Eenvoud tekende karakter van koningin Juliana EEN ORANJE IN DE BRANDING Zó kondigde zij haar aftreden aan VRIJDAG 1 FEBRUARI 1980 BINNENLAND PAGINA 11 (door Henk Dam) DEN HAAG - „Sinds eer gisteren ben ik geroepen tot een taak die zo zwaar is, dat niemand die zich ook maar een ogenblik heeft ingedacht haar zou begeren, maar ook zo mooi dat ik alleen maar zeggen kan: wie ben ik, dat ik dit mag doen?" Die laatste regel, deze vraag die Juliana zichzelf stelde op de dag dat ze van prin ses koningin werd, vor men ongetwijfeld de meest historische woor den die de koningin die binnenkort weer prinses wordt, op haar naam heeft staan. En ze zijn tekenend voor die karaktereigenschap van Juliana die al haar biogra fen als een van de meest in het oog springende be schrijven: haar eenvoud, haar bescheidenheid. Dat was des te meer opvallend toen Juliana op 6 september 1948 haar moeder opvolgde. Want koningin Wilhelmina was een vrouw met een heel andere persoonlijk heidsstructuur. De „Moeder des Vaderlands", „de enige kerel on der de buitenlandse politici in ballingschap in Londen", zoals Churchill dat zei, was een harde, autoritaire, vaak arrogante vrouw. Opgevoed in het idee, dat ze nooit en te nimmer haar koninklijke waardigheid mocht verliezen, en dat vorsten geen zwakheid toon den, was Wilhelmina een vrouw die geen tegenspraak duldde, die zich voortdurend van haar op dracht bewust was en die ronduit gevreesd was aan het hof, vooral ook bij de politici die haar niet aanstonden. Anders Dan was haar opvolgster en doch ter Juliana heel anders. Ze was er al helemaal niet zo erg blij mee, dat ze drie jaar na de oorlog de kroon moest overnemen van haar moeder, die deze vijftig jaar had gedragen. Dat betekende niet alleen een zwa re verantwoordelijkheid, maar ook een verblijf in een gouden kooi, altijd in het middelpunt van de belangstelling staan, beper kingen voor het gezinsleven: haar jongste dochter Christina was net een jaar eerder geboren. Maar niettemin stond ze daar toch, op die zesde september „Wie ben ik, dat ik dit mag doen?''. De woorden stierven weg in de Am sterdamse Nieuwe Kerk, bij de verenigde vergadering van Eer ste en Tweede Kamer. Velen wa ren diep onder de indruk. Haar moeder had het in de radio toespraak, waarbij ze haar besluit tot aftreden toelichtte, gezegd: „Juliana, die naast wijs inzicht ook haar leeftijd voorheeft en over jonge, frisse krachten be schikt". En Juliana in haar rede bij de inhuldiging: „Het vervult mij met troost, dat ik haar mag verlichten door die last met mijn onervaren handen, maar sterke re, wat jongere kracht, over te nemen en dat ik daarmee iets voor mijn moeder kan doën". Vrouwen Juliana Louise Emma Marie Wil helmina. Dat was de reeks namen waarmee het kind werd gedoopt, dat op 30 april .1909 geboren was als dochter van koningin Wil helmina en prins Hendrik. De reeks was even lang als beroemd, en kon alleen maar een last bete kenen voor de draagster er van. Juliana, naar Juliana van Stolberg; Louise van Louise de Coligny, de vrouw van prins Willem de Zwij ger; Emma, naar haar grootmoe der, die als jong meisje trouwde met de toen al niet meer zo jonge koning Willem III van Neder land; Marie naar de grootmoeder van vaderszijde Marie van Mecklenburg Schwerin en Wil helmina tenslotte, niet alleen naar haar moeder, maar ook naar de minstens even militante echt genote van stadhouder Willem V die bij Goejanverwellesluis voor goed een alleszins repectabele positie in de geschiedenis ver wierf. Elke naam een stempel. Hier was iemand geboren die al vroeg met mythes omgeven was. Dat ver haal bijvoorbeeld van die jonge soldaat die het geweer presen teerde, de eerste keer dat het jon ge prinsesje door een hofdame het paleis werd uitgedragen. Hij kreeg er een gouden horloge voor. Zei de volksmond zo'n 70 jaar geleden. Elke naam een opdracht. De foto's uit de kinderjaren van Juliana la ten een ernstig meisje zien. Het zijn foto's die de intense een zaamheid uitstralen vah een kind dat altijd alleen is tussen grote, deftige mensen die haar met „hoogheid" aanspreken. Niettemin wilde haar moeder ver mijden dat Juliana net zo'n geï soleerde en Spartaanse opvoe ding zou krijgen als zijzelf gehad had. Contacten met leeftijdsge nootjes vond de koningin uiterst belangrijk. Daarom zorgde ze er voor dat haar dochter samen met andere kinderen les kreeg op Huis ten Bosch. Pedagoog Dat zullen ongetwijfeld kinderen van stand zijn geweest, en dat was degene die Juliana les gaf, September 1948. Toen begon het. Een stampvol plein voor het paleis op de Dam heeft juist gehoord dat koningin Wilhelmina zal terugtreden ten gunste van haar dochter. Met geheven vuist roept zij de menigte toe- "Lang leve koningin Juliana". ook. Niemand minder dan de pe dagoog Jan Ligthart - de schrij ver van de vermaarde boekjes over Ot en Sien - gaf de koningin adviezen op het gebied van on derwijs en opvoeding van Julia na. Hoewel Wilhelmina in ieder geval pogingen deed om haar dochter als „een normaal kind" te laten opgroeien, begonnen de officiële plichten al vroeg. Nog maar net' drie jaar oud moest het prinsesje als eregast aanwezig zijn op een kinderfeest in Den Haag, en op haar elfde legde.ze de eerste steen voor het Jaarbeursgebouw in Utrecht. Die uiteindelijk eenzame jeugd werd gesleten in koude paleizen als het Noordeinde en Huis ten Bosch, waar tot na de oorlog nog kachels gestookt werden en het sanitair in de slaapkamers be stond uit lampetkannen en kommen. In de barre winters - foto's laten zien dat de prinses dan schaatste op -de vijvers rond Huis ten Bosch - moest 's mor gens eerst het ijs in de kannen gebroken worden... Studente Huwelijk De prinses had inmiddels de zoals men dan zegt huwbare leeftijd bereikt, en het gonsde dan ook van de geruchten over eventuele se kruiser Sumatra. Al voor het einde van het jaar, bezocht prin ses Juliana de Verenigde Staten, waar ze als gast van president Roosevelt op het Witte Huis lo geerde. kandidaten. Daar kwam in sep- Zoals zoveel vrouwen werkte de tember X936 een einde aan toen de verloving werd aangekondigd van Juliana met Bernhard Leo pold Frederik Everhard Julius Koerd Karei Godfried Pieter van Lippe Biesterfeld. Koningin Wilhelmina kondigde in een radiotoespraak zelf het voor genomen huwelijk van haar prinses mee bij werkzaamheden ten behoeve van onder anderen zeelieden en militairen. Menig soldaat heeft ongeweten een door koninklijke vingers gebreide trui gedragen. En in sommige kerst- zakken van de marine zaten zak doeken met daarop de door haar geborduurde driekleur. dochter aan. En de prinses voeg- Qp 3 mei 1945, na een afwezigheid van vijf jaar, betrad prinses Juliana weer vaderlandse bo dem. Ze werd op het vliegveld opgewacht door prins Berhard met wie ze naar Soestdijk reed. Dat paleis had tijdens de oorlog dienst gedaan als herstellings oord voor Duitse officieren. Even na haar achttiende verjaardag werd prinses Juliana lid van de Raad van State. In datzelfde jaar, 1927, liet ze zich inschrijven als studente aan de universiteit van Leiden. Drie jaar lang volgde ze hier colleges Nederlandse letter kunde, volkenrecht en fenome nologie der godsdiensten. Dochters De prinses liet zich in het woelige studentenleven niet onbetuigd, s 1589Volgde ook: hevige zorg, toen Ze werd een enthousiast lid van de prins-zakenman op 29 novem- de daar onder meer aan toe: „Hoe kan ik u beschrijven, wat een blij moment het voor mij is, mijn verloofde voor te kunnen stellen? Ik ben heel gelukkig. Nadat wij elkander in de loop van dit jaar in alle stilte heel goed hebben leren kennen. Het eerst ontmoetten wij elkaar in de wintersport, daarna herhaalde malen hier in het land, m i tenslotte onlangs in de bergen. 1 TOOnWlSSeling Geleidelijk aan zijn we het samen En in 1948 nam ze definitief de eens geworden, en wel zéér plaats van haar moeder in, die al eens - Op 7 januari 1937 trouwde het jonge paar. Volgde een glorieuze tocht door Den Haag en een huwelijks reis per auto naar het Poolse win tersportoord Krynica (een kran- tekop uit die tijd: In nagenoeg vier uren zijn Prins en Prinses, beurtelings chaufferende, per au to van Boedapest naar Weenen gereden). profileerde als een vrouw met een heel eigen visie. Toen ze in 1952 de Verenigde Sta ten bezocht, zei ze in een toe spraak tot het congres: „Ik hoop van ganser harte, dat eens de mo derne produktievermeerdering, nu opgeëist door de herbewape ning, omgezet zal worden ih een die tegemoet zal komen aan reus achtige ontwikkelingsprojecten in de overbevolkte en achter gebleven delen van de we reld." En, ook uit die speech: „Wij kunnen niet hopen op betere tijden, tenzij het mensdom als geheel zijn boeien afwerpt. Boeien van al lerlei soort. Niet alleen van tiran nie en totalitarisme, maar ook die van eigenbelang, vooroordeel, tekort aan begrip en vertrouwen. Het is duidelijk dat de mensheid, wanneer deze boeien vernietigd zijn, het welbehagen van een le ven in veiligheid en gerechtig heid zou kunnen uitstralen en een begin zou kunnen maken voor een betere wereld en een volledig gemeenschapsle- Eerste crisis minister-president Drees altijd ontkend is, staat het voor ontle- ders van boven geciteerde en an dere redevoeringen uit die tijd wel vast, dat de koningin zó dui delijk meer in de geest sprak van Greet Hofmans dan van het toenmalige kabinet, dat het leid de tot een conflict tussen de ko ningin en haar minister van bui tenlandse zaken. Greet Hofmans, de eerste echte cri sis voor koningin Juliana. Zij kwam in het leven van de konin gin na de geboorte van de laatste prinses, Marijke Christina. De koningin had tijdens haar zwan gerschap van deze prinses rode bon? gehad en het gevolg daar van was, dat haar dochter vanaf de geboorte aan een ernstige oogkwaal had geleden. Bezorgd om haar kind, wilde de koningin ook heel andere wegen dan die van de officiële weten schap volgen. Prins Bernhard in troduceerde Greet Hofmans aan het hof, die hij had leren kennen via een relatie uit het voormalig verzet, generaal Koot. Koot kende juffrouw Hofmans als iemand die door middel van ge bed genezing trachtte te vinden voor zieken en gebrekkigen. Hij was er heilig van overtuigd dat Greet Hofmans, met haar kenne lijk occulte krachten, ook voor Marijke Christina wat zou kun nen bereiken. Een commissie van drie wijze mannen, Beel, Gerbrandy en Tjarda van Starkenborgh Sta- chouwer, onderzocht, wikte, en woog de bezigheden van Greet Hofmans en gaf de koningin het onvermijdelijke advies: breek met Greet Hofmans. Nieuwe zorgen Zorgen over haar dochters waren volgende klippen. Dat begon in 1964, toen prinses Irene te ken nen gaf dat zij de regel uit het Wilhelmus „de koning van His- paniën heb ik altijd geëerd" let terlijk wilde opvatten. Haar hu welijk met prins Carel Hugo van Bourbon Parma, kroonpreten dent in Spanje, viel als een steen in de tot dan toe rimpelloos schij nende oecumenische vijver. Want Irene, protestants gedoopt en opgevoed, wilde rooms worden. Kardinaal Alfrink doopte haar in het geheim opnieuw, en zij trouwde - zonder dat daar enig familielid bij aanwezig was - in de kerk van Maria Magiore in Ro me. over dit huwelijk was nauwelijks geluwd, of Margriet en Beatrix deden van zich spreken. Margriet vond haar Pieter, en daar kon niemand echt bezwaar tegen hebben, maar de keuze van Bea trix deed wel erg veel stof op waaien. sinds een jaar te lijden had een niet erg beste gezondheid. Op 14, oktober 1947 was prinses De uitverkorene, Claus von Ams- T..i i u.. i_ berg, was Duitser, zeker toen nog een nationaliteit die bij velen in het land niet best viel, om het ge nuanceerd uit te drukken. Dat betekende dus massa's protesten en rookbommen tijdens de brui loft die in 1966 in Amsterdam werd gevierd. „Rookbommen?", Juliana al bij een zitting van de beide kamers der Staten-Gene- raal plechtig beëdigd als regentes van het Koninkrijk. Dynamische jaren wachtten. Jaren van wederopbouw, van een har monisch gezinsleven, jaren ook waarin koningin Juliana zich de Vereniging van Vrouwelijke Studenten te Leiden (WSL), en was blij verrast toen bleek dat een door haar anoniem ingezonden lied uitgekozen werd tot jaar lied. Uit deze jaren dateert dat verhaal van haar benen. Toen ze met een aantal vriendinnen kampeerde, zei een van de meisjes dat ze vond dat Juliana zulke dikke benen had. Juliana antwoordde ad rem: „Ja, maar daarop rust dan ook het hele Oranjehuis." De prinses rondde in 1930 haar stu die af met het in ontvangst nemen van het haar verleende eredocto raat in de letteren en wijsbegeer te. Haar promotor professor Jo- han Huizinga zei daarbij onder meer „Wanneer een vraag van alle kanten bekeken scheen, dan kwam meer dan eens de prinses met een ja, maar", dat onaange raakte gronden aanroerde en al ber van'datzelfde jaar bij een ern stig auto-ongeluk betrokken raakte. Zijn hele leven zouden de gevolgen daarvan merkbaar blij ven. Volgde: dochters! Beatrix (1938), Irene (1939) en Christina (1947) werden geboren in paleis Soest dijk, waarvan een vleugel als hu welijksgeschenk van het Neder landse volk, geheel nieuw werd ingericht en gemeubileerd. De derde dochter, Margriet, werd in 1943 in Ottowa geboren. Aan laatstgenoemde geboorte wa ren enige juridische moeilijkhe den voorafgegaan. Men krijgt nu eenmaal de nationaliteit van het land waar men is geboren. Daar om werd met grote nauwgezet heid een formulering in een spe ciale wet opgenomen, die be paalde dat de plek waar de ge boorte plaats zou vinden, op dat moment Nederlandse grondge bied was. het verworvene weer op losse Dat dat hele kleine stukje in Cana- schroeven zette... Aan uw oor deel, prinses, had het hart altijd deel". Juliana zelf was er nuchterder on der. Later zei ze over haar promo tie: „Ik heb nooit het gevoel ge had dat verdiend te hebben, het was een schijnvertoning". Wat de promotie in ieder geval beteken de, was het eind van een aantal da lag, kwam door de oorlog die voor ons land op dat moment al weer drie jaar duurde. Prinses Juliana had op 12 mei 1940 met haar twee kinderen vaderlandse bodem verlaten. De weg ging met oen geblindeerde auto naar IJ- muiden, waar het koninklijk ge zelschap op een torpedojager overstapte. Met de volgende korte toespraak maakte koningin Juliana haar aftreden gisteravond bekend: Landgenoten. Het is op deze avond dat ik alle Nederlanders een mededeling wil doen. Deze avond van de verjaardag van onze dochter Beatrix. Bij iedereen die oud wordt, doet vroeger of later het nuchtere feit zich voordat de krachten gaan afnemen en dat zo iemand z'n taak niet meer kan volbrengen als voorheen. Dan komt er een moment dat het ook niet meer verantwoord is die langer uit te oefenen. Zo voel ik dat voor mij het ogenblik nadert mijn taak als'uw koningin neer te leggen. Mijn opvolgster, onze dochter Beatrix, is tot het overnemen daarvan goed voorbereid en ze zal deze aanvaarden. In overleg met haa r hoop ik af te treden op 30 april aanstaande, op mijn verjaardag. M'n dochter en ikzijn ons bewust dat deze schikking veranderingen moet meebrengen in onze vele afspraken in de loop van dit jaar en we zullen trachten daarvoor goede oplossingen te vinden. Ik wil vanavond volstaan met deze zakelijke mededelingen. Ik voel dat ik een juiste beslissing heb genomen en tk hoop dat u er begrip voor zuil hebben. We blijven in uw midden, m'n man en ik. En ik hoop de voldoening te mogen ervaren mij in de toekomst nog enigszins nuttig te kunnen maken in onze samenleving. Het is n u nog niet het moment om uiting te geven aan de gevoelens die in mij leven en daarom zou ik mij willen beperken tot de nuchtere zakelijkheid alleen. Al wat ik wil vragen is, na mijn aftreden uw steun en vertrouwen te geven aan uw nieuwe koningin. vroeg de koningin na de plech tigheid, „Zijn die er geweest? Daar heb ik niets van gezien". De laatste dochter, Marijke, die op een goede dag besloot zich Chris tina te noemen zodat honderden kleuterscholen, kinderzieken huizen en revalidatieschepen plotsklaps hun naam moest ver anderen, trouwde in 1975. Alle kinderen waren nu om het iets raillerend te zeggen, het huis uit en daarmee was de rust op paleis Soestdijk weergekeerd. zorgeloze jaren: ze woonde in die De uiteindelijke overtocht naar tijd met een aantal vriendinnen in Canada maakten de prinses en een. villa te Katwijk. Ut MI llldtu til r/ i i haar kinderen via de Nederland- Zeeuwse land in ogenschouw. Februari 1953. Een stormramp heeft Nederland getroffen. Een ontroerde vorstin neemt zelf het ondergelopen Lockheed HoewelOp 26 augustus 1976 moest premier Den Uyl die diep aangrijpende, voor velen uiterst aangrijpende redevoering hou den over prins Bernhard en de Lockheed-affaire met daarin on der meer de woorden: "Samen vattend komt de commissie tot het oordeel dat Zijne Koninklijke Hoogheid, in de overtuiging dat zijn positie onaantastbaar, en zijn oordeel niet te beïnvloeden was, zich aanvankelijk veel te lichtvaardig heeft begeven in transacties die de indruk moes ten wekken dat hij gevoelig was voor gunsten". Er bestaat een foto, gemaakt door een fotograaf met een uiterst krachtige telelens. Je ziet er de koningin op die in haar paleis Soestdijk door een gang loopt, het hoofd gebogen, met heerhan- gende schouders. Het leek er in '76 even op dat de Loekheed- zaak, zo gedetailleerd beschreven in het rapport van de commissic- Donner, het einde zou betekenen van de monarchie. Geen vijanden Maar nee. Bij de volgende prinsjes dag stonden er langs de route in Den Haag al weer duizenden die speciaal voor de prins - voor het eerst gekleed in jacket in plaats van uniform - waren gekomen. Dat blijkt wel: koningin Juliana heeft geen vijanden. Het bleek in 1977, toen ze haar 40-jarige hu welijk vierde. Het bleek in 1978, toen ze 30 jaar koningin was, en het bleek in 1979 *cen ze zeventig jaar werd. Een moederlijke vrouw, die open staat voor vernieuwingen, zonder het goede uit het verleden te wil len loslaten. Een vrouw die zich oprecht bezorgd maakt als het met haar gezin, met Nederland, met de mensheid een verkeerde kant op dreigt te gaan.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11