Russen moeten Bremen redden 4 Met het oog op chips. Waar het uitlaten van de hond toe kan leiden Telstar verlengt niet contract Van Yianen SPORTTOTO SKC COLLECTIEF STERK: 3-0 Rossen dicht bij schaakbeker MAAS ZWEMT NATIONAAL RECORD Westduitsers winnen rallye ZATERDAG 26 JANUARI 1980 SPORT PAGINA 13 Hockeyclub Alecto viert tweede lustrum LEIDERDORP- In Leiderdorp weten ze nog precies hoe het tot de oprichting van Alecto, dat dit jaar z'n tweede lus trum viert, is gekomen. Een aantal dorpsgenoten trof el kaar dagelijks bij het uitlaten van de hond, maar het contact dat onstond, terwijl het edele huisdier zijn gerief zocht bij een boom, bleek van té kort stondige aard. Een sportclub, zo dacht men, zou het sociale leven aanzienlijk meer basis verschaffen dan de dagelijkse rondgang door het plantsoen, waarbij uiteindelijk alleen hondenbezitters elkaar tref fen. Een LSC, een Leider- dorpse Sportclub moest er komen. Naam: Alecto, clubkleuren: geel en bruin. Alhoewel Alecto mag terugzien op tien succesvolle jaren, is het uiteindelijke doel nog niet bereikt. Wat een algemene sportclub had moeten wor den is bij een hockeyvereni- ging gebleven. Nog altijd dra gen de Leiderdorpers het LSC in hun naam, daarmee de deur voor andere sporten op een kier houdend. Als recht geaarde hockeyers is uiter aard al lang gepoogd cricket binnen de club te krijgen, maar dat bleek, gegeven de veldensituatie, onmogelijk. Over de andere voor de hand liggende tak van sport, tennis, bestaan reëlere plannen. Er zitten twee tennisbanen in de pen. Al met al is het tweede lustrum van de LSC Alecto dus het feest van een hoc keyclub. Het verhaal is stan daard en overbekend. Een klein groepje pioniers, een af gedankt plantsoen, een bouwvallige kantine zonder wasgelegenheid, kortom de gebruikelijke litanie van het amatedrinitiatief dat lang zaam moet uitgroeien tot een volwaardige sportclub. Tien jaar en viereneenhalve ton la ter staat in de Bloemerd een spiksplinternieuw clubhuis, dat de herinnering aan alle ellende uit die eerste jaar snel doet vergeten. Herinneringen die rond deze tijd weer opge poetst worden om de tiende verjaardig trots, en een tikkel tje weemoedig te kunnen vie- Alecto werd van de club, die smeekte om alsjeblieft 'uit wedstrijden' te mogen spelen omdat 'het veld' zo slecht was, tot een vereniging die bij LMHC ontvangen werd met de woorden: 'verrek zag, die lui kunnen nog hackeyen ook!'. Ongeveer 350 leden hebben zich in de afgelopen tien jaar, die een duidelijke opleving van de hockeysport te zien hebben gegeven, aan gemeld. De twee velden waarover zij kunnen be schikken zijn uiteraard on voldoende. De wachtlijst van rond de 70 personen die staan te trappelen om lid te worden, kan de Leiderdorpse gemeen teraad straks misschien wel helpen in de beslissing over de aanleg van nog eens twee velden. Opvallend is de men taliteit van Alecto. Het rond de hockeyvelden overbeken de 'allez Hubert-Jan, druk een punt', zul je in Leiderdorp niet horen. Het traditionele hockeypubliek loopt er niet rond, 'maar ook niet het soort mensen dat naar de voetbal gaat, hoor', haast Henk Aronds, voorzitter van de lu strumcommissie zich er aan toe te voegen. 'De dorpskern, die voornamelijk voetbal- minded is, is een ander soort mensen dan de 'import', waar wij, hockeyers, deel van uit maken'. Aronds weet precies te vertellen hoe het komt dat Alecto niet zo bekakt is. 'Wij zijn een jonge club, zonder een hockey-verleden of een traditie. De meeste mensen die deze vereniging mee heb ben helpen opbouwen wisten geen bal van hockey. Dat was een totaal onbekend feno meen in Leiderdorp. Het ging ook in de eerste plaats niet om het hockey, maar om de ge zelligheid. Volgens Aronds is Alecto té lang gezelligheidsvereniging geweest. Hij: 'daar komt de laatste jaren gelukkig wat verandering in. Het competi tie-element is nu eenmaal in herent aan het spel. Je moet resultaten nastreven, het kan niet allemaal een gezellig- heidje blijven'. Of Alecto veel resultaten beschoren zijn valt te betwijfelen. Er lopen nu 29 elftallen rond, waarvan er 19 jeugd zijn. Nu, na een tiental jaren is men zover dat de ei gen kweek in de senioren- teams ronddraaft. Vroeger werden de hoogste elftallen met veteranen bemand. On danks het grote aantal jeugd is echter het potentieel van de club ontoereikend. Het kleine dorp levert te weinig hoc keyers, en bovendien bestaat het Leiderdorpse hockey publiek uit mensen die na een aantal jaren weer verhuizen om ergens anders het maat schappelijke gelukl te be proeven. Incidenteel drup pelt er wat uit Leiden naar Alecto: spelers die bij LMHC of Roomburg in het zesde spelen, en dan bij Alecto di rect in het tweede mogen meedoen. De kans dat de he ren, die nu in de derde klas spelen, veel hoger zullen ko men is niet erg groot, maar dat weet Alecto. Daarom richt het al de aandacht op de jeugd: jongens Al, jongens BI. Meisjes komen in dit verhaal niet voor. 'Dameshockey is volstrekt oninteressant om te zien', weet een ander lid van de lustrumcommissie, me vrouw Tönjann te vertellen. Op grond van haar scheids- rechterservaring bij de dames constateert zij dat 'de dames niet vooruit zijn te branden'. 'Veel te veel het thee-kransjes idee' meent zij, en het feit dat Alecto zich voornamelijk met de jongens-jeugd bezig houdt doet vrezen dat haar mening in bredere kring wordtge- deeld. Dit tweede lustrum, dat niet op de dag zelve (2 april), maar in verband met de competitie begin mei wordt gevierd, lijkt in het teken te staan van de 'dank aan alle goedwillen- den'. Het verhaal van de af gelopen tien jaar, zoals dat door Aronds wordt vertelt, beschrijft hoe nagenoeg de gehele Leiderdorpse bevol king te hoop is gelopen om Alecto van de grond te krij gen. Zowel in de eerste, moeilijke jaren, als bijvoor beeld bij het eerste lustrum toen een rommelmarkt werd georganiseerd (opbrengst ruim j8000) oogstte de club een bijval waar menig chari tatieve instelling nog niet van durft te dromen. Om de ko mende lustrumactiviteiten te bekostigen zal weer een rommelmarkt worden ge houden. De vereniging zal een percentage van die op brengst aan de gehandicapte padvinders in Leiderdorp schenken, om zo op haar beurt iets terug te doen voor de dorpsgemeenschap aan wie men zich verplicht voelt. De feestactiviteiten beginnen op 3 mei met een nog nader te plannen demonstratiewed strijd. 4 En 5 mei zullen er op de club onderlinge toernooi en worden gespeeld, terwijl op 10 en 11 mei een vriend schappelijk lustrumtoernooi gepland staat. Deelnemers zijn dan Zwart-Wit, AMVJ, HVC en HDS. Ploegen die allen op dezelfde hoogte spe len als Alecto. Tijdens dat toernooi moet het grote lu strumfeest plaats vinden. Ondanks de te verwachten groei naar 450 leden, zal Alec to het predikaat 'de kleine dorpsclub' waarschijnlijk niet meer kwijt raken. Dat de hockeyers niet overal even serieus genomen deert hen weinig. 'De grotere en betere clubs kijken op ons neer' meent mevrouw Tönjann, 'op onze beurt doen wij weer heel schamper over bijvoorbeeld Nieuwkoop. Zeker de eerste jaren hadden wij natuurlijk een erg grote bek zonder dat we veel voorstelden. Nu heb ben we misschien nog wel zo veel praats, maar we hebben iets meer bereikt. En in hoe verre we dan serieus geno men worden maakt ons niet zo veel uit. ROLPH PAGANO SKARA (AFP) - De Sowjet- Unie is zo goed als zeker winnaar van het toernooi om de Europese schaakbeker voor landenploegen in Ska- ra. De Russen leiden bij de ingaan van ds zevende en laatste ronde met 31,5 pun ten. Zes punten meer dan achtervolger Groot-Britta- niê, dat voor de eerste keer in zijn schaakgeschiedenis af stevent op een redelijk suc ces, de tweede plaats in het toernooi. Het team heeft uitstekende schakers in zijn gelederen, zoals John Nunn, Tony Miles en Jonthan Speelman. De twee laatsten hebben in het gehele toernooi nog geen partij verloren. Miles heeft zelfs in de wedstrijd tegen de Sowjet-Unie van wereld kampioen Karpov gewon- BREMEN (ANP)-Annelies Maas heeft gisteravond tijdens de internationale zwemwedstrijden in Bremen (Wdl) een nieuw Nederlands record op de 800 meter vrije slag geves tigd. Zij won de afstand in 8.38.12 en dat was ruim een seconde sneller dan twee en een half jaar geleden in het Zweedse Jönkoping. Zij verloor toen de finale van het Europees kampioenschap met handbreedte verschil van de ADVERTENTIE De chip zal veel in ons leven veranderen. Dit stukje micro-elektronika van een halve centimeter bij een halve centimeter brengt ons meer dan alleen goedkope rekenmachientjes. Goedkoop en in massa geproduceerd zal hij op een groot aantal plaatsen worden gebruikt en daarmee voor veel veranderingen zorgen. De samenleving moet daarover kunnen meepraten en de ontwikkeling kunnen meesturen. De micro de maat genomen is het eerste Nederlandse boek dat in begrijpe lijke taal de verschillende kanten van deze ontwikke ling laat zien. In het boek komen aan de orde' de technische ontwikkeling van de micro-elektronika, mogelijkheden en gevolgen voor het bedrijfsleven, de kansen op lichter en op zwaarder werk, de econo mische effecten, de gevolgen voor onderwijs, privacy en het dagelijkse leven, de houding van de politiek en de maatschappelijke discussie. In een bij lage is een samenvatting opgenomen van het rapport Rathenau. Het boek is ruim geïllustreerd, voorzien van een register van namen en van trefwoorden en telt 156 bladzijden. De micro de maat genomen is een samen werkingsproject van de Dienst Wetenschaps voorlichting en het blad pt/aktueel. Het is onder redactie van Henk Tolsma, Fred Kappetijn en Hans Hermans geschreven door een team van wetenschapsjournalisten op basis van bijdragen vanN. Baaijens, drs.lr.ing. B.J.G. van der Kooy, HE. Briick, prof.dr. J. Jess, dr. A.G.W.J. Lansink, prof.dr. A. Heertje, J.w.M. van Spaan donk, ir. Joost van kasteren, drs. W.l. Buitelaar, F.H.P.Tripen Leo Jansen. Bestellen door overmaking van f 24,50 op giro 72221 tn.v. KNAW te Amsterdam, onder vermelding van 'De micro de maat genomen' en 't.g.v. Dienst wetenschapsvoorlichting'. Een uitgave van: Dienst wetenschapsvoorlichting NZ Voorburgwal 120, Amsterdam, tel. (020) 23 23 04 Oostduitse Petra Thümer, die destijds een wereldrecord ves tigde. Het wereldrecord is op het ogenblik met 8.24.62 in handen van de Australische Tracey Wickham. Het toernooi waaraan Annelies Maas deelneemt moet overigens gered worden door de deelneming van de Russen. Hun inschrijving dateert nog uit meer ontspannen tijden. Daardoor komt het dat dit week einde bij het 23ste internationale zwemfeest van Bremen de twee voudige Russische wereldkam pioen Vladimir Salnikov (400 en 1500 meter vrije slag) en de Euro pese recordhouder Serge Fesen- ko (200 meter vlinderslag en 400 meter wisselslag) en Aleksander Sidorenko (200 meter wisselslag) bereid zijn gebleken het privé- gebeuren van Karl Walter Fricke met wat supersnelle tijden op te vrolijken. Zij kwamen naar de Duitse hanze- stad onwetend van het feit dat af gezien van de Duitse gastheren de meeste landen een tweede garnituur hadden afgevaardigd en zo mogelijk nog onwetender van het internationale streven om de Spelen in Moskou te boycot ten. Volgende week zal dat- als ze de Westduitse kranten hebben uitgespeld - in Amersfoort wel anders zijn. Gezien de geringe kwaliteit van de Nederlandse afvaardiging naar Bremen kan men zich afvragen of de verantwoordelijken binnen de Nederlandse zwemsport niet - voordat de kwestie Afghanistan ter sprake kwam - al de moge lijkheden van een boycot hebben voorzien in de overtuiging dat 1980 toch een verloren zwemsei zoen zou worden. Bij de ploeg in Bremen bevinden zich welgeteld twee Olympische kandidaten: Annelies Maas en Maritzka van der Linden en dan nog wel op ei gen verzoek. Het grootste gedeelte van de zwem- top is zo angstig het trainingsrit me te onderbreken dat men zich geheel vastklampt aan de natio nale kampioenschappen van maart in Tilburg om een streeftijd voor het zomerseizoen te zetten. Voor eigenlijk één wedstrijd, die zoals de situatie zich dreigt te ontwikkelen niet zal doorgaan. Wie daarvan profiteren zijn voor alsnog naamlozen, meestal van oostelijke komaf, die de series in Bremen verlevendigen, plus een enkele individueel gerichte zwemmer als de Heemstedenaar Edwin Kooyman, die op de 1500 meter vrije slag zijn persoonlijk record terugbracht tot 16.09.85. De situatie was voor de organisa tie zo penibel dat de aanmelding van het clubteam van Njord '59 klakkeloos werd geaccepteerd en onder de benaming "Holland" in het officiële programma werd opgenomen. "Wat het niet doorgaan van de Spelen voor de meesten betekent kun je je niet voorstellen", aldus Truus Maas, begeleidster van het ploegje in Bremen en moeder van de vroegere Europese record- houdster Annelies, die via vijf trainingsuren per dag zich voor bereidt op wat voor haar de ge beurtenis van haar leven moet worden. Omdat ze ook enige in komsten moet hebben staat ze aan de universiteit van Bocholt ingeschreven voor de studierich ting sinologie. "Beschouw dat maar als een verloren jaar", aldus mevrouw Maas. "Waar kom je nog aan toe, als je vijf uur per dag in het water ligt. Als de Spelen niet doorgaan valt er voor zwem sters als mijn dochter een diep gat. Hebben de politici die nu zo nodig willen ingrijpen ooit wat gedaan in al die jaren die zij en anderen hebben geknokt om wat te bereiken? Niets toch". Het winnende koppel, RohrllGeistdorfer. MONTE CARLO (AFP) - De Westduitse équipe Walter Rohrl/Christian Geistdorfer is winnaar geworden van de 48ste Rally van Monte Carlo. De Westduitsers die in een Fiat 131 Abarth reden had den ruim tien minuten voor sprong op de Fransen Darni- che/Mahe in een Lancia Stra- tos. De Zweden Waldegaard en Thorszelius werden der de. Gijs van Lennep en Ferry van der Geest eindigden met hun Volkswagen GTI op de 36ste plaats met een tijd van 10 uur 19 minuten en 28 secon den. In de laatste nacht van de Ral ly gebeurde op de Col de Tu- rini een ongeval. De Frans man Andruet, die zesde stond in het algemene klas sement reed een toeschou wer aan, die daardoor over de rand van de weg in een ravijn werd geduwd. De wedstrijd moest daardoor een half uur worden stil ge legd. VELSEN - Het bestuur van de Vel- sense eerstedivisieclub Telstar heeft hoofdtrainer Martin van Vianen laten weten dat zijn con tract aan het einde van d it seizoen niet zal worden verlengd. De sterk wisselende prestatiecurve tot dusver in deze competitie, alsmede het gebrek aan voldoen de motivatie van diverse spelers in een aantal wedstrijden, is er volgens penningmeester Klaas Groen de oorzaak van dat de sa menwerking na 1 juli van dit jaar niet zal worden gecontinueerd. Klaas Groen: "Hoewel Martin van Vianen het afgelopen anderhalf jaar goed werk heeft verricht bij Telstar is het bestuur van mening dat het goed zou zijn voor de spelersgroep wanneer er een nieuwe trainer met een andere vi sie en aanpak komt. Wij geloven dat een dergelijke wisseling van de wacht een positieve uitwer king zal hebben. Wij hebben na melijk stellig de indruk dat er dan nog meer uit te halen valt". NAC De Bredase gemeenteraad is ak koord gegaan met de overname van het NAC-complex door de gemeente voor een bedrag van bijna anderhalf miljoen gulden. Bovendien neemt de gemeente het negatief vermogen van NAC van bijna acht ton over. Daar naast zal dit seizoen per betalen de bezoeker een subsidie van een gulden worden verstrekt. In to taal kost deze poging NAC uit de financiële problemen te halen de gemeente Breda ruim 2.3 miljoen gulden. Hoewel binnen de fracties van CDA en PvdA verdeeldheid leefde over het plan van B en W, kreeg het plan na een uitvoerige discus sie toch een verrassend grote meerderheid: 29 tegen 9 stem men. Met deze gemeentelijke maatregelen zijn de problemen van NAC niet structureel opge lost. De hoop is gevestigd op maatregelen voor het hele be taalde voetbal. Die worden nog bij het ministerie van CRM be studeerd. Anderzijds worden ook van NAC zelf initiatieven ver wacht om tot werkelijke oplos sing van de problemen te komen. Het CDA stelde daarbij voor, dat NAC begeleid gaat worden door een commissie van "wijze man nen" uit breda. Kritiek op het NAC-bestuur werd door B en W van tafel geveegd. Het sprak van een verantwoord en sober beleid* door dit bestuur. DEN HAAG (ANP) - De uitslag van lotto De uitslag 3 van 20 januari is: ri is: le prijs: geen winnaar. 2e prijs: 5 winnaars, die elk bruto 56.738.40 ontvangen. 3e prijs: 87 winnaars, elk bruto 4.219,80 4e prijs. 5765 winnaars, elk 78,10. 5e prijs: 23436 winnaars, elk 19,20. De jackpot voor lotto 4 van 27 januari bedraagt 117.814,45. De uitslag van toto 3 van 20 jyiuari is: le prijs: 7 winnaars, die elk bruto 14.807 ontvangen. 2e prijs: 262 winnaars, elk 247,20. 3e prijs: 3155 winnaars, elk bruto 28,70. o-gelijk 3 van 20 janua- le en 2e prys: geen winnaars. Reglemen tair gaat van de niet uitgekeerde eerste en tweede prijs een bedrag van 3.335,- naar de jackpot van toto-ge- lyk 4. Het restant wordt gelijkelijk verdeeld over de derde, vierde en vijf de prys van deze week. 3e prijs: 22 winnaars, die elk ƒ379,10 4e prijs: 871 5e prijs: 1262 De jackpot vc s. elk 12,-. rs. elk 7,10. gelijk 4 3.335. LEIDEN - In de volleybalcompeti tie zijn ook de eerste klassers aan de tweede helft van de competitie begonnen. De grootste verras sing was ongetwijfeld het eerste verlies van de ongeslagen koplo per bij de dames: Leython 4. Bij de heren begon SKC de tweede helft prima. Tegenstander Gem K 3 werd min of meer van het veld gespeeld (3-15, 4-15). In de derde set probeerden de studenten wat combinaties uit, waardoor Gem K bij kon blijven, maar zo gauw ze ook maar in de buurt kwamen, schakelde SKC naar zijn oude spelletje terug en won ook de laatste set (12-15). SKC opereerde vooral kollectief erg sterk. Donar 2 wenste zich niet bij voor baat neer te leggen bij een verlies tegen het sterke WW. Het zorgde zelfs voor een surprise door de eerste set winnend af te sluiten (9-15). In de tweede set bleef het tot 13-13 bijzonder spannend. Toen maakte scheidsrechterlijk ingrijpen een einde aan de Donar- droom: 15-13 voor WW, dat hierdoor gesterkt nu pas los kwam en vervolgens overduide lijk de derde en vierde set pakte: 15-8 en 15-4. Voor WW derhalve de 3-1 zege. Bij Donar speelden Hans Glasbergen en Aak Geers een goede partij. Het belangrijkste duel was onge twijfeld het treffen tussen de nummers een en twee DAC en LUSV 2. LUSV 2 kwam het eerst in zijn ritme en wist op een ner veus DAC uit te lopen tot 10-14. Toen liet het zich eigenlijk een beetje in de luren leggen, want DAC wist met slimme balletjes toch de set op haar naam te bren gen: 16-14. Nu was DAC niet te stuiten want het liep uit naar 10-1. Maar LUSV kwam terug en hoe... Op 10-10 was de strijd weer open. Nu kwam echter de ware kracht van de DAC-aanval aan het licht. De ploeg was niet meer te stoppen: 15-10 voor DAC. Ook in de derde set eenzelfde verloop. DAC liep uit naar 8-1, op 13-12 waren beide ploegen weer bij elkaar. Weer gaf de kracht van de DAC-aanval de doorslag: 15-13. Waarmee DAC zijn voor sprong vergrootte tot 4 punten op zijn naaste belagers. De LUSV verzuchting was: "er had meer ingezeten". Leython 2 en RW 2 konden geen van beiden van dit resultaat pro fiteren en speelden een sterk wis selende wedstrijd. Leython 2 nam het eerst een voorsprong, RVV vocht terug en kwam op set- point: 11-14, maar Leython knok te zich naar de zege: 16-14. In de tweede set was de Leython-aan- val van slag en was er te weinig beweging in de ploeg. Geen bal ging er goed en 1-15 was het ge volg. In de derde set verhing Ley- ton, nu met Herman Smeele in de ploeg, de bordjes weer en nam via 15-3 een 2-1 voorsprong, die ech ter even snel weer uit handen werd gegeven in de vierde set: 8-15. De 2-2 was hier zeer terecht. Leython miste Louis Cloguet. (neus-operatie). WVC deed zijn plicht en dat was ruim winnen van het zwakke Ridderveld: 3-0. Bij de dames verloor koploopster Leython 4 dus onverwachts in Hazerswou- de van middenmoter Orion 2. Ondanks het harde werken van de spelverdeelsters bleek de aan val dit maal niet opgewassen te gen het Orion-blok. Ook de soms sterke Orion-serve bezorgde de Leython-ploeg veel problemen. Het doek viel met 15-9, 15-11 en 15-12. Orion 2 speelde hiermee de naaste achtervolgers van Ley thon 4 n.l. Orion 1 goed in de kaart. Orion 1 bleek zelf goed op dreel en verpletterde Leython 5 met zijn snoei-harde serve en sterke aanval. Geen moment kreeg Leython de kans om in zijn spel te komen, met 15—4, 15-4 en 15-5 kon de ploeg het doen Leython 3 kwam moeilijk in zijn spel tegen VCO 1 en wist pas na veel strijd, de eerste set op haar naam te brengen: 15-12. Daarna was het Oegstgeester verzet ge broken en via 15-5 en 15-3 werd het 3-0 voor Leython 3. dat aan vallend Geja v.d. Nagel een hoofdrol liet vervullen. S'70 mis te maar liefst vier dames in de strijd tegen DAC 2. Desondanks won het de eerste set met 13-15, zag zich vervolgens na 15-5 en 15-8 geconfronteerd met een 2-1 achterstand, maar wist toch weer een beetje fortuinlijk via 13-15 de stand op 2-2 brengen. De wed strijd stond op matig niveau. GER RÈNES

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13