LEIDSCH DAGBLAD VERTROUWEN IN BEATRIX Zilverfabriek wil 53 mensen ontslaan 733A] ID r?§ SYNODE: RUK NAAR RECHTS mm mot vandaag Naast waardering voor aftredende vorstin m Bestorming Spaanse ambassade: 39 doden 1001 ideeën voor goed en gezellig wonen. Groenoordhal Leiden fi] liet Motorhuis LEVENSLANG GEEIST TEGEN SIERT BRUINS Afscheid VRIJDAG 1 FEBRUARI 1980 OPGERICHT 1 MAART 1860 36078 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Er komen meer bisschoppen en verschillende commissies gaan onderzoeken of het in de Nederlandse kerkprovin cies wel toegaat als het tweede Vaticaanse concilie voorschrijft. Aan het ver plichte celibaat wordt op geen enkele wijze getornd. Oecumenische activiteiten mogen, maar wel binnen de richtlijnen. Dat zijn een paar uit de onge veer vijftig conclusies waar in het resultaat van de bij zondere synode met de Ne derlandse bisschoppen in Rome ligt opgetast. De bis schoppen zijn weer thuis of op weg daarheen. Bijna drie weken lang zijn ze met de top van de kerk en met elkaar in gesprek geweest. Tot op de bodem, zei kardinaal Wille- brands. De ervaringen van de bis schoppen zelf zijn, louter af gaande op hun woorden, vrij positief. "Als wij het onder ling eens zijn, kunnen wij de gelovigen gemakkelijker overtuigen van de waarde van deze richtlijnen", zei mgr. Möller van Groningen. De reacties van kritische ka tholieken liegen er niet om. Zij spreken van een "ruk naar rechts". De bekende studentenpastor Van Kils- donk vindt dat de bisschop pen zich door de paus tot la kei hebben laten maken. Hij heeft ze "gekooid". Commen taar van reformatorische kant ademt teleurstelling. "Curie en paus hebben het conservatisme bevestigd", zei dr. Van den Heuvel, de se cretaris-generaal van de Hervormde Kerk. PAGINA 24. Steekpenningen bij omroep aan banden PAGINA 5 Tweede Kamer achter boy cot Spelen PAGINA 13 Didi Thurau fietst voor het "grote geld" PAGINA 17 Waldhcim wellicht weer naar Iran PAGINA 23 Consument zal eerst bezui nigen op eten PAGINA 29 32 PAGINA'S Kardinaal Willebrands DEN HAAG (GPD/ANP) - Begrip voor het be sluit van koningin Juliana, waardering voor de wijze waarop zij in de loop der jaren haar ambt heeft vervuld en vertrouwen in de toe komstige koningin Beatrix. Dat was de teneur van de reacties die gisteravond en van morgen loskwamen naar aanleiding van de aankondiging van konirgin Juliana dat zij op 30 april op 71-jarige leef tijd afstard zal doen van de troon ten gunste van haar dochter Esatrix. De geruchtentroom over het aan staande aftiden van koningin Juliana bijtte gistermiddag rond drie uuop het Haagse Bin nenhof los. ianleiding hiervoor was een beriht uit Hilversum dat de regering ij de NOS zendtijd had gevraag voor acht uur in de avond via b(de tv- en alle radio netten. Aangezien datjlechts in heel bij zondere gevlen gebeurt was de combinatie t|sen de verjaardag van prinses hatrix (zij werd gis teren 42 jaa,en een troonsaf stand van dikoningin al gauw gelegd. Bevestiging va al die geruchten viel niet te kgen. Journalisten die de Rijksiorlichtingsdienst Leidsc Dagblad Qhii krant IsorgtfT Bal dan Maandag t/m vjag van 18.00-19.30 uu Zaterdags van .00-18 00 uur. Uitsluitend tel. I -211515 210221 of 1449. Niet 5 ftruari, maar morge2 februari, bejaardetarnaval in de Stadshoorzaal. 1E LESE KARNAVALSRENIGING DE HUTSfTTEN. belden kregen te horen dat men daar niets van wist. Ook de in de Tweede Kamer aanwezige be windslieden wisten van niets en werden pas 's avonds om zes uur op een speciale kabinetszitting ingelicht door premier Van Agt en vice-premier Wiegel die al eer der van het besluit van de konin gin op de hoogte waren gesteld. De tv-opname op paleis Soestdijk, waarin de koningin haar voor velen verrassende mededeling deed, werd om kwart over zeven gemaakt in een volgens oogge tuigen, ontspannen sfeer. "Het was echt een verjaarspartijtje", aldus een NOS-man. De korte verklaring van premier Van Agt werd gisteravond uitgezonden vanuit de werkkamer van de premier aan het Binnenhof. Ook het buitenland was snel op de hoogte van het nieuws uit Den Haag. De Duitse televisie kwam al om zeven uur met een bericht over de geruchten dat de konin gin zou aftreden. Het Amerikaan se persbureau AP meldde al eer der vanuit Den Haag over de ge ruchten. Zeker tien landen in Europa heb ben de televisie-uitzending over genomen. Via Radio Nederland Wereldomroep werden ook de Nederlanders in den vreemde op de hoogte gebracht. Op de pagina's 7,9 11 en 13 gaan wij verder in op het komende aftreden van koningin Juliana De gaande en komende vrouw. Koningin Juliana, die gisteren haar aftreden per 30 april aanstaande bekend maakte, en de toekomstige koningin Beatrix. OOK ALPHENS BEDRIJF IN MOEILIJKHEDEN V dellaan 80 Llen troon 071-769313 Morg< ;en regd Vannacht eerst opklaren vorst met van 0. graden in het min 5 graden i: Overdag va» het tijd regen, mogclijtyoi door sneeuw. Tempttui pend tot circa plus krachtig of hard westen wind, later noordelijke richtinge (Opgemaak 2 februa: Zon op: 8.19 uur; onder: Maan op: 19.08 Hoogwater te Katwijk uur, laagwater te 12.24 (Van één onzer verslaggevers) VOORSCHOTEN - Bij de Voorschotense zilverfa briek van Van Kempen en Begeer zal het personeels bestand op zo kort moge lijk termijn met 53 mensen worden ingrkrompen. Dit hebben de vakbonden te horen gekregen van de directie. De ont slagen zullen allemaal vallen bij de kettingfabriek van Van Kem pen en Begeer, DCW. De Indus triebond FNV heeft in een eerste reactie gezegd geen genoegen te nemen met de mededeling van de directie. lichte temperaturen dwesten tot 'ordoosten. n uit enige rafgegaan ren oplo- raden. Tot lende zuid- aiend naar 11.15 uur) HAGEN (ANP) - De openbare aanklager bij de rechtbank in het West- duitse Hagen, Schacht, heeft vanmorgen levenslange gevangenisstraf geëist tegen Siert Bruins (58). Hij achtte bewezen dat Bruins op 25 april 1945 samen met August Neuhauser (67) de ondergedoken joodse broers Meier en Lazarus Sleutelberg heeft doodgeschoten. Ook tegen Neuhauser eiste Schacht levenslange gevangenisstraf. Voorts eiste Schacht onmiddellijke inhechtenisneming van beide ver dachten, omdat er naar zijn oordeel gevaar bestaat voor vluchten. Datum uitspraak is niet bekend. Voornaamste argument van het massa-ontslag is volgens de di rectie de situatie op de goud- en zilver markt. Door de stijgende prijzen van edelmetalen is het aantal orders sterk teruggelopen. Twee weken geleden maakte de directie al bekend dat als gevolg hiervan 10 tot 15 mensen zouden moeten verdwijnen. Inmiddels is dit aantal dus opgelopen tot 53. Vakbondsbestuurder Ter Wisscha wijst er op dat de kettingfabriek altijd voor de winst bij Van Kem pen en Begeer heeft gezorgd. In 1979 was er voor het eerst sprake van een verlies. Hij is bang dat Van Kempen door deze maatre gelen "de koe met de gouden hoorns gaat slachten". Wanneer de plannen van de directie doorgaan, betekent dit dat het personeelsbestand bij Van Kem pen en Begeer terugloopt van ruim 120 naar 70. De bonden gaan zich nu met de ondernemings raad beraden. Eind deze maand zal samen met het personeel een definitief standpunt worden be paald. De directie was vanmorgen niet be reikbaar voor commentaar Zwacona Inmiddels zijn er ook problemen bij het schoonmaak- en onder houdsbedrijf Zwacona in Alphen aan den Rijn. Het bedrijf kan zijn belastingschulden niet meer vol doen, wat hoogstwaarschijnlijk zal leiden tot een faillissement. Voor de 33 werknemers in Al phen betekent dit ontslag. Het hoofdkantoor van Zwacona staat in Katwijk. In totaal werken er zo'n 100 mensen b(j het bedrijf. De directie is de laatste dagen on bereikbaar. Districtsbesti.urder Nederveen van de Industriebond CNV spreekt van wanbeleid bij Zwacona. De indruk bestaat dat Zwacona op grootscheepse wijze belastingen en sociale premies niet heeft afgedragen. Zes politie mannen gedood in Baskenland BILBAO - Twee jongelui hebben vanmorgen met een automa tisch pistool zes politiemannen doodgeschoten in Lequeitio in Spaans .Baskenland. De jongelui zijn ontkomen. De po litie neemt aan dat zij tot de Baskische afscheidingsbewe ging ETA behoren. In Guatemala GUATEMALA (GPD) - Negenen dertig doden, onder wie zes le den van het Spaanse diploma tieke korps, is de tragische ba lans van de brand, die gisteren op de Spaanse ambassade in Guatemala uitbrak als gevolg van de ontploffing van een mo- Iotov-cocktail. Als een wonder is de Spaanse ambassadeur Maximo Cajal aan dc ramp ont snapt. Oorzaak van de tragedie is de aan val van de politie op de ambas sade, die even tevoren door ge wapende boeren was bezet. Eenendertig boeren, onder wie tien vrouwen en enige kinderen, drongen gisteren op vreedzame wijze de Spaanse ambassade binnen. Eenmaal in de diploma tieke post maakten zij ambassa deur Maximo Cajal kenbaar dat het om een bezetting ging, waar bij zij van de autoriteiten van het land een commissie eisten, die een onderzoek moest instellen naar de militaire onderdrukking van de boerenbevolking. Hierop belde Maximo C^jal met Madrid, waarbij hij het Spaanse ministerie van buitenlandse za ken vroeg om het ministerie van binnenlandse zaken in Guate mala te verzoeken vooral geen politie naar de Spaanse ambas sade te zenden. Desondanks voerde de politie van Guatemala enige tijd later een aanval uit op de Spaanse ambassade. Maximo Cajal heeft in het zieken huis onmiddellijk de autoriteiten van Guatemala verantwoordelijk gesteld voor deze ramp. Hij ver klaarde dat de boeren vlak voor de aanval van de politie bereid waren om de Spaanse ambassade op vreedzamen wijze te verla ten. De autoriteiten van Guatemala hebben de Spaanse ambassadeur beschuldigd van leugens en hem verantwoordelijk gesteld voorde dood van de 39 slachtoffers. Men kan moeilijk volhouden dat het erfelijk koningschap nog aansluit bij het moderne denken over staatsinrichting. Immers, nie mand verwerft in dit land nog een positie krachtens geboorterecht. Dat er in de 32 jaar dat koningin Juliana aan het bewind is geweest nimmer een diepgravende dis cussie over die monarchie heeft plaatsgehad (en aan het eind van de jaren zestig stond toch zo on geveer alles in dit land ter discus sie), heeft veel, zo niet alles, te maken met de wijze waarop zij haar taak opvatte en uitvoerde. Koningin Juliana had niet de sterke, dominerende persoonlijkheid van haar moeder en zij heeft terecht ook nooit een poging gedaan in haar voetsporen te treden. Zij deed het op haar eigen manier: met geduld, tact, toewijding, plichtsbetrachting en, niet in de laatste plaats, met hartelijkheid. Zo werd zij geliefd bij velen en ge respecteerd door vrijwel allen. Een nog hogere score is, bij het uitoefenen van een functie, nau welijks binnen bereik van men senhanden. In de regeerperiode van koningin Juliana hebben zich ook enkele zorgelijke momenten voorgedaan (de affaire-Greet Hofmans; haar gratiebeleid jegens enige zware oorlogsmisdadigers). Het zou vreemd zijn als dat niet het geval was geweest, want wie zo lang met iets bezig is geweest, maakt fouten. Niets menselijks is ook de vorstin vreemd. Met dit soort constateringen, hoe zeer zij ook vanzelf spreken, moet men in een land als het onze ove rigens zeer voorzichtig zijn. Als het om de monarchie gaat, wil men, merkwaardig genoeg, nog wel eens ontkennen dat een ba lans twee zijden heeft. Koningin Juliana - koningin Beatrix. De overgang zal groot zijn. De generaties die onder Juliana zijn opgegroeid zullen wel even tijd nodig hebben om te wennen. Het doet wat gemakzuchtig aan om nu maar voetstoots aan te nemen dat ook prinses Beatrix straks wel een goede vorstin zal zijn, zoals gisteren bij enkele reacties te ho ren was. Men kan zeggen dat de kroonprinses een uitstekend voorbeeld heeft gehad, dat zij zich in alle rust op haar taak heeft kun nen voorbereiden, dat voldoende intelligentie en inzicht aanwezig zijn. Maar om een goede koningin te zijn is meer nodig. Of dat "ex tra" bij prinses Beatrix aanwezig is, kunnen alleen de jaren die voor ons liggen aantonen. R.P. Rijbewijs burgemeester W addinxveen ingetrokken (Van één onzer verslaggevers) WADDINXVEEN - Mr. A. G. Smallenbroek (AR), burgemees ter van Waddinxveen, is zijn rij bewijs voor negen maanden kwijt. Bovendien moet hij een boete van 2500 gulden betalen. Tot die straf is hij door de Rotter damse politierechter veroordeeld wegens het rijden onder invloed. Smallenbroek beschadigde op 4 december van het vorig jaar na een werkbezoek van staatssecre taris mr. H. E. de Koning aan Waddinxveen twee geparkeerde auto's. De Waddinxveense politie constateerde na een bloedproef een alcoholpromillage van 1.62. 0 I Zit- en bergmeubelen, keukens, slaapkamers, tapijten, gordijnen, rotan meubels, decoraties, verlichting, isolatie, energiebesparing Gratis adviezen van binnenhuis- en tuinarchitecten, woensdag 30 januari t/m zondag 3 februai* wo.: 19 22 30uur do., vr. enza.: 14 -17 en 19- 22.30 uur zo.: 12-17 uur

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 1