Thurau: "Ik pak wat ik pakken kan Moeilijke tijden wachten voor Peter Stej)h Vrij STERK MACCABI VELT EBBC: 54-63 Duitser legt lawine van kritiek naast zich neer Tweede rustdag in Ronde van Frankrijk VRIJDAG 1 FEBRUARI 1980 DEN BOSCH (ANP)- Op het moment dat Maccabi Tel Aviv besloot de vrijheid van handelen van EBBC te beperken was het afgelo pen met de Bossche ploeg. Dat ogenblik viel na twaalf minuten in de eerste helft en daarna heeft er nog slechts één ploeg gespeeld: Maccabi, dat geweldig basketballend een overwinning met 63-54 behaalde. De Bossche vrijheid werd ingeperkt bij een stand waarop EBBC de troeven, maar dan ook allemaal, in handen leek te hebben, het was 24-12 namelijk. De vijftien minuten rond de rust echter wer den fataal voor de Bosschenaren. Met zes magere punten was de hele produktie van een onmachtig team genoemd. Maccabi had daardoor op 30-39 de winst al in handen. De Israëliërs liepen nog door tot 38-54 en pas toen kwam EBBC weer een beetje terug. Dat telde niet meer. Waardoor die absolute ommekeer? Door een fysieke (Williams) en technische (Berkowitz en Aroefti) overmacht van Maccabi. Kon den Cramer en Dekker in het begin greep op de Israëlische spel makers krijgen, na die twaalfde minuut was het allemaal afgelo pen. Maccabi vergrootte zijn zone en de ploeg hield, dank zij haar ge weldige conditie, ook de achterlijn gesloten. Toen het in de laat ste minuten van de eerste helft duidelijk misging, probeerde Ton Boot te wisselen. Zelden zal een coach daarin een ongelukkiger hand hebben gehad. Niets hielp. In de eerste helft nog werkte Maccabi de achterstand weg (28-30 bij rust) in de tweede periode dreunde de ploeg door. Het gebeurde vooral dank zij Berkowitz. Cramer leek niet meer te bestaan. Alleen Akerboom haalde nog wat punten binnen. ■B De Amerikaanse Israëliër Williams veert op en scoort. Buff Kirkland (r) en James Lister hebben het nakijken. ROTTERDAM - Het bericht van het vroegtijdige vertrek van Wim Jansen naar het Amerikaanse profvoetbal is hard aangekomen in de spelersgroep van Feyenoord. De Rotterdamse voetballers, die deze week toch al met veel onrust binnen de selectie werden geconfronteerd, maak ten „een verslagen indruk", aldus René Notten. middenvelder: „We wisten al wel dat er sprake van was dat Wim weg wilde gaan; maar we hadden toch verwacht dat hij zou blijven. Het kwam dan ook als een uiterst negatieve verrassing. Maar ik denk dat Wim zijn conclusies ge trokken heeft, en dan misschien niet alleen uit die zaak rond die 'uitverkoop' van spelers, maar koud zal het hem toch niet heb ben gelaten". Hetgeen ook wel bleek uit de reac tie van Wim Jansen zelf. De 65- voudige international liet duide lijk doorschemeren dat hij ver vroegd bij Feyenoord weg wilde vanwege zijn slechte relatie met directeur Peter Stephan, die ook in de 'affaire' met de verontruste spelers de zwarte Piet al kreeg toegespeeld. Jansen had zo on geveer een blanco aanbieding gekregen van zijn club, met dien verstande dat hij zelf zijn keus kon bepalen. Die bestond uit nog één of meerjaren voetbal, of een gecombineerd meerjarig con- Bovendien was hem een benefiet duel bij zijn afscheid in het voor uitzicht gesteld. Niettemin ver koos Jansen voor 7 maart naar Amerika af te reizen, omdat hij al langer 'baalde' van de situatie bij Feyenoord en heel slecht over weg kon met Stephan. De directeur ("Ik bepaal het beleid niet, ik voer het alleen uit") vindt die laatste opmerking zeer pijn lijk. Hij zegt dat hij nooit iets van de afkeer van Jansen voor zijn persoon heeft gemerkt. „Inte gendeel. In de driejaar dat ik hier ben, heb ik prettig en goed met hem samengewerkt. En die slechte relatie is ook nooit ge noemd toen hij zijn verzoek had ingediend om eerder te mogen vertrekken. Jansen zei toen al leen dat hij afwilde van de druk die het moeten winnen en het lei ding geven met zich meebrach ten. Dat was hij een beetje moe. En dat was voor ons ook begrij- PARIJS (GPD) - Voor degenen die zich ergeren aan de nukken van de grillige wielervedette Didi Thurau, is er goed nieuws: over een jaar of twee („hooguit drie") zijn ze hem kwijt. Dat wil zeggen: in de wegkoersen. Op de baan gaat hij dan naar het voorbeeld van Patrick Sercu in betrekkelijke rust zijn laatste wielerdagen slijten en daarvoor blijkt „Der Didi" even eens twee seizoenen uitgetrokken te hebben. „Op mijn 30ste", zegt de nu 25-jari- ge Westduitse wielerafgod, „zal ik er uit zijn. Dit vak vraagt ver schrikkelijk veel van een mens en ik vind het niet verantwoord om langer door te gaan dan de ter mijn die ik nu voor mezelf stelde. Ik wil als een gezonde man mijn carrière beëindigen. Bovendien ben ik er intussen wel achter dat er in het leven belangrijkere en leukere zaken zijn dan beroeps- wielrennen". Terwijl het nog zeer de vraag is of Thurau tot die tijd de prestaties kan leveren die nodig zijn om met de status van „vedette" afscheid te nemen, is het gegarandeerd zeker dat hij als een rijk man uit de wielerwereld stapt. Sinds hij in de Tour de France van 1977 onder leiding van Peter Post 15 dagen de gele trui om zijn schou- Olympische vlam in VS aangekomen YORKTOWN (ANP) - De Olympische vlam, het sym bool van vrede en broeder schap, is gisteren in de Ver enigde Staten gearriveerd. Bij aankomst op het vliegveld Langley overhandigde een Griekse atleet de toorts aan Suzi Mink, die als eerste van 52 atleten een gedeelte van het 1600 kilometer lange tra ject naar Lake Placid zal af leggen. Het traject voert door de steden Washington, Baltimore, Wil mington, Delaware, Prince ton, New Jersey, New York en Albany. De vlam wordt op vrijdag 8 fe bruari in Lake Placid ver wacht. ders wist te houden, stroomden de startgelden en andere vergoe dingen met duizenden marken tegelijk binnen. In zijn contacten met organisatoren die graag be reid zijn om voor succes met royale gebaren te betalen, ont wikkelde Thurau zich tot een zeer goede zakenman. Groot en atletisch gebouwd, de ha ren blond krullend, het gezicht stevig gebruind en altijd rijdend in uiterst blitse auto's, werd hij de held die optreedt met een allure waar velen niet ongevoelig voor zijn. Ondanks zijn nog niet zo erg lange verblijf aan de top van de internationale wielerwereld groeide het kapitaal van Thurau tot een omvang die aanleiding geeft tot bezinning op beleggin gen. „Ik heb in Frankfurt een stel flats gekocht", zegt Thurau over dat onderwerp. Weerstanden De manier waarop hij zijn geld ver zamelt is nogal wat weerstanden 'gaan oproepen. De duizenden marken die Thurau vroeg en kreeg om in Duitse warenhuizen een uurtje handtekeningen te zet ten, was een activiteit waar het profwielrenwereldje vreemd te genaan keek. En een honorarium van 8000 mark per dag in de Duit se zesdaagse, riep eveneens wre vel op. Zijn sponsor van de laatste twee seizoenen, de Belgische ijs- koning Staf Janssens, die hem nu vanwege contractbreuk dreigt met een proces, ging hem niet meer gewoon „Didi" noemen, maar „Herr Thurau" of „Didi DM". Natuurlijk kent Didi (ei genlijke roepnaam Dietrich) Thurau de verwijten, de roddel en de achterklap. Prof „Ik trek me er niets van aan", zegt hij. „Ik ben een prof en ik moet financieel pakken wat ik pakken kan. Zo zullen ze er allemaal wel over denken, maar bij de een uit zich dat wat opvallender dan bij de ander. Maar het uitgangspunt is voor ons allemaal hetzelfde: zoveel mogelijk geld verdienen. Als beroepswielrenner moet je ook zakenman zijn en welke za kenman streeft er niet naar om er het maximum uit te halen?! Ik zou degenen die me daarom nu bekritiseren weieens willen ho ren wanneer ik het geld zou laten liggen wat ik nu kan krijgen. Ze zouden me de grootste gek noe men... Zó ligt dat. Ze zijn allemaal verschikl^elijk jaloers. Ik geloof niet dat er een groep sporters be staat die jaloerser is dan be roepswielrenners". Het laatste bewijs van zijn stelling dat de grote zakelijkheid voorop moet staan, leverde Didi Thurau door in dienst te treden van de nieuwe wielergroep „Puch". Toen hij daartoe besloot, was hij moreel nogal nauw gebonden aan de sponsor van Michel Pollentier, die zich had uitgeput in een actie om zijn bestaande contract nietig verklaard te krijgen. Overeenkomst Thurau: „Nadat ik besloten had om ondanks een overeenkomst voor 1980 niet in de ploeg van IJsboer- ke te blijven, kreeg ik een stel aanbiedingen waaronder een van Pollentiers firma. De directie wilde zich inspannen om van de Belgische Wielerbond een ver klaring te krijgen dat mijn con tract met IJsboerke ongeldig was. Ze bleken goede vrienden in de BWB te hebben. Zodoende. De bond gaf inderdaad een pa pier af, waarop stond dat dat con tract geen betekenis had omdat het niet aan het voorgeschreven model voldeed. Ik was dus vrij man. Tja... en toen kwam er een aanbieding van Puch waar ik enorm veel meer kon gaan ver dienen. Vervelend natuurlijk voor de bazen van Pollentier, want wie weet hebben die geld "Pakken wat je pakken kan" is het devies van de Duitse wielrenner Didi Thurau. Zowel op het ereplatform (waar de aantrekkelijke rondemissen de kusjes gretig kwijtwillen) als op het financiële vlak. moeten neertellen om die zaak bij de Belgische bond geregeld te krijgen...". Hoeveel Thurau bij zijn nieuwe werkgever verdient is niet be kend, maar vast staat wel dat op de begroting van 3,5 miljoen Franse francs (ongeveer 1,7 mil joen Nederlandse guldens) ach ter zijn naam een bedrag met zes nullen staat. In ruil daarvoor heeft Thurau echter wel genoe gen moeten nemen met een ploegsamenstelling die voor een andere kopman wellicht een on overkomelijk bezwaar was ge weest. „Inderdaad heeft hij niet de sterkste knechten; toen wij begonnen waren de besten al weg", zegt de man die hem opzet te - Sjoerd de Vries - eerlijk. „Het had beter gekund", vindt ook Thurau, die voor de moeilijke taak staat om met dit op papier zwakke stel waterdragers de gro te uitslagen te maken die hij aan zichzelf en aan zijn sponsor ver plicht is. „Thurau", aldus Sjoerd de Vries (48); oud-wielrenner in de catego rie onafhankelijken - op zijn 17e met zijn ouders vanuit Heeren veen naar Frankrijk geëmi greerd, zal dit seizoen toch echt wat moeten presteren want dat gebeurde de laatste twee jaar te weinig. Hij kan tenslotte niet blijven teren op die gele truien van 1977... Laten we hopen dat we waar krijgen voor ons geld". Om dje kans te vergroten, werd de oud-beroepswielrenner Rudi Al- tig als mede-ploegleider aange worven. Sjoerd de Vries: „We we ten allemaal dat Thurau een moeilijk te hanteren jongen is. Hij werd door zijn omgeving, de organisatoren en de supporters te veel opgehemeld, wat van hem een vedette maakte die je strak moet houden. En dat is de spe ciale taak van Altig". Rudi Altig over die opdracht: „Er gaan veel wilde verhalen over Thurau. Voor mij bestaan ze niet. Ik begin blanco. Mijn eis aan hem is dat hij goed luistert en op drachten opvolgt. Doet hij dat, dan ben ik ervan overtuigd dat er successen komen want dat hij kwaliteit heeft is bewezen. Doet hij dat echter niet... Tja, dan ben ik dezelfde problemen tegenge komen als die mensen die nu over hem klagen". pelijk. Dus wilden we hem niet tegenhouden". Teleurstellend „Pas op het moment dat de toe stemming was verleend, noemde hij mijn naam. Dat vind ik niet alleen erg teleurstellend, maar het is ook jammer dat het er in de voetbalwereld zo aan toe kan gaan. Met elkaar probeer je een produkt te brengen en dan ligt er ergens anders veel geld en is er één opeens de gebeten man. Jammer, het lijkt wel of niet één oude voetballer het einde zonder problemen kan halen". Of Feyenoord dit seizoen nog wel succesvol kan afsluiten, is maar zeer de vraag. Niet alleen valt door het vertrek van Jansen een moeilijk te vullen gat (Stephan: „Er zijn nog helemaal geen sug gesties over een opvolger, want we weten niet waar we die moe ten zoeken"), maar ook suddert de affaire rond een deel van de spelers nog altijd voort. De on rust bij de zes voetballers die vol gens geruchten te koop zouden worden aangeboden, werd mid weeks dan wel goeddeels gesust door het bestuur, maar inmiddels doen weer allerlei andere verha len de ronde. Bekeffy Zo heeft Jano Bekeffy, een in Bel gië wonende Hongaarse spe lersmakelaar, intussen bevestigd dat de bewuste Feyenoorders hem (en Franse, Belgische en Zwitserse makelaars) „ter ver koop" zijn aangeboden. Stephan blyft dat hardnekkig ontkennen. „Zolang ik bij Feyenoord ben, hebben we geen enkele zaak met Bekeffy gedaan. En Franse en Zwitserse makelaars ken ik al helemaal niet. Wel is Ko Prins in die hoedanigheid een keer bij me geweest, maar dat was voor Wim Jansen". De spelers volgen alle publikaties intussen nauwgezet, maar zijn niet van plan weer aan de bel te gaan trekken. Notten: „Want dan worden we weer behandeld als kinderen die op geruchten af gaan. Wij als spelers hebben ons best gedaan. Een paar hebben daardoor hun vertrouwen terug gekregen, anderen juist niet. Daar kunnen wij verder niets aan doen, maar het heeft totaal geen zin om opnieuw te beginnen. Wij hebben het niet in de hand, maar ik verwacht wel dat er iets gaat gebeuren". Het is duidelijk: Peter Stephan (onder wiens management Feye noord toch opklom uit een diep dal) gaat een moeilijke tijd tege moet bij Feyenoord. PAUL DE TOMBE Tsjcchoslowakije beheerst tennisstrijd CHRUDIM (ANP) - Tsjechoslowa- kije heeft gisteren in Chrudim de eerste finalewedstrijd voor het toernooi om de Koningsbeker te gen Hongarije met 3-0 gewonnen. In de enkelspelen zegevierde Tomas Smid met 6-4 6-2 over Ro bert Machan en had Ivan Lendl opvallend weinig moeite met de pas uit Australië teruggekeerde Balasz Taroc^y: 6-2 6-1. In het dubbelspel wonnen Pavel Slozil en Tomas Smid met 6-4 7-5 van Robert Machen en Peter Szoekc'. De tweede wedstrijd is zondag in Debrecen. Finland is gepromoveerd naar de eerste divisie van dit tennistoer nooi. De Finnen wonnen in Hel sinki de tweede wedstrijd voor een promotiecompetitie met 2-1 van België. Eerder had Finland ook met 2-1 gewonnen van Ier land. West-Duitsland won in Sindelfin- gen de eerste wedstrijd om de derde plaats van de eerste divisie tegen de Sowjet-Unie met 2-1. Daarna won Uli Pinner met ge mak van Teimoeraz Kakoelia: 6-1 6-3. Karl Meiier en Gehring be slisten vervolgens de partij in het dubbelspel tegen Kakoelia en Borisov in hun voordeel met 6-2 4-6 6-3. De return is zondag in Moskou. PARIJS (ANP) - De organisatie van de Ronde van Frankrijk heeft in de editie van 1980 een tweede rustdag ingelast. Aanvankelijk zouden de coureurs op maandag 14 juli de etappe Praloup-Val d'Isère (241 kilome ter) moeten afleggen, maar Val d'Isère is als aankomstplaats vervallen. De zeventiende etappe (260 km) voert de renners nu van Serre-Chevalier naar Morzine over vijf cols: de Lautaret, de Galibier, de Telegraphe, de Madeleine en de Plane. De achttiende etappe (dinsdag 15 juni) van Val d'Isère naar Morzine ver valt en daarvoor in de plaats krijgen de renners in Morine een rustdag. De eerste rustdag is op zaterdag 5 juli in St. Malo. Het aantal etappes is door de wijziging teruggebracht van 23 naar 22. OAC&z t/CpTA£ (T^VW-

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17