter die de tijd voor je neemt. Je zit wel lang in de wachtkamer en daar wordt ook wel over ge klaagd, maar er is niemand die wegloopt. Omdat je weet dat als jij aan de beurt bent je ook alle aandacht krijgt". "Dokter Platteschor heeft ook onderzoeken gedaan waar van ik zeker weet dat hij ze zelf betaald heeft, omdat het ziekenfonds ze niet vergoedt. Ja, we zijn misschien wel verwende patiënten. Maar ook dankbare patiënten. Dankbaar voor alle aandacht die we van hem krijgen. Je kan gewoon met alles bij hem terecht". Geweldige arts Voor Paulina Breedveld uit Al phen aan den Rijn staat het als een paal boven water: zij en andere patiënten hebben aan hun huisarts JK. Platte schor een geweldige huisarts. Het is daarom dat Paulina Breedveld zich vol enthou siasme heeft geworpen op een actie die moet voorkomen dat de samenwerking tussen de huisarts K. Platteschor en het ziekenfonds Alphen aan den Rijn wordt verbroken. Dat gaat op 10 februari gebeuren. Het ziekenfonds baseert zich daarbij op een gerechtelijke uitspraak. Paulina Breedveld is van die uitspraak niet geschrokken. "Onbekwaam? Hij is nog nooit voor een medisch tucht college geweest!", zegt ze boos. "Als men zegt, dat hij te dure medicijnen geeft en teveel verwijskaarten, dan zeg ik: daar zijn we het niet mee eens. Onze gezondheid is belang rijk. Als ze zeggen, neem maar een andere dokter want deze is te duur, dat vraag ik me wél af wat je bij een andere arts krijgt. Zeker een rolletje per- permunt!" Een bliksemactie onder de pa tiënten heeft in drie dagen tijds meer dan 2500 handte keningen opgeleverd. "En echt, we hebben geen enkele negatieve reactie gehad. Ik zweer het met de hand op m'n hart". Paniek Tijdens ons gesprek staat de te lefoon niet stil. Aan de deur melden zich voortdurend pa ir Paulina Breedveld, één van de initiatiefnemers van de patiën ten-actie vóór dokter Platteschor: "Dankbaar voor alle aandacht die we van hem krijgen". tiënten en andere geïnteres seerden die adhesie willen be tuigen. "Er zijn echt mensen die in paniek zijn geraakt. Die zeggen, wat moeten we nouWe kunnen niet bij een andere arts terecht. En dat willen we ook niet". "Er zijn mensen bij mij geweest die hier zaten te huilen. En de dingen die je op dë handteke ning-formulieren leest Een buitenlands gezin schreef: "Als we bij hém ko men zijn we mensen, en geen kleurlingen". Er was ook een meisje dat op het formulier had gezet: "Ik ben 17. Ik mag niet tekenen, maar ik wil wel dat dokter Platteschor blijft". Wat er na 10 februari met de ziekenfondspatiënten van dokter Platteschor moet ge beuren? De patiënten zelf we ten het niet. De acht man vrouw sterke patiëntencom missie wil in elk geval inge wonnen adviezen onder meer ombudsman) afwachten. "En verder kunnen we alleen maar vechten. En we zijn ook bereid om te vechten". DEN HAAG-NOORDWIJK - Enkele Noordwijkse ho telhouders liggen met het gemeentebestuur in de clinch over het bestem- mingsplan Zuidduinen. Zij vinden dat ze onvol doende ruimte krijgen om hun bedrijf uit te brei den. JDe hotelhouders kregen gisteren in Den Haag de gelegenheid om hun 1 bezwaren toe te lichten aan Ge deputeerde Staten (vertegen- woordigd door gedeputeerde Buysert), het dagelijks bestuur van de provincie, igenaar Van Velzen van hotel f Zonne aan de Rembrandtweg maakte daar gebruik van. Hij wil aan de voorzijde het terras bij het hotel uitbreiden en aan de ach- terzijde het hotel zelf, tot aan de rand van het daarbij behorend zwembad, dat zal worden over dekt. Bovendien wil hij nabij Sole Mio een dienstwoning laten bouwen. Vooral dat laatste is belangrijk, zei de Leidse advocaat mr. Teekens jr. gisteren namens Van Velzen. De hoteleigenaar woont al jaren in het hotel zelf; een huisvesting die veel te klein voor hem en zijn gezin is. De gemeente verzet zich tegen de plannen door middel van het bestemmingsplan Zuid duinen. Wethouder Van Duyn wees erop dat de bouw van dienstwoningen in het duinge bied vrijwel nergens is toege staan. Uitbreiding van het hotel zou volgens de wethouder be zwaren van omwonenden tot ge volg hebben. Van Velzens plan nen hebben wel instemming ge kregen van de Provinciale Pla nologische Commissie, een be langrijk adviesorgaan van Gede puteerde Staten, die het be stemmingsplan nog moeten goedkeuren. Dat laatste geldt ook voor eigenaar Pfister, die zijn op de hoek van de Surinameweg en de Rem brandtweg gelegen hotel wil voorzien van een ondergrondse ruimte. Wethouder Van Duyn maakt^ gisteren duidelijk dat het gemeentebestuur daarmee bij nader inzien wel akkoord wil gaan. Dat geldt niet voor de plannen van J. van Wijk, eigenaar van hotel ALPHEN AAN DEN RIJN - "Te duur werken zou op zich nooit een reden zijn geweest om het contract met een huisarts te verbreken. Het gaat echt om de kwaliteit van het medisch handelen van dokter Platteschor, hoe ver velend het ook is om dat te moeten zeggen". Aldus de arts G. A. de Haak van het ziekenfonds voor Alphen en omstreken over de uitstoting van huisdokter J. K. Platte schor. Zoals gemeld verbreekt het ziekenfonds per 10 februari a.s. de banden met de Alphense huisarts. Dit betekent dat de 2600 patiënten van Platteschor (die sinds ruim 25 jaar een prak tijk heeft in oud-Alphen) vanaf dat moment hun dokterskosten niet meer vergoed krijgen van het ziekenfonds. Uniek Volgens drs. F. H. Werkman, secre taris van de Vereniging van Ne derlandse Ziekenfondsen in Zeist, is de affaire die nu in Al phen speelt uniek in de medische geschiedenis in Nederland. Werkman: "Bij mijn weten is het één maal eerder voorgekomen. Maar toen betrof het geen huis arts, maar een internist". Volgens Werkman moeten er echt zeer dringende redenen zijn wil het ziekenfonds een huisarts niet langer accepteren en wil de rech ter daarvoor toestemming geven. "Dat kan alleen maar als er me disch erg veel mis is, of als er sprake is van ernstige fraude". Van fraude is in het geval Platte schor echter geen sprake. Wel brachten de rekeningen van Plat teschor vele jaren geleden de zaak aan het rollen. Uit de cijfers bleek, dat Platteschor's patiënten het ziekenfonds veel meer geld kostten dan patiënten bij andere artsen in Alphen. De Alphense arts bleek zelfs duurder te zijn dan de "landelijk gemiddelde" dokter. Uitvoerige onderzoeken van deskundigen, waarvan Plat teschor overigens de uitvoerig heid in twijfel trekt, wezen uit dat de duurte van de Alphense huis arts moest worden toegeschre ven aan wat drs. Werkman noemt "merkwaardig medisch hande len". Positief Blijkens het grote aantal handte keningen dat actievoerende pa tiënten van Platteschor in zeer korte tijd verzamelden, voelen veel patiënten zelf zich zeer wel bij dat "merkwaardig medisch handelen". Drs. Werkman daar over: "Dat is altijd zo. Als je 100 patiënten hebt, dan oordelen er 95 heel positief over hun huisarts, terwijl die arts medisch objectief gezien misschien gewoon slecht is. Patiënten kunnen over dat medisch handelen ook vaak nauwelijks oordelen. Ze slikken maar, terwijl ze strikt medisch gezien véél te véél hebben voor geschreven gekregen, omdat de dokter het heeft gezegd". Volgens Werkman is de genees middelenverstrekking van Plat teschor buitensporig geweest. "Hij gaf patiënten medicijnen voor zaken waar niet één andere dokter in Nederland medicijnen voor geeft". Dokter De Haak over de aanhanke lijkheid van de huidige patiënten. "In de loop van 25 jaar is de prak tijk van Platteschor wel zo'n beetje helemaal doorgewisseld. Allerlei mensen die in het verle den klachten hadden over hem, en daarvan zijn er velen ook bij ons geweest, zitten inmiddels by andere doktoren". Wat dokter Platteschor precies fout deed wil De Haak niet vertellen. "Het staat allemaal in het rapport van de deskundigen die door de Haagse rechtbank in de arm zijn genomen. Maar het lijkt me te genover dokter Platteschor niet fatsoenlijk als wij dat uit de doe ken gaan doen". Aspirine Toch leidde het "merkwaardig me disch handelen" van dokter Plat teschor nooit tot klachten bij het medisch tuchtcollege. Drs. Werkman moet dat erkennen. Is dat handelen dan zó gevaarlijk, dat ook de onafhankelijk rechter toestaat om het contract tussen ziekenfonds en huisarts te ver breken? "Elk geneesmiddel dat te veel wordt voorgeschreven is schade lijk. Neem het simpele feit van het te lang en te vaak gebruiken van aspirines. Dat kan uiteinde lijk leiden tot niertransplantaties. Met andere woorden: het meest onschuldige geneesmiddel kan grote gevolgen hebben bij ver keerd gebruik". "Niet niks" Zowel dokter De Haak als drs. Werkman wijzen erop, dat met dokter Platteschor uitvoerige ge sprekken zijn gevoerd om hem tot anders medisch handelen te bewegen. Op zeker moment is, toen dat niet hielp, tegen Platte schor gezegd, dat hij er beter aan deed z'n praktijk langzaam af te bouwen en over te geven aan ie mand anders. "Pas toen dat alle maal niet bleek te werken - en dat heeft echt jaren geduurd - beslo ten we, nadat ook deskundigen zich met de zaak hadden bezig gehouden, tot verbreking van het contract. De hele zaak is uiterst zorgvuldig voorbereid en afge handeld", aldus Werkman. "En dat moest ook wel. Dit geval is namelijk niet niks". Huisartsen: "We hopen dat Platteschor praktijk snel overdoet ALPHEN AAN DEN RIJ N - De Alphense huisartsen zullen géén patiënten aannamen uit de praktijk van dokter Platte schor. Volgens de voorzitter van de Alphense Huisartsen Combinatie, dokter P. Wijn malen, zullen de overige art sen na 10 februari gaan wer ken volgens een opvangsys teem dat ook wordt gebruikt wanneer een van de artsen met vakantie is. "Maar we hopen vurig, dat het zover niet zal komen, dat de zaak vóór 10 februari zal zijn opgelost. We hopen, dat Plat teschor voor 10 februari zijn praktijk zal overdoen aan een ander. Zo niet, dan gaan we waarnemen, om de praktijk als zodanig in elk geval in stand te houden en niet uiteen te laten vallen". Volgens Wijnmaalen hebben de Alphense artsen nog niet overwogen wat hen te doen staat als de affaire lang zal gaan duren. Uszeilers: alleen mét rem NIEUWKOOP - Er komt op de Nieuwkoopse plassen géén verbod voor de ware ijszeilers. Daarover heeft Nieuwkoops burgemees ter mr. T. R. Seinstra gisteravond geen enkele twijfel laten be staan. Wél zijn de plassen taboe voor surfers die hun (watersurD plank van glij-ijzers voorzien, maar eem rem-installatie node missen. Het ontbreken van een rem, maakt van het op die manier ijszeilen een gevaarlijke zaak. Die gevaren wil het gemeentebe stuur van Nieuwkoop uitbannen. Vandaar dat de Nieuwkoopse gemeenteraad gisteravond een aantal wijzigingen van de Alge mene Politie Verordening ter goedkeuring kreeg voorgelegd. Wijzigingen die inhouden dat er een verbod komt voor alle mo torvoertuigen (ook voor bromfietsen). Voor ijszeilen moet ver gunning worden aangevraagd. Die wordt (waarschijnlijk voor langere tijd) gegeven als de ijszeilboten zijn voorzien van stuur- en reminstallatie. Met zo'n regeling kon de voltallige gemeente raad instemmen. Raad onderbrak vergadering even ALPHEN AAN DEN RIJN - De Al- phense gemeenteraad hield gis teravond even op met vergade ren, om te luisteren naar de ver klaring van koningin Juliana over haar troonsafstand. De raad besloot vervolgens een te legram te sturen aan prinses Beatrix waarin ze werd gefelici teerd met haar verjaardig en waarin haar "veel kracht en wijsheid bij de taak die u in de toekomst te wachten staat", werd toegewenst. Ook de eigenaar van het Zonne hotel in Noordwijk voelt zich beperkt door de gemeentelijke plannen. Die dwarsbomen o.m. zijn voornemen om het terras uit te breiden en de bouw van een woning bij Sole Mio. VOORHOUT-De verwikkelingen rond het voorterrein van het Voorhoutse bejaardenhuis Ag nes hebben er toe geleid dat de Stichting Bejaardenhuisvesting Voorhout het momenteel zonder voorzitter moet stellen. Na vijf jaar de voorzittershamer te hebben gehanteerd, heeft Toon Helmhorst aan de Koningin Astridboulevard. Hij wil appar tementen in vier woonlagen laten bouwen, met een maximale hoogte van vijftien meter. De gemeente verzet zich daartegen tot verbazing van Van Wijk, die gisteren wees op de vele appar tementen waarvan de bouw wel de goedkeuring van het gemeen tebestuur kreeg. Voor Van Wijk is in het bestemmingsplan wel de mogelijkheid gemaakt om aan het eind van de Boerhaaveweg een dienstwoning te laten bou wen. Daartegen hebben acht be woners van deze villawijk weer bezwaar gemaakt. Zij vrezen dat het duingebied zal worden aan getast. Dat argument gebruikt bierbrou wer Heineken, een van de villa bewoners, ook tegen de voorge nomen aanleg van een fietspad tussen Vinkenveld en de Boer haaveweg. Hij vreest dat de rust in de omgeving zal worden ver stoord. Volgens wethouder Van Duyn is het fietspad „een absolu te noodzaak" gezien de toekom stige woningbouw in Vinken veld. DEN HAAG - De samenvoeging van en grenswijzgingen tussen de gemeenten rond Alphen aan den Rijn en Gouda die voor de ko mende jaren op het programma staan, zijn nu al vertraagd. De fracties van CDA en WD in Provinciale Staten van Zuid- Holland vinden dat het provin ciaal bestuur zich op de noodzaak van de gemeentelijke herindeling moet bezinnen. Denk er nog eens over na en toon op papier aan waarom in deze gebieden ge meenten zouden moeten worden samengevoegd. Dat was in feite de boodschap die vertegenwoor digers van deze fracties gistermi- dag aan gedeputeerde Boone meegaven. Samenvoeging van gemeenten behoort tot diens ta ken; dat de gebieden rond Al phen aan den Rijn en Gouda in deze iaren aan de beurt zouden komen, was vastgesteld in het programma van het provinciaal bestuur. Boone en de overige PvdA-staten- leden toonden zich gistermiddag in een vergadering van een pro vinciale statencommissie aller minst gelukkig. „Ik ben teleurge steld. Het betekent voor mij dat ik wel drie maal moet slikken", zei Boone. Maar hij moest zwich ten voor de wensen van CDA en WD, die samen een meerder heid vormen in de commis sie. De gedeputeerde is de afgelopen maanden alle betrokken gemeen ten langs geweest om te praten over de .grenswijzigingen en sa menvoegingen. Bijval ontmoette hij op zijn tocht in feite nergens. Ook de gemeentebesturen von den steeds dat eerst de noodzaak van de gemeentelijke herindeling zou moeten worden aangetoond. Het uitgangspunt van Boone was dat dat niet meer aan de orde was. Dat uitgangspunt is gistermid dag in feite door CDA en WD ondergraven. Het was de bedoeling dat nu werk groepen, bestaande uit verte genwoordigers van de betrokken gemeenten, aan het werk zouden gaan om de verschillende moge lijkheden voor grenscorrecties op een rij te zetten. Nu het pro vinciaal bestuur eerst nog eens moet gaan aantonen waarom de gemeentelijke herindeling nodig is, zullen de werkgroepen voor lopig niet rond de tafel gaan zit ten. In elk geval niet voor 22 fe bruari. Waarschijnlijk op die dag praat de desbetreffende staten commissie verder over de ge meentelijke herindeling. de Groot nu bedankt als voorzit ter. Hij kon zich soms maar moeilijk neerleggen bij besluiten die door een meerderheid van het bestuur werden genomen en die hij als voorzitter moest uitdragen, ook al stond hij er zelf niet achter. "Ik ben te emotioneel, te vasthou dend aan mijn eigen mening en dus niet plooibaar genoeg om met anderen die dat wel zijn te kunnen samenwerken", zegt hij er zelf van. Van het begin af aan is Toon de Groot tegen een bebouwing op het voorterrein van de Agnes ge weest. Gedeputeerde Staten ech ter weigerden hun medewerking aan de.bouw van het nieuwe be jaardentehuis als er in het bouw plan geen plaats werd ingeruimd voor een gebouw dat de open ruimte moest opvullen tussen de Agnesschool en de Bartholo- meuskerk aan de Herenstraat. Het bestuur van de Stichting ging daarmee akkoord uit vrees dat er anders nooit meer een nieuw be jaardentehuis zou komen. Stilletjes hoopte Toon de Groot echter dat de gemeenteraad bij definitieve vaststelling van het bestemmingsplan zou besluiten dat die ruimte best open kon blij ven. De raad nam echter een plan aan, waarin plaats was gereserveerd voor een gebouw voor "openbare doeleinden". Na dat het oude bejaardentehuis was gesloopt en men pas werkelijk een goed beeld van de situatie kon krijgen, gingen er steeds meer stemmen op het voorterrein vrij te houden, temeer omdat de nieuwe Agnes dichter bij de Herenstraat was gebouwd dan in het oorspronke lijke bouwplan was aangegeven. Als reden daarvoor noemde het provinciaal bestuur indertijd dat de bejaarden bewoners van het huis dan meer contact zouden houden met wat zich op straat af speelt. Dat lijkt echter tegenstrij dig aan de voorwaarde van de handtekeningenactie dat er tus sen Agnes en de Herenstraat een gebouw moet komen. Toen zich ook nog een actiegroep, het comi té "Voorterrein Agnes" in de strijd wierp met een handteke ningactie om bebouwing van het terrein tegen te gaan, werd het plan in december opnieuw door de gemeenteraad bekeken. Alle fracties vroegen B en W om het bestuur van de Stichting Bejaar denhuisvesting te verzoeken de verkoop van de betreffende grond op te schorten tot 1 juli 1980. Dat zou de raad de tijd ge ven zich nog eens te bezinnen over de bestemming van het ter- Stichtingsbestuur zegde toe dat er geen stappen zouden worden on dernomen zolang er geen nader overleg met de gemeente had plaatsgehad. Daarmee verkeren de bejaarden in huize Agnes nog steeds in onzekerheid over de toekomst van het voorterrein. Noch het bestuur van do stich ting, noch de gemeenteraad maakte een einde aan de twijfels. Die gang van zaken was voor mij doorslaggevend om mijn voorzit terschap neer te leggen", aldus Toon de Groot.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 27