Drillenburg: „Ik zal vechten voor mijn stek*" Toernooi nadert nu zijn climax Seirawan kan geschiedenis gaan schrijven Wijnand Sloos bij UYS naar reserves verwezen U.V.S.-E.D.O. ZATERDAG 26 JANUARI 1980 Zoetemelk wielrenner van het jaar DEN BOSCH (ANP) - Joop Zoete melk is gisteravond in Den Bosch voor de vijfde keer uitgeroepen tot Nederlands beste wielrenner van het jaar. De club van 48, waarin verenigd oud-renners, of ficials en oud-journalisten, kwam moeizaam tot een beslissing. Ad Wijnands uit Maastricht kreeg de Tobogabeker voor de meest belovende wielrenner. De dame strofee werd veroverd door we reldkampioene Petra de Bruin. WIJK AAN ZEE - Yasser Seirawan kan als 19-jarige de jongste winnaar worden in de geschiedenis van het Hoogovens Schaaktoernooi. Als hij zijn zo spectaculair verkregen voorsprong in de laatste vijf ronden weet vast te houden, zou dat tevens een evenaring inhouden van de prestatie van de Rus Ivo Nei, die in 1964 als eerste finishte met Paul Keres. Evenals Nei destijds-is Seirawan op dit moment meester onder de grootmeesters. Aangezien hij nog maar twee punten nodig heeft voor een tweede grootmeesterre sultaat (het eerste behaalde hij vorig jaar april in Lone Pine) zal Seirawan zich binnenkort onge twijfeld ook in naam tot de elite van de schaakwereld mogen re kenen. De in Damascus geboren Seirawan, die in 1964 met zijn Syrische va der en Engelse moeder naar En geland verhuisde en vervolgens in 1966 in het Amerikaanse Seattle belandde („Mijn vader is programmeur, vandaar die ver huizingen") lost daarmee nu al een belofte in. Niet voor niets wordt de jeugdwereldkampioen van 1979 dan ook door Genna So- sonko vergeleken met de Rus Ti- gran Petrosjan. Sosonko, om pri- vé-redenen niet actief in Wijk aan Zee, maar wel degelijk geïnteres seerd in het optreden van Seira wan: „Hij heeft een Petrosjan- achtige stijl en speelt zoals Pe trosjan dat in zijn jeugd deed. Hij houdt van actief, positioneel spel en geeft zich niet zo gemakkelijk gewonnen. Vorig jaar in Lone Pi ne stond ik vrijwel de gehele par tij beter dan hij. Hij verdedigde zich echter zo sterk, dat hij toch nog tot remise kwam". En Jan Timman, die eindelijk op temperatuur lijkt te zijn gekomen („Ik heb na mijn vakantie in Su riname moeite gehad met het acclimatiseren, ook al omdat het toernooi twee dagen eerder be gon dan ik in een paar kranten had gelezen") merkte op: „Hij lijkt op Fischer. Hij heeft een goede techniek. Zijn stijl is echter nog niet uitgekristalliseerd. Hij kiest vaak voor zekerheid. John van der Wiel speelt spectaculair der. Die maakt scherpe bereke ningen en houdt er een scherpe stijl op na. John verbrandt de bruggen achter zich en probeert alles uit. Ik geloof dat het goed is voor een jonge speler. Ik vraag me dan ook af of het wel verstan dig is van Seirawan om nu al zo op zekerheid te spelen". Yasser Seirawan neemt, al dan niet als gevolg van bescheidenheid, royaal afstand van die opmerkin gen: „Ik ben geen tweede Fischer en geen nieuwe Petrosjan. Zij zijn grootheden in de schaaksport. Zover ben ik nog lang niet. Daar bij komt dat ik mijzelf wil zijn en me niet aan een van hen, noch aan een ander wil spiegelen. Mijn stijl zal de een aanspreken en de an der tegenstaan, maar dat is mijn zorg niet". Zenuwachtig Zijn zorg is op dit moment hoe hij zijn „beste toernooi tot nu toe", waarin hij al overwinningen heeft geboekt op Kortsjnoi, Timman, Alburt, Van der Wiel en Böhm het best kan afronden. Een competi tie, die door vele afzeggingen bij voorbaat gedevalueerd leek, maar vooral door Seirawan is ge red. „Het doet je wel wat als je bovenaan staat. Ik ben er echt wel zenuwachtig door geworden, maar het is niet zo dat ik met knikkende knieën naar het bord loop. Ik probeer gewoon mijn ei gen gang te gaan". VOORSCHOTEN - De plannen van Gerard Désar waren vorig jaar al uitgestippeld. Chris Drillenburg zou die eer ste doelman van UVS worden, het tijdstip waarop de wis seling van de wacht met Wijnand Sloos zou gaan plaats vinden, was alleen nog onduidelijk. Voor de hand lag de ouverture van het seizoen '79-'80 maar een vijf weken durende trip met het nationaal studentenelftal naar Mexi co stelde de doorbraak van de Voorschotenaar nog een periode uit. Maar op 25 November 1979 was dan het zover: in de basiself van de Leidse hoofdklasser werd tegen AFC het ideaal van de 21-jarige wiskundestudent bewerkstel ligd. Chris Drillenburg - boven de rode streep blijven - Die wedstrijd was eigenlijk geen echt competitiedebuut van Dril lenburg, want in z'n eerste jaar bij de Kikkerpolderploeg (het sei zoen '75-'76) maakte hij al deel uit van de hoofdmacht. Drillenburg acteerde toen normaliter in de A- jeugd maar moest door een arm breuk van 'vaste-keus' Wijnand Sloos noodgedwongen z'n op wachting maken in het 'eerste'. Niet voor lang echter. Na drie confrontaties vond Désar het verstandiger om zijn pupil maar weer naar de jeugd over te heve len. Niet om het feit dat Drillen burg het slecht deed, het ontbre ken van hoofdklasse-ervaring was de doorslaggevende factor ("Je kan op school ook geen drie klassen overslaan", relativeert Drillenburg). In dat seizoen fun geerde de student in niet minder dan vijf elftallen als sluitpost. Een koele relatie met de toenma lige jeugdtrainer en huidige oe- fenmeester van Quick Boys, Arie Lagendijk, die het maar moeilijk kon verkroppen dat de doelman veel tijd aan zijn atheneum-stu die besteedde, lag daaraan ten grondslag. Via aanvankelijk de A-jeugd en het eerste team be landde Chris Drillenburg uitein delijk in het vierde elftal. "Ik baalde toen als een stier", herin nert hij zich. "Ik was een soort De laatste dagen is het klassement van het Hoogoventoernooi weer behoorlijk door elkaar gegooid. Alburt viel terug van de tweede plaats naar een middenklasse ring. We zagen een opmars van Kortsjnoi en Browne, maar moes ten meemaken hoe Böhm en Lig- terink instortten. Maar onbetwist leider is nog altijd de jonge Ame rikaan Seirawan. Seirawan is nu iets behoudender gaan spelen, maar dat ligt ook aan zijn tegenstanders, die niet meer zo fel ten strijde durven trekken. Twee ietwat saaie remi ses tegen Ree en Byrne, gevolgd door een positionele overwinning op Alburt brachten hem op 6,5- punt uit acht partijen. Seirawan staat een vol punt voorop Browne en heeft uit de laatste vijf ronden nog maar twee punten nodig voor een grootmeesterresultaat. Het gaat hem ongetwijfeld luk ken. Er wordt in dit toernooi nog steeds keihard gevochten. Het remise percentage is zelfs teruggedron gen tot onder 50 procent. Iedereen is het er over eens dat dit Hoogo ventoernooi een van de leukste sinds jaren is. In de voorgaande jaren was de bezetting iets ster ker, maar veel minder strijdlus tig. Het is een beetje het toernooi van de Amerikanen. Eerste staat Seira wan, tweede Browne. Browne, die aan zijn zenuwachtige bewegin gen een soort stuiptrekking van zijn rechterschouder heeft toege voegd, bewees zijn klasse tegen Alburt en Kovacevic. Alburt ver raste hem met een tactische wen ding in de openingmaar Browne kwam de grote moeilijkheden te boven en won zelfs het eindspel in derde zitting. Tegen Kovacevic kreeg hij een zeer gevaarlijk uit ziende aanval te verduren, maar ook hier speelde hij uitstekend te gen en haalde de volle winst bin- Biyiasas doet het ook goed. Hij ver raste Timman in de opening, waarna een eindspel ontstond dat voor Timman op den duur niet meer te houden was. Vervol gens versloeg hij Hans Böhm, die in de opening niet doortastend genoeg speelde, met als gevolg dat Biyiasas een niet te stoppen aan val kreeg. Tegen Hans Ree kon hij echter geen vat op de stelling krij gen. Ree won een pion en voerde tenslotte een moeilijk eindspel tot winst. Met Hans Ree zijn we bij de beste Nederlander aangeland. Zijn oerdegelijke spel is misschien geen lust voor het oog, maar het werkt wel: hij heeft nog niets ver loren. Met vijf punten bezet hij een gedeelde derde plaats, samen met Kortsjnoi. Een grootmeester resultaat behoort nog tot de mo gelijkheden. Jan Timman begint te scoren. Te gen mij won hij een zeer interes sante tactische partij. De stelling was lange tijd onduidelijk, maar in tijdnood koos ik het verkeerde plan. Böhm was de tweede die van Timman verloor. Ook bij mij beginnen de punten en de vorm te komen. Tegen Segurjonsson ver diende ik te verliezen, maar door de complicaties die ik uitlokte, overschreed hij de tijd. Van Lig- terink won ik wel terecht. Hij mishandelde de opening en kreeg daarna geen kans meer. De resterende twee Nederlanders, Böhm en Ligterink, begonnen het toernooi goed, maar nu is het to taal mis met hen. Böhm verloor zijn laatste vier partijen en Lig terink scoorde een half punt uit de laatste zes partijen. We kunnen er maar beter over zwijgen en hopen op een opleving. Kortsjnoi speelt nu zoals we van hem gewend zijn. Tegen de beton nen Hans Ree kon hij met zwart niet winnen, maar Böhm en Byr ne werden overtuigend aan de kant gezet. De jonge Braziliaan Sunye heeft zich ontpopt als de remise-koning. Hij onderneemt vrijwel niets en heeft al zeven halfjes kunnen noteren. Het toernooi nadert nu zijn climax wat betreft de eerste plaats. Sei- rawans vooruitzichten zijn nog steeds voortreffelijk, maar met name in de laatste twee ronden kunnen er nog gekke dingen ge beuren. Dan staan namelijk de partijen Seirawan-Browne en Browne-Kortsjnoi op het pro gramma. JOHN VAN DER WIEL stand-in keeper van vijf elftal len". De logische reactie op de weinig succesvolle verrichtingen, over schrijving naar z'n oude vereni ging Randstad Sport bijvoor beeld, bleef echter uit. Drillen- burg bleef bij UVS en belandde het seizoen daarop tegen zijn verwachtingen in, in het tweede elftal. Een ploeg die het kam pioenschap van de reserveklasse West II veroverde. Drillenburg: "We hadden toen een 'bere-elf- tal'. Ga maar na: Cor Pennen- burg, Koos Hannaart, Hans Neu teboom en Ronald van der Pot liepen daarin te voetballen Het daaropvolgende jaar ('77-78) verliep minder gunstig voor Drillenburg. Door een serie bles sures was hij in staat louter wed strijden te spelen, trainen was onmogelijk geworden omdat de dagen tussen de competitieduels gebruikt moesten worden om de blessures te behandelen. "Dat was een rampjaar", verzucht Drillenburg. "Toch heb ik nog goeie partijen gespeeld". Plannen Aan het begin van de vorige compe titie liet Désar doorschemeren serieuze plannen met Drillen- burg te hebben. De trainer liet Wijnand Sloos sec voor de com petitiewedstrijden opdraven, Drillenburg mocht in alle overige krachtmetingen tonen wat hij waard was. "Sloos voelde toen al de bui hangen", weet hij. "Maar Wijnand nam de concurrentie slag wél sportief op. Op een mo ment zei hij tegen mij: 'Jij bent de tweede keeper van Leiden'. Zover gingen mijn gedachten niet, ik wist intussen wél wat ik kon. Ik keepte toen een ïjzersterk seizoen. UVS 2 draaide op dat moment veel minder. Maar zo gaat dat. Hoe meer werk voor een keeper, des te beter hij wordt". "Waarschünlijk zou ik aan het be gin van het huidige seizoen de eerste keus zijn geweest", ver volgt Chris Drillenburg. "Maar ik wilde die trip met het studenten elftal naar Mexico niet aan m'n neus voorbij laten gaan. Daar door miste ik de oefenperiode en een aantal competitiewedstrij den. Zo'n reis maak je toch maar één keer in je leven mee. Ik ben blij dat ik er geweest ben. Naast het feit dat het een unieke erva ring was heb ik er ontzettend veel geleerd. Voor volle stadions ge speeld, sommige duels werden rechtstreeks op de televisie uit gezonden. Ik kan gerust zeggen dat ik daar mijn beste wedstrij den uit mijn keeperscarrièr heb gespeeld. Ik had tegen Madagas car zo goed gekeept dat m'n me despelers na afloop voor me ap- plaudiseerden. Toen ging er heel wat door me heen. Ik heb er nog een strafschop van die Braziliaan Dirceu gestopt. Die goser is wel twee miljoen waard en ik nog geen twee kwartjes". VOETBAL - Kurt Jara, speler van de bundesligavereniging MSV Duisburg en het Oostenrijkse elf tal, hangt een geldboete van 10.000 mark boven het hoofd. Ja- ra wordt ervan beschuldigd dat hij tijdens de wedstrijd van zijn club tegen 1860 München "zijn broek heeft laten zakken". AUTOSPORT - Tijdens de eerste officiële trainingen voor de Grote Prijs van Brazilië formule 1 heeft Jan Lammers de 24ste tijd ge maakt. Behoudt hij die positie, dan mag hij morgen in de race starten. Uiterste Terug in Nederland nam Drillen burg weer plaats in het doel van de UVS-reserves, het andere ui terste. Wedstijdjes die 's morgens voor dag en dauw worden ge speeld en doorgaans nauwelijks publiek trekken. "Een dergelijke ambiance sprak me niet meer zo tot de verbeelding. Ik heb toen ook tegen Désar gezegd dat hij van mij geen wereldprestaties op dat niveau kon verwachten". Lang behoefde Chris Drillenburg niet meer in het reserveteam te acteren. Ondanks het feit dat de 'vaste' goalie Wijnand Sloos een van zijn sterkere seizoenen af werkte - hij stopte ondermeer een paar strafschoppen - besloot Désar de voorkeur te geven aan de talentvolle sluitpost. Min of meer was Drillenburg dat al be loofd toen hij uit Mexico terug keerde. Drie wedstrijden heeft hij er inmiddels opzitten. Drillen- burg hoopt tot het einde van het seizoen de vaste keus van Désar te zijn. "Ik zal er alles aan doen om die stek te behouden". "In het begin wisten de supporters niet wat ze zagen",zegt hij. "Een vreemde tussen de palen, dat hadden ze niet vaak meege maakt. Ik had het geluk dat ik in m'n eerste wedstrijd tegen AFC meteen al een paar ballen keerde. Toen kon er weinig meer fout gaan". Tekortkomingen Met Chris Drillenburg ging het met de twee daaropvolgende wed strijden voortvarend, met z'n overige ploeggenoten verliep het minder goed. De resultaten tegen AFC en Aalsmeer (1-1, 0-0) kon den de problemen nog enigszins verbloemen, de opdoffer die het Amsterdamse DWV aan de Leid se hoofdklasser toediende (4-0) legde de tekortkomingen van UVS onomstotelijk bloot. Dril lenburg: "UVS krijgt het dit jaar erg moeilijk, daar hoeven we geen doekjes om te winden. De ploeg heeft gewoon niets extra's. Alles is af te lezen van de doelcij- fers. Negen gescoorde doelpun ten uit dertien wedstrijden. Ver der commentaar is overbodig. De ploeg speelt ook onaantrekkelijk. Het publiek heeft dat ook in de gaten want er komen momenteel een paar honderd man kijken. Nu Theo van Seggelen is weggeval len wordt het helemaal moeilijk. Ik vind het ontzettend jammer dat hij is vertrokken, want juist hij was de persoon die de ploeg over de drempel kon helpen. Maar Theo had het niet meer naar z'n zin. Moest tegen z'n wil rechtsbuiten spelen. Die zaal- voetbalkwestie was voor hem de druppel die de emmer, eivol met problemen, deed overlopen. Ik neem het hem wel kwalijk dat hij de boel zo in de steek heeft gela ten. Want nu moet UVS met nóg meer inzet het gemis aan kwali teit compenseren. Omdat we een jonge ploeg hebben zijn we men taal ook kwetsbaar. Ik weet zeker dat sommige jongens tegen en kele ploegen opkijken. Maar ook Désar is zich dat geloof ik wel bewust". Relatie Met de Leidse oefenmeester on derhoudt Chris Drillenburg vol gens zijn zeggen "een unieke re latie". "Hij geeft uitstekende keeperstrainingen, met z'n twee ën maken we een competitie van. Désar is de oude spits en ik ben de jonge keeper. Schitterend, zoiets vind ik veel leuker dan wedstrijden. Ik ben dan ook blij dat Désar bijgetekend heeft, hij valt trouwens nog goed in de spelersgroep". Over de afloop van 1 '79-'80 is Chris Dnllenburg erg kort maar zéér realistisch. "Ie dereen moet z'n stinkende best doen, dat is dus duidelijk. Wantje kan gaan filosoferen totdatje een ons weegt: aan het eind van de rit wordt er een dikke rode streep getrokken en daar moet je maar boven zien te blijven. Zo simpel ligt dat". ROB ONDERWATER r Seirawan (foto) redt het sterk gedevalueerde Hoogovensschaaktoernooi. ADVERTENTIE Deze advertentie is aangeboden door Dames- en kindermode DE WIT Vijf Meiplein - Leiden ars zoaj efraA^e CMS QTM <a JW J3 D t30/7-E*JD'£>SSr

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11