Vasthoudend, ook in kleine dingen Portret van Prinses Beatrix Strakkere lijnen in hofhouding PAGINA 13 DEN HAAG (GPD) - Koningin Wilhelmina, de laatse vorstin die in Den Haag resideerde, had geen behoefte aan een nieuw paleis, hoewel haar huisvesting ruim schoots te wensen overliet. Daarmee bleef een nu 100 jaar oude hartewens van het Haagse gemeentebestuur onvervuld. Koningin Juliana wilde evenmin een nieuw Haags paleis, want zij bleef in Soestdijk. Beatrix heeft, in deze tijd van bezuinigingen, ook geen behoefte aan een nieuw paleis. Van de vier huisvestingen die de koninklijke familie in Den Haag bezit, laat Beatrix er twee opknappen voor naar schatting 70 miljoen gulden. Den Uyl, in de jaren dat hij minis ter-president was, heeft bij prin ses Beatrix herhaaldelijk erop aangedrongen dat zij zich zou be perken tot één paleis. Maar zijn aandrang is vruchteloos geble ken. Beatrix wil wonen en wer ken strikt gescheiden houden. Zij acht dat niet te verwezenlijken in het omvangrijke Huis ten Bosch, dat qua capaciteit zeker niet hoeft onder te doen voor Soestdijk. Beatrix en haar gezin gaan wonen in Huis ten Bosch, op de grens van Den Haag en Wassenaar. Huis ten Bosch werd gebouwd in opdracht van de vrouw van stad houder Frederik Hendrik, Ama- lia van Solms, in de eerste helft van de 17e eeuw. Het werd een prachtig gebouw. De Hagenaars spraken ronduit schande van de „prots" waarmee het werd inge richt. Dat werd nog heviger toen Frederik Hendrik in 1647 over leed, en Amalia besloot het werk nog mooier te laten afmaken ter ere van haar overleden echtge noot. Opgeknapt Voor drie miljoen gulden is Huis ten Bosch na de oorlog opge knapt, dat wil zeggen nagenoeg geheel teruggebracht in zijn vooroorlogse staat. Naarmate Beatrix' troonopvolging naderbij leek te komen, groeide ook haar belangstelling voor Huis ten Bosch, maar dan uitsluitend om er te wonen. Met grote regelmaat bezoekt zij thans het onder han den zijnde project, dat „in regie", men kan zeggen naar bevind van zaken, wordt uitgevoerd onder directie van de Rijksgebouwen dienst en mitsdien voor rekening van de belastingbetaler. De kosten lopen fors op. Niet alleen moet elke kamer die de prinses komt inspecteren geheel van stof, werklieden en gereedschappen worden ontdaan alvorens zij arri veert, ook dient er nogal eens een wijziging in de plannen - al dan niet onder handen - te worden aangebracht. Voorts komt er een atoomvrije schuilkelder die - zonder inrichting voor een ver blijf van enkele maanden - twee miljoen gulden gaat kosten, met daar bovenop een zwembad van 10 bij 70 meter. Dit alles komt naast het koetshuis, tot voor kort het woonhuis van oud-premier De Jong, dat even eens verbouwd moet worden, omdat een zwembad nu eenmaal de nabijheid van kleedruimtes vereist. Het is overigens niet het enige bijgebouw dat onder han den genomen moet worden. Ge heel van de grond af aan wordt elders binnen de met rozenstrui ken overgroeide prikkeldraad omheining een nieuw wachthuis geplaatst voor de manschappen van de Koninklijke Marechaus see. Een post die herkenbaar zou moeten zijn op de begroting van defensie. Standverhoging Elders in Den Haag lopen de kosten trouwens ook fors op, en daar naast de prijzen. In het hartje van Den Haag staat paleis Noordein de. Een door studenten uitge woonde bouwval, waarvan ko ningin Wilhelmina al na haar te rugkeer uit Londen spijtig zou hebben opgemerkt dat dit paleis, waar zij haar jongste jaren door bracht, helaas geen voltreffer had mogen krijgen. Beatrix heeft besloten dat Noord- einde .haar werkdomein moet worden. Dat vergt een investe ring van 60 miljoen gulden en een bouwtijd van zes zeven jaar; een strijd met het Haagse gemeente bestuur over de toegankelijkheid van de paleistuin; en heeft een ongelooflijke prijsopdrijving tot gevolg van de woonhuizen in de directe omgeving van deze splin ternieuwe koningsbuurt. Etagewoningen die enkele jaren geleden nog geen ton kostten, werden in de afgelopen maanden plots geadverteerd voor prijzen tot 350.000 gulden. Huurders in de directe omgeving van het pa leis zelf hebben bericht gekregen dat de huur wordt opgezegd om dat „het hof' daar prijs op stelt. Een restauranthouder in de nabij gelegen Molenstraat - de omge ving laat zich vergelijken met die van de Kalverstraat-Spui-Heili- gewegbuurt in Amsterdam - geeft grif toe „genoodzaakt" te zijn zijn prijzen fors op te stuwen, zodat zij aangepast zullen zijn aan de nieuwe situatie. Er staat te genover dat prins Claus en zijn zoons hun eerste pilsje „van het huis" zullen krijgen. Winkeliers met weinig hoogdravende handel zullen de wijk moeten nemen, en een sekstent dient helemaal te verdwijnen. Paleistuin dicht? De paleistuin is nog een punt van discussie. De tuin, die aan de noordoostkant grenst aan de ach terzijde van het pale.'s en ele ja ren het enige litzicht was van de jonge prinses Wilhelmina, zoals zij zich wat wrang herinnerde) en aan de noordwestkant aan de Koninklijke Stallen, is bij over eenkomst van 1954 open voor het Haagse publiek. Het is een zeer fraaie tuin, een geliefd oord van zojuist getrouwde paren die er gelukzalig de fotograaf aansta ren. Maar de veiligheidsdiensten vin den dat de tuin gesloten moet worden en zij zijn ervan over tuigd de strijd te zullen winnen. De koninklijke familie bezit in Den Haag nog twee vestigingen. De bekendste daarvan is het paleis aan het Lange Voorhout, van waar de vorstin op Prinsjesdag haar rijtoer pleegt te beginnen naar het Binnenhof. Het vierde huis is een landgoed in de duinen van Scheveningen, het veertig kamers tellende Den Rui- genhoek. UTRECHT (GPD) - Precies een maand nadat Wim Kan constateerde datje de Koningin soms een ander volk zou toewensen, werd het Neder landse volk geconfronteerd met een duidelijk vermoeide vorstin die opriep steun en vertrou wen te geven „aan uw nieuwe koningin". Geen nieuw volk dus. maar een nieuwe koninein. Nederlands nieuwe koningin: „Er is jaren over gefilosofeerd wan neer het zo ver zou zijn. Op haar 42ste jaar is het voor Beatrix zo ver en gaat ze beginnen aan de taak waar haar moeder aan be gon toen ze drie jaar jonger was. Beatrix was toen tien jaar. Jk herinner me erg veel details", heeft ze over de inhuldiging van haar moeder eens verteld. ,Jiet was immers het eerste officiële gebeuren waar wij als kinderen bij betrokken waren en dat heeft echt een hele grote indruk op ons gemaakt. Misschien wel het meest in de Grote Kerk, waar ik met mijn zusje Irene en mijn beide grootmoeders zat om te luisteren naar de rede die mijn moeder uit sprak, waarin ze onder andere, als haar eerste daad, mijn groot moeder de Militaire Willemsorde verleende, wat als een echte ver rassing aankwam". Als over een paar maanden Beatrix voor dat zelfde, heel fundamen tele levensmoment staat dat haar moeder indertijd bracht tot de uitspraak „wie ben ik dat ik dit doen mag", dan doet ze dat in een land en tegen een achtergrond die wel heel sterk afwijken van land en achtergrond van Juliana anno 1948. Beatrix anno 1980: vrouw in een wereld waarin weinig over lijkt van wat vele in die eerste naoor logse jaren bewoog. Een vrouw die opmerkelijk weinig op de voorgrond trad, maar een vrouw die onder de dekmantel van soms een stralende lach, soms een nauwelijks verborgen hooghar tigheid, heel omlijnde persoon-, lijke opvattingen koestert over het moderne koningschap, over haar voorbereiding ook op de troonsopvolging. Eigenzinnig Over de persoonlijke opvattingen van prinses Beatrix over het ko ningschap en haar - toekomstige - rol daarin is niet iedereen altijd even optimistisch geweest. Met name niet in politiek Nederland. Zo schreef in 1965, in de rumoeri ge voorbereidingstijd van het huwelijk van Beatrix met Claus von Amsberg de toenmalige frac tieleider van de Partij van de Ar beid, G. M. Nederhorst, dat hij zich ernstige zorgen maakte „over kroonprinses Beatrix, wier eigenzinnigheid in toom zal moe ten worden gehouden". Dat was in de dagen dat er in Ne derland strijd woedde over de vraag of de kroonprinses wel kon trouwen met een Duitser die ac tief bij de Duitse Wehrmacht had gediend in de Tweede Wereld oorlog. Een verwoede discussie die nog extra werd aangewak kerd toen bekend werd dat het huwelijk, blijkbaar op uitdruk kelijke wens van de prinses, in het „lastige" Amsterdam zou worden gesloten, de stad die zo veel van haar joodse burgers tij dens de bezetting had verlo- Prinses Beatrix tijdens haar bezoek aan China in mei 1977, hier samen met voorzitter Hoea Kwo-feng. Prinses Beatrix en prins Claus, gefotografeerd in de paleistuin van t Loo, vlak na de bekendmaking van hun verloving. Beatrix én Claus én de praktijk van het leven hebben sinds die jaren '65 en '66 aangetoond dat het wel kan, dat het blijkbaar heel goed kan, en opvallend weinig is er de afgelopen tien, vijftien jaar se rieuze kritiek geoefend op handel en wandel van wat dan heet „de vermoedelijke opvolgster op de troon". Lang gewacht Zoals Juliana en Beatrix Nederland lang hebben laten wachten op het moment van hun geboorte - alle bei tot de laatste van de maand, zodat geboortebekers en wand borden waardeloos dreigden te worden - zo heeft ook het mo ment van de troonswisseling lang op zich laten wachten. Lang in die zin, dat er voortdurend ge ruchten zijn geweest over een ophanden troonsafstand, en naar klassiek gebruik werden die ge ruchten bij tijd en wijle ontze nuwd. „Koningin Juliana blijft de komende jaren aan als staats hoofd", verklaarde de Rijksvoor lichtingsdienst in maart 1979, maar in volle discretie heeft prin ses Beatrix al jaren dagelijks ge werkt aan haar voorbereiding op het koningschap. Een opvolging die Beatrix zelf omschreven heeft als „een bestemming". Die voorbereiding is in feite 42 jaar geleden begonnen op de 31e ja nuari 1938, toen in paleis Soest dijk geboren werd: Prinses Bea trix Wilhelmina Armgard, Prin ses der Nederlanden, Prinses van Oranje-Nassau, Prinses Von Lip- pe-Biesterfeld. Als peuter van goed twee jaar moesten zij en haar zusje Irene in de meidagen i940 door haar ouders worden meegenomen naar Engeland vanwaar ze met haar moeder en Irene naar Canada doorreisde. Als meisje van zeven kwam ze in augustus 1945 in Nederland te rug. Nog ver weg van de troon, want zelfs haar moeder was nog prinses, en op de werkplaats van Kees Boeke in Bilthoven leerde ze in een totaal ander onderwij- spatroon dan destijds haar moe der en grootmoeder iets kennen van de stromingen in een zich ontwikkelende maatschap pij. Na een gymnasiumopleiding aan wat later het incrementum van j* het Baarns lyceum is geworden, f ging ze in 1956 studeren aan de rijksuniversiteit in Leiden: so ciologie, rechtswetenschappen economie, parlementaire ge schiedenis, staatsrecht. Ze studeerde af in 1961 en haalde haar meestertitel (vrije studie richting) zonder dat er een ere promotie aan te pas kwam zoals destijds bij haar moeder. In 1963 verkoos Beatrix het kasteel tje Drakesteyn boven de ouder lijke woning paleis Soestdijk, en een paar jaar later, in mei 1965, luidde een foto van haar en 'een man', gearmd wandelend in de paleistuin, de rumoerige verlo- vings- en huwelijksperiode in die op 10 maart 1966 zijn bekroning vond in een huwelijk in Amster dam, waarbij achter de Gouden Koets van het bruidspaar een rookbom ontplofte als signaal van groeperingen die het niet namen, dit huwelijk van Beatrix met een man die zich sindsdien ontwikkeld heeft als ongetwij feld de meest populaire van de vier schoonzoons van koningin Juliana en prins Bernhard. Op 27 april 1967 werd Willem Alexander geboren, binnenkort nu eerste gerechtigde tot de troon; daarna volgden Johan Fri- so op 25 september 1968 en Con- stantijn op 11 oktober 1969. Drie zoons bezorgen, zeker als ze jong zijn, de meeste vrouwen royaal dagwerk. Moeder Beatrix - voor het normale dagwerk flink geholpen; dat wel - heeft daar naast veel gereisd en intensief werk gevonden in de voorberei ding op haar toekomstige taak. Een man als Drees schreef haar eens een „geschiedkundig plichtsgevoel" toe, plus een zui ver oordeel waardoor ze goed haar weg tussen de moeilijkhe den zal weten te vinden. Vasthoudend Die moeilijkheden zullen haar niet bespaard blijven, want in het parlement bestaat eerder ge neigdheid om de rol van het staatshoofd te verminderen dan de grondwettelijke ruimte die er is, ook te respecteren. En mensen die Beatrix een beetje menen te kennen, achten het niet onmoge lijk dat Nederlands nieuwe ko ningin weieens weinig geneigd zal kunnen zijn over zich heen te laten lopen. Wat haar daarbij deels goed van pas kan komen, deels in haar nadeel kan werken, is vasthoudendheid die zich ook uit in kleine dingen. „Al vijftien jaar hetzelfde kapsel", is een op merking in die richting. De con statering dat er foto's bestaan van gebeurtenissen met vijf jaar tus senruimte waarop Beatrix de zelfdejurk aanheeft, is er nog zo een. Zuinigheid? Stabiliteit? On verschilligheid voor de manier waarop ze overkomt? Lak aan public relations? Zeker is dat ze er niets voor voelt als trendvolger van veel politici de publiciteit te zoeken. Welbewust neemt zij het risico, daardoor on bekend en dus onbemind te zijn. 'Zolang haar moeder regeert, heeft zij er geen enkele behoefte aan openlijk haar eigen mening te ge ven. Ook in de toekomst zal dat voor haar moeilijk zijn. Des te moeilijker, omdat zij èn door haar karakter èn door haar opvoeding en ontwikkeling, een andere per soonlijkheid is dan koningin Juliana. Die heeft eens van zich zelf en haar familie gezegd dat ze de grootste „generalisten" van het land zijn - de meest „algeme ne" personen, die hun volstrekte onpartijdigheid nauwelijks er gens rechtstreeks kunnen ingrij pen. Voor Beatrix staat behalve een gro te staatkundige verandering nu een grote persoonlijke verande ring als iets onvermijdelijks voor de deur. Van het intieme Drakes teyn naar het imposante, koste lijk en kostbaar gerestaureerde Huis ten Bosch in Den Haag. Met de verbouwing daarvan heeft zij zich intensief beziggehouden, uit persoonlijke interesse en omdat ze dat werk als „bijbaantje" van haar moeder gekregen had. Maar belangrijker dan haar intrek op Huis ten Bosch is haar aan vaarding van haar verantwoor delijkheden als koningin. Over een paar maanden heeft het Ne derlandse volk een nieuwe ko ningin. Maar de koningin van Nederland houdt ondanks de verzuchting van Wim Kan haar zelfde Nederlandse volk. Ze zullen nog wel eens wat met el kaar te stellen hebben voor Wil lem Alexander - of wie dan ook - aan de beurt is als staats hoofd. Het meest recente familieportret, genomen tijdens de laatste vakantie van prinses Beatrix en prins Claus. (Van een onzer dignitarissen) DEN HAAG - Met het optreden van koningin Beatrix vanaf mei dit jaar verschijnt ook een nieuwe hofhouding. Niet van de ene dag op de andere zoals bij een kabinet, maar geleide lijk aan. Voorzover naar bui ten bekend wordt het echter eigentijdser van opzet dan de „lieflijke chaos" die rondom koningin Juliana bestond, om niet te zeggen met haar was meegegroeid. Al enkele jaren geleden trok prinses Beatrix, na het reor ganisatie rapport voor de hofhouding dut in opdracht van koningin Juliana in 1973 was voltooid, mr. C. J. van Schelle aan om de hofhou ding te reorganiseren en te stroomlijnen. Mr. Van Schelle was tot dan ambassadeur in Brussel en daarnaast hoofd van het Nederlandse diplo matieke korps. Tijdens de verloving van Beatrix met prins Claus in 1965 was het mr. Van Schelle geweest die de prins vertrouwd had ge maakt met de structuur van de Nederlandse samenle ving. Niet alleen een doelmatiger functioneren van de rond 200 personen omvattende hof houding was daarvoor de di recte aanleiding. Ook het feit dat in 1972 het zgn. financieel statuut in werking getreden was, als gevolg waarvan ge deelten van de voor de hof houding benodigde budget ten direct door de betrokken departementen worden be taald. Dat noopt tot de beste beste ding van de beschikbare gel den, zodat niet - om een voor beeld te geven - de kantoor benodigdheden voor het ene secretariaat ergens anders worden gekocht dan die voor een andere afdeling die een grote korting wist los te krij gen. Een ander belangrijk punt geldt de personen die de benodigde plaatsen bemannen. De hof houding van koningin Julia na is in vergelijking met die van andere staatshoofde. geen grote, hoewel de om vang van de werkzaamheden die verricht moeten worden nauwelijks kleiner kan zijn. Op mr. Van Schelle rust de taak deze veranderingen zo tactvol en pijnloos mogelijk tot stand te brengen. O.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13