„Emancipa moet alle vroowen doen ontwaken" Kwantum wil in gebouw Home Centre Nog geen plan voor stoplichten op gevaarlijk kruispunt Katwijk HUISBROEIWEDSTRUD IN LISSE MORGEN VAN START Alphenaar wil grote massa bereiken met nieuw blad: Plat dak op ene plek mooi", elders weer onaanvaardbaar In 1979 meer EO WIL TV- aanrij dingen in Sassenheim en Warmond PROGRAMMA MAKEN OVER dan jaar ervoor Weer „stoom cursus" voor sportleider in Noord wijk Alphens koor voor „zo maar' zanglustigen VRIJDAG 25 JANUARI 1980 ALPHEN AAN DEN RIJN - "Emancipa moet méér worden dan een gezellig vrouwenblad. Het zal proberen elke vrouw, rijk, arm, gestudeerd of niet, te doen ontwaken uit een gevoel van machteloos heid." Niet dat wij denken dat in Al phen de victorie begint (zoals in Alkmaar) en dat wij de we reld wel eens zullen verande ren. Dat zou waanzin zijn. Ook beseffen we dat ons blad geen enkele betekenis zal hebben als het niet verder reikt dan de grenzen van Al phen en wegsuddert in ge meenplaatsen. Dat soort bla den zijn er legio. Maar we be seffen óók dat een vonk ge noeg kan zijn om een vuur te doen ontvlammen. Een vonk die een gloed kan veroorza ken met een ongekend besef hoe belangrijk de vrouw is in het wereldgebeuren en het besef dat zij het in handen heeft om een betere wereld te Man Bovenstaande filosofie is won derlijk genoeg afkomstig van een man. Het is de Alphense schrijver J.D. Huijgens, die zich tot taak heeft gesteld in Alphen en omgeving de be langstelling te peilen voor de oprichting van een nieuw vrouwenblad, "Emancipa". Dat blad moet bovendien de eerste aanzet worden voor een brede vrouwenbeweging voor heel Nederland, en wat Huijgens betreft, in de toe komst ook voor heel Europa. "Ja, ik had wel verwacht dat het feit dat ik man ben enige ver wondering zou wekken. Het zit eigenlijk heel eenvoudig in elkaar. Een paar weken gele den was ik met een vrouwen vereniging op stap en daar kwamen een hoop problemen aan de orde waar vrouwen mee zitten. Daar werd ook ge constateerd dat vooral op het platteland de belangstelling voor de vrouwenbeweging gering is. De grote massa komt niet op vergaderingen. De gewone huisvrouw bereik je daar niet. Het leek mij toen het beste om een blad in het leven te roepen. Je bent pas geïnteresseerd als je weet wat er loos is. Mensen hebben geen tijd (zin) om naar een vergadering te komen, maar ze hebben wél tijd om een blad te lezen." "We zochten een centraal punt in Zuid-Holland midden in het platteland. Alphen ligt centraal en het is een grote gemeente, dus vrouwen ge noeg. Toen heb ik gezegd, ik woon in Alphen, dus ik wil de zaak best aan het rollen bren gen", verklaart Huijgens. Eén front Zodra er genoeg reacties bin nen zijn, moet er een bestuur worden gevormd en een redactie. "Ik trek me terug zodra de zaken geregeld zijn". Dat bestuur, evenals de redactie moet geheel uit vrouwen be staan, zegt Huijgens. Al zegt hij even later ook: "Je kan nooit om de man heen. Hij is een centraal punt naast de vrouw. Er kan geen mannen wereld bestaan zonder vrou wen, en geen vrouwen zonder mannen. Mannen en vrouwen vormen samen datgene wat de wereld overeind houdt. Er moet sprake zijn van een sa menwerking op fifty-fifty ba- Eerst een blad en daarna een vrouwenbeweging, waarin wij - en dan spreek ik als vrouw bij wijze van spreken - één breed front vormen, christelijk of niet-christelijk, politiek of niet-politiek. Al leen het communisme is uit gesloten, maar voor de rest zijn alle gezindten welkom", ontvouwt Huijgens zijn ideeen. Eraan toevoegend: "Het is natuurlijk wél de be doeling dat de wereld beter wordt. En in die taak schieten de bestaande vrouwenver enigingen tekort." ■Politiek Het besef dat de wereld beter moet worden en dat de hulp en inzet van de vrouw daarin onontbeerlijk is moet naar het oordeel van Huijgens natuur- De Alphense schrijver J. D. Huijgens, die met een nieuw blad "Emancipa" de aanzet wil geven tot een massale vrouwenbewe ging. lijk in concrete zaken worden omgezet. "Het politieke terrein is één van die concrete zaken. Een me vrouw Ghandi (premier van India) en een mevrouw That cher (premier van Groot-Brit- tannië) mogen geen uitzonde ring blijven. En bovendien, heeft de vrouw in de gemeen telijke politiek een plaats? Slechts als uitzondering. Daarin moet verandering komen. Waar een meerder heid van mannen is, komen i absoluut in de knel. "Daar zitten we natuurlijk met grote problemen. Maar we hebben genoeg toezeggingen uit Den Haag en Leiden, waar al acties zijn, om de kosten van een eerste uitgave te dek ken. Eerst moeten we weten of het levensvatbaar is. Om het op zijn Hollands te zeg gen, wat kan je vangen? Kun je de vrouwen beter en vaker bereiken?" Opmars We streven geen specifieke vrouwenwereld na, maar een wereld, waarin de vrouw niet kan worden weggecijferd of onderdrukt." Hoe denkt U de zaak financieel op poten te zetten? Het uit geven van een blad kost geld. De an de nieuwe, alle somvattende vrouwenbewe ging, moet "Vrouwen in op mars" worden. De kiem er voor wordt in Alphen gelegd. "Hier vanuit Alphen moet het beginnen en moeten we de streek infiltreren HAZERSWOUDE - "Ik weet zeker 5 schuren die eenzelfde soort dak hebben als mijn loods. Op nog geen 500 meter hemelsbreed van.waar ik mijn loods wil bouwen, staat zelfs precies dezelfde. Ik vind het onverteerbaar en ik kan niet begrijpen waarom de gemeente met twee maten meet". Aldus de reactie van boomkweker W. Rijkaart op het oordeel van de commissie voor planologie en ruimtelijke ordening uit de ge meenteraad, dat het college van burgemeester en wethouders hem terecht een bouwvergun ning voor een loods aan de Bur gemeester Smitweg heeft gewei gerd. Plat dak In september 1978 vroeg Rijkaart een vergunning voor een loods bij zijn boomkwekerij aan de Burgemeester Smitweg. Volgens de plannen zou de loods 10 bij 16 meter worden, een goothoogte van ongeveer 3 Va meter hebben en een plat aflopend dak. In augustus 1979 besloten B en W de bouwvergunning te weigeren omdat deze niet aan de welstand- seisen voldeed. Daarvoor waren twee redenen: de grijze buiten muren en het (te) plat aflopende dak. Aan dat eerste bezwaar wil de Rijkaart wel tegemoet komen door een gele of rode bakstenen muur op te trekken, aan het tweede echter niet. Een puntiger dak zou alleen maar nutteloze extra ruimte opleveren en bovendien 10.000 gulden méér kosten. Bovendien, vond Rij kaart, elders in de gemeente staan óók loodsen met dit soort daken, met name aan de Burge meester Smitweg. "Als er nu overal puntdaken waren, dan zou ik mijn loods wel willen aanpassen. Maar dat is niet zo. Ook aan de Burgemeester Smit weg staan loodsen met plat aflo pende daken. Ik vind dat mijn loods daar mooi bijpast", aldus Rijkaart. Dat in tegenstelling tot het college èn een meerderheid (drie tegen één) van de commissie. Het colle ge ontkent niet dat elders in de gemeente wél loodsen met plat aflopende daken staan, maar "de suggestie dat er dus van wille keur sprake is als in dit geval geen bouwvergunning wordt af gegeven, wijzen wij af'. "De omgeving waar een bouwwerk wordt geplaatst, is een wezenlijk element bij de beoordeling van of iets mooi is of niet. Hierdoor kan eenzelfde bouwwerk op de ene plaats toelaatbaar en op een an dere plaats ontoelaatbaar zijn", aldus het college. "Wij hebben uit het deskundigen oordeel slechts de conclusie kunnen trekken dat bouwen van de loods in de door de heer Rij kaart gewenste vorm onaan vaardbaar is uit welstandsoog punt". Steun Het beroep dat Rijkaart instelde te gen dit collegebesluit leverde hem de steun van één commis sielid op. Die vond de bereidheid van Rijkaart om de muren van baksteen te maken gevoegd bij de 25% meerkosten die hij zou moeten maken om een puntiger dak te bouwen wel opwegen te gen het welstandsaspect. Het zit er voor Rijkaart dan ook niet in dat de raad op 31 januari alsnog zal besluiten hem een bouwver gunning te geven. Rijkaart is niet van plan zijn heil dan hogerop te zoeken. "Nee, dit beroep is voor mij het laatste geweest. Als ik geen bouwvergunning krijg laat ik de zaak verder gewoon rus ten". VALKENBURG/LISSE - Winkel complex Home Centre aan de Voorschoterweg in Valkenburg, wordt waarschijnlijk overgeno men door het Amsterdamse wo- ninginrichtingsbedrijf Kwan tum. Het is nog onduidelijk of het een totale overname van het be drijf betreft. De huidige eigenaar van het Home Centre, meubelbe drijf Tissing, vertrekt per 31 ja nuari uit het winkelcomplex. Woordvoerders van Kwantum- Amsterdam zeggen desgevraagd dat de onderhandelingen met Tissing nog gaande zijn. Zij wen sen vooralsnog geen verdere me dedelingen te doen. Woordvoer der Steenbergen gaf wel te ken nen dat Kwantum als daartoe de mogelijkheden bestaan, nog in april een vestiging aan de Voor schoterweg wil openen. Kwan tum bezit in Nederland meer dan 50 vestigingen met ruim 500 man in dienst. Jan van der Broek, van Digros- Sassenheim blijkt ondertussen belangstelling te hebben voor het pand van Tissing in Lisse, dat eveneens dicht gaat. Van der Broek: "Ik heb vastomlijnde plannen om mij in de Poelpolder te vestigen. Mocht dit echter uit eindelijk niet door gaan, dan open ik mogelijk een winkel in het pand van Tissing te Lisse". SASSENHEIM - Het aantal aanrij dingen in Sassenheim en War mond bedroeg het afgelopen jaar 320. Dat was 3 procent méér dan in 1978. In Sassenheim vielen geen doden te betreuren, in Warmond vond één ongeval plaats met dodelijke afloop. Het aantal zwaar gewon den bedroeg 16, 40 personen raakten licht gewond. Eén en ander blijkt uit het jaarver slag van de Sassenheimse rijks politie. Met name in de Hoofdstraat von den het afgelopen jaar nog al wat aanrijdingen plaats. In totaal 64, waarvan op het gedeelte Concor- diastraat Wilhelminalaan (23). De meeste slachtoffers behoorden tot het zogenaamde langzame verkeer (fietser, bromfietser). Het aantal misdrijven steeg vorig jaar met 5 procent tot 217, waarvan de meesten vielen onder de i vermogensdelicten. De kruising van Molentuinweg en provinciale weg in Katwijk. Volgens de politie het meest gevaarlijke punt in de gemeente. KATWIJK - Eén van de drukst bereden kruis punten in Katwijk is Molentuinweg-provin- ciale weg (SW 1). Hoe wel deze kruising nog niet als levensgevaar lijk bij de Katwijkse politie bekend staat, komt de kruising wel in aanmerking voor plaat sing op de provinciale lijst van hachelijke punten. Op deze lyst staan de kruispun- ten en wegen waar in een pe riode van vijf jaar tenminste vijf ongevallen met dodelijke afloop óf lichamelijk letsel zijn voorgekomen. Dat is hier in Katwijk het geval. De kruising van de SW 1 met Molentuinweg zou in aan merking komen voor ver keerslichten, omdat deze ge zien het aantal ongevallen op de lijst thuishoort. Hoe druk het is op deze oost-west-ver binding blijkt uit tellingen van Provinciale Waterstaat. Ten noorden van de Molen tuinweg werden op de SW 1 op een gemiddelde werkdag per etmaal 22.bU0 auto's gere gistreerd. Op het gedeelte ten zuiden van de kruising wer den 12.000 motorvoertuigen geteld. Volgens een schatting van de provincie reden zo'n 15000 automobilisten vanaf de Molentuinweg in Katwijk aan den Rijn van en naar de SW 1. Het aantal ongevallen op de kruising nam vorig jaar toe van negen naar elf. In de meeste gevallen waren voor- rangsfouten de oorzaak. Een woordvoerder van de ge meentepolitie in Katwijk stelt dat vooral het verkeer uit de richting Wassenaar het kruis punt verkeerd beoordeelt. Vaak nadert men dit punt met te hoge snelheid. Vorig jaar vielen bij ongeluk ken op de kruising twee do den te betreuren. In de perio de 1974 tot en met 1978 deden zich vijf aanrijdingen voor waarbij weggebruikers min of meer ernstig letsel oplie pen. De politie in Katwijk noemt de kruising gevaarlijker dan an dere in de badplaats. Op ge zette tijden houdt de politie er een oogje in het zeil. Zij heeft nog niet gevraagd om de plaatsing van verkeerslich- KATWIJK - De Evangelische Om roep is van plan een tv-pro- gramma te maken over Katwijk. Met het christelijk mannenkoor "Jubilate" zijn daarvoor al con tacten gelegd. Over de samenstelling van het pro gramma, dat op een nader te be palen datum op de tv wordt uit gezonden, is de EO nog druk doende. In dit stadium kon men nog geen verdere mededelingen doen over de inhoud van deze uitzending. NOORDWIJK - Komend voorjaar zal in Noordwijk wederom een cursus worden georganiseerd als voorbereiding voor een opleiding voor sporttechnisch leider of jeugdsportleider van één van de sportbonden. Gedurende de maanden oktober tot en met december van vorig jaar zette het bureau sport, jeugd en cultuur van de gemeente Noordwijk reeds zo'n "algemene basisopleiding" op. Deze was toen geheel volgeboekt. Daar het bureau nog steeds wordt bena derd door kandidaten voor een nieuwe cursus, gaat eind februari begin maart weer een opleiding van start De cursus wordt ge houden op twaalf maandagavon den in het dorpshuis De Kuip aan de Zeestraat. Om te worden toe gelaten moet men minstens zes tien jaar zijn. Cursisten krijgen les in het leiding geven, sportge- zondheidsleer en geschiedenis en organisatie van de sport, in totaal dertig uur. Belangstellenden kunnen zich aanmelden bij het bureau sport, jeugd en cultuur,-van de gemeen te Noordwijk. ALPHEN AAN DEN RIJN - Wie gewoon wil zingen in een koor voor mannen en vrouwen, zon der aan een bepaalde kerk ge bonden te zijn, kan vanaf heden terecht op de Alphense streek- muziekschool. Daar is een ge mengd koor voor volwassenen opgericht voor ieder die maar zin heeft om te zingen. Alphen telde al wel diverse ge mengde kerkkoren en een ope rette- en oratoriumkoor, maar een gemengd koor voor volwas senen ontbrak nog in dat rijfje. Het koor repeteert wekelijks op dinsdagavond tussen 20.00 en 21.30 uur in de voormal me Beth- lehemschool aan het Sint Jons- plein 4. Wie belangstelling heeft kan zich opgeven by de muziek- crhnnl <tp| 01720-72928) LISSE - Traditiegetrouw gaan de huisbroeiers uit Lisse en omgeving morgenochtend naar de Ach terweg om daar de bollen, die maandenlang zijn ingekuild, voor de huisbroeiwedstrijd in ontvangst te nemen. De huisbroei i i oud gebruik. Deelnemers nemen de hyacinten-, huis om daar uiteindelijk de "mooiste bloem" te kweken. De bollen worden gratis verstrekt, opgepot in schalen en potten. Vanaf het moment dat dc huis broeiers de bollen in huis hebben begint de strijd tegen de klok. In vier weken moeten de bollen in volle bloei staan. tulpenbollenjnee naar eerste dagen staan de Dollen nog koud in een garage L1 i" Qf schuur. in elk geval een plek waar het donker is. Voorzichtig wordt daarna het eerste licht toegelaten om het groeiproces in beweging te zeten. De spruiten mogen echter niet te snel groeien. Per slot van reke ning moeten de bloemen op de dag van de tentoon stelling op het hoogtepunt van kleur, bloei en vorm zijn. Die tentoonstelling wordt op 23 en 24 februari gehouden in het verenigingsgebouw achter de En gelenparochie. Belangstellenden die nog mee wilen doen aan de wedstrijd kunnen zich alsnog in verbin ding stellen met de heer W. van Dijk, Achterweg 2 in Lisse.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 25