Chomeini steunt Bani Sadr Islamitische top eindigt zonder werkelijk resultaat Canadezen smokkelden Amerikanen Iran uit Spanning tussen Israël en Syrië Chili niet naar Spelen in Moslou Russische schrijvers protesteren Aanslag op Syrische ambassade in Parijs WOENSDAG 30 JANUARI 1980 (Van onze correspondent Harm, Botje) CAIRO - „Geen koude oorlog en geen inmenging van welke grote mogend heid dan ook in onze binnenlandse aangelegenheden". Met die niet-ge- bonden formule zijn gisteravond de deelnemers aan de islamitische top in Pakistan naar hun hoofdsteden terug gekeerd, juist op tijd om de geboorte van de profeet Mohammed te kunnen vieren. Het succes van de formule moet nog blij ken. In april komen de afgezanten voor hun jaarlijkse zitting bijeen in Saoedi- Arabië om de zaak te bekijken en even tueel bij te stellen. Maar een succes mag de top best worden genoemd en er bestaat zelfs een gerede kans dat de „formule van Islamabad" een herle ving met zich brengt van de club van niet-gebonden landen. Op zich is dat al de moeite waard; door, naast zoals gebruikelijk het Westen, nu ook de Sowjet-Unie in de beklaagden bank te stellen, is er een diplomatiek nieuwtje in de na-oorlogse geschiede nis opgetreden, en dat is opzienbarend. Niet alleen de economische exploitatie door het Westen maar ook de agressie ve expansie van het Oosten is gehe keld, en dat nog geen jaar na de „pro- Russische" niet-gebonden top van Havana. Op het praktische vlak is de zaak in de nevels blijven hangen. De Olympische Spelen boycotten mag maar hoeft niet. Egypte wordt om zijn onverbloemd pro-Amerikaanse politiek veroordeeld maar er zijn geen dwingende sancties aan verbonden. De vloten uit het „noorden" moeten wegblijven uit de Indische Oceaan in het „zuiden" maar te verhinderen valt dat verder niet. Er moeten voor alles en nog wat, varië rend van Iran tot de Hoorn van Afrika en uiteraard Afghanistan, vreedzame oplossingen komen, maar niemand weet hoe. Het enig werkelijk directe resultaat is de ontzegging van het etiket „islamitisch" aan het Afghaanse regime van Babrak Karmal. Zijn in Pakistan verzamelde Afghaanse tegenstanders kregen ech ter van de conferentie geen status toe gewezen. Niemand had uiteraard verwacht dat het gezelschap regeringen, te Islamabad aanwezig, met doorbraken zouden komen. Maar, nogmaals, daarin ligt het belang ook niet. Dat ligt in de opleving van de niet-gebonden traditie. En men mag verwachten dat door Oost en West heel wat druk zal worden uitgeoefend om te vermijden dat die tendens zich doorzet. Een heel ander fenomeen is de verschui ving van het zwaartepunt in de islam zelf. De Aziatische zwaargewichten, Indonesië (met meer inwoners dan de hele Arabische regio), Maleisië, Pakis tan en Bangladesj, blijken veel be nauwder voor de Russiche expansie dan Arabische groten als Irak of Alge rije. Voorts hebben de Afrikaanse lan den als Senegal en Nigeria een duide lijk stempel op de conferentie ge drukt. Het centrum van de islam verschuift zienderogen van het Arabische „moe derland" naar de Aziatische en Afri kaanse „koloniën". En hoewel dat voor de Arabische moslims weinig uit zal maken, is het voor de religie als zoda nig een ongekend verschijnsel. Poli tiek gezien is het voor de Arabische re gimes zelfs een bron van zorg. Voor het eerst speelden de Arabieren op een islamitische top de tweede viool, en de vrij plichtmatige verwijzing naar Israël, de Palestijnse kwestie en de zaak-Jeruzalem is een teken aan de wand. De Syrische (en de Russische satelliet-regering in Zuid-Jemen) heb ben daar de logische consequentie uit getrokken. Zij zijn niet versche nen. De Syriërs ontvingen zelfs met veel aplomb de Russische minister van bui tenlandse zaken Gromik een bezoek dat werd afgerond met een veelzeg gend en uiterst curieus communiqué. De Syrische president Assad kon niet worden overgehaald het Russische op treden in Afghanistan te steunen, maar de Russen hebben wel beloofd dat top conferenties in Moskou met Assad voortaan zullen worden opgeluisterd door een tète-a-tète Assad-Brezjn- jev. De Syrische eer is daarmee gered: vorig jaar kreeg het Syrische staatshoofd in Moskou te horen dat Breznjev ziek was terwijl de Russische president, nog geen dag na Assads aftocht, op het koude vliegveld van Moskou stond om de Zuidjemenitische afvaardiging van Mohammed Fatah Ismael te ontvan gen. TEHERAN (AFP/DPA/Reuter) - De leider van de islamitische revolutie in Iran, ajatollah Cho meini, heeft gisteren ondubbelzinnig steun be tuigd aan de met grote meerderheid tot eerste president van de islamitische republiek geko zen Abdolhassan Bani Sadr. Voor radio en televisie dankte de "gids van de revolutie", verder zijn landgenoten voor de waardi ge wijze waarop 2ij hadden ge stemd. Dat het vorige week vrij dag nergens tot relletjes kwam, bewijst de politieke volwassen heid van het Iraanse volk, aldus Chomeini die nog steeds in een ziekenhuis verblijft. Zijn artsen hebben overigens gemeld dat de patiënt duidelijk aan de beteren de hand is. Naar hun mening kan hij binnen enkele dagen het zie kenhuis verlaten. De speelruimte van de zojuist ge kozen Bani Sadr is een vraag punt: tegen zijn kennelijke voor nemen "alleen te regeren" is niet alleen geprotesteerd door de reli gieuze hiërarchie, ook de aan Moskou getrouwe communisti sche partij "Tudeh" heeft zich kritisch uitgelaten over de sterke persoonlijke aspiraties van Bani Sadr. In Teheran verwacht men niet, dat Bani Sadr op zijn eentje initiatieven in de gijzelingszaak kan nemen vóór de verkiezingen voor een wetgevende vergade ring, die uitgesteld zijn tot begin maart. Koerden blij MOSKOU/BONN (AFP) - Een groep Moskouse schrijvers heeft in een gisteren uitgegeven ver klaring de deportatie van Sacha- rov bestempeld tot een "terug keer naar het Stalinisme". In hun verklaring vragen de Mos kouse auteurs zich af waartoe de interne verbanning van Sacharov dient. Volgens hen is het een slag voor allen die zich "de donkere dagen van het stalinisme" herin neren. De verklaring is onderte kend door Gueorgui Wladimov, voorzitter van de Russiche afde ling van Amnesty International", Wladimir Woinovitsj, de be roemde schepper van de roman figuur "soldaat Iwan Stjonkine", J oeri Kornilov, Wassili Aksionov, inspirator van de jonge schrij versgroep achter het tijdschrift 'Metropole' en Lydia Tsjou- kowskaja, alsmede door de ge schiedschrijver en voormalig di plomaat Ewgueni Gnedine en de socioloog Pomrantz. In een gisteren aan de Russiche ambassadeur in Bonn overhan digde protestbrief wijt de West- duitse afdeling van Amnesty In ternational de deportatie van Sa charov naar Gorki aan de Olym pische Spelen die komende zo mer in Moskou zullen worden gehouden. Volgens deze organi satie, die toeziet op de naleving van de mensenrechten, hangt de verbanning van de dissident sa men met de verplaatsing van een aantal politieke gevangenen uit een gevangenis nabij de Russiche hoofdstad naar een plaats in het oosten van de Sowjet-Unie, eveneens met het oog op de Olympische Spelen. Ook baptis- tische gemeenten in Moskou en omgeving worden bedreigd met deportatie, aldus Amnesty in de brief. Zeker 70.000 inwoners van de pro vinciehoofdstad van Iraans Koerdistan, Sanandaj, liepen gis teren in de stad te hoop om hun vreugde te uiten over de terug trekking van leden van de (para militaire, aan Chomeini getrou we) revolutionaire garde. Dit hebben Koerdische bronnen meegedeeld. De terugtrekking van de revolutio naire gardisten is een van de con crete resultaten van overleg tus sen leiders van de Koerdische minderheid en een zware delega tie van de autoriteiten in Teheran. In december hielden tweeduizend personen een zit-demonstratie voor het kantoor van de gouver neurvan Koerdistan in Sanandaj. De scholen, winkels en over heidskantoren, die toen hun deu ren hadden gesloten uit solidari teit, gaan vandaag weer open, al dus een woordvoerder van sjeik Ezzeddin Hosseini, de geestelijke leider van de Koerden. Nederland "De Nederlandse regering juicht het toe dat het nieuwe staats hoofd van Iran Bani Sadr, op de mocratische wijze is verkozen", aldus heeft de woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken gisteren in Den Haag ver klaard. "Zij hoopt dat hij in staat zal zijn de binnenlandse proble men en die van de buitenlandse betrekkingen van Iran tot een oplossing te brengen". Libanon Faroek Kaddoemi, chef van de af deling politieke zaken van de Palestijnse bevrijdingsorganisa tie (PLO) die op het ogenblik een officieel bezoek aan Griekenland brengt, heeft op een persconfe rentie in Athene verklaard dat de Iraanse vrijwilligers die in Da mascus zijn aangekomen om deel te nemen aan de strijd tegen Is raël vanuit Libanon, geen enkele ervaring hebben en "naar Iran zullen terugkeren". pana:dese ambassade in Teheran werd vrij plotseling gesloten. Later werd bekend dat de ambas- sade Amerikanen een schuilplaats had geboden om ze daarna met valse papieren 1 ran uit te smokkelen i' tran, die hulp nodig hebben van de Canadese ambassade, kwam de sluiting hard - het gebouw. Voor buitenlanders i A I aan. Bedremmeld stonden zij gisteren voor de gesloten deuren i WASHINGTON/MONTREAL (Reuter/AFP) - Zes Ameri kaanse diplomaten, die zich in de Candadese ambassade in Teheran verborgen hadden gehouden, zijn Iran uitge smokkeld. Het nieuws over de ontsnap ping kwam 24 uur nadat Ca nada de tijdelijke sluiting van zijn ambassade in Teheran had aangekondigd. Het werd in Montreal bevestigd door premier Joe Clark van Cana da. Hij zei dat ambassadeur Kenneth Taylor, die gisteren een lange vakantie in Europa begon na de aankondiging van de sluiting en terugtrek king van het Canadese am bassadepersoneel, Ameri kaanse diplomaten een schuilplaats in de ambassade had geboden en hen van de nodige papieren had voorzien om uit Iran te kunnen komen. Taylor zou op deze wijze vol gens onbevestigde berichten tussen de 12 en 25 employees van de Amerikaanse ambas sade hebben geholpen. Tay lor begon de ambassade als schuilplaats voor de Ameri kanen te gebruiken op 4 no vember, toen men in Iran Amerikanen begon op te pakken. Hoeveel Amerikaanse diploma ten in totaal Iran met Canade se hulp hebben verlaten was niet duidelijk. De ontsnap ping van zes werd gisteren gemeld door een regerings functionaris in Washington. Maar volgens andere berich ten waren dit de laatsten van een hele groep, die in de af gelopen paar dagen het land zou zijn uitgebracht met be hulp van reisdocumenten van ambassadeur Taylor. De slui ting van de Canadese ambas sade zou het sluitstuk van de hele operatie zijn geweest. Volgens La Presse, een Fran stalig blad dat in Montreal verschijnt, verlieten de Ame rikanen Iran met Canadese diplomatieke paspoorten, die bestempeld waren met ver valste Iraanse diplomatieke visa. Ambassadeur Taylor zou in voortdurend contact hebben gestaan met Ameri kaanse functionarissen en de Amerikaanse en de Canadese regering zouden de ontsnap ping van de Amerikanen hebben beraamd. Bij de zes Amerikaanse diplo maten, die in het afgelopen weekeinde al Iran per vlieg tuig verlieten met gewone lijnvluchten, ging het om twee mannen en twee echtpa ren, zo verklaarde de Canade se minister van buitenlandse zaken Flora MacDonald. Premier Clark van Canada zei te betreuren, dat de zaak in de openbaarheid was gekomen. Liever had hij gewacht totdat de kwestie van de gegijzelden in Iran zou zijn opgelost. De Canadese minister van bui tenlandse zaken verklaarde maandag te hebben besloten tot sluiting van de ambassade in Teheran en het terugroe pen van het resterende per soneel vanwege de "enorme" druk op deze mensen. Woordvoerder Hodding Car ter van het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse za ken zei dat Washington vanaf het begin van het drama op de hoogte was van de aanwezig heid van de zes in de Canade se ambassade. Westelijke diplomaten in Tehe ran spraken grote verbazing uit op het horen van het nieuws van de ontsnapping. Ook de Iraanse minister van buitenlandse zaken Gotbza- deh reageerde met een "Daar weet ik niets van af, vraag maar reacties aan de bezetters van de Amerikaanse ambas sade". De studenten die de Ameri kaanse ambassade in Teheran bezetten, willen weten hoe de zes stafleden zonder voor kennis van de Iraanse rege ring uit het land hebben kun nen vluchten. Een woordvoerder van de stu denten zei vanmorgen: "Het ministerie van buitenlandse zaken moet op de hoogte zijn van het aantal diplomaten in Iran. Hoe kan het dan dat meer Canadese diplomaten konden vertrekken dan er waren?" De studentenwoordoverder zei dat het incident van geen in vloed zal zijn op hun behan deling van de 49 Amerikanen die zij in handen hebben en evenmin verwacht hij vergel dingsmaatregelen tegen Ca nadezen die nog in Iran zijn. Situatie wordt nauw let- i de gaten gehouden" (Van onze correspondent Jaap van Wesel) JERUZALEM - Premier Begin heeft verklaard dat Israël geen plannen heeft om Syrië aan te vallen, wèl volgt hij de situatie aan zijn noordelijke grens nauw lettend. „Israël mag niet het risi co nemen opnieuw verrast te worden", aldus Begin, daarmee doelende op een mogelijke Syri sche verrassingsaanval op Is raël. Er zijn in Israël Syrische troepen concentraties in Libanon waar genomen, die in Libanon officieel 'hergroepering' wordt genoemd. Alle eerdere berichten over Is raëlische beschietingen, aanval len en paraatheid zijn intussen van alle kanten tegengesproken. Zo sprak de Libanese regering een bericht van de Christelijke Falangistenradio tegen als zou den 100 Israëlische tanks Liba non zijn binnengevallen. Israël zelf ontkende een beschieting van de stad Tyrus in Zuid-Liba- non, en Unifil ontkende eerdere berichten als zou er een staat van verhoogde paraatheid zijn in het Unifil-gebied. Israëlische militaire kringen spre ken niet van paraatheid van het Israëlische leger, of verhoogde paraatheid, maar gebruiken de zelfde term als Begin, dat de si tuatie 'nauwlettend gevolgd wordt'. In dat kader heeft minis ter van defensie Weizman giste ren ook de commissie voor. bui tenlandse zaken en defensie van de Knesset gisteren op de hoogte gesteld van de toestand aan de grens met Libanon en Syrië. De vrees in Israël is dat het regime van president Assad zich zozeer in het nauw gedreven zal voelen vanwege binnenlandse moeilijk heden, dat het via een gewapende actie tegen Israël een afleidings manoeuvre zal trachten te vin den. Premier Begin bracht de vo rige week die vrees onder woor den toen hij over mogelijke agressieve Syrische plannen sprak, die uiteraard direct vanuit Syrië werd uitgelegd als een mo gelijk Israëlisch aanvalsplan. Militaire bronnen, en later minister van defensie Weizman hebben sindsdien echter nadrukkelijk tegengesproken als zou er een oorlog tussen Israël en Syrië op- SANTIAGO/CHILI (UPI) - Chili heeft gisteren bekend gemaakt dat het niet meedoet aan de Olympische Zomerspelen in Moskou vanwege de Sowjetrus- sische interventie in Afghanis tan. Het Chileense Olympisch Cpmité- waarvan 24 van de 33 ledén aan wezig waren - besloot eenstem mig tot boycot van de Spelen. Een boycot was het comité aanbe volen door president Augusto Pinochet. Chili had een ploeg van 35 atleten naar Moskou willen afvaardigen. Senaat De Amerikaanse Senaat heeft zich gisteren uitgesproken voor een verplaatsing, verdaging of afge lasting van de Olympische Zo merspelen. Gaan de spelen gewoon door in Moskou, zoals voorgenomen is, dan wil de Senaat dat de Ver enigde Staten ze boycotten. Een desbetreffende resolutie kreeg 88 stemmen voor en 4 tegen. Vorige week al nam het Huis van Af gevaardigden een soortgelijke resolutie aan. Daar was de stem verhouding 386 tegen 12. Overigens is en blijft de beslissing over deelneming van Ameri kaanse sportlieden aan de Olym pische Spelen voorbehouden aan het Olympisch Comité van de Verenigde Staten (USOC). Na een vergadering van anderhalf uur heeft het Olympisch Comité van Israël gisteren in Tel Avi v een beslissing over deelneming aan de Olympische Zomerspelen uit gesteld. Aangekondigd werd dat het comité zeker niet vóór 20 fe bruari een definitief standpunt zal innemen. "Het is niet noodza kelijk nu te beslissen", zei voor zitter Jitzak Ofek, "We wachten rustig de politieke ontwikkelin gen af. We hopen dat de situatie binnen een maand een wat dui delijker beeld geeft". Noorwegen Het Olympisch Comité van Noor wegen is vóór een boycot van de Zomerspelen in Moskou. Het de finitieve besluit tot een boycot wordt echter pas genomen na af loop van de vergadering van het internationaal Olympisch Comi té in Lake Placid begin februari. Het Olympisch Comité van Finland maakte bekend in elk geval deel te nemen aan de Spelen in Mos kou. "Finland wil in geen enkele omstandigheid betrokken wor den in een boycot", aldus een woordvoerder. Daarentegen heeft het mini-olie staatje Bahrein de boycot al afge kondigd. Bahrein volgde het ini tiatief van Qatar van vorige week. Oost-Duitsland Manfred Ewald, voorzitter van het Olympisch Comité van Oost- Duitsland, heeft de Amerikaanse president Carter opnieuw verwe ten zich op ongeoorloofde wijze met de Olympische Spelen te bemoeien. Het Internationaal Comité moet volgens Ewald Car ter duidelijk maken dat hij de sport niet mag storen. Ewald uitte zijn beschuldigingen gisteren in Oost-Berlijn tijdens *de presentatie van de Oostduitse ploeg voor de Olympische Win terspelen van Lake Placid. De Oostduitse afvaardiging zal be staan uit ten minste 53 sportlie den. Mogelijk wordt de ploeg nog met vijf sporters aangevuld. Cyprus kant zich tegen een boycot van de Zomerspelen. Dit ver klaarde een regeringswoord voerder. Cyprus sprak zich wel uit voor een definitieve vestiging van de Olympische Spelen in Athene. handen zijn, en Begins vrees is sindsdien teruggebracht tot de term 'nauwlettend volgen' om zodoende de zaak niet te doen es caleren. Minder doden in verkeer W.-Duitsland MÜNCHEN (DPA) - Het aantal verkeersslachtoffers in West- Duitsland is vorig jaar voor het eerst sinds vijftien jaar gedaald. Zoals de Westduitse automo bielclub Adac gisteren bekend maakte, kostte het autoverkeer in de Bondsrepubliek vorig jaar aan 12.975 mensen het leven, 1687 minder dan in 1978. De Adac noemt de daling van het slachtofferaantal opvallend in aanmerking genomen dat in de zelfde periode zes procent meer auto's op de Westduitse wegen verschenen. PARIJS (Reuter/DPA) - Bij een bomaanslag op de Syrische am bassade in Parijs is gisteren een dode gevallen, terwijl acht men sen werden verwond. Twee bommen ontploften vrijwel ge lijktijdig op twee verschillende verdiepingen, kort voor de aan komst van de Syrische vice-pre mier en minister van buitenland se zaken, Abdel Halim Chaddam. Mogelijk was de aanslag tegen hem gericht. De dode was een Syrische employé van de consulaire afdeling van de ambassade. Deze afdeling werd door de explosie vernield (zie fo to). Onder de gewonden van wie er verscheidene in ernstige toe stand verkeren, bevinden zich twee Syrische en vijf Franse vrouwelijke personeelsleden, terwijl de achtste gewonde een Franse voorbijganger was. Het was niet direct bekend wie voor de aanslag verantwoordelijk was. Verschillende organisaties heb ben de verantwoordelijkheid op geëist.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9