Krijgt Parijs er een hart, groene long, of blinde darm bij...? Wat wordt nieuwe gezicht van de Parijse Hallen- wijk? ZATERDAG 26 JANUARI 1980 PAGINA 29 4 Een van de 'gaten' in Parijs (na het verdwijnen van de Hal len) is opgevuld door "het Fo rum" -foto boven en midden een soort super-Hoog-Catharij- ne. Burgemeester Chirac noem de de schepping "een architec tonische Olympiade"maar een socialistisch raadslid omschreef het als "een treurige tempel, ge wijd aan het gewin." Door Louis Engelman PARIJS-DELFT - „Een laatste kans voor het centrum van Parijs" noemt het „Syndicat de l'Architecture de l'Ile de France (ACIH)" de door haar uitgeschre ven prijsvraag voor het gebied van de Hallen- wijk. Opgepord door de actiegroepen en onthutst over de plannen van het stadsbestuur besloot de Parijse afdeling van de eerbiedwaardige Franse ar- chitectenbond een bijzondere bijdrage te leveren aan het toekomstige uiterlijk van het Hallen-kwartier. Architecten en stedebouwkundigen uit de hele wereld werden uitgeno digd hun visie te geven op de manier waarop het geweldige gat in de stad zou moeten worden opgevuld. De inschrijving was vrij en op de sluitingsdag van 18 de cember waren er ruim 700 in zendingen binnen. Vijfhon derd daarvan kwamen van buiten Frankrijk, waaronder vele uit de Verenigde Staten en Japan. Ook vanuit Neder land werden naar schatting vijftig plannen ingediend, waaraan meer dan honderd architecten en stedebouw kundigen weken hadden ge werkt. Zij zien met spanning uit naar de het moment waar op een zeer deskundige jury de beste inzendingen bekend zal maken. Het ACIH wil met de prijsvraag niet alleen een alternatief bieden voor de huidige plan nen, maar hoopt er ook een brede discussie mee uit te lokken over architectuur en stedebouwkunde in wereld steden. Vandaag begint de bond dat gesprek zelf al met een openbare bijeenkomst in het gebouw 13 Boulevard Se- bastopol, waar alle toege stuurde plannen kunnen worden bekeken. Burgemeester Chirac van Parijs moet ongetwijfeld gestreeld zijn door de geweldige be langstelling van stedebou wers uit allerlei landen voor zijn stad. Maar tegelijkertijd zal het hem irriteren dat er zo veel oppositie is tegen het plan, waaraan hij als burge meester zelf zijn fiat heeft ge geven. Om te begrijpen hoe de zaken er thans voor staan, moeten we nog even terug naar de periode voordat slo pers de Hallen met snijbran ders te lijf gingen. Rellen Charles de Gaulle zet in 1960 zijn handtekening onder het besluit om de Hallen uit Pa rijs te verplaatsen. Een groot deel van de stad zal worden meegesaneerd. Over dat laat ste veranderen echter de in zichten en in 1968 wordt de te slopen stadszone van 35 hec taren naar 15 ha terugge bracht. PARIJS - Als in uw buurt de groente- en fruitveiling wordt afgebroken, zullen vermoedelijk weinigen zich daar druk over maken. Hooguit willen enkele om wonenden graag weten wat er voor in de plaats komt. Wat een verschil met de be roering die ontstond toen het Parijse stadsbestuur in de jaren zestig besloot de be roemde „Hallen" tegen de vlakte te gooien. De machti ge aaneengeschakelde ijze ren paraplu's boden de markt te weinig ruimte meer. Het complex moest naar de voorstad Rungis verhuizen. De teleurstelling over het ver lies van de zo karakteristie ke plek in het hart van Parijs was enorm. Niet alleen in Frankrijk, maar over de hele wereld werd de beslissing diep betreurd. Ook al hadden miljoenen mensen „Les Hal les" nooit bezocht, zij waren toch vertederd geraakt door de typische sfeer in dat deel van de Franse hoofdstad, zo prachtig weergegeven in de met Shirley MacLaine be roemd geworden film „Irma la Douce". Protesten en demonstraties ten spijt werd met de af braak van de overkapte markt in 1971 begonnen. Twee jaar later sloeg de laat ste pijler van de ooit door ar chitect Baltard ontworpen staalconstructies tegen de aarde. Daarna was er niets Wat blijft, zijn majestueuze plannen voor het Hallen-ge bied. Onder goedkeurend ge- knik van president Pompi dou, die met veel ijver zijn persoonlijk stempel drukt op het futuristische cultuurpa leis „Beaubourg", besluit de gemeenteraad in 1970 dat er een groot internationaal han delscentrum naast de be staande Bourse du Commer ce moet komen, voorts een ondergronds winkelcentrum „Forum" met daar nog onder een metro- en spoorwegsta tion en ten slotte boven gronds luxe hotels, kantoren en grote flats die helaas wel de kerk St. Eustache aan het ge zicht onttrekken. Maar Pompidou's opvolger, Giscard d'Estaing, haalt ge heel op eigen houtje resoluut een streep door de plannen. Het Forum en station mogen gebouwd, de rest zal in een nieuw plan moeten worden uitgewerkt. In ieder geval verdwijnt het torenhoge han delscentrum van de tekenin gen. Voor de belastingbetaler betekent dit een strop van 100 miljoen franken aan al uitge voerd werk en 60 miljoen schadevergoeding, te betalen aan de projectontwikke laars. Een nieuwe rel breekt los als blijkt dat de ingehuurde Ca talaanse architect Bofill met een monumentaal flatge bouw weer de St. Eustache- kerk uit het oog wil doen ver meer dan een immense kale vlakte. Een stukje van het voorheen dag en nacht le vendige Parijse centrum verstilde. De toeristen me den de plek, de clochards hadden er niets meer te zoe ken, de omliggende ca feetjes, restaurants en win keltjes verpauperden en slo ten na verloop van tijd. De buurt had zo weinig interes sants meer te bieden, dat zelfs de hoertjes er lusteloos van werden en hun werkter rein naar andere stadsdelen verlegden. Aan acht eeuwen geschiedenis was een bruut einde geko men. De Franse kranten be geleidden de begrafenis met verhalen over de historie van de Hallen, die uit de 12e eeuw dateerden. Louis VI, „De Dikke", wees in 1135 even buiten de toenmalige stadsmuren de plaats aan waar de „groente- en gras markt" zou worden gehou den: op de kruising van de wegen naar Saint-Denis en Foire du Lendit. Hij dacht daarmee Parijs voor de eeuwigheid te hebben be diend, maar de stad slokte de markt op door zichzelf als maar verder uit te breiden. Ten leste kon Emile Zola de „Hallen" met recht om schrijven als „de buik" van Parijs. Nu moet gezegd dat dit orgaan wanstaltig uit dijde, zodat het allang geen zinnebeeld van frisheid meer was. Aan ratten geen gebrek. dwijnen. De goede man wordt geloosd. Inmiddels is „het gat" een ongelooflijke woes tenij geworden. Ondergronds werkt men gestaag voort aan station en winkelcentrum, bovengronds is het alsof twee bommen kolossale kraters in de stad hebben geslagen. Voor de Parijse burger lijkt het alsof er boven de grond maar wat wordt aangerotzooid. En eigenlijk is dat ook wel zo. Ideeën worden half uitge voerd en weer afgekeurd, steeds meer beton maakt zich van de open vlakte mees ter. In een hoek verrijst tot ieders stomme verbazing plotseling een torenhoge bunker met blinde muren. Daarin wordt de luchtverversingsinstalla tie voor de nieuwe onder grondse sporen weggewerkt, omdat enkele raadsleden en de projectontwikkelaars al ja ren geleden in het geheim hadden beslist dat het te veel zou kosten het ding ook onder de grond te bouwen. Spektakelstuk Het grootste gat is in september van het afgelopen jaar volgebouwd. Het is een spek takelstuk geworden, een soort super-Hoog-Catharijne in drie etages met in het mid den een tot op de laatste ver dieping doorlopende open ruimte. Op die manier kan el ke galerij van het daglicht Ook vonden twee pest-epi- demieën hun bron in het Hal lenkwartier. Maar het was minder de hy giëne dan wel de efficiency die een definitief einde maakte aan de roemruchte geschiedenis van de Hallen. Het complex in Rungis zou het aan deze eeuw aangepas te kruispunt in de Franse profiteren. Er zitten 185 win kels in (de meest luxe bo venin), tien bioscoopzalen, een dozijn restaurants en een wassenbeeldenmuseum. Jhirac noemt de schepping „een architectonische Olym piade", een socialistisch raadslid omschrijft het in Le Monde als „een treurige tem pel gewijd aan het gewin". Er is 415 miljoen gulden in geïn vesteerd. Op eeri steenworp afstand van het cultuurpaleis Beaubourg zal het Forum on getwijfeld een grote publiek strekker worden. Wat te doen met de overige ruimte? Chirac en Giscard d'Estaing willen het tweede kleinere gat benutten voor een communicatiecentrum van de PTT, een zwembad, sauna, parkeerplaatsen, ge hoorzaal en een centrum voor alle wereldreligies. Boven gronds zal het plan moeten worden voltooid met een par kachtig plein, aangelegd bo venop het beton. Over het hoe verschillen de me ningen van beiden. Giscard wil de vlakte versieren met klassiek aangeplant geboom te „in de stijl van het beste dat Frans is". Chirac hoonde dat het geen zin heeft een tuin aan te leggen die je alleen vanuit een helikopter kunt bekijken. Hij ziet meer in een parkje en een pleintje voor de kerk, waar af en toe een kermis op zal staan. voedselvoorziening moeten worden. Daarmee waren de dagen van „Les Halles" ge teld. Toch zou Parijs zichzelf ver loochenen als het op dezelfde plek niet een begin zou ma ken met een nieuw stuk ge schiedenis. Stedebouwkun digen, politici, actiegroepen en projectontwikkelaars bo Realistisch De architectenbond is zich van zoveel onbenulligheid dood- geschrokken. De prijsvraag was zijn antwoord. Realis tisch is de bond er bij uitge gaan van hetgeen al bijna klaar is of zeker moet worden verwezenlijkt. Maar het ACIH wil dat de buurtbewoners ook een plaats moeten krijgen. Om te voorkomen dat ze wor den weggekocht door de spe culanten, die de inmiddels onder invloed van Beaubourg en het Forum weer peperdure pandjes in snel tempo in bezit proberen te krijgen, zal er in het plan volgens ACIH so ciale woningbouw moeten komen. De overheersende winkelcentrumoriëntatie moet worden terugge schroefd. Kantoorbouw zal worden opgeofferd ten be hoeve van woningbouw. Globaal kregen de mededingers in de prijsvraag basisuit gangspunten mee: 1. de identiteit van de wijk; 2. de invloed die een dergelijke grote onderneming kan heb ben op de omringende wij ken; 3. het beeld van zich in het hart bevinden van een grote internationale stad. in Kringen van stedebouwkun digen is enthousiast gerea geerd op het initiatief. Ook in ons land zetten zich velen aan de tekentafel, meestal groepsgewijs omdat de klus te groot is om alleen af te wer ken. gen zich als kibbelende chi rurgen over het stadsdeel om een vervangend orgaan te creëren. Ook Nederlanders speelden in deze operatie een bescheiden rol, zoals uit bij gaand verhaal blijkt. Nog is het een strijdvraag of Parijs er een hart, een (groene) long, dan wel een blindedarm bij krijgt. Nederlands team In Delft vormden Kees La moen, Iwan Kriens, Janneke Kromhout, Dick Appelman en Kees van der Hoeven zo n team. De eerste vier zijn ste debouwkundigen, de laatste is architect. Ze reisden naar de Franse hoofdstad om zich ter plaatse van de toestand op de hoogte te stellen en verza melden zoveel mogelijk in formatie voor het thuis werk. „We hebben voornamelijk wil len meedoen om onze stede- bouwkundige ideeën in een internationaal perspectief te toetsen. Kunnen we ons op' dat niveau meten met ande ren?", vraagt Kees Lamoen zich af. Vele uren vrije tijd be steedden ze eraan om dat straks aan de weet te ko- [n grote lijnen haakt het con cept van de vijf in bij de om liggende bebouwing. Iwan: „We hebben naar harmonie met de omgeving gezocht, dus geen hoge torenflats. Hoewel we in ons plan zo'n vreemd ding als het Forum ook niet hebben verdoe zeld". Het team heeft in het ontwerp een duidelijke verbinding gelegd tussen het winkelcen trum en Beaubourg, de publieke gebieden. Het ande re deel van de ruimte naar de handelsbeurs toe is primair bestemd voor woongebied voor de buurt. Een over het hele plangebied heenlopende glazen galerij moet beide elementen verbinden. Vrij blijft hierdoor het uitzicht op St. Eustache waartegenover een klein buurtpark is ont worpen. De scheppers van het plan laten de olympische gedachte spreken door te be nadrukken dat het meedoen aan de prijsvraag net zo leuk is als het winnen ervan. Contrast Dat vinden ook de architecten Jaap Pontier, Ton Voets en Erik Vredenburg, eveneens uit Delft. Zij hebben zich op dezelfde manier voorbereid, maar het eindresultaat wijkt sterk af van dat van hun stad genoten. „Wij hebben vooral stedebouwkundige ruimtes, dus pleinen, parken en stra ten willen ontwerpen", ver telt Jaap Pontier. Ton Voets: „Oud en nieuw Pa rijs hebben we daarbij sterk laten contrasteren". Dat blijkt uit het plan. In een wijde ring rond het Forum hebben de architecten woningbouw ge creëerd, waardoor om de winkelput een groot plein is ontstaan. Zelf noemen zij dit een buurtgebonden ruimte. Het meer publieke deel ligt in hun ontwerp tegenover de St. Eustache-kerk dat uitkomt op een imposante evenemen tenhal. Op de bovenste etage daarvan denkt Ton Voets een nieuw luxe uitgaanscentrum in Parijs te laten opbloeien met bars, restaurants en strip- teasetenten. Ondergronds projecteerden zij een audito rium dat met onderaardse gangen direct met het Forum is verbonden. De deelnemers aan de prijs vraag zijn vast van plan bin nenkort in Parijs op de ten toonstelling alle inzendingen te gaan bekijken om te zien of ook anderen soortgelijke ge dachten hebben gehad. Allen zijn zeer te spreken over de professionele aanpak van de prijsvraag en geïmponeerd door het uitgebreide pakket voorlichting dat elke deelne mer thuisgestuurd kreeg. „Daar kan menig Nederlands stadsbestuur dat een prijs vraag uitschrijft een voor beeld aan nemen", aldus Iwan Kriens. Over de invloed van het initia tief van de Franse architec tenbond op de huidige stads plannen durft niemand een voorspelling te doen. Het feit dat burgemeester Chirac niet is ingegaan op de uitnodiging om in de jury plaats te nemen is niet hoopgevend. Maar het grote pluspunt is in ieder ge val dat in Parijs de discussie over stedebouw en architec tuur grote internationale aandacht heeft gekregen. Je zou mogen verwachten dat zo niet in de Franse hoofdstad, dan toch elders daarvan de vruchten mogen worden ge plukt.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 29