-Spoedoverleg kabinet en Olympisch comité PvdA: vluchtelingenbeleid van Haars moet actiever Aantal illegale Surinamers in ons land groeit Volgend jaar eerste vrouw op oorlogsschip KAMER IN CONFLICT MET TUIJNMAN VRIJDAG 25 JANUARI 1980 IK DEN HAAG (GPD) - „Nederland zal een actiever vluchtelingen beleid moeten gaan voeren. Dat betekent een stijging van de aan tallen op te nemen vluchtelingen van 750 tot ongeveer 2000 per jaar. Ook onze financiële bijdrage zal omhoog moeten. Verder zal het vluchtelingenbeleid met meer nadruk mensenrechtenbe- leid moeten worden". Deze opvatting zal de PvdA-fractie in de Tweede Kamer maandag voorleggen aan staatssecretaris Haars (justitie) tijdens de open bare vergadering van de justitie- commissie over de Nota vreem delingenbeleid. De kritiek van de socialisten op de nota van me vrouw Haars is niet mis. „Er is geen beleid in te bekennen. Het hele verhaal is een technisch stuk, maar bevat geen politieke standpunten", aldus PvdA- Tweede-Kamerlid Harry van den Berg. Ook het CDA zal maandag met een aantal kritische geluiden komen. „Het aantal toe te laten vluchte lingen zal inderdaad omhoog moeten. Voor het zover is, zullen er echter nog heel wat vragen beantwoord moeten worden. Zo zal de staatssecretaris eerst meer inzicht moeten geven in de hui dige opvangsituatie voor we kunnen beslissen om extra vluchtelingen toe te laten. Ook zal de kwaliteit van de opvang moeten worden bekeken. Het gaat om vragen zoals hoe de vluchtelingen worden opgevan gen, welk perspectief hebben ze in ons land en of ze hier een aan vaardbaar bestaan kunnen op bouwen", aldus het CDA-Twee- de-Kamerlid mr. Hans van den Broek. Hij deelt niet de kritiek van de PvdA dat Nederland geen vluch telingen-vriendelijk land is. „Fi nancieel doen we meer dan de meeste andere landen. Wat de aantallen betreft, mag je niet al leen maar kijken naar het aantal toegelaten vluchtelingen per dui zend inwoners, maar moetje ook de bevolkingsdichtheid in het oog houden" De PvdA vindt dat Nederland in vergelijking met andere Europe se landen zijn magere vooroor logse traditie ten opzichte van opneming van vluchtelingen heeft voortgezet. „Sinds 1945 heeft Nederland 450.000 vreem delingen opgenomen. Daarnaast moet verwacht worden dat aan het einde van het jaar zich tegen de 200.000 Surinamers in Neder land zullen bevinden. Van het to tale aantal oorspronkelijke niet- Nederlandse ingezetenen zijn er sinds 1945 slechts 9000 vluchte lingen opgenomen. In wezen komt het erop neer dat vluchte lingen het slachtoffer worden van het vreemdelingenbeleid", aldus Harry van den Berfo. De kritiek van het CDA op de noto van mevrouw Haars richt zich vooral op het ontbreken van vol doende gerangschikt cijfermate riaal. „De nota telt bepaald wei nig cijfers. Waar zijn de knelpun ten? Dat is uit de statistieken in de nota niet zo maar te halen. Het materiaal is niet alleen schaars, maar ook onsamenhangend. Wil je concreet weten hoeveel asiel aanvragen er per jaar zijn ge weest, dan moetje zelf allerlei be rekeningen gaan maken". DEN HAAG (GPD) - Het Nederlands Olympisch Comité (NOC) en de Nederlandse Sport Federa tie (NSF) zijn alsnog door de regering uitgeno digd voor een gesprek over een boycot van de Olympische Spelen in Moskou uit protest tegen de Russische inval in Afghanistan en de arresta tie en verbanning van de dissident Andrej Sa- charov. Het gesprek zou vanmiddag plaatsvin den, voordat de ministerraad bijeen komt. Het was aanvankelijk de bedoeling, dat het gesprek tussen regering en sportwereld pas maandag zou plaatsvinden. Gisteren werd ech ter voortijdig bekend, dat pre mier Van Agt, minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken en staatssecretaris Wallis de Vries van CRM gezamenlijk had den besloten aan de ministerraad voor te stellen de Olympische Spelen te boycotten. Dit voorstel zou vanmiddag aan de orde ko- De Nederlandse Sport Federatie reageerde afkeurend, toen zij dat de regering van plan AMSTERDAM - Enige lesbische vrouwen hebben gisteren een spandoek aangebracht aan het hek rond het was vanavond haar standpunt Amerikaanse consulaat in Amsterdam tijdens een demonstratie tegen het weren door Amerika van homofielen. bekend te maken. „Dan heeft het Minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken heeft inmiddels op kamervragen geantwoord dat hij de de Amerikaanse regering een schending van de mensenrechten vindt. Hij zal dit standpunt ter Aanbod Brokx voor aankoop kraakpanden DEN HAAG-AMSTERDAM (GPD) - Staatssecretaris Brokx (volkshuisvesting) wil de ge meente Amsterdam financieel steunen bij de aankoop van de gekraakte OGEM-panden aan de Keizersgracht. De bewindsman heeft aangeboden een bijdrage te geven in de stichtingskosten en daarbovenop een subsidie uit de zogenaamde knelpuntenpot, een reservepot die het ministerie ge bruikt voor het oplossen van moeilijke gevallen bij de verwe zenlijking van wooneenheden voor een- en tweepersoonshuis houdens. Het ministerie wilde gisteren niet loslaten hoeveel geld Brokx heeft aangebo den. De gemeente Amsterdam is niet erg onder de indruk van het aanbod van Brokx. „Een eventuele aan koop van de panden is alleen maar mogelijk als het verwer- vingsbedrag aanzienlijk lagei komt te liggen dan waarvan bij de oude plannen sprake was", aldus een woordvoerder van de ge meente. De vraagprijs voor de zes panden op de Keizersgracht be droeg een jaar geleden 2,4 mil joen gulden. Verwervingskosten inclusief verbouwing zijn ge schat op ongeveer 4,1 miljoen gulden. Wanneer de overheid naast de gebruikelijke subsidie nog eens 50 procent van deze subsidie extra verleent, zou de steun volgens Amsterdam nog ontoereikend zijn. maandag geplande overleg maatregel met de sportorganisaties geen zin kennis brengen meer", aldus dr. Wim van Zijll, de secretaris van de NSF. „Als de regering al heeft besloten de Spelen te boycotten, wat valt er dan nog te overleggen?" Op grond van die reactie heeft de regering besloten het gesprek met de sportorganisaties nog voor de vergadering van de mi nisterraad te laten plaatsvinden. Het standpunt van de sportbon den, die vooralsnog tegen een boycot van de Olympische Spe len zijn, kan dan nog in de minis terraad worden ingebracht. De fracties van de PvdA, CDA en VVD hebben de regering gister middag verzocht om een notitie over het voornemen de Olympi sche Spelen in Moskou te boycot ten. Volgende week donderdag vindt in de Tweede Kamer een debat over deze kwestie plaats. i de VS-regering. ARNHEM (GPD) - Het aantal Suri namers dat illegaal in Nederland verblijft, zal tussen nu en 25 no vember dit jaar drastisch toene men. Deze verwachting koppelen de Surinaamse welzijnsstichting en in het land aan het op die da tum aflopen van een overeen komst tussen Nederland en Suri name welke op 25 november 1975 bij het onafhankelijk worden van Suriname in werking trad. Krachtens deze overeenkomst kunnen Surinamers een ver blijfsvergunning voor Nederland krijgen wanneer zij kunnen aan tonen dat zij binnen drie maan den na hun overkomst werk en huisvesting hebben gevonden. Betrokkene moet zich dan wel binnen acht dagen na aankomst in Nederland hebben gemeld bij de vreemdelingenpolitie. Steeds meer Surinamers laten dit echter achterwege en maken het zo de vreemdelingenpolitie vrij wel onmogelijk hen op te sporen. Dit laatste gebeurt wanneer een Surinamer na drie maanden nog niet aan de voorwaarden voor een verblijfsvergunning heeft vol daan. Op dat moment treedt het tweede deel van zijn in Suriname verplicht aangeschafte retourtic ket in werking: de betrokkene wordt op het vliegtuig gezet, te rug naar Suriname. Het vinden van werk wordt sinds 1 november 1979 extra bemoeilijkt, zo blijkt uit een onderzoek dat de Arnhemse stichting Ba' Anansi (hulp aan Surinaamse drugver slaafden) onder een deel van haar cliënten heeft uitgevoerd. Eind vorig jaar trad een wet in werking waardoor het aan werkgevers verboden is buitenlanders in dienst te nemen zonder toe stemming van het ministerie van sociale zaken. In die wet is nooit opgenomen dat hij niet op Surinamers van toe passing is. Dit laatste was juist wel een belangrijk onderdeel van het verdrag van 25 november 1975. De gewestelijke arbeidsbu reaus gaan er nu in het algemeen Haagse politie lost serie inbraken op DEN HAAG (ANP) - De Haagse politie heeft deze week een groot aantal inbraken in Den Haag en omstreken tot klaarheid kunnen brengen. Vijf Hagenaars zijn aangehouden en hebben bekend in wisselende combinaties in de afgelopen negen maanden onge veer zestig inbraken te hebben gepleegd in Den Haag en omge ving onder meer ook in Voor schoten en Wassenaar. De totale buit bedraagt ruwweg f 600.Q00. Aangehouden werden de 23-jarige C.J.K., de 29-jarige A.C. van K. en een 17-jarige jongen. Zij worden vandaag aan de officier van justi tie voorgeleid. Eerder deze maand hield de politie een 12- en 17-jarige Hagenaar aan, die even eens werden voorgeleid. Het vijftal had het vooral gemunt op hoekpanden. Bij de talrijke in sluipingen werden voornamelijk geld en juwelen meegenomen. Van het geld en de opbrengst van de juwelen kochten ze geregeld heroïne. Behalve de 12-jarige jongen waren de overigen ver slaafd aan de harddrugs. DEN HAAG - In februari 1981 kiest Hr. Ms. „Zuiderkruis", bevoorradingsschip van de Koninklijke Marine, zee met een bemanning die bestaat uit ongeveer 140 mannen en 20 vrouwen. Voor het eerst ver vullen vrouwen dan een func tie aan boord van een Neder lands oorlogsschip. Dat is een gevolg van het prin cipebesluit om alle krijgs machtfuncties open te stellen voor vrouwen. Te land wordt dat al voortvarend uitge voerd, maar vrouwen die in defensiedienst willen vliegen of varen, staan voor grotere problemen. De vrouwelijke straaljagerpi loot zal nog wel even op zich laten wachten, maar de va rende marinevrouw komt er aan. Een jaar lang zal de Zui derkruis een varend proefsta tion zijn, waar wordt bekeken of en hoe mannen en vrouwen in een zo gesloten gemeen schap als een oorlogsschip kunnen samenwerken. Voor de ongeveer 20 beschikba re plaatsen, waaronder twee officieren, hebben zich 57 ma rine-vrouwen gemeld. Zeker niet gek op een totaal bestand aan Marva's van 300, zegt commandeur J. van Dam, plaatsvervangend directeur personeelszaken van de ma rine en voorzitter van de pro- jektgroep „De vrouw in de marine". Nederland wordt het eerste Eu ropese land met vrouwen op oorlogsschepen. In de NAVO zijn alleen de Amerikanen zo ver. Bij de kustwacht varen „gemengde" schepen en in de Middellandse Zee vaart de USS „Vulcan", een bevoor radingsschip met 70 vrouwen op een bemanning van 500 koppen. De proef zal goed worden be geleid. Niemand weet hoe de mannen zullen reageren. Maar ook niet hoe het thuis front erover denkt. De thuisblijvende echtgenoten en echtgenotes kunnen het moeilijk krijgen met hun vrouw of man, die met andere mannen en vrouwen soms maanden op een toch klein schip samengepakt zit. Een probleem dat bij land- en luchtmacht niet zo groot „Als je aan de wal werkt, ga je 's avonds om vijf uur weer naar huis. Naar je eigen omgeving. Dat is er op een schip niet bij. Maar we zullen het thuisfront goed vertellen hoe we alles aanpakken. We zullen alles doen om excessen te voor komen". Commandeur Van Dam is daar overigens niet bang voor. „Ik denk dat het reuze meevalt. Ik geloof niet dat de mannen problemen zullen krijgen met het aanvaarden van vrouwen als hun gelijken aan boord". Mannen die toch bezwaar hebben, kunnen op eigen ver zoek worden geplaatst op een schip zonder vrouwen. „Maar ik verwacht niet dat dat nodig zal zijn". Alleen het Korps Mariniers blijft voorlopig voor vrouwen gesloten. „De training daar voor is echt te zwaar", aldus Van Dam. „Mariniers oefenen onder Siberische omstandig heden in Noorwegen. Boven dien vindt een deel van hun opleiding plaats samen met soldaten uit andere landen, waar men nog niet zover is met de integratie". Toch zal een vrouw ook aan boord niet alles kunnen doen. „Het matrozenwerk is erg zwaar. Bij het afmeren moet vaak hard gesjord worden. Een vrouw kan dan niet altijd even hard meewerken. Maar ze moet meedoen, dan maar wat minder hard. Er zijn ten slotte ook kleine, lichte man dat te zwaar Een vraag is hoe mannen zich in gevaarlijke situaties tegen de vrouwen gedragen. In Israël, waar vrouwen aan het front vochten, bleek dat een ge wonde vrouw onmiddellijk door (te) veel mannen om stuwd en geholpen werd. „Hoe een man reageert op een vrouw die groen en geel ziet bij windkracht 11 weten we niet", zegt commandeur Van Dam. HANS DE BRUIJN Commandeur Van Dam - niet bang voor problemen - Medicijn tegen bloederziekte MAASTRICHT (GPD) - Een groep wetenschappers van de Rijksu niversiteit in Limburg heeft een vondst gedaan die van groot be lang kan zijn voor de behandeling van hemolïlie-patiënten (mensen die aan de bloederziekte lijden: dat wil zeggen dut hun bloed niet of nauwelijks stolt en dat elke verwonding gevaarlijk kan zijn). ontwikkeld waardoor het eiwit-molecuul, dat de bloedstolling bevordert, niet te geven injectie, maar in de vorm van een drankje wordt toege diend. Prof. dr. H. C. Hemker, de bioche micus uit Maastricht onder wiens leiding het onderzoek is verricht, wijst er overigens op dat het nog lang kan duren voor deze metho de algemeen kan worden toege past. Er is nog veel te weinig on derzoek bij patiënten gedaan naar de bruikbaarheid van het drankje. DEN HAAG (GPD) - PvdA, CDA en WD zijn gisteren in de Tweede Kamer in hef tig conflict gekomen met minister Tuijnman van verkeer, die bij herhaling weigerde een bedrag van 10 a 15 miljoen gulden op zijn begroting te verschuiven, zodat nog dit jaar kan worden begonnen met een aansluiting op de Schiphol- spoorweg. Het gaat daarbij om een ver binding over de westelijke ringspoor- baan met het Centraal Station in Am sterdam. Woensdag had Tuijnman de Kamer toegezegd dat uiterlijk in 1982 met dit traject zal worden begonnen. Cornelissen van het, CDA vond dit onaan vaardbaar. Gegeven het feit dat „wij hier zitten" om onder meer verkeersconge- sties op te lossen, is het toch van groot belang dat de verbinding van de uit Den Haag komende Schiphölspoorweg met Amsterdam CS zo snel mogelijk tot stand komt, oordeelde hij. De middelen daarvoor zijn in feite al aanwezig. De praktijk wijst immers uit dat telkenjare vele miljoenen die voor de aanleg van autosnelwegen zijn uitgetrokken, door allerlei planologisch en procedurele oor zaken niet worden besteed. Zijn sugges tie behelsde een pro-memoriepost op de begroting, die later tot een bedrag van 10 a 15 zal moeten worden ingevuld met geld dat aan autowegen niet is uitgege- Vanuit een andere optiek, maar met de zelfde bedoeling, ging de socialist Van Thijn de bewindsman in uiterst scherpe bewoordingen te lijf. Voor Van Thijn ging het thans om de fundamentele (staatsrechtelijke) vraag in hoeverre de bewindsman het budgetrecht van de Tweede Kamer dient te respecteren. Tuijnman had zich aanvankeljk verzet met erop te wijzen dat hij dan eerst overleg zal moeten plegen met de minis ter van financiën. Van Thijn wees Tuijnman erop dat dit in het geheel niet het geval was. „De Twee de Kamer stelt de prioriteiten en brengt verschuivingen binnen de begroting aan. De minister van financiën is hier met zijn begroting al lang geweest. De bewindsman van verkeer hoeft in dit stadium in het geheel geen overleg met zijn collega van financiën meer te hou den, aldus Van Thijn. Hu wees er verder nog op dat een soortge lijke discussie al eens eerder is gehou den (het amandement-Aantjes over rijksweg 15 van Ressen naar Babberich - red.), dat de toenmalige minister die dis cussie toen vanzelfsprekend heeft verlo ren en dat deze uitkomst voor Tuijnman een overduidelijk richtsnoer diende te zijn. Tuijnman had hierop geen weer woord. Uiteindelijk verklaarde Tuijnman dat h(j met de "wilsbeschikking" van de Twee de Kamer rekening zal moeten houden, maar een garantie gaf hij niet. Boven dien vond hij de suggestie van Cornelis sen, die altijd zoveel tekst besteedt aan de verkeersveiligheid en nu de auto snelwegen wil uitstellen, maar „een simpele benadering". vanuit, dat ook Surinamers onder deze novemberwet vallen en be middelen niet. Een eerste overleg tussen de Lan delijke Federatie Surinaamse Weliijnsstichtingen en een ver tegenwoordiger van het ministe rie van sociale zaken heeft de toe zegging opgeleverd dat het mi nisterie spoedig brieven naar de gewestelijke arbeidsbureaus zal sturen waarin het misverstand wordt rechtgezet. Steeds meer Surinamers proberen nog op de valreep voor 25 no vember het land in te komen. Op die dag loopt immers de over eenkomst af en niemand weet wat er daarna voor regeling komt. Het staat wel vast dat de toelatings eisen voor Surinamers verzwaard zullen worden. De welzijnsstich- tingen willen dat de regering zo spoedig mogelijk duidelijkheid verschaft over deze nieuwe rege lingen. Per week reizen gemiddeld 1500 Surinamers naar Nederland. Veelal zijn de reizigers de tweede helft van een gezin, waarvan de eerste helft al geruime tijd in Ne derland is: gezinshereniging. De welzijnsstichtingen zijn er - met dit gegeven als achtergrond - van overtuigd dat vrijwel elke Suri namer steevast van plan is om in Nederland te blijven, ondanks de retourticket op zak. Prognoses voorspellen dat tegen het eind van dit jaar minstens de helft van de oorspronkelijke be volking van Suriname in Neder land zal verblijven. Hoeveel daarvan illegaal is nog volslagen onduidelijk. Arrestatieteam overmeestert overvallers APELDOORN (ANP) - Het arres- tieteam van de rijkspolitie in het district Apeldoorn heeft gister avond twee wat wordt genoemd vuurgevaarlijke mannen gearres teerd na hun overval op een ju welier aan het Mercatorplein in Apeldoorn. De rovers overvielen de juwelier, toen deze om kwart voor zeven zijn zaak met een kof fertje verliet. Het arrestatieteam, dat beide over vallers vanuit Deventer had ge volgd, poogde direct in te grijpen. De rovers zagen echter kans hun vluchtauto te bereiken, maar die werd in een nabijgelegen straat klem gereden. Eén van de overvallers, de 25-jarige S.H. uit Hoogeveen, kwam met een mes uit de auto. Hij en de an dere overvaller, de 26-jarige A. van E. uit Deventer, werden gear resteerd, nadat de politie een waarschuwingsschot had gelost. Op de voorbank van hun gestolen vluchtauto hadden de rovers een schietklaar vuurwapen liggen. In het koffertje van de juwelier ble ken overigens slechts een biljet van vijf gulden en enige papieren te zitten. De politie vermoedde, dat het duo gisteravond iets van plan was en volgde hen daarom. Beide ver dachten hebben al eerder over vallen gepleegd. Man en jongen aangehouden in verband met moordzaak TILBURG (ANP) - Bij een routine controle van de politie in Tilburg zijn gisteren twee zigeuners aan gehouden, die ervan worden ver dacht betrokken te zijn geweest bij de moord op de 55-jarige W. Boomkamp, november van het vorig jaar in Ambt-Delden. Het gaat om een man van nog onbe kende leeftijd en een 13-jarige jongen. Zij zouden illegaal in Ne derland zijn evenals de twee zi geuners die al eerder in verband met deze zaak zijn aangehouden. Eén van hen heeft toegegeven Boomkamp te hebben doodge stoken tijdens een inbraak. De 13- jarige jongen, die nu is gearres teerd, zou op de uitkijk hebben gestaan terwijl de drie mannen in het huis van de familie Boom kamp inbraken.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7