„Eerder meer dan minder en Nederland moet meer van goudvoorraad profiteren ^linister Andriessen in Tweede Kamer: Grote reorganisatie bij W.-Duitse tak Estel Philips Duphar komt in Belgische handen Vliegen vanaf 1 maart duurder Mogelijke overneming van AGV door Henkes VRIJDAG 25 JANUARI 1980 DEN HAAG (ANP/CPD) - De onzekere cijfers over de economische ont- wikkelingen wijzen volgens minister Andriessen van financiën eerder in de richting van meer ombuigingen dan van minder. Tijdens het debat over f de loonpauze dat gisteren in de Tweede Kamer werd voortgezet zei hij dat dit een van de redenen is waarom verder uitstel van meer bezuinigingen niet verantwoord is. Het kabinet gaat zich in de komen de weken beraden over extra be zuinigingen van drie tot vier mil- jard. Gezien de voorbereidings- j, termijn die voor de ombuiging nodig is, zou uitstel betekenen ft dat sommige plannen dit jaar niet meer tot stand zouden kunnen B' worden gebracht, aldus de minis- 3, ter. Fel verzette Andriessen zich tegen de gedachte van met name de so cialist Kombrink dat het finan cieringstekort (het tekort van de overheid om alle uitgaven te f dekken) nog wel iets vergroot zou kunnen worden. "Bij de opstel ling van de begroting voor 1980 hebben we een financieringste kort van 5.5 procent aanvaard en zijn daarbij tot het uiterste ge gaan". Die grens is de echte li miet", zei Andriessen. Volgens de jongste ramingen van het Cen traal Planbureau komt het tekort voor dit jaar op 6.5 procent uit. Minister Albeda van sociale zaken bevestigde tijdens het debat dat er bij de Raad van State een kabi netsvoorstel ligt, om de loon maatregel die op 10 maart af loopt, te verlengen. Dit voorstel zou moeten worden uitgevoerd als werkgevers en werknemers aan het eind van de loonpauze er niet in zijn geslaagd tot een cen traal akkoord te komen over het (Door onze correspondent Hans Amesz) BONN - De Hoesch Huttenwerke AG in Dortmund, de Duitse tak van het Nederlands-Duitse Estel-concern, (Hoogovens) wordt geherstructureerd. Dat betekent dat er ongeveer 4200 man moet afvloeien. De produktiecapaciteit van Hoesch zal met ongeveer 20 procent wor den verminderd van 2,7 miljoen ton tot 1,9 miljoen ton staal per jaar. Dat is, zoals een woordvoer der van Hoesch zei in overeen stemming met de wensen van het dagelijks EG-bestuur, de Euro pese Commissie. Op dit moment wordt in de landen van de Euro pese Gemeenschap namelijk zo'n 25 miljoen ton staal teveel gepro duceerd. Kernpunt van de herstructurering is de vervanging van negen nog in bedrijf zijnde Siemens-Martin- ovens door een moderne oxy- staaloven. De Siemens-Martin- ovens zijn technisch volledig verouderd. De nieuwe ovens produceren staal van betere kwaliteit. Zij zijn aanzienlijk goedkoper, voornamelijk omdat minder arbeidskrachten nodig zijn. Inmiddels hebben de regering in Bonn en de deelstaatregering in Noordrijn-Westfalen middelen beschikbaar gesteld voor de her structurering. Deze moeten later worden terugbetaald. Het gaat om een bedrag van ongeveer 500 miljoen mark. De plannen moe ten nog worden goedgekeurd door de raden van commissaris sen van Estel, Hoesch Werke en Hoesch Huttenwerke, maar er wordt vanuit gegaan dat dit slechts een formaliteit is. Voor Hoogovens in IJmuiden heeft de herstructurering in Dortmund geen gevolgen. De ondernemingsraad van Hoesch gaat akkoord met het afvloei ingsplan. Er is een goed sociaal plan ontwikkeld en volgens voorlopige berekeningen zal de personeelsafbouw zonder al te zeer ingrijpende maatregelen kunnen worden doorgevoerd. Op dit moment zijn ruim 3200 perso neelsleden van de Huttenwerken ouder dan 55 jaar. Zij kunnen, als ze zich vrijwillig melden, gebruik maken van het sociaal plan. Ver der dient rekening te worden ge houden met het normale perso neelsverloop en het feit dat de bouw van de nieuwe oven drie tot vier jaar duurt. arbeidsvoorwaardenbeleid voor 1980. De FNV had dit eerder die dag, in de Vakbondskrant ont huld. Albeda zei dat hij een cen traal akkoord niet direct om de hoek ziet liggen. Samenhangend Tegen het eind van januari komt het kabinet met een breed pakket van maatregelen voor een sa menhangend beleid, zo kondigde hij aan. Albeda sprak de hoop uit dat dit pakket kan dienen als uit gangspunt voor een hernieuwd overleg tussen werkgevers, vak beweging en kabinet. Als het met dat overleg misloopt, zal het ka binet zijn eigen verantwoorde lijkheid nemen, aldus de be windsman. In het beleidspakket zullen maat regelen zitten die moeten leiden tot een samenhangend inko mensbeleid en suggesties met be trekking tot de loonontwikkeling en de prijscompensatie. Het wordt geen dictaat, maar meer een voorstel. Albeda zette uiteen dat de koop kracht van de inkomens, bij on gewijzigd beleid, beneden de nullijn uitkomt. Het ziet er naar uit dat het uiterst moeilijk zal zijn niet alle inkomenscategorieën te laten delen in de relatieve natio nale verarming. Het draag krachtprobleem wordt daarbij zwaarder naarmate het mini muminkomen wordt genaderd. Dat moet uitgangspunt zijn bij het opstellen van de beleidswij zigingen, aldus de bewindsman. Gas Minister van Aardenne van economische zaken zei dat de ex portprijzen van het gas in oktober van dit jaar in ieder geval zo'n 9 cent per kubieke meter hoger lig* gen dan in oktober 1979. Dit als gevolg van de gestegen olieprij zen. De meeropbrengst zal ge bruikt worden voor de herstruc turering van de industrie. De bewindsman vindt dat de oliemaatschappijen hun extra winsten in Nederland moeten in vesteren. Mochten ze niet mee willen werken, dan overweegt hij een verhoging van het staatsaan- deel in de Gasunie. Hij wees er op dat van elke prijsstijging van het Groningse gas 95 procent terug vloeit naar de overheid. WEERRAPPORTEN van hedenmorgen 7 uur e Amsterdam regen 5 1 1 De Bilt 3 1 0.4 "Deelen 'rnfst 3 2 0.6 Eelde 3 1 6 Eindhoven geheel bew. 5 2 0 Den Helder licht bew. 6 0 0.2 Rotterdam 5 0 Twente geheel bew. 5 2 0 Vlissingen onbew. 0 0 Aberdeen regenbui 5 3 2 Athene onbew. 11 Barcelona half bew. 17 10 0 Berlijn 1 0 0.1 Bordeaux 12 7 6 Brussel 5 1 0 Frankfort 5 1 0.6 Genève 12 9 Helsinki -11 -17 0.6 Innsbruck 5 8 Klagenfurt regen 3 -1 0.2 Kopenhagen geheel bew. EINDHOVEN (ANP) - NV Philip's Gloeilampenfabrieken in Eindhoven, Solvay en Cie. NV in Brussel en Philips-Duphar BV in Amsterdam hebben oriënterende besprekingen gevoerd over een eventuele over dracht van alle belangen van Philips in Philips-Duphar aan de Solvay- groep. Volgens de gezamenlijke bekendmaking zijn de besprekingen thans in een zodanig stadium gekomen, dat de verwachting is gewettigd dat overeenstemming kan worden bereikt. De mogelijke overneming heeft betrekking op ongeveer 2500 werknemers bij Philips-Duphar, van wie ongeveer 2000 in Nederland. Solvay heeft zo'n 45.000 werknemers in dienst, van wie ongeveer 1850 in elf vestigingen in Nederland. Het Solvay concern heeft een jaaromzet van ongeveer 6,5 miljard. De raad van bestuur van Philips en de directie van Philips-Duphar zijn van oordeel dat de aansluiting bij Solvay, een internationaal chemisch con cern dat zich ook op farmaceutisch-chemisch terrein beweegt, Duphar betere ontwikkelingsmogelijkheden geeft. DEN HAAG (GPD) - Minister Albeda van sociale zaken zal op korte termijn opnieuw gaan praten met vertegen woordigers van de zuivel- en de vleeswarenindustrie over de toeslagen voor vuil, zwaar en onaangenaam werk. De bewindsman komt daar mee tegemoet aan de wensen van een groot deel van de Tweede Kamer. Tijdens het loonpau- zedebat bleken vrijwel alle fracties voorstander van het buiten de loonpauze houden van deze toeslagen. Minister Albeda heeft slechts schoorvoetend gehoor gege ven aan de wensen van de Kamer. Nog gistermiddag be toogde hij omstandig dat bei de sectoren juridisch binnen de loonpauzemaatregel val len, met uitzondering van de weeklonen uit de vleeswa renindustrie. Zoals bekend sloten zowel de zuivel- als de vleeswarenindustrie kort voor het ingaan van de loon- Albeda wil opnieuw overleg met zuivel- en vleeswaren industrie pauze op 11 januari een over eenkomst over extra betalin gen voor onaangenaam werk. Omdat deze vergoedingen voor het grootste gedeelte nog niet waren uitbetaald op het moment dat de pauze be gon, weigerde minister Albe da de afgelopen dagen om de beide sectoren als uitzonde ring op de regel te beschou- Vóór het gesprek met de be trokken groepen zal de be windsman de Looncommis- sie van de Stichting van de Arbeid (waarin werkgevers en werknemers zijn verte genwoordigd) om een nieuw advies vragen. Deze commis sie moet beoordelen in hoe verre zuivel en vleeswaren binnen dan wel buiten de pauze vallen. In zijn aanvraag zal Albeda speciaal wijzen op mogelijke doorwerking in andere sectoren. Moties die vooral kwamen van de kant van de PvdA werden dan ook zonder meer door het kabinet afgewezen. De Ka mer zal dinsdag over de voor stellen stemmen. Het verst gaat een motie van Van der Doef, waarin hij zijn afkeu ring over de loonpauzemaat regel uitspreekt. Kamerleden tijdens begroting financiën DEN HAAG (GPD) - De Nederlandse regering moet de plotseling meer waard geworden goudreserves gebruiken om iets te doen aan onze financieel "arme" positie. Ook moeten volgens haar klachten over de belastingen sneller wor den behandeld, moet het aangif tebiljet worden vereenvoudigd en zouden niet veel kleine aan slagen in korte tijd toegestuurd moeten worden. "Dit om irritatie te voorkomen". De VVD-er Joekes merkte nog op de hoofdprijs in de Staatsloterij te laag te vinden. Deze is al twaalf jaar ongewijzigd en de Staatslo terij kan mede daardoor steeds moeilijker concurreren met an- Een opwaardering van - Nederland heeft een van de grootste goudvoorraden ter we reld - zou het beeld dat men in het buitenland van ons heeft kunnen verbeteren. Dat zei het WD-Kamerlid Joekes gisteren bij de behandeling van de begroting van financiën. Zijn mening werd gedeeld door de PvdA'er Wöltgens. De socialist kritiseerde het feit dat Nederland niet van zijn grote goudvoorraad profiteert. De goudvoorraad in de kelders van De Nederlandsche Bank is 1,7 miljoen kilo (die de laatste maan den 20 miljard gulden meer waard werd). "Dat is groter dan die van alle olieproducerende landen bij elkaar". De schatkist zou van de goudkoorts best een graantje kunnen mee pikken, door bijvoorbeeld het btw-tarief op de handel in goud- produkten te verhogen van 4 naar 18 procent. Volgens Wöltgens onttrekt de vlucht in goud, zilver en diamant veel geld voor werke lijk produktieve doeleinden. Mevr. Epema (PvdA) vond het niet juist dat Financiën de grens voor de teruggave van belasting wil verhogen van 100 naar 250 gul den, om het probleem van de toe nemende aanvragen om terugga ve te lijf te gaan. "Dat schaadt het goede contact dat er tussen belas tingbetaler en belastingdienst moet zijn. Teveel betaald geld moet zo snel mogelijk worden te ruggegeven". buitenlandse lo- Postbank Hij sprak zich andermaal uit tegen de plannen tot oprichting van een Postbank, waarin alle gelddien- sten van de PTT worden samen gebracht. "Kabinet wees wijzer. U hebt wat anders aan uw hoofd dan het scheppen van overbodige instellingen. Er is al een goed concurrerend bankwezen in Ne derland". Wöltgens (PvdA) daar entegen drong juist aan op de Postbank. "Het bankwezen kan best nog wat concurrentie ver dragen", zei hij. GENEVE (Reuter) - Bijna zestig van de bij de International Air Transport Association (IATA) aangesloten luchtvaartmaat schappijen zullen hun tarieven voor het vervoer van passagiers verhogen met vijf tot tien pro cent en die van vrachtvervoer met zes tot dertien procent. Dit heeft de IATA gisteren in Gene ve laten weten. De prijsverhoging gaat in op 1 maart en is noodzakelijk om de stijging van de brandstofkosten op te vangen. De laatste twaalf maanden is vliegtuigbrandstof tweemaal zo duur geworden. De betrokken regeringen moeten nog toestemming geven. De Europese luchtvaartmaat schappijen willen een verho ging van de tarieven van het passagiersvervoer met gemid deld vijf procent voor vluchten binnen Europa. Alleen de West- duitse maatschappij Lufthansa en de Zwitserse onderneming Swissair zullen zich met minder tevreden stellen gezien de sterke positie van de Westduitse mark en de Zwitserse frank. Vluchten naar het Midden-Oosten wor den tien procent duurder voor passagiers. De luchtvaartmaatschappijen werden het ook eens over een systeem, waarmee deen stijging van de kosten automatisch kan worden doorberekend. Ook dit systeem is onderhevig aan goedkeuring van de regeringen. Het is de bedoeling dat het sys teem ieder jaar begin april wordt bekeken en om de drie maanden wordt bijgewerkt. Om dit te kunnen verwezenlijken zullen er intensief gegevens over de brandstofkosten worden uit gewisseld tussen de maatschap pijen en het secretariaat van de IATA. Als de kosten met minder dan één procent stijgen, worden ze door de luchtvaartmaatschappijen zelf gedragen. Een stijging tot drie procent mag worden door berekend zonder de IATA te raadplegen. Bij een stijging van de kosten tot zes procent kunnen de maatschappijen die met deze stijging te maken hebben schrif telijk stemmen over de noodza kelijke prijsverhoging van de tarieven; de verhoging zal dan minstens drie procent zijn, on afhankelijk van de uitslag van de stemming. Als de kosten met meer dan zes procent stijgen komen de ac countants van de luchtvaart maatschappijen zoals gewoon bij elkaar om te overleggen. In alle gevallen hebben echter de regeringen het laatste woord. ZOETERWOUDE (ANP) - Henkes Verenigde Distilleerderijen BV, onderdeel van Gist-Brocades, voert besprekingen met dran kengroothandel BV Algemene Agentschappen van Wb& fbkranse naam Agences Gene rales de Viticulteurs AGV), in Zoeterwoude, waar 15 mensen werken, over een overneming van AGV door Henkes. Henkes wil haar groothandel "Le vert" in Lisse (26 personeelsle den) met AGV combineren in Zoeterwoude, zo heeft het bedrijf meegedeeld. De werknemersorganisaties en de ondernemingsraad van Henkes zijn van de besprekingen op de bij het overleg betrok- Veiling Leiden 25/1 - appels 0.33-0.45, aardappelen 0.25-0.31, andijvie 2.50-2.65, boerenkool 0.62-0.67. rode kool 0.27-0.35, prei 1.70-1.82, spruiten a 0.96-1.06. sprui ten b 1.16-1.19, spruiten c 0.72, d 0.85-1.31, uien 0.25-0.48, witlof 1.30-2.50. knolselderij 0.29-0.50, sla zwaar 0,43-0.63, licht 0.26-0.42, selderie 0.45-0.49. KATWIJK AAN DEN RIJN, groente veiling: boerekool 0,22-0,58 per kg, rode kool 0,23-0,46, groene kool 0,21-0,34 per kg, waspeen AI 8,50-14.30, All 3,20-10,70, BI 11,-19.20, Bil 8,10, Cl 5,30-13,10, CII 4.40-4.90 per kist, aanvoer waspeen 132.000 ton, breekpeen BI/BII 7.10/2.40-2,90. Cl 5,-7,00 per kist. uien 0,39-0,40 per kist. D'66: opheldering over WIR DEN HAAG (GPD) - De fractie van D'66 speelt met de gedachte minister van Aardenne (economische zaken) vragen te stellen over de houding van de Europese Commissie, het dagelijks EG bestuur, ten aanzien van de grote projecten-toeslag (GPT) in de Wet op de investeringsre kening. Daarvoor wil het Tweede-Kamerlid Maarten Engwirda (D'66) eerst contact opnemen met collega's van andere fracties. Na de afwijzing van deze toeslag door de Europese Commissie van subsidies in het kader van de WIR aan onder meer Philip Morris en Shell, schijnt het "dagelijks bestuur" van de Europese Gemeenschap pen ook niets te voelen voor het verlenen van goedkeuring van subsi dies aan andere grote projecten. 372,00 Ned- Spring; 228,50 217,00 4600,00a 280,50 280,50 15,50 18,10 27,00 21,00 19,00 13,50 260,00 260,00 BELEGGINGS INSTITUTEN Oppenheimer Technology Value Line Vance Sand. GOUD EN ZILVER Goud 43090/43790 Zilver 2310/2363 Vorige 40350/41050 Vorige 2188/2541 BUITENLANDS GELD AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse effectenbeurs heeft het herstel van de voorgaande dag voortgezet. Met name Kon. Olie en KLM gingen fors naar bo ven, maar ook andere fondsen ontmoetten vraag, zodat de al gemene stemming aan de vaste kant was. Ook de bankaandelen deden dit maal aan het herstel mee, terwijl fondsen als Deli en Heineken eveneens mee omhoog werden getrokken. De obligatiemarkt was een tikkeltje vrdeeld met voor de nieuwste staatslening een winst van 20 cent op f99,60. Kon. Olie verwisselde f 4 20 hoger van eigenaar op f 153,10 en KLM werd f2,70 duurder op f74,50. van 30 cent op f20,30. Unilever ging 40 cent omhoog tot f 115,70, maar Akzo bleef prijshoudend en Hoogovens was twee kwartjes in reactie op f22.30. In de scheepvaartsector won Kon. Boot een gulden op f 96.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 27