eindigt groot bloedbad Stern: Sacharov-tribunaal in Nederland GS0 Banisadr wordt president Iran EDWARD KENNEDY ZIT ZONDER GELD Actie zwarten in Zuid-Afrika Uitstel conferentie over Afghanistan ZATERDAG 26 JANUARI 1980 A. Sacharov DEN HAAG (ANP/AP) - Op zo kort mogelijke termijn zal in Neder land een internationaal Sacha- rov-gewetens-tribunaal worden gehouden in een poging de situa tie van de Russische geleerde te verlichten en om het belang van de persoon te belichten. Het initiatief hiertoe is genomen door de Russische arst pfof. dr. Mikhail Stern en zijn zonen Vik tor en August Stern die allen in Nederland wonen en werken. Prof Andrei Mikhail Stern heeft tijdens zijn eigen gevangenschap in een Russische concentratie kamp veel steun ondervonden van Sacharov. Deze is dinsdag door de Russische autoriteiten verbannen naar de provinciestad Gorki die gesloten is voor wester se journalisten. Professor Stern kon tijdens een persconferentie gistermiddag in Den Haag nog niet zeggen wie zullen deelnemen aan het tribu naal. „Alle steun is welkom". Wel is al contact opgenomen met vooraanstaande personen uit de wetenschap, politici, Russische dissidenten in het westen, nobel- prijswinnaars en met al diegenen die zich driejaar geleden hebben ingezet voor het stern-tribunaal. Dit tribunaal heeft destijds „mijn leven gered", aldus prof. stern, en dient nu als voorbeeld voor de ac tie ten behoeve van Sacharov. Het Stern-tribunaal heeft nooit plaatsgevonden omdat het doel ervan al eerder was bereikt. Mik hail Stern werd tien dagen voor het tribunaal vrijgelaten, vijfjaar voordat zijn gevangenisstraf zou zijn verstreken. Het is niet de bedoeling Sacharov uit de Sovjet-Unie te krijgen het geen hij zelf niet zou willen. Be langrijkste doel van het tribunaal is de Russische autoriteiten dui delijk te maken dat zij hem „met rust moeten laten" aldus Viktor Stern. Hij voegde eraan toe dat tijdens het tribunaal het belang van de persoon Sacharov als „lei der van een morele beweging" uiteengezet moet worden voor de Westerse wereld en uitgelegd moet worden wat er met hem ge beurt. De situatie waarin Sacha rov zich bevindt is in wezen veel erger dan men in het Westen denkt, aldus prof Stern. Het is voor hem persoonlijk zeer belangrijk zijn activiteit te kun nen voortzetten en zijn „plicht" zoals hij die voelt te kunnen ver vullen. De mogelijkheden daar toe zijn hem nu ontnomen door de verbanning naar een geïso leerde stad. Mikhail Stern en zijn zonen onder steunen een boycot van de olypi- sche spelen in Moskou. „Actie te gen de Spelen is zeer belangrijk" aldus prof. stern. Zij geloven niet dat een dergelijke sanctie tegen de sowjet-Unie de situatie van Sacharov zal verergeren. Actie uit het westen kan alleen maar helpen, aldus Viktor Stern. Het officiële persbureau Tass heeft zich gisteren afkeurend uitgela ten over de "bombastische en hoogdravende" betuigingen van steun aan de dissident Andrei Sakharov. Tass ontkent dat hij gearresteerd of verbannen zou zijn. Het Russische persbureau noemde het optreden tegen de "afvallige en lasteraar" mensen- lijk en eerlijk. "Sakharov is niet verbannen", aldus Tass. "Hij is Moskou uitgewezen". PAGINA 9 Af. Stem Duidelijkheid Er zijn nog zoveel miljoenen lepra patiënten, die geholpen moeten worden. Dat het niet altijd even goed loopt met de hulpverlening, dat hebben wij gemerkt. Daar was en is veel deining over. Verwarring alom. Ongeacht wat anderen deden, wij van de Leprastichting te Amsterdam pakken het lepra probleem serieus en deskundig aan, zoals wij dat al 13 jaar lang doen. De deining heeft geleid tot minder financiële hulp aan de lepra bestrijding dan verwacht werd. Dit willen wij ter gelegenheid van Wereldlepradag toch duidelijk stellen. Wie zijn nu het slachtoffer: de leprapatiëntenen Goede leprabestrijding vereist ook uw hulp. De Leprastichting is gevestigd in het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam en is dé nationale organisatie die lepra patiënten helpt, ongeacht ras, religie of politiek. Bepaalde projekten worden medegefinan cierd door de Nederlandse overheid. Maar ook uw hulp blijft onmisbaar. Waar gaat het om? Het gaat om de bestrijding van lepra. Lepra wordt veroorzaakt door een bacterie die de zenuwen aan tast. Lepra is stiekem. Hoe eerder je het merkt en er wat aan laat doen, hoe beter het is. Lepra maakt gevoelloos en daardoor kun je ernstig verminkt raken. Minstens 15 miljoen mensen, vooral in de derde wereld, lijden nog aan lepra. Eén van de geneesmiddelen, het DDS, blijkt de laatste tijd in veel gevallen niet meer opgewassen te zijn tegen de leprabacterie. Gelukkig maar dat er nog andere, zij het veel duurdere, middelen zijn. Duidelijk is dat hulp nu meer dan ooit noodzakelijk is. p/a Koninklijk Instituut voor de Tropen Mauritskade63,1092 AD Amsterdam Telefoon (020) 938973* PRETORIA (Reuter, AFP, DPA) - De eerste politiek gein- spireerde gijzelingsaffaire in Zuid-Afrika, uitgevoerd door drie zwarte stadsguerrillastrijders, is gisteren geëin digd in een bloedbad. De drie mannen zijn doodgescho ten door politie-agenten, die het bankgebouw in Pretoria na een beleg van zeven uur bestormden. Twee vrouwelij ke gijzelaars werden zwaar gewond en overleden op weg naar het ziekenhuis. Drie politie-agenten en elf van de 15 gijzelaars raakten gewond. De bestorming, die gepaard ging met een zware beschieting van het gebouw, was in twee minuten voorbij. In een verklaring van de politie staat dat het besluit tot bestor ming over te gaan, werd genomen nadat de politie via afluisterappa ratuur had gehoord dat de drie bezetters om half acht plaatselij ke tijd'hun gijzelaars wilden gaan doodgschieten, als hun eis tot vrijlating van de politieke gevan genen dan niet ingewilligd zou zijn. De politie zegt ook dat de doden en gewonden onder de gijzelaars niet door politiekogels, maar door kogels van de bezetters zijn getroffen. Ze openden het vuur op hen voor wij binnen waren, al dus een politiezegsman. Twee politiemannen liepen ook ver wondingen op door een ontplof fing van explosieven die aan een deur bevestigd waren. De drie mannen waren gewapend met automatische geweren van Russiche makelijk en met hand granaten. Hun lijken zijn, volgens het hoofd van de politie generaal Geldenhuys, 'volledig doorzeefd' met politiekogels. Tijdens de be zetting had een grote politie macht het bankgebouw omsin geld. Voor de actie zijn speciale elitetroepen en scherpschutters ingeschakeld. Toen de avond viel ging de politiemacht tot de aan val over. De drie mannen, die het bankge bouw in Silverton (een voorstad van Pretoria) tijdens het drukke luch-uur bezetten, hadden de vrijlating geëist van oud-ANC- leider Nelson Mandela, de 'nr. 1' onder Zuid-Afrika's politieke ge vangenen. Ook verlangden ze de vrijlating van de blanke Afrika ner-dichter Breyten Breyten- bach, die gevangen zit wegens raakte."zij Zege vrijwel zeker anti-apartheidsactiviteit. Vol gens sommige berichten eisten ze ook nog een miljoen rand (onge veer 2,5 miljoen gulden), maar dat werd door de directeur van het bezette bijkantoor van deVolks- kas' ontkend. Eerste keer Het is voor het eerst dat een zwarte stadsguerrillagroep in Zuid- Afrika een dergelijke gijzelings actie uitvoert. In het verleden zijn wel aanslagen gepleegd op poli tiebureaus en overheidsgébou- wen. De minister van politie, Le Grange, zei dat de autoriteiten de eisen van de overvallers geen moment in overweging hebben genomen, en dat er ook niet is onderhandeld. Het politie-optre- den moet een waarschuwing en een voorbeeld zijn voor alle terro risten, die er aan denken agressie» te plegen tegen onschuldige mensen en tegen de staat, aldus de minister. Nelson Mandela, wiens vrijlating de hoofdeis van de bezetters was, zit sinds 1964 een levenslange ge vangenisstraf uit op het gevan genis-eiland Robben Island. Hij volgde Albert Luthuli op als lei der van het Afrikaans Nationaal Congres (ANC), een beweging die gelijkberechtiging van de zwarte bevolking van Zuid-Afrika eist. Mandela kreeg levenslang wegens sabotage en samenzwering tegen de regering. Onder een groot deel van de zwarte bevolking van Zuid-Afrika heeft hij ondanks zijn langdurige gevangenschap een welhaast legendarische repu tatie gekregen als leider van het zwarte verzet. SILVERTONZUID-AFRIKA - Een Rode-Kruiswerkster staat een bij die bij de beëindiging van de gijzelingsactie zwaar gewond op weg naar het ziekenhuis overlijden. ISLAMABAD - De eerste buiten gewone conferentie van de mi nisters van buitenlandse zaken van de islamitische landen is op vezoek van Iran een dag uitge steld (tot morgen) de conferentie zal voornamelijk spreken over de Sowjet-interventie in Afghanis tan. Kaboel heeft echter bekend gemaakt dat het niet van plan is aanwezig te zijn. De conferentie werd op verzoek van Pakistan en Bangladesj bij eengeroepen om een islamitisch antwoord op de Russische inva sie in Afghanistan te coördineren in overeenstemming met andere diplomatieke pogingen om te rugtrekking van de Sowjet-troe pen te verkrijgen. Conferentiekringen zeiden dat en kele Arabische landen proberen de agenda uit te breiden met de kwesties van de palestijnse rech ten en normalisering van de be trekkingen tussen Egypte en Is raël. Dit zou volgens genoemde kringen kunnen leiden tot een verzachting van een felle anti- Sowjetresolutie en zou kunnen leiden tot een aanval op de V.S. In de Pakistaanse hoofdstad heeft een Afghaanse guerrillaleider gisteren een "vrije islamitische republiek"" in vier provincies van Afghanistan uitgeroepen en eert beroep gedaan tot buiten landse militaire steun. Zia Khan Nassry, voorzitter van de Af ghaanse islamitische en nationa listisch revolutionaire raad, deel de verslaggevers in Islamabad mee dat zijn strijders vier provin cies met uitzondering van een handvol steden die door Russi sche troepen bezet waren, be heersten. De Pakistaanse regering die niet graag de indruk wil wekken dat zij de Afghaanse opstandelingen steunt, beval Nassry binnen 24 uur het land te verlaten. Westelijke diplomaten uitten zich sceptisch over de verklaringen van Nassry. Zij merkten op dat geen van de minstens zes andere groeperingen van guerrillastrij ders ermee ingestemd had deel te nemen in de zgn regering. Nassry zei nog dat er, met ruim een meter sneeuw in het bergachtig gebied, weinig gevochten werd tussen Russische militairen en opstandelingen. De Sowjets voe ren voorraden aan naar provin ciesteden zoals Gardez en Khowst die zij nog in hun macht hebben". TEHERAN (Reuter/AFP) - Het ziet er naar uit dat de 46-jarige Abol- hassan Banisadr, nu nog minister van financiën en economische zaken, de eerste president van Iran wordt. Volgens niet-officiële schattingen heeft Banisadr bij de verkiezin gen tussen 70 en 80 procent van de stemmen gekregen. Admiraal Madani komt op de tweede plaats met iets onder de 20 procent. Of schoon de uitslag nog niet vast staat, verklaarde Banisadr gister avond al zich winnaar van de ver kiezingen te beschouwen. De nieuwe president zal minder be voegdheden hebben dan ajatól- lah Chomeiny, maar niettemin toch een belangrijk aandeel heb ben in de uitvoerende macht. Hij benoemt onder meer de premier. Banisadr wil nu een congres van zijn aanhangers beleggen om een kandidatenlijst en program op te stellen voor de parlementsver kiezingen van volgende maand. 'Als het volk geen parlement kiest dat in dezelfde richting werkt als de president kunnen we niet samenwerken, en zullen er altijd moeilijkheden zijn tussen het parlement, de president, en Politiemannen de regering', aldus Banisadr. Hij heeft gisteren een bezoek ge bracht aan ajatollah Chomeiny. 'Zijn gezondheid is goddank goed', aldus Banisadr over de aja tollah, die voor angina pectoris (hartbeklemming) wordt behan deld. Banisadr wordt beschouwd als een van de theoretici van de islamiti sche revolutie. Hij heeft in Frank rijk economie gestudeerd. Hij geldt op economisch gebied als een radicaal: voorstander van vergaande nationalisaties, terug keer van het stadsproletariaat naar het platteland en een gelei delijke afschaffing van de rente. Tijdens zijn kortstondig minis terschap van buitenlandse zaken liet hij doorschemeren dat hij de gijzeling in de Amerikaanse am bassade beschouwt als een mis leid avontuur. Hij vindt dat zijn land onafhankelijk van de su permachten moet blijven. De opkomst was belangrijk groter dan bij het referendum over de grondwet, vorige maand. Ajatol lah Chomeiny stemde vanaf zijn ziekbed. Volgens de staatsradio hebben aanhangers van enkele kandidaten beweerd dat Cno- meiny hun man heeft gesteund, maar de stemming is geheim en alleen de ajatollah en God weten hoe hij heeft gestemd, aldus de radio. doodgeschoten Landbouw SU GENUA (AFP/UPI) - Bij een aan slag in Genua zijn gisteren een luitenant-kolonel van de carabi nieri en zijn chauffeur doodge schoten, terwijl een kolonel van het leger werd gewond. Het drie tal zat in een auto die vanuit een andere auto onder vuur werd ge- Terwijl de chauffeur op slag dood was, overleed de luitenant-kolo nel Tuttobene korte tijd later aan zijn verwondingen. Tuttobene was hoofd van de carabinieri in Genua. In totaal zijn dit jaar in Italië nu zes personen bij terroristische aan slagen om het leven gekomen. De uiterst linkse groepering 'Prima Linea' liet later in een telefoonge sprek met een plaatselijk blad weten dat zij verantwoordelijk was voor de aanslag. tegenvallend MOSKOU (ANP) - Het Russische dagblad Izwestja heeft gisteren bevestigd dat de economische groei in de Sowjet-Unie in het af gelopen jaar veel lager is uitge vallen dan de doelstelling. De in dustriële groei bedroeg 3,4 pro cent, terwijl het economisch plan voorzag in een groei met 5,7 pro cent. De agrarische produktie verminderde met 4 procent. Het nationale inkomen van de Sow jet-Unie nam met twee procent toe, minder dan in een van de ja ren na de tweede wereldoorlog is voorgekomen. President Brezjnew heeft twee maanden geleden al kritiek geoe fend op de economische presta ties van zijn land op grond van voorlopige gegevens. WASHINGTON - Voor Edward Kennedy, Amerikaans senatoren presidentskandidaat, gaan de za ken niet naar wens. Niet alleen heeft hij in Iowa een verplette rende nederlaag moeten slikken in de eerste rechtstreekse con frontatie met president Carter, maar bovendien heeft de interna tionale situatie Kennedy beroofd van het ene grote argument dat hij als reden voor zijn eigen greep naar het presidentschap han teerde: Carters gebrek aan leider schap. Kennedy heeft in weerwil van al zijn bombastische opwinding over Carters falen (ten overstaan van een gestaag verminderende belangstelling) nimmer kunnen duidelijk maken waarom de natie hem als president zou moeten kiezen. De geesten van het verle den, waarvan sommige hem tot de erfgenaam van een legende maken en een andere tot een in veel opzichten voortvluchtige, blijven hem voortjagen. Maar de naam „Kennedy", eens het symbool van macht, succes, so ciale bewogenheid en frivoliteit, is voor Edward Kennedy een sleutel geworden tot de eenvou dige waarheid dat de kiezer van vandaag niet wenst te investeren in onzekerheden. De Kennedy- ballon is doorgeprikt en de resul taten zijn aangrijpend. Edward Kennedy, een zeer rijk man, beschikt nauwelijks over geld om het vervolg te betalen van zijn verkiezingscampagne, die nu in New Hampshire en Massachusetts moet worden voortgezet. De Boeing 727 waar van hij a raison van 5000 dollar per dag al dan niet gebruik maak te staat aan de grond. Technici van United Airlines heb ben er pijlsnel de speciale stoelen uitgesloopt teneinde het lucht vaartuig zo snel mogelijk weer in de normale diensten te kunnen opnemen. Kennedy spaart daar mee in de maand februari 125.000 dollar. En slechts wanneer die maand hem successen brengt is er enige kans dat hij het toestel weer zal kunnen huren. Kennedy moet winnen in de partij raden van Maine op 10 februari en de voorverkiezingen in New Hampshire op 26 februari om nog een kandidaat van betekenis te zijn. Het is een veeg teken dat hij een rondreis die vooral beoogde geld in te zamelen in tien steden in een week, heeft afgezegd. Want het leek niet waarschijnlijk dat er veel financiers zouden ko men om hem verder op weg te helpen, na de uitslagen in Iowa. Immers, het heeft geen zin te in vesteren in een kandidaat, die nauwelijks nog kansen lijkt te hebben. Kennedy's val wordt niet alleen veroorzaakt door het feit dat Car ter op een golf van internationaal tumult verrees uit schier eindelo ze misère. Kennedy heeft politie ke fouten gemaakt, door mis schien wel terechte maar ver keerd gelanceerde kritiek op Car ter en de sjah, door zich bij her haling zo te verwarren in zijn zin nen dat hij vrijwel onbegrijpelij ke reeksen van niet samenhan gende lettergrepen bleef uitsto ten. Hij is de kwestie-Chappaquiddick niet kwijtgeraakt, zijn zoge naamd openhartige uitleg werd niet als zodanig gewaardeerd en hij kon in het algemeen zijn eigen ambities niet rechtvaardigen. Hij bleek ook te pochen: in plaats van 3 miljoen dollar bleek hij tijdens de eerste zeven weken van zijn campagne 2,5 miljoen dollar te hebben vergaard. Politiek belangrijke verklaringen van solidariteit met zijn zaak, zelfs van collega's in de Senaat die hem aanvankelijk tot de kan didatuur hadden aangezet, ble ven uit. Erger nog, senatoren als Ribicoff (Connecticut), en Mus- kie (Maine) neigen ertoe zich tot Carter te bekennen. Kennedy's strategie draagt dan ook alle kenmerken van een wan- hoops- offensief in de noord oostelijke staten. Zijn politieke grondwerkers zijn teruggetrok ken uit belangrijke staten in het midden-westen om al hun aan dacht te besteden aan Maine, New Hampshire en Massachu- sets waar hij (omdat hij die staat vertegenwoordigt in de Senaat) zeker zal winnen. Maar zelfs als hij de slag in New England (zoals de noordoostelij ke staten tezamen worden beti teld) zou doorstaan met zijn aan zien nog redelijk intact, ontbre ken hem vervolgens de middelen om in het Midden-westen, Illi nois, Indiana en Ohio, een effec tieve campagne te organiseren. En zonder die staten kan hij het Witte Huis wel vergeten. Kennedy heeft nog maar zo weinig geld, dat een aantal van zijn me dewerkers deze maand geen sala ris krijgt. Plannen voor een mas saal ontslag zijn uitgesteld. Al enige tijd doet het gerucht de ronde dat zijn financieel mana ger, Morris Dees (die in 1976 Car ter's belangen behartigde) er ge noeg van heeft omdat zijn schrif telijke campagne geen contribu ties van betekenis oplevert. Geld is dringend nodig. Want de' media willen boter bij de vis voor reclame-spots ter wille van de kandidaat. Dat geld is er niet. Inmiddels heeft Kennedy voor zijn kandidatuur zo'n drie miljoen dollar ingezameld en een miljoen aan staatsfondsen ontvangen, volgens een regeling die beoogt uitwassen te voorkomen bij het kopen van invloed door bedrij ven en individuen bij kansrijke kandidaten. Van dit geld zou nu nog zo'n 200.000 dojlar over zijn. De wet zegt dat kandidaten die van staatsgelden gebruik maken uit eigen zak niet meer dan 50.000 dollar mogen bijdragen. Rijk zijn helpt dus niet. De verkiezingscampagne van Ed ward Kennedy, tragisch als dat mag zijn, vertoont een opmerke lijke analogie met het bekende sprookje „De Nieuwe Kleren van de Keizer". Edward Kennedy: rijk zijn helpt n

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9