Bewoners 'RosenburclL betalen te veel huur Leiden akkoord met aanleg Rijksweg 11 Laatste daad was eerste steen Terugvordering brengt stichting in moeilijkheden Als openhaar vervoer heter wordt MILIEU WONINGEN IN AFTREK Job Habold (69) voelt zich in de kou gezet door fout ambtenaar Bouw van 80 woningen op plaats Yan Wijk en Zaalberg in zicht VRIJDAG 25 JANUARI 1980 LEIDEN - Wegens het bereiken van de zeventigjarige leeftijd heeft de oud-wethouder S. Men ken vandaag zijn voorzittersha mer van de Stichting Voorzie ningen Gehandicapten Noorde lijk Zuid-Holland definitief neergelegd. Als laatste officiële daad legde de scheidende voorzitter met be hulp van enige bewoners van het gezinsvervangend tehuis "De Ankerplaats" de eerste steen voor de vervangende nieuwbouw van dat tehuis. Men hoopt dat de nieuwbouw aan de Oude Singel rond oktober van dit jaar klaar zal zijn. Tot zo lang zijn de kinderen van "de Anker plaats" ondergebracht in een pand aan de Leidsestraatweg in Oegstgeest. De heer Menken is jarenlang voor zitter geweest van het bestuur van de Cornelius Musius Stich ting. Deze stichting hield zich be zig met maatschappelijk werk voor geestelijk gehandicapten en later met de oprichting en in standhouding van gezinsvervan gend tehuis "De Ankerplaats". Sinds '73 zijn de Cornelius Musius Stichting en de Stichting Voor zieningen Gehandicapten Noor delijk Zuid-Holland bestuurlijk tot een eenheid gesmeed. Vanaf dat moment was de heer Menken ook voorzitter van dit bestuur. "Het vertrek van een bestuurslid met zoveel verdiensten voor onze zorg mag niet ongemerkt voorbij gaan", aldus het bestuur. Daarom krijgt de scheidende voorzitter buiten het leggen van de eerste steen, vandaag een receptie aan geboden van vijf tot half zeven in '"t Camphuys" in Oegstgeest. Kunstenaar Job Habold voor een schilderij waaraan hij al tien jaar bezig is. In zijn hand en op de voorgrond het omstreden ontwerp voor de muurschildering. LEIDEN- Enige bewoners van het bejaardenoord Rosen burch, die al geruime tijd actie voeren tegen de hoge hu ren van hun flatwoningen, zijn door de Leidse kanton rechter mr. De Koning in het gelijk gesteld. De stichting "De Adelaar", die het behger van Rosenburch in handen heeft, dreigt door de uitspraak van de kantonrechter in grote financiële moeilijkheden te komen. De problemen rond Rosenburch j hebben een lange voorgeschie denis. Bewoners en burger- raadsman Frits Quadekker lig gen al ruim twee jaar in de clinch met het bestuur van "De Ade laar". Het conflict gaat niet alleen over de hoge huren maar ook over het gebrek aan inspraak in Rosenburch en over het feit dat de bejaarde bewoners geen zit ting mogen hebben in het be stuur van de stichting. De kwestie rond de huren werd in oktober 1977 aangezwengeld door een bewoner die had uitge rekend dat de bewoners van Ro senburch tot op dat moment 128.000 gulden teveel aan huur hadden betaald. Op een brief met die mededeling aan het bestuur werd nooit serieus ingegaan. Burgerraadsman Frits Quadek ker kaartte de zaak daarom aan bij de toenmalige huuradvies commissie die tot de uitspraak kwam dat de huren die zowel in het oude als het nieuwe gedeelte van Rosenburch worden betaald veel te hoog zijn. Het stichtingsbestuur legde die uit spraak echter naast zich neer en weigerde bovendien om met de burgerraadsman en met bewo ners om de tafel te gaan zitten. Frits Quadekker "Het stich tingsbestuur is gewoon doorge gaan met het verspreiden van onjuiste informatie onder de be woners en heeft bovendien nog een huurverhoging doorge voerd". Over de gang van zaken bij Rosenburch werden vragen gesteld in de Leidse gemeente raad en in de Tweede Kamer maar één en ander haalde weinig uit. Twee bewoners besloten daarop om naar de kantonrechter te stappen. Kantonrechter mr. De Koning heeft nu uitgesproken dat de be woners van Rosenburch. het ge lijk aan hun kant hebben en te veel huur betalen. De juiste huurprijzen zijn door mr. de Ko ning vastgesteld op bedragen die overeenkomen met het uitge brachte advies van de huurad viescommissie. De heer Muller, één van de bewoners van Rosen- J. de Bruijn overleden LEIDEN - De oud-voorzitter van de Leidse Tandartsen Vereniging (LTV), tandarts J. de Bruijn van de Lammenschansweg, is giste ren op 62-jarige leeftijd overle den. Dinsdagmiddag om drie uur wordt hij op Ockenburg in Den Haag gecremeerd. Tandarts De Bruijn is onder meer ruim tien jaar voorzitter geweest van de LTV. Verder was hij actief als bestuurslid van de Jeugdtandverzorging Rijn- en Aarstreek. Deze vereni ging is ontstaan uit de fusie tus sen de schooltandheelkundige diensten van Leiden en Alphen aan den Rijn. burch en secretaris van de bewo nerscommissie, vertelt "Ik be taalde eerst 719 gulden per maand en nu betaal ik 482 gulden per maand, dus dat scheelt nogal wat". De heer Muller heeft, op grond van de uitspraak van de kantonrechter, uitgerekend dat de bewoners van Rosenburch de afgelopen jaren in totaal 1,2 mil joen gulden teveel huur hebben betaald. Het is nog onduidelijk of de bewoners het teveel betaalde ook kunnen terugkrijgen. De uitspraak van de kantonrechter geldt bovendien alleen voor de twee bewoners die het proces hebben aangespannen. Het be stuur van "De Adelaar" heeft zich nog niet over de uitspraak gebo gen maar toont zich vooralsnog niet bereid om ook de huren van de overige flatwoningen te verla gen. Volgens de voorzitter van het stichtingsbestuur, de heer A. Bogaard, zal men zeker overwe gen om in hoger beroep te gaan. Burgerraadsman Frits Quadek ker is daarover zeer gebelgd. Hij meent bovendien dat een be- roepsprocedure niet mogelijk is. De bewonerscommissie heeft alle bewoners van Rosenburch ge vraagd mee te helpen om gedaan te krijgen dat de huren van de an dere flats ook omlaag gaan. De heer Bergman, voorzitter van de bewonerscommissie, zegt "We willen nu een uitspraak over de huren van alle flats. Vrijwel alle bewoners staan achter ons dus we gaan door met onze acties". Frits Quadekker "Er is geen re den om aan te nemen dat wat in het éne geval wel lukt in het an dere geval niet zal lukken. Bo vendien is een nieuwe uitspraak van de huurcommissie bindend en moet het stichtingsbestuur, als zij het niet met die uitspraak eens is, zelf naar de kantonrech ter stappen". Het is overigens niet denkbeeldig dat de stichting in financiële moeilijkheden raakt wanneer de huren van alle flats worden ver laagd. Voorzitter Bogaard van het stichtingbestuur, meent dat een financieel debacle van de stich ting onvermijdelijk in de lucht hangt. "Ons beleid is er op gericht dat de huren kostendekkend zijn. Wanneer dat niet zo is komt de stichting in grote problemen. Dat is dan het resultaat van de bewo nersacties", aldus de heer Bo gaard. De bewoners menen daar entegen dat de problemen ver oorzaakt zijn doordat het bestuur al bij voorbaat met een onjuiste financiering akkoord is gegaan en jarenlang de kop in het zand heeft gestoken. Zij spreken van "wanbeheer" omdat het bestuur stelselmatig zou hebben gewei gerd de problemen te erkennen en te bespreken. De gemeente staat in geval van fail lissement garant voor 12 miljoen gulden. Wethouder Schoute liet desgevraagd weten dat het colle ge van B en W zich over de problemen bij Rosenburch zal beraden en al het mogelijke zal doen om grote moeilijkheden te voorkomen. JAN RIJSDAM Het bejaardencentrum. "Rosenburch" aan de Vijf Meilaan, waar volgens de bewoners jarenlang teveel huur penningen zijn geïnd. LEIDEN - In een brief die het col lege van B en W wil sturen aan Rijkswaterstaat en waarin de visie van de gemeente over de aanleg van rijkswegen in de di recte omgeving van Leiden wordt gegeven, zal men zich al leen akkoord verklaren met de aanleg van rijksweg 11 wanneer ook het openbaar vervoer tussen Leiden en Alphen wordt verbe terd. Dat besloot een meerderheid van de raadsleden gisteravond in de commissie voor ruimtelijke or dening op voorstel van het Pvd A- raadslid Bordewijk. De meeste leden van de commissie bleken verder van mening dat rijksweg 11 geen autosnelweg mag worden maar gewoon een autoweg. Het PPR-raadslid Beijen betoogde bovendien dat de gemeente in haar brief aan Rijkswaterstaat niet voorop moet lopen als pleit bezorger voor de aanleg van deze weg. Zoals bekend zal binnen vijf jaar worden begonnen met de aanleg van rijksweg 11 tussen Leiden en Alphen aan den Rijn. Dit blijkt uit een onlangs verschenen meerjarenplan voor het perso nenvervoer van het ministerie van verkeer en waterstaat. Rijksweg 11, die als vervanging van de Hoge Rijndijk kan worden gezien, is één van de vijf rijkswe gen die voor de komende jaren de hoogste prioriteit hebben gekre gen. Met name het PPR-raadslid Beijen heeft een groot aantal bezwaren tegen de aanleg van de weg. Bor dewijk bleek het grotendeels met Beijen eens maar meende, met de meerderheid in de commissie, dat de gemeente rijksweg 11 niet helemaal moet afwijzen. Hij wees er op dat de nieuwe rijksweg de Hoge Rijndijk zal kunnen ontlas ten. Wethouder Waal (ruimtelijke ordening) verklaarde zich voor stander van het voorstel van Bor dewijk om als een voorwaarde in de brief aan Rijkswaterstaat een verbetering van het openbaar vervoer tussen Leiden en Alphen op te nemen. Uit de meeijarenraming van het ministerie blijkt dat een deel van het spoortraject tussen beide plaatsen mogelijk zal worden verdubbeld. Dit zou tot gevolg hebben dat in de spitsuren de reistijd tussen Leiden en Utrecht met zeven tot dertien minuten wordt bekort. Ook betekent dit een verbetering van de treinver binding tussen Alphen en Den Haag. Een meerderheid in de raadscom missie bleek verder van mening dat de gemeente niet positief moet reageren op een mogelijke verbreding van de bestaande rijksweg 4 (Schiphol, Leidschen- dam via Leiderdorp) gezien het feit dat de verbreding al is ge schrapt uit het meerjarenplan personenvervoer. Er bleek wel een meerderheid te vinden voor het openhouden van de moge lijkheid van ondertunneling van Rijksweg 4 ter hoogte van de zuidzijde van de Oude Rijn in Leiderdorp. LEIDEN - De voorlichtingsbijeen komst gisteravond in het Bree- huys over de bouw van pyrami- de-milieuwoningen is een door slaand succes geworden. De animo voor de eventueel achter park Roomburg te bouwen expe rimentele woningen was zo groot dat de deuren van het Breehuys gisteravond moesten worden ge sloten. Dit nadat zo'n 250 belang stellenden waren binnengelaten. Op de informatieavond hebben zo'n 120 aanwezigen zich als be langstellende voor een pyramide- woning opgegeven. Degenen die er gisteravond niet in slaagden het Breehuys (Bree- straat 19) binnen te komen kun nen daar alsnog naam en adres achterlaten. Eventueel zal nog een tweede voorlichtingsavond worden gegeven door de archi tecten van de pyramide-wonin- gen. "Het is toch een beetje schanda lig dat een mandie jarenlang zijn best heeft gedaan voor goede regelingen Voor kun stenaars, in de kou komt te staan als hijzelf een beroep doet op zo'n regeling". Beel dend kunstenaar Job Habold (69) uit de Aarstraat heeft het over zichzelf. De eerste keer in zijn leven dat hij een beroep deed op de Beeldende Kunstenaars Re geling BKRis hem niet goed bekomenAl vijf jaar zit hij op zijn geld te wachten. Dat is vreemdzeker omdat het om een bedrag van "slechts" en kele duizenden giddens gaat. Maar ook is dit vreemd omdat Habold in de Leidse advies commissie zat, die beoordeelt welke kunstenaars gebruik kunnen maken van de BKR en bovendien in allerlei andere groepen zat om de belangen van kunstenaars te verdedi gen. Van hem mag dus ver wacht worden hoe het spel ge speeld wordt en hoe de regels zijn. Toch krijgt hij voorlopig zijn geld niet. 'ob Habold had in '74 veel geld gestoken in de verbouwing van een atelier aan de Veste- straat. Hij zat zo'n beetje op zwart zaad. Daarom deed hij een beroep op de BKR: een overheidsregeling die kunste naars in staat stelt het hoofd financieel boven water te houden, in ruil voor een kunstwerk. In het kader van de BKR was er begin '75 een openbare in schrijving op een muurschil dering voor een vergader ruimte van de Leidse Woning stichting. Habold werd uit verkoren door de BKR-com- missie. Alles koek en ei dus voor Habold, leek het. Hij maakte een ontwerp voor de muurschildering Het geval wil echter dat de BKR-commissie slechts ad viezen aan B en W kan uit brengen over aan wie de op dracht wordt verleend .BenW hebben het advies om Habold het ontwerp te laten maken nooit bekrachtigd. Daarom krijgt deze kunstenaar geen geld voor zijn ontwerp. Een jarenlang getouwtrek om dit geld begon. Habold vindt dat de opdracht wel degelijk is verleend: "Je kunt het in de LEIDEN - De bouw van ruim tach tig woningen, op de plaats waar vroeger de fabriekscomplexen van Van Wijk en Zaalbefg ston den, komt in zicht. Gisteravond zijn in de raadscommissie voor ruimtelijke ordening de eerste schetsplannen gepresenteerd van de nieuwe woningen die tus sen Vestestraat en Uiterstegracht zullen worden gebouwd. De nieuwe huizen zijn zoveel mo gelijk in samenspraak met de toekomstige bewoners ontwik keld. Het nieuwbouwplan voor het Van Wijkterrein is ontworpen door het architectenbureau Van Wijk en Gelderblom uit Soest. In totaal komen op deze plaats 45 woningen waarvan enkele (ate lier) woningen worden gereali seerd binnen een bestaand pand aan de Vestestraat. De nieuw bouw zal geheel bestaan uit ge zinswoningen in de woningwets ector. Het ontwerp voor de nieuwe huizen is zeer gevarieerd en bestaat uit verschillende type woningen. Dat geldt ook voor het bouwplan dat is gemaakt voor het Zaalberg terrein. Op deze plaats worden 42 woningen gebouwd volgens een ontwerp van het architectenbu reau OD 205 uit Delft. In beide ontwerpen is rekening gehouden met ruime parkeergelegenheid op eigen terrein. Als de definitie ve plannen klaar zijn zal zo snel mogelijk (dit jaar) worden be gonnen met de bouw. De wonin gen zullen in beheer komen bij woningbouwvereniging Ons Doel Op de tekening de woningen aan de Uiterstegracht. notulen van de BKR-commis sie lezen". Voor zijn ontwerp eist hij een tegemoetkoming van 4000 gulden. Het ministerie van CRM betaalt 95 procent van de kosten in gevolge de BKR. Voor de ge meente Leiden blijft er dan nog vijf procent overin dit geval dus slechts 200 gulden. Toch wil de gemeente de tege moetkoming niet uitbetalen. De opdracht is formeel im mers niet verleend. Habold houdt het er op dat een ambtenaar een fout heeft ge maakt: "Deze heeft vermoe delijk het advies van de BKR- commissie vergeten door te spelen naar B en W". Voor zowel de gemeente als voor Habold is het jarenlange ge touwtrek om 4000 gulden puur een kwestie van princi pe. Habold: "Het gaat me om het spel en niet om de knik kers. Als een ambtenaar een fout maakt, mag een burger hier niet de dupe van wor den". De gemeente houdt haar poot ook stijf: "Habold heeft van de gemeente nooit een formele opdracht ontvan gen". Mocht de gemeente alsnog over de brug moeten komen (de zaak ligt op het moment bij de rechtbank), dan kost dit langdurige conflict de ge meente wel meer geld dan de tweehonderd gulden van des tijds. De subsidie van CRM is door het jarenlange gebakke lei inmiddels verspeeld. Dit betekent dat de geineente de 4000 gulden inclusief de rente over de laatste vijf jaarge heel voor haar eigen rekening zou moeten nemen. Dit is dan nog een luttel bedrag, vergeleken bij de niet in geld uit te drukken tijd en energie die de kwestie in die vijf jaar gekost heeft. Er bestaan alleen al kilo's correspondentie tus sen de gemeente en Habold over de afrekening van het ontwerp. Bovendien heeft de kunstenaar, bijvoorbeeld met de vorige wethouder van cul tuur, Bert Oosterman, maar liefst negen gesprekken ge voerd. De zaak werd later voortgezet door de huidige wethouder t>an cultuur. Piet Hem Schoute. Hij moest op nieuw doen wat zijn voor ganger al negen keer had be loofd: de zaak tot op de bodem uitpluizen. De Leidse Woningstichting is in tussen geen kunststuk van de hand van Habold rijker ge worden. Hoewel deze Woning stichting het ontwerp een fraai stukje werk vond. is het ontwerp nooit gerealiseerd. De gemeente vond een bedrag van 35.000 gulden aan uitvoe ringskosten te hoog. Dat vindt de Leidse Woningstichting ei genlijk ook: "Als woning bouwcorporatie kun je het de mensen niet verkop z. n duur en mooi kunstwerk in je vergaderruimte te hebben", aldus directeur C. Streefland. De vergaderruimte heeft toch haar "muurschildering" ge kregen. Een opzichter van de Leidse Woningstichting heeft voor de aardigheidde con touren van Leiden vanaf een foto op de muur geschilderd.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3