Engeland bevriest contacten met de Sowjet-Unie Joegoslavië boos op sommige Green Peace voorkomt aanlanding van kernafval Sacharov vult oproep aan Wake voor Chomeini Waarschuwend rapport over kernenergie YS VRIJDAG 25 JANUARI 1980 BUITENLAND PAGINA 9 LONDEN (Reuter/ANP) - De voor zitters van de 21 internationale sportbonden, die vertegen woordigd zijn op het program ma van de Olympische Spelen in Moskou, stellen zich achter de opvatting van het Internatio naal Olympisch Comité dat de spelen in Moskou moeten door gaan, zoals voorzien. Zij wijzen suggesties, alternatieve spelen in een ander land te houden, af. Ten aanzien van verplaatsing van de Spelen stellen de internatio nale sportbonden vrijwel eens gezind dat deze voorstellen on uitvoerbaar zijn, de reeds opge stelde internationale program ma's verstoren en verder dat de nationale bonden, die bij de or ganisaties zijn aangesloten nooit zullen instemmen met een verplaatsing. MOSKOU (UPI/AFP/Reuter) - De naar Gorki verbannen dis sidentenleider Andrei Sacha rov heeft pogingen van de Sowjet-autoriteiten hem de mond te snoeren weerstaan en heeft zijn aanhangers op geroepen zijn schriftellijke beroep inzake terugtrekking van de Sowjet-troepen uit Af ghanistan aan te vullen. Dit hebben kringen van dissiden ten gisteren meegedeeld. Sacharov deed dit in zijn eerste telefoongesprek sedert hij dinsdag gearresteerd en werd verbannen. Vrienden van hem hadden eerder, woens dagavond, een kort telegram van hem ontvangen. In een maandagavond gete kend document hadden Sa charov en anderen de Sowjet- interventie in Afghanistan betreurd en een beroep op de bevolking van de Sowjet- Unie, arbeiders en anderen gedaan de terugtrekking van de Russische troepen te eisen. Volgens de dissident Georgi Wladimov belde Sacharov uit Gorki op om twee wijzigingen in die verklaring aan te bren gen door aan de lijst "sport mensen en sportliefhebbers" toe te voegen. Het herziene document werd gisteren aan westelijke verslaggevers uit gedeeld. Het document was getekend door leden van de Moskovitische groep voor de naleving van de akte van Hel sinki. In de verklaring wordt gezegd dat "in Afghanistan de oorlog woedt. Afghanen sterven en onze jongens ook, de zonen en kleinzonen van degenen die de Tweede Wereldoorlog hebben overleefd, en van hen die niet zijn teruggekeerd. Een supermogendheid van 260 miljoen inwoners vernie tigt de onafhankelijkheid van 17 miljoen Afghanen terwijl de Sowjet-media bevestigen dat ons volk dit eenstemmig aanvaardt. In feite hebben de Sowjets geen recht op informatie die in overeenstemming is met de waarheid, noch hebben zij het recht zelf hun mening uit te spreken over dergelijke wil lekeurige stappen van de Sowjet-Unie zoals het ontke tenen van een onrechtvaardi ge oorlog. Een staat die niet de fundamen tele rechten van de mens res pecteert en die bovendien een- van de machtigste staten ter wereld is, is gevaarlijk niet alleen voor zijn volk en zijn buren, maar voor de hele we reld". VS LEVEREN MAROKKO GEVECHTS VLIEGTUIGEN WASHINGTON (Reuter) - De Ver enigde Staten hebben gisteren aangekondigd dat ze 50 ge vechtsvliegtuigen aan Marokko gaan leveren, een land dat strijd voert met het Frente Polisario om de westelijke Sahara. De 50 toe stellen vertegenwoordigen een waarde van 235 miljoen dollar. Het zijn 24 helikopters, 20 F-5E jagers en 6 OV-10 Bronco-ver- kenningsvliegtuigen. Harold Saunders, onderminister van buitenlandse zaken voor het Nabije Oosten, zei dat de Ver enigde Staten onderhandelingen tot een vreedzame regeling van het conflict om de westelijke Sa hara aanmoedigen. Hij vertelde een subcommissie van het Huis van Afgevaardigden dat de toe stellen Marokko niet de overwin ning zullen brengen op de door Algerije gesteunde guerrillastrij ders van het Frente Polisario. Maar hij meende dat ze wel de verdediging en de interne veilig heid van Marokko zullen verster ken. Saunders was het niet eens met en kele commissieleden die zeiden bezorgd te zijn dat de toestellen door Marokko zullen worden ge bruikt om grondgebied in de westelijke Sahara te annexeren. Die commissieleden vrezen ook dat de verkoop de Amerikaanse betrekkingen met Algerije kun nen aantasten. "Het beleid van de president is gebaseerd op de overtuiging dat noch Marokko noch zijn tegenstanders een zui vere militaire overwinning kun nen boeken en een oplossing aan de andere partij kunnen opleg gen", aldus Saunders. Tot een boycot van de spelen heb ben tot nu toe alleen Saoedi- Arabië, Qatar Djibouti en de Fidji-eilanden besloten. Twee data zijn in deze zaak belangrijk: op 20 februari loopt het ultimatum af dat de Verenigde Staten gesteld heb ben aan de Sowjet-Unie voor te rugtrekking van de troepen uit Afghanistan, drie maanden la ter op 19 mei, sluit de aanmel ding voor de Spelen in Moskou. Bijna alle van de vijftig benader de Nationale Olympische Comi De minister van buitenlandse za ken, Lord Carrington, die dit in het Hogerhuis bekendmaakte, herhaalde bovendien de oproep van premier Margareth Thatcher aan het Britse Olympisch Comité orri de Spelen in Moskou te boycot ten. „De Sowjet-Unie heeft alle regels gebroken die in het verkeer tus sen Oost en West gedurende de afgelopen tien jaar hebben be staan", aldus Carrington. Hij zei dat Moskou een ernstige misre kening had gemaakt die catastro faal zou kunnen zijn. Niettemin drong hij erop aan dat het Westen naar mogelijkheden blijft zoeken voor een gezonde relatie met de Sowjet-Unie. „Het is alleen maar juist dat de Sowjet-Unie nu het volle gewicht van onze afkeuring voelt", zei hij. Wat betreft de arrestatie en ver banning van de fysicus en dissi dent Sacharov, zei Carrington dat het Kremlin met „cynische min achting" voor de Helsinki-over- eenkomst had gehandeld. Dienstplicht Het Britse kabinet had gisteren eerder op de dag beraadslaagd over de toespraak van president Carter tot het Amerikaanse Con gres waarvan het al een kopie had ontvangen. Daarin stond echter niet dat Carter om de toestem ming van het Congres zou vragen om de eerste stappen te nemen die voor een herinvoering van de dienstplicht in Amerika noodza kelijk zijn. Door een toevallige samenloop van omstandigheden had het conser vatieve Lagerhuislid Hugh Fra- ser al een motie ingediend om volgende week vrijdag een dis cussie aanhangig te maken over de wenselijkheid om alle dienst plichtigen te registreren. Daar voor dient in Engeland eerst een té's - méér dan één derde van de 135 door het Internationaal Olympisch Comité erkende - hebben zich uitgesproken vóór deelneming aan de Spelen in Moskou. Omdat de Nationale Olympische Comité's volgens de regels van het IOC over deelne men aan de Spelen beslissen, zal het komende weken ongetwij feld tot een confrontatie tussen die comité's en de regeringen van hun landen komen. Dat is reeds duidelijk geworden in Groot-Brittannië, waar premier wet te worden uitgevaardigd. Fraser legde er de nadruk op dat het echter alleen een voorlopige veiligheidsmaatregel betrof. Het afbreken van contacten met de Sowjet-Unie zal voorlopig bete kenen dat een aantal culturele uitwisselingen die op het pro gramma stonden, zoals een be zoek van het beroemde koor van het Rode Leger, zullen worden afgelast. Ook een officieel bezoek van eenheden van de Britse ma rine aan de Sowjet-Unie zullen nu niet doorgaan. Op economische niveau zal de Sowjet-Unie geen „bevoorrech te" status meer hebben waar het handelskredieten betreft, maar in zakenkringen in Londen wordt erop gewezen dat deze maatregel de Sowjet-Unie waarschijnlijk minder hard zal treffen dan En geland zelf, omdat het een ver mindering van de Britse export ten gevolge zal hebben. Veroordeeld Het officiële Sowjetrussische pers bureau Tass heeft de "onvrien delijke maatregelen" van de Brit se regering jegens Moskou ver oordeeld. "De door de Britse minister van buitenlandse zaken, Lord Car rington, in het parlement be kendgemaakte maatregelen zijn geput uit het arsenaal van de koude oorlog en zijn bedoeld om de handels- en economische be trekkingen van Groot-Brittanië met de Sowjet-Unie terug te brengen." De Britse regering werd verWeten "te handelen samen met het Amerikaanse bewind dat een felle anti-Sowjetrussische cam pagne heeft ontketend". Verder werd o.a. het besluit tot uitbrei ding van de uitzendingen van de BBC in de Russische taal, "die grof de aard van de Sowjet-poli- tiek vervormen", veroordeeld. Margaret Thatcher duidelijk op de Amerikaanse lijn zit. Maar waar het Nationale Olympische Comité vasthoudt aan naar Moskou gaan. Een uitzonderingspositie neemt Frankrijk in. Met toestemming van de regering heeft het Frans Olympisch Comité de uitnodi ging naar Moskou te gaan reeds geaccepteerd. Anionio Kodriquez, de voorzitter van het Argentijns Olympisch Comité heeft gisteren in Cordo ba verklaard dat Argentinië TEHERAN - Huilende vrouwen houden voor het ziekenhuis, waarin ajatollah Chomeini voor een lichte hartaandoening wordt verpleegd de wacht. De ajatollah heeft gisteren via de Iraanse radio het volk verzekerd dat hij gezond is. Chomeini drong er bij de Iraniërs op aan allen vandaag naar de stembus te gaan om een president te kiezen. De ajatollah deed een be roep op de kandidaten die geen kans hebben de verkiezingen te CHERBOURG (GPD) - De interna tionale milieuorganisatie Green Peace heeft voorkomen dat giste ren een lading kernafval uit Ja pan in de Franse havenstad Cherbourg aan land werd ge- zich niet zal aansluiten bij een boycot van de Olympische Spe len. "De politiek moet niet in de sport worden gebracht. Men is niet verplicht deel te nemen aan de Olympische Spelen en wie niet naar Moskou wil gaan moet thuis blijven." Griekenland zal de Olympische Spelen in Moskou niet boycot ten, heeft de Griekse minister van buitenlandse zaken, op be zoek in Spanje, gisteren ver klaard. Het wil de Spelen buiten de politiek houden. winnen zich achter de belangrijkste kandidaten te scharen, zodat in de eerste verkiezingsronde al een be slissing kan vallen. bracht. In opdracht van zijn rede rij week de Pacific Swan met zijn radioactieve vracht uit naar de haven van Barrow aan de west kust van Engeland. Green Peace had gewaarschuwd het binnen varen van dit schip in Cherbourg te zullen bemoeilijken. De Rain bow Warrior, het vlaggeschip van de milieu-activisten, ging daartoe in de haveningang voor anker. Vier snelle rubberboten waren in gereedheid gebracht om voor de boeg van de Pacific Swan te gaan varen, zodra deze zou willen bin nenlopen. De uit zeven nationaliteiten be staande 20-koppige bemanning van de Rainbow Warrior was vanaf woensdag geheel paraat voor de actie, nadat men over de scheepsradio had vernomen dat de Pacific Swan in aantocht was. Tegen de morgen hoorde kapitein John Castle over de boordradio dat de rederij van de Pacific Swan, de British Nuclear Fuel Limited (BNFL), de vrachtboot opdracht had gegeven de con frontatie met Green Peace niet aan te gaan en koers te zetten naar Barrow. Daar zal vermoedelijk de hele radioactieve lading worden gelost. Het afval wordt daarna verder getransporteerd naar de opwerkingsfabriek van Winds- cale. Remy Parmantier, voorzitter van Green Peace in Parijs, beschouwt de aftocht van de Pacific Swan als een tijdelijke zege. „Wij zijn pas tevreden als dergelijke ge vaarlijke transporten geheel ver dwijnen", zegt hij. In een weten schappelijk rapport wijst Green Peace op de geweldige risico's bij een eventuele brand op een met kernafval geladen schip. Bere kend is dat in zo'n geval vrij ge makkelijk een radioactieve gas wolk kan ontstaan, als gevolg waarvan in een omtrek van 50 km iedereen moet worden geëva cueerd. Mocht een brandend kernafvalschip zinken, dan raakt de zee op die plaats zó vervuild dat er tot meer dan tien jaar daar na niet kan worden gevist. Cherbourg is deze week in grote opwinding geraakt, nadat was ontdekt dat voor de tweede maal binnen veertien dagen een breuk was ontstaan in een pijpleiding. De minister, George Rallis, her haalde het voorstel van zijn land de spelen een vaste plaats in Griekenland te geven. Dat zou andere landen veel geld bespa ren en politieke inmenging voorkomen. Het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden heeft gisteren met overweldigende meerderheid gestemd vóór aandrang tot het houden van de Olympische Zo merspelen buiten de Sowjet- Unie in verband met de Sowjet- interventie in Afghanistan. Als deze spelen niet elders zouden kunnen worden gehouden of zouden kunnen worden afge zegd, moeten de atleten van de Verenigde Staten en andere lan den weigeren in Moskou te spe len en moeten zij zelf alternatie ve spelen houden, aldus het Huis. Volgens de nieuwe Iraanse grond wet moet, als niemand de eerste keer 50 procent der stemmen haalt, een tweede ronde tussen de twee kandi daten met het hoogste stemmenper centage de beslissing brengen. Chomeini verzocht ook de religieuze en ethnische minderheden naar de stembus te gaan. "Ik verzoek alle geledingen van onze maatschappij en de verschillende volken, zoals Perzen, Turken en Koerden door hun gedrag Iran niet in diskrediet te brengen". waardoor ongefilterd koelwater van de opwerkingsfabriek in Cap de la Hague in zee is geloosd. Op deze manier kon een flinke hoe veelheid radioactief materiaal in de kustwateren van Normandië terecht komen. In de fabriek van Cap de la Hague zou ook een deel van de lading van de Pacific Swan moeten worden verwerkt. Men scheidt er het uit kerncen trales afkomstige afval in op nieuw bruikbare stoffen als ura nium en plutonium. De Franse vakbond CFDT eiste woensdag dat de fabriek, waar ook kernafval uit Borssele wordt opgewerkt, tenminste zes maan den wordt gesloten om aan alle veiligheidseisen te kunnen beantwoorden. Tien Normandi- sche milieuorganisaties hebben voor vanavond in Cherbourg een grote demonstratie uitgeschre ven om te protesteren tegen de aanwezigheid van de opwer kingsfabriek in Cap de la Hague en de kerncentrale in het dichtbij gelegen Flamanville. (Van onze speciale verslaggever) BELGRADO - Terwijl de Joego slavische president maarschalk Tito in een hoog tempo herstelt, maken leden van de Joegoslavi sche regering en van het Centrale Comité van de Joegoslavische communistische partij zich boos over, wat zij noemen, de specula tieve en onjuiste berichtgeving van buitenlandse kranten, tijd schriften en nieuwsagentschap pen. De Joegoslavische overheid protesteert met name tegen de anti-Joegoslavische berichtge ving in de Tsjechowslowaakse pers. De Joegoslavische autoriteiten uit ten hun misnoegen over de be richtgeving via het officiële Joe goslavische persburau Tanjug, dat gisteren een aanval deed op het Franse persbureau AFP, vanwege berichten over arresta ties van rechts-extremistische Kroaten. Volgens het bericht van het persbureau zouden de extre misten, fascistische geestver wanten van de uit de Tweede We reldoorlog beruchte kroatische „Ustashi", bij hun arrestatie ex plosieven bij zich hebben gehad voor het opblazen van regerings gebouwen en voor het liquideren van belangrijke politici. In het bericht van het officiële Joego slavische staatspersbureau wordt gezegd dat de bewering van het Franse persbureau geen enkele grond van waarheid heeft. De irritatie van de Joegoslaven is des te groter omdat de Tsjecho- slowaakse televisie een kaart van Joegoslavië vertoonde, wat al leen gedaan wordt als er ergens in de wereld een crisistuatie is. In gewijden menen dat het foute be richt van het Franse persbureau is ingegeven door Russische bronnen, die door AFP niet vol doende zouden zijn nagetrok ken. Geruchten over ultra-rechtse infil traties zijn des te griezeliger voor de Joegoslaven, omdat de Sow jet-Unie dergelijke verhalen zou kunnen gebruiken als motief voor een al dan niet militair in grijpen in Joegoslavië, „ter ver dediging van het socialisme". Voor de serieuze westerse pers heeft Joegoslavië grote waarde ring, aldus voorlichtingsdiensten en Tanjug. In het algemeen is immers tijdens de ziekte van Tito positief over Joegoslavië ge schreven. Volgens het laatst verschenen me dische bulletin zou de president- relatief - in een uitstekende con ditie verkeren. Volgens het bulle tin wordt nu al gewerkt aan een zo snel mogelijke revalidatie van Tito, die zelf zou hebben ge vraagd spoedig te beginnen met bewegingstherapie. Geruchten willen dat de ex-vrouw van Tito, Jovanka, gevraagd heeft haar vroegere echtgenoot te mogen bezoeken, maar dat de Joegoslavische president daarop een beslist nee zou hebben laten horen. Broers Castro in openbaar HAVANA (DPA) - .Het Cubaanse staatshoofd Fidel Castro en zijn broer Raul hebben een delegatie van Russische ruimtevaarders ontvangen. Hiermee is demon stratief een einde gemaakt aan berichten dat de twee broers tij dens een onderlinge ruzie ge wond zouden zijn geraakt. De communistische krant Gramma publiceerde gisteren een foto van de ontvangst van de ruimtevaar ders, die inmiddels naar de Sow- jet-Unir zijn teruggekeerd. Vol gens het persbureau Prensa La- tina ontving Fidel Castro gisteren de Mexicaanse minister van ar beid Pedro Ojeda Paullada. LIVERMORE (UP1IAFP) - Twee bewoners van het Sunrise Mobile Home Park zitten voor hun beschadigde huizen. Verscheidene huizen zijn van hun fundamenten geslagen toen het noorden van Califomie gisteren door een aardbeving werd opgeschrikt.Het epicentrum van de beving lag in het gebied van Livermore.ongeveer 70 km ten zuidoosten van San Fransisco: De beving had volgens de Universiteit van Californië een kracht van 5,8 op de schaal van Richter. De Universiteit van Nevada registreerde een kracht van 6,4 op de schaal van Richter. In veel gebieden zijn de telefoonverbindingen verbrokenDe schok kwam om 20.00 uur(onze tijd), toen het daar elf uur in de ochtend was. De beving duurde ongeveer dertig seconden. InSan Fransisco,Oakland,Stocktonen andere plaatsen werden voorwerpen omvergeworpen. In Livermore werd een autoweg ernstig beschadigd. Van slachtoffers is geen melding gemaakt. Na de aardbeving is radioactief besmet water gelekt uit een tank van een laboratorium voor kernfysischonder- zoek te Livermore. Een woordvoerder van dit laboratorium die dit vandaag meedeelde, zei dat er geen gevaar voor het publiek bestaat. WASHINGTON (Reuter) - De kans op een ongeluk met kernenergie dat ernstiger zal zijn dan dat met de Amerikaanse centrale bij Harrisburg, vorig jaar. is groot, als er geen fundamentele veranderingen komen in het opwekken van kernenergie. Dit staat vermeld in een Amerikaans rapport dat gisteren is gepubliceerd. Het rapport is gemaakt door een onafhankelijk kantoor van juristen in opdracht van de Amerikaanse nucleaire reguleringscommissie (NRC). Deze commissie moet volgens het rapport ingrijpend worden geher structureerd. Bovendien moet de controle van kerncentrales meer aan dacht krijgen. Omdat kernenergie een ingewikkelde zaak is. moet er. zo zegt het rapport, een consortium worden opgezet waarin de hele industrie deelneemt: om het bewind te voeren over de bestaande en over nieuw te uwer. kern centrales. Er moet tevens een nieuw vergunningensysteem komen voor kerncentrales en deze moeten in meer afgelegen gebieden worden ge bouwd dan de huidige regels voorschrijven. Het rapport bevat kritiek op de technische bekwaamheden van het perso neel van kerncentrales ten tijde van het ongeluk bij Harrisburg in dc staat Pennsylvania. Dit ongeluk in de centrale van Three Mile Island veroorzaakte ernstige schade en het gevaar van ontsnapping van radioactief materiaal was zeei groot. Het ongeluk gebeurde doordat de koelwatertoevoer van de reac tor werd afgesneden. (Van onze correspondent Henk Leffelaar) LONDEN - De Britse regering zal alle ministe riële en militaire contacten op hoog niveau met de Sowjet-Unie verbreken. Ook economische en culturele contacten worden bevroren. In Cherbourg

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9