Gemeente koopt school, werf en zalencentrum Gastkolom Toch geld voor schoolexperiment WAC begint met gratis cursussen Nieuwe bootjeshaven aan cle Zijl? Meer lokalen voor Vliegenthartschool VRIJDAG 25 JANUARI 198( Ritmico Especial In het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 treedt vanavond Ritmico Especial op. Deze gecombineerde Leids /Surinaamse band speelt latin-achtige rock-mu- ziek. De zaal is om negen uur open en de toegangsprijs be draagt f550. Aktief De wijkvereniging Aktief be staat dit jaar. In de loop van het jaar zullen diverse activi teiten op touw worden gezet in Zuid-West. Zo wordt in de kantine van Adler aan de Rooseveltstvaat vandaag een sjoel- en klaverjasavond georganiseerd. Aanvang 20 Carnaval (1) De Leidse carnavalsvereniging "De Hutspotten" organiseert morgenavond een boerenbal in de residentie aan de Lange Mare (Antonuis Clubhuis). Aan de avond wordt meege werkt door de bandparodis- ten "The Cliftons" en het dansorkest "The Melody Mixers". Verder is er bezoek te verwachten van een aantal raden van elf van andere carnavalsverenigingen. Het feest begint om 21 uur. LEIDEN - Na enige aarzeling toonde de ge meentelijke onderwijscommissie zich gis teravond toch bereid om een jaarlijks bedrag van 5000 gulden beschikbaar te stellen voor de evaluatie van de experimentele bestuurs vorm voor de openbare scholen "De Duc- dalfen "De Loopplank" (lager- en kleuter onderwijs). Zoals bekend kennen deze beide in de Meren- wijk gevestigde scholen een unieke be stuursvorm. Een commissie bestaande uit vier ouders, vier leerkrachten en een lid van de gemeenteraad, hebben vergaande be voegdheden om beslissingen over het on derwijs op de scholen te nemen. Zo mag de commissie zelf uitmaken wat voor onderwijs er wordt gegeven en welke kleu terleidsters en onderwijzers er worden be noemd. Onder het motto "Wanneer dit experiment slaagt moeten we ook kunnen nagaan waar om het is geslaagd" werd de gemeente ver zocht om geld beschikbaar te stellen voor evaluatie. Met dit geld moet een student in staat worden gesteld het experiment te vol gen en te bestuderen. Na enige aarzeling ging de commissie overstag en werd besloten om de wetenschapswinkel opdracht te geven een student (sociologie of pedagogiek) aan te wijzen. Door prof. dr. A. Kraal voorzichter Stichting Leidse Binnenstad LEIDEN IN LAST? Al jaren neem ik het grootste deel van mijn vakantie met Kerst en Nieuwjaar; om wat zon te zoeken als het hier re gent en waait, 'k Ben net te rug. Ook hier zon! 't Vriest. Zulk winterweer vind ik heerlijk. 'n Stapel post wacht. Brief nummer zoveel; van het Leidsch Dagblad. "...Zonder tegenbericht verwachten wij Uw Kopij uiterlijk woensdag 23 januari a.s. in huis". Maan dag bellen dat ik weg ben ge weest? Eerst maar eens kij ken of in de stapel iets actu eels en belangrijks zit. Even laten Binnennstads Blad: gemeentelijk informatiebul letin is de ondertitel. Drie fo to's met wethouder Waal als blikvanger en eenmaal een vriendelijke karikatuur van hem. Verder geen mij beken de Leidenaren. Wel plaatjes van straatjes, enkele artikelen over belemmeringsplannen e.d., een interview met hem waarin hij o.a. zegt de weinig voorkomende afwijking te hebben het "eigenlijk erg mooi" te vinden "zodra er er gens een bulldozer ver schijnt" en een kort stukje ge titeld "Hoeveel invloed heeft een wethouder". "Hij is fotogeniek", denk ik; en verder 'n Intelligente, han dige man; 'n goed verzorgd bulletin. Wie zouden het krij gen; ten laste van wiens be groting zou het komen; in hoeverre zou het ook voor Waal gelden dat "een wet- houder....op z'n gebied... toch enigszins (wordt) beperkt door de wethouders van een andere partij met een ander politiek standpunt? Ik heb er nooit veel van gemerkt, 'n Paar enveloppen verden pa gina 3 van de Leidse Courant van 22 december. Grote kop: "Stichting Leidse Binnen stad krijgt toch subsidie". "Da's fijn, is m'n eerste reactie. De tekst eronder zet een domper op die vreugd. SLB kreeg haar alleen omdat de PvdA-fractievoorzitter "het college niet voor de voeten wilde lopen met de weigering van de subsidie...nadat hij had gemerkt hoe belangrijk het college de subsidieverle ning vond". Toch 'n voorbeeld van de be perkte bewegingsvrijheid van wethouder Waal? Dankzij de wethouders Fase en Schouten? Maar die hadden volgens het commentaar daar kennelijk hun akkoord met de "VOS-subsidie" voor moe ten inleveren. Zal ik over "compromissen" schrijven en laten zien dat "veel compromissen" juist een teken van een goed wer kende democratie kunnen zijn? De stapël wordt kleiner. Dan valt mijn oog op een verslag over een rede van Beelaerts van Blokland. Hij meent "dat in de discussies over het func tioneren van de binnenstad de economische functie te genwoordig te weinig aan dacht krijgt". Leiden is blijk baar geen uitzondering. Jammer, 'k Ben er bijna door. Nieuwjaarsrede van de voorzit ter van de KvK. Schrijft goed, Koningsveld: zal vast wel iets over de binnenstadsproble- matiek zeggen, 'k Ben be nieuwd wat. Pas tegen het einde weet ik het. Vier pagi na's! Eén grote aanklacht te gen het gemeentebestuur wegens een beleid, dat, zoals Beelaerts ook elders waar nam, te weinig aandacht gaf aan de economische functie van de binnenstad. Ongekend fel voor een Kamervoorzitter. Zo iets had men eerder van mij mogen verwachten; bij voorbeeld in deze kolom. Ik zal niet proberen zijn kritiek en suggesties samen te vat ten. De Kamer doet dat wel uitvoerig in haar maandblad. Gratis verkrijgbaar (tel. 144741). De ruimte die het Leidsch Dagblad mij geeft kan ik betef gebruiken voor een analyse van de oorzaken van de geringe aandacht van het gemeentebestuur voor de economische sector. Maar die Vechtpartijen Naar aanleiding van het gebeurde op de Hoge Rijndijk in de nacht van maandag op dinsdag j.l. wil ik, als huiseigenaar en betrokke ne bij het voorval, de juiste feiten naar voren brengen. Er is inder daad sprake van een conflict over de huur 154,- p.m.), doch dit is niet de reden van de vechtpartij geweest. Het feit deed zich voor dat de huur ders, voor de zoveelste keer, zon odig 's nachts een hoop herrie moesten maken om de verhuur der uit z'n slaap te houden (pes ten?). Daar werd echter door ver huurder niet op gereageerd, om dat hij van mevrouw al het een en ander gewend was. Nu treft het ongelukkige feit, dat bij de buren (mijn schoonvader) ie mand zeer ernstig ziek ligt. De bewuste nacht waakte de zoon van de zieke bij hem. Daar de her- onhoudbaar is hij bij de i beleefd gaan vragen of het niet wat rustiger kon, omdat er iemand op sterven lag. De opmerkingen die toen gemaakt werden zijn hier niet voor herha ling vatbaar. Zodoende is het toen tot een vechtpartij gekomen. Ik vraag mij nog één ding af: Huur ders worden aan alle kanten be schermd; maar de verhuurder, moet die dan alles maar slikken? H. W. M. Snoeren Hoge Rijndijk 180 Leiden Tel.413491 Moord Met walging en afkeer heb ik het discriminerende bericht over de moord op N.G. gelezen. Het ver- derfliike vind ik wel de manipr van schrijven over deze moord. Eenieder die met de moord te maken heeft gehad wordt met naam en toenaam genoemd, alsof het de gwoonste zaak van de we reld is. En dan daarbovenop een alleraar digste pagina-indeling met foto's van het slachtoffer, moordwa pen, woonhuis met huisnummer enz. Dat maakt het compleet. Zo dat eenieder die het leest een prima beeld kan vormen wat een toch aan de rand van onze maat ruimte is intussen bijna op. Misschien een volgende keer? Nu alleen de hypothese. Vol gens Prof. Van der Zwan denken politici te veel aan stembus-succes op korte termijn. Zou dat ook voor gemeenteraadsleden gelden? En menen die heus, dat de ge middelde kiezer dat niet in de gaten heeft? Opmerkingen van bedrijfsmensen die op de noodzaak van een gezonde stadseconomie wijzen wor den soms weggeveegd met "eigen belang", 't Is nog waar ook. Maar niet alleen "eigen" belang; ook het belang van de duizenden die direct of indi rect moeten leven van de eco nomische sector. Werkne mers in oude steden verenigt U! In rode gloed, maar zonder warmte, verdwijnt de zon langzaam onder de kim. Moge 1980 iets beter voor Leiden worden dan deskundigen nu vrezen. P.S. Mijn handgeschreven con cept is getikt door iemand die het nog niet kent. Wat hij van 'bestemmingsplannen' maakte, vond ik zo geestig, dat ik het maar heb laten staan. schappij levende figuur N.G. moet zijn geweest. Is de desbetreffende verslaggever zich wel bewust welke uitwer king zo'n tekst heeft op de ver dere levensloop van het zoontje? Het geheel is voor mij een schan dalige en kostmisselijk makende vertoning. W. Lamboo, Valkenhorst 24, LEIDEN. LEIDEN - Het Werklozen Advies Centrum begint aanstaande maandag met een groot aantal gratis cursussen voor mensen zonder baan. De cursussen v den overdag gegeven; overigens niet in het gebouw van het Werklozen Advies Centrum m in de gebouwen van K&O Leidse Volksuniversiteit aan de Oude Vest 45, van 't Breehuys aan Breestraat 19 en van het Leids Vrijetijds Centrum aan de Bree straat 66. De meeste cursussen tellen vijftien bijeenkomsten en lopen door tot aan Pinksteren. De aktiviteiten in 't Breehuys rich ten zich speciaal op schoolverla ters en andere jongeren zonder baan. Behalve een videogroep e een zeefdrukgroep is er in Breehuys een zogenaamde hulp- verleningsgroep voor scholieren. Deze groep van stafleden en werkloze jongeren wil bij aller hande problemen van scholieren en schoolverlaters de hulpende hand bieden. De K O-Leidse Volksuniversiteit biedt de haanlozen cursussen Frans, Engels en Spaans, zowel voor beginners als voor gevor derden. In het Leids Vrijetijds Centrum zijn er cursussen fotografie, tekenen en schilderen, diep- en hoog druktechnieken, spinnen en we ven, huis/tuin en keuken elektra en een cursus EHBO. Vorig jaar volgden ongeveer hon derd haanlozen (van wie zeventig uit Leiden) de cursussen van Werklozen Advies Centrum. Meer informatie en aanmelden kan op het spreekuur van het Werklo zen Advies Centrum aan de Bree straat, elke maandag- tot en met woensdagochtend van 10.00 tot 12.00 uur en elke vrijdagmiddag van 14.00 tot 16.00 uur; telefo nisch bereikbaar op nummer 130983. Carnaval (2) "Het carnaval voor 65-plus- serswordt dit jaar op zater dag 5 februari gehouden in de Stadsgehoorzaal. Aan dit evenement - georganiseerd door de Hutspotten - wordt meegewerkt door de Hutspot- singers, het trio Henny Lan- geveld, De Bierkouwers, Rita Corita, Harry Touw, Willem- ke van Claerberghen (alt) en de bekende bariton Piet van Eg mond. De toegangsbewijzen zijn voor een gulden onder meer ver krijgbaar op Haarlemmer straat 123 en 224. Augustinus In het gebouw van de jongeren vereniging "Augustinus" speelt zaterdagavond de band "Broke". De groep werd geformeerd rondom de ex- Kayak-gitarist Cees van Leeuwen. Broke speelt hoofd zakelijk eigen werk. Het con cert begint om half tien 's avonds. Bingo-avond In het speelhuis van de speel tuinvereniging "Prinses Bea trix" aan de Schubertlaan in Zuid-West wordt zaterdag een bingo-avond georgani seerd met fraaie prijzen. Het begint om kwart over acht. Gespreksgroepen Kontakt met Ouders organi seert in samenwerking met de stichting K&O/Opvoedings voorlichting een aantal ge spreksgroepen voor ouders van jonge kinderen. Een ge spreksgroep bestaat uit 6 tot 10 personen en komt zes keer bij elkaar. De onderwerpen kunnen de deelnemers zelf be palen. Gespreksgroepen voor baby-, en peuter- en kleuterouders be ginnen op maandagavond 4 februari as. Opgave en inlich tingen bij Marije Zwanen burg, Ambrosiadal 7, tel. 071-126283. Astrologie Op woensdag 30 januari begint er in het Gesprekscentrum aan de Vrouwenkerkkoor- straat 17 een cursus astrologie voor beginners. De cursus be staat uit twaalf lessen en wordt gegeven door Theo Roest,een Leidse astroloog. De cursus begint om acht uur. Voor nadere inlichtingen: tel. 071-142895. ■k De werf Boot langs de Zijl wordt in de toekomst mogelijk voor een deel ingericht als bootjeshaven. jEIDEN - De gemeente Leiden is erin geslaagd een aantal complexen in de stad aan te kopen, die de mogelijkheid openen, een aantal langgekoesterde wensen te vervul len. De spectaculairste is - zoals wij gisteren reeds meldden - de aankoop van scheepswerf Boot aan de Zijl. \.ndere aankopen die al zijn geslo ten of binnenkort worden afge rond zijn de Barbaraschool op de hoek van Levendaal en St. Joris- steeg, 't Kabinet, het zalencom plex in de Maria Gijzensteeg en de opslagplaats voor bouwmate rialen in de omgeving van de Zijlpoort. Wethouder Waal (stadsontwikke ling) toonde zich gisteren bijzon der verheugd dat de gemeente de aankopen heeft kunnen doen en dat geen projectontwikkelaars een spaak in het wiel konden ste ken. Het biedt de mogelijkheid om zaken uit te voeren die passen in de gemeentelijke plannen. Wat de aankoop van de werf Boot betreft hoopt wethouder Waal dat de kosten daarvan voor een be langrijk deel kunnen worden be- Afscheid van prof. Bremer LEIDEN - Het is niet juist dat huis artsen worden betaald door mid del van een abonnement dat is gebonden aan het aantal patiën ten. Dit zei prof. dr. G. J. Bremer vanmiddag tijdens zijn af scheidscollege getiteld: "Dag dokter". Hij nam daarmee af scheid als buitengewoon lector van de vakgroep huisartsgenees kunde van de medische faculteit van de Leidse univefsiteit. Hij is benoemd als hoogleraar in de huisartsgeneeskunde aan de uni versiteit van Groningen. Over het abonnementsysteem zei hij dat de "ene huisarts veel meer doet voor het abonnementhono rarium dan een ander. kostigd uit de stadsvérnieu- wingspot van het rijk. Daartoe zal een verzoek worden gedaan. Wat de gemeente in de toekomst met? het werfcomplex gaat doen is op dit ogeblik nog onzeker. Bij de ontwikkeling van het be stemmingsplan voor de Kooi is het idee geopperd om in het ge bied langs de Zijl tussen Span- jaardsbrug en zwembad De Zijl een 150 tot 200 woningen te bou wen, om het verlies door renova tie op te vangen. Het overblijven de gebied zou ingericht worden voor de recreatie. Het terrein van Boot werd daar vooralsnog bui ten gehouden, omdat niet kon worden voorzien dat het faillis sement zo snel zou komen. Kleine bootjes Wethouder Waal ziet mogelijkhe den om een deel van de werf om te bouwen tot lighaven voor klei ne bootjes. Het kan een mooi al ternatief zijn voor de bootjes in de Kooihaven, die te zijner tijd moet verdwijnen. Aanvankelijk werd er gezocht naar mogelijkheden in het gebied ten noorden van de Merenwijk, maar omdat dat Warmonds grondgebied is, ligt dat niet eenvoudig. "De meeste bootjes die nu in de Kooihaven liggen zijn van Kooi- bewoners. Dat zou dus goed uit komen. Ik geef daar persoonlijk de voorkeur aan boven een luxueuze jachthaven", aldus wethouder Waal. Verder zal nader bekeken moeten worden of niet alsnog een klein bedrijfsonderdeel van de werf Boot voortgezet kan worden. Door de werknemers is daarop aangedrongen. De straalbuizen die zij produceren zouden renda bel zijn en voortzetting van het bedrijf mogelijk maken. Inmiddels is ook met de bouwma- terialenhandel Fontein overeen stemming bereikt. Het betekent dat opnieuw een flink stuk grond langs de Zijloever gemeente-ei gendom wordt. Problemen zijn er nog met de verplaatsing van het schrootverwerkingsbedrijf Gij- zenij en het LPG-station. Het is moeilijk om voor dit soort bedrij ven een nieuwe vestigingsplaats te vinden. Wethouder Waal is overigens niet van plan met de inrichting van de beschikbaar komende grond te wachten tot dat de hele strook in gemeente handen is. Parkeergarage De aankoop van de Barbaraschool is tot stand gekomen na uitvoeri ge besprekingen met het school bestuur. Op de afdeling stede- bouw van de gemeente zullen plannen worden ontworpen die passen in het structuurplan voor de binnenstad. Vanuit de ge meenteraad is al eens de sugges tie gedaan om daar een parkeer garage te bouwen in plaats van op het Sanders-complex aan de overzijde van de St. Jorissteeg. Dit in verband met de hoge eisen die de eigenaar van dit complex aan de gemeente heeft gesteld. De aankoop van het zalencomplex 't Kabinet aan de Maria Gijzen steeg biedt de gemeente de mo gelijkheid een wat ruimer nieuwbouwplan op te zetten voor het gebied dat vrijkomt door de sloop van het voormalige zwem bad "De Overdekte". De bedoe ling is dan ook het zalencomplex op korte termijn te slopen. Voor de aankoop van de gronden direct rondom de Zijlpoort geldt dat opnieuw een stukje kan wor den toegevoegd aan de groen- gordel die de gemeente wil reali seren langs de singels. Boven dien kan daardoor de Zijlpoort, die inmiddels vrijwel geheel ge restaureerd is, beter tot zijn recht komen. LEIDEN - De Professor Vliegen thartschool, een openbare school voor voortgezet buitengewoon onderwijs, zal naar alle waar schijnlijk verhuizen van het hui dige, sterk verouderde, school gebouw aan de Zuidsingel naar een ruimer en meer comfortabel onderkomen in de Berlagestraat. Het nieuwe schoolgebouw, dat on der gemeentelijk beheer staat, zal worden verbouwd en met twee lokalen worden uitgebreid zodat het totaal aantal leslokalen op tien wordt gebracht. De gemeentelijke onderwijscom missie verklaarde zich gister avond bereid om een bouwplan voor te leggen aan de onderwijs inspectie voor buitengewoon on derwijs. De onderwijscommissie ging te vens akkoord met het voorstel om een bedrag van twee ton be schikbaar te stellen voor een op knapbeurt van de openbare l.o.m. school "De Twee Sleutels". Met dit geld zal ondermeer de was- en kleedgelegenheid van dit aan de Rijnsburgersingel gevestigde schoolgebouw worden verbeterd en uitgebreid. Verder zullen zo wel het plafond als de vloer wor den opgeknapt. Het plaatsen van brieven van lezers betekent niet dat de redactie de daarin weergege ven mening onderschrijft. Brieven kunnen van redac- tiewege worden ingekort.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4