Brons van Ria Visser doorbreekt grauwheid Jos Valentijn stopt Kampioen Franz Klammer niet naar Lake Placid Van der Lende en Uilkema „geslaagd Jensen en Gustafson pakken titels bij de jeugd Anett Pötzsch evenaart Sjoukje Dijkstra Bobber in ziekenhuis maandag 28 januari 1980 SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT DAVOS (GPD) - Van de grote groep Nederlanders die in Da- vos heeft getracht alsnog een plaatsje te bemachtigen op de olympische lijst, lijken twee in hun opzet te zijn geslaagd. Het KNSB-bestuur, dat tijdens de wereldkampioenschappen voor junioren voltallig in Assen verbleef en zich voortdurend telefonisch op de hoogte hield van de resultaten in Davos, liet blijken onder de indruk te zijn gekomen van de prestaties van Sies Uilkema en Sijtje van der Lende. Officieel wilde de KNSB niet de namen prijsgeven van de kan didaten die vanavond worden voorgedragen bij het NOC, maar de reacties van de bonds- officials waren veelzeggend. Uilkema, tijdens de nationale kampioenschappen afgevallen voor de kernploeg, oogstte waardering met twee goede 500- metertijden. Sijtje van der Len de slaagde in de ogen van de KNSB-bestursleden in haar herkansing door op de 1500 me ter Beth Heiden uitstekend par tij te geven. Rolf Sibrandy zou alleen een kans hebben gemaakt indien hij Yep Kramer in een rechtstreëks duel op de 10 kilometer had ver slagen. Het kernploeglid won de tweestrijd echter en verze kerde zich zodoende van een startpositie in Lake Placid op deze afstand. Eerder was hij al voor de 5 kilometer aangewe zen. Ook voor Ina Steenbruggen was haar laatste test beslissend. De KNSB wilde alleen voor haar pleiten indien er een scherpe tijd, in ieder geval be neden 4.50, uit zou rollen. Aan gezien dat niet gebeurde, zal de KNSB slechts twee nieuwe kandidaten voordragen. Mocht het NOC de aanvraag honore ren, dan bestaat de Nederlandse schaatsploeg in Lake Placid uit zes rijders en vier rijdsters. Te weten: Lieuwe deJ3oer, Bert de Jong, Hilbert van der Duim, Sies Uilkema. Piet Kleine, Yep Kramer, Haitske Valentijn, Ria Visser, Annie Borckink en Sij tje van der Lende. Voor de 1000 en 1500 meter (he ren) zijn in Davos nationaal sprintkampioen Jan van de Roemer, Ron Ket, Frits Schalij en Hermanus Moek afgevallen. Van der Duim zal op grond van zijn prestaties in Zwitserland worden toegevoegd aan de 1000 meter, terwijl sprinter Bert de Jong zich waarmaakte op de 1500 meter. De definitieve in vulling van de vacante plaatsen (op iedere afstand mogen drie rijders per land deelnemen) zal gebeuren na overleg tussen chef de mission Bram Leeu wenhoek en de bondscoa- ches. Na tien jaar schaatsen aan de top ASSEN (GPD) - Schaatssprinter Jos Valentijn heeft besloten zijn carrière te beëindigen. Eerder al gaf zijn echtgenote Haitske te kennen na de Olympi sche Winterspelen te zullen stoppen. Jos Valentijn nam zijn besluit na terugkeer uit Davos, waar hü zich niet kon kwalificeren voor de wereldkam pioenschappen over veertien dagen in het Ameri kaanse West Allis. Valentijn: „De prikkel om top prestaties te leveren was in Davos met meer aanwe zig. En als de motivatie weg is, vind ik datje moet stoppen". Gedurende tien jaar heeft de nu 27-jarige Valentijn als sprinter van zich doen spreken. Hij was drie maal Nederlands kampioen en had vele jaren de nationale records op de sprintafstanden in handen. In Davos moest hij na zeven jaar afstand doen van de beste 500-metertijd. internationaal springen zijn klasseringeribij de we reldkampioenschappen van 1973 (tweede) 1977 en 1978 (beide keren vierde) eruit. Vier jaar geleden miste hij de wereldtitel in West-Berlijn door drie valse starts op de laatste duizend meter. Hij verloor voor de Olympische Spelen zijn amateurstatus na in 1973 een halve wedstrijd als prof verbonden te zijn geweest aan de voormalige WISO. ASSEN (GPD) - In een schaatsjaar waarin tot dusverre de armoede de boventoon heeft gevoerd, is ieder Nederlands suq- ces een gekoesterd ge schenk. Met haar derde plaats op het mondiale juniorentoernooi in As sen doorbrak Ria Visser daarom de grauwheid waaraan de Oranje-ploe gen internationaal ten prooi zijn gevallen. Haar klassering betekende welis waar geen verbetering ten op zichte van het vorig jaar, maar hoe somber zag het er voor de 18- jarige Zuidhollandse twee weken geleden niet uit? Haar plezierige olympische perspectieven vielen in duigen door de mokerslag die de Nederlandse damesploeg collectief trof bij het WK in Ha- mar. De schade blijkt door Ria Visser bliksemsnel te zijn gere pareerd, want op de lange afstan den bleef ze in het spoor van de sterke Noorse Bjorg Eva Jensen, die bijna net zo gemakkelijk de wereldtitel greep als de Zweedse favoriet Tomas Gustafson bij de heren. Met een starter die de vervelende consequenties van zijn taak niet uit de weg gaat, zou Ria Visser het eindklassement van het toernooi trouwens niet hebben gehaald. De Nederlandse vinger aan het startpistool haalde slechts één keer de trekker over toen ze na twee valse starts op de 1500 meter ook de derde maal te vroeg ver trok. Het tweede schot, dat on herroepelijk tot diskwalificatie had geleid, bleef echter achter wege. „Ik heb geluk gehad", gaf Ria Visser naderhand ronduit toe, „maar het geluk is met de dommen, moet je maar den ken". Risico Onverantwoord veel risico nam ze ook bij het vertrek van de 3000 meter. Met Jensen aan haar zijde was ze in gedachten al bij de eer ste slagen in de buitenbocht en bewoog andermaal twee keer te vroeg. Haar start was toen wèl volgens de regels. De razendsnel vertrokken Noorse, die in Harrtar deze afstand won en dus tot de echte wereldtop behoort, dwong Ria Visser tot grote inspanning om niet dadelijk het contact te verliezen. Ze doorstond deze be proeving knap, en dat was nadat ze de vorige week in Davos ook al het nationale record scherper had gesteld, een hele geruststel ling. Ria Visser bleef daarom een van de schaarse, zo niet de enige Neder landse troeven in Lake Placid. Maar dat de concurrentie groot is, demonstreerden ten overvloede de Amerikaanse zusjes Sarah en Mary Docter, die Ria Visser bui ten de medaille-uitreiking hiel den voor de 1000 meter. Mary Docter, even jong als de Neder landse, wist zelfs Jensen te passe ren, hetgeen de Amerikanen, die eraan gewend zijn de naam Hei den bovenaan te zien, nóg rooskleuriger olympische voor uitzichten oplevert. Zinnen Op de 1500 meter hield Ria Visser de „Docters" wèl achter zich, terwijl de achterstand op Jensen nog kleiner was dan op de langste afstand. Hieruit kan worden ge concludeerd dat de Nederlandse niet uitsluitend haar zinnen hoeft te zetten op de 3000 meter. Ria Vissen „Er wordt inderdaad al tijd alleen maar gesproken over die drie kilometer van mij, maar ik ben er al een tijdje van over tuigd dat de 1500 meter minstens zo goed is". Haar kortstondige terugkeer bij de junioren, in welke categorie ze gezien haar leeftijd trouwens nog twee seizoenen behoort, heeft Ria Visser vooral veel zelfvertrouwen opgeleverd. Opmerkelijk was trouwens de wijze waarop ze werd gecoacht. Ben Scheper- kamp, die Jong Oranje onder zijn hoede heeft, gaf wel haar ronde tijden aan, maar de schema's wa ren vastgesteld door marathon schaatser Rien de Roon, de per soonlijke trainer van Ria Visser. Deze trad voor iedereen zichtbaar als souffleur op. Dit duidde op weinig vertrouwen in Scheper- kamp, want als Ab Krook, de ver antwoordelijke man van de da mesploeg, aan de kant van het ijs vertoeft, bemoeit De Roon zich niet met de gang van zaken. Scheperkamp had in feite maar één pupil in Assen: de nationale ju niorenkampioene Alie Boorsma. Op de kortste afstand kon de ta melijk zwaar gebouwde rijdster uit Drachten nog redelijk uit de voeten. Voor de rest moest ze met bescheiden klasseringen genoe gen nemen. Toch bleef ze op de 3000 meter voor de eerste maal in Nederland onder de vijf minuten en ook haar 13e plaats hield een vooruitgang in, want bij het vori ge WK drong ze niet tot de beste zestien door. „Bij gebrek aan be ter", zoals Alie Boorsma het met enige zelfkritiek uitdrukte, ziet ze het volgend seizoen toch een kans om in de seniorenkernploeg gekozen te worden. Heren Dat is kenmerkend voor het uitblij ven van nieuwe talenten (Ria Vis ser uitgezonderd) die voor een verfrissing in de vergrijsde selec ties zouden moeten zorgen. Bij de heren is de situatie niet anders. De op de drie en vijf kilometer nog redelijk meekomende Fred van Wiltenburg was als 10e de beste Nederlander, Hein Vergeer verspeelde een beter klassering op de 1500 meter en Fred Rijn- ders, de beste van het trio in het voorseizoen, haalde de top-16 niet omdat hij zijn zenuwen niet de baas kon. Toen wuae Jong Oranje-coach Henk Boer niet van een teleur stelling weten: „Meer had ik ook niet kunnen verwachten. Het re sultaat van de Jong Oranje-rij ders is bovendien beter dan het vorig jaar, want toen kon alleen Wim Pol van de seniorenkern ploeg bij de beste zestien ko men". Er is in Nederland heus wel voldoende talent, zo betoog de de dit jaar debuterende Veen- dammer. Maar er zit structureel iets fout in de opleiding van jonge schaatsers. Boer „Steeds wor den de snelsten gekozen voor Jong Oranje. En dat zijn altijd de oudste A-junioren. Ik heb dit jaar bewust ook C en B'ers gekozen. Die kant moeten we steeds meer op. Een goede opleiding duurt een jaar of vier en het is helemaal geen bezwaar om 15-jarigen kei hard te laten trainen". Speels De Zweed Thomas Gustafson le vert momenteel het bewijs hoe je ook op eigen houtje en met be hulp van Amerikaanse adviezen de top kunt bereiken. Met speels gemak prolongeerde hij zijn we reldtitel en voegde en passant twee nieuwe records aan de re- cordlijsten toe. Gustafson deed dat op de drie en vijf kilometer, die hij zonder noemenswaardige tegenstand won. De grootste kloof ontstond op de 1500 meter, zodat hij ongeacht zijn puntens- core met drie afstandsoverwin ningen, voor de laatste keer als juniorenkampioen kon worden gehuldigd. Alleen zijn sprint viel wat tegen. Een balansverstoring in de twee de bocht werd hem bijna nood lottig. Het kostte hem veel moeite om op de been te blijven, maar gezien zijn overmacht in het ver dere verloop van het toernooi had zelfs een val hem niet kunnen af houden van de ereronde. Die had hij vanzelfsprekend het liefst gemaakt met Sarah Docter, zijn Amerikaanse vriendin, die in As sen constant in zijn nabijheid verbleef. Zij moest het echter af leggen tegen de klasserijke Jen sen, waardoor de toeschouwers in Assen geen getuige konden zijn van een gezamenlijke triomf tocht van de schaatsende versie van Romeo en Julia. Thomas Gustafson sloot het voor hem zo succesvol verlopen toernooi af met een nieuw wereldrecord op de 5000 meter bij de junioren (foto links). Op de rechter foto is Ria Vis ser in gesprek met de Noorse we reldkampioene Eva Jensen. CHAMONIX - Franz Klammer, de Olympische kampioen afdaling van 1976, zal zijn titel volgende maand niet kunnen verdedigen in Lake Placid. Klammer is door de Oostenrijkse bond niet opge nomen in de ploeg van acht heren en vijf dames, die naar de Winter spelen gaat. Klammer heeft niet voldaan aan de selectie-criteria die aan het begin van dit winter seizoen bekend zijn gemaakt. De Zweed Ingemar Stenmark gaat wèl naar Lake Placid. Hij won de laatste wedstrijd alpine-ski in Chamonix. De tweevoudige wereldkampioen triomfeerde voor de tweede maal in dit seizoen in Chamonix met een totaaltijd van 121.18 secon den en sloot daarmee een succes vol voor-seizoen af. De Joego slaaf Bojan Krizaj eindigde als tweede en de Oostenrijker Chris tian Orlansky eiste de derde plaats op. Stenmarks grote con current in de strijd om de we reldbeker, Andreas Wenzel uit Liechtenstein, eindigde als tien de. De Pool Stanislaw Bobak won za terdag in Zakopane (Polen) een internationale wedstrijd ski springen die meetelde voor de wereldbeker. In zijn twee spron gen van de zeventig meter-schans kwam hij tot een totaal van 163,5 meter. De Noor Ivak Mobckk werd tweede en de Oostduitser Olaf Schmidt derde. Gisteren werd Bobak tweede achter zijn landgenoot Fijas, die met spron gen van 113 en 113,5 meter de eer ste plaats opeiste. In het klasse ment voor de wereldbeker leidt de Oostenrijker Hubert Neuper (127 pnt) voor zijn landgenoten Vogler(84 pnt) en Groyer(72 pnt). Bij de dames blijft Hanni Wenzel succes boeken. Na haar und- weekse succes in Maribor, won zij gisteren de reuzenslalom in Megeve. De skister uit Liechten stein won beide manches. Twee de werd de Frangaise Pelen en derde de Zwitserse Nadig. In het klassement om de wereldbeker leidt Wenzel met 300 punten voor Annemarie Moser (256) en Nadig (185 pnt). De Zweed Ingemar Stenmark in actie tijdens de slalom voor de World Cup. Hu eindigde als eerste. GOTENBURG (SID/ANP) - De Oostduitse Anett Pötzsch is za terdagavond in Gotcnburg voor de vierde achtereenvolgende keer Europees kampioene kunst- rijden geworden. Met haar vierde Europese titel in successie evenaarde de 19-jarige Anett Pötzsch de prestatie van Sjoukje Dijkstra die tussen 14)60 en 1964 ook vier keer Europees kampioene werd. Na het korte programma kon de titel de Oost duitse al nauwelijks ontgaan Haar kür van zaterdagavond was een demonstratie van superieure kwaliteit. Met twee vlekkeloos uitgevoerde drievoudige Sal- chovs en drie dubbele axels legde zij de basis voor jurywaarderin- gen die varieerden tussen 5,7 en 5.9. De in Karl Marxstadt wonende Anett Pötzsch, die in 1978 de we reldtitel behaalde, wordt nu be schouwd als de grote kansheb ster voor het Olympisch goud van Lake Placed. De Nederlandse Astrid Jansen in de Wal eindigde als achttiende met een puntentotaal van 151,44. Uitslag 1. Anett Pötzsch (Odl) 187, 84 pun ten, plaatscijfer 9,2. Dagmar Lut2 (Wdl) 181,69 21. 3. Susanne Dna- na (Ita) 179,74 30, 4. Kristlba Wegelius (Fin) 177,10/44. 5. Sand ra Dubravik (Joe) 176,46/50 (door betere klasseringen), 6. Deborah Cotnll (Gb) 176,76/48. SANKT MORITZ (SID) - De West- duitse wereldkampioen in de tweemansbob, Stefan Gaisreiter is het afgelopen weekeinde met zware verwondingen opgenomen in het ziekenhuis van Sankt Mo- ritz. In de tweede loop van het toernooi om de Europese titel schoot Gaisreiter met zijn bob de baan uit. Met schedel, hals en mondverwoningen werd hij naar het /-i' krnhuis Overgebracht Hij zal zeker twee weken in Sankt Montz moeten blijven voordat hij naar West-Duitsland vervoerd kan worden. Zijn ploeggenoot Dieter Gcbhard liep slechts lichte verwoningen op.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 15