Leiden glijdt in slotfase bij Amstelveen onderuit: 77-75 Fides Pacta uit malaise na zege op Oost-Arnhem Dames van Foreholte zorgen voor sensatie Trotters weerstaat Germaan CEES CHRISTIAANSE UIT SELECTIE BIJ DANAÏDEN MAANDAG 28 JANUARI 1980 SPORT SPORT SPORT SPORT Irritatie over optreden van arbiter Kleersnijder AMSTELVEEN - Theo Kinsbergen, de Am- stelveense zakenman alias basketbal- coach/fanaat, had ditmaal goed gegokt. De man die de gouden tijden van het Kin zo van weleer dit seizoen weer wil doen herleven en middels een forse financiële injectie het zooitje ongeregeld van vorig jaar daarom verruilde voor een team van klasse-spelers beschikt maar liefst over drie Amerikanen. Volgens de reglemen ten mag hij er daar slechts twee van laten spelen en dus moet één van de heren elke week het burgermanspak aanhouden. Een tijdje terug, tegen concurrent Donar, viel zijn absolute vedette Owen Wells 'die eer' te beurt. Hetgeen een misrekening bleek te zijn, want Amstelveen verloor. Tegen Parker Leiden, afgelopen zaterdag, moest David Moore toekijken hoe Kins bergen maar eens wat anders probeerde. Met gemengde gevoelens zal de ex-Fri- solspeler later die avond op de fiets zijn gestapt. De combinatie met Wells en Crompton in de gelederen zag namelijk tot ieders verrassing kans om de koploper zijn tweede seizoensnederlaag toe te brengen: 77-75. Joe Kinsbergen, na deze opsteker, verder wil is niet helemaal duidelijk; hij laat daar weinig over los. Hij kan zijn drie Ameri kanen, net als nu, per toerbeurt op de bank laten en zijn keuze afstemmen op de tegenstander. Maar aannemelijker is het dat hij zijn laatste aanwinst Jeff Crompton de tijd wil gunnen om ingespeeld te raken om vervolgens tot een definitief concept te komen. Vanzelfsprekend is daarmee het ploegverband gediend, terwijl het bo vendien de onzekerheid bij zijn drie 'gast arbeiders' wegneemt. Per slot van reke ning is het geen lolletje om, notabene als Amerikaan in Holland, nimmer zeker te zijn van je plaats. Slecht voor het moreel. Hoe dan ook, de twijfels zullen bij de vin gervlugge Moore na zaterdag alleen maar zijn toegenomen. Want zonder hem, maar mét lange man Crompton lukte het Am stelveen om de lijstaanvoerder te klop pen. Iets waar de ploeg ondanks (of des ondanks) zijn aanwezigheid de drie voor gaande malen niet inslaagde. Dat Moore conclusies kan gaan trekken lijkt misschien nog wat voorbarig. Weliswaar kan Kinsbergen best een lange man ge bruiken, maar in hoeverre Crompton bij voorbeeld mede-verantwoordelijk ge steld kan worden voor het Leidse verlies is moeilijk in cijfers uit te drukken. Jeff 'Jumbo' Crompton is namelijk slechts in staat tot het afleveren van één goede speelhelft. Daarna valt dit massieve brok mens (bijna net zo breed als groot) diep terug. Voorlopig echter zal hij het voor deel van de twijfel krijgen, want in zijn goede eerste rondgang liep het overigens zwak en lusteloos acterende Leiden zich te pletter op dit blok waar je letterlijk en figuurlijk niet omheen kunt. Maar in de tweede rondgang, toen Crompton totaal uitgeblust was verdween de voorsprong van 12 punten als sneeuw voor de zon toen Leiden zichzelf werd. Crompton of geen Crompton, Leiden leek zich uiteindelijk nog gemakkelijk naar een zege te gaan spelen, ware het niet dat een ander perso nage plotseling een spaak in het wiel stak. En dat was niet de echte uitblinker van Amstelveen Randy Wiel, maar ene Kleer snijder. Die als hobby het arbitreren van basketbalwedstrijden heeft. Maar die be ter een ander tijdverdrijf kan zoeken. Want hij kan er waarlijk geen fluit van. Zonder te stellen dat Leiden de wedstrijd uitsluitend verloor door toedoen van deze valsfluiter moet toch gezegd worden dat diens optreden dermate veel irritatie op wekte dat van een normaal verloop van een topwedstrijd geen sprake meer was. Uitgerekend op het moment dat de forma tie van Hennie Blom zich via goed en snel basketbal revancheerde voor die ontstel lend slechte eerste helft en na acht minu ten in de tweede rondgang langszij het daarvoor zo superieure Amstelveen kwam (58-58) ging Kleersnijder zich te buiten aan het nemen van de meest kin derachtige en belachelijke beslissingen. Direct de dupe hiervan werden achter eenvolgens Washington, Kip, Woudstra en Pluim die vroegtijdig de bank konden opzoeken, indirect brak dat het ritme. Nog meer woede haalde het autoritaire man netje in het grijs zich op de hals toen hij op een cruciaal moment Ron Kruidhof vol komen ten oprechte met een P opzadelde, juist toen deze Leiden een voorsprong wilde geven. Van de consternatie maakte Owen Wells, die als spelverdeler bij Amstelveen naast Randy Wiel een knappe rol vertolkte, gre tig gebruik om in die turbulente en span nende slotfase zijn ploeg weer op 74-71 te brengen. Maar Leiden, dat ongetwijfeld het duel tegen Cantu nog in de benen moest voelen, vocht met zijn gehalveerde ploeg ongemeen fel terug. Chris Plaat maakte het Wells zo moeilijk dat deze van de zenuwen de bal verloor en het verschil was, met nog 50 seconden te gaan één punt. Giddings, zwak in de eerste- maar sterk in de tweede helft, maakte vervol gens een P op de uitgebluste Crompton die slechts één van de twee vrije worpen benutte. Leiden had daarop nog 21 secon den de tijd om er een verlenging uit te slepen. Geheel in de lijn van de zo emotio neel verlopen laatste minuten kon de ploeg echter niet de zelfbeheersing op brengen om het karwei nuchter te klaren. Waardoor Amstelveen won. Zonder Moore. AD VAN KAAM Scores Leiden -Bruinsma 18, Giddings 17, Plaat 14, Woudstra 13. Amstelveen - Wiel 24, Wells 17, Fopma 15, Crompton 11. LEIDEN - In de competitieduels van de Leidse korfbalverenigingen vielen afgelopen weken weer nuttige overwinningen en gelijkespelen te noteren. Fides Pacta behaalde een duidelijke overwinning op Oost Arnhem. Grote man in de Fides ploeg was ongetwijfeld Ronald van der Velde, die een dubbele hattrick voor zijn reke ning nam. )e Danaïden sleepte één punt uit het duel tegen VEC. Uitblinker was Adrie van Nierop, die als wisselspeler de achterstand van De Danaïden (5-7) wegschoot. Pernix verraste vriend en vijand door koploper Excelsior te ver slaan. Ons Eiland is weer hele maal terug in de race om de titel in de tweede klasse. Lijstaan voerder Albatros liet twee punten liggen. Fides Pacta - Oost Arnhem 14-8 (6-3). De "acht" van Jan Hensen hebben er geen gras over laten groeien. Duidelijker kan de wil om Overgangsklasse!- te blijven niet worden aangetoond. Oost Arnhem werd door Fides Pacta weer teruggezet in de groep "de gradatiekandidaten", en als alles zo loopt zoals coach Jan Hensen heeft uitgestippeld, zal de Leidse ploeg over drie weken nog een viertal punten aan haar totaal hebben toegevoegd. Het treffen tussen Fides en O. Arnhem stond duidelijk in het teken van degra- datiezorgen. Beide ploegen speelden erg ner veus, Dik Onderwater's eerste schot bijvoorbeeld ging in plaats van naar de korf richting verde diging, terwijl Oost Arnhem in de beginfase meer op de grond lag dan op de benen stond. Wie wel het beide benen op de grond bleef staan was Ronald van der Velde. De lange, soms traag lijkende aanvaller is juist in wedstrijden waarin de zenuwen de boventoon vieren de rust zelve. Hoe belang rijk zo'n speler kan zijn ervoer Oost Arnhem. Na vijf minuten spelen zette hij de Arnhemmers al op een 2-0 achterstand. In de tiende minuut vergrootte hij Fides voorsprong tot 4-1 en vlak voor rust gooide hij bij wijze van toeval de bal in de korf (6-3). Ook in de tweede helft bleek zijn in breng goud waard te zijn. Terwijl hij zelf voor 9-4 zorgde bracht hij Diet Rijsbergen in stelling (11-7) juist toen Oost-Arnhem aan een offensiefje bezig was. Niet alleen zijn optreden was natuurlijk be slissend voor de uiteindelijke overwinning. Jacqueline Vel- thuyzen groeide eveneens in deze wedstrijd naar nog grotere hoog te, maar zag dat niet beloond met een doelpunt. Wel scoorden ver der nog: Conne Carree, Dick On derwater 2x, Hennie Piket en Wim Piket 3x. in een wedstrijd waarbij verder geen sprake was van fraai korfbal en dat het vol gende scorebeeld vertoonde: 1-0, 2-0, 2-1, 3-1, 4-1, 2-5, 5-3, 6-3, rust, 7-3, 8-3, 8-4, 9-4, 9-5, 9-6,10-6, 10-7, 11-7, 11-8, 12-8, 13-8, en 14-8. De Danaïden - VEC 7-7 (2-2). De wissel die coach Gerard Bos in de laatste vijftien minuten van de wedstrijd pleegde, bleek na af loop een gouden greep geweest te zijn. Het inzetten van de schiet grage, maar zuiver mikkende Adrie van Niero betekende dat de Leidse ploeg nog een punt over hield aan dit povere treffen. Zo wel De Danaïden als het Voor- burgse VEO zagen geen kans om iets wat aantrekkelijk korfbal heet te zijn, binnen de 5 Meihal te brengen. Het als los zand opere rende De Danaïden kwam in de eerste helft slecht twee maal tot scoren en omdat VEO ook niet meer dan twee keer de korf wist LEIDEN - De basketballers van Nijssen Trotters hebben afgelo pen weekeinde hun mogelijke fru straties naar aanleiding van het onnodige verlies tegen koploper SOVB er uitgelopen, c.q. er uitge gooid. In een eenzijdig duel werd De Germaan met 102-85 in de Vijf Meihal verslagen. De Amsterdamse eerstedivisionist beschikte tegen de Trotters niet over Tuinstra, die op dat moment bij het duel tegen P/Leiden op de Amstelveen-bank zat. Maar ook zonder hem zou De Germaan geen kans van slagen hebben gehad. Daarvoor speelden de Leide- naars te overtuigend. Coach Ben van Cleef, die niet de beschikking had over de geblesseerde Frank Kales gunde zijn overige spelers de nodige speelminuten. Daar door kwamen bijna al zijn pu pillen in de dubbele cijfers. Scores: Pley 15, Kop 14, Berendsen 13, Maassen en Moer er 12, Lam ping en R. Paulides 10, P. Pauli- des en Ruyssenaars 8 punten. P/Leiden De dames van Parker Leiden maakten door met 38-85 te win nen, duidelijk dat het verschil tussen de top en degradatiekan didaat nummer één, Werkendam, erg groot is. De eerste helft verliep voor de Leidse eerstedivionist.die samen met Juventus de meeste aanspraak op promotie naar de ere divisie maken, wat moeizaam (16-36), maar na rust stoomden de pupillen van Rob de Vries door naar een royale 38-85-zege. Topscoorsters: Miriam van Schaaik 22, Ineke van Laken 16, Mardeth van Gennip 15 en Rosalien van de Laan 12 punten. LILeiden Luba verloor zeer verrassend de streekderby tegen MSV (103-87). De Leidenaars acteerden ver on der hun kunnen, terwijl de Noordwijkse opponent een van hun betere wedstrijden van het seizoen speelde. Bij de ploeg van Jan van Bemmelen waren Ton Kallenberg (19) en Geert van Zandwijk (17) het productiefst. Blitz Blitz herstelde zich van de onver wachte nederlaag van vorige week door Gym-nova met 69-57 te verslaan. De Voorschotense rayontweedeklasser miste Peter de Weijs terwijl Sjaak Westrate in de pauze uitviel. De laatste werd echter uitstekend vervangen door coach Van Litsenburg, die in de tweede periode voor vijftien pun ten zorgde en in de slotfase de zege veilig stelde door drie keer ach tereen raak te schieten. LEIDEN - De strenge trainingsregeling bij De Danaïden (per cyclus van vier trainingen, driemaal verschijnen) heeft zijn eerste slachtoffer: Cees Christiaanse. Nadat hij drie maal eerder niet in de basis heeft kunnen optreden, door te weinig trainingsbezoek, heeft de Leidenaar te kennen gegeven niet meer voor het eerste van De Danaïden te willen uitkomen, omdat zoals hij zelf zegt, door zijn werk niet aan alle trainingen kan deelnemen. Een mil dere opstelling ten aanzien van deze regeling wordt voorlopig niet noodzakelijk geacht door zowel Bos als de technische com missie van De Danaïden. Eveneens ten grondslag voor het zich niet beschikbaar stellen, ligt een nog onuitgesproken menings verschil tussen hem en Bos over de spelwijze van Danaïden. te vinden was de ruststand slechts 2-2. Direct na rust kwam De Danaïden in moeilijkheden, die hoe meer de wedstrijd opschoot grotere vormen aannam. Bij 4-7 greep coach Bos in. Eerst ruilde hij Leon Brouwers in voor Adrie van Nierop en vervolgens Simon Boot, die de opengevallen plaats van Cees Christiaanse verdien stelijk had opgevuld, voor Eric Peters. Beide invallers beantwoordden aan de verwachtingen. Eric Peters hield de verdediging goed geslo ten, terwijl Adrie van Nierop De Danaïden van 5-7 naar 7-7 schoot. Voor de overige treffers zorgden: Hennie Devilee 2x en Bea Schrama 3x. Eerstklassers. In de uitwedstrijd tegen Excelsior verraste Pernix vrienden vijand door met 7-8 te zegevieren over de lijstaanvoer der. Pernix speelde een goede wedstrijd en zag bij rust al een verdiende 4-5 score op het bord prijken. In de tweede helft liepen de Leidenaars uit tot 5-7, waarna Excelsior tot 7-7 ophaalde. Het laatste wapenfeit was voor Per nix 7-8. Doelpunten: Alice Tiele- man, Kees Brokaar, Kees Hor- tensius. Wil v.d. Kooy, Agnes de Rooy en Kees v.d. Kraan 3x. De Algemene leed in Rotterdam een terechte nederlaag tegen OSCR. Op de spekgladde vloer van de Energiehal konden de Leidenaars zich niet staande houden. Bij rust was de schade nog beperkt tot 4-2, maar na de wisseling liep OSCR toen de Al gemene tot 7-6 was genaderd weer naar 12-7 uit. Ondanks dat het toen met de Leidenaars beter ging, had OSCR bij 12-9 het juiste antwoord voor het Algemene of fensief: 13-9. Doelpunten: Ruud 3x, Wim van Vliet 3x, Martin Fi- lippo, Bert Molloy en Sanny Rusman. Zuiderkwartier kwam in Dordrecht tot een nipt gelijk spel op Quick (8-8). Invaller Ruud v.d. Mark ontpopte zich als ver dienstelijk aanvaller en kwam in totaal drie maal tot scoren. De eerste helft die met een 4-4 stand was geëindigd, werd vervolgd met een nog even zo schotloze tweede aanval als in de eerste helft. Pas in de belangrijke eind fase kwam Zuiderkwartier's tweede aanvalsvak tot scoren. De 8-6 achterstand kon zodoende nog net op tijd worden wegge werkt. Overige doelpunten: Toos van Dam 2x, Rens Henzen, Wil de Wit en Dcrk Jan de Kreek. Tweedeklassers. Door de over winning van Ons Eiland op Kwiek (5-11) en de nederlaag van lijstaanvoerder Albatros zijn de Leidenaars weer helemaal terug in de race om de titel. Met slechts één punt achterstand op Albatros en met de directe confrontatie over drie weken hebben de Ei landbewoners uitstekende pa pieren. De ploeg van Piet Weer- heim heeft zijn goede vorm weer te pakken en kende geen genade voor Kwiek. Bij rust was het pas 1-4, maar in de tweede helft werd Kwiek geheel onder de voet ge lopen. Doelpunten: Barrie van Duin 2x, Wim Nijenhuis 4x, Rob Hasselbach 2x, Huib Hasselbach 2x, en Julia Arnoldus. Crescendo kwam zaterdag tegen ONDO niet tot winst. Op belang rijke momenten kwamen de Lei denaars niet tot scoren, zodat na 60 minuten spelen een onnodige 9-7 nederlaag op het wedstrijd formulier moest worden inge vuld. Doelpunten: Louis Kok 3x, John Huigsloot 2x, en Marlies Brouwer 2x. In de Derdeklasse behaalde Fluks een belangrijke overwinning op RWR 11-7 en speelde Velocitas gelijk tegen SEV (8-8. GERT GRESSIE LEIDEN - Wat eigenlijk niemand meer verwachtte halverwege de competitie, zal dan misschien toch gaan gebeuren. Foreholte, door de insiders in de hand balwereld betiteld als een goede eerste divisie-ploeg, maar een die dringend veijonging behoeft om de zolang be geerde stap naar de eredivisie te ma ken, is lijstaanvoerster HMS nu tot op een simpel puntje genaderd. En HMS moet dat ene puntje, als de Utrechtse formatie tenminste niet nog een keer uitglijdt, verdedigen in Voor hout. Zoals de zaken er nu voorstaan lijkt Foreholte net op tijd in vorm te zijn gekomen voor een sterke finish en zakt HMS daarentegen weg. Gisteren was het feest in de sporthal in Voor hout. Een volle bak, begeleid door een fors blazende boerenkapel, zorgde voor een geweldige sfeer en Foreholte wilde de feeststemmingniet bederven. Onder aanvoering van de twee routiniers in de Voorhoutse gelederen, Nel Geer- lings en Hannie Boskamp (die goed werden gesecondeerd door een vooral vanuit de hoeken trefzekere Mariëtte Siera) werd het pittig spelende Quick'20 met 13-10, rust 9-5, geklopt. In het Foreholte-duel groeide Carla van der Zalm naar grote hoogte. Zij stopte twee break-outs en 1 strafworp en was ook op de overige, verwoede pogingen van Quick een solide sluit stuk van de defensie). De doelpunten kwamen gisteren defensie. Foreholte van Nel Geerlings 8, Hannie Boskamp 3, en Mariette Siera 2. Niet alleen Foreholte boekte gisteren winst. Ook de andere vertegenwoordigster van de Leidse regio in de landelijke eerste klasse, het Stompwijkse HVS, bleef overeind. In Leidschendam kon het Limburgse Heel de technische en tac tische meerderheid van HVS tot de rust redelijk intomen (4-2 voor de pu pillen van Jan Mackaay) maar na de hei*vatting bleek zelfs het Brabantse scheidsrechterskoppel Schuurman/ Van Lingen de nederlaag voor Heel niet te kunnen voorkomen. Want er werd wat geduwd, getrokken en ge haakt aan de Limburgse cirkel zonder dat de fluitisten anders dan een ver manende vinger opstaken. Wel werd het nog 5-5, maar de gelijkma ker bleek de prikkel die HVS nodig had om echt afstand te nemen. Met een geweldig spelende Lenie van der Bosch - uitgenodigd voor de selectie training voor de A-ploeg in het sport centrum Papendal op 9 februari a.s. - ging HVS onstuitbaar naar een 9-5 sco re. Daar wist Heel nog maar één treffer tegenover te stellen: 9-6. De HVS-doelpunten kamen van Sjanie Waayer, 2, Antoinette Lexmond, Ma rijke Luyten 2, Lenie van der Bosch en Ank van der Bosch 3. In de derde divisie won MMO met 14-8, rust 8-6, van Ancora 2 en speelde Oase, zonder de geblesseerde Margret Brugman en Corrie Strijk, gelijk tegen UVG, 4-1 voor met rust, eindstand 6-6. Omdat in de eerste helft ook Gerrie Hoogenboom met een blessure moest afhaken, had Oase maar één wissel op de bank en dat bleek in de tweede helft niet op te vangen. Temeer daar ook in deze wedstrijd de arbitrage van het koppel Barends/Koolmees te wensen over liet. Met name op het punt toepassen van de voordeelregel. De arbitrage liep giste ren als een rode draad door het wed- strijdgebeuren. MMO, dat royaal zege vierde, was al evenmin bereid de recht sprekers binnen de lijnen van het eti ket "goed" te voorzien. En aangezien de winnende ploeg meestal geneigd is om de storende arbitrage met het zoet van de overwinning weg te spelen, zegt dat wel iets. Levert de regio Leiden soms te weinig scheidsrechters? Dat kan zo zijn, maar er zijn andere manieren om dat manco onder ogen te brengen. Bij Oase kwa men de doelpunten van Helma Stigter en Gonnie van der Geest, ieder 2, Adri van der Meer, Margret Vol water en Jo se Elsgeest. In de afdelings eerste klas se moesten de dames van Northa bui gen voor koploopster VELO. Geen Watenngse dank dus voor het in pakken van de concurrente HEC door Northa vorige week. Met de rust leidde Velo, dank zij enkele onnodige fouten in de Northa-defensic met 6-3. Die marge werd nog uitgebouwd, 18-6 voor Velo. De heren van HW'70 hadden in Voor schoten het niet complete Kwiek Sport met een nederlaag kunnen confronte ren. Gezien de stand op de ranglijst zou dat een welkome vermeerdering van het puntentotaal zijn geweest. Nu werd het ondanks een sterke tweede helft, rust 10-6 voor Kwiek Sport, op de val reep 14-13 voor de Hagenaars. En als gisteren de Voorschotenaren met een wrange nasmaak huiswaarts zijn ge keerd, vanwege de arbitrage, dan zal dat ook voor de gelukkige winnaars stellig begrijpelijk zijn. Overigens zou de Voorschotense forma tie, hoe dan ook zeker een puntje heb ben kunnen vasthouden als in de slot fase van de wedstrijd (na 13-13), de bal langer in eigen gelederen zou zijn ge houden. In de afdelings derdeklasse wonnen de dames van Olga/Saturnus met 18-9, rust 4-4, van de HVS-reser- ves en was HW'78 oppermachtig te gen Duinoord 2, rust 4-8, eindstand 6-0. Bij de heren bleef Rijnsoever ongeslagen tegen SOS 2, rust 7-7, eindstand 15-13, verloor Oase van de reserves van Kwiek Sport, rust 8-18, eindstand 13-15 en scoorde MMO er driftig op los tegen Wings 3, rust 17-8, eindstand 34-15. De dames van Rijnsoever verlo ren in de vierde klasse van MMO 2, rust 8-2, eindstand 3-4 en de heren van Fo reholte van Quintus 6. rust 7-9, eind stand 12-16. De heren van HVS speel den gelijk tegen Hermes 5, rust 6-6, eindstand 13-13. FRANK BONTE

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19