Kamer achter boycotbesluit van regering Academische ziekenhuizen tegen overheveling PJ T ers op matje over spreiding Smokkelschepen verliezen ruim 1000 kilo hasj Van der Stee wil paarden- houderij stimuleren PvdA stemt verdeeld Echtpaar dwong moeder tot zelfmoordpoging VRIJDAG 1 FEBRUARI 1980 BINNENLAND PAGINA 15 DEN HAAG (GPD) - De re geringsplannen om de academische ziekenhui zen over drie tot vijf jaar onder de verantwoorde lijkheid van de minister van volksgezondheid te brengen, stuiten op een gebundeld verzet van de besturen van deze zieken huizen, van de colleges van bestuur der universi teiten en van de faculteiten geneeskunde aan de uni versiteiten. Dit bleek gis teren tijdens een hoorzit- ting van de vaste Tweede- Kamercommissie voor volksgezondheid en on derwijs. De academische ziekenhui zen waaronder die van Leiden vallen nu onder de minister van onderwijs. Deze heeft samen met zijn collega van volksgezond heid in november vorig jaar bekendgemaakt dat zij de primaire verant woordelijkheid bij volks gezondheid willen leggen. De verantwoordelijkheid voor het onderwijs en on derzoek in de academische ziekenhuizen moet wel bij de minister van onderwijs blijven berusten. Duidelijk werd dat de zie kenhuizen, faculteiten en universiteiten geen ver trouwen hebben in de be doelingen van de beide ministers. Gesteld werd op de hoorzitting dat tijdens een overleg met minister Pais (onderwijs) deze be windsman geen bevredi gend antwoord heeft ge geven op de vraag naar de juiste motieven. Men vreest nu dat financiële overwegingen de belang rijkste, zo niet de enige drijfveren vormen van de ze overheveling. Woordvoerders van de zie kenhuizen verklaarden met de bewindslieden geen overleg te willen voe ren voordat de precieze inhoud van de voorgestel de regeling duidelijk is. De plannen zijn volgens hen vaag en onduidelijk, bo vendien zijn de ziekenhui zen niet betrokken ge weest bij een rapport dat een ambtelijke werkgroep heeft opgesteld over de af stemming tussen de aca demische en niet-acade- mische ziekenhuizen. Herhaaldelijk hadden de ziekenhuizen en universi teiten gevraagd om deel neming aan de voorberei ding van dit rapport, maar dat was geweigerd. Bo vendien heeft het rapport, dat in november vorig jaar bekend werd gemaakt, de instellingen pas op 19 de cember bereikt. De inhoud van dit stuk, dat overigens nog niet voldoende kon worden bestudeerd, roept trouwens nu bij de zieken huizen ook al veel vraag tekens op. De ziekenhuizen vrezen dat als zij voor het grootste deel onder volksgezond heid zullen vallen, hun fi nanciële middelen zullen worden beknot doordat de matiging in de gezond- heidszorgkosten dan zwaar gaat gelden. Zij ge loven ook niet dat een an der ministerie een beter beleid zou voeren dan dat van minister Pais, waar over zij allerminst tevre den zijn. Bovendien is de onderlinge verwevenheid der taken van een acade misch ziekenhuis zo groot, dat de onderdelen wat kos ten betreft niet te splitsen zijn. Ook is de onderlinge afhan kelijkheid tussen acade mische ziekenhuizen en medische faculteiten der mate groot, dat splitsing van het beheer tot grote moeilijkheden zal leiden. De plannen en de manier waarop de ministers die denken uit te werken, bie den geen oplossingen voor de problematiek en voor de bijzondere positie van de academische zieken huizen, zo werd aange voerd. De Nationale Ziekenhuis Raad, overkoepelend or gaan van 850 gezondheids zorginstellingen, bleek niet onverdeeld blij te zijn met de plannen. De NZR is er voor als het gaat om het brengen van alle pótiën- tenzorg in ons land onder één verantwoordelijkheid. Omdat echter de academi sche ziekenhuizen als eni ge ook aan onderwijs en onderzoek doen, zullen die taken veilig moeten wor den gesteld. Ook de artsen en de me- disch-wetenschappelijke onderzoekers hebben gro te zorgen over de plannen van Pais en Ginjaar. De artsenorganisatie KNMG stelde ook dat de taken der academische ziekenhui zen weliswaar te onder scheiden zijn, maar finan cieel niet te splitsen. Bij overheveling naar volks gezondheid zullen het on derwijs en het onderzoek, diepte-investeringen in de toekomstige gezondheids zorg, in de knel komen en financieel tot sluitpost ge- De enige gehoorde partij, die geheel instemt met de plannen, is de Vereniging Nederlandse Ziekenfond sen. Zij vindt dat de aca demische ziekenhuizen goed vergelijkbaar zijn met de grote algemene ziekenhuizen, maar wel een extra pakket aan voor zieningen bezitten. In de toekomst zouden, bij het aanvatten van nieuwe ta ken, onderdelen van aca demische ziekenhuisspe cialiteiten naar andere zie kenhuizen kunnen over gaan. Wel meent de VNZ dat uitsplitsing en toewij zing van kosten der aca demische ziekenhuizen over verschillende minis teries moeilijk zal zijn. Haars wacht met uitzetting DEN HAAG (ANP) - Staatsse cretaris Haars van Justitie zal het Zuidmolukse jongetje Ju- rians'Syaranamual uit Vaas- sen niet over de grens zetten voor een interpellatie van D'66-woordvoerster Wessel- Tuinstra daarover heeft plaatsgevonden. Zij heeft dat geschreven in een brief aan de Tweede Kamer. Mevrouw Wessel had om een in terpellatie gevraagd omdat ze het niet eens is met het besluit van de staatssecretaris, die overigens wordt gesteund door een uitspraak van' de Raad van State. De Kamer besliste gisteren tevens, dat de interpellatie volgende week donderdag zal plaats vinden. DEN HAAG (GPD, ANP) - De meerderheid van de Kamer heeft zich gisteren achter het besluit van de regering'geschaard om op te roepen tot een boycot van de Olympische Spelen. De grootste oppositieparti j, de PvdA, stemde verdeeld. PvdA- woordvoerder Van der Stoel kreeg van veertien fractiegeno ten geen steun voor een motie, waarin werd gevraagd het besluit pas definitief te nemen in april na overleg met de EG-partners en de Derde-Wereldlanden. De motie werd overigens verworpen. Van der Stoel sprak namens een verdeelde fractie. De meerder heid is vóór een boycot, omdat zij vindt dat door de Olympische Spelen de mensenrechtensitua tie in de Sowjet-Unie verslech terd is in plaats van verbeterd. Een minderheid vindt dat een boycotbesluit in strijd is met een consequente politiek van ont- partijen, waarin een boycct werd afgewezen, kregen alleen de steun van die partijen en van en kele PvdA-kamerleden. Tot hen behoorde Arend Voortmann die woensdagavond door middel van een harde verklaring zijn min derheidsstandpunt naar buiten bracht. De verklaring heeft veel kwaad bloed gezet in de frac tie. Een motie-Van der Stoel, waarin de regering alleen maar werd ge vraagd er bij de westelijke part ners op aan te dringen overleg te voeren met de Sowjet-Unie, werd verworpen. Minister Van der Klaauw vond dat in de motie geen aandacht werd geschonken aan de signaalfunctie van een boycot. De motie kreeg alleen steun van de linkse partijen. AMSTERDAM (ANP) - Wegens poging tot moord en verkrach ting heeft de officier van justitie bij de rechtbank in Amsterdam mr. L. van den Berge, gisteren één jaar en drie maanden gevan genisstraf geëist tegen de 42-jari- ge M. K. en zijn 28-jarige echtge note. Hij achtte bewezen dat het echtpaar, "na kalm beraad en rus tig overleg" geprobeerd heeft de 64-jarige moeder van mevrouw K. uit de weg te ruimen door haar te dwingen een grote dosis slaap- en kalmeringsmiddelen in te ne men. Het slachtoffer werd ver volgens, met instemming van haar dochter door haar schoon zoon sexueel misbruikt. Mevrouw K's moeder is een ernsti ge zenuwpatiënt die talloze zelf moordpogingen en opnames in psychiatrische inrichtingen ach ter de rug heeft. Op 20 maart vorig spanning. De meerderheid van de Kamer (CDA, WD, SGP, GPV en DS'70) stemde vóór een motie, waarin het regeringsbeleid gesteund wordt. Staatssecretaris Wallis de Vries Vier mot.es van de kleine linkse (CRM) ontkende de onder andere door CDA en WD ingebrachte beschuldiging dat het kabinet- Van Agt de sportwereld zou heb ben overvallen met de boycotbe slissing. Al op 12 januari had hij contact gezocht met NOC en NSF om een afspraak te maken. Toen later de kwestie-Sacharov de meningsvorming over de boycot in een stroomversnelling bracht, hebben Wallis de Vries, Van der Klaauw en Van Agt op de dag dat de ministerraad de beslissing nam, vorige week vrijdag, nog overleg gevoerd met NOC en NSF. jaar was haar geestestoestand zo verslechterd dat haar dochter en schoonzoon haar bij zich in huis opnamen. Er ontstond echter slaande ruzie, waarop de dochter haar moeder de inhoud van de medicijnkast in de schoot gooide met de woorden "als je zelfmoord wilt plegen doe het dan goed". TTi Met vereende krachten dwong K het echtpaar de vrouw, die te ver heen was om zich te verzetten, er toe de medicijnen te slikken. Daarna probeerde K. zijn schoonmoeder te verkrachten, terwijl mevrouw K. haar in be dwang hield. Voor dat laatste konden de ver dachten nauwelijks een verkla ring geven: "Ik denk dat wij haar wilden vernederen omdat ze onze relatie kapot probeerde te ma ken", was het enige dat K. hier over uit kon brengen. Minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken en staatssecretaris Wallis de Vries van CRM luisteren tijdens het kamerdebat over de boycot van de Olympische Spelen aandachtig naar PvdA-woordvoerder Van der Stoel. deel uit van een partij die om streeks juni vorig jaar ten noord westen van Den Helder over boord is gezet. GRONINGEN (GPD) - Aan de noordkust van ons land is de af gelopen maanden ruim 1000 kilo hasj door vissers in havens aan wal gebracht. Volgens politie woordvoerders is de voorraad vermoedelijk afkomstig van smokkelschepen uit het Midden- Oosten, die vrijwel maandelijks hasj aanvoeren. Deze schepen gaan voor anker op de Noordzee buiten onze territo riale wateren. Daar heeft een ontmoeting plaats met de afne mers die hoofdzakelijk opereren uit havens aan de westkust van ons land. Een politiewoordvoer der in het Noorden sluit echter niet uit dat ook noordelijke ha vens deel uitmaken van deze Voor het vervoer van hasj over zee Woordvoerders van de politie heb ben echter ook het vermoeden dat hasj, die uit zee is opgevist, op de illegale markt terecht komt. Daarnaast zouden sommige vis sers hun hasjvangst overboord zetten, omdat ze geen problemen met de politie willen. „Het zou misschien best goed zijn om een premie uit te loven", zegt een po litiewoordvoerder. over de ingediende moties in de Tweede Kamer met betrekking tot de door de regering aanbevo len boycot van de Olympische Spelen in Moskou heeft het woensdag al verwoorde stand punt van het Nederlands Olym pisch Comité nauwelijks kunnen smokkelketen. „We hebben er moeilijk zicht op". Ontmoetingen met afnemers op de Noordzee lopen wel eens mis volgens politiewoordvoerders, omdat er onduidelijkheid bestaat over de juiste enterplaats of om dat de politie is getipt. De hasj wordt dan vaak in zee gegooid. Ook gebeurt het dat de hasj op vlotten wordt geladen die op zee verankerd worden. Men houdt daarbij echter onvoldoende re kening met de onderstroom en de wind, waardoor de hasj alsnog naar de diepte verdwijnt. beïnvloeden. "Het enige wat ik zo De stroom voert de zakken overal op het eerste gezicht kan zeg gen", aldus mr. Idenburg, NOC- voorzitter, "is dat de aanvanke lijk verwachte grote steun voor een boycot in de Tweede Kamer is uitgebleven". naar toe. In de Duitse Bocht ten noorden van de Waddenzee is de afgelopen maanden honderd kilo door Zoutkamper en Urker vis sers van de zeebodem gevist en naar Delfzijl vervoerd. Het maakt DEN HAAG (GPD) - Het kabinet heeft gistermiddag de woedende top van de PTT-directie in Den Haag gesommeerd snel naar Groningen te verhuizen. De maat is vol, aldus het kabinet tijdens de bespreking met de PTT-directie die - zoals bekend - weigert de verhuizing naar Groningen van de centrale directie uit te voeren. Het kabinet heeft de PTT-top la ten weten dat er desnoods top functionarissen dc laan uitgaan als men blijft zeuren dat men niet naar Groningen wil of kan. De bijeenkomst van het kabinet waar de directeur-generaal van de PTT, Ph. Leenman en zijn staf, werden geschrobbeerd door o.a. mr. Van Agt en mr. Henk Koning, de staatssecretaris die spreiding coördineert, had een alleronple- zierigst verloop, zo bleek uit be trouwbare bron. Het kabinet was vantevoren opgejut door CDA- fractieleider Ruud Lubbers. Die eiste dat er duidelijkheid zou komen nadat zijn fractiegenoot, Huub Eversdijk opheldering had geëist bij Neelie Smit Kroes, de staatssecretaris die de PTT be heert. De PTT-top werd op het Catshuis ontboden en kreeg daar van het kabinet een paar harde eisen te horen. Het kabinet heeft de top van de PTT nu bevolen om voor 1 juli a.s. een uitvoeringsplan klaar te hebben voor de verhuizing naar Groningen. De PTT-top Ook deze mededeling deed de PTT- j 1 directieraad wit wegtrekken. Met geheven handen klaagde ir. Leenman, de directeur-generaal van de PTT, dat het kabinet geen begrip had voor de problemen waar hij en zijn staf mee zaten. Het kabinet werd te verstaan ge geven dat er best eens top-men- sen van de PTT elders zullen gaan werken om aan verhuizing naar Groningen te ontkomen. daar enorm van geschrokken. „De heren vonden het geen leuk gesprek", aldus werd bekend na het beraad. Maar deze ene eis aan de PTT bleek niet de enige. Het kabinet stelde verder nog vast dat de PTT-ver- huizing rond moet zijn maximaal twee jaar nadat het kantoor in Groningen gereëd is. Op dat tijd stip zal de hele centrale directie, dus ook de hoofddirectie in Gro ningen moeten werken. In een Deze argumenten hebben op het wordt gekozen, omdat het vol gens de politie minder risico's met zich meebrengt dan trans port per auto. Dan heeft men meerdere malen met grensposten te maken. Het is volgens een poli tiewoordvoerder moeilijk de aanvoer van hasj in noordelijke havens te ontdekken. Sanctiewet - De behandeling van de sanctiewet in de Eerste Kamer op 5 februari is uitgesteld en ver plaatst naar 12 februari. Dit in verband met de afwezigheid van minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken, die zich op 5 februari in Brussel bevindt voor besprekingen met zijn collega's van de negen Europese landen. brief die in de loop van vandaag de Tweede Kamer zal bereiken, staat ook nog dat de top-functio- narissen eigenlijk een voorbeeld moeten geven voor de andere PTT-ers kabinet nauwelijks indruk ge maakt. Er is al voordat de PTT- ers op het matje werden geroe pen, rekening gehouden met de kans dat er wat topmensen zullen opstappen. „Welnu, dan gebeurt dat maar, er zijn best anderen binnen en buiten de PTT die naar die vacante functies zullen solli citeren", aid js heeft het kabinet laten weten. De hoogoplopende ruzies tussen kabinet en PTT-top zullen de komende weken onderwerp van gesprek zyn binnen de PTT. In het bedrijf wordt al gesteld dat er voor 1990 geen sprake kan zijn van verhuizing naar Groningen en het kabinet wil die opvating nu goed de grond in boren. Het resultaat van het gesprek tussen kabinet en PTT-top wordt van daag ter kennis van de Tweede Kamer gebracht. Staatssecretaris Brokx - geen misstand - Brokx: geen onderzoek naar huur- informaties DEN HAAG (ANP) - Staatssecreta ris Brokx (volkshuisvesting) voelt niets voor een onderzoek naar het verschijnsel dat sommi ge woningbouw-corporaties in lichtingen inwinnen over aspi rant-huurders. Er zijn geen gege vens die erop zouden wijzen dat er sprake is van een algemeen be staande misstand, aldus de staatssecretaris. Het vragen door corporaties van een werkgeversverklaring en/of van een huurdersverklaring noemde hij niet abnormaal. Het opvragen van dergelijke gege vens is zo zette hij uiteen - een gebruikelijke gang van zaken. Staatssecretaris Brokx noemde het gisteren ontoelaatbaar als in de vraagstelling elementen wor den verwerkt die op de huurder een negatief stempel drukken. Het vraagstuk werd aangesneden door het PvdA-kamerlid Ina Müller - Van Ast. Volgens huur betekent het verzamelen van ge gevens over de aspirant-huurder "een niet te rechtvaardigen in breuk op iemands persoonlijke levenssfeer". Speelfilms gestolen ZEVENBERGEN (ANP) - Een be- stelbusje met negen speelfilms is gisteren gestolen van het par keerterrein bij het wegrestaurant "Relais" aan E-10 onder Moer dijk. De films en het busje verte genwoordigen een waarde van één miljoen gulden. Ze zijn ei gendom van de Nederlandse te levisie- en bioscoop filmpro- grammerings b.v. in Amsterdam. De films, verpakt in 81 blanke do zen, werden voor ondertiteling van Amsterdam overgebracht naar Brussel. DEN HAAG (ANP) - Minister Van der Stee van landbouw en visserij heeft een nota "Paarden in Nederland" aan de Tweede Kamer aangebo den. Hij doet er een aantal suggesties in ter stimulering van de paardenhouderij in ons land. In overleg met de hippische organisaties wil hij zijn beleidsvoornemens ver der ontwikkelen. De paardenhouderij, met een bru- to-jaaromzet van 800 tot 800 mil joen gulden is volgens de minis ter economisch gezien te verge lijken met de bloembollenteelten de visserij. Ze geeft op 1.200 tot 1.400 bedrijven werk aan vier- tot vijfduizend mensen en te ver wachten is dat het aantal ar beidsplaatsen de komende jaren nog gaat toenemen. Aan sport en recreatie met paarden doen 250.000 mensen. Daarmee is de paardensport 's lands vierde sport na voetbal, gymnastiek en tennis, en nog voor zwemmen en schaatsen. Er zijn ook 250.000 a 260.000 paarden en pony's, die voor voer en strooisel 100.000 hectare cultuurgrond nodig heb ben. De minister wil een sterkere groei van de rensport bevorderen door vooral aandacht te schenken aan verbetering van de kwaliteit van renpaarden: zwaardere eisen zouden gesteld moeten worden aan voor dc rennen of de paar denfokkerij in te voeren paarden. Het voor de fokkerij beschikbare hengstenbestand zou verbeterd moeten worden. De minister denkt aan uitbreiding van het aantal eigenaren van ren paarden en aan het scheppen van een centrale veilplaats voor uit de fokkerij beschikbaar gekomen jong materiaal. Nagegaan dient te worden of de volblocdfokkerij kan worden verbeterd. Het bij de sport betrekken van het publiek is volgens de minister van groot belang voor de ontwik keling van draf- en rensport en fokkerij. Hij vraagt zich daarom af of de reeds lang bestaande or ganisatiestructuren in de draf- en renwereld nog wei voldoen aan de behoeften van deze tijd. Hij vindt het verheugend dat een lei dinggevende organisatie als de stichting Nederlandse draf- en rensport daar al door middel van een statutenwijziging en nieuwe reglementen iets aan gedaan heeft. Verdere verfijning, vooral op het gebied van de rechtspraak, is nu nog nodig. De minister wil bezien of de mane- gebedrijven - die in het algemeen niet zo geweldig renderen - ook kunnen gaan profiteren van re gelingen die zijn ministerie al heeft voor andere agrarische be drijven. Met de minister van justitie is mr. Van der Stee in overleg over uit breiding van de wcdmogelijkhe- den voor het publiek buiten de baan. Dat is behalve voor de draf- en rensport, die helemaal uit de totalisatoropbrcngst wordt gefi nancierd, ook van groot belang voorde andere hippische sporten en de paardenfokkerij en -houde- rij, die ook afhankelijk zijn van financiële impulsen uit deze bron. Bestrijding van de book- makerij krijgt versterkte aan dacht.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 15