Synode zal de gemeenschap niet versterken -DinsdagHoensdaoVooreleel: rama LOBBES Korte rok terug in fleurige zomermode GROOT 2 KILO VARKENSVLEESVOORDEEL I 2 kilo rund- varkensgehakt 9,90 j ,Extra voordelig VERS VAN DE VEILING 2,25 3,50 Taxibedrijf G. J. v. Dalen KNIPPEN IN HET JAAR 2000 COMPUTER PROGRAMMEUR^) PAGINA 10 MAANDAG 28 JANUARI 1980 Waarnemers in Rome: Hoewel nog geen enkel definitief besluit is gevallen, lijkt het er wel op, dat de bisschoppen Simonis en Gijzen te vreden naar Nederland zullen terugkeren. De anderen moeten veel meer inle veren om tot herstel van de een heid in deze kerkprovincie te ko men. Van hen wordt al gezegd dat zij na de synode met lood in de schoenen zullen aankloppen bij hun raden en commissies als zij daar de Vaticaanse richtlijnen moeten toelichten. Veel maatre gelen zullen, volgens goed inge lichte waarnemers, wel aan Ne derlandse bisschoppelijke com missies worden toevertrouwd, maar de bisschoppen krijgen daarvoor strakke richtlijnen mee, die meer liggen in het beleid van de bisschoppen Simonis en Gijsen dan van de anderen. Versterking van de hiërarchische priesterkerk - die meer nadruk legt op het leiden dan op het sa men kerk zijn - en een versterking van het vertikale beleid, dat min der inhaakt op praktische vragen en de visie daarop van groepen gelovigen in deze tijd. Dat zijn volgens ingewijden de grote lij nen waardoor deze bisschoppen synode zich kenmerkt. Commen tatoren verwachten dat de syno de, die was bedoeld om de "communio" (gemeenschap) te versterken, in plaats daarvan de tegenstellingen inNederland nog zal doen toenemen of aanleiding zal geven tot, wat zij noemen, een "selectief katholicisme". Uit de discussie blijkt dat de bis schoppen geen blad voor de mond nemen. Allen komen krachtig voor hun beleid op. Maar de Vaticaanse druk is zo groot dat verscheidenen van hen nauwelijks uit de voeten kunnen. "Er wordt wel met de vuist op ta fel geslagen, maar niet door de bisschoppen", zo werd gezegd. Kerkvisie De kerkvisie van de paus blijkt de ontwikkeling op de synode sterk te beïnvloeden. Aan de bisschop moeten alle verantwoordelijkhe den worden opgehangen. Er valt weinig nadruk op wat het tweede Vaticaanse concilie heeft gezegd over de verantwoordelijkheid van de leken. De werking van de Heilige Geest in de bisschoppen wordt over-geac- centueerd, zijn werking onder de gelovigen, hoewel officieel wel beleden, ondergewaardeerd. De priester is in deze hiërarchische visie sterk op de bisschop ge richt. Een belangrijke factor is ook het zendingsbewustzijn van de hui dige paus. Hij voelt zich aange wezen om juist in deze tijd de kerk te leiden. Dat is natuurlijk ook zo, maar het wordt wel sterk beklemtoond, en voor zijn opvat tingen vindt hij steun bij zijn voornaamste curiemedewerkers. Al kan men in de curie ook wel geluiden horen die daarmee niet zo gelukkig zijn. Feit blijft dat het leiderschap van de paus uitstraalt naar de leidende figuren in de cu- De voorlopersfunctie van de ka tholieke kerk in ons land speelt ook mee in de Vaticaanse opzet om de ontwikkelingen hier af te remmen. Het Vaticaan weet maar al te goed dat een groot deel van de kerk, zeker in de westerse we reld, de Nederlandse bisschop penconferentie belangstellend volgt, omdat men daaruit kan af lezen wat op dit ogenblik in de kerk mogelijk is en op welke lijn de paus zit. Meer bisschoppen Paus en curie hebben de synode in de door hen gewenste richting gestuurd. Dat bleek al uit de vele vragen die op de Nederlandse bisschoppen werden afgevuurd. Een duidelijke aanwijzing is ook om bisdommen te splitsen. Dan kan de bisschop dichter bij zijn mensen staan, heet het. Maar de ze maatregel - de benoeming van meer bisschoppen - kan niet worden losgezien van de Ro meinse wens om een nog sterker accent te leggen op het bisschop pelijke karakter van cle kerk. Door meer bisschoppen kan het Vaticaan de toekomstige ont wikkeling in Nederland meer be palen. Wel mag worden verwacht dat het Vaticaan beslissingen ten aanzien van deze kerkprovincie meer zal gaan nemen in overleg met de bisschoppen, wat in het verleden herhaalde malen heeft ontbroken. De synode zou vandaag stemmen over voorlopig 37 voorstellen. Za terdag is gediscussieerd over de catechese en de oecumene (rela tie met andere kerken). Conclu sies zijn er nauwelijks getrokken. Voorzitter Danneels vroeg de deelnemers, in het weekeinde grondig hun gedachten te laten gaan over concrete voorstellen tot herstel van de onderlinge eenheid tussen de bisschoppen. Er bestaat een redelijke kans dat de synode woensdagavond toch afloopt. Parijs is vrolijk i crêpe de chine, witte ondergrond Schietpartij - Ueüurende een groot deel van de nacht van za terdag op zondag is de omgeving van Castricum door de politie af gegrendeld en uitgekamd. Aan leiding daartoe was een schiet partij zaterdagavond laat op een groep Hells Angels bij de bar 'Oude Schimmel' in Castricum. Toen de politie ter plaatse-kwam werd ook op politiemensen ge schoten. De wijde omgeving werd daarop doorzocht met assis tentie van politie uit omliggende plaatsen. Er kon echter niemand worden aangehouden. Steekpartij - Bij een steekpartij in de Vlissingse binnenstad is gis termorgen een 23-jarige Engels man zwaar gewond geraakt. De politie uit Vlissingen en Middel burg hielden na een wilde ach tervolging drie mannen aan. Eén van hen, de 20-jarige M. H. van W. uit Middelburg, is volgens getui gen de dader van de steekpartij. Ook het mes van de steekpartij werd later door de politie in de binnenstad van Vlissingen. te ruggevonden. PARIJS (Reuter) - Te midden van het sombe re wereldnieuws zijn de grote Parijse mode ontwerpers met een fleurige boodschap ge komen. Hun shows zien er jeugdig, gelukkig en kleurig uit. De sfeer is nogal chic. Ook "komt de knie terug". Pierre Cardin zal veel minirokken tonen terwijl de meeste ande re ontwerpers de zoom op de knieen laten vallen. De mode is bloemrijk. Coutu riers gebruiken bloemblad en tulpvormige rokken in een mengeling van met bloemen bedrukte stof en heldere "tuinkleuren". Hubert de Gi- venchy zal het beeld van een bloemstengel oproepen in slanktonende, soepele japon- De schouders zullen breed blij ven, maar met die sterk over dreven schoudervullingen van de afgelopen drie seizoe nen zal het gedaan zijn. De taille zal over het algemeen gemarkeerd zijn door cein tuurs. Marc Bohan en Guy Laroche zullen echter spelen met ef fecten van een verlaagde taille met schuinvallende zakken of linten e.d. over de heuplijn. Wit-zwarte jurk met wijde circel rok, net even boven de knie, uit de collectie van Pierre Cardin. 2 kilo magere varkensrollade 17,90 2 kilo blanke varkensfricandeau 19,90 2 kilo hamschijf met veel vlees 9,90 2 kilo verse braadworst 9,90 2 kilo hamburgers pikant9,90 l "1 kilo botermalse paardebiefstuk 13,90 2 kilo malse paardebieflappen 19,90 Mandarijnen per net Jaffa's 20 stuks Malse andijvie kilo 1,19 I Golden Delicious 2 kilo 1,98 I BOODSCHAPPENMARKT DAG-en NACHT- TAXISERVICE Koudekerk a/d Rijn 01714-3687 Ook voor Groepsvervoer Ook vernieuwen rijbewijs Tevens autorijschool Al twee jaar in Nederland en 17 weken in Amsterdam Geen raderen, geen centimetermaatvergroting, geen cursussen, geen pantograaf, geen leergang! Deze methode van patronen knippen is er nog nooit geweest! U kunt het in een uur, helemaal precies, of nu boven maat 42. beneden 48. of omgekeerd heeft. Het is bijna toverij! Uniek in de hele wereld! Alle dames, die periekt en snel willen uitknippen, wor den uitgenodigd voor een demonstratie kosten 2,50 AMSTERDAM Banne 2, De Rietwijker, aan de Parlevinker 9 dinsdag 29 januari begin: 10.30/14.00 en 20 00 uur mTWH HILLEG0M Handwerkschool, Kerkplein 6, woensdag 30 januari, begin: 14.00 en 20.00 uur XTe RIJNSBURG De Voorhof Vliet Noordzijde 36. donderdag 31 januari begin 10.30/14 00 en 20.00 uur garage UI jJjJHa U laf AUTO- EN TRUCKVERHUUR SI. Aagtanstrut 10-1«, Laldan, 071-125709,153627 ISCP International School Computer Programmers RIJKSERKENDE DIPLOMA'S twee-jarige Avondopleiding te Leiden Vooropleiding: Mavo-4, Havo, MBO, HBO, VWO Voor uitgebreide kosteloze informatie, coupon ongefrankeerd insturen naar I.S.C.P., antw. nr. 21, 6160 VK Beek LB. Tel. 04402-2277 ook na 18.00 uur. Naam.Opl Adres:Tel Postcode:Woonpl.: LD. KINDERMODE Laatste wintermode tegen zeer lage prijzen. Pantalons: V/a 29,- Maiiiots: nu 50% korting Mantels: V/a 50,- Jacks: v/a 40,- Bonneterie: V/a 10,- Blousjes: V/a 15,- Jurken: nu 50% korting Ondergoed: Halve prijs Hogewoerd 4, Leiden Kempenaerstraat 1 F, Oegstgeest

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 10