Philidor rekent morgen af met degradatiespook Rini van Bracht vrijwel meteen kansloos UYS op rozen Browne toch naast Seirawan Carters veiligheidsadviseur Brzezinski naar Pakistan VRIJDAG 1 FEBRUARI 1980 SPORT PAGINA 19 LEIDEN - We zijn er bijna maar nog niet helemaal. Zomaar een gezegde dat voor het eerste team van het Leidse Phi lidor in de hoofdklasse van de landelijke schaakcompeti tie echter volledig opgaat. Immers, na een viertal nederla gen volgde in de laatstgespeelde ronde een overtuigende zege op Charlois/Europoort (71/2-21/2). man-Zuidema 0-1; Van Dijk-Witt 1/2-1/2j Straat-De Roode 0-1; Blij- stra-Odink 1-0. Morgen kan D/Watergraafsmeer zich nog naar hartelust uitleven bij Charlois/Europoort, want in de daaropvolgende ronde ont vangen de Amsterdammers aartsrivaal V/Rotterdam vóór wat waarschijnlijk de beslissende slag om de titel zal worden, maar dan moeten de Rotterdammers Een uitschieter of het begin van een definitieve afrekening met het degradatiespook? Joop Piket, de teamleider van Philidor's vlagge- schip: "Ik heb altijd al gezegd, dat we een goed team hebben. Daar om geloof ik ook niet in degrada tie". Deze uitspraak kan het Leidse tiental morgen thuis al bewijzen door het nog puntloze VHS/Haarlem te verslaan. Een peuleschilletje? Joop Piket: "Bepaald niet, want hoewel de Haarlemmers nog steeds op nul staan, hebben ze naar mijn gevoel wel betere topborden dan Char lois/Europoort. Toch ben ik van mening, dat we in dit duel weinig problemen zullen hebben". In de hogere regionen handhaven de amateurs van Eindhoven zich met speels gemak tussen het kwartet profteams, dat de hoofd klasse rijk is. Door een royale 7 '/a- 2>/a zege op hekkesluiter MEMO/ Amsterdam klom het tiental uit de Lichtstad naar een derde plaats. Het heeft nu zelfs even veel punten als landskampioen V/Rotterdam, dat in Bussum ver rassend over BSG struikelde (51/ 2-4 >/a). Koploper in de hoofdklasse is nu D/Watergraafsmeer, dank zij een zwaarbevochten ö'/a^/a over winning op stadgenoot E/VAS/ ASC. Watergraafsmeer mag be paald niet mopperen op de com petitieleider, want juist ten tijde van deze match was Coen Zui- dema even uit Engeland overge wipt. De Amsterdammers deden niet tevergeefs een beroep op hem, want hij won zijn partij. De profmatch in cijfers: Ree (El VAS/ASC)-Hartoch (D/Water graafsmeer) '/a-Va; Enklaar-Van - der Sterren 0-1; Barendregt-De Lange Va-'/a; Pliester-Wieringa 1-0; Ghijssen-Dieks 0-1; Lith-Ton Timman 1-0; De Savornin Loh- zich morgen niet verkijken op El VAS/ASC, dat weliswaar zo goed als uitgeschakeld is voor het landskampioenschap maar toch nog altijd een niet te onderschat ten opponent blijft. Het eerste tiental van LSG staat reeds met één been in de hoofd klasse na de overtuigende 31l-2-61l2 winst op HMC I/Den Bosch (Nico Bosman, teamleider van LSG's eerste: "Die ploeg is me toch wel wat tegengevallen") en niet te vergeten de verrassende neder lagen van de concurrenten. Het uit de hoofdklasse gedegra deerde DD I/Den Haag struikelde over de reserves van V/Rotter dam (4-6), terwijl Den Haag I dat deed over Brunssum I met de- LEIDEN - Ondanks een 4-4 spel begint de positie van het eerste biljartviertal van UVS er steeds florissanter uit te zien. Immers de voornaamste concurrent van de koploper in de eerste klasse, Ca rambole 1, werd met 2-6 geklopt door de Vriendschap. De Vriend schap heeft zich hiermee op een zelfde totaal genesteld als de Ca rambole, zij het dat dit team wel een wedstrijd meer gespeeld heeft. Ook Landzicht 1, Between en Landzicht 2 kunnen nog aan spraak maken op de tweede plaats. De stand aan de kop ziet er als volgt uit: 1 UVS 1 67 uit 12. 2 Carambole 57 uit 12, 3 Vriend schap 57 uit 13, 4 Landzicht 1 53 uit 12, 5 Landzicht 2 53 uit 13, 6 Between 51 uit 12. Met 28 uit 13 staat de Morspoort wat trooste loos onderaan. De uitslagen in de eerste klasse: Carambole 1- Vriendschap 1 2-6; Landzicht 2- UVS 14-4; Between 1-Morspoort Coen Zu.demci, (archieffoto), toevallig even uit En^landoyergewipt, Dè r^e ™sVmde clASbile zit- ten in de tweede klasse op rozen. viatchwinnciar voor zijn club D/Watergraafsmeer in de strijd tegen titel concurrent EIVASIASC. zelfde cijfers. Morgen kan LSG thuis definitief afrekenen met Den Haag I. In de daaropvolgende ronde ontmoe ten de Leidenaars DD I in Den Haag. Nico Bosman: "Het wordt moeilijk. Ik kan dan ook geen duidelijke prognose geven. Uit deze en de volgende wedstrijd moeten we minstens twee punten pakken. Dat moet dan voldoende zijn om de titel te bemachtigen. In elk geval treden we morgen op volle oorlogssterkte aan". Met een 6-2 zege werd de totaals core opgevoerd naar 73 uit 14, terwijl Between 2 en TOP 2 hun tweede en derde positie vanwege 2-6 nederlagen danig zagen aan getast. Between 2 beschikt nu over 56 punten uit 13, TOP 2 over dezelfde score uit 14, terwijl De Heul 1 en Landzicht 3 op de voet volgen met 54 uit 13. Clcyn Duin heeft met 50 uit 12 alle kansen op een sterke opmars. De uitslagen: TOG 1-Landzicht 4 6-2; De Heul 1-TOP 2 6-2; Wachtje 1-Cleyn Duin 1 8-0; Vriendschap 2-Land- zicht 3 4-4; TOG 1-Carambole 2 2-6; Landzicht 4-Between 2 6-2. Morskwartier 1 moest als koploper in de derde klasse eenmaal in een nederlaag berusten, maar her stelde zich vervolgens door het volgende duel met 6-2 te winnen. Voor zijn eerste plaats had dit weinig consequenties want met 75 uit 14 bedraagt de voorsprong op Between 3, dat een gelijkspel liet aantekenen, nog altijd 9 pun ten. Gouden Leeuw 1 rukte op naar de derde plaats, mede dank zij de 6-2 winst op Morskwartier. De Waag 1 staat met 61 uit 14 op gelijke voet met de Gouden Leeuw. De uitslagen: Gouden Leeuw 1-Morskwartier 1 6-2; VOP 1-Gouden Leeuw 1 4-4; Morskwartier 1 -DOB 1 6-2; Spij- kerbak l-'t Zuid 2 6-2; Between 3-De Waag 1 4-4; Landzicht 5-Ca- rambole 3 0-8. Vierde klasse: Wit te Hen 1-TOP 3 4-4; TVL 1-De Waag 2 3-5; TOP 3-TVL 1 4-4; De Waag 2-Carambole 4 6-2; UVS 2- Witte Hen 1 6-2; TOG 2-DOS 1 8-0. (Van onze sportredactie) GILZE-RIJEN (GPD) - Het we reldje der driebanders heeft bin nen de KNBB altijd een aparte plaats ingenomen. De ere-klasse- groep, sinds jaar en dag groten deels gevormd uit spelers die in de kadersoorten nauwelijks bo ven de middelmaat uitsteken, is steeds een min of meer besloten kring gebleven. Een kring, waar binnen de onderlinge krachts verhoudingen miniem zijn en waarbinnen op vrijwel ieder NK wordt gespot met reputaties, voor zover die tenminste bestaan binnen driebandend Neder land. Gisteren, op de openingsdag van het NK in Gilze-Rijen, kon het weer niet op met de zogenaamde „papieren-verrassingen". Titel verdediger Rini van Bracht zit na twee ronden nog steeds met lege handen en ook Christ van der Smissen werd weggespeeld. Een ontketende Eddy van de Looy had geen kind aan de allerbelab- berst spelende, gerenommeerde Willebrorder. Van Bracht, die vooralsnog zo had gebluft dat slechts hijzelf en Van der Smisseri kansrijk zouden zijn. kwam dus bedrogen uit. Eerst was het plaatsgenoot Wim van Cromvoirt die hem in 58 beurten afdroogde en later maak te Piet de Jong van de titelverde diger via een 60-48-winst een vrijwel kansloos figurant in mo tel Gilze-Rijen, dat tot nu toe bol staat van de sensatie. Christ van der Smissen had in de openingsronde zijn zwakke vorm nog enigszins kunnen verdoeze len door een benauwde en weinig overtuigende winst op Ruud Nieuwen burg, maar zag zijn pres- tatieve black-out 's avonds door de specifieke driebander Eddy van de Looy uitgebuit op niet mis te verstane wijze: 60-33 na slechts 44 beurten. En wat misschien nog veelzeggender is: niet eenmaal is de Brabander in de race geweest. Voortdurend keek hij tegen een uitzichtloze achterstand aan. Rini van Bracht blijkt in Gilze-Rij- zen niet al te populair. Afgaande tenminste op het ovationeel ap plaus voor diens tegenstander Van Cromvoirt. die in de eerste ronde eerder de eindstreep be reikte dan de Waalwijkse titel verdediger. Het verlies van Van Bracht vormde het begin van een reeks verrassingen tijdens deze titelstrijd, waar iedere voorspel ling als het bekende natte vin gerwerk kan worden bestem peld. In fel contrast met het teleurstel lende begin van Van Bracht stond de bewondering die de oudste deelnemer in het gezel schap, Jan Doggen, zich in de eerste ronde wist toe te eigenen. Pas na de partij tegen Eddy van de Looy, kwam de bril van de 61- jarige veteraan tevoorschijn. Het wedstrijdformulier werd eerst aan een grondige inspectie on derworpen, voordat de Roosen- Rini van Bracht daler er zijn handtekening onder zette. Maar het stond er echt: 60 caramboles in slechts 48 beuren. Mooier had hij zich de altijd moeilijke start, niet kunnen wen sen. Tevreden zette Doggen dan ook het goedkeurend krabbeltje, om daarna tientallen gelukwen sen in ontvangst te nemen. De bewonderende felicitatie: „Goed gedaan, oude leeuw", gaf het res pect voor de prestatie van de Brabander nog het beste weer. En Christ van der Smissen mocht dan wel, na Jan Doggen in actie te hebben gezien, constateren dat het materiaal kennelijk goed ge noeg was voor een aanvaardbaar gemiddelde, zelf kon hij dat op timistische vermoeden geenszins via een prestatie op het biljart onderstrepen. Integendeel, de Willebrorder verloor al tijdens zijn openingsduel tegen debutant Ruud Nieuwenburg zijn zelfver trouwen toen het hem halverwe ge de partij maar niet wilde luk ken op een gemiddelde rond de 1 te blijven en zodoende definitief afstand te nemen van de zwakke belager. Op hetzelfde moment echter, waarop de nederlaag van Van Bracht op de tafel zich afte kende, begon Van der Smissen te scoren. Dat was nodig ook om de 51-47-achterstand tegen de ui terst nerveuze Nieuwenburg weg te werken. De Hagenaar had de nacht voor de start van zijn eerste ereklasse-toernooi geen oog dicht gedaan en, fel transpire rend liggen zwemmen in zijn bed. Terwijl Van der Smissen zijn ach terstand op Nieuwenburg goed maakte, werd Rini van Bracht in de 53ste beurt voorbijgestreefd door Van Cromvoirt. De 54-52- achterstand heeft de nimmer overtuigende Waalwijker daarna niet meer goed kunnen maken. Laconiek reageerde titelverdedi ger Van Bracht naderhand: „Ik vind zelf dat ik niet slecht heb ge speeld. Niet eenmaal heb ik een bal gehad, waarmee een serie viel op te bouwen. Ach, de verschillen zijn hier zo klein. Mijn dag komt nog wel". ning op na te houden en hield op met tikken. Men dacht dat Browne nog twee minuten bedenktijd over had en Kortsjnoi nog enkele seconden. Uiteindelijk bleek toch dat er veertig zetten op het bord waren gekomen. Met een nieuwe klok werd de partij voortgezet. Men was het er over eens dat Browne in de tijdnoodfase een sterkere voortzetting had gemist, er restte een moeilijk dames-eindspel. De experts taxeerden het op remi se, hoewel Browne kansen bezat. Die buitte de Amerikaan, die in eigen land onder meer lessen geeft aan de zanger Frank Sina tra, bekwaam uit toen Kortsjnoi een steekje liet vallen. Ontred derd verliet de ex-Rus daarop de toernooizaal terwijl op het score bord een remiseuitslag ver scheen De verwarring daarover ebde snel weer weg, maar de penningmees ter van de organisatie verkeerde nog altijd in de waan dat het punt was gedeeld. Ook dat moest tij dens de omvangrijke snertmaal- tijd nog worden rechtgetrokken alvorens de enveloppen met in houd konden worden uitgereikt. Browne en Seirawan kregen nu ieder 5.250.-, Kortsjnoi mocht 3750.- in ontvangst nemen. De Canadees Biyiasis ontving de Leo van Kuijkprijs 500. voor de spectaculairste partij,zijn winst in de negende ronde op Böhm. Het volgende Hoogovensschaak toernooi, dat voor de tweede helft van januari 1981 is geprogram meerd, zal vermoedelijk weereen meestergroep kennen. De uitslagen van de partijen voor de der tiende ronde van het Hoogovens- schaktoernooi zijn: Byrne (Vst) - Van der Wiel (Ned) '/i-'/i, Alburt (Vst) - Ree (Ned) '/*-'/*, Kova- cevic (Jsl) - Böhm (Ned) 1-0, Sigur- jonssondJsD-Timman (Ned)O-l, Lig- tennk (Ned) - Biyiasis (Can) 0-1, Browne (Vst) - Kortsjnoi (Zwi) 1-0, Sunye (Bra) - Seirawan (Vst) '/«-'/ï. De eindstand is: 1. Seirawan en Browne 10 punten, 3.Kortsjnoi 8.5, 4. Alburt, Biyiasis en Timman 7.5, 7. Ree en Byrne (1.5, Sunye G, 10. Kovucevic 5.5,11. Van der Wiel 4.5, 12. Bohm en Sigurjonsson 4, 14. Ligterink 3. WIJK AAN ZEE (ANP) - Na een slotronde van zeven en een half uur ononderbroken schaken zijn de Amerikanen Yasser Seirawan en Walter Browne als gedeelde winnaars van de grootmeestergroep van het 42ste Hoogoven schaaktoernooi in Wijk aan Zee tevoorschijn gekomen. de laatste ronde versloeg Tim man met zwart de IJslander Si gurjonsson. Nationaal kampioen Gert Ligterink werd wat troosteloos laatste met drie pun ten. De merkwaardige voorvallen in en rond de partij tussen Browne en Kortsjnoi zullen in Wijk aan Zee ongetwijfeld worden toegevoegd aan de al rijke voorraad anecdo tes, waarin grootmeesters de hoofdrollen plegen te spelen. Met nog slechts enkele minuten be denktijd moesten beide spelers nog tien zetten doen. Zowel Browne als Kortsjnoi gunden zich niet meer de tijd de zetten te noteren, zodat op een gegeven moment niemand meer wist of de vereiste veertig zetten al waren gedaan. Tot overmaat van ramp bleek de klok er een eigen me Browne, die in 1974 al eens winnaar werd in de Noordhollandse bad plaats, kreeg zijn 19-jarige land genoot en jeugdwereldkampioen op de laatste dag te pakken. Sei rawan had vrijwel het gehele toernooi met sterk spel de leiding in handen gehad. Gisteren speel de Seirawan evenwel snel remise tegen de Braziliaan Sunye en ver sloeg Browne na gedenkwaardi- ge momenten Viktor Kortsjnoi. Seirawan en Browne kwamen zo doende beiden uit op een score van tien punten. Kortsjnoi bleef als derde steken op 8.5 punt. Jan Timman, die in de beginfase van het toernooi op weg leek naar een debacle (1.5 uit 6), greep met de Amerikaan Alburt en de Cana- - dees Biyiasis toch nog de gedeel- Yassir Seirawan kijkt geïnteresseerd toe hoe Kortsjnoi en Browne harde strijd leveren. Browne zou winnen. de vierde plaats met 7.5 punt. In Gisteren kwam president Carters adviseur voor veilig heidszaken, Zbigniew Brzezinski, voor een speciale mis sie aan in de Pakistaanse hoofdstad Islamabad. Hij praat er met president Zia Ul-Haq over Amerikaanse economi sche en militaire steun. Na de val van de sjah van Iran en vooral sinds de Russische interventie in Afghanistan probeert Washington Zia naar voren te schuiven als de regionale „politie-agent", die in dit gebied dc Russische dreiging moet tegengaan. Toch heeft Washington zijn twijfels over de politieke betrouwbaarheid van Zia's bondgenootschap. Buitenland-redacteur Wim Wansink maakt de balans op. UTRECHT - Over belangstel ling heeft Pakistan momen teel niet te klagen. Eerst kwam de Britse minister van bui tenlandse zaken, Lord Car- rington, op bezoek. Daarna volgde diens Chinese ambtge noot Huang Hua. Begin deze week was het land gastheer van de islamitische topconfe rentie. Nu is Carters veilig heidsadviseurs Brzezinski in hoogst eigen persoon geko men, terwijl aanvankelijk alleen plaatsvervangend mi nister van buitenlandse za ken. Warren Christopher, zijn opwachting had zullen ma ken. Met de Russische inval in Afghanistan is Pakistan ge promoveerd tot een belang rijke voorpost in de verdedi ging van het „Vrije Westen" tegen het Russische „impe rialisme". Een rol, die presi dent Zia Ul-Haq maar al te graag speelt. De Amerikaanse reactie op de kwestie-Afghanistan en vooral Carters drang om met een „eigen" doctrine interna tionaal aan prestige te win nen,komen Pakistan goed uit. Voor het eerst hebben de Ver enigde Staten immers open lijk erkend, dat zij hun strate gische belangen inliet gebied rond de Perzische Golf en de Indische Oceaan zo nodig ge wapenderhand zullen verde digen. En Pakistan is een van de weinige overgebleven Amerikaanse bondgenoten in het Golfgebied. Washington heeft in dit verband al 800 miljoen gulden aan militaire en economische steun toegezegd,gespreid over een periode van twee jaar. Dat bedrag is inmiddels, bij de aanbieding van de Ameri kaanse begroting voor het komende jaar eerder deze week, met 200 miljoen ver hoogd, nadat Zia het stcunaanbod ,jzen schijntje" had genoemd in vergelijking met de Amerikaanse militaire hulp aan een land als Egyp te. Amerikaanse regeringsfunc tionarissen haasten zich hier aan toe te voegen, dat Was hington probeert het totaal bedrag tol meer dan vier mil jard gulden op te voeren. Dat zou dan moeten gebeuren door financiële bijdragen van andere Amerikaanse bond genoten als Japan, Saoedi- Arabie en enkele Westeurope- se landen. De Japanse pre mier Ohira heeft al laten we ten, hieraan te willen mee werken. Ook China heeft Pa kistan licht militair materieel aangeboden. Onder ae wapens,die de VS aan Pakistan gaan leveren, be vinden zich anti-tank- en an ti-vliegtuigraketten, lichte handwapens en vliegtuigon derdelen. Maar dit islang niet voldoende om het uitgebreide Pakistaanse leger, dat met zwaar verouderd materieel is uitgerust - een efficient ra- Zbigniew Brzezinski darsysteem ontbreekt bij voorbeeld langs de gehele westgrens - om te vormen tot egn slagvaardige strijd macht, die eventueel vanuit Afghanistan binnenvallende Russische troepen kan tegen houden. Dit laatste ligt ook niet wérke lijk in de bedoelingen van Washington. Het gaat de Ver enigde Staten er klaarblijke lijk eerder om een „cifschrik- kingsevenwicht" in deze regio tot stand te brengen - waar door de Sowjet-Unie zich wel twee keer zal bedenken voor het Pakistan onder de voet loopt - dan een tot aan de tan den bewapend Pakistaans le ger op de been te houden. Al leen al uit het feit, dat Carter diverse bondgenoten te hulp roept om Pakistan te onder steunen, blijkt zijn onwil om zich volledig achter Zia Ul- Haq op te stellen. Ook zijn weigeringop Zia's verzoek in te gaan, de uit 1959 stammen de weder: ijdse hulpovereen- komst om te zetten in een effec tief mihluir verdrag, wijst in deze richting. Huiver Washington huivert voor een compleet gemoderniseerd Pa kistaans leger. In de eerste plaats, omdat Islamabad zijn militaire kracht niet alleen voor defensieve doeleinden zou kunnen aanwenden, maar evengoed in het offen sief kan gaan tegen aartsri vaal India, dal momenteel zowel militair, financieel als industrieel nog de meerdere is. Deze vrees wordt natuur lijk gedeeld door New Delhi, dat Brzezinski's bezoek aan Islamabad met argusogen volgt. Het wantrouwen tussen beide landen is groot. Noch Pakistan, noch India is de oorlogen van 1961 en 1965 vergetenwaarbij Bangladesj onafhankelijk werd. In de tweede plaats hebben de Verenigde Stalen een hard hoofd in de stabiliteit van Zia Ul-Haq's regime. Dertig maanden is hij nu aan het bewind, nadat hij zijn voor ganger, de inmiddels terecht gestelde Zulfikar Ali Bhutto, bij een staatsgreep had afge zet. Maar nog steeds geldt de staal van beleg. Troepen pa trouilleren in de stralen van de hoofdstad. Het oorlogsrecht is verscherpt. Zia's corrupte generaals zitten op belangrij ke ambtelijke posten. De ver kiezingen, die eind vorig jaar hadden zullen plaatsvinden, zijn voor onbepaalde tijd uit gesteld. Politici zijn veelal monddood gemaakt. Finan cieel staat het land aan de rand van de afgrond. De bui tenlandse schuld is opgelopen lot boven de vijftien miljard gulden. De reserves zijn ge daald tot onder de 80(1 mil joen, terwijl het begrotingste kort jaarlijks met een veel voud toeneemt. Een derde van de bevolking is werkloos. Intussen zorgt een minderheid van 2'/a miljoen Baloechiérs in het zuidwesten van het land voor toenemende onrust in hun streven om samen met hun stamgenoten in zuidelijk Afghanistan en Iran één Groot-Baloechistan te vor men. De vrees bestaat, dat de Sowjet-Unie deze afschei dingstendens zal aanwakke ren. Daarnaast vormen de ze ven miljoen Pathanen in Noordwest-Pakistan, die hun islamitische geloofsgenoten in Afghanistan steunenneen voortdurende bron van onze kerheid. Washington maakt zich zorgen over de politieke betrouw baarheid van Zia's regime. Dat is logisch. Stabiliteit in het gebied van Turkije tot en met Pakistan is het doel waai de VS naar streven. Wat dat betreft is Zia een wankele bondgenoot. Met zijn terug houdendheid ten aanzien an Pakistan maakt Carter op nieuw duidelijk, dat hij niet werkelijk een voorstander is van de koude oorlog-godaeh- I11 ij heeft alleen een gebaai gemaakt naar Moskou, dat het van Pakistan af moet blij ven.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19