Organisaties eisen vervolg op onderzoek 'Leeuwenhoek' [Le/f/se agenda Voorschoten gaat aan energiebesparing doen Ontevreden gevoel rest naOGME Pakkend vioolconcert Lezers schrijven PRODUKTIE VAN ATLAS WEG UIT LEIDERDORP Op gebied van straatverlichting Engelse toneelgroep overtuigt met Hamptons 'Philanthropist' Bijna halve ton voor inspraak in Voorschoten Moord (2) LEIDEN - Zes Leidse organisaties hebben in een verkla ring over de risico-analyse in "de Leeuwenhoek" op een vervolg-onderzoek aangedrongen. In "de Leeuwen hoek", een gebied tussen de Plesmanlaan en de Wasse- naarseweg, is enige tijd terug een onderzoek verricht naar gevaren van onder meer laboratoria en een LPG- station in dat gebied voor woningbouw. ZATERDAG 26 JANUARI 198 LEIDERDORP - Tussen Betonson BV (100 procent belang van DSM in Son) en Verenigde Bedrijven Atlas uit Leiderdorp is overeenstemming bereikt over de gedeeltelijke overheveling van de produktie van Spancon-vloerplaten van Leiderdorp naar Son. Geleidelijk zal Atlas overgaan op de produktie van vrij dragende vloerelementen. De gezamenlijke verkoopmaatschappij Spancon wordt een aan gelegenheid van Betonson. Met de overdracht van de activitei ten zijn geen ontslagen gemoeid, aldus Atlas. De bonden zijn ingelicht en zullen zich niet tegen de transactie verzetten. Voor Atlas betekent het op korte termijn een ver sterking van de financiële positie, aldus DSM. Het vervolg-onderzoek zal onder meer moeten aangeven welke maatregelen noodzakelijk zijn op het gebied van de veiligheid. De resultaten van dit onderzoek die nen openbaar te zijn. De zes organisaties, te weten Alge mene Bond Van Ambtenaren, groep universiteit Leiden en Academisch Ziekenhuis, Komi- tee Iedereen Wil Wonen, Leidse Studenten Bond, Stichting Vo gelwijk, Werkgroep Milieube heer Leiden en de Werkgroep Veiligheid Gorlaeus, zijn tevens van mening dat het LPG-station aan de Plesmanlaan verplaatst moet worden. De organisaties menen dat de Leeuwenhoek "van zeer groot belang is voor de talloze woning zoekenden (waaronder veel één en twee persoonshuishoudens) in de Leidse agglomeratie, met na me voor diegenen die zijn aange wezen op woningwet of premie woningen". Tenslotte dient vol gens de genoemde organisaties, de gemeente Leiden de verdere ontwikkeling van de bouwplan nen met kracht voort te zetten om te voorkomen dat vertraging in s orgamsa- de realisering treedt. Er blijven volgens de ties na het risico-onderzoek in "de Leeuwenhoek" nog te veel vragen over. "Sommige zaken zijn onbekend of slechts globaal geschat, terwijl er op een aantal terreinen nog normen ontbre ken". Het vervolg-onderzoek zal meer licht moeten brengen in wat er precies gebeurt in de diverse laboratoria. "Dat is niet alleen van belang voor de toekomstige Leeuwenhoek- bewoners, maar ook voor de be woners van bestaande wijken, zoals de Vogelwijk en de Mors, en voor de bewoners van de in aan bouw zijnde Boekhorst. Hetzelf de geldt voor de veiligheid van personeel en bezoekers van de laboratoria in dat gebied en van het Academisch Ziekenhuis". Het vervolg moet volgens de zes or ganisaties tevens aangeven wel ke maatregelen er door de uni versiteit genomen moeten wor den om de bestaande risico's zo nodig te verminderen. "Er dient een effectieve controle te komen op het werk in de laboratoria". LEIDERDORP - De reformatorische Gomarusschool in Leiderdorp is na jaren van omzwervingen door de de plannen op- gemeente op een vaste plek terecht gekomen. Gisteren werd de nieuws Gomarusschool aan de Vronkenlaan officiéél geopend door de heer Reijs, hoofd van het bureau onderwijs van de gemeentesecretarie, (foto) De Gomarusschool heeft een aantal jaren door Leiderdorp gezworven. De reformatorisch school kreeg eerst onderdak in de school "De Schakel" aan het Van Alphenplein en trok daarna in de houten lokalen aan de Splinterlaan (nu in gebruik bij Ken O en Margriet de Jong). Sinds hèt begin van het schooljaar 179/80 is de Gomarusschool gehuisvest in de oude Vogelweideschool aan de Vronkenlaan. Bij het begin van het nieuwe schooljaar wil de Gomarusschool ook beginnen met een kleuterschool. VOORSCHOTEN - De gemeente Voorschoten gaat op ad vies van de stuurgroep energiebesparing in Voorscho ten een aantal energiebesparende maatregelen nemen. De stuurgroep meent dat de gemeente, die aan openbare verlichting zo'n 1,2 miljoen kilowatt per jaar verbruikt, het goede voorbeeld moet geven. LEIDEN - Naast "The Philanthro pist" van Christopher Hampton en geregisseerd door John Hart- nett, dat gisteravond voor een zeer redelijk bezette Leidse Schouwburg door ESTA (English Speaking Theatre Am sterdam) werd opgevoerd, is het zinvol "Angel City" van Sam Shepard, "Home" van David Sto ry en "The Private Ear The Public Eye" van Peter Shaffer en geregisseerd door David Spiller te noemen, waarmee dit Engels talige theater de Nederlandse theaterbezoeker dit wintersei zoen confronteert. Dit overzicht ("The Private Ear" komt overigens 18 april a.s. naar de Leidse Schouwburg) schetst een verantwoord profiel van de manier, waarop ESTA in Neder land meent theater te moeten maken. Repertoire-keuze is im mers van levensbelang voor de overlevingskansen van een thea tergroep en de motivatie van ac teurs en actrices. "The Philanth ropist" betekende gisteravond een persoonlijk succes voor Alas- tair Maclean als "Philip" en Dwan Mastin als "Celia". Lesley Hughes, die met de rol van "Araminta" aanvankelijk van "overacting" beticht kon wor den, bewees vooral nè de pauze, VOORSCHOTEN - De gemeente raad van Voorschoten stelt 45.000 gulden beschikbaar voor een in spraakprocedure met de bewo ners van 162 woningen in de Pro- fessorenbuurt in de Vliet wijk. De commissie voor openbare wer ken moet echter volledig in ken nis worden gesteld van alle voor genomen plannen. Vooral CDA- man Valkenburg was niet geheel gerust op de afloop van de reno vatieplannen, voor die woningen. Bij een maximale opknapbeurt gaat dat ongeveer 61.000 gulden per woning kosten. Wethouder Eveleens gelukkig met het fers zolang niet bekend niet besloten wordt tot maximale of minimale renovatie. De renovatie zal in kleine stukjes moeten ge schieden omdat geen wisselwo ningen beschikbaar komen. Bij het voorstel tot restauratiesub sidie van de historische boerderij aan de Veurseweg 350 ontstond een discussie over de belangrijk heid van dit soort, boerderijen. Volgens CD A-lid Van Wijk moe ten alle monumenten nog eens goed worden bekeken. Dat ont lokte aan andere raadsleden de vraag of Van Wijk als een barbaar oude woningen wilde gaan af breken. Wethouders Marselis zegde toe nog eens de lijst met monumenten in de commissie welzijn te brengen. dat zij haar rol op de speelde, die auteur Christopher Hampton bedoeld moet hebben. Peter Guidi is van origine een in Glasgow geboren Italiaanse saxofonist, die gisteravond in de Leidse Schouwburg voor de eer ste maal in zijn leven toneel speelde. Overtuiging Maar hij speelde de rol van "Bra- ham", de schrijver met zoveel overtuiging, dat hij zich een vaste plaats binnen.de "troupe" van ESTA verworven lijkt te hebben. Braham Head, de beroemde schrijver slaagt erin Celia, de verloofde van de filantroop Phi lip, met zich mee naar een hotel te praten, waar hij die dingen met haar doet, die beroemde schrij vers zo graag met mooie vrouwen in hotels doen. Hampton heeft voor een ontluiste rende anti-climax gezorgd, wan neer duidelijk wordt, dat niet al leen Philip z'n verloofde Celia heeft bedrogen met de lichtvoe tige, vlinderachtige, weinig scru puleuze "Araminta", maar dat Celia en Braham hetzelfde heb ben gedaan. In een prachtige, in cidenteel ingehouden, dialoog teisteren Philip en Celia elkaar met emotionele, vaak onzedelij ke, argumenten, die aan een langdurig, vrijwel gestrand hu welijk doen denken. De pseudo-zelfmoord, die uit mondt in het aansteken van een sigaret betekent vervolgens een anti-climax binnen een anti-cli max. Een stuk, uitmondend in een huiveringwekkende realiteit. BERT KOEKEBAKKER Burgemeester en wethouders heb ben de voorgestelde maatregelen reeds bekrachtigd. Het gaat hierbij om besparende maatregelen op het gebied van openbare straatverlichting. Voorschoten kent zogenaamde avondverlichting en nachtver lichting. De lantaarnpalen langs buurt-en wijkwegen hebben elk twee lampen, 's Avonds branden beide lampen, 's nachts wordt één van de twee lampen automa tisch gedoofd. Om te bezuinigen heeft de stuurgroep voorgesteld de extra lamp voor de avond niet meer te laten branden. Hierdoor spaart de gemeente elektriciteit en natuurlijk ook lampen. Een andere maatregel is het ge bruik van een andere lampsoort. Tegenwoordig bestaan er lampen die veel minder electriciteit ge bruiken dan de "normale" straat verlichtingslampen. Ook kunnen deze lampen veel langer branden. De zuinige lampen zijn natrium- lampen, die een geel-oranje kleur licht in plaats van wit uitstralen. Het voorschotense gemeentebe stuur heeft al enkele straten aan gewezen die voor andere verlich ting in aanmerking komen. Er wordt echter wel op gewezen dat de verkeersveiligheid door de energiebesparende maatregelen nooit in gevaar mag komen. ALGEMEEN - Na voetbal, gymnastiek en tennis neemt de paardenhouderij in het Neder landse sportgebeuren de vierde plaats in. Dit gegeven is,ontleend aan de nota paardenhouderij van minister Van der Stee van land bouw. LEIDEN - Het verhaal over Or pheus en Eurydice, legendari sche fuguren uit de Klassieke Oudheid, vormde het uitgangs punt voor het Muziektheater- projekt OGME, dat gisteravond in een goed bezet LAK-theater werd uitgevoerd. OGME, de heerser van de Onderwereld die zich zo na een naamsverandering noemt, heeft Orpheus' geliefde Eurydice naar de Onderwereld gelokt. Orpheus komt haar in de Onderwe reld ophalen. Hij mag haar met zich meevoeren en kan haar dus aan de Dood onttrekken, mits hij niet naar haar achterom kijkt vóór beide de Onderwereld zou den hebben verlaten. Deze span ning moest in een tekst van Jean- Pierre Plooij op muziek van Ber nard van den Boogaard door een aantal acteurs, actrices en musici tot een avondvullend theatraal gebeuren worden gecreëerd. On danks alles lijkt dat niet helemaal gelukt; ondanks allés blijft er een zekere ontevredenheid achter. Ondanks alles, want probeert men deze - natuurlijk sterk sub jectief bepaalde - indruk te moti veren, dan lukt dat gewoonweg niet. Hét spel van Ernst Zwaan als heerser OGME was zonder meer indrukwekkend. Misschien ligt de ontevreden in druk aan de - overigens goed uit gevoerde- bizarre muziek, omdat men zich domweg Orpheus altijd als wondermooi lierspelende zanger heeft voorgesteld. In deze uitvoering is het de sopraan saxofoon, bespeeld door Peter Barkema, die Orpheus' muziek aangeeft en ook Orpheus zelf re presenteert. Misschien is het de verbinding tussen het muzikale aspekt van het ensemble en het theatrale aspekt van de acterende groep, die niet volledig harmo- ;rde. WIJNAND ZEILSTRA. LEI DEN - Concertmeester Wiktor Liberman heeft met zijn Rotterdams Philharmonisch Orkest gisteravond in de Stadsgi Vioolconcert van Tsjaikowsky uitgevoerd. En of schoon zo langzamerhand het verlangen ontstaat dat dit vioolconcert maar eens voor een flinke poos in de la moet worden teruggelegd, viel dit eerste optreden hier van Liberman in vergelijking tot een andere met datzelfde concert, enige tijd geleden, in zijn voordeel uit. Hij is een uitstekend violist, heeft technisch veel te bieden, en hij heeft een mooie expressieve toon. Dit neemt niet weg dat hij soms wonderlijke dingen deed met maat en tempo, die echter door dirigent Rafael Fruhbeck de Burgos en het orkest handig werden opgevangen. De opening met de Ouverture "Roeslan en Ljoemila" van Glinka was het sterkste programma-onderdeel. Het werd pakkend en over rompelend uitgevoerd. Na de pauze de "Schilderijententoonstelling" van Moussorgsky. dat in de orkestbewerking van Ravel weinig meer met het oorspronkelijk voor piano ge schreven werk en zijn componist te maken heeft. LEIDEN -Het 66-ste bulletin van Info-Leiden is gistermiddag officieel gepresenteerd ten huize van de "maker", de Welzijnsraad Leiden. Het jubileumnummer.- Info viert het eerste lustrum - werd overhandigd aan het bestuur van het Overleg Wijkorganen, alsmede aan andere vertegenwoordigers van werker in buurten en wijken. Overigens is het blad aan de hand van de uitslag van een gehouden enquête van uitvoering veranderd. Het initiatief tot het maken van het 1900 lezers tellende "Info" lag destijds bij het Overleg Wijkorganen, het samenwerkingsverband van de Leidse wijk- en buurtcomité's. Op de foto overhandigt Welzijnsraad-directeur Kamphuis uan voorzitter Galjaard van het Overleg Wijkorganen het jubileum-nummer. Met stijgende verbazing hebben de leden en het bestuur van de LISC (Leiden International Student Club) de berichten betreffende de moordzaak op de Leidse Nan cy G. in uw veelgelezen blad gele- Nadat enige bestuursleden in de vroege zaterdagochtend al ken nis hadden gemaakt met het be zoek van de recherche, zonder overigens te weten waarom, bleek dat bovenstaand feit in de nacht van vrijdag op zaterdag ge pleegd was. Wat wij ons nu afvragen is: het slachtoffer is inderdaad in ons clubgebouw en aan de bar ge weest, alwaar zij zich heel nor maal en rustig en niet afwijkend van enig ander bezoeker heeft gedragen. Nadat vele bestuursleden en me dewerkers hun plicht hadden ge daan en de politie zo uitvoerig mogelijke inlichtingen gaven om de verdachte op het spoor te ko men, vermeldt u in uw blad op niet mis te verstane wijze dat het een en ander in de LISC is be gonnen, althans het contact tus sen dader en slachtoffer voor de moord. Was dat wel nodig? De relevantie van het met name noemen van de plaats waar Nancy het laatst was, ontgaat ons totaal. Kon niet wor den volstaan met aan te geven dat zij in een "bar" of "studen tenclub" geweest was en vandaar uit is vertrokKen. Wij, de leden en het bestuur, heb ben geen enkele behoefte aan ex tra negatieve propaganda. Door het een en ander in zo'n context te plaatsen suggereert u (hopelijk onbewust) dat wij prostituees met open armen ontvangen en moordenaars toelaten. Hetgeen pertinent onwaar is. Geen van beiden waren lid van de vereni ging. Wij weten dat vele buitenlanders en nog meer Nederlanders een onei genlijk gebruik maken van onze tolerantie en vriendelijkheid wat betreft het accepteren van "be zoekers". Een tolerantie die wij als buitenlandse studenten en burgers jammer genoeg in steeds mindere mate in de Nederlandse samenleving ondervinden. Wij vinden het op z'n zachtst ge zegd "onzorgvuldig" van uw redactie om op deze manier aan leiding te geven tot het in op spraak brengen van een studen tenclub die al moeite genoeg heeft om de moeilijke problema tiek waarmee heeft zij te kampen tot ieders tevredenheid op te los- Reeds maandag werden ons door "niet ruimdenkende" Neder landse burgers kwalificaties naar het hoofd geslingerd, die wij hier niet nader zullen omschrijven. Tel uit je winst. Wij hopen dat u in de toekomst met bovenstaande argumenten reke ning zult houden en niet onnodig minderheidsgroepen voor nog meer problemen in hun sociale omgang zult stellen. L. de Vries, secr. LISC, lste Binnenvestgracht 5, LEIDEN. Zaterdag Leiden - Vrijetijdscentrum - manifes tatie tegen bouw kantoorflats Schut tersveld, 14 uur. Antonius clubhuis- Mare 43, boerenbal van de Hutspotten, 21 uur. Schouwburg - "De Divan", 20.15 uur. LAK-theater - Toneelgroep Kiss, 19.30 uur (lange voorstelling). Sanders - Levendaal/hoek Korevaar- straat, Antiekmarkt, 9.30-17 uur. Leiderdorp - rommelmarkt, 10 uur, Alecto in het clubhuis van de Bloemerd Voorschoten - presentatie van de we reldwinkel-nota in het Baijuwhuis, 12.40 Zondag Leiden - Stadsgehoorzaal - voorrondes Ned. danskampioenschappen, 10 uur. Middelweg 19c - kindervoorstelling Leids Poppentheater. 14.30 uur 125802. Volkshuis - Haarlemmerstraat 73b, Femke, ontmoetingscentrum vrouwen, 13-16 uur. Wassenaar - concert in de Dorpskerk, 19 Maandag Leiden - Gesprekcentrum - Vrouwen- kerkchoorstraat 17, film: "Die Ehe der Maria Braun", 20 en 23 uur. De Regenboog - De Kopermolen, Me- renwijk, voorlichtingsavond, vroi in de overgang, 20 uur. Rosenburch - 5 Meilaan 71, feestmiddag bejaarden sociëteit Zuidwest, 14.30 u 17.30 uur. Stadhuis - cie beroepschriften, 9.20 u Artsen Wijk 1 - Boerhavedistrict, Binnenstad noord, Groenoord, Kooi, Merenwijk: za, S. Kooyman, Noordeindsplein 2a, tel; 122268. Zo, S. Smit, Cobetstraat 43, tel: 130177. Wijk 2- Binnenstad-zuid, Tuinstad wijk, Professorenwijk, De Waard: za, R.M.G. Taytelbaum.Hogewoerd 138, tel: 120266. Zo, W. de Bruijne, De Laat de Kanter straat 32, tel: 126866. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid west za, A. Boer, Kennedylaan 46, tel: 310420. Zo, H. Engel, De M. van Streef kerkstraat 63, tel: 121334. Voor de praktijk van de doktoren Groe- neveld, R. van Leeuwen, Meyer, Rein- ders, Tan, Van Tol en Verhage, wordt de weekenddienst waargenomen door P.L. Tan, Schoenerwal 13. tel: 210890, spreekuur za en zo van 11-11.30 uui huis. Leiderdorp - P. van 't Woud/L. Midden dorp, Hoofdstraat 40, tel: 410070, spreekuur za en zo van 12.30-13 uu Oegstgeest - D. Held, Marelaan 35, tel: 152255. Voorschoten - za, W. van Dam, Palestri- nalaan 29, tel: 3960. Zo, A. Tromp, Leid- seweg 328, tel: 071-762159. Warmond - A. de Gijzel, Nassaulaan 10, teL 02522-11393. nauwelijks, iets overgebleven. Om een paar voor beelden te noemen: In de orkestratie is het tempo van Bydlo verdubbeld, en de loodzwaar voortzeu lende ossekar is verworden tot een hobbelkar met motoraandrijving, zo lijkt het. In de dialoog met Samuel Goldenberg is oorspronke lijk Schmuyle een pruttelend, tegenstribbelend en klagerig schlemieltje. Maar als het orkest zich over hem "ontfermt" wordt hij een scheldende, schette rende oproerkraaier, waartegen die goudberg nau welijks'nog indruk kan maken. Afgezien dat het Rotterdam Philharmonisch Orkest niet overal feilloos was, en ook wel wat te grof hier en daar, moet gezegd worden dat het wat dit laatste betreft met deze partituur nauwelijks een andere kant uit kon. Maar één ding staat vast: Rafael Fruh beck de Burgos is een uitstekend dirigent, die indruk heeft gemaakt. BEP RIJNDERS Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 25 jan. tot 1 feb. door. Haven apotheek, Haven 18, tel: 120085 en apotheek Beker, Kempenaerstraat lb, Oegstgeest, teL 153274. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel: ten noorden van de Rijn 134604, tel. ten zuiden van de Rijn 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. - ge zondheidscentrum Berkenkade, Lei derdorp, teL 410131, spreekuur ma t/m vrij van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel: 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan. tel: 4641. Warmond - Zr. A. van Looyen-v.d. Wilt, Merellaan 22, tel: 02522-11454. Dierenartsen Leiden - voor de praktijk van de dieren artsen Muurling/Helder/Roest - G. Roest, Haaghuishof 5, Leiderdorp, tel: 890405. Voor de praktijk van de dieren artsen Krol en Vestjens, Y. Krol, Pres. Kennedylaan 260, Oegstgeest, teL 153266. B. Boer, Boshuizerlaan 26, tel: 764058. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Witte Singel 1 2311 BG Leiden. Postbus 54, 2300 AB, Leiden. Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgelden uitslui tend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 46,30 Kwartaalabonnement P« Post f 64,15 Jaarabonnement f 173,70 Jaarabonnement Per post f 245,10 Losse nummers f 0,65 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2