Mè Leidse Eddy de Heer van de tapkast naar de jeugdshow Kernafval grootste probleem Borssele door Sjak Jansen Producent verkeek zich op zangeresje Sandy Rode wijn met een universitair etiket Vorig jaar ernstige fout koelsysteem VRIJDAG 1 FEBRUARI Er gaal geen doordeweekse dag voorbij, of ik ben in de stad en regio wel op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek. Tips en wensen voor 'Publiek' kunt u 's middags tussen één en twee uur aan mij kwijt. tel. 071-144941, toestel 215. Schrijven mag natuurlijk ook. Oké winnares van zijn talentenjacht had wel een lekker stemmetje en ze was een leuk ding om te zien, maar dat er nou een ster in dat Brabants deernke van nog geen zeven tien lentes oud schuilde, nee dat geloofde Eddy de Heer toch niet en dus verloor hij die kleine Anita Weijers prompt uit het oog. Totdat de Leidse producent en presentator van jeugdshows een poos later eens goed naar z'n tv-toestel keek en warempel dat zelfde meiske ontwaarde, bezig de hoela hoep te doen. Sandy heette ze nu ech ter en een sterretje was ze al een beetje, want ze was plotsklaps ver liefd geworden op John Travolta en terwijl de kassa daarvoor rin kelde had ze ook nog haar lieve teddybeer tot ziens gezegd. Wilma Had Eddy het verdikkeme toch bij het verkeerde eind gehad. Bleek platenkopend en tele visiekijkend Nederland dus toch interesse te hebben in dat popke van beneden de Moerdijk en haar diepzinnige, liedjes. Wie had kunnen bevroeden dat er in ons landje nog een markt bestond voor een tweede Wilma. Eddy de Heer had de plank dus fiink misgeslagen. Zij het dat dat één van de wei nige dingen was, waarop Ed dy de Heer zich in de afgelo pen jaren heeft verkeken. Zo was z'n sprong van de tap kast naar het jeugdshowwe- zen er allerminst eentje in het duister. De ex-kastelein van wijlen de Bliksembar aan de Hogewoerd heeft na bijna tien jaar van bliksemproduk- ties (de naam waaronder hij de jeugdshows aan de thea ters slijt) een zekere plaats veroverd in die branche. IggKiiSHBflflflHi de complete Berebios onder Het smaakt niet gek het rode wijntje dat, in het kader van het 81ste lustrum van de Leid se universiteit, vanaf van daag tot juni binnen de um- versiteitsmuren onder een ei gen etiket wordt verkocht. Het betreft een niet onaardige Bordeaux uit 1976, waarvan de lustrumcommissie 1980 menige kist heeft ingeslagen, al was het maar omdat er naar verwachting in de feestweek van 26 tot 31 mei menige druppel van zal' vloeien. Rode wijn is immers een gangbare drank. Ook als er een universitair etiket op zit. Sandy Nico Haak Zeven bliksemprodukties zijn er inmiddels. Jeugdshows die gebouwd zijn om artiesten als Malle Pietje. Nico Haak, San dy en waarin Eddy de Heer als presentator optreedt. „Ik maak een praatje, verkoop een grapje, vul de lege gaatjes op. En als er iemand ziek is, val ik in." „Ik houd een discokwis, heb een flessenact, doe iets met de wonderoren en zorg natuur lijk dat alles gladjes verloopt. Inderdaad een soort circusdi recteur, maar dan zonder ho ge hoed." Danny de Heer, de 27-jarige zoon van Eddy, draagt de zorg voor de technische gang van zaken en begeleidt jong ta lent, zoals De Bliksemaflei ders: drie muzikanten van een jaar of vijftien, die een aardig deuntje ten beste kun nen geven. Berebios De heren De Heer hebben ook de complete Berebios onder contract. En wellicht dat kin derartiest Martin Brozius zich ook aansluit bij de gelederen van De Heer. Om boekingen zit men daar in Leiden Zuid west kennelijk niet verlegen. Eddy: „Elke schouwburg wordt verondersteld een aan tal kindervoorstellingen per jaar te geven, dus dat loopt wel los." De Leidenaar heeft er veel ple zier in. „Dat presenteren met die kinderen is heel leuk na tuurlijk. Je moet er een enor me vaart in houden want de aandacht mag niet verslap pen. Bovendien blijfjeer jong bij. En je werkt overdag. Niet meer dat nachtleven, toen ik nog kastelein was. En geen knalharde muziek meer." Doodshemd Voor z'n bliksemprodukties schrijft Eddy de Heer ook liedjes. Tekstdichter is hij trouwens al jaren. En daarbij laat hij niet louter nietszeg gende rijmelarytjes uit zijn pen vloeien. 'Je doodshemd heeft geen zak ken', een tekst die hij naar zijn zeggen in 1947 schreef, is daar een voorbeeld van. Het is een protest tegen atoomgeweld. De Heer wordt er even geest driftig van, als van zijn blik semprodukties. Enthousiasme dat hem nogal eens wil opbreken. Zoals een week of drie geleden toen hij al regelend pardoes van het podium viel en z'n sleutel been brak. Hij maakte waar achtig net zo'n smak als Charlie Chaplin in z'n film 'Limelight' deed. tERHWïS THEATER **P1F 1* StlEKLM* DC Ml /lk MI (lflrtlt Eddy de Heer voor een muur vol ar tiesten. Eddy treedt zelf trou wens als presenta tor op. "Ik maak een praatje, ver koop een grapje, vul de lege gaatjes op. En als er nie mand ziek is, val ik in". DEN HAAG (GPD) - In januari '78 hebben vier kleppen in het hogedruk-noodkoelsysteem van de kerncentrale in Borssele voor maximaal vier weken dichtgestaan, terwijl dat niet had gemogen. Die storing betekent de ernstigste tot nu toe in de betrekkelijk korte geschiedenis van de Borsselse centrale en is aanleiding-geweest voor een verandering van de rou tine-controles, die tot op het mo ment dat de fout werd ontdekt gebruikelijk waren. Zou er zich in die tijd een breuk in het primaire, radio-actieve deel hebben voor gedaan, dan had men "in het slechtste geval een uur" de tijd gehad om het euvel te verhelpen, aldus PZEM-directeur ir. M. Da lebout. Hij benadrukt wel dat, mocht er in derdaad een storing zijn geweest waarbij het noodkoelsysteem in werking had moeten treden,'de kerncentrale zichzelf automa tisch stil zou leggen: de regelsta- ven zouden in hun bassins zak- ken. Volgens het PvdA-kamerlid K. Zijlstra echter hadden zich Harrisburg-achtige toestanden kunnen voordoen wanneer het noodkoelsysteem - ook al zou de kernreactie zijn gestopt - nog steeds niet had gefunctioneerd. "Dat kan hij zeggen", aldus ir. Da lebout, "maar wij zouden als een razende Roeland die kleppen .open hebben gezet" - en daar is, zoals gezegd, minimaal een uur voor beschikbaar. De storing is door de Kernfysische Dienst, toezichthouder namens de overheid, ondergebracht in ca tegorie A: de categorie voor de ernstigste storingen. De foute stand van de kleppen - die het noodkoelsysteem dus afslo ten - werd ontdekt bij een vier- wekelijkse controle. Vast is ko men te staan dat de kleppen mi nimaal 10 a 14 dagen, maar waar schijnlijk ongeveer vier weken dicht hebben gestaan, het gevolg van een menselijke fout, aange zien de kleppen slechts met de hand kunnen worden bediend. Volgens de heer Dalebout zijn de kleppen waarschijnlijk dicht gebleven na de eerste inspectie na de jaarlijkse splijtstofwisse ling. Bij die eerste controle moe ten de kleppen in dichte stand worden beproefd, daarna kan dat bij een open stand gebeuren. Controle Nadat de storing werd ontdekt, heeft de PZEM samen met de Kernfysische Dienst een andere controle-procedure ontworpen: voortaan wordt er iedere week één klep - en het bijbehorende mechanisme - getest, waarbij ook de andere drie kleppen worden bekeken. Het dichtdraaien van de kleppen na de splijtstofwisse ling wordt eveneens niet meer toegepast. De Kernfysische Dienst was kort in haar commentaar: een dergelijke storing mag eenvoudigweg niet voorkomen. Ir. Dalebout legt er de nadruk op dat de storing snel zou zijn ont dekt, wanneer het noodkoelsys teem daadwerkelijk gebruikt had moeten worden. Als de pompen van het systeem worden gestart, maar er vanwege de kleppen geen water door de pompen stroomt, dan wordt dat onmid dellijk door "flow-meters" gere gistreerd en is er voldoende tijd om in te grijpen. Ondertussen zet de centrale zichzelf stil, "ook al betekent dat niet dat alle reacties automatisch stoppen", aldus de PZEM-directeur. Kernafval Volgens het PvdA-kamerlid K. Zijlstra heeft de storing, waarmee de leden van de kamercommissie voor de kernenergie bij hun be zoek aan de centrale in Borssele werden geconfronteerd, niet meteen geleid tot de stelling dat de centrale niet door mag blijven - draaien. Partijgenoten in de Tweede Kamer menen dat de "afval-kwestie" een belangrijker, grotere rol zal gaan spelen bij de vraag of de kerncentrale in Bors sele kan blijven draaien dan het technisch functioneren van de centrale zelf. De PvdA staat op het standpunt dat. tenzij zou blijken dat er zich ernstige technische storingen kunnen voordoen, de kerncen trale niet dicht hoeft, zoals AB- VA-districtsbestuurderT. Jacobs na een gesprek met een aantal kamerleden zei. Het gaat hier echter slechts om een deel van de puzzle, aldus een kamerlid; hij verwacht dat de afvalproblema- tiek een cruciale rol zal gaan spe len bij de komende kernenergie- discussies, zowel in zijn partij als daarbuiten. Zonder aandacht aan het afval te besteden, is het plaatje niet compleet, aldus het kamerlid, dat eraan toevoegt dat de oordeelsvorming binnen zijn partij over de afvalkwestie nog niet is afgerond, maar wel her haalt hoe zwaar deze problema tiek bij de totale oordeelsvor ming zal meewegen. Er spelen op dit moment twee za ken op afvalgebied: in de eerste plaats is daar het PZEM-Cogema- contract over de opwerking van gebruikte splijtstofstaven, ten tweede ligt er de PZEM-aanvraag om tot compactopslag van die staven te mogen overgaan, een manier van opslag die de totale capaciteit belangrijk zal uitbrei den. Het Cogema-contract had officieel 1 januari van dit jaar in werking moeten treden - het oude liep toen af - maar dat is door de Tweede Kamer onmogelijk ge maakt. Het kamerlid: "Het is de vraag of het wel verantwoord is om de kerncentrale, zoals vanaf 1 januari gebeurt, te laten produce ren, terwijl er daarbij afval vrij komt waarvoor geen bestem ming is". Hij stipt de mogelijkheid aan dat, als de Kamer zich opstelt tegen het Cogema-contract en tegen de compactopslag, Borssele in haar eigen afval kan komen te "stik ken". De Tweede Kamer zal zich overi gens half februari, bij de behan deling van de zogenaamde "Har- risburg-nota" ook met het vraag stuk van de compactopslag be zighouden. Cardm bedient zich nietalleen van bloemopdrukken maar de bloem inspireerde hem ook tot het maken van dit model. Hoe je zo ge kleed moet zitten zonder er daarna "verlept" uil te zien, dat vertelt Cardin er niet bij PARIJS - Yves Saint Laurents kleren beginnen net. als die van de over leden ontwerpster Coco Chanel tot de "klassieken" te behoren. Zijn broek- pakken, altijd een vast onderdeel in deeollectie. hebben dit keer dubbelk- noops korte jasjes en worden gedragen met diepe halzen. Hij maakt nauw sluitende mantelpakjes waarvan de rok net op de knie valt en hel jasje in de taille een ceintuurtje heeft of hij combineert de rok met een kort spencer jasje Erg praktisch is combinatie van jurk en jasje met nauwe mouwen, hier en daar versierd met band. Ook de kleuren bij StLaurent ademen een en al vrolijkheid en als favoriete dessin had ook hij bloemen. Met eert knipoog naar zijn Amerikaanse klanten ontwierp hij de hoofdtooi bij de avondjurk op deze foto. Een model van zwarte tule geheel met glillerende hartjes geborduurd. ■k Een bont gekleurd zijden pak met grote sjaal van Per Spook Situatie op Sint Maarten vereist een ingreep WILLEMSTAD (ANP) - De Antil liaanse regering moet spoedig maatregelen nemen tegen de be stuurlijke wanorde op het bo venwindse eiland Sint Maarten. Daartoe hebben de Nederlandse parlementariërs, die momenteel een bezoek brengen aan de Ne derlandse Antillen, in Willemstad aangedrongen tijdens een ge- dachtenwisseling met hun Antil liaanse collega's. Enkele Nederlandse politici op perden het idee dat de sanering op het bovenwindse eiland bin nen een jaar moet zijn voltooid. Anders moet volgens hen worden overgegaan op het "paardemid- del": toepassing van artikel 43 van het statuut, ingrijpen van ho gerhand. Volgens de Partij van de Arbeid moet de ontwikkelingshulp aan Sint Maarten worden stopgezet zolang geen orde op zaken is ge steld. De socialisten zijn wel be reid de nodige steun te verlenen om de problemen op het eiland grondig aan te pakken. Jan Terlouw (D'66) meende dat men zich daarmee zou onttrek ken aan de situatie op het boven windse eiland. "Er is daar sprake van chaos in het bestuur, onde mocratische verhoudingen en rechteloosheid van de illegale ar beiders", aldus Terlouw. Het ziekenhuis in Philipsburg, dat 25 bedden telt, heeft officieel tachtig werknemers. Een Ne derlandse arts die daar werkt kent er niet meer dan 25. De toe ristenindustrie draait groten deels op illegale werknemers. Ambtenaren die al lang gestor ven z(jn worden nog steeds uitbe taald. Als verantwoordelijke voor deze gang van zaken wordt Clau de Wathey gezien. Hij is op het eiland een soort wethouder, die met zijn democratische partij tij dens de eilandraadsverkiezingen verleden jaar opnieuw een meer derheid verwierf in de raad. Enkele Nederlandse parlementa riërs opperden tijdens de gedach- tenwisseling in de Antilliaanse hoofdstad het idee een regerings commissaris naar Sint Maarten te sturen. Die zou daar orde op za ken moeten stellen. Dit stuitte op verzet bij de Antillia- nen. Zij willen dat zelf doen. Parlementsvoorzitter Betico Croes zei dat zelfs de oppositie op het bovenwindse eiland daarte gen is.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 21