Champagne voor schaaktalent Yassir Seirawan 'Ongezonde' opwinding bij damstrijd Hennie Stamsnijder fietst zich bij absolute wereldtop Leidenaar Bronstring nog op kop Bij grootmeesterresultaat v. kovacev!c Bronzen plak bij WK-veldrijden MAANDAG 28 JANUARI 1980 SPORT SPORT SPORT SPORT WIJK AAN ZEE (ANP)-Voor Yassir Seirawan is gisteren in Wijk aan Zee champagne geschon ken. Zijn overwinning op Kovacevic in de tien de ronde bracht hem, met nog drie wedstrijden te spelen, op 8V2 punt. Een grootmeesterresul taat, zijn tweede. Die score van de lijstaanvoerder in het toernooi is indrukwekkend. Slechts Kortsjnoi heeft het twaalf jaar geleden beter gedaan. Hij begon toen met acht en eindigde als indrukwekkend winnaar met twaalf uit vijftien. In de twee ronden van het week einde kwamen acht partijen tot een beslissing en dat tekent de strijdlust van de deelnemers, die gestimuleerd lijken te worden door de negentien-jarige jeugd wereldkampioen Seirawan. De in Israël geboren Amerikaan is in weerwil van zijn indrukwekken de voortrekkerswerk nog lang niet zeker van de eerste plaats. Zijn landgenoot Walter Browne blijft hardnekkig volgen op slechts een punt afstand en Kortsjnoi, die 6V2 punt binnen haalde, is ook nog in de race. Jan Timman heeft de kopgroep in zich gekregen door vier overwin ningen op rij en hij lijkt weer kandidaat voor een van de zeven prijzen, die van 6000 gulden voor de winnaars tot 1500 gulden voor nummer zeven lopen. Veel meer nationale vreugde levert de strijd in Wijk aan Zee niet op. Hans Ree, die zaterdag nogal hardhandig door Timman werd teruggewezen, zal de begeerde 81/ 2 punt niet halen, al scoort hij nog altijd 50 procent. Met Van der Wiel gaat het zorgelijk en Böhm noch Ligterink mogen de illusie hebben de staartgroep te verla ten. Het is duidelijk dat er we zenlijk verschil bestaat tussen de groep van internationale groot meesters en de toch pittig ge schoolde nationale meesterklas se. De uitslagen van de tiende ronde zijn: Van der Wiel-Browne 0-1; Suny- Ligterink Va-'/s; Kortsjnoj-Kava- cevic 1-0; Biyiasis-Alburt 0-1; Timman-Byrne 1-0; Böhm-Ree 1-0. De stand na tien ronden is: 1. Seirawan (Vst) 8V2 pnt., 2. Brow ne (VSt) VI2 pnt., 3. Kortsjnoi (Zwi) 6V2 pnt., 4. Alburt (VSt) en Timman (Ned) 5*/2 pnt., 6. Ree (Ned) en Biyiasis (Can) 5 pnt., 8. Byrne (Vst) en Sunye (Bra) 41/* pnt., 10. Kovacevic (Jsl) en Böhm (Ned) 4 pnt., 12. Van der Wiel (Ned) en Sigurjonsson (IJsl) 3llz pnt., 14. Ligterink (Ned.) 2'/2 pnt. Rusland De schaakploeg van de Sowjet- Unie is in Skara Europees kam pioen geworden. In de zeven tiende en laatste ronde versloe gen de Russen Joegoslavië met 5-3. Hongarije werd tweede. Lju- bojevic en wereldkampioen Kar- pov remiseerden, evenals Tal en Gligoric. Als beste schaker kwam de jeugdige Rus Gary Kasparov te voorschijn. Uit zes partijen scoorde hij 5,5 punten. Eindklassement: 1. Sowjet-Unie 36,5 pnten, 2. Hon garije 29, 3. Engeland 28,5, 4. Joe goslavië 28, 5. Bulgarije 27,5, 6. Tsjechoslowakije 26, 7. Israël 25, 8. Zweden 23,5 punten. De overwinning van Seirawan op Kovacevic in de tiende ronde van het Hoogovenstoernooi kwam als volgt tot stand: Wit Kavacevic (Jsl), Zwart: Seirawan (VSt). Pirc-verdediging: 1. d2-d4 g7-g6, 2. e2-e4 d7-d6, 3. Pbl-c3 LfB-g7, 4. Lfl-e2 Pg8-f6, 5. g2-g4 c7-c6, 6. g4-g5 Pf6-d7, 7. h2-h4 b7-b5, 8. h4-h5 h8-g8, 9. h5xg6 h7xg6, 10. Pgl-f3 b5-b4, 11. Pc3-bl a7-a5,12. a2-a4 c6-c5, 13. d4-d5 Pd7-b6, 14. c2-e4 Ke8- d7,15. Pbl-d2Tg8-h8,16. Thl-gl Kd7-c7, 17. Tal-bl Th8-h3, 18. b2-b3 Dd8-h8, 19. Pd2-fl Pb8- d7, 20. Lel-f4 Pd7-e5, 21. Pf3xe5 Lg7xe5, 22. Lf4xt3 Dd8xe5, 23. F2-H3 Lc8-d7,24. Ddl-c2 De5-d4, 25. Tgl-g2 Th3-hl, 26. Tg2-f2 Dd4-h8, 27. 13-f4 Dh8-h4, 28. Tal-dl f7-f6, 29. g5xf6 e7xf6, 30. e4-e5 f6xe5, 31. f4xe5 Ta8-f8, 32. e5xd6+, Kc7-b7, 33. Le2-d3 Tf8- e8+ Wit geeft het op. Jeugdwereldkampioen Yassir Seirawan drinkt ontspannen een glaasje jus d'orangeNa zijn gewonnen partij tegen Kovacevic kon hij aan de champagne beginnen. DEN HAAG - De Leidse dammer Evert Bronstring heeft zijn kop positie in de voorrondestrijd van het nationaal damkampioen schap behouden. In groep twee boekte hij remise tegen Van Har ten. Bronstring kan na acht ron den bogen op een puntentotaal van 13. In groep één onderging de stand eveneens geen verandering. Lijstaanvoeder Clerc kwam een deling overeen met Boulonois en heeft een punt voorsprong op het duo Boerenpoot en Bies. De Was senaarder Vermin, die Beeren- poot een punt afdwong, staat op een gedeelde vijfde plaats. Hij bezit acht punten. LEIDEN - Een beperkt programma ten spijt was opwinding zaterdagmiddag troef bij het Leids damkampioenschap. Slechts twee par tijen stonden op het programma. Huisman moest aantreden tegen De Jonge, terwijl Van Egmond Noordoven moest bekampen. Bo vendien waren de troostronden uitgesteld, omdat de Katwijkse deelnemers zonder uit zondering een toernooi in Zegveld hadden geprefereerd. Als daarbij nog wordt gevoegd dat Joop Bur gerhout een vrije dag had en Jan Fase zijn partij tegen Louis de Frankrijker al vooruit had gespeeld, dan wordt het duidelijk dat de ambiance zaterdagmiddag gering was. Van daar dan ook dat Fred Noordoven van oor deel was dat zijn partij tegen Van Egmond best naar een latere datum kon worden ver schoven. Hij stapte daarom naar wedstrijd leider Noort en vroeg om uitstel. Noordoven had als ondersteuning van zijn verzoek om opschorting van zijn partij een sterk argu ment in handen. Hij voerde aan dat zijn aan wezigheid als begeleider van een aantal Was- senaarse jeugddammers dringend gewenst was bij het Leids sneldamkampioenschap. Noort vond het verzoek van Noordoven re delijk, al gaf hij die laatste wel te verstaan dat alle betrokken dammers zich met dit voorstel akkoord moesten verklaren. Vandaar dat Noort zaterdagmiddag een soort opiniepeiling onder de aanwezige dammers hield. Alles wees er vervolgens op dat de ge plande partijen, gezien de uitslag van die stemming, verdaagd zouden worden. Totdat Albert Huisman zijn veto daarover uitsprak. Die dammer maakte er geen geheim van de schijven wèl in beweging te willen brengen. Wat overigens niet gebeurde, omdat zijn te genstander Frans de Jonge zich plotseling wegens ziekte afmeldde. Waarna Huisman op zijn beurt weer de nodige twijfels over de ernst van die ziekte koesterde en later op de een of andere reden aannemelijk wist te ma ken dat De Jonge had ingeschreven voor het bovengenoemde toernooi in Zegveld. Die 'wetenschap' was voor Noort voldoende om Huisman tot reglementair winnaar van de partij Huisman-De Jonge uit te roepen. Een beslissing, waar niet aan te dokteren viel, maar die, zoals achteraf bleek, allesbehalve 'gezond' was. Want wat Noort niet wist, was dat Katwijk een vervanger voor De Jonge naar Zegveld had gestuurd WETZIKON (GPD) - De ontspannen indruk die Hennie Stamsnijder vrij dagmiddag bij de laatste training van het wereldkampioenschap veldrij den voor beroepsrenners wekte, was al een voorteken. De bronzen me daille die gisteren losjes rond de hals van Nederlands beste veldrijder bungelde, was de concrete bevestiging van Stamsnijders groei. Geen wonder eigenlijk, dat Hennie Stamsnijder, net als winnaar Roland Libo- ton, met opgeheven armen de kalklijn in het Zwitserse Wetzikon passeer de. Intens gelukkig met de bronzen medaille, mocht de Enterse cou reur constateren dat hij tot de ab solute wereldtop behoort in een Amateurs: wanprestatie WETZIKON - De afgang was voorspeld; maar niettemin wa ren de cijfers schrikbarend en pijnlijk. Toen de Belg Fritz Sa- ladin al uitgebreid was gehul digd als de nieuwe wereldkam pioen veldrijden bij de ama teurs, rolde Berry Zoontjens als eerste Nederlander over de eindstreep. Bij de eindafreke ning werd de jeugdige Tilbur- ger op de 25e plaats genoteerd, op ruim vijfeneenhalve minuut van Saladin. Jan Harings, de laatste jaren nochtans aange duid als een talent, vond zich terug op de 32e plaats (achter stand: 7 min 7 sec.); Hans Steekers reed zoals hij dit sei zoen al meermalen deed, belab berd dus: 39e op meer dan een ronde. Wil Brouwers, de enige Nederlander die zich enigszins met de top kon melen, haakte halverwege af na een valpartij. Zie hier de trieste balans die het Oranje-kwartet zaterdagmid dag op de glijbaan van Wetzi kon opbouwde. discipline die tot de moeilijkste van het wielermetier mag worden gerekend. Hennie Stamsnijder bewees gisteren op de spekglad de omloop van Wetzikon dat hij in zekere zin uniek is binnen de internationale wielerwereld. De laatste jaren behoorde hij op de baan tot de top, vorig jaar werd hij Nederlands kampioen op de weg en gisteren kroonde hij zich achter Rolan Liboton en Klaus- Peter Thaler tot 's wereld derde veldrijder. Coureurs met een dergelijk veelzijdige conduite staat vindt men niet veel, en juist daarom was het mondiale titel gevecht in Wetzikon de bevesti ging van Stamsnijders rooskleu rige toekomst. In meerdere opzichten was het we reldkampioenschap gisteren van speciale betekenis. Voor het eerst sinds 1975 moest de Zwitserse cross-elite genoegen nemen met een plaats op de tweede rang. Terwijl Liboton, Thaler en Stam snijder zich uitgebreid lieten fê teren, beleefde met name vier voudig wereldkampioen Albert Zweifel de grootste desillusie van zijn carrière. Voor eigen publiek moest de rossige Zwitser toege ven op het Westeuropese trio, en daarmee bevestigde Zweifel On gewild het lang heersende ver moeden. Liboton, Stamsnijder en Thaler zijn hem in pure klasse voorbijgestoken, al houden zijn routine en persoonlijkheid Zwei fel nog enigszins overeind. Toch v. ilde niemand na afloop van een aflossing van de wacht spre ken. Zelfs Roland Liboton, de overtuigende nieuwe wereld kampioen, hield zich op de vlak te. „Zweifel is nog niet voorgoed verslagen. Hij blijft nummer één sprak de toch vaak hooghartige Belg. Een mening die Zweifel zelf min of meer onderschreef. „De toekomst gaat gewoon verder. Ik trek alleen een andere trui aan als ik ga fietsen". In de beginfase mocht Zweifel zich nog de gelijke wanen van zijn op ponenten. Nadat het viertal Libo- ton-Thaler-Stamsnijder-Zweifel vanaf de start het initiatief had genomen (later voegde Frisch- knecht zich enige ronden bij het kwartet), bleek Hennie Stam snijder de zwakste van de vier. Met name in de stijle afdaling van de eerste heuvel verloor Stam snijder constant terrein. „Ik was de langste van de vier en derhalve in het nadeel, het gevolg was dat ik telkens in die afdaling en in de scherpe bochten terrein moest prijsgeven. Natuurlijk, hel was mijn parcours niet, maar inmid dels ben ik zo ver dat ik daar niet meer over klaag", luidde Stam snijders plausibele verkla ring. Uiteindelijk bleek het geenszins een nadeel voor de Twentenaar dat hij elke vorm van risico uit sloot. Een keer ging Stamsnijder onderuit, notabene op een recht stuk. Deze val stond echter in geen verhouding tot de buitelin gen van Thaler en Zweifel. Ten slotte waren die immers beslis send in dit uitermate beoeiende wereldkampioenschap. Juist nadat Stamsnijder het door De drie beste cijclecrussers van de wereld in actie. Up de foto v.l.n.r. De Westduitser Thalerdie tweede zo wereldkampioen, de Belg Liboton en de Nederlander Stamsnijder, die een bronzen plak zou pakken. zijn val ontstan* gat van tien se conden had gedicht, maakten Zweifel en Thaler kennis met de Zwitserse aarde. Liboton zag zijn kans en verdween met nog twee- ëneenhulve ronde voor de boeg pijlsnel uit het zicht van zijn met gezellen. Stamsnijder zette de achtervolging in, maar het gat was inmiddels te groot. Ook de hulp van Thaler mocht niet ba ten. terwijl Zweifel op zijn beurt al blij was dat hij het wiel van het Nederlandse-Duitse koppel kon houden. Het pleit echter wel voor Roland Liboton, dat hij een der gelijk klasserijk drietal achter zich kon houden. De Belg bewees dat hij niet ten onrechte wel eens wordt betiteld als de nieuwe Eric de Vlaeminck. Soepel koersend hield Liboton de kloof met Thaler-Stamsnijder- Zweifel rond de 20 seconden, om met een brede glimlach als eerste onder het finishdoek door te gaan. Op dat moment mochten de soms potsierlijke uitgedoste Zwitserse toeschouwers nog ho worden, de latere pen op een medaille voor „hun" Albert Zweifel. Vlak voordat de renners vanuit het veld de weg op keerden, Verijdelde Zweifel im mers met behulp van Thaler een aanval van Stamsnijder. De Twentenaar over dat moment: „Ik wilde als eerste de weg op draaien, dat was de enige kans op zilver. Daarvoor moest ik Zweifel en Thaler passeren, maar zij slo ten mij in, waardoor ik enige me ters verloor op Thaler". Hoewel Thaler natuurlijk een bete re sprinter is, bleek tijdens de koers dat de fors stijgende weg naar de finish Stamsnijder bij zonder goed lag. Van het top- kwartet maakte hij immers de sterkste indruk op de geasfal teerde wegstijgingen. Stamsnij der „Thaler was echter te ver weg. Zweifel pakte ik toen luj wilde schakelen. Meteen knalde ik er op de grote plaat langs Thaler kon ik niet meer inhalen, hoewel ik bijna nog aan het wiel kwam". Niettemir was die bronzen me- PROFS 1. Roland Liboton (Bel) 1 uur 1 min 17 sec, 2; Jhaus-Peter Thaler (Wdl) op 19 sec, 3. Hennie Stam snijder (Ned) zelfde tijd, 4. Al- bert Zweifel (Zwi) op 22 sec, 5. Peter Frisehknecht (Zwi) op 1.25, 6. Erwin Lienhard (Zwi) op 2.20, 7. Andre Gerland (Bel) op 3.04, 8. Robert Vermeire (Bel) op 3.43, 9. Alex Gerardin (Fra) op 4.15, 10. Gilles Blaser (Zwi) op 4.36. AMATEURS 1. Fritz Saladin (Zwi) 21.4 km in 1.00.59, 2. Andrzej Makovski (Pol), op 21 sec, 3. Gregor Jaro- zevski (Pol), op 27 sec, 4. Carlo Lafranchi (Zwi), op 32 sec, 5. Die ter Ubing (Wdl), op 39 sec, 6. Franco Yagneur (Ita), op 1.32, 7. l'lli Muller (Zwi), op 1.41, 8. Yvan Messelis (Bel), op 1.56, 9. Yito Titano (Ita) 2.06,10. Paul de Bi.1 u uer (Bel), op 2.11. daillc al een prestatie van for maat. Waar Kees van der Wereld en Ilcinier Groenendaal („Ik viel al in de eerste afdaling, anders had ik bij de beste tien kunnen komen") en Barry Adema zich met respectievelijk een 11e, een 12e en een 24e plaats tevreden moesten stellen, behaalde Stam snijder als eerste Nederlander een medaille bij het WK-cycle- cross voor beroepsrenners. De Enternaar lijkt zijn grenzen nog niet te hebben bereikt. Wellicht was dat met een fors aantal lucra tieve contracten, de grootste winst die voor Stamsnijder aan het WK-brons kleefde.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17