Vrouw van gevangene: 'Ik dacht dat ik ter plekke stierf...' Maandag dient kort geding Meer tijd bezoek en seksueel contact in de cel ZATERDAG 26 JANUARI 1980 „Ik denk dat ik een heel harde dreun krijgt als hij bijvoor beeld tot een paar jaar gevan genis wordt veroordeeld. Ik ben nu zo druk bezig, dat ik nauwelijks tijd heb om eraan te denken. Als zoiets gebeurt, denk ik dat onze relatie toch wel stand houdt. Mijn man en ik hebben altijd een heel hechte band gehad. Maar ik ben wel bang dat hij van zijn kinderen zal vervreem den". „Ik wil hoe dan ook meer be zoektijd. Minstens drie uur per week. Niet alleen vanwe ge de sociale kant, ook om za kelijke redenen. Wij deden en bespraken alles samen. We hebben een civiele procedure lopen tegen de Bouwbonden. Op 11 april komt die zaak voor de Hoge Raad. Ik kan dat niet alleen regelen. Verzoeken om meer bezoektijd zijn gewei gerd. Vandaar dat ik dat kort geding ga aanspannen. Dat is uniek in Nederland, want er is geen jurisp.udentie. De kan sen zijn open. Mijn advocaat zal het seksuele contact erin verwerken". De enige manier om te voorko men dat familieleden van ge detineerden ook worden ge straft, is het afschaffen van de gevangenissen. Die mening is de Amsterdamse criminoloog Herman Bianchi toegedaan. Hij vergelijkt het probleem met het voeren van oorlog zonder dat er doden mogen vallen. Bianchi heeft zich verdiept in de manieren waarop andere volken vooral het relatie probleem hebben aangepakt. Zo blijkt dat er in Azië gevan genisdorpen waren, waar de hele familie met de gestrafte heen kon gaan. In Nederland is dat vanwege de ruimte niet mogelijk. Sommige landen, zoals Zweden en Amerika, staan seks toe, onder bepaal de voorwaarden vaak. Men spreekt dan ginnegappend over „neukkamertjes". Hij zelf vindt zo'n gelegenheid een belediging. Afschuwelijk „Er moeten andere dingen worden bedacht. Negentig procent van de gedetineerden is beneden de veertig jaar, in de kracht van hun leven. Het seksprobleem is dan ook erg groot. De gevangenis is af schuwelijk gemeen". Bianchi kwam zodoende tot de stel ling dat het aantal gevange nissen sterk moet worden verminderd. „Gevangenis sen", zo zegt hij, „moet je al leen houden voor mensen die zich niet kunnen controleren en direct gevaar voor het le ven van anderen blijven ople- „Gevangenissen lossen niets op. Zeventig procent van de gedetineerden is recidivist. Hun haat tegen de maat schappij wordt door gevan genisstraf alleen maar ver groot. Daarom is het de vraag of iemand die een misdaad DEN HAAG - „Ik heb de hele rechtszaak ge volgd. De officier van justitie eiste vier jaar. Ik dacht dat ik ter plekke stierf. Dat is levenslang. Ik heb toen vreselijk gehuild. De uitspraak van de rechter was veertien dagen later. In die tussentijd vrat ik mezelf op van de zenu wen. Het bleef vier jaar. Dan zie je een lange maandag voor je, waar je niet doorheen komt. Je bent helemaal in de vernieling". „Hij zit nu tweeëneenhalf jaar vast. Waarschijn lijk komt hij in de zo mer vrij. Daar leef je naartoe. Het is nu weer een beetje te overzien. Tot nog toe heb ik steeds het gevoel gehad te worden leeggezogen. De straf is veel te zwaar, ook voor mij. Dat hij moest zitten, was wel terecht. Maar dit is on menselijk. Op mijn aan raden gaf hij zich des tijds bij de politie aan. Dat is je gereformeerde opvoeding misschien, je drang naar eerlijk heid. Ik kan niet zeggen dat ik er spijt van heb. Het was een stommi teit. Ik zou nu beter we ten". Nel, 50 jaar oud, weduwe en moeder van vier ge trouwde kinderen, is gespannen, moet zich af en toe beheersen. Plan Vijf jaar geleden raakte ze be vriend met Wim, een zaken man. In 1977, toen ze pas veer tien dagen samenwoonden, beraamde Wim een moord aanslag. Hij pleegde de daad niet, maar het plan alleen al was kennelijk goed genoeg voor een gevangenisstraf van vier jaar. Sinds de arrestatie van haar vriend is Nel door een hel gegaan, zegt ze. Soms voelt ze zich sterk en optimis tisch, soms voelt ze zich een zoutzak en is agressief, zoals de laatste dagen. „De eerste acht weken dat Wim in voorarrest zat, mocht ik niet bij hem. Ik was geen fa milie. In die dagen lag hij in echtscheiding en zijn vrouw taalde niet naar hem. Wim en ook ik natuurlijk hadden be hoefte aan praten, juist in die tijd, maar het mocht niet. Bij justitie zijn gevoelens uitge sloten. De eerste keer werd ik slechts tien minuten bij hem toegelaten. Ik zag de ellende die hij doormaakte. Ik was kapot". „De tweede keer kon ik een half uur bij hem. Die tijd is twee jaar blijven staan, een half uur 4 per week. Dat is veel te kort. In dat tijdje wil je elkaar niet alle onaangename dingen vertellen, je verzwijgt dingen. Hij sprak niet over de verne dering die hij had meege maakt. Nu is het beter. Wim zit in een speciale groep van zes gedetineerden. Dat is een experiment van justitie. Ik mag hem de laatste tijd vier uur in de week bezoe ken". „De bezoektijden zijn overdag. Je kan dus geen baantje ne men, maar financieel kom je goed in de knel. Wim heeft bij de echtscheiding zijn zoon van zestien toegewezen ge kregen. Die is nu bij mij. Het loon van Wim is uiteraard meteen stopgezet. Ik heb een weduwenpensioen, maar daar kan ik die jongen niet van onderhouden. De bij stand zei dat ik honderd vijftig gulden te veel pensioen had om in aanmerking te komen voor een uitkering. Maar je wordt niet verder geholpen. Dat zijn rot dingen, dan voel je je in de steek gelaten". ,Door informatie van kennis sen heeft de jongen nu een studiebeurs voor de havo en krijgen we kinderbijslag. Fi nancieel loopt het wel. Maar het blijft moeilijk. Hij sport, moet zakgeld hebben. Nu gaat zijn school binnenkort voor een werkweek naar Londen. Je kan hem dan toch niet thuis houden? Ik doe wat vrijwilligerswerk, waar ik soms wat voor krijg. Dan leg je eens een briefje van vijf op zij, dan weer een tientje. Zo beredderen we ons". AMSTERDAM - Mevrouw W. de Werd uit Am sterdam-Noord heeft een kort geding aange spannen tegen de directie van de penitentiaire inrichting Overamstel, beter bekend als de Bijlmerbajes. Ze wil daarmee bereiken dat ze meer tijd krijgt om haar man, die reeds vier maanden in het huis van bewaring in voorarrest zit, te bezoeken. Op dit moment is de bezoektijd drie kwartier per week. Mevrouw De Werd eist verruiming tot op zijn minst drie uur. Boven dien wil ze mogelijkheid krijgen om seksueel contact met haar echtgenoot te hebben in de gevangenis. Het kort geding, dat maandag a.s. dient in het gerechtsgebouw in Amsterdam, is uniek in Ne derland, want er bestaat over het onderwerp geen jurisprudentie. Het moet daarom be schouwd worden als een proefproces. Stop ermee „Ach, je geeft om zijn vader, dus zet je je ervoor in. Velen raden het je af. De enige adviezen die je krijgt, zijn: stop ermee. Wat heb je voor toekomst met zo'n man. Je bent jong, zoek wat anders. Het dringt niet tot die mensen door dat je in pa niek zit. En als ze het weten, laten ze je in de modder zak ken. Het is gek dat juist veel vrienden van gereformeerde kant me in de steek hebben gelaten. Alleen mijn kinderen en ouders hebben gezegd: watje ook doet, we staan ach ter je". „Ik heb wel momenten dat ik denk: waar ben ik aan begon nen. Ik heb dat ook wel tegen Wim gezegd. Dan sta je ook werkelijk op het punt om je relatie te verbreken. Dan zit hij ook helemaal in de vernie ling. Loopt hij in de cel met zijn kop tegen de muur. Dan word ik later gebeld door de humanistisch raadsman, vraagt hij of ik kom en dan praten we het weer een beetje uit". „Toch is het een heel gevecht in je eentje. Je staat helemaal alleen met je verdriet. Je wilt er wel eens over praten met iemand die weet waar je het over hebt. Je ontmoet in de gevangenis wel vrouwen van andere gevangenen. Maar die hebben iets over zich van: mijn man is geen moorde naar, hij is maar een dief. Dan denk ik: mijn man is ook geen moordenaar. Aan de andere kant denken ze misschien ook wel weer wat een kapso- neswijf is dat". Begeleiding „Begeleiding hoeven we niet. Ik heb een groot wantrouwen gekregen tegen allerlei offi ciële instanties. Uitspraken van mij zijn verdraaid in de rapporten gekomen. Een reclasseringsman probeerde mij de vriendschap met Wim te laten afbreken. Hijzelf liet Wim ook in de steek. Een maatschappelijk werkster vroeg of ik seksuele proble men had. Ik vroeg of zij er dan wat aan kon doen. Zei ze: „Nee". Zei ik: „Nou, dan is het geen onderwerp van ge sprek". Maar toen was het voor haar weer een punt, want dan klopt er iets niet". „Ik probeer seks buiten het denken te houden. Voor Wim is het ook moeilijk genoeg. We komen er wel overheen. Ik denk dat wij dichter naar el kaar toe zijn gegroeid. Ik denk dat hij er beter uitkomt dan hij was. Hij kan zich beter uiten. Wim zal best nog dreu nen krijgen. Hij stelt zich de vrijheid te idealistisch voor. Het wordt moeilijk, denk ik. Maar we hebben tegen elkaar gezegd: we knokken er voor". Zwaaien In het weekeinde gaat ze zwaai en. Klimt ze op de dijk rond de Bijlmerbajes in Amster dam. Vervolgens sjouwt ze een eind door de bagger tot ze voor in de toren is, waarin haar man zit opgesloten. „Ik kan hem dan goed zien", zegt Willie de Werd, „want ik neem altijd mijn verrekijker mee. Op die manier hebben we tenminste nog visueel con tact". Op 5 september vorig jaar werd Karei de Werd plotseling uit zijn huis in Amsterdam- Noord gehaald. De verden king doet er niet toe. „Hij is onschuldig", zegt zijn 31-jan- ge vrouw Willie, „dat zal blij ken". Vier maanden zit De Werd nu al in voorarrest, vier maanden al van ellende voor Willie. „Toen ze hem kwamen halen, wist ik van niks. Hij werd naar Haarlem overgebracht. Daar kon ik hem pas een week later spreken. Nu zit hij dus in de Bijlmerbajes. Ik mag hem eenmaal in de week bezoe ken, drie kwartier. Zeggen ze dat ik in mijn handen mag knijpen, omdat wettelijk maar een half uur is toege staan". „Mijn man is juridisch onder legd. Dat heeft hij zichzelf ei gen gemaakt. In de gevange nis helpt hij andere gedeti neerden om voor hun rechten op te komen. Hij werd in de gedetineerdencommissie ge kozen, maar is door de direc tie geweigerd. Nu vallen hem steeds allerlei pesterijtjes van de bewaarders ten deel". Privacy „Je komt er trillend van de ze nuwen vandaan. Al die erger nissen. Iedere minuut is kostoaar, vréselijk kostbaar en dan wordt het bijvoor beeld te vroeg afgebroken. Of zijn luchten valt samen met de bezoektijden. Ook gebeurt het dat een bewaarder je de hele tijd indringend zit aan te staren. Het vreet je op. Priva cy heb je al helemaal niet. In Haarlem moet je in de ge meenschapsruimte onder toezicht van een bewaarder tegenover elkaar zitten; naast elkaar mag niet". „In het begin in de Bijlmerbajes zaten we met elkaar in een kamertje. Een bewaarder er bij, uiteraard. Toen we elkaar een zoen gaven, zei die: „Hé dat is niet goed voor je". Moet je nagaan, we zijn veertien jaar getrouwd en we worden behandeld alsof we veertien jaar zijn". „In feite kan je in die drie kwar tier niet meer doen dan elkaar gedag zeggen. Dan sta je weer buiten. We maken allebei een lijstje van dingen die we wil len bespreken. Maar iets goed doorpraten, dat kan niet. De kinderen kunnen niet mee op bezoek. Die zien hun vader niet meer. Dat kan funeste gevolgen hebben. Het zijn twee meiden, van dertien en zeven, die missen hun vader. Moeder is meestal te soe pel". Seksueel contact „Het gevaar bestaat dat het ook voor onze duurzame relatie gevolgen heeft. Je hebt geen seksueel contact meer. Dat was altijd goed bij ons. Plot seling is dat afgebroken. Mijn man zegt dat ik gemakkelijk bij hem in de cel zou kunnen komen. Waarom kan dat nou niet?" „Een opgeprikte sfeer? Ik ge loof dat het aan de wijze ligt van hoe je tegenover elkaar staat. Ik heb er geen moeite mee. Het gaat erom dat ze de mogelijkheid scheppen. Ie mand die het niet wil, moet het niet doen. Voor mij is het geen punt. Ik vind seks een belangrijk onderdeel van de relatie". „Als de maatschappij geen sek sueel contact wil toestaan, is mijn enige antwoord: jullie praten vanuit een vrije we reld. Als ze zelf zitten, of een partner in de gevangenis hebben, wordt het anders. Ze zullen van mening verande ren als ze zien hoe de relatie met een botte bijl kapot wordt gehakt". De oplossing van prof. Bianchi lijkt ook niet helemaal af doende te Bianchi Misschien toch een stap in de goede rich ting. Niet afdoende, maar wel sympathiek is het initiatie! van twee Rotterdamse vrou wen, Annelou Kingma en Ada Vermaak, om de Belangen groep Vrouwen van Gedeti neerden op te richten. Hoewel ze zelf geen vriend of echtgenoot in de gevangenis hebben, willen ze uit idealis me de vrouweft van gedeti neerden helpen. Deze maand wordt in gebouw „De Heu vel" in Rotterdam een ruimte geopend, waar de partners van gedetineerden eens in de week een ochtend (of middag) langs kunnen kunnen. Be doeling is dat de vrouwen, vrienden of familieleden van gevangenen ervaringen met elkaar uitwisselen of elkaar steunen. Ada en Annelou benadrukken dat het beslist geen praat groep of feministisch comité wordt. Het gaat vooral ook om het oplossen van praktische problemen, zoals het vinden van de wegen naar de hulp verleners. Daarbij wordt dan rekening gehouden met het feit dat de partners van gede tineerden vaak stuk lopen op de officiële instellingen. Stimuleren De Belangengroep wil stimule ren dat de partners projecten met elkaar opzetten. Gedacht wordt aan car-pooling, omdat de afstand naar de gevange nissen vaak een probleem blijkt. Ada en Annelou zeg gen dat er op dit moment op verschillende plaatsen in het land wordt gewerkt aan de oprichting van belangen groepen. Willie de Werd: „Ik geloof dat vrouwen van gedetineerden meer moeten opkomen voor hun geluk. Ze moeten met el kaar praten en eventueel actie voeren, bijvoorbeeld voor meer bezoektijd. Hun geluk staat op het spel. Dat is een heel hoge inzet. Daar moet je iets voor doen" pleegt achter de tralies moet", aldus Bianchi. Hij verwijst naar net verleden. In de 17e en 18e eeuw waren er in grote steden niet meer dan twee of drie strafzaken. Die gingen meestal nog over zaken als godslastering of politieke moord ook. „Waar was de rest? De mensen losten hun conflicten onderling op". ,Die kant moet het weer op", vindt Bianchi. „De mensen moeten weer leren onder handelen. Er zijn conflicten met of zonder slachtoffers. Ordedelicten zijn administra tief op te lossen. Het intrek ken van een rijbewijs of nog erger, een paspoort, is een grote straf. Als er een partij is die schade heeft geleden, moeten onderhandelingen worden gevoerd over de schade. Ook bij geweld of doodslag: onderhandelen. Nu krijgen de slachtoffers niets. De officier van justitie zou daarbij een bemiddelende rol kunnen spelen. Dat is een veel mooiere rol dan die van boeman".

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 33