Gesjoemel met aardgasprijzen Gevaarlijke misverstanden (2) Misère en loonpauze schuld regering ZATERDAG 26 JANUARI 1980 PAGINA 31 Door Kees Wiese GRONINGEN - Als de informatie juist is kan men concluderen dat er de laatste tijd wordt gesjoemeld met de aardgasprijs voor grootverbruikers. Ge sjoemeld is misschien het juiste woord niet. Laten we zeggen dat de regering (en dan met name minis ter van economische zaken Van Aardenne) medelij den heeft met de grootverbruikers omdat de ener gieprijzen zo hard stijgen. En daarom berekent hij (laat hij berekenen, staat hij toe dat berekend wordt) hen wat minder. Het is een ingewikkeld verhaal, maar toch waard om yerteld te worden. Al was het maar omdat het Noorden ondanks alle ge smeek en gesoebat nooit een ook maar enigszins redelijk deel van die aardgasbaten kreeg. Het medelijden van deze minister met de grootverbruikers is kennelijk groter dan het gevoel voor rechtvaardigheid van alle ministers van economische zaken sinds de aardgasvondst bij Slochteren samen. De noordelijke grootverbruiker krijgt alleen een kleine korting (zo'n vijf pro cent), die eerst in centen, daarna in procenten en - toen dat te duur werd voor het Rijk - weer in centen werd berekend. Welaan dan: de aardgasprijs voor Nederlandse grootverbruikers (zo'n vierhonderd die contracten hebben met de Gasunie en enkele duizenden die contracten hebben met de distributiebedrijven) bedraagt per kubieke meter 0,076 maal de prijs van een ton stook olie. En daar bovenop komt dan de zgn. premiewaarde. Die be draagt vijf procent (men vermenigvuldige daarom de prijs van een ton stookolie niet met 0,076, maar met 0,08 om de prijs van een kubieke meter gas te krijgen) plus een variabele toeslag, die kan oplopen van nul tot 2,8 cent per kubieke meter. Hoe meer de grootverbruiker afneemt, hoe kleiner die toeslag wordt. Opvallend is, dat het ook hier gaat om zo'n vijf procent. Nu niet als een korting, maar als een toeslag. De korting van de pakweg vijftig noordelijke grootverbruikers bestond dus hierin - zou je kunnen zeggen - dat zij de premiewaarde niet behoefden te beta- De redenatie luidt als volgt 1. Bij gebruik van aardgas be hoeft de grootverbruiker geen eigen opslagruimte te bouwen voor zijn brandstof. Bij gebruik van olie of kolen moet hij dat weL dat scheelt hem dus een forse investe ring. 2. Bij gebruik van aardgas be hoeft hij minder milieuhef fingen te betalen. 3. Aardgas geeft een hoger energetisch rendement; het heeft eea grotere verbran- dingswaarde dan olie of steenkool. Van die drie voordelen moet de grootverbruiker wat afschui ven. Dat is eens (op grond van welke berekeningen weet ik niet) vastgesteld op een goede vijf procent. De redenatie die aan het bere kenen van de premiewaarde ten grondslag ligt, zit niet al te logisch in elkaar. Niet logisch is bijvoorbeeld het tweede ar gument. Als je het principe „de vervuiler betaalt" ten grondslag legt aan je milieu heffingen, is het nogal vreemd niet-vervuilende aardgasverbruikers te beboe ten, omdat zij door niet te ver vuilen minder, aan milieuhef fingen betalen. Wel weer logisch is het argu ment, dat het gebruiken van aardgas voor de grootver bruiker extra voordelig is, omdat hij de opslag niet voor zijn rekening neemt. Het der de argument valt met het eer ste argument samen: de grootte van de opslag hangt immers samen met dat ener getisch rendement. Anders gezegd: als de grootverbrui ker olie zou stoken, moet hij - wil hij dezelfde hoeveelheden energie verkrijgen - een gro tere opslagfaciliteit bouwen dan wanneer hij zelf het door i die ,JNoorden moet geld i ardgasopbrengsten opeisen hem gekochte aardgas zou moeten opslaan. Onrechtmatig Logisch doorgeredeneerd zou het bedrag dat de grootver bruiker betaalt, omdat hij niet zelf in de opslag investeert, moeten worden betaald aan hem die voor hem opslaat. Dat is in dit bijzondere geval niet een persoon, maar - u raadt het al - het Noorden. Daar blijft het gas onder de grond, tot men het gebruikt. Zover doordenken kon (wilde) men echter in Den Haag niet. Het gaat tenslotte om een fors bedrag, zo'n f240 miljoen per jaar, wat de gezamenlijke grootverbruikers aan pre miewaarde betalen. Ik durf best stellen, dat de bewakers van 's Rijks schatkist (en de oliemaatschappijen voor zover zij meeprofiteerden) dat bedrag jarenlang onrechtma tig aan het Noorden hebben onthouden. En dat het Noor den alsnog uitbetaling (al thans bestemming van dat geld voor het Noorden) moet In Den Haag dacht men wel niet zo ver door (en als men dat wel deed, trok men er niet de consequenties uit), maar men dacht er wel een beetje aarl. De noordelijke grootverbrui kers hoefden immers een soortgelijk percentage (hoe men daaraan komt is al even duister, maar mogelijk be dacht men terecht dat de noordelijke grootverbruikers bovenop de opslagplaats zit ten) als de premiewaarde op de gasprijs uitmaakt niet te betalen... Die mindere in komsten door deze wel als royaal aangeduide „korting" aan die paar grootverbruikers in het noorden valt overigens geheel in het niet bij de op brengst van de premiewaar de. Rijkssubsidie? En nu dan het gesjoemel. Als ik goed ben ingelicht wordt de laatste maanden met het be rekenen van die premiewaar de de hand gelicht. Zodanig de hand gelicht, dat de op brengst nu te verwaarlozen is. Dat komt neer op een niet door de volksvertegenwoor diging gecontroleerde of zelfs maar gekende rijkssubsidie aan enkele duizenden groot verbruikers van aardgas (vrij willekeurige ondernemingen, kortom) van zo'n f240 mil joen per jaar, betaald met geld dat eigenlijk het Noorden toekomt. Heel vreemd, dat werkt immers concurrentie-vervalsend. En daar is de liberaal Van Aar denne juist weer zó princi pieel tegen, dat hij van de steun aan afzonderlijke be drijven af wil, ongeacht de massa-ontslagen die door het sluiten van die bedrijven worden veroorzaakt. En het druist ook rechtstreeks in te gen het beleid het aardgas te sparen voor het tot in de vol gende eeuw veiligstellen van het huishoudelijk ge bruik. Wordt het ene bedrijf om die re den gedwongen om te scha kelen op olie, het andere wordt middels een korting op de aardgasprijs gestimuleerd tot het tegenovergestelde (al thans tot het uitstellen van die omschakeling). Ook als prijspolitiek zijn die kortingen zonderling. De klacht bij levering op contract van aardgas aan grootver bruikers en aan het buiten land is altijd, dat de prijs wordt berekend bij de aan vang van de contractperiode op basis van de dan geldende stookolieprijs. Deze prijs stijgt gedurende de contract periode scherp. (Zo komt Ita lië met zijn langlopende con tract zo goedkoop aan ons aardgas). De aardgasprijs „ijlt na", zoals dat heet, en dat is nadelig voor de leveran cier. Door het geven van kortingen, het niet berekenen van de premiewaarde, wordt dat „na ijlen" nu nog weer eens kunstmatig versterkt. Een neveneffect is dat de finan ciële barrière voor de groot verbruiker om ooit nog eens op olie of steenkool om te schakelen, ook groter wordt. Kortom: het is een zaak die aan alle kanten rammelt als een blikken bus niet knikkers. Het geven van enige ophelde ring zou de minister niet mis staan. Daarnaast kunnen de noorde lijke kamerleden en andere noordelijke politici er nieuw elan uit putten om te vechten voor een goede zaak* het op eisen van enkele miljarden harde guldens aan in de loop der jaren van de grootver bruikers voor het Noorden ontvangen aardgasbaten, die Den Haag „vergat" naar het Noorden te sturen. Door prof. dr. Hans van den Doel Ziezo, de loonpauze is dan eindelijk werkelijkheid. Nadat de ha venstakingen zijn geweest, nadat de arbeiders in de vleesindus trie hun extra loonsverhoging binnenkregen, nadat iedereen in Nederland die machtig en krachtig is de buit het afgelopen jaar heeft binnengehaald, nu kondigt heer Albeda dan een loonpauze af. Mosterd na de maaltijd, dat wordt ons hier geoffreerd. De economische groei zit allang bijna op nul, de collectieve voor zieningen worden allang niet meer met belastingen en leningen gefinancierd, de particuliere inkomens stijgen allang veel te veelr maar nu het kalf verdronken is dempt men de put. Twee jaar lang hebben we het weer gedaan. Twee jaar lang hebben we opnieuw geëxperimenteerd met de filosofie van de overleg-economie, waarvan van te voren vaststond dat deze tegen de feiten zou bezwijken. Twee verloren jaren. Twee jaren waarin weer geen duidelijke keus is gemaakt. Twee jaren waarin iedereen weer alles tegelijk heeft gekregen: hoge lonen en hoge collectieve voorzieningen. Twee jaren waarin de regering vriendelijk heeft zitten afwachten tot de vakbeweging zo vriendelijk zou willen zijn eindelijk eens duidelijke prioritei ten te stellen. Tevergeefs natuurlijk. Zuiver emotioneel gezien ben ik tegen deze loonpauze. Want de loonmaatregel suggereert de vakbeweging heeft de schuld en nu moeten wij ingrijpen. Albeda laat geen dag voorbij gaan om dui delijk te maken hoeveel beter alles zou zijn geweest als de vak beweging wel haar verantwoordelijkheid had beseft. Deze loonmaatregel komt er op neer dat de vakbeweging de zwarte piet krijgt toegeschoven. Net zoals de hele overleg-economie éën groot ingenieus systeem is om de vakbeweging de schuld in de schoenen te schuiven van onvoldoende loonmatiging en daar door noodzakelijk geworden collectieve bezuiniging. Onredelijk Ik vind dat onredelijk. Want het is onredelijk van de vakbeweging te verlangen dat deze vrijwillig matigt. Je vraagt ook niet aan de werkgevers vrijwillig met verlies te draaien. Zo belangrijk als de winstcijfers voor de werkgevers zijn, zo belangrijk zijn de leden- cijfers voor de vakbeweging. En wie vrijwillig matigt, ziet zijn leden verdwijnen. Want men wordt nu eenmaal lid van de vak beweging vanwege het materialistische deelbelang. Dat er niet is gematigd, is niet de schuld van de vakbeweging. De vakbeweging heeft in redelijkheid niet anders kunnen doen dan zij deed. Deze zomer werd de vakbeweging verrast door de acties in de haven. En toen de havenarbeiders hun loonsverhoging kregen, toen wilde iedereen dat hebben. Zo werkt nu eenmaal het vakbewegingsmechanisme. Zo heeft het altijd gewerkt en zo zal het blijven werken. Er is onvoldoende gematigd, maar de schuld daarvan ligt niet bij de FNV maar bij de regering. Deze regering heeft geen prioriteiten gesteld en de verantwoordelijkheid voor de inkomensontwikke ling van zich afgeschoven. Deze regering gaf zelf het slechte voorbeeld. Men wilde als 't effe kón een handhaving van de koopkracht tot tweemaal modaal en tegelijk werd ieder ambi tieus bezuinigingsplan in de ijskast gestopt. Ir. Theo Potma heeft onlangs een boekje geschreven over het ver geten scenario van de energiebesparing maar ik meen dat er maar één echt vergeten scenario is, en dat is Bestek '81. Dat scenario heeft de regering zelf grotendeels in de prullebak gegooid, toen ze overging op een grootscheepse creatie van werkgelegenheid in de kwartaire sector, evenwel zonder het daarbij behorende in komensbeleid. De regering is dus verantwoordelijk voor de misère en deze loon pauze kan zonder bezwaar als een misselijke poging worden uitgelegd om de verantwoordelijkheid opnieuw van zich af te schuiven en de schuldvraag in het openbaar naar de vakbewe ging toe te spelen. Mosterd Zuiver emotioneel gezien ben ik er dus tegen, maar rationeel gezien zit er toch wat in. Want de loonpauze hoeft geen mosterd na de maaltijd te zijn, maar kan ook worden gezien als een nieuw begin. Denken wij ons eens in, dat het kabinet-Van Agt nu zelf inziet dat de overleg-economie heeft gefaald. Stellen wij ons eens voor, dat Albeda nu zelf begrijpt dat er nooit en te nimmer vrijwillig in de lonen wordt gematigd net zo min als er ooit vrijwillig (via de collectezak) belasting zal worden betaald. Fantaseren wij eens. dat de regering Van Agt werkelijk voor zichzelf heeft vastgesteld dat er nu voortaan bindende beslissingen moeten worden geno men door de regering en het parlement. Stel dat deze loonpauze een begin vormt van een permanente ge leide loonpolitiek, waarin de vakbeweging zeggenschap vooraf krijgt en geen loonpauzes achteraf. Denken wij ons eens in, dat deze loonpauze is om voorgoed aan alle loonpauzes een eind te maken. Ja, als dat allemaal waar zou zijn is deze loonpauze geen mosterd na de maaltijd maar de soep vooraf. Soep, die nóg heter zal gegeten worden dan zij nu al is opgediend. Instituut Burgerraadslieden. 2311 EK Leiden. Koornbrugsteeg 7. Telefoon 071-143171 De vorige keer hebben we het over een aantal gevaarlijke misverstanden gehad. Dat waren foute veronderstel lingen, die de mensen nadeel ■kunnen berokkenen of te leurstelling teweeg kunnen brengen. Er bestaan heel veel van dit soort foutieve opvat tingen; deze keer willen we nog eens enkele daarvan be spreken. Het echtpaar R. krijgt op een slechte ochtend een brief in de bus, afkomstig van de Wo ningbouwvereniging. Daarin wordt hun gevraagd eens contact op te nemen. Er schijnt bij het verlaten van de vorige woning een en ander niet helemaal correct te zijn achtergelaten. De woning bouwvereniging heeft kosten moeten maken en wil nu eens praten met de heer R. over een betalingsregeling. "Wel verdraaid", denkt de heer R. "Dat hebben we toch al voldoende besproken; dat is toch al geregeld. Dat komt zeker door de bestuurswisse ling. Daar heb ik niets mee te maken. Ze zoeken het maar uit". Vervolgens gooit hij de brief weg. Hetzelfde doet hij met een volgende brief. Wan neer vervolgens de deur waarder aan de deur komt om hem een dagvaarding te brengen geeft hij niet thuis: hij heeft er niets mee te ma ken. Het probleem is immers al lang opgelost. Wat zou hij nog kosten maken om zich voor de kantonrechter te ver- dedigen. Die zal immers toch wel zien hoe de vork in de steel zit. Zo blijft hij nog enige tijd brieven weggooien totdat de deurwaarder na enige tijd opnieuw aan de deur komt, nu om hem het vonnis mede te delen (te betekenen). Tot zijn stomme verbazing hoort de heer R. dat hij heeft verlo ren en dat hij bovendien nog een hele schep bijkomende kosten moet betalen. Wanneer hij ook dat negeert, wordt er beslag gelegd. Het misverstand, waar de heer R. het slachtoffer van is, is dui delijk. Hij verkeerde in de veronderstelling, dat je door brieven maar weg te doen en je kop verder in het zand te steken, ook de inhoud van de brieven onder tafel kunt krij gen. Zo is het natuurlijk niet. Wan neer hij dan ook nog niet voor de kantonrechter verschijnt om zijn visie op de zaak te ver tellen, kan de kantonrechter niet veel anders doen, dan de andere partij gelijk te geven. Hij heeft immers geen enkel argument van de heer R. te horen gekregen. Vaak zal het vonnis van de kantonrechter al meteen kunnen worden uitgevoerd, ook wanneer de heer R. alsnog verzet tegen dit vonnis aantekent. Verzet kan worden aangetekend, wan neer een vonnis 'bij verstek', dat wil zeggen' buiten de af wezigheid van de gedaagde partij' wordt gewezen. Pro deo - gratis? Ook een tweede vaak voorko mend misverstand zit in dit voorbeeld. De situatie name lijk, dat het voeren van een proces geld kost en dat het meer kost als je de verliezen de partij bent. Veel i menen dat wanneer je een pro deo advocaat krijgt toegewe zen door middel van een akte van onvermogen, er dan ook geen kosten aan de procedure zijn verbonden. Voor we op de onjuistheid van die ge dachte ingaan, eerst even iets over de termen 'pro deo' en 'akte vein onvermogen'. Ie dereen weet natuurlijk wel, dat het juridisch vakjargon voor gewone mensen vol strekt onbegrijpelijk is. Een volgende keer daarover meer. Hier volsta ik even met het volgende. 'Pro deo' betekent, dat het salaris van de advo caat niet behoeft te worden betaald. Letterlijk betekent het 'voor god', hetgeen zoveel wil zeg gen, dat het als een daad van liefdadigheid van de advocaat werd beschouwd om voor de armen gratis een proces te voeren. Tegenwoordig kan dat natuurlijk allang niet meer. Nu betaald het ministe rie van justitie deze 'gratis' procedures. Die andere al even weinig bij- de—tijdse term 'akte van on vermogen' houdt in een op gave van inkomsten, vermo gen en schulden van de cliënt aan de hand waarvan de rech ter vaststelt of er sprake kan zijn van een kosteloze toe- voèging. Hij beoordeelt dat aan de hand van een nauw keurig opgeteld normensys teem. Dit alles even terzijde. De gedachten dus, dat er m een dergelijk gt^val ook geen andere kosten bijkomen, is onjuist. Er mogen wel dege lijk bepaalde kosten in reke ning gebracht worden zoals: administratie kosten van de advocaat (normaal gesproken 40 of 60), kosten van het verleen geding (voor de kan tonrechter al snel enige hon derden guldens, voor de recht bank gemiddeld duizend gulden of meer), kosten van de deurwaarder en de vaak erg hoge kosten van deskun digen die bij een procedure moeten worden ingeschakeld (makelaars bijvoorbeeld). Alleen het salaris van de ad vocaat behoeft dan niet te worden betaald, hetgeen ui teraard een aanmerkelijke besparing betekent. Te laat Nu het toch over procederen hebben: ook het volgende misverstand is zeer pijnlyk. Mevrouw G. krijgt van de overheid een brief, waarin staat dat haar verzoek om het een of ander is afgewezen. Onder aan de brief staat dat zij binnen dertig dagen een be zwaarschrift kan indienen. Nu is mevrouw het weliswaar niet eens met inhoud van de te dienen, ïens overleg i vriendelijk vervolgens brief, maar ze vindt het ook een hele stap om meteen een bezwaarschrift ir Ze besluit eerst t te plegen. In een briefje vraagt uitleg over het standpunt de overheid in de hoop, dat ze het dan vervolgens wel zal begrijpen. Ze zegt nog maar niet dat ze het oneens is met de beslissing; dat kan altijd nog, denkt ze en misschien wordt ze in tweede instantie wel overtuigd. Na enige we ken komt het antwoord, dat haar nog steeds niet bevredigt en ze besluit een bezwaar schrift in te dienen. De dertig dagen onder de brief zijn weliswaar verstreken, maar nu zij toch nog in overleg was met de overheid, zullen die dagen wel niet meetellen. Een oi\juiste veronderstelling. Haar bezwaarschrift wordt niet-ontvankelijk verklaard. Dat wil zeggen, dat de com missie er niet over mag oor delen omdat het te laat is in gediend. Onbedoeld wordt zij dus het slachtoffer van haar or\juiste veronderstelling. Hoewel zij misschien op zich zelf best gelijk zou hebben gekregen is zij simpelweg te laat geweest met haar be zwaarschrift.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 31