Leidse vakbonden bepleiten bouw p arkeergarages Bakkers strijden om hoogste eer Provincie op de tUlM bres voor meer spoorweghaltes Looncontrole week KWJ jaarlijks terugkerend "evenement" Bezorgd over werkgelegenheid GESLAAGD WOENSDAG 30 JANUARI 1980 Op 12 en 13 maart in Groenoordhallen ,EIDEN - In maart zijn de Leidse Groenoordhallen twee dagen lang het domein voor de warme bakkers. Want op 12 en 13 maart worden daar voor de tweede maal de West nederlandse Bakkersdagen gehouden. In de eerste plaats is het een bakkersvakwedstrijd, en in de tweede plaats een vaktentoonstelling, waar allerlei nieu we gebruiksvoorwerpen en snutjes voor de brood- en banketbakker te zien zullen zijn. Maar ook het publiek komt aan zijn trekken. Op diverse plaatsen worden er bakdemonstraties ge geven en bovendien kunnen smulpapen allerlei lekkere zaken bewonderen die door de warme bakkers zijn vervaardigd. De uitgestalde produkten van alledaagse fijne broodsoor ten tot het meest exquise gebak. De bakkersdagen worden offi cieel geopend door de commissa ris van de koningin in Zuid-Hol land, mr. M. Vrolijk. De bakkersdagen, die in 1978 voor de eerste maal in Leiden werden gehouden, trokken toen een klei ne zesduizend bezoekers. Be stuurslid R. L. Groot verwacht er ditmaal flink wat meer, omdat twee jaar geleden een plotseling optredende ijzel een spaak in het wiel stak en de publieke belang stelling nadelig beïnvloedde. In de Groenoordhallen zullen de warme bakkers zich op een spe ciale manier presenteren. Voor de wedstrijden is er een indeling gemaakt in niet minder dan ne gentig klassen. Elf daarvan vallen in de zogenaamde kampioen schapsreeks. De bakkerspatroons of de bak kersknechten die van een des kundige jury de hoogste waarde ring voor hun produkten ontvan gen verwerven het recht om deel te nemen aan de nationale finales die op 14 november van dit jaar in Wageningen wqrden gehouden. Overigens staan de wedstrijden voor iedereen open. De organisa tie, de drie gezamenlijke bak kersbonden in het westen van het land, vinden dat iedereen die iets op bakkersgebied meent te kun nen presteren, mag deelnemen. Op de manifestatie in Leiden zullen Bovendien zullen er inzendingen van sierstukken aanwezig zijn. Bestuurslid Groot: "We hebben al eens schilderijen gehad ge maakt van suiker en chocolade. Daar was Rembrandt een kleine jongen bij". Speciale wedstrijden worden er georganiseerd voor de jeugd die in de drie westelijke provincies van ons land een opleiding voor bakker krijgt. De voorronden worden op het ogenblik op diver se scholen gehouden. Op de bak kersdagen in Leiden worden van die kant meer dan 200 inzendin gen cht. De Stichting Vakopleiding Bak kersbedrijf verzorgt op de mani festatie demonstraties. Waar schijnlijk komen ook de Leidse warme bakkers met een speciale stand naar de Leidse hallen. Als dat doorgaat zullen zij hun pro dukten aan de bezoekers te koop aanbieden. De vaktentoonstelling wordt ge vormd door de inzendingen van een kleine honderd standhou ders. Zij presenteren op de bak kersdagen hun grondstoffen, bakkerijmachines, koelingsap- paratuur, winkelvoorzieningen en bakkerskleding. De Westnederlandse Bakkersda gen zijn voor het publiek op 12 maart geopend van 12 tot 22 uur en op 13 maart van 10 tot 20 uur. I LEIDEN - De vakbond in Leiden is ongerust over de ont wikkelingen in de binnenstad. Men vindt dat er op zeer korte afstand van de binnenstad parkeergarages en meer parkeerterreinen moeten komen. Verder houdt men een pleidooi de laad- en losmogelijkhe- j den in de binnenstad zo min mogelijk aan banden te leg gen. De Leidse afdelingen van CNV en FNV schrijven dat aan de Leidse gemeenteraad. De bezorgdheid van de vakbond richt zich vooral op een vrees voor teruglopende werkgelegen heid. "Als het terugdringen van autoverkeer niet gepaard gaat met het scheppen van parkeer voorzieningen, zoals parkeerga rages, moet ernstig worden ge vreesd voor vermindering van ac tiviteiten en daaruit voortvloeiend een gestadig ver lies van werkgelegenheid", zo schrijven FNV en CNV. "Erva ringen in andere steden wijzen in een dergelijke richting".. Steun De vakorganisaties zeggen een be leid dat is gericht op het autoluw, en op sommige plaatsen autovrij maken van de binnenstad slechts te willen steunen als aan de wen sen van de vakbond wordt tege moet gekomen. Wat de toekomstplannen voor de binnenstad betreft zeggen CNV en FNV dat de schaarse ruimte in het centrum ter beschikking moet blijven van de meest be langhebbenden, en dat zijn de bewoners. Daarnaast voor be zoekers die de beperkte ruimte het meest efficiënt benutten, na melijk zij die te voet, op de fiets of met het openbaar vervoer ko men. In de brief wordt ook aandacht ge vraagd voor de problemen van het vrachtverkeer. Belemmering van de bevoorrading van bedrij ven leidt volgens de vakorganisa ties tot een forse stijging van de transportkosten. De goederen moeten dan overgeladen worden in kleinere karretjes. De prijzen van de goederen zullen daardoor stijgen wat op den duur nadelig kan zijn voor zowel de consu ment als de werkgelegenheid. De gemeente wordt gevraagd bij de komende behandeling van het verkeerscirculatieplan rekening te willen houden met de opmer kingen die van vakbondszijde zijn gemaakt. ADVERTENTIE Overtuigd "Daarmee willen we niet zeggen dat het centrum onbereikbaar mag zijn voor de automobilist als inefficiënte ruimtegebruiker", aldus de afdelingsbesturen van de vakbonden, die zeggen dat de bereikbaarheid van de binnen stad niet staat of valt met het au tovrij maken van een aantal stra ten. Volgens de vakbonden zijn de meeste automobilisten overtuigd van de behoefte aan een autolu- we, en soms autovrije binnen stad. "Maar dan moet er in de di recte omgeving wel voldoende parkeer- en stallingsgelegenheid worden aangeboden". Verlies Verder wijst men erop dat verlies van werkgelegenheid mogelijk gecompenseerd zal worden door nieuwe werkgelegenheid, die el ders ontstaat, maai dat niet ge zegd is dat toch niet een aantal arbeidsplaatsen verloren gaat. Bovendien is onzeker of de nieu we werkgelegenheid bereikbaar LEIDEN - Het provinciaal bestuur van Zuid-Holland is het oneens met de regeringsbeslissing om in het structuurschema voor verkeer en vervoer geen nieuwe spoorweghaltes op te nemen in Leiden en omgeving. In een brief hebben Gedeputeerde Staten geschreven dat opneming van de haltes De Vink, Leiden- Merenwijk en een station voor de Bollenstreek noodzakelijk is. Opening van de haltes is volgens de provincie nodig om de concur rentiepositie van het openbaar vervoer ten opzichte van het par ticuliere autoverkeer te verbete- In strijd daarmee vindt men de plannen om de frequentie op de "oude lijn, "Amsterdam-Haar- lem-Leiden-Den Haag" te verla gen wanneer de Schiphollijn in bedrijf is. GS vinden bovcndier dat op de Schiphollijn een station Sassenheim moet worden ge opend. Wat de wegenaanleg betreft schrijft de provincie Zuid-Holland dat graag een nadere studie wil over de aanleg van het gedeelte van de rijksweg 11 tussen Alphen aan den Rijn en Bodegraven. Voor het gedeelte tussen Leiden en Alphen aan den Rijn geeft men de voorkeur aan een gefaseerde aanpak. Eerst zouden het stuk tussen Leiden en het industrie terrein in Zoeterwoude en de omleiding rondom Alphen aan den Rijn er moeten komen. Aanleg van een nieuwe weg ten noorden van Leiden vindt men ongewenst in verband met het aantasten van het waardevolle Kagerplassengebied. WAGENINGEN - Aan de Land bouwhogeschool in Wageningen is met lof geslaagd de Rijnsbur ger D.H. de Mooij voor het docto- raal-examen tuinplantenteelt. Landbouwtechniek: J.Th. Otten uit Valkenburg. Economie: C. Lever uit Zoeterwoude. De looncontroleweek van de KWJ, beweging voor werken de jongeren, wordt een jaar lijks terugkerend 'evene ment". Voor de tweede maal in successie zal de beweging van 4 tot 8 februari zo'n week organiseren. Vorig jaar resulteerde een der gelijke actie in de uitgave van een zwartboek, waarin de namen van een groot aantal onderbetalende werknemers prijkten. Dit jaar zal er een landelijke top-5 van de "slechtste" bedrijven worden samengesteld. 4ls tegenhanger van de "pluim", die de werkgevers aan gedienstige en vriende lijke obers willen uitdelen zal nummer één van die top-5 op 12 februari een afgekloven visgraat worden overhan digd. Als de betreffende werkgever daar tenminste in toestemt, want op de burelen van de KWJ prijkt nog de beker die de beweging voor werkende jongeren vorig jaar aan de winnaar had willen uitrei ken. De looncontroleweek spitst zich dit jaar voornamelijk toe op het horeca-wezen. Zo gaat de afdeling Leiden vanavond om zeven uur op pad om l?ij een vijftigtal Leidse en Noordwijkse horeca-onder- nemingen (met name restau rants) folders uit te delen aan jeugdige werknemers. De me dewerkers doen dat in carna- val-kledij. Verkleed als Raad van Elf hopen ze de actie een wat ontspannen indruk mee te geven. Dan is het onderkomen van de KWJ aan de Koppenhinksteeg (telefoon 121139) volgende week maandag tot en met donderdag (van tien tot acht uur) en vrijdag (tot vijf uur) speciaal voor horecawerkne- mers geopend. Maar ook wer kende jongeren uit andere sectoren kunnen dan langs komen om bijvoorbeeld hun loonstrookje te laten controle- Op 5 februari, volgende week dinsdag, houdt de KWJ een speciale thema-avond voor het horeca-personeel. Die avond wordt men name inge gaan op de speciale horeca- cao en op het feit dat werkge vers vaak "vergeten" de nieuwe minumum-jeugdlo- nen per 1 januari 1980) uit te betalen. Aan de looncontroleweek is ook een enquête gekoppeld voor horecapersoneel dat geen ge legenheid heeft zelf naar de KWJ te komen. In de enquête worden zaken als zwart wer ken, het krijgen van kleding geld en onregelmatigheids toeslag aan de orde gesteld. Omdat een groot aantal jonge ren m de horeca part-time (en met name minder dan dertien Vreewijk wil meer controle door politie LEIDEN - Het wijkcomité Vreewijk heeft in een brief aan de commissaris van poli tie haar beklag gedaan over de stijging van het aantal ver keersovertredingen in de wijk. Het vraagt om uitbrei ding van de politiecontrole. Vreewijk, gelegen tussen de Jan van Goyenkade en de Witte Singel, heeft de laatste maanden geregeld last van op de stoep geparkeerde auto's. Ook wordt door automobilis ten vaak de aangegeven rij richting genegeerd. Op de Witte Singel vond op 10 november een dodelijk onge val plaats, maar er wordt nog steeds met grote snelheden gereden, volgens het wijkco mité. Zij meent dat de veilig heid en leefbaarheid in de wijk hierdoor ernstig wordt aangetast. Als oorzaak noemt het comité het vrijwel ontbreken van politiecontrole in de wijk. De KWJ is van plan om ook dit jaar weer in diverse bedrij ven looncontroles te houden. uur per week) werkt hebben zij geen aanspraak op het wettelijk minimum-loon. Vandaar de lijsten in de KWJ- folder met daarin de salaris sen voor 16-23-jarigen bij een vaste, gedeeltelijke of losse arbeidsovereenkomst Zo moet een 23-jarige die vast werkt bij een horeca-onder- neming f428,70 bruto per week verdienen. Iemand van dezelfde leeftijd die in gedeel telijk dienstverband werkt krijgt f 514,44 en de jongere in losse dienst 535,88. Eurocheques gestolen uit brievenbus LEIDEN - Een 32-jange bewoner van een etagewoning aan het Ra penburg heeft tot zijn schrik moeten constateren dat er in de cember tien Eurocheques uit zijn brievenbus gestolen zijn. Gisteren kreeg hij de afrekening van zes Eurocheques: voor een bedrag van 1800 gulden. Mogelijk vindt de ongelukkige etagebe woner eerdaags de afrekening van nog vier (gestolen) cheques in zijn brievenbus. Verblind door sneeuwbal op voorruit LEIDEN - Een 53-jarige Amster damse automobilist werd gis termiddag op de Kagerweg ver blind door de sneeuwballen, die de schooljeugd op zijn voorruit gooide. Hij trapte flink op de rem. Een 53- jarige Amsterdammer, die achter hem reed, knalde hierdoor ach terop. De matenaalschade is vrij groot. De poutie stelt een onderzoek in welke leerlingen de ballen ge gooid hebben.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3