actief in 'Beperk risico's in Leeuwenhoek' eigen er//e W oon-Ideaal-Beurs" tot en met zondag in Leiden Trouwstoet op Bekende standpunten over Pieterswijk Buurtcomités willen op korte termijn veiliger Hooigracht 99 99 LEIDEN- De Koornbrugsteeg zal opnieuw worden ingedeeld om trouwauto's een parkeergele genheid te geven bij het stadhuis. Daarvoor zal de stoep aan de zijde van het stadhuis worden ver breed zodat daar een soort erf on tstaat. Als er geen trouwerijen zijn zal dit erf gewoon als stoep gebruikt kunnen worden. In de Koornbrugsteeg zal in de toe komst een een-richtingsverkeer worden ingesteld in de richting van de Vismarkt. Aan de zijde i de winkels in de steeg zal e laad- Tot de nieuwe indeling is beslotei omdat de wachtende trouwauto' in verband met het daar inge voerde twee-richtingsverkee geen goede parkeergelegenhei( meer hadden. Ook waren e problemen met het openbaa vervoer vanwege de twee bushal tes voor het stadhuis, Bij de nieuwe regeling zullen trouwauto's alleen stoppen vooi het stadhuis om de mensen uit te laten stappen, vervolgens rijden ze door naar het parkeererf. losstrook komen. Op Het bruidspaar en de familieleden verzoek kunnen de fotograaf en een beperkt aantal particuliere voleauto's hier parkeren. Zo zal het parkeererf in de Koornbrugsteeg eruit gaan zien. De ronde trap in de hoek van het stad huisplan is een plan dat nog in be handeling is bij de gemeente. verlaten na de plechtigheden het stadhuis aan de achterzijde en lo pen door de corridor langs het Stadhuisplein naar de trouwau to's. De auto's kunnen dan via dt Vismarkt de steeg uitrijden. Het plan is ontworpen in samen werking met de Leidse trouwau- tobedrijven en de politie. Als het weer het toelaat zal nog vooi 1 februari met de werkzaamhe den worden begonnen. Filmhuis Hel Filmhuis van het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 sluit morgen avond de cyclus over homo seksualiteit af. Dat gebeurt met de vertoning van de film "The Army of Lovers" van Ro sa von Praunheim. De film is een verslag van tien jaar ho mo-acties in de Verenigde Staten. De film brengt onder meer beelden van een mars op Washington, en demonstra ties in New York en San Fran cisco. De voorstelling begint om 21 uur. Vrouwenhuis In het Leids Vrouwenhuis aan de Nieuwe Rijn 20a wordt vanavond de nieuwste film van Martha Meszaros "Just like at home" gedraaid. Het is een film over een man en een meisje, een kind nog, in de ge negenheid die zij voor elkaar voelen en die in hun omgeving vragen oproept. Een psycho logische karakterschets waar in een wederzijdse adoptie moet worden waargemaakt. De voorstelling begint om acht uur en de toegangsprijs is vier gulden. Kijkhuis De cyclus van Duitse speelfilms in het Kijkhuis aan de Vrou- wenkerkkoorstraat 17 wordt morgenavond afgesloten met de film "lm Lauf der Zeit van Wim Wanders. De drie uur durende film gaat over twee mannen die samen een tocht maken langs de Oost- duitse grens en zich voor el kaar beter proberen voor te doen dan ze zijn. Er is één voorstelling die om acht uur begint. Toegangsprijs f 4.50. Taalcursus Eind februari begint de Leidse Volksuniversiteit K&O met een Nederlandse taalcursus voor Engelssprekende bui tenlanders. Het gaat om een soort "stoomcursus" van tien weken. Wekelijks krijgen de deelnemers anderhalf uur les. Die lessen worden gegeven op donderdagochtend van 9.30 tot 11 uur. Voor het volgen van de cursus is een goede kennis van de Engelse taal vereist. Geïnteresseerden kunnen zich aanmelden bij K&O, Oude Vest 45 in Leiden. Voor inlich tingen tel. 071-141141. Leidse raadsleden willen vervolg-onderzoek: LEIDEN - Er moet een ver- volg-onderzoek komen op de risico-analyse van de Leeuwenhoek, een ge bied tussen de Plesman- laan en de Wassenaarse- weg in Leiden. Dit was de conclusie na een verwar de discussie gisteravond tijdens een gecombineer de vergadering van de Rectificatie LEIDEN - In het bericht over de gehandicapten-soos in het buurthuis Morschwijk in de krant van zaterdag jl. is een fout geslopen. De gehandicapten- soos wordt namelijk niet eens in de week, maar eens in de maand gehouden. gemeentelijke commis sies voor financiën, ruim telijke ordening, openba re werken en verkeer en volkshuisvesting in het stadhuis. In de Leeuwenhoek is onlangs in opdracht van de gemeente Lei den, de universiteit en het aca demisch ziekenhuis een onder zoek verricht naar de gevaren van onder andere laboratoria van de Leidse universiteit en een LPG- station in dat gebied voor wo ningbouw. Duidelijk werd dat de commissie leden niet erg goed raad weten met de resultaten van het onder zoek. Bij de commissieleden bestond be hoefte aan meer duidelijkheid over de gevaren in het omstreden gebied. Met andere woorden: is het nu wel of niet gevaarlijk om woningen te bouwen. De samenstellers van het rapport zeiden gisteravond dat ze bewust geen conclusies hebben getrok ken. "Dat is een taak van de op drachtgevers. Het is een politieke keuze om daar al dan niet te gaan bouwen". Het CDA-raadslid Vink sprak van "een onbevredigend gevoel om met een natte vinger een beslis sing te moeten nemen". D'66-raadslid Glaubitz zei dat het rapport "geen aanbeveling doet waarmee mensen uit de voeten kunnen". PPR-man Beijen was van mening dat hier duidelijk een taak ligt voor de gemeente Lei den om een beslissing over de Leeuwenhoek te nemen. "Het is niet aanvaardbaar dat deskundi gen hierover een beslissing ne men, dat moet door de gemeente worden gedaan". 'Als er door de universiteit gevaar lijk onderzoek wordt verricht in de laboratoria in de Leeuwen hoek, dan moeten ze maar naar elders verhuizen", was het PSP- raadslid mevrouw Ponsen van mening. Het PvdA-raadslid Bordewijk vond dat als de gemeente een duidelijk inzicht wil krijgen de andere wijken in Leiden ook moeten worden geïnventari seerd. "Je kunt de risico's dan met elkaar vergelijken. Ik heb de indruk dat dit onderzoek vanuit een verkeerde probleemstelling is verricht het is niet gedaan om te kijken of er huizen kunnen worden gebouwd". De commissieleden vonden elkaar in een voorstel van PPR-raadslid Beijen om te onderzoeken of de risico's in dat gebied wellicht verminderd kunnen worden. PvdA-raadslid Van Aken hier over "De hinderwetvergunnin gen van de universiteit moeten opnieuw worden bekeken". Met het verzoek om een vervolgon derzoek en het bijstellen van de veiligheidseisen voor de Leeu wenhoek zaten de commissiele den op één lijn met een groep van zes Leidse instellingen die om vervolgonderzoek hebben ge vraagd. Die instellingen zijn, zo als we zaterdag al meldden, de Algemene Bond van Ambtena ren-groep RUL AZL, het Komi- tee Iedereen Wil Wonen, de Leid se Studenten Bond, de Stichting Vogelwijk, de Werkgroep Mi lieubeheer Leiden en de Werk groep Veiligheid Gorlaeus. Deze groep denkt bij het verminde ren van de risico's in de Leeu wenhoek onder andere aan het verminderen van de uitstoot van chemisch afvalmateriaal en het zo ver mogelijk van de woonbe bouwing verplaatsen van de op slagplaatsen voor radio-actieve stoffen en afgewerkte chemica liën. Ook het LPG-station in dat gebied zou moeten worden ver plaatst. Overigens is het gebied waarop zo wel de universiteit als de ge meente Leiden aanspraak maken nog niet door de overheid ver deeld. "Den Haag wacht op de reactie van de universiteit over de risico-analyse. Daarna zal het de grond gaan verdelen", aldus wet houder Waal. De universiteit be handelt de risico-analyse maan dag 17 maart in de universiteits raad. 59 LEIDEN - Voor het derde achtereenvolgende jaar wordt in de Leidse Groenoordhallen een "Woon-Ideaal-Beurs" ge houden. Van vanavond tot en met zondag 3 februari zullen tientallen stands in het teken van "wonen" 10.000 vierkante meter Groenoordhal bevolken. Stands met meubels, keu kens en antiek, maar ook met tapijten, gordijnstof fen, wanddecoraties en exotische kunst. Energiebesp aring thuis is een ac tueel onderwerp dat eveneens op de Woon-Ideaal-Beurs aan de or de wordt gesteld. Zo kunnen de bezoekers een glimp van de toe passing van zonnepanelen op vangen, evenals de winning van elektriciteit via windmolens. Op Uitzetting - De Tweede Kamer zal morgen beslissen over het tijd stip, waarop D'66 staatssecretaris Haars van justitie mag interpelle ren over de uitzetting van het Zuidmolukse jongetje Jurians Syaranamual uit Vaassen. D'66- woordvoerster Wessel-Tuinstra heeft gisteren om die interpella tie gevraagd. de beurs wordt ook gedemon streerd hoe de energie van een open haard ten goede kan wor den gebracht van de centrale verwarming. Voor de tuinliefhebbers biedt de Woon-Ideaal-Beurs de mogelijk heid tot het inwinnen van een (kosteloos) advies voor het in richten van een tuin. De Leidse binnenhuisarchitect Dirk van Berkel zal dergelijke adviezen ook geven, maar dan wat betreft de woning zelf. De openingshandeling van de door 3 Plus/Bureau De Leeuw georga niseerde beurs wordt dit jaar ver richt door tv-presentator Fred Oster. Vanavond om zeven uur zullen cavia's, die luisteren naar klinkende namen als Sjaak Swart en André van Duin, uit naam van een aantal bezoekers hun weg zoeken naar huisjes die van prij zen zijn voorzien. Een aantal beursbezoekers zal dan ook met een prijs naar huis kunnen gaan. De openingstijden van de Woon- Ideaal-Beurs zijn vandaag van zeven uur tot half elf, donderdag tot en met zaterdag van twee tot vijf uur en van zeven uur tot half elf en zondag tenslotte van twaalf tot vijf uur. LEIDEN - Een inspraakavond voor bewo ners en bedrijven uit de Pieterswijk is gis teren op niets uitgelopen. Meer wonen, minder cafés, meer voetgan gersgebieden en minder verkeer. Dat zijn in het kort de belangrijkste punten die staan in het ontwerp-bestemmingsplan voor de Pieterswijk dat vorige week door de gemeente werd gepresenteerd. Toch altijd goed voor een avondje bakkeleien zou je zeggen. Er kwam echter weinig te recht van de informatie- en discussie avond die de gemeente in het Waagge bouw organiseerde om alle betrokkenen de gelegenheid te geven hun mening te spuien over de plannen die voor de Pie terswijk zijn gemaakt. De avond leverde vooral een aantal bekende standpunten op: bewoners wezen op de overlast die zij ondervinden van cafés, so ciëteiten en van het verkeer en parkeren in hun wijk. Winkeliers van de Breestraat en marktenroute hekelden het tekort aan parkeerplaatsen en de onbereikbaarheid van de binnenstad voor het autoverkeer. Zowel bewoners en winkeliers brachten hun standpunt gisteravond met verve ten gehore. Grote afwezige was een vertegenwoordiger van de universiteit, hetgeen voorzitter Kamphuis, directeur van de Welzijnsraad, de opmerking ontlokte dat een avond voor bewoners en bedrijven misschien "te volks" is voor de universiteit. Kamphuis zei het jammer te vinden dat er geen lid van het college van bestuur aanwezig was en veronderstelde dat de universiteit een andere positie dan bewoners en bedrijven denkt in te kunnen nemen door hun in breng via dure juristen naar voren bren gen. Later op de avond bood Kamphuis zijn excuses aan voor het geval zijn op merkingen "sarcastisch of kwetsend" zouden lijken. De verschillende belangen die wel naar vo ren werden gebracht hadden toch nog een aardige discussie kunnen opleveren ware het niet dat voorzitter Kamphuis de grootst mogelijke moeite deed het be stemmingsplan te bestempelen als een plan waarin het onverenigbare al met el kaar verenigd was. Elke inbreng die een discussie mogelijk maakte werd daardoor onmogelijk gemaakt en veelal afgedaan met opmerkingen als "prima" en "het is genoteerd". De avond leverde daardoor weinig meer op dan de overbekende reac ties. Een inhoudelijke discussie over belangrijke zaken uit het ontwerp-bestemmingsplan voor de Pieterswijk kwam niet van de grond. De inbreng van organisaties als de Adviesraad voor de binnenstad, het Leids City Centrum en de Stichting Leidse Bin nenstad was en omlijst met de gebruike lijke kritiek. Een aantal zinvolle opmer kingen en suggesties werd niet of nauwe lijks aan de orde gesteld en veel vragen bleven onbeantwoord. Een aantal belang stellenden stelde al gauw vast dat hun in breng geen kans kreeg aan bod te komen of zoals één van de aanwezigen opmerkte: "Ik heb het gevoel dat we gewoon worden ingepakt". Gevolg was dat halverwege de avond de zaal in vlot tempo leeg liep. Re sultaat een mislukte inspraakavond. JAN RIJSDAM LEIDEN - De buurtcomités Maredorp, Pancras-Oost en Noord- vest hebben er bij de Leidse gemeenteraad op aangedrongen om zo snel mogelijk een begin te maken met het veiliger maken van de Hooigracht voor fietsers en voetgangers. Zoals bekend liggen er bij de gemeente plannen op tafel om deze drukke verkeersader in de binnenstad op te knappen en veiliger te maken. De gemeenteraad is inmiddels met deze plannen ak koord gegaan. Zo zullen de fietsers een beschermd fietspad krij gen en zal de hoofdrijbaan door nieuw te planten bomen van fietspaden en trottoirs worden gescheiden. Men hoopt met deze maatregelen, waar het rijk ongeveer 600.000 gulden voor be schikbaar heeft gesteld, een rustiger rijgedrag op de Hooigracht te bereiken. De drie buurtcomités willen nu dat er zo snel mogelijk een begin wordt gemaakt met de werkzaamheden omdat, gezien het grote aantal ongelukken dat op de Hooigracht gebeurt, beveiliging van fietsers en voetgangers een bittere noodzaak is. Wanneer de geplande werkzaamheden niet op korte termijn gerea liseerd kunnen worden willen de buurtcomités dat er diverse noodmaatregelen worden genomen die ertoe zullen leiden dat de Hooigracht veiliger wordt. In hun brief aan de gemeenteraad stellen de buurtcomités als mogelijke noodmaatregelen voor het aanbrengen van waarschuwingsborden zodat automobilisten minder hard gaan rijden, verbetering van de bestaande verlich ting, invoering van snelheidsbeperking tot bijvoorbeeld dertig kilomter per uur en uitbreiding van de werkingsuren van de stoplichten aan de Ir. Driessenstraat en/of plaatsing van knip perlichten bij de brug over de Oude Rijn.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4