Binnenskamers T Dollemansrit na mislukte overval '1 Sportbonden massaal tegen boycot R ARP-leden weer aan het werk ■III II I 11 11 I II—I Enquete onder leden NOC Agent bij belegering door hals geschoten MAANDAG 28 JANUARI 1980 PAGINA 7 Politieagent in St. Oedenrode ernstig gewond EINDHOVEN (ANP, GPD) - Een door drie gemasker de en gewapende mannen uitgevoerde overval op een diamantslijperij in Sint Oedenrode heeft za terdagmiddag geleid tot een wilde achtervolging door Oost-Brabant en Noord-Limburg. Bij de overval werd wachtmees ter A. Berkens (59) met een gericht schot door de arm en in de borst geschoten. Hij verkeert nog steeds in zorgwekkende toestand. Na de schietpartij in St.-Oedenrode vluchtten de drie overvallers. De drie overvallers, van wie er een een schotwond in zijn been had opgelopen, vorderden op hun vlucht onder bedreiging van vuurwapens in totaal zeven au to's en beschadigden negen an dere wagens. De rijkspolitie kon vanuit een helikopter de dolle vlucht volgên. Met behulp van aanwijzingen van uit de helikopter konden poli tiemannen uit Den Bosch uitein delijk het drietal arresteren. Dat gebeurde in het Limburgse Well bij de achtste „overstap" die de Aan de sportbonden werd de vraag voorgelegd of men gehoor wil ge ven aan het verzoek van de rege ring geen atleten naar de Spelen in Moskou te sturen. De veertien bonden, die zich tegen een boy cot uitspreken, vertegenwoordi gen de volgende takken van sport atletiek, basketbal, boog schieten, boksen, hippische sport, judo, kano, roeien, schaat sen, schieten, schermen, voetbal, watersport en zwemmen. De bonden, die zich eerst nog moe ten beraden, omvatten de spor ten: gymnastiek, handbal, hoc key, krachtsport, moderne vijf kamp, skiën, volleybal, wielren nen en ijshockey. Deze organisa ties zijn deels nog niet in de gele genheid geweest met hun be stuur te overleggen en deels de mening toegedaan, dat er nog te weinig gegevens bekend zijn om een besluit de Spelen al dan niet te boycotten te nemen. Auto botst op trein: man dood UTRECHT (ANP) - Op een met knipperlichten beveiligde over weg tussen Vleuten en Woerden is zaterdagmorgen een auto tegen de stoptrein naar Leiden gebotst. De bestuurder, de 60-jarige J. Fokker uit Vleuten, kwam hierbij om het leven. Het ongeluk veroorzaakte vertra gingen. Twee intercities moesten terugrijden naar Utrecht. Boven dien kon er op dit traject zeventig minuten lang maar over één spoor worden gereden. Op een eveneens met knipperlich ten beveiligde overweg in Wouw (tussen Bergen op Zoom en Roo sendaal) botste zaterdag een auto tegen een passerende trein. Twee inzittenden van de auto werden zwaar gewond. Eén van hen, de 28-jarige C. Voeten uit Kalmthout in België overleed later op de dag in het ziekenhuis aan zijn verwondingen. overvallers wilden maken. Daar werd de gewonde overvaller, de 27-jarige G. C. uit Tilburg, gear resteerd. Hij werd overgebracht naar een ziekenhuis in Eindho ven. De twee anderen vluchtten de weilanden in maar konden uiteindelijk ook worden aange houden. De 25-jarige K. R., zon der vaste woon- of verblijfplaats, en de 21-jarige F. van E. uit Den Bosch, zijn in respectievelijk het Eindhovense en Geldropse poli tiebureau opgesloten in afwach ting van hun voorgeleiding voor de officier van justitie in Den Bosch. De drie mannen bleken bekenden van de Bossche politie te zijn. Volgens de Bossche officier van justitie mr. Bos kunnen de drie overvallers worden gerekend tot de categorie „zware criminelen". Hij sprak verder zijn lof uit voor de samenwerking tussen de di verse korpsen in de streek die hebben samengewerkt bij de uren durende achtervolging. Van de buit en de vuurwapens was gisteravond nog niets terugge vonden. Een eerste verhoor van het drietal had toen ook nog niets opgeleverd. De overval op de diamantslijperij in St.-Oedenrode begon zaterdag morgen om half twaalf. De vrouw van de bedrijfsleider van de slij- De tegenstanders van een boycot wijzen het verzoek van de rege ring met het argument „te voor barig" van de hand. Men twijfelt ten sterkste aan het nut van een boycot. Daarbij wordt met name de Nederlandse boycot van de Olympische Spelen in Melbour ne (1956) als voorbeeld genoemd. De afwezigheid van de Neder landse atleten uit protest tegen de Russische inval in Hongarije heeft toen geen enkel effect ge sorteerd. Bovendien vinden de tegenstan ders van een boycot het onjuist, dat de sport als politiek speer punt wordt gebruikt. De schade, die aan de sport wordt toege bracht, is groot. Het internatio naal sportverkeer, dat in tiental len jaren moeizaam is opge bouwd, komt op de tochtte staan. Ook menen sommige sportbon den, dat sport en politiek - waar dat maar enigszins mogelijk is - gescheiden dienen te blijven. Het bestuur van het Nederlands Olympisch Comité komt van avond in vergadering bijeen om zijn standpunt („nu nog niet be slissen over een boycot") nader uit te werken. Morgen wordt dat standpunt ter kennis gebracht aan de regering en het parlement. De Tweede Kamer wijdt donder dag een debat aan deze kwes tie. Naast de sportbonden hebben ook enkele politieke partijen zich het afgelopen weekeinde met een eventuele boycot van de Olympi sche Spelen beziggehouden. De adviesraad van D'66 heeft zich za terdag met 21 tegen 13 stemmen uitgesproken voor een boycot door Nederlandse atleten. Ook de CDA-jongeren zijn van me ning, dat Nederland niet aan de Spelen in Moskou moet deelne men. De federatieraad van de CDA-jongeren sprak zich zater dag uit voor verplaatsing of af gelasting van de Olympische Spelen. De PPR daarentegen is fel gekant tegen een boycot van de Olympi sche Spelen. De radicalen ver oordelen weliswaar de Russische interventie in Afghanistan en de verbanning van Sacharov, maar menen dat een boycot het proces van ontspaning en ontwapening in gevaar brengt. perij, mevr. Van der Steen, zag vanuit haar woning hoe een zwar te Volkswagen Golf stopte bij de ingang van het bedrijfsgebouw. Uit de wagen stapten drie ge maskerde en gewapende man nen, die de slijperij binnengin gen. Mevr. Van der Steen, wier man samen met een medewerker in het bedrijf aan het werk was, waarschuwde daarop de meld kamer van de rijkspolitie in Eindhoven. Terwijl twee overvallers de buit (diamanten en bankbiljetten) in hun zakken stopte, dwong de derde de beide diamantslijpers naar het toilet te gaan, met de be doeling hen daar op te sluiten. Door het openstaande raam van het toilet zag hij op dat moment een patrouillewagen van de rijkspolitie aan komen rijden, die vanuit de centrale in Eindhoven naar de slijperij was gediri geerd. De overvaller, die beschikte over een lang vuurwapen - een geweer of een stengun - waarschuwde de twee anderen. Hij schoot vervol gens door de voorruit van de poli tiewagen en trof wachtmeester Bertens in de bovenarm. De ko gel drong door in de borst en zou het hart getroffen hebben als hij niet door een rib van richting was veranderd. De 25-jarige wacht- UTRECHT - Ongeveer 2000 vrouwen hebben zaterdagmiddag in de Utrechtse binnenstad gede monstreerd tegen pornografie. De stoet vertrok even na twee uur op het Domplein en beëindigde de tocht daar ongeveer twee uur later. Er werden leuzen meegevoerd als: „Porno is de theorie, verkrachting de praktijk" en „Vrouwen tegen seksueel geweld" en stencils uitge deeld. De vrouwen zijn tegen porno omdat hierin, volgens henieder respect voor de vrouw ontbreekt, en omdat porno suggereert dat vrouwen het op prijs stellen lichamelijk ten dien ste van mannen te staan. Boven dien menen de vrouwen dat porno seksueel geweld bevordert. De directe aanleiding voor de de monstratie was een serie artikelen in het pornoblad Chick. De schrij ver van de artikelen (tevens hoofd redacteur van Chick) Joop Wilhel mus verklaart hierin de oorlog aan de blijf-van-m'n-lijf-huizen. Dit zijn opvanghuizen voor vrouwen ten hun eventuele kinderen) die door hun man of vriend zijn mis handeld. Deze huizen zitten steeds boordevol en houden hun adressen geheim om te voorkomen dat man nen moeilijkheden komen maken. Ze draaien grotendeels op vrijwil lige krachten. Joop Wilhelmus is nu begonnen de adressen te publiceren, om de hui zen onbruikbaar te maken. Hij be vond zich zaterdagmiddag onder de toeschouwers van de demonstra tie en liet zijn pornoblad aan om standers uitdelen. De demonstratie verliep rustig. De vrouwen lieten zich niet door de aanwezigheid van Wilhelmus pro voceren, zodat deze rustig zijn gang kon gaan. Even dreigden moeilijk heden toen mannen rotjes tussen de demonstrantes begonnen te gooien (zie foto) en naar het fototoestel van een vrouw grepen. Een paar vrou wen werden zo boos, dat ze op de mannen afvlogen. De nog maar nauwelijks begonnen vechtpartij werd onmiddellijk door agenten de kop ingedrukt. Er waren in ver houding veel vrouwelijke agenten op de been. meester Rotteveel, die inmiddels al met getrokken pistool uit de politiewagen was gestapt, schoot daarop van achter de zijkant van het gebouw op de vurende over valler en raakte deze in het on derbeen. De drie overvallers namen daarop met achterlating van de enkele dagen eerder in Eindhoven ge stolen VW Golf de vlucht. Een man, die vlakbij langs de weg zijn Ford Escort stond te wassen, werd gewapenderhand gedwon gen zijn autosleutels af te geven, en met deze wagen reed het drie tal de weg op naar Schijndel. Op de weg naar Schijndel gingen de drie aan de linkerkant van de weg rijden en dwongen op die manier de bestuurder van een gele Ford 1600 tot stoppen. Met het pistool in de vuist werd de man gedwon gen zijn auto af te staan. Zelf moest hij voorover in de sloot langs de weg gaan liggen tot het drietal was weggereden. In deze Ford werd later het vuur wapen gevonden waarmee de wachtmeester in St.-Oedenrode werd gewond. Dat kon worden vastgesteld nadat de overvallers in Erp, op dezelfde manier als eerder op dé Schijndelseweg, de Ford verwisselden voor een groene Chrysler, op gelijke wijze werd daarna in Gemert een brui- DEN HAAG (GPD) - De drie AR- leden in de commissie die het programma van het CDA bij de komende verkiezingen moet vaststellen, prof. Goudzwaard, mr. Aantjes en mevrouw Laning- Boersema, hebben besloten hun werk in deze commissie te her vatten. Zij schortten enkele we ken hun werkzaamheden op uit onvrede met de afloop van het kernwapendebat. Met het weer ter hand nemen van hun werkzaamheden in de pro gramcommissie, volgen de drie ARP ers het dringende beroep dat vrijdag op hen is gedaan door zowel het CDA-bestuur, als het algemeen bestuur van de ARP. Een week eerder had het dage lijks bestuur van de ARP de drie al gevraagd door te gaan met hun werk. ne Ford van de bestuurder over genomen, die daarna weer werd opgevolgd door een groene Re nault in Mortel. Vervolgens werd in Deurne een Ford Granada „in beslag genomen". Rond kwart voor drie bevond deze Ford zich op weg van Venray naar Well, waarbij een smalle brug moest worden gepasseerd. Ondanks het rode verkeerslicht reed de Ford Granada over het bruggetje, waarbij tegemoetko mende wagens bij het passeren werden beschadigd. Uiteindelijk kwamen de overval lers bij de Maas terecht, waar ze drie Duitse vissers onder bedrei ging dwongen de autosleutels van hun wagens af te geven. Van één wagen gooiden ze de sleutels in de Maas; bij de tweede sneden ze twee achterbanden door. Met de derde wagen, een Opel Asco- na, vluchtten ze verder. Bij een kalvermesterij zagen de overvallers een Peugeot 604 staan. Hun poging om deze acht ste verwisseling door te voeren werd hen noodlottig. De eigenaar van de mesterij, die naar buiten kwam, werd gesommeerd zijn autosleutels af te geven. Tegelij kertijd arriveerden de Bossche politiemannen, die er uiteindelijk in slaagden een eind aan de wild west achtervolging te maken. Belangrijkste overweging voor de drie om hun werk te hervatten, is de brief geweest van de vier voor zitters binnen het CDA, waarin kritiek wordt geuit jegens de houding van het kabinet, en met name premier Van Agt. In die brief had onder meer het verwijt gestaan dat het kabinet het eigen voortbestaan belangrijker achtte dan de zaak van de kernwapens zelf. In een verklaring heet het: „Dat zowel het dagelijks bestuur als het partijbestuur van de ARP zich achter de voorzittersverkla ring hebben gesteld, en daaraan de oproep hebben verbonden on ze werkzaamheden in de CDA- programcommissie te hervatten, weegt voor ons zwaar." Goudzwaard, Aantjes en mevrouw Laning vinden in de verklaring DEN HAAG (GPD) - Twee on derwerpen strijden deze week in de Tweede Kamer om de aandacht. Het overheidsper soneelsbeleid van minister Wiegel, die ernstige kritiek te verduren heeft gekregen om dat hij aan de onregelmatig heidstoeslagen van de ambte naren wil komen, en het debat op donderdag over de moge lijke boycot van de Olympi sche Spelen in Moskou, na de inval in Afghanistan en de verbanning van de dissident Sacharov. Het belangrijkste parlementai re gebeuren lijkt deze week „weer eens" betrekking te zullen hebben op het perso neelsbeleid bij de overheid. Vanwege het belang van deze sector is dat eigenlijk wel lo gisch. Nog steeds gelden de ambtenaren immers als trendzetters voor een groot deel van het particuliere be drijfsleven. Ook de recente kortingen op de ambtenaren salarissen doen daar nog niets aan af. Veeleer lijken de ze aanpassingen - gezien het recente economische nieuws - voorbodes van komende ont wikkelingen. Minister Wiegel (binnenlandse zaken) zal het in het debat ze ker niet met zoveel woorden zeggen, maar hij heeft zijn handen meer dan vol met ambtenarenvertegenwoordi- gers als Dutman. Wiegel staat daarbij voor de niet al te ple zierige opdracht het gesprek gaande te houden. Vriend en vijand erkent dat de be windsman zijn taak tot nu toe redelijk goed vervuld heeft. Naast het bekende thema van de kortingen (half procent-stap jes) is daar sinds kort het ver vallen en verminderen van bepaalde onregelmatigheids toeslagen bij gekomen. Vooral groepen als politie, PTT, douane en andere continu bedrijven lijken hier de dupe van te zullen worden. Sommi gen moeten rekenen op een achteruitgang vanf 1300 bru to in een jaar als de plannen worden uitgevoerd. Juist dit laatste is inmiddels door Wie- pel zelf ter discussie gesteld. Zaterdag nog verklaarde hij niet zo'n voorstander te zijn van deze ingrepen, dat het heus niet zo'n vaart zal lopen en dat de voorstellen al stam men uit 1973. Toch lijken deze woorden de betrokkenen nauwelijks overtuigd te heb ben. Daarbij wordt het Wiegel door zijn partijgenoten De Korte en Van Aardenne nog wat moeilijker gemaakt. De eerste kwam vorige week met een ingrijpend voorstel de over heidsuitgave fors terug te dringen. Maar de ambtena ren-bonden zullen de plannen voor het niet-uitbreiden van het aantal ambtenaren, het overslaan gedurende een jaar van tal van promoties en het laten betalen van meer sociale premies door het overheids personeel, heus niet over hun kant laten gaan. Van Aar- denne's verklaring, dat de plannen „meegenomen" zul len worden in het sociaal-eco nomische beraad, lijkt het be gin van nieuwe kortingen te voorspellen Je zou je dus kunnen afvragen of het kabinet op dit punt met twee tongen spreekt. Want nog geen 24 uur na het einde van het loonpauzedebat kwam Wiegel met de nota over de ac tie Werkwinst '80. Dit discus siestuk kent juist als centrale thema het versneld vervullen van vacatures bij de overheid en het aantrekken van nieuwe arbeidskrachten. Vooral dit laatste lijkt haaks te staan op de plannen zoals die door De Korte en Van Aardenne klaarblijkelijk gesmeed wor den. Het versneld vervullen van va catures bij de overheid, met name vacatures die onstaan zijn door regelingen, behoren van de CDA-voorzitters Steen kamp, Van Zeil, De Boer en Van Leeuwen met voldoening terug HILVERSUM (ANP) - ARP-voorzitter Hans de Boer staat nog steeds op het standpunt dat voor de aanpak van de finaneieel-economische problema tiek en een aantal maatschappelijke hervormingen een combinatie van christen-democraten en socialisten de voorkeur verdient. 'Maar de socia listen moeten het wel mogelijk ma ken", zei De Boer zaterdag in VARA's Rooie Haan. Hij wees op de fouten die tijdens de ka binetsformatie van 1977 over en w eer zijn gemaakt. Zowel Den l'yl als Van Agt zullen met hun achterban moe ten nadenken over de fout dat toen bepaalde mensen zo werden ge- „onze bezorgdheid over de wijze van besluitvorming in het parie tot de belangrijkste beleids punten van minister Wiegel. Hiervoor isnu een bedrag van circa 80 miljoen gulden be schikbaar, dat bijeen ge bracht is door de ambtenaren zelf. Deze pot is gevormd doordat het afgelopen jaar de ambtenaren een verplichte af topping van de prijscompen satie meemaakten. Met aan vullende regelingen denkt Wiegel zo'n 7500 extra ambte naren te kunnen aantrekken (de resterende extra 22.500 werknemers waarover de Korte het had, zijn bestemd voor de semi-overheidssec- tor). Terugkeer Achter het spreekgestoelte in de Tweede Kamer keert komende donderdag voor het eerst in vele maanden de socialisti sche ex-minister van buiten landse zaken, Max van der Stoel, terug. Hij is door de PvdA-fractie aangewezen als woordvoerder in het debat dat de Kamer houdt naar aanleiding van de arrestatie en verbanning van de Russi sche dissident Sacharov. Van der Stoel spreekt omdat eerste buitenlandwoordvoer der Relus ter Beek begin deze week naar Rhodesië is ver trokken. In de afgelopen herfst viel Van der Stoel van zijn voetstuk in de fractie, omdat hij het niet eens was met de opvattingen van die fractie over de modernisering van de kernwapens. De ex-minister, die buiten zijn fractie meer gezag lijkt te hebben dan daarbinnen, vond dat de NAVO moderni sering in de toekomst niet mocht uitsluiten als de onder- handeingen met de Russen zouden mislukken. De fractie voelde daar niets voor en me dewoordvoerder Bram Ste- merdink mocht het alleen op knappen. De rimpels binnen de PvdA zijn hierover nog niet helemaal gladgestreken, maar Van der Stoel heeft besloten, nadat hij eerst overwogen had de PvcLA- fractie helemaal te verlaten, heeft hij besloten de strijd binnen de partij en fractie aan te gaan en te proberen met argumenten zijn gelijk te krijgen. Dat hij nu in dit debat over Sa charov en de Olympische Spelen het woord voert, is niet zo opmerkelijk. Van der Stoel geldt in Europa als een van de meest fervente voorvechters van de mensen rechten. De Grieken eerden hem met een naar hem genoemde boule vard, terwijl hij zich in Tsje- choslowakije de woede van het regime op de hals haalde door als minister contacten aan te knopen met vooraan staande leden van de Charta '77-beweging. Kamerradio De luisteraars naar de Kamer radio kunnen morgen na de stemmingen over het loon pauzedebat, de Nota Wad denzee, de Perspectievennota Zuid-Limburg en de begro ting van verkeer en water staat, luisteren naar de twee de ronde van het debat over de begroting van minister An- driessen (financiën) en de be spreking van het overheids personeelsbeleid. Woensdag volgt de begroting van sociale zaken en de afhandeling van de onderwerpen van morgen. Woensdag vindt ook een in terpellatie plaats over de werkgelegenheid bij de Twentse Stoomblekerij TSB in Choor. Donderdag beant woordt minister Van der Klaauw buitenlandse zaken vragen over interneringen in Rhodesie, alvorens de begro ting sociale zaken worden af gehandeld. Ten slotte behan delt de Kamer een grenswij ziging van de gemeente Pur- merend. ment, over de sleer op het con gres in Dronten en over de beje gening van de minderheid der fractie." Uit een onderzoek van het bureau Lagendijk is inmiddels gebleken, dat vooral bij veel ARP-leden ernstige twijfels leven over de voorgenomen fusie. Het onder zoek, waarvan de resultaten gis teren voor de AVRO-radio wer den bekendgemaakt, laat zien dat ruim 60 procent van de ARP'ers voor uitstel van de fusie is. Van de ondervraagde CDA'ers zegt 53 procent, dat de fusie moet doorgaan, 41 procent wil uitstel en 6 procent geeft geen antwoord. Naar partij uitgesplitst, is 76 pro centvan ile KVP'ers voorstander van een fusie, 58 procent van de CHU'ers en slechts 38 procent van de leden van de ARP. DEN HAAG (GPD) - Een ruime meerderheid van de 23 sportbonden, die zijn aangesloten bij het Nederlands Olympisch Comité (NOC), wijst het verzoek van de rege ring om de Olympische Spelen in Moskou te boycotten van de hand. Veertien sportorganisaties zijn tegen een boycot, terwijl de negen overige bonden zich eerst nader willen beraden alvorens een standpunt in te nemen. Geen enkele sportorganisatie stelt zich op dit moment achter het standpunt van de Nederlandse regering. Dat is de uitslag van een bliksemenquête, die de Gemeen schappelijke Pers Dienst waartoe ook deze krant be hoort het afgelopen weekeinde onder de 23 sportbonden heeft gehouden. OSS (ANP) - De 23-jarige agent van politie P. de Kinderen uit Oss is in de nacht van zaterdag op zondag bij de belegering van een ver dachte die zich in zijn kamer had opgesloten door de hals gescho ten. De kogel is terecht gekomen achter het strottehoofd van de agent en kan voorlopig niet wor den verwijderd. De verdachte, de 27-jarige kelner M.V., kon na an derhalf uur onderhandelen en een korte worsteling worden aangehouden. Omstreeks elf uur had de man in Oss een bejaard echtpaar be dreigd met een vuurwapen. Hij was het er kennelijk niet mee eens dat de dochter van het echt paar onlangs een einde had ge maakt aan hun vriendschap. Toen de politie bij de boerderij aankwam waar de verdachte een kamer had gehuurd, bleek dat deze de deur naar zijn woonruim te had geblokkeerd. Toen de poli tiemannen probeerden de deur open te breken, vuurde de ver dachte een kogel af die dwars door een deurpaneel heen in de hals van de agent terecht kwam. Een onderhandelende politieman ging na anderhalf uur naar bin nen om hem te bewegen het wa pen af te geven. M.V. weigerde dat en richtte het vuurwapen zelfs op de agent. Deze zag echter kans het geweer weg te slaan en M.V. te overmeesteren. Een politiemacht van 25 man was zaterdagavond in Zaltbommel op de been om een einde te maken aan een schietpartij. Om half ne gen ontstonden er moeilijkheden in een woning waar acht leden van de familie T. aanwezig waren die ongewenst bezoek kregen van de 31-jarige P. de W. Tussen de families De W. en T. bestaat al een jarenlange vete. Er ontstond een fikse woordenwisseling die uitmondde in een vechtpartij. Tijdens de strijd trok P. de W. plotseling een pistool en schoot de 20-jarige P.T. meerdere malen in de schouders. De rijkspolitie van Zaltbommel alsmede dis trictsrechercheurs uit Nijmegen waren snel ter plaatse. Zij wisten een bloedbad te voorkomen en namen het vuurwapen in beslag.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7