"Ik heb behoefte aan iets anders Doggen: "De jeugd kan mij nog niet verdringen Praeses 'Mancunians' in opspraak Seirawan 'remt' Browne af Wint Jansen na vij ftien jaar voetbal in de Kuip naar Amerika Hoge Raad oordeelt over trans fersysteem WOENSDAG 30 JANUARI 1980 WIJK AAN ZEE (ANP) - De slotronde zal de beslissing van het 42ste Hoogovens schaaktoernooi moeten brengen. De titanenstrijd tussen koploper Seirawan en de als tweede geklasseerde Browne eindigde gisteren in remise. Voor het begin van de laatste partijen, die mor gen worden gespeeld, leidt Seirawan met een halve punt voorsprong op Browne en een vol punt op Kortsjnoi. Kortsjnoi won in de avondu ren met wit van de Neder lander Ligterink en bracht daarmee zijn score uit de laatste vijf partijen op 4,5. In de dertiende ronde speelt Browne met wit tegen Kortsjnoi en moet Seirawan het tegen Sunye opnemen. Van de Nederlanders moest naast Ligtering ook Böhm een nederlaag incasseren. In 27 zetten ging hij tegen de Amerikaan Alburt ten on der. Alburt bleef daardoor opvallend hoog geklasseerd. Kovacevic bleef overeind tegen Timman, die ifiet 6,5 punt uit J2 de beste Neder lander is. De talentvolle Van der Wiel brak zijn partij te gen Sunye in eerste instantie af, maar moest bij de voort zetting zijn meerdere in de Braziliaan erkennen. De uitslagen Van der Wiel (Ned)-Sunye (Bra) O-i, Seirawan (VSt)-Browne (VSt) 'Ai- Va, Kortsjnoi (Zwi}-Ligterink (Ned) 1-0, Biyiais (Can)-Sigur- jonsson (IJsl) Va-Va, Timman (Ned)-Kovacevic (Joe) Va-'/a, Böhm (Ned)-Alburt (VSt) 0-1, Ree (Ned)-Byrne (VSt) Va-Va SPORT Het gevecht om de koppositie van het Hoogovensschaaktoernooi in volle gang .Walter Browne rechts) peinst zich suf, maar kan geen manier bedenken om koploper Seirawan een poets te bakken. Kortsjnoi (achtergrond) heeft het al bekeken. De stand: 1. Seirawan 9,5 punt, 2. Browne 9, 3. Kortsjnoi 8,5, 4. Alburt 7, 5. Biyia- sis en Timman 6,5,7. Ree en Byrne 6, 9. Sunye 5,5, 10. Kovacevic 4,5, 11. Van der Wiel, Böhm en Sigur- jonsson 4, 14. Ligtering 3. Het verloop van de zetten in de partij tussen Böhm en Alburt was als Wit Böhm (Ned) Zwart Alburt (VSt) Aljechin-verdediging 1. e2-e4 Pg&-f6, 2. e4-e5 Pf6-d5, 3. d2-d4 d7-d6, 4. Pgl-f3 g7-g6, 5. c2-c4 Pd5-b6, 6. e5xd6 c7xd6, 7. Lfl-e2 Lf8-g7, 8. 0-0 0-0. 9. h2-h3 Lc8-f5, 10. Pbl-c3 Pb8-c6,11. b2- b3 d6-d5, 12. c4-c5 Pb6-d7, 13. Lcl-b2 Lf5-e4,14. Pc3-a4 Le4xf3, 15. Le2xf3 e7-e6, 16. Ddl-d2 b7- b5,17. c5xb6 e.p. Pd7xb6,18. Pa4- c5 Dd8-h4, 19. Tfl-dl Ta8-c8, 20. Pc5-a6 TfB-d8, 21. a2-a4 Pb6-d7, 22. Lf3-e2 pd7-fB, 23. Le2-fl PfB- e4, 24. Dd2-el Pc6-a5, 25. 12-13 Dh4xel, 26. Tdlxel Pe4-d2, 27. Tal-dl Tc8-c2, wit geeft het op. ROOSENDAAL (GPD) - Het is vaste prik. Elk jaar rond deze tijd komt hij in de publiciteit. En hoe langer dat nog duurt, hoe meer dat in strijd is met de - ongeschreven - wetten van de biljart- sport. Ooit zei Raymond Ceulemans eens dat een topspeler na zijn 50ste een stapje terug moet doen. Jan Dog gen is nu 61. Tegen alle logica in heeft de Roosendaler zich op nieuw kunnen plaatsen voor de finale van de strijd om het natio naal kampioenschap driebanden ereklasse, die vanaf morgen in het Brabantse Rijen wordt ge houden. Hij is in de loop van de jaren wat verziender geworden, maar kan de ballen nog steeds haarfijn aan spelen. Zijn wedstrijdconcentra tie loopt wat terug als de partij lang duurt, maar hij pleegt het niet op een marathonduel te laten aankomen. Vanaf 1970 kampt hij met een vernauwing van de bloedvaten, maar tijdens het spelen heeft hij daar geen last van. Het is onzin om te stellen dat de tand des tijds niet aan Jan Doggen heeft geknaagd. Het is tenslotte ook maar een mens. Maar voor zijn leeftijd oogt de Westbrabander nog altijd zeer vi taal. Zoals hij daar, keurig in het Rak, sierlijk een .jonge" voor zichzelf inschenkt, is Doggen de grijze eminentie zelve. Trots Met gepaste trots vertelt hij over zijn vier nationale driebanden kampioenschappen en vooral over het feit dat hij zich in de laat ste 2P jaren, welgeteld één uit zondering na, steeds onder het „crème de la crème" van de va derlandse driebanders heeft we ten te scharen. „Ik ben ooit wel eens een bejaarde biljarter ge noemd", grinnikt Doggen. „Daarvan zijn ze teruggekomen. Nu heeft Peter de Booy, de voor zitter van de biljartbond, het in zijn voorwoord in het program mablad van Rijen, keurig over een „oudere en rijpere speler". Dat klinkt in elk geval een stuk beter". „Ik vind het bovendien een hele prestatie van me, dat ik er op mijn leeftijd steeds weer in slaag me voor het kampioenschap te kwa lificeren. Vanaf '60 is het me één ROTTERDAM (GPD) - Wim Jansen vertrekt per 1 maart bij Feyenoord. De aanvoerder van de Rotterdamse ploeg gaat na vijftien jaar voetbal in de Kuip zijn heil zoeken in Amerika. Bij welke club hij daar gaat spelen, is nog niet bekend, „maar ik heb al wel contacten gehad met twee verenigingen en die contacten ga ik nu weer aanhalen", zegt Jansen zelf. Die twee verenigingen zijn de Los Angeles Aztecs, waar Rinus Mi- chels trainer is, en de Washington Diplomats. Voor Jansen (33), die om redenen die hij zelf niet nader wil omschrijven, „gewoon weg wil bij Feyenoord", hoeft geen transferbedrag te worden be taald. De 65-voudige internatio nal zal officieel pas aan het einde van het lopende seizoen transfer vrij zijn, maar het Feyenoordbe- stuur besloot gisteravond een stemmig dat de middenvelder ook vervroegd voor niets weg mag. „Vanwege zijn grote verdiensten voor de club", aldus directeur Pe ter Stephan. „Hij had enige tijd geleden al verzocht of hij eerder mocht vertrekken aangezien de competitie in Amerika op 1 april begint, maar daar moesten we eerst wel even over nadenken. Gezien zijn verdiensten hebben we gemeend hem niet te mogen tegenhouden.. Hij mag weg, mits hij vóór 7 maart een contract heeft met een Amerikaanse club". Jansen: „En dat zit er dik in. Na vijftien jaar heb ik Zwikstra weg bij Telstar VELSEN (GPD) - Ton Zwikstra legt aan het einde van dit seizoen zijn functie als voorzitter van de Velsense eerste-divisieclub Tel star neer. De Telstar-praeses acht na 15 jaar de tijd gekomen plaats te maken voor een ander. Ton Zwikstra, die eind '78 na een controverse rondom de shir treclame zijn positie als finan cieel deskundige van de KNVB kwijtraakte, heeft het bestuur gisteravond van zijn voornemen op de hoogte gebracht. Als opvolger wordt genoemd pen ningmeester Klaas Groen. hoefte aan wat anders. Amerika was daarbij op dit moment de enige mogelijkheid" Gesust Intussen is de onrust bij Feyenoord gesust. Het voltallige bestuur van de Rotterdamse club slaagde er eerder op de dag in de meeste spelers te overtuigen van het feit dat de berichten over de zes voet ballers die zouden worden ver kocht slechts op geruchten be rusten. Van de direct betrokkenen legden Jan Peters, André Stafleu en Jan van Deinsen (Richard Budding was niet aanwezig) zich volledig neer bij de bestuursuitleg. René Notten kost het nog enige lichte twijfel - alleen Gerard van der Lem bleef zijn.wantrouwen be houden. De vleugelspits, die heeft aangekondigd aan het eind van het seizoen te willen vertrek ken bij Feyenoord ("maar dat is niet alleen hierom") was niet he lemaal tevreden gesteld. "Ik vraag me nog steeds af hoe dat bericht in de wereld is gekomen. Het bestuur heeft me er wel van overtuigd dat het niet uit die hoek komt, maar er zijn ook andere mensen binnen de organisatie bezig. En wat dat betreft, blijf ik het allemaal vaag vinden". Voor de overigen werd die vaag heid gisteren weggenomen, al behield Notten dan zijn lichte twijfel. Na het tweede gesprek, waarbij behalve de betrokken spelers, Ben Wijnstekers en aan voerder Wim Jansen, ook het be stuur plus trainer Jezek en direc teur Stephan aanwezig waren, legde Notten uit waarom. "Ik kan niet van het ene op het andere moment mijn standpunt wijzi gen. Daar heb ik tijd voor nodig. Maar ik moet wel stellen dat de bestuursleden voor honderd pro cent eerlijk overkwamen. Zij hebben ons zeer duidelijk ge maakt dat de berichten op on waarheden berusten en hebben daarbij gesteld dat ze ook een confrontatie met de schrijver niet uit de weg zouden gaan. Zou uit die confrontatie iets anders blij ken dan zij hadden verteld, dan zouden zij daaruit hun conse quenties trekken. Dat was voor ons erg overtuigend". Ommezwaai Het bleek in elk geval voldoende om de meeste spelers tot een ommezwaai te bewegen. Na het eerste onderhoud van maandag liet de groep zich bij monde van Notten nog scherp wantrouwend uit. Er werd een blok gevormd, voor een paar hoefde het allemaal niet zo nodig meer en het ver trouwen heette verdwenen te zijn. In het tweede gesprek keer de het "geloof' en de zin snel te rug. Niet ongewoon in de wereld van het profvoetbal. Notten, even cryptisch als veelbe tekenend: "Hoewel je vooraf denkt dat je sterk staat, kan een bespreking met de top van Feye noord erg veel veranderen. Daar bij kwam het allemaal erg eerlijk over en bovendien ben ik niet het type dat een half jaar in de bouw gaat werken en dan met hangen de pootjes terugkomt". PAUL DE TOMBE VOETBAL - Voor de vierde ronde van het toernooi om de Engelse voetbalbeker is een wedstrijd ge speeld. Wrexham versloeg in de replay Carlisle met 1-0 en plaatst zich hierdoor in de vijfde ronde tegen Everton. VOETBAL - In de achtste finale van het toernooi om de Duitse voetbalbeker is de wedstrijd 1 FC Köln tegen VFL Bochum ge speeld. Köln won met 2-1 en treft als volgende tegenstander Darm stadt 98, een tweede Ligaclub. WIELRENNEN - De Belg Roger de Cnijf heeft gisteren de tweede etappe van de Ronde van Majorca voor beroepsrenners gewonnen. Roger de Vlaeminck, land- en ploeggenoot van De Cnijf, be houdt de leiderstrui. Hij eindigde in Calvia met een achterstand van een seconde als tweede. WIELRENNEN - Gisteravond had het koppel Horst Schutz/Roman Hermann leiding in de Zesdaagse van Kopenhagen. René Pijnen was met zijn koppelgenoot Gert Frank tweede. i jaar trouwe dienst bij Feyenoord begint Wim Jansen (hit. 65-voudige international heeft contacten met Los Angeles Aztecs t Jan Doggen. keer niet gelukt, dat was vorig jaar. Velen dachten toen dat het wel met die ouwe Jan Doggen af gelopen was. Toch heb ik me via een tweede plaats in de voorwed strijden en een eindmoyenne van 1027 nu weer voor de eindstrijd kunnen plaatsen. En ik speel de laatste tijd weer constant boven de 1 en heb in de strijd om de KNBB-beker voor teams, partij en over 60 caramboles in 47,44 cn 38 beurten uitgemaakt. Daarna ben ik eerste geworden in een zo genaamd officieus Europees kampioenschap voor oudere bil jarters, die in de laatste drie jaar niet internationaal zijn opgetre- dën". „Ik speelde daar in Wenen een al gemeen moyenne van 0.936. Ik denk een dergelijk gemiddelde in de komende jaren op basis van mijn routine wel te kunnen vast houden. Zolang mijn gezichts vermogen mij tenminste niet in de steek laat. Biljarten doe ik nog altijd zonder bril en ofschoon ik wat verziend ben, raak ik de bal nog precies waar ik wil, reken Tekenend Pas op 42-jarige leeftijd maakte Jan Doggen kennis met de grote wedstrijdtafel en het drieban- denspel. Het is tekenend dat hij vanaf dat moment niet uit de bil- jarttop weg te denken is geweest. De zogenaamde, „aanstormende jeugd" heeft hem niet kunnen overspoelen. Niet verwonderlijk, afgaande op de zienswijze van Doggen zelf, die van de nieuwe driebandengeneratie geen al te hoge dunk heeft: „Ik heb tot nu toe geen geweldig driebanden- talent kunnen ontdekken. Mis schien komt dat nog. De goede begeleiding en opbouw van Tony Schrau wen zal op den duur onge twijfeld ook in het driebanden door gaan werken. Al is het wel een spelsoort, die met geen ande re te vergelijken is. Ik zeg altijd maar zo, bij het driebanden is slechts één patroon dat regelma tig terugkeert de acquit- stoot". „Het is een bepaalde gave, die je niet kunt leren, maar die je aan geboren moet zijn. Voorlopig moet de jeugd me eerst maar eens zien te verdringen. Ik voel mijn leeftijd op dit moment nog niet als een handicap, mijn gemiddel den wijzen dat trouwens uit. Wel merk ik dat ik achtergesteld word ten opzichte van jongeren als het om invitatietoernooien gaat. Ik word daarvoor de laatste tijd steeds minder uitgenodigd. Zo n oude man spreekt natuurlijk niet meer aan. Misschien denken de organisatoren ook wel dat ik te bejaard ben om er nog iets van te kunnen". LONDEN (ANP) - De voorzitter van Man chester United, Louis Edwards, is maandag: in het ITV-televisie- programma "World in Action" van corruptie beschuldigd. Over "de man die United kocht" werd beweerd dat hij aan de ouders van schooljongens steek penningen heeft be taald. Deze verwijten werden in de uitzending door verschil lende internationals beves tigd. Brian Greenhoff ver klaarde dat zijn ouders in 1969 500 pond sterling had den ontvangen, op voor waarde dat hij lid van Man chester United zou worden. Voor een bedrag van 350.000 pond sterling werd Green hoff vorig jaar door United aan Leeds verkocht. Ook de Schotse international Peter Lorimer zou op vijf tienjarige leeftijd geld ont vangen hebben. Hij hield zich echter niet aan de "voor lopige overeenkomst" en ging bij Leeds spelen. "Toen wilde Edwards", zei Lorimer op de televisie, "die 2500 pond sterling terug hebben. Gewin Volgens de regels van de En gelse voetbalbond is het streng verboden contracten inet spelers onder de acht tien af te sluiten en hen of hun ouders te betalen. Bo vendien werd Edwards ver weten dat hij uit de koop en verkoop van aandelen aan Manchester United persoon lijk gewin had gehaald. In een interview met de "Daily Express" heeft Edwards alle beschuldigingen ontkend. "Ik heb een zuiver geweten en ik ben trots op wat ik voor Manchester United heb ge daan". De 64-jarige voorzit ter heeft een advocaat in de arm genomen om zich van al le blaam te laten zuiveren. De Engelse voetbalbond zei met verbazing te hebben kennis genomen van de tele visieuitzending. Voorzitter sir Harold Thompson was terughoudend in zijn com mentaar: "Voor wij een uit spraak doen, zullen wij een nauwgezet onderzoek naar de beschuldigingen instel len". DEN HAAG (GPD) - Vrijdag zal in het gebouw van de Hoge Raad in Den Haag de cassatie, de uitspraak in hoogste instantie, plaatsvinden van de rechtsgeldigheid van het transfersysteem, zoals dat door de voetbal bond wordt gehanteerd. De kwestie rond het transfersysteem is al eerder in de publiciteit gekomen rond de overgang van Arnold Mühren van FC Twente naar het Engelse Ipswich Town. Tweemaal eerder werd Mühren, door het Utrechtse en Amsterdamse hof, in het ongelijk gesteld. Vandaar dan ook de cassatie waar Mühren via de Vereniging van Contractspelers (WCS) een advo caat, Mr. Schellen uit Den Haag, heeft toegewezen gekregen. De rechtsgeldigheid van het Nederlandse transfersysteem is momenteel weer actueel geworden daar ook de Tweede Kamer in afwachting is van het standpunt van de staatssecretaris van CRM, Wallis de Vries,

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13