NOC ziet geen heil in boycot Spelen Moskon Gevangenisstraf geëist tegen sleepbootstakers Comité Mensenrechten voor boycot Rhodesië weert vliegtuig met helpers Mugabe Stemming over begroting verkeer uitgesteld F.van Duuren B.V. tapijttèggervanleiden! Brief aan regeringen parlement Kamer: voorrang voor fietsers van rechts WOENSDAG 30 JANUARI 1980 DEN HAAG (GPD) - Een ruime meerderheid van de algemene ledenvergadering van het Comité Olympische Spelen en Mensen rechten heeft zich gisteravond uitgesproken voor een boycot van de Olympische Spelen in Moskou. Twintig van de 27 leden die gereageerd hebben (het comi té telt ruim 50 leden), waren voor een boycot. Vorige week had het geheel uit Tweede-Kamerleden bestaande dagelijks bestuur al een dergelij ke uitspraak gedaan. In het alge meen bestuur zitten ook sport lieden, journalisten, acteurs en vertegenwoordigers van maat schappelijke groeperingen. Zeven leden zijn vooralsnog tegen Het NOC zal pas gehoor geven aan het verzoek van de regering om geen atleten naar Moskou te stu ren, wanneer er in Rusland niet op normale wijze sport kan wor den beoefend. Op dit moment is daarvan geen sprake. Het beeld van de Sowjet-Unie is niet zoda nig veranderd, dat de beslissing om deel te nemen aan de Olympi sche Spelen moet worden herzien Dat schrijft het NOC in een brief aan regering en parlement. De Tweede Kamer wijdt vanavond een debat aan deze kwestie. Het NOC is ook niet van plan te trachten andere Olympische co- DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer wil dat langzaam verkeer van rechts, hetzelfde voorrangs- recht krijgt als gemotoriseerd verkeer. De Kamer heeft gisteren een motie aangenomen van Pam Cornelissen (CDA), waarin van de regering maatregelen worden verwacht om deze gelijkstelling Prinses Beatrix viert morgen haar 42ste verjaardag een boycot, onder wie ex-minis ter dr. Marga Klompé de hoc keyer Paul Litjens, de acteur Guido de Moor, het Eerste-Ka- merlid Bas de Gaay Fortman en de voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Journalisten, Aad van Cortenberghe. De meerderheid van het comité vindt dat een boycot thans over- mités van het regeringsstand punt te overtuigen. Het kabinet had daarom gevraagd. Wel zal het NOC het advies van de regering bespreken met andere Westeu- ropese comités, maar van beplei ten kan geen sprake zijn. Een boycot heeft naar het oordeel van het NOC pas zin, als de Westeu- ropese landen een eensgezind standpunt kunnen innemen. ,,Maar", aldus het NOC, „binnen de EG blijkt op politiek gebied niets van een gemeenschappelijk standpunt voor een boycot". Het effect van een boycot is volgens het Olympisch Comité gering. In zijn brief zegt het NOC, dat ook in van de Nederlandse verkeersre gels aan die van de andere Euro pese landen tot stand te brengen. Volgens indiener Cornelissen is het bepaald niet de bedoeling dat het voorrangsrecht voor fietsers van rechts op stel en sprong wordt in gevoerd, hoewel Nederland zich in 1976 al heeft verplicht daaraan mee te werken. „Aan zo'n wijzi ging dient eerst het nodige on derzoek vooraf te gaan, bijvoor beeld door de Stichting Weten schappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid (SWOV). Een abrupte invoering zou de veilig heid van fietsers en bromfietsers ernstig schaden". De ANWB had zich maandag in een brief aan de voorzitter van de Tweede Kamer tegen een voor rangsrecht voor fietsers van rechts uitgesproken, erop wij zend dat nu al 55 procent van alle fietsersongelukken op kruispun ten gebeuren. Voorzitter Dolman heeft de brief voor de stemming onder de fracties verspreid. mijdelijk lijkt. Door de verslech tering van de situatie van de mensenrechten in de Sowjet- Unie hebben de Olympische Spelen hun betekenis verloren als een instrument in het kader van acties ten behoeve van die mensenrechten, zo sprak het co mité uit. Alleen bij een ommekeer in de si tuatie kan op dit boycot-besluit politieke kringen wordt betwij feld of een boycot invloed zal hebben op de toestand in Afgha nistan. Dat zelfde geldt voor de verbetering op korte termijn in de behandeling van welke dissi dent dan ook. Volgens de rege ring wordt deelnemen aan de Olympische Spelen uitgelegd als een legitimatie van het politieke gedrag van de Sowjet-Unie. Het NOC betwijfelt dat, omdat de Sowjet-Unie altijd wel in staat zal zijn een verklaring voor een boy cot te geven, die los staat van mensenrechten en agressie. Vol gens het NOC is het niet uitgeslo ten, dat de Sowjet-Unie de boycot van bepaalde landen zal hanteren als mogelijkheid om de schuld voor een hernieuwde koude oor log bij die landen te leggen. Daarbij komt, zo stelt het NOC in zijn brief, dat een boycot ernstige gevolgen heeft voor de sportwe reld. Een boycot door een min of meer belangrijke groep van lan den zal een niet te helen breuk veroorzaken in de Olympische beweging en in de internationale sportfederaties. Het intensieve sportverkeer tussen Oost en West, zoals dat tot uiting komt in Europese kampioenschappen en toernooien om Europa-Cups in verschillende takken van sport, wordt door een boycot van de Spelen in gevaar gebracht. Als eerste Nederlandse sportbond heeft de Koninklijke Nederland se Atletiek Unie gisteravond de meningen van de sportlieden zelf over een eventuele boycot van de Olympische Spelen van Moskou gepolst. De uitkomst was niet verrassend, want de vrijwel vol tallig naar Utrecht gereisde Olympische selectie sprak zich uit tegen een boycot. Vooral het feit dat het kabinet vrij wel alleen van de sportlieden op offeringen vraagt - en zo voelen de topsporters een boycot - heeft veel verontwaardiging gewekt. Andere ingrijpende maatregelen rolden er tot nu toe nauwelijks uit, „want het niet laten doorgaan van een ruimtevaarttentoonstel ling mag je nauwelijks serieus nemen, al kunnen de Russen nu niet profiteren van onze ruimte vaartkennis", schertste KNAU- voorzitter Wim de Beer, die met zijn bestuursleden het vertrou wen van de topatleten kreeg om de eerder ingeslagen weg, die ge zien de huidige situatie moet lei den tot het voorkomen van een boycot, te vervolgen. nog worden teruggekomen. Die definitieve beslissing zal geno men worden op een internatio naal mensenrechtencongres, dat door het comité op 10 en 11 april in Den Haag wordt georgani seerd. Indien de Spelen niet doorgaan, moet naar andere middelen wor den gezocht om actie te voeren, vindt het comité. De zeven leden die uitspraken een boycot-besluit nu nog voorbarig te vinden, heb ben overigens ook gezegd een de finitief standpunt pas in april te zullen innemen. Volgens voorzitter Ed van Thijn lo pen de opvattingen van de leden van het comité dwars door alle politieke stromingen heen. Alle Tweede-Kamerleden in het comi té, inclusief de WD'er Keja die eerst tegen een boycot was, heb ben zich daar nu voor uitgespro ken. Alleen Eerste-Kamerlid Bas de Gaay Fortman is het daar niet mee eens. Hij vindt dat een boy cot geen goed middel is voor het bereiken van het doel. Ook is hij het niet eens met de gevolgde procedures. Het dagelijks be stuur van het comité heeft zich vorige week uitgesproken zonder de leden eerst te hebben geraad pleegd, zo luidt zijn kritiek. Het comité was overigens unaniem in zijn opvatting dat de acties voor de vrijlating van dissidenten moeten doorgaan, juist nu de si tuatie in de Sowjet-Unie ver slechtert. PAGINA 7 DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer heeft gisteren besloten de stemming over de begroting ver keer en waterstaat en de daarop ingediende wijzigingen enkele weken uit te stellen. Aanleiding hiervoor is het wijzigingsvoorstel van de CDA'er Pam Cornelissen inzake de financiering van de spoorverbinding tussen de Schiphollijn en het Amsterdam se Centraal Station. Het gaat daarbij om een bedrag van tien miljoen gulden, waarover bij de debatten vorige week heftige discussie is gevoerd. Minister Tuijnman meent dat met deze verbinding pas in 1982 kan wor den begonnen, terwijl de Kamer wil dat al dit jaar een aanvang wordt gemaakt. Cornelissens voorstel beoogt over heveling van tien miljoen gulden van de begroting van het Rijks wegenfonds naar de gewone be groting. De begroting van het Rijkswegenfonds zelf wordt ech ter pas volgende week in behan deling genomen. Zou de stem ming daarover volgens plan gis teren zijn gehouden, dan was er uitspraak gedaan over de dek king van het Rijkswegenfonds nog voordat er over de uitgaven was gesproken. Bij de stemming over de moties verwierp de Kamer die van de so cialist Roels, waarmee werd beoogd de bouw van de Ooster- scheldedam met drie jaar te ver tragen om geld vrij te maken voor de spoorverbinding in Amster dam. Aangenomen werd een mo tie van zijn partijgenoot Castri- cum waarin van de regering wordt gevraagd een sociaal sta tuut te ontwerpen voor beman ningen in de binnenvaart. Met name moet het daarbij gaan om dienst- en rusttijden en het mi nimale aantal bemanningsleden per schip. Staatssecretaris Smit- Kroes had deze motie ontraden nadat zij de Kamer hierover „een gedachtenwisseling" nog voor het zomerreces had toegezegd, maar het vertrouwen hierin, vol gens Castricum al eerder be schaamd, was niet groot genoeg om hem tot intrekking van zijn motie te bewegen. De Kamer sprak zich voorts posi tief uit over een motie van Corne lissen (CDA) die beoogt kwali- teitsregels te ontwerpen voor rij scholen, alsook over één van Cas tricum waarin van de staatssecre taris wordt gevraagd een meerja renplan voor het goederenver voer op te stellen stellen. Eis bezoek Bijlmerbajes afgewezen AMSTERDAM (GPD) - De presi dent van de rechtbank in Am sterdam, mr. B. Asschcr, heeft gisteren in een uitspraak in een kort geding de eis afgewezen van mevrouw W. de Werd uit Am sterdam-Noord om minstens drie uur per week haar man in de Bijlmerbajes te mogen bezoeken. Mr. Asscher.zei de beklagcommis- sie van de Bijlmerbajes niet voor de voeten te willen lopen. Deze beklagcommissie behandelt op zeer korte termijn de weigering van de directie om de bezoekre geling uit te breiden. De uitspraak betekent voor me vrouw De Werd dat ze haar echt genoot, die reeds vijf maanden in de Bijlmerbajes in voorarrest zit, wekelijks niet langer dan drie kwartier mag bezoeken. Om so ciale en zakelijke redenen had zij verruiming van de bezoektijd tot drie uur per week willen hebben. De directie van de Bijlmerbajes zegt dat het personeelsbestand en de beschikbare ruimte het niet toelaten dat de bezoekregeling wordt verruimd. Het beste tapijt koopje bij die ballentent. nplfinpjaamste HOOIGRACHT 18/MIDDELWEG11 LEIDEN HAAG - Een groep demonstranten heeft gisteren voor de Britse ambassade in Den Haag zijn verontrusting uitgesproken over de uitvoering van het bestandsakkoord in Zimbabweinnoaesie aoor de Britse gouverneur Soames. Ook werd een open brief aangeboden. DEN HAAG (GPD) - De Rho- desische autoriteiten weige ren landingsrechten te verle nen aan een door het Komité Zuidelijk Afrika gecharterd vliegtuig, met aan boord ver kiezingsmateriaal en hulp goederen voor Robert Muga- bes ZANU alsmede enkele of ficieuze waarnemers. Het toe stel zou vandaag van Amster dam hebben moeten vertrek ken naar de Rhodesische hoofdstad Salisbury. De hulpgoederen, ter waarde van f 300.000, zijn betaald door de Nederlandse regering en be stemd voor ZANU-aanhan- gers die de afgelopen weken, na het sluiten van de wapen stilstand, vanuit Mozambique weer zijn teruggekeerd naar Rhodesië. Dinsdagavond pas werd het Komité Zuidelijk Afrika per telegram meegedeeld dat de vlucht niet kon doorgaan. Het Komité Zuidelijk Afrika heeft op Schiphol een toestel klaar staan van British Cargo Airlines. „Het is natuurlijk te dol dat een Britse maat schappij niet op een Britse kolonie zou kunnen vliegen," aldus de woordvoerder. Het Komité Zuidelijk Afrika pro beert alsnog landingsrechten te verwerven. Als dat niet lukt worden alternatieven gezocht om de goederen ter plekke te krijgen. Een van de waarnemers, zr. Dymphna van Wesenbeeck, bleek gistermiddag al niet helemaal gerust op een vlotte gang van zaken bij het trans port. Zij is vertegenwoordiger van de hulporganisatie Ce- bemo en bij uitstek deskun dig, omdat zij van 1964 tot midden 1979 in Rhodesië heeft gewerkt in de hulpver lening. De afgelopen weken zijn meermalen pakketten verkiezingspamfletten e.d. van de ZANU in beslag ge nomen door de Britten en Rhodesiërs, omdat het zou gaan om „opruiend mate riaal". „Inderdaad, er stonden solda ten op en wapens, die beken de guerrillageweren. Maar je moet begrijpen, wij kunnen wel zeggen: we zijn het daar niet mee eens, met die wa pens, maar die mensen heb ben gevochten voor de be vrijding van hun volk, die strijd is voor hen een politiek symbool". Zuster Dymphna en de andere waarnemers onder wie Relus ter Beek van de PvdA en Joep de Boer van het CDA) gaan in Rhodesië met name kijken in welke sectoren er hulp nodig is en in hoeverre het m de huidige omstandigheden mogelijk is eerlijke verkie zingen te houden. Op 19 februari vertrekken de „officiële" regeringswaame- mers naar Rhodesië, maar de partijen van het Patriottisch Front hebben hun geestver wanten gevraagd eerder al te komen, omdat zij menen dat juist in de aanlooptijd, als de campagnes moeten worden gevoerd, de onrechtmatighe den in verband met de verkie zingen plaatsvinden. Enkele dagen geleden vertelde ons de penningmeester van de ZANU, Didymus Mutasa: „De Britten proberen Muzo- rewa te helpen. Nkomo is voor hen de tweede keus, maar zolang ze daarvoor kans zien trachten ze Muzorewa in het zadel te helpen". Dok in een open brief, die dins dag een aantal Nederlandse organisaties richtte aan de Britse ambassadeur in Den Haag, Sir Jock Taylor, wordt gesteld dat de Britten de be standsovereenkomst schen den, ten nadele van de guer rillastrijders van het Patriot tisch Front. Ondertekenaars van de protestbrief zijn de Anti-Apartheids Beweging Nederland, de FNV en enkele progressieve politieke partij- De voornaamste klacht is dat de strijdkrachten van het Pa triottisch Front zich hebben gemeld in de 16 verzamel- kampen, maar dat de blanke Rhodesische politie- en strijdkrachten door de Brit ten gewoon met rust worden gelaten en de z.g. hulptroe pen, gedroste guerrillastrij ders en andere wapendra- gende vagebonden die meestal loyaal zijn aan bis schop Muzorewa en soms aan dominee Sithole, vrij rondlo pen. Niettemin geloven de meeste kenners dat ZAPU en ZANU samen zeker meer stemmen zullen krijgen dan bisschop Muzorewa's UANC en de kleine zwarte partijen. Een andere vraag is echter of de ZAPU en ZANU, die waar schijnlijk na de verkiezingen een coalitie zullen vormen, in het 100 leden tellende parle ment van Zimbabwe samen meer zetels zullen hebben dan de 20 blanken samen met de UANC. Zuster Dymphna zal zich in Rhodesië bezighouden met hulp aan de vluchtelingen, die bezig zijn het land weer binnen te komen. Ongeveer 250.000 Rhodesiërs zijn de af gelopen jaren het land uit gevlucht, naar Botswana en, vooral, Zambia en Mozambi que. Die beginnen nu terug te keren, wat grote opvang- problemen met zich brengt. In grote delen van het land liggen economisch leven en landbouw stil, vanwege de oorlog, zodat nog een aantal maanden ook voedselhulp nodig is. DEN HAAG (GPD) - De Russische inval in Af ghanistan en de arrestatie en verbanning van Sacharov zijn voor het Nederlands Olympisch Comité geen aanleiding de Spelen in Moskou te boycotten. ROTTERDAM (GPD) - „Ik hoop dat de rechter nog eens goed bij zichzelf gaat overleggen. Als hij de straf uitspreekt die de officier van justitie eist, maakt hij de miskleun van het jaar". Zo rea geerde Willem de L. (39), een van de negen havenslepers die giste ren in Rotterdam terecht stonden wegens hun aandeel in een serie wanordelijkheden tijdens de sta kingen van vorig jaar, op de eis van officier van justitie mevrouw mr. A. G. Korvinus. Ze vorderde tegen zes van de zeven ex-stakers die op 3 oktober de met werkwil ligen bemande sleepboot Smit Duitsland kaapten, drie maanden gevangenis, waarvan twee maanden voorwaardelijk met af trek van de vijf dagen voorarrest die de verdachten al hebben ui- gezeten. Een zevende havensle per, Rob G. (24), hoorde vier maanden gevangenisstraf waar van drie voorwaardelijk tegen zich eisen omdat hij niet alleen aan de kapingsactie had meege daan maar ook zeven molotov- coctails - flessen benzine met een lont erin - had gemaakt. De officier van justitie moést onder politiebegeleiding het gerechts gebouw aan de Rotterdamse Noordsingel binnengaan. Ze was voor het proces begon bedreigd. „Er is op het openbaar ministerie voor deze zaak begon nogal wat druk uit geoefend vanwege de sociale onrust die het gevolg van een veroordeling zou kunnen zijn. Er zijn echter strafbare fei ten gepleegd waardoor een ern stige inbreuk op de rechtsorde is gemaakt. Het betoog van de ver dediging dat het openbaar minis terie hier niet zou mogen ingrij pen omdat het om een arbeids conflict gaat, kan niet opgaan. Dan zou een uitzonderingspositie geclaimd worden die een nieuw soort klassejustitie doet ont staan". Ook het argument van de sociale onrust die er in de Rotterdamse haven zou ontstaan bij veroorde ling van de havenslepers, gaat volgens de officier van justitie niet op. „De verdediging heeft dit argument omgesmeed tot een wapen. Het is echter een gevaar lijk argument, dat tot ongewenste ontwikkelingen kan leiden". Ook de verwijten dat de datum onge lukkig gekozen is - een dag nadat a drie wijze begonnen met pogin gen de werksfeer in het havens leepbedrijf Smit te verbeteren - gaan volgens mevrouw Korvinus niet op. "Waarom hebben de ad vocaten niet om een andere da tum gevraagd? Men heeft een politieke weg ingeslagen en wil dus eigenlijk afstel van het pro ces inplaats van uitstel". De vijf verdedigers van de slepers beoordeelden wat er gebeurd was heel anders dan de officier van justitie. Volgens hen was er geen sprake geweest van openlijke geweldpleging van de vijftien tot twintig stakers die met de sleep boot Neptunes in de Waalhaven de Smit-Duitsland hadden ge kaapt. „Er is dan ook geen enkele legitieme reden voor het open baar ministerie om tot vervolging over te gaan. De officier van justi tie wil de sleepbootbemanningen criminaliseren en intimideren", aldus mr. W. P. Bekenkamp van het Rotterdamse Advokatenkol- lektief. Volgens hem is dit een schoolvoorbeeld van klassejusti tie, „te meer daar Smit niet is ge straft voor het spuiten met een waterkanon op de stakers en het scheppen van een gevaarlijke si tuatie op het water". De zeven cx-stakers ontkenden tij dens de zitting dat ze tevoren een vooropgezet plan hadden be raamd om de sleepboot met werkwilligen te overmeesteren. „Het was een spontane reactie", aldus Willem de L., „anders had den we wel maskers opgezet". Hij ontkende ook dat hij een werk willige matroos zou hebben mis handeld. n,Die man had volgens de politiearts builen op zijn hoofd? Nou, dat zou dan wel ge beurd zijn toen hij viel door het breken van de tros van het schip dat door de Smit-Duitsland ge sleept werd. Heb ik hem gesla gen? Nee hoor, als dat zo was dan had hij wel blijvend letsel opge lopen". Na de zeven kapers van de Smit- DuitslandStonden dinsdagavond nog twee andere ex-stakers, een 36-jarige matroos en een even oude kapitein, terecht, die ervan worden verdacht dat ze in de nacht van 3 op 4 oktober van het vorig jaar op het Willemsplein opzettelijk met een personenauto zijn ingereden op twee politiea genten. De tenlastelegging was poging tot doodslag, of - als dat niet bewezen kan worden - po ging tot zware mishandeling of het opzettelijk toebrengen van zwaar lichamelijk letsel. Tegen de matroos luidde de eis twaalf weken, waarvan tien voorwaar delijk, en tegen de kapitein acht weken, waarvan vijf voorwaar delijk. De Rotterdamse rechtbank doet over veertien dagen uit spraak.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7