IKnGnEEBi _e/cfee agenda Jongeren samen in één vier-kamerflat Vergadering ouders over middenschool Ruiten bij politiemensen en gemeente Warmond vernield Door rommelmarkt 8000 voor clubs Taxibedrijf mag blijven Moet de middenschool op het Ashram wel of niet worden uitgesteld? Zaterdag cirkelde over deze strijdvraag zelfs een vliegtuigje boven Al phen. ALPHEN AAN DEN RIJN - Boven Alphen cirkelde za terdag een vliegtuigje met daarachter de tekst "Ash ram middenschool 29 ja nuari". Daarmee de aan dacht vestigend op de ex tra ledenvergadering van de oudervereniging voor morgenavond. Die vergadering wordt gehouden op verzoek van een aantal ouders van kinderen in de huidige expe rimenteerklas en de groep "ver ontruste ouders". Achtergrond van één en ander is het advies van het bestuur van de oudervereni ging aan het schoolbestuur om bij het ministerie een uitstel van één jaar te vragen voor het mid denschool-experiment. Daarmee zit het bestuur van de ouderver eniging geheel op de lijn van het ALPHEN AAN DEN RIJN - De PPR in Alphen heeft zich gewend tot de par tijgenoten in de Tweede Kamer, met het verzoek hun invloed aan te wen den om het middenschool-experi ment op het Ashram college dit jaar te laten doorgaan. De Alphensc PPR betreurt de plannen tot uitstel-aanvraag. "De jarenlange voorbereidingen en de daarbij opge dane ervaringen hebben verwach tingen gewekt bij ouders, docenten en leerkrachten van lagere scholen in Alphen en omgeving." schoolbestuur, dat al eerder tot het aanvragen van uitstel had be sloten. Tegenstanders van dat verzoek menen dat uitstel de doodsteek voor het middenschool-experi ment zal betekenen. Het was dan ook één van de tegenstanders van dat verzoek, de groep "verontrus te ouders", die het initiatief nam zaterdagmiddag het vliegtuigje boven Alphen te laten cirkelen. In een brief aan de ouders van de Ashram-leerlingen licht de groep dat toe. De verontruste ouders noemen daarin het besluit van het schoolbestuur om uitstel aan te vragen "een schandelijke be slissing". De groep is vooral ge belgd over het feit dat deze be slissing werd genomen zonder dat de ouders daarbij werden ge hoord. De groep vindt dat de huidige moeilijkheden niet in verband moeten worden gebracht met de start van de middenschool. "On derwijskundig is het Ashram klaar voor die start. Bovendien heeft het onderwijs op school nog nooit onder het conflict te lijden gehad", vinden de verontruste ouders. Zij menen dat het uitstel van de middenschool de verhou dingen binnen de school alleen maar verder aanscherpt. Het schoolbestuur is, vinden zij, dan ook zeker mede-verantwoorde lijk voor een verdere uitbreiding van het conflict. 'Tegen personeelsleden die zich dagelijks voor veel méér dan 100% inzetten, kunnen discipli naire maatregelen genomen worden. Waarom is dat niet mo gelijk bij bestuursleden die zó duidelijk bewijzen, dat zij hun bestuurlijke taak niet naar beho ren kunnen vervullen", zo vragen de "verontruste ouders" zich af. Volgens de verontruste ouders streven schoolbestuur en het be stuur van de oudervereniging na dat het Ashram-college, "nu nog een open katholieke school, wordt afgebroken en zo spoedig mogelijk zal worden omgebouwd tot een traditioneel rooms-ka- tholieke school in de engste zin van het woord". Lezers schrijven Ashram In de afgelopen weken en maanden heb ik regelmatig in deze krant gelezen dat er veel om het Ash ram College in Alphen aan den Rijn te doen is. Eerst gaat het over een schoolbestuur en een direc tie-conflict, dan weer over een oudervereniging die in oprich ting is. Daarna zijn er dan weer elf mensen in het bestuur van die oudervereniging gekozen, terwijl die elf niet echt alle ouders verte genwoordigen. Verder krijg ik de indruk dat er een strijd is over de middenschool, terwijl die school in principe al lang als middenschool was aan gewezen door het ministerie! Het lijkt dat het bestuur van die stich ting bang is voor die midden school. Je zou zeggen, als je dit allemaal leest, dat er nu eindelijk eens ie mand of een instantie zou moeten zijn die iets doet in deze wanorde! MAANDAG 28 JANUARI 1980 Deze school heeft een schoolbe stuur nodig dat inspirerend op- treedt, een schoolbestuur dat aanspreekt bij de mensen en een stimulans is bij de actuele ont wikkelingen daar. Maar deze school heeft blijkbaar een schoolbestuur dat net averechts werkt het bestuur grijpt in tegenstel lingen bij die directie-leden, in plaats van te helpen bij die tegen stellingen; O het bestuur beschuldigt alleen maar allerlei functionarissen dat ze het niet goed gedaan hebben; het bestuur zegt alleen maar "neen" tegen initiatieven om de problemen op te lossen; het bestuur trekt ook nog eens het bestuur van de oudervereni ging aan zijn kant; het bestuur zegt nee tegen een al jaren lang lopend midden schoolplan per 1 augustus 1980; het bestuur zegt "neen" tegen 78 docenten die de middenschool willen. Dat is geen bestuur meer. Dat is wanbeleid! W. den HeetenJ Boekenburg 5, Leiderdorp. WARMOND - De rijkspolitie van Warmond heeft het hele weekeinde gezocht naar de gene die in de nacht van vrijdag op zaterdag ruiten heeft vernield van het ge meentehuis, het politiebu reau en van de woningen van enige politie-agenten. De politie is er echter niet in geslaagd de dader op te spo ren, wel wordt het onderzoek voortgezet. Het motief van de nachtelijke ruitentikker is nog niet bekend. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Witte Singel 1 2311 BG Leiden. Postbus 54, 2300 AB, Leiden. Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgelden uitslui tend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 46,30 Kwartaalabonnement per post f 64.15 Jaarabonnement f 173,70 Jaarabonnement Per post f 245.10 Losse nummers f 0,65 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten. „Uniek experiment" in Voorschoten rond huisvesting van jeugdige woningzoekenden Het Wedde in aanbouw: veel Voorschotenaren kwamen zaterdag kijken hoe het erbij staat met "hun" nieuwe zwembad. In woners Voorschoten bekijken Hel Wedde VOORSCHOTEN - Vele Vooi scho- tcnaren hebben zaterdag gebruik gemaakt van de gelegenheid om de bouwplaats van liet recreatie- bad "Het Wedde" in Voorschoten te bezoeken. Onder hen waren leden van de gemeenteraad, be sturen van zwem- en sportver enigingen en burgers. Enige medewerkers die bij de voorbereidingen en de bouw zijn betrokken, waren zaterdag aan wezig om tekst en uitleg te geven aan de belangstellenden. DEN HAAG/WASSENAAR - De heer Abbink uit Wassenaar mag zijn twee taxi's blijven exploite ren. Dit heeft de procinvie beslist nadat zij een aantal bezwaren van andere taxibedrijven uit Wasse naar in overweging had geno- In 1977 ontving de heer Abbink al een vergunning van de gemeente voor zijn bedrijf, dat hij overnam van een ander. Andere taxibedrijven in Wassenaar dienden een bezwaarschrift bij de provincie in. Zij voerden aan dat de in de gemeente Wassenaar gevestigde taxibedrijven op een goede wijze voorzien in de be hoefte aan taxivervoer. Boven dien zou volgens hen een goede vervoersvoorziening in Wasse naar meer zijn gebaat met ont plooiing van de gevestigde be drijven dan met de komst van een nieuw. De gemeente Wassenaar bracht daartegen naar voren dat van een uitbreiding van het aan tal taxibedrijven 'nauwelijks sprake was. Hond eet kleinvee op OEGSTGEEST - Aan de Rijns- burgerweg in Ocgstgeest zijn vannacht 12 stamboom-kriel kippen en één konijn ten prooi gevallen aan een loslopende hond. De politie heeft de herkomst van de hond nog niet kunnen achter halen, maar heeft wel het oog op een aantal honden dat al enige tijd in de omgeving loslopen. Wereldwinkel wil nieuwe huisvesting VOORSCHOTEN - Het is niet zo rooskleurig gesteld met de toe komst van de huisvesting van de wereldwinkel in Voorschoten. Dit staat in een nota van de Stich ting Wereldwinkel Voorschoten. Negen jaar geleden werd de we reldwinkel opgericht en kreeg als huisvesting de oude winkel in het Baljuwhuis. Met het zicht op de komende restauratie van het Ambachts- en Baljuwhuis raakte de Wereldwinkel die vestiging kwijt. Hoewel de gemeenteraad heeft toegezegd dat zal worden ge tracht mee te werken aan vervan gende ruimte, is tot op dit mo ment nog geen resultaat geboekt. Het gemeentebestuur van Voor schoten heeft behalve het Am bachts- en Baljuwhuis geen ei gendommen in het centrum en de wereldwinkel wil alleen daar een nieuwe vestiging. Volgens wethouder Eveleens zou het beschikbaarstellen van een caravan wel een oplossing kun nen zijn, maar de vraag is waar die moet worden geplaatst. Het raadslid mevrouw Eichhorn wil eventueel een afspraak maken dat in het nieuwe Ambachts- en Baljuwhuis ook ruimte wordt gemaakt voor de Wereldwinkel. De Wereldwinkel zegt in de nota bewezen te hebben Voorschote naren bewust te hebben gemaakt van de problemen die er in de Derde Wereld zijn. De commissie Justitia et Pax Nederland heeft de gemeenteraad gevraagd de Wereldwinkel aan goede huisves ting te helpen. De brief, onderte kend door mevrouw Klompé, is door de raad voor kennisgeving aangenomen met de aantekening dat de gehele Voorschotense ge meenteraad meent dat de We reldwinkel enige steun verdient bij het zoeken naar huisvesting. Inmiddels hebben 650 burgers en 14 Voorschotense organisaties een oproep in die richting onder tekend. Tijdens de eerste grote bijeen komst van de Wereldwinkel in het nieuwe jaar, zaterdag j.l., wa ren onder andere diverse raads leden aanwezig. Met hun aanwe zigheid gaven zij blijk van waar dering voor het werk van deze groep. VOORSCHOTEN - "Als dit experiment met drie indi viduele bewoners op een vier-kamer-flat slaagt, kan dat als uniek voor Ne derland worden be schouwd. Het komt inder daad wel eens voor, dat mensen besluiten om met een aantal bekenden een huis of flat te huren. Maar dat de gemeente een flat beschikbaar stelt waar drie mensen die elkaar te voren niet kenden kunnen gaan wonen, dat is voor ons land iets nieuws". Paul van den Burgh van de Stich ting Jongerenhuis vesting Voor schoten is enthousiast over de wijze waarop men in Voorscho ten het probleem van de jonge renhuisvesting wil oplossen. Hij vertelt trots dat zelfs het ministe rie van Volkshuisvesting belang stelling toont voor het Voorscho tense experiment. Van den Burgh vervolgt "Natuur lijk is het geen ideale oplossing om een vierkamerflat door drie mensen gezamenlijk te laten be wonen. Het is altijd maar afwach ten of de jongeren die zo'n flat gaan bewonen elkaar ook een beetje liggen. Maar het is wel een snelle manier om de achterstand, op het gebied van woonruimte voor jongeren in te lopen". De drie jongeren die de flat aan de Prof. Èijkmanhof gaan bewonen, zijn hiervoor door de Stichting voorgedragen. Bij de voordracht door de Stichting is erop gelet hoe urgent de woningzoekenden waren en bovendien of de drie bewoners een beetje bij elkaar pasten. "Je kunt bijvoorbeeld moeilijk een student en iemand met een vaste baan bij elkaar zet ten omdat je dan mensen met een geheel verschillende dagindeling bij elkaar zet. Ze zouden elkaar dan maar in de weg zitten", meent Paul van den Burgh. Hoe de bewoners de flat verdelen wordt aan henzelf overgelaten. Ze hebben de mogelijkheid om alle kamers zo eerlijk mogelijk onder elkaar te verdelen, maar kunnen ook één van de kamers gemeenschappelijk gebruiken. Keuken, douche en balkon zijn in elk geval gemeenschappelijk. Aan het eind van het jaar gaat het Stichtingsbestuur met de bewo ners en de gemeente rond de tafel zitten om te kijken wat er van het experiment terecht is gekomen. Het Stichtingsbestuur verwacht dat als het experiment slaagt, er zeker meer vier-kamer-flats voor gemeenschappelijke bewoning zullen worden vrijgegeven door de gemeente. Krakers De Stichting Jongerenhuisvesting Voorschoten is voortgekomen uit de jongeren die in juni 1978 een leegstaande woning aan de Leid- seweg in Voorschoten kraakten. "We vonden dat er toentertijd veel te weinig aan huisvesting voor jongeren gebeurde in Voor schoten en wilden er op zo'n ma nier wat vaart achter zetten", ver telt Paul van den Burgh, een der voormalige krakers. "Die kraak- actie was een succes. De actie zelf was al weer vrij snel afgelopen, maar we hebben tijdens en na de actie gesprekken met de gemeen te gehad, waarin ons is toegezegd dat er meer aandacht aan jonge renhuisvesting zou worden be steed. Voor het huis hebben we toen wel andere bewoners ge vonden, een familie uit Voor schoten, die veel te klein behuisd was". Sindsdien zijn de Voorschotense jongeren door de gemeente ook als gesprekspartner op het ge bied van huisvesting aanvaard. "In het begin verliepen onze ge sprekken nog wel wat moeizaam herinnert Paul zich. "We ston den wat vijandig tegenover el kaar. Dat is ook wel begrijpelijk als je als actiegroep tegenover een gevestigde instelling als het gemeentebestuur zit. Gaande weg zijn we meer aan elkaar ge wend geraakt". Sinds die tijd voeren de woningzoekende jon geren gemiddeld eenmaal per maand overleg met de gemeente. Over het ontstaan van de Stichting vertelt P. den Hartog, sinds twee weken voorzitter ervan, het vol gende: "De gemeente gaf op een gegeven moment te kennen lie ver met een rechtspersoon don Het bestuur van de Stichting be staat uit zeven mensen. Drie van hen zijn woningzoekenden. De rest bestaat uit deskundigen, on der wie iemand van de Algemene Woningbouwvereniging Voor schoten, een vertegenwoordiger van het maatschappelijk werk en van het open jongerenwerk in Voorschoten. Daarnaast heeft het Drie bestuursleden van de Stichting Jongerenhuisvesting Voorschoten v.l.n van den Burgh en Ingrid Jansen, secretaris. De Stichting heeft onlangs vi toegewezen gekregen voor gemeenschappelijke bewoning door drie jongen stichtingsbestuur een aantal ge meentelijke en particuliere advi seurs tot zijn beschikking. Sinds de Stichting werd opgericht is er al het een en ander aan jon gerenhuisvesting gebeurd in Loven, bieden en kopen: twee Leiderdorpse clubs werden er dit weekeinde samen 8000 rijker door. nder kleding e LEIDERDORP - Grote belangstelling genoot zater- Alectowaren vele zaken te koopi dag de rommelmarkt die werd gehouden in het clubge- boeken bouw van de Bloemerd. De opbrengst van de rommelmarkt, ruim 8.000 gulden, zal gedeeltelijk worden besteed aan het lustrumfeest. Op de markt, die werd georganiseerd in verband met Een andere deel is bestemd voor gehandicapte padvin- het tweede lustrum van de Leiderdorpse Sportclub ders. Voorschoten. In Bijdorp is be gonnen met de bouw van 22 zo genaamde "Van Dam eenheden". Dat zijn één- en twee-kamer ap partementen, die voor een deel aan bij de Stichting ingeschreven jongeren zullen worden toegewe zen. Bovendien maakte wethou der Marselis op 14 januari in het Voorschotens politiek c afé be kend, dat er in het centrum van het dorp nog eens 30 Van Dam eenheden zullen worden neerge zet. met een losse.verzameling jonge ren te maken te hebben. In april 1979 is toen de Stichting Jonge- renhuisves.ting Voorschoten op gericht met als doel ervoor te zor gen dat Voorschotense jongeren tussen 16 en 30 die in Voorscho ten willen wonen, daar ook de kans voor krijgen". Dat deze kleine woningen ge bouwd worden ziet de Stichting ten dele als een gevolg van haar eigen activiteiten. "We zijn een tijd bezig geweest om een. oude boerderij verbouwd te krijgen", vertelt Den Hartog. "De gemeen te vond dit plan financieel niet haalbaar. Wij hebben gezegd van deze plannen te willen afzien, als er in ruil daarvoor nog een aantal Van Dam eenheden zouden kun nen wnrHon cclu" Daarnaast is de Stichting in sa menwerking met de Landelijke Organisatie Belangengroeperin gen Huishoudens bezig plannen te ontwikkelen om bestaande vier-kamerflats te veranderen in tweekamer-appartementen. "Het onderzoek daarnaar is al een eind op gang. We hopen binnen niet al te lange tijd met de plan nen naar de gemeente te kun nen", meldt Den Hartog. Het gaat om 25 vier-kamerflats, die dan in 50 tweekamer-appartementen worden veranderd. "Sommige gemeentelijke instel lingen hebben het gevoel dat de jongeren aan het voordringen zijn op het gebied van huisves ting, maar het ligt eerder zo dat er een grote achterstand moet wor den ingehaald. Daar zijn we nu mee bezig". Den Hartog tot slot "Volgens een rapport van de overheid zouden in 1990 zestig procent van de woningzoeken den uit één- en tweepersoons huishoudens bestaan. Op die ontwikkeling moet nu al worden ingespeeld". Maandag Leiden - Gesprekcentrum - Vrouwe kerkchoorstraat 17, film: "Die Ehe der Mark i 23 t De Regenboog - De Kopermolen, Me- renwijk, voorlichtingsavond, vrouwen in de overgang, 20 uur. Rosenburch - 5 Meilaan 71, feestmiddag bejaarden sociëteit Zuidwest, 14.30 u 17.30 uur. Stadhuis - cie beroepschriften, 9.20 u Stadhuis - cie algemene bestuurlijke aangelegenheden, 2U uur. LAK-theater - kindervoorstelling be- wegingsgroep Din: Poppelepee", 15 Ontmo' Leidse rechtswinkel - ma. woe-ochtend van 10-12.30 uur, di en do-avond, 18.30-20.30 uur. Leiden noord dienst centrum, Van Hogendorpstraat, 19-21 Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 25 jan. tot 1 feb. door. Haven apotheek, Haven 18, tel: 120085 en apotheek Beker, Kempenaerstraat lb, Oegstgeest, tel: 153274. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel: ten noorden van de Rijn 134604. tel. ten zuiden van de Rijn 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. - ge zondheidscentrum Berkenkade, Lei derdorp, tel: 410131, spreekuur ma t/m vrij van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel: 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum v.d. Waalslaan, tel: 4641. Warmond - Zr. A. van Looyen-v.d. Wilt Merellaan 22, tel: 02522-11454.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2