Hoge veiligheidseisen om instortgevaar tot minimum te beperken ZATERDAG 26 JANUARI 1980 Door Herman van Amsterdam Eetbrug over snelweg HAARLEMMERMEER - Een restaurant waar per dag tienduizenden auto's onderdoor snellen en talloze vliegtuigen laag overheen razen. Op het eerste gezicht lijkt dat niet de meest geschikte gelegenheid om ont spannen te tafelen of na een lange autorit op ver haal te komen. Toch ziet op papier de toekomst er gezond uit voor het zeer omvangrijke restaurant complex dat momenteel in aanbouw is nabij Bur gerveen in de gëmeente Haarlemmermeer. Voor Nederland is het bouwwerk de eerste in zijn soort en zal straks tevens de grootste van Europa zijn. Zeer in het oog springende bijzonderheid er aan, het restaurant wordt over de drukke snelweg A4 (Rotter dam-Amsterdam) gebouwd. Initiatiefnemers van dit zgn. brugrestaurant is de Bloemen- daalse zakenman Verveld, ei genaar van nog drie wegrestau rants die bekend zijn onder de naam Rick. Met dit uit de klui ten gewassen horeca-object hoopt hij in één klap zijn jaar lijkse omzet te verdrievoudi- gen. Hoe groot de kans is dat hij zijn investering er ook weer uit krijgt? Uit een onderzoek dat hij heeft laten instellen zou moeten blijken dat het brugres taurant een pleisterplaats bij uitstek gaat worden. Bijvoor beeld omdat het gebouw wordt neergezet op een 'psycholo gisch" berekende plek. De twee benzinepompen namelijk die op luttele afstand van de eetbrug liggen hebben de hoogste omzet van Nederland. Stop "Daaruit blijkt", zegt Verveld, dat juist op dat punt veel auto mobilisten toe zijn aan een stop. En daar gaan wij van pro fiteren. Er is berekend dat er dagelijks zon 70.000 auto's passeren. In de nabije toe komst worden dat er zelfs 90.000. Wil ik met dit brugres taurant op rozen zitten dan moet zo'n vijf procent van het verkeer hier een stop maken. Maar voorlopig ben ik al tevre den als ik een goeie drie pro cent haal". Voor het brugrestaurant (de eer ste paal ging afgelopen decem ber de grond in), heeft provin ciale waterstaat zelf de meest geschikte plek uitgezocht nml. zo'n zes kilometer ten zuiden van Schiphol. Aanvankelijk had de provincie het oog laten vallen op enkele stukken grond veel dichter bij het vliegveld. Maar Schiphol heeft dat tegen gehouden. Niet alleen omdat men er gevaar in zag voor het vliegverkeer maar ook omdat men bang was voor terroristi sche acties (de landingsbaan binnen schootsveld) vanuit het brugrestaurant. Het gebouw, waarvan het hoog ste punt 13,5 meter boven de begane grond zal uitsteken komt haaks op de snelweg te staan en heeft, ruw gezien, de vorm van een hondebot. De twee kopse einden komen mei de 'voeten' in de weilander naast de snelweg te staan en worden onderling verbonden door een 85 meter lange over spanning. Er zullen verschil lende typen restaurants in worden gebouwd. Markt Verveld richt zich met zijn pro ject op alle categorieën wegge bruikers. Recreanten, verte genwoordigers, beroepschauf feurs. Wat deze laatste catego rie betreft lijkt het brugrestau rant een gat in de markt te gaan vullen. Immers, uit een vorig jaar door de stichting Les Rou tiers Européens onder be roepschauffeurs gehouden en- Een maquette van de eetbrug. quéte is gebleken dat 73 pro cent vindt dat er langs de Ne derlandse snelwegen te weinig restaurants zijn. Met name de snelweg Rotterdam - Den Haag zou er nodig een moeten krij gen, vond men. Die komt er nu dus, al worden links en rechts wel vraagtekens gezet bij de manier waarop dit brugrestau rant is opgezet. Zo zegt Nijmegenaar Verasdonk, secretaris van de stichting Les Routiers Européens (de sa menwerkende particuliere wegrestaurants): „Voor be roepschauffeurs moet een weg restaurant aan tenminste twee eisen voldoen. Ze moeten er gezellig met collega's bij elkaar kunnen zitten en de prijzen moeten niet al te hoog liggen. Vooral wat dat laatste betreft heb ik er met dit nieuwe restau rant een hard hoofd in. Bij een projekt dat zoveel miljoenen moet gaan kosten kan men het m.i. niet permitteren om de prijzen laag te houden. Ik ge loof dan ook niet dat dit zo'n aanwinst is voor beroepschauf feurs". Ook de Nationale Organisatie voor het Beroepsgoederenver- voer (NOB) zet vraagtekens bij het projekt. Met name het feit dat economische zaken finan ciële steun heeft toegezegd, is slecht gevallen. Voorlichter Nieman spreekt over 'concur rentievervalsing'. Hij zegt „Er wordt met twee maten geme ten. In Hoofddorp, niet ver van waar nu die brug wordt ge bouwd, ligt het bij chauffeurs populaire wegrestaurant van Kromhout. Di? man heeft in de afgelopen tien jaar al talloze pogingen ondernomen om zijn bedrijf verplaatst te krijgen naar de rijksweg A4. Als er ie mand is die dat verdient is hij het wel. Maar de provincie heeft hem op allerlei manieren gedwarsboomd. Dan is het een hard gelag als je ziet dat zo ie mand als Verveld, die in feite geen enkele binding heeft met de A4, wel aan de bak komt". Optimistisch Volgens Nieman is de prognose van de Bloemendaalse zaken man over de dagelijks te ver wachten aantallen klanten, aan ae erg optimistische kant. Hij voorziet op den duur ernstige problemen met de exploitatie. Verveld zelf heeft zich niet la ten afschrikken door de som bere taal van de 'oppositie'. „Bij een dergelijk miljoenenpro- jekt", zegt hij, „ga je niet over één nacht ijs. Het is aan alle v kanten goed doordacht. Wat anderen zeggen, daar trek ik mij niet veel van aan. Het is vaak nijd om wat een ander heeft bereikt", aldus Verveld die niet verwacht dat zijn brug restaurant een zware concur rent zal gaan worden voor mo tels en wegrestaurants in de naaste omgeving. „Alleen Al berts Corner in Leiderdorp zal het er wat moeilijker door gaan krijgen, verwacht ik". Een restaurant over de weg. Zo lang er verkeer onder door gaat, zolang zal er sprake zijn van aanrijgevaar. Wat er dan kan gebeuren als de constructie beneden de maat is, heeft men vorig jaar in Duitsland kunnen zien. De losgeslagen giek van een kraanwagen ramde toen een brugdek over een snelweg in de buurt van Oberhausen. De brug stortte prompt in. Be gin deze week is ook in Neder land gebleken hoe belangrijk het is dat een brug een stootje kan verdragen. Dinsdagmid dag reed in de buurt van de Rotterdamse Ceintuurbaan een ontspoorde personentrein met een vaartje van 60 kilome ter tegen twee peilers van een viaduct. Die werden zwaar be schadigd maar bleven nog wel overeind. Zekerheid Het brugrestaurant moet een nog zwaardere klap kunnen incas seren. Rijkswaterstaat, de wegbeheerder, heeft dan ook hogere eisen aan de constructie gesteld dan normaal voor een brug gelden. Ir. Essermond, hij heeft een deel van het reken werk verricht "Dit is niet zo maar een brug. Er bevinden zich constant een paar honderd mensen boven op. En die moeten de zekerheid hebben dat ze bij een ongeluk niet direct met hun warme hap op de rijksweg terechtkomen. Vandaar die hoge eisen". Dat er in de toekomst aanrijdin gen zullen gaan plaatsvinden staat voor hem nu al vast. "Ik maak mij geen illusies dat het niet gebeurt. De doorrijhoogte 's Nachts ligt dat anders. Dan zullen we een paar keer ge noodzaakt zijn om van de acht rijstroken er in totaal zes dicht te gooien. Bijvoorbeeld wan neer de grote liggers geplaatst worden. Maar helemaal afslui ten zit er niet in. Zelfs niet voor een uur". Omdat het brugrestaurant straks zal zijn omringd door lawaai makers (auto's en vliegtuigen) is vooral gestudeerd op een af doende geluidsisolatie. Het ge bouw wordt rondom voorzien van drie lagen thermisch akoestische beglazing. De lut tele decibels die dan nog naar binnen dringen zullen, zo ver wacht men. worden overstemd door restaurant-geluiden. Ook aan het uitzicht is gesleuteld. Schroeder. "Het is bepaald niet zo dat je vanuit de restaurants constant het verkeer op je af ziet komen. Ik heb de ruimte zo ingedeeld en aangekleed dat je als bezoeker nauwelijks merkt dat je boven een snelweg zit. Wie wil kan autootje kijken, wie liever de polder inkijkt kan ook aan zijn trekken komen". In het complex zullen in totaal vijf verschillende typen restau rant worden ondergebracht, uiteenlopend van zeer eenvou dig tot luxe. Daarnaast zal het "multifunctionele gebouw" nog een groot aantal andere voorzieningen herbergen. Er komen onder meer wat winkel tjes in, een bank, een bakkerij, douche-ruimten voor chauf feurs, vergaderzalen en kinder speelruimten. Ook is rekening gehouden met de toeganke lijkheid voor minder validen. Aankleding In totaal zullen er zo'n 700 restau rantplaatsen zijn. Wat de aan kleding van het geheel betreft, de architect heeft geprobeerd de sfeer van de Haarlemmer meer er in te verwerken. Zo zal het interieur van een van de restaurants veel gelijkenis ver tonen met het beroemde Leeghwater-gemaal. Ook het "buitengebeuren" zal Haar lemmermeers aan doen. Zo zal, in de vorm van een halve cirkel, rond een van de kopgebouwen een zeventig meter lange sloot (zeven meter diep) worden ge graven waar rond in de meer voorkomende vegetatie zal worden verwerkt. Om het fors uitgevallen brugrestaurant enigszins in het landschap te la ten opgaan zal staatsbosbeheer in de directe omgeving een gro te hoeveelheid populieren aan planten. Het brugrestaurant zal worden voorzien van een zogenaamde total-energy installatie, een me thode om met behulp van eigen motoren en dynamo's electrici- teit op te wekken. De daarbij vrijkomende warmte zal wor den gebruikt voor verwarming van de gebouwen en de rege ling van de airconditioning. Wat dit laatste betreft, in het complex kan niet één raam worden opengezet. "Op last van rijkswaterstaat moet alles potdicht blijven", zegt Schroe der. "Om veiligheidsredenen. Er moet worden voorkomen dat er dingen uit het restaurant op de snelweg terecht komen". De bouwtijd is èerekend op 250 - werkbare dagen. Dat betekent dat in maart 1981 het eerste van de vijf restaurants in gebruik kan worden genomen. De ove rige gaan successievelijk met enige weken tijdsverschil open. Mei '81 kan de officiële opening plaatsvinden. Er zal werk zijn voor in totaal 170 man personal. Het is nog een onzekere factor of er zoveel gevonden kunnen worden. "Wat het vaktechnisch perso neel betreft heb ik er wel ver trouwen in dat we er voldoende vinden", zegt directeur-eige naar Verveld, "maar het zal een hele klus worden om aan vol doende bedienend personeel te komen. Daarbij denk ik met name aan vrouwen die part-ti me hieraan de slag willen. Inde Haarlemmermeer zijn die dun gezaaid". Dit viaduct over de Duitse autobaan Keulen Oberhausen stortte vorig jaar in, toen een vrachtwagen met oplegger een van de steunpilaren ramde. De brug met de restaurants m de Haarlemmermeer moet een dergelijke aanrijding met gemak kunnen doorslaan. (5.20 m) verschilt immers nau welijks van veel andere brug gen. En er zullen altijd lui blij ven die vergeten hebben de kiepbak van hun auto omlaag te doen en er zal ongetwijfeld ook wel eens een kraanwagen in de fout gaan. Maar ernstige gevolgen zal dat dan niet heb ben. Bij een aanrijding zullen er hooguit wat scherven omlaag komen". Brug-ontwerper Schroeder (Overveen), die aanvankelijk uitging van een wat lichtere constructie, heeft zich gewillig naar de wensen van rijkswater staat geschikt. Dat moest ook wel anders zou er geen bouw vergunning zijn afgegeven. De architect "Met de constructie zoals die nu op papier staat is het instortgevaar tot een mini mum beperkt. Er kan helemaal niets mee gebeuren. Of er moet een vliegtuig op storten, maar daar is niets tegen bestand". De bouw van het brugrestaurant kost bijna 17 miljoen gulden. Dat is vier miljoen meer dan de aanvankelijke begroting van Verveld liet zien. Het verschil is ontstaan doordat de provincie Noord-Holland lange tijd haar goedkeuring aan het plan heeft onthouden. Eind 1975 al leek alles in kannen en kruiken. Het project lag gereed om uitge voerd te worden. De gemeente Haarlemmermeer zag geen aanleiding de boot langer af te houden. Er moest nog een, wat men dacht, "formaliteit" worden vervuld, een vergun ning van de provincie. Die ver gunning deed echter niet de gebruikelijke drie maanden op zich wachten maar drie jaar. De provincie had wat de bouw van het brugrestaurant betreft "be denkingen van landschappe lijke aard". De afwijzing werd aangevochten en Verveld kreeg uiteindelijk toch zijn zin. Maar toen was het inmiddels wel november 1979 geworden. Toen pas konden de contracten voor uitvoering worden afge sloten. Steun Dat hij die bijna 17 miljoen bij elkaar heeft gekregen heeft de Bloemendaalse zakenman me de te danken aan de financiële steun (een krediet van vier miljoen gulden) van economi sche zaken. Bovendien komt het brugrestaurant in aanmer king voor de WIR-premie, die bijna een kwart van de totale investeringskosten bedraagt. Bouwtechnisch gezien is de eet brug een aardig hoogstandje. Het 18 meter brede brugdek, bestaande uit vloerelementen, wordt gedragen door betonnen liggers. Die hebben een respec tabele lengte van 32 meter en komen te rusten op drie rijen betonkolommen. Toch vindt rijkswaterstaat dat nog niet voldoende. Er is een schepje meer veiligheid bedongen in de vorm van betonnen dwarslig gers die nog een extra druk van 100 ton kunnen doorstaan. De twee meter brede reuzeliggers worden op dit moment ver vaardigd in de buurt van Utrecht. Het was aanvankelijk de bedoeling ze over enige tijd per dieplader over de snelweg richting Amsterdam te vervoe ren. Maar dat is geen haalbare kaart vanwege enkele bochten die in het traject zitten. Daar kan een dergelijk superlang transport niet zonder brokken te maken doorheen. Dus is ge kozen voor vervoer over het water. In dit geval gaan de lig gers per dekschuit. Via het Merwedekanaal naar de Ringvaart in de Haarlemmer meer om tenslotte bij de Cru- quius en dus vlak bij de bouw plaats, op een dieplader te wor den getild. De grootste bouw- kranen van Nederland komen daar aan te pas. Die nemen ook het op hun plaats tillen van de betonnen bakbeesten voor hun rekening. Het is niet uitgeslo ten dat er ook helicopters zul len worden ingeschakeld om lijvige brugbrokken naar hun plaats te dirigeren. Verkeer De bouwactiviteiten hebben de nodige consequenties voor het verkeer. Zolang de bouwers nog niet aan de overkapping toe zijn, kan worden volstaan met het tijdelijk afsluiten van een of meerdere rijstroken van deze 8-baansweg. Zoals mo menteel gebeurt nu men bezig is met heiwerk in de midden berm. Rijks waterstaat-uit voerder Enthoven: "In geen geval zullen we overdag meer dan één rijstrook afsluiten.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 23