W aldheim mogelijk naar Iran Hoop, dat VS zich zullen bedenken Onderhandelingen in het slop VS willen Tunesië militair steunen Assemblée negatief over Sow jet beleid fr -■ China één miljard inwoners Gromyko op bezoek in Roemenië VRIJDAG 1 FEBRUARI 1980 BUITENLAND PAGINA 23 Reactie van Olympisch Comité Sowjet-Unie MOSKOU (ANP) - Het Olympisch Comité van de Sowjet-Unie heeft gisteren voor het eerst gereageerd op de oproep van de Amerikaanse president Carter om de Olympische Zomerspelen in Moskou te boycotten. Via het persbureau Tass sprak het Olympisch Comité van de Sowjet- Unie de verwachting uit dat het IOC zich volgende week tijdens de vergaderingen in Lake Placid achter Moskou als plaats van handeling zal blijven opstellen. De verwachting werd uitgesproken door Valeri Smirnov, de vice-voorzitter van het Olympisch Comité van de Sowjet-Unie. "We gaan nog altijd door met de organisa tie", aldus Smirnov. "In Lake Placid zul len we een film vertonen van twintig mi nuten over de stand van zaken op dit mo ment". Smirnov hoopte ook dat de Ver enigde Staten zich nog bedenken. "Sinds 1896 was Amerika van de partij en het heeft sindsdien vele bladzijden grote sportgeschiedenis geschreven. De Olym pische Spelen zijn voor tientallen miljoe nen mensen op onze planeet de mogelijk heid om uiting te geven aan het ideaal van De Coubertin. Dat moet Amerika ook overwegen bij de chantagepolitiek". Het Olympisch Comité van Thailand heeft geen standpunt ingenomen inzake een boycot. Thailand zal zich aansluiten bij de beslissingen van het Internationaal Olympisch Comité. Het Olympisch Comité van Joegoslavië kantte zich, bij monde van voorzitter Djordje Peklic, tegen een boycot. "Wij gaan er volledig mee akkoord dat de Zo merspelen in Moskou worden gehouden", aldus Peklic. In Frankrijk is de stemming sinds vorige week enigszins veranderd. Acht dagen geleden zei het Franse Olympisch Comité, dat het de uitnodiging om naar Moskou te komen, direct positief zou beantwoorden. Dat is nog steeds niet gebeurd. Inmiddels heeft president Giscard d'Estaing een on derhoud gehad met sportminister Soisson over de Franse deelneming aan de Zomer spelen. In Groot-Brittannië beslist het Olympisch Comité op 4 maart over een mogelijke boycot. Dit deelde secretaris Nicholsson gisteren mee. De Britse regering heeft zich vóór een boycot uitgesproken. Afghanistan Het Olympisch Comité van Afghanistan heeft een brief geschreven naar president Carter van de Verenigde Staten. Het Co mité schreef dat hij zich niet langer moet bemoeien met de binnenlandse aangele genheden in Afghanistan en ook zijn po gingen om de Olympische Spelen in Mos kou te bederven moet staken. Ondenkbaar De plaatsvervangend voorzitter van het Olympisch Comité van China, Li Meng Hoea, acht het ondenkbaar dat de Olym pische Spelen van Moskou gewoon door gaan. Li zei gisteren bij aankomst van de Chinese Olympische ploeg van Lake Pla cid dat "de inval van de Sowjet-Unie in Afghanistan de Olympische geest van vrede en vriendschap schade heeft toege bracht". Zolang er troepen van de Sowjet- Unie in Afghanistan zijn, kan Moskou eenvoudig niet als gastheer van de Olym pische Spelen optreden. Een woordvoerder van het Olympisch Co mité van Columbia verklaarde gisteren in Bogota dat er een sportploeg naar Moskou zou worden afgevaardigd ondanks de op roep van de Amerikaanse president Car ter het evenement te boycotten. Namens het Comité zei Humberto Jaines dat men had besloten deel te nemen "omdat we geloven dat politiek buiten de sport ge houden moet worden". Een zestigtal topsporters uit Frankrijk heeft een petitie ondertekend tegen de boy cotactie van de Olympische Spelen. In de verklaring stond onder meer "deelnemen aan de Olympische Spelen is iets wat ie dere sportman of -vrouw altijd heeft wil len bereiken. Het is de bekroning van een carrière. Daarom weigeren wij politieke gegijzelden te worden". Bij de onderteke naars bevonden zich onder meer pols stokhoogspringer Patrick Abada, judoka Jean-Luc Rouge, schermer Philippe Ri- boud en oud-atleet Michel JaZv. In Washington werd de mening uitgespro ken dat zeker 50 tot 60 landen de Ameri kaanse oproep tot een boycot van de Spe len in Moskou zullen volgen. "Ik denk dat we niet ver af zyn van een meerderheid binnen de Olympische beweging", aldus een woordvoerder van de regering. Hij verklaarde ervan overtuigd te zijn dat de Spelen nog verplaatst kunnen worden naar Montreal en eventueel andere plaat sen in Canada. Het Europees Parlement zal volgende maand in Straatsburg waarschijnlijk op roepen tot een boycot van de Olympische Spelen in Moskou als protest tegen de Russische invasie van Afghanistan en de verbanning van de dissident Andrei Sa- charov uit Moskou. NEW YORK (AFP/Reuter) - Uit de omgeving van secretaris-generaal Kurt Waldheim van de Ver enigde Naties is gisteren vernomen dat deze er van overtuigd is dat een tweede bemiddelings poging in de Iraans-Amerikaanse gijzelingszaak spoedig aan de orde kan komen. WASHINGTON (Reuter/DPA) - De V.S. en Tunesié'Voeren besprekingen over de leve ring van Amerikaans militair materieel aan de Tunesische regering. Aanleiding tot de besprekingen was de aanval op de Tunesische staf Gafsa door ongeveer 300 rebellen. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken liet gisteren weten dat de bespre kingen spoedig afgerond zullen worden. Volgens niet bevestigde pers berichten willen de V.S. Tu nesië pamtservoertuigen en helikopters leveren. Over de omvang van de steun is nog niets bekend. De onderhandelingen tussen de V.S. en Tunesië worden zowel in Washington als in Tunis gevoerd. De chef van de gene rale staf van het Tunesische leger, generaal Bou baker Balma, leidt de Tunesische delegatie in Washington. Het initiatief tot de besprekingen is van Tunesië uitgegaan. De woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van bui tenlandse zaken, Hodding Carter, verklaarde dat de V.S. bereid zijn te doen wat ze kunnen om een oude vriend te helpen. Hij zei dat het ge zien de traditionele banden tussen Parijs en Tunis na tuurlijk was dat Frankrijk Marine-eenheden naar het gebied stuurt. De V.S. zijn, voor zover hij wist, niet iets dergelijks van plan. NIEUW DELHI (AP) - Indira Gandhi, premier van India, danst met leden van een dansgroep uit de Noord oostelijke staat van India, Manipur. Gandhi deed dit tijdens een kleine pauze in haar besprekingen gisteren met de speciale afgevaardigde uit de VS, Clark Clifford en de Oostenrijker Bruno Kreisky. Sacharovs vrouw vandaap; bij parket ontboden MOSKOU (DPA) - Jelena Bonner, echtgenote van Andrei Sacharov, moet zich vandaag melden bij het parket in Moskou. Mevrouw Sa charov kreeg de 'uitnodiging' gis teren, kort voordat ze uit Moskou zou terugkeren naar Gorki, waarheen haar man is verbannen. In het begin van de week was Jele na Bonner naar de hoofdstad ge komen om er correspondenten uit het Westen een verklaring van haar man te geven waarin hij het landverraad dat hem in de schoe nen wordt geschoven, afwijst. Mevrouw Sacharov is lid van de 'Helsinkigroep' voor toezicht op naleving door de Sowjet-Unie van de bepalingen in de slotakte van Helsinki over de mensen rechten. Op dit moment zijn de omstandig heden voor een nieuwe verzoe ningspoging - die zou moeten uitlopen op het beëindigen van de gijzeling van rond 50 onderda nen van de Verenigde Staten, die al vanaf 4 november vorig jaar in de macht zijn van islamitische studenten die toen de ambassade bezetten en de uitlevering van de sjah eisten - aanmerkelijk anders dan toen Waldheim eerder tracht te te bemiddelen. Immers, de Iraniërs hebben vorige week de relatief gematigde Abolhassan Bani-Sadr tot de eerste president van de islamitische republiek Iran gekozen. Daarnaast schijnen de Verenigde Staten hun plannen betreffende eenzijdige economische sancties tegen Iran vooralsnog achter de hand te houden in afwachting van het resultaat van onderhan delingen met de nieuwe mach thebbers in Teheran. De secretaris-generaal dient een koppeling te vinden tussen de vrijlating van de Amerikaanse gegijzelden en de vorming van een internationale commissie van juristen en notabele perso nen die strafbaarheid en van de ex-sjah en diens bewind moet vaststellen. Dat bewind heeft ge duurd van 1953 tot 1979. Juist vanwege de vermeende wanda den van de inmiddels in Panama vertoevende Reza Pahlevi bezet ten de islamitische studenten de Amerikaanse ambassade in Te heran op het moment dat de sjah voor een medische behandeling in New York verbleef. Zij hebben steeds gezegd dat ze gegijzelden niet zullen vrijlaten vóór het ex- staatshoofd naar teheran is te ruggekeerd. Daarmee riepen ze een veroordeling over hun optre den af van de kant van de Veilig heidsraad van de VN van het in ternationale gerechtshof in Den Haag. Daarvan raakte ze echter niet onder de indruk. Naar hun zeggen kan alleen een opdracht van ajatollah Chomeini, de "geestelijke vader" van de islami tische revolutie van februari 1979 hen ertoe brengen hun actie te beëindigen. Koerden In West-Iran, waar een meerder heid van de bevolking bestaat uit Koerden, is gisteren voor de tweede dag achtereen gevochten tussen Koerden die ijveren voor zelfbestuur en leden van de Re volutionaire Garde, para-militai re eenheden die sterk op de hand zijn van de "gids" van de Iraanse revolutie, ajatollah Chomeini. Het aantal doden bij de schermut selingen van gisteren staat niet vast. De cijfers variëren van 11 tot zeker 66. In de bergachtige pro vincies Kermansjah en Koerdis- tan zou de zwaarste strijd gele verd zijn. In de stad Kamjaran, op 80 km van de provinciehoofdstad Sanandaj, deden zich de heftigste gevech ten voor. Tegenover het bericht dat de strijd in Sanandaj woens dag ophield waarna de Revolu tionaire Garde de situatie onder controle kreeg staat de telefoni sche mededeling van de Koerdi sche Democratische Partij (KDP) aan het Britse persbureau Reuter dat er ook gisteren nog gevochten STRAATSBURG (ANP) - De as semblée van de Raad van Europa heeft gisteren tijdens de vergade ring in het Franse Straatsburg met een ruime meerderheid de inval van de Sowjet-Unie in Af ghanistan veroordeeld. De par lementariërs uit de 21 democrati sche landen, waaronder ver schillende neutrale, noemden het Russische optreden een flagrante schending van de principes van het niet overgaan tot geweld, ter ritoriale integriteit en niét in menging in de aangelegenheden van andere landen. De actie zou een schending van fundamentele rechten van de mens zijn. De verbanning van Nobelprijswin naar dr. Andrei Sacharov naar Gorki noemden de parlementa riërs een daad die de Helsinki- overeenkomst schendt en het proces van ontspanning bescha digd. Men toonde zich bezorgd over het lot van allen die in de Sowjet-Unie hun stem verheffen voor de verdediging van mensen rechten en naleving van de wet. Men riep de Sowjet-Unie op Sa charov onmiddellijk vrij te laten en in al zijn rechten te herstellen. De Syrische minister van buiten landse zaken Abdul Halim Khaddam, zei gisteren "Het in Camp David gesloten akkoord is alleen maar een stap op de weg naai nieuwe agressie tegen de Arabische natie". De Syrische minister bezocht de assemblée van de Raad van Eu ropa om het standpunt van zijn regering ten aanzien van de situa tie in het Midden-Oosten toe te lichten en vragen van de parle mentariërs te beantwoorden. Gisteren werd dat tevens gedaan door de minister van buitenland se zaken van Jordanië, Marwan Kasim. FBI-ONDERZOEK - De Ameri kaanse Federale Recherche, de FBI, stelt een onderzoek in naar beweringen dat iemand sabotage pleegde in het computerstelsel dat het landen begeleidde van het Aeroflot-vliegtuig dat Sowjet- ambassadeur Anatoly Dobrynin naar het vliegveld Kennedy bij New York bracht. Het toestel landde op 18 januari veilig. Maar volgens autoriteiten was er geknoeid met de appara tuur. SALISBURY (DPA/UPI) - De oproep van ex-premier Iun Smith van Rhodesië gericht tot de zwarte bevolking, om bij de komende verkiezingen in Rhodesië liever op Joshua Nkomo dan op Robert Muga be te stemmen, is bij bisschop Muzorewa niet goed gevallen. Muzorewa noemde het on gelooflijk en dom dat Smith zich niet voor hem, maar voor de guerrillaleider sterk maakt. Een woordvoerder van de partij van Nkomo zei naar aanlei ding van de uitlating van de ex-premier "we hebben Smith niet nodig". Een func tionaris van de partij van Ro bert Mugabe verklaarde dat nu iedere mogelijkheid voor een coalitie met de blanken uitgesloten is. Oproep Ian Smith valt niet goed bij Muzorewa Fraude tijdens verkiezingen op Filippijnen MANILLA (AFP) - De regerings partij 'Beweging vooreen nieuwe Maatschappij' heeft bij de pro vinciale en gemeenteraadsver kiezingen in de Filippijnen het overgrote deel van de zetels ge kregen. Maar de twee grootste partijen, 'Volksmacht' en 'Libe rale Partij', hebben de verkiezin gen geboycot. Ze zijn van me ning, dat ze zijn vervalst om pre sident Marcos aan de macht te houden. Vluchtelingen uit Afghanistan GENEVE - Ongeveer een half mil joen Afghaanse vluchtelingen in de bergen van Noordwest-Pakis- tan hebben dringend voedsel en onderdak nodig, zo heeft het in ternationale comité van het Rode Kruis in Geneve gisteren meege deeld. Het heeft woensdag om een hulp verlening van 14.5 miljoen Zwit serse frank gevraagd. Del Sowjet-communistische partij waarschuwde gisteren in het par tijblad Prawda Pakistan tegen het laten gebruiken van zijn grondgebied door Afghaanse strijders tegen het marxistische bewind in Kabul. "Deze kwestie is ware agressie tegen Afghanis tan waarbij tienduizenden huur lingen zijn betrokken die Pakis tan gebruiken - een agressie in de onmiddellijke nabijheid van de USSR", aldus het blad. In commentaar op het besluit van president Carter, een missie on der leiding van Brezinski te stu ren naar Saoedi Arabic en Pakis tan vraagt liet blad: "Vraagt Pa kistan zich wel af waar Washing ton dat land naar toe drijft? De huidige leiding in Washington houdt van het spelen met vuur. Het speelt dit spel roekeloos, duidelijk in de hoop dat het niet de V.S. zullen z.ijn die de prijs zullen moeten betalen, maar een ander '*}jr PEKING (AFP) - Het Chinese inwonertal is gestegen tot bo ven de magische grens van één miljard. Dit heeft een Noorse delegatie die op het moment een bezoek brengt aan de Volksrepubliek, te ho ren gekregen van de Chinese vice-premier, Kang Sji'en, die overigens geen precieze cij fers verstrekte. De bekendmaking van Sji'en over het juiste bevolkingscij fer in zijn land, is de eerste van officiële zijde en volgt op een artikel in het volks dagblad van eind december vorig jaar dat gewag maakte van het overschrijden van de één-miljardgrens. De Chinese autoriteiten doen er alles aan om de bevolkings groei binnen te perken te houden. Het verplicht stellen van geboortebeperking, maakt deel uit van dat beleid, zoals ook het straffen van te grote gezinnen. Russische inval in Afghanistan belemmert troepenvermindering WENEN (GPD) - De Russische in vasie in Afghanistan hing niet alleen als de donkerste wolk bo ven de 20e ronde van de MBFR- onderhandelingen over weder zijdse en evenwichtige troepen- vermindering in Centraal-Euro- pa tussen de NAVO-landen en het Warschau-pact, maar heeft vrijwel alle hoop op een bevredi gend resultaat, zo niet geheel dan toch voorlopig, de bodem inge slagen. De MBFR-besprekingen hebben tot nu toe in feite geen enkele concreet resultaat opgeleverd. Na de ondertekening van de SALT-2-overeenkomst door de Amerikaanse president Carter en de Russische president Brezjnjev vorig jaar zomer in Wenen, was er goede hoop dat de MBFR-be sprekingen nieuw leven zou worden ingeblazen. De kansen dat het zover zou komen, werden echter steeds kleiner toen de Amerikaanse Senaat zich begon te verzetten tegen de onderteke ning van het SALT-verdrag, ver volgens toen er binnen de NAVO hevige discussies ontstonden over de modernisering van kernwapens, en ten slotte toen de Russische troepen Afghanistan binnen vielen. Uitgaande van de gedachte dat de aanval de beste verdediging is, veegden de Warschau-pactlan- den middels een verklaring van het hoofd van de Poolse delega tie, ambassadeur Tadeusz Stru- lak, de in december vorig jaar ge dane voorstellen van de westerse landen na afloop van de 225e zit ting eenvoudig van tafel. Ambassadeur Strulak zei dat er een wezenlijke dreiging is dat er in Europa een nieuwe nucleaire wapenwedloop ontstaat. Hij ver klaarde verder dat het recente Amerikaanse uitstel van de on dertekening van het SALT-2- verdrag „niet bijdraagt tot een gunstige atmosfeer in onze on derhandelineen". Gevraagd of de interventie in Af ghanistan invloed had gehad op de besprekingen, zei woordvoer der Strulak dat het woord inter ventie onjuist was en alleen wordt gebruikt door degenen die de onderhandelingen willen la ten mislukken. Volgens Strulak houdt de kwestie-Afghanistan geen enkel verband met de MBFR-onderhandelingen. In feite is Afghanistan tijdens de besprekingen niet met name ge noemd, maar is er van westerse zijde wel aan gerefereerd door melding te maken van „gebeur tenissen die elders hebben plaatsgevonden en die een scha duw hebben gelegd over het pro ces van ontspanning". Westerse.deelnemers aan de be sprekingen verklaarden niet blind te kunnen zijn voor dit-feit en deelden mee de toestand ern stig te betreuren omdat het ni veau van wederzijds vertrouwen, dat van vitale betekenis bij elke onderhandeling op het gebied van wapencontrole, sterk ver minderd is. De woordvoerder van de westerse delegaties, de Ame rikaanse diplomaat Aurelius Femardez, zei dat de westerse delegaties in december tegen voorstellen hebben gedaan die een antwoord waren op de voor stellen van de delegaties van de Warschau-pactlanden en dat het Westen geduldig zou blijven wachten op een antwoord. Opmerkelijk in dit verband is dat Strulak ook verklaarde dat zijn delegatie „verlangend en gedul dig wacht op een initiatief van westerse zijde, in de richting van een constructieve benadering". Uit de zitting van gisteren, die na zeven jaar de twintigste ronde van de onderhandelingen inluid de, bleek duidelijk dat beide par tijen nauwkeurig weten hoe ze zich diplomatiek moeten gedra gen tot de storm is overge waaid. KEULEN (GPD) - Ongeveer dui zend Franse joden hebben gisteren in Keulen een protestmars gehou den. De demonstratie was georga niseerd naar aanleiding van hel proces in Keulen over de deportatie van joden uit Frankrijk tijdens de Tweede Wereldoorlog. Zij waren 's ochtends vroeg met een speciale trein uit Parijs aangekomen. De demonstranten, die bijna allemaal een gele speld met het opschrift "Franse jood" droegen, waren voor het grootste deel kinderen en klein kinderen van gedeporteerde en in de Duitse vernietigingskampen vermoorde Franse joden. De zwijgende protestmars was georganiseerd om "gerechtigheid voor Franse joden" te eisen. De drie ex-SS'ers die in Keulen terecht staan, worden verantwoordelijk geacht voor de dood van zeker 73.000 joden in de jaren 1942-1944. LAGERHUIS - In de nabije toe komst zullen er nog geen televi siecamera's worden geplaatst in het Britse parlement, ondanks een besluit van het lagerhuis om in beginsel de debatten via de beeldbuis te laten uitzenden MOSKOU (Reuter) - De Russische minister van buitenlandse zaken, Andrei Gromyko, is gisteren naar Roemenië gereisd. Het Sowjet- persbureau Tass meldde slechts dat hij op uitnodiging van de Roemeense leiders een kort be zoek zal brengen. Roemenie heeft zich, in tegenstel ling tot de overige landen van het oostelijk blok, duidelijk van het Sowjet-optreden in Afghanistan gedistantieerd.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 23