Een handvol korenscheidt het kaf Runia tikt Aalbers op de vingers Een Open Brief zonder uitzicht Band met kritische gemeenten behouden VRIJDAG 25 JANUARI 1980 Genemuiden had behoefte aan een tweede bibliotheek Dirk van der Sluis van de pas opgerichte biblio theek "Een handvol koren" in het Overijsselse Genemuiden windt er geen doekjes om als hem wordt gevraagd of' deze christelijke tegenhanger van de openbare bibliotheek ter plaatse nu echt nodig was. Het SGP-raadslid (boekhouder van be roep) vindt dat allerlei kwalijke zaken in de te genwoordige maatschappij de plaatselijke ge meenschap nadelig beïnvloeden. En omdat dit grote gevaren inhoudt, moet daartegen een dam worden opgeworpen. De eigen, van vreemde smetten vrije bibliotheek beschouwt hij als een hoofdpijler onder deze verdediging, want heden ten dage leest vrijwel ieder een en dus is het heel belang rijk welke lectuur de gezin nen in huis halen. De functie van "Een handvol koren" is dan ook minder idyllisch dan de naam doet vermoeden: de bibliotheek zal consequent het kaf van het koren moeten scheiden. Wie zich aansluit, weet in elk geval waar hij aan toe is. Bederf In de ultra-rechtse hoek be stond al lang diep onbehagen over het keuzebeleid van de openbare (algemene) biblio theek. Deze neemt boeken op die de geest en de zede van de lezers bederven omdat ze de goede smaak en de overgele verde normen negeren. Ook de bijbelkritische uitgaven riepen de nodige weerstan den op. De onvrede resul teerde vorig jaar in de ge meenteraad van Genemuiden in een motie van afkeuring. Deze motie drong er bij bur gemeester en wethouders op aan, al het mogelijke te doen om de godslasterlijke en ze denbedervende boeken re soluut te weren. Ze verkreeg de meerderheid van de raad. Alleen PvdA en VVD een geringe minderheid in het landbouw-en industriestadje aan het Zwarte Water stemden tegen. B. en W., van goeden wille om op een verantwoorde manier tot een bepaalde uitvoering van de motie te komen, zaten er toch lelijk mee. Want welke regels moesten zij hanteren om een boek als godslaster lijk of onzedelijk te bestem pelen? Daar kwam nog bij dat niet ieder in het bestuurscol lege over deze dingen precies hetzelfde dacht. Goede raad was duur. Op zoek naar een instantie die een objectief advies zou kun nen uitbrengen en die tevens het vertrouwen van de bevol king genoot, wendden B. en W. zich tot de Bond tegen het Vloeken. Misschien kon dié een lijst van dubieuze boeken samenstellen. Maar de bond, voor het eerst met zo'n ver zoek benaderd, waagde zich na uitvoerig beraad toch lie ver niet op dit glibberige pad. Karakteristiek voor het stadje enige straat in ons land zijn waar Professor Velema en de zij nen hebben het al moeilijk genoeg om hun leuzen met enige kans op succes aan de man te brengen en wrevelige overheidsinstanties tot sub sidie aan de bond te bewegen. De bond gaf dan ook beleefd de "opdracht" aan het be stuur van Genemuiden terug, als niet in overeenstemming met zijn primaire doelstel ling. Het gevolg was wel dat er met het boekenbezit van de open bare bibliotheek niets ge beurde. Alles is tot nu toe bij het oude gebleven. Signaal Hoewel'bibliothecaris Van der Sluis geen rechtstreeks ver- i langs de hoofdweg. Dat zou de band legt tussen de motie en de stichting van de princi piële bibliotheek, ziet hij de uitspraak van de gemeente raad wel degelijk als een sig naal vanuit de samenleving. Er was dringend behoefte aan een eigen boekerij. En dat klemde temeer nu de sane ring van de openbare biblio theek nog steeds niet grondig is aangepakt. De Gereformeerde Gemeente ter plaatse - niet te verwarren met de "gewone" Gerefor meerde Kerk - zette zich er massaal achter, gesteund door de onverdachte sympa thie uit hervormde kring, waar de Gereformeerde Bond de toon aangeeft. Aan alle irden om "Een hand vol koren" te doen rijpen was toen ruim voldaan. De nieuwe bibliotheek mikt voornamelijk op de kinderen van zes tot veertien jaar. Hun bescherming tegen verkeerde invloeden moet punt één zijn. De selectie van de boeken is vooral daarop gericht. De keuze voor de ouderen is zo mogelijk nog strenger. In de gezuiverde boekenrijen vindt men niets van moderne litera tuur - ook geen Camera Ob- scura of Max Havelaar - wel veel streekromans en stichte lijke uitgaven. Ongeveer driehonderd gezin nen hebben zich tot nu toe als lid aangemeld, berichtte de Zwolse Courant. Van der Sluis dacht eerst dat hij voorlopig wel met 250Ü boe ken kon volstaan, maar als de belangstelling zo blijft groeien moeten het er veel meer worden. Financieel lijkt dat vooralsnog geen punt te zijn. Personeelskosten heeft de bibliotheek nog niet; ze draait geheel op vrijwilligers. Groen en rood Tiny van Unen van de eerste bibliotheek in Genemuiden vreest op het ogenblik geen concurrentie. Het ledental is tot nu toe op peil gebleven. Zij ontkent de noodzaak van de ze afscheiding. Het boeken bestand van de openbare bibliotheek moet wel even wichtig zijn, opdat aan de ge varieerde vraag kan worden voldaan, maar het aanschaf- fingsbeleid is wel degelijk geënt op de aard en de be hoefte van de plaatselijke be volking. Wolkers en Reve zijn maar spaarzaam vertegen woordigd in Genemuiden. Bovendien wordt het onder scheid tussen christelijke en niet-christelijke boeken dui delijk aangegeven door ze respectievelijk van een groen en een rood tekentje te voor zien. En "rood" heeft hier niet de betekenis van "godde loos". De lezer kan in deze boeken wél eens een "onge lukkig" woord tegenkomen. De huisvesting was voor de bibliotheek "Een handvol ko ren" geen probleem. In een gloednieuw kerkelijk cen trum was voldoende ruimte beschikbaar om de boekerij in een mum van tijd degelijk op poten te'zetten. De Gr. Onder pressie zal Samen op weg zeker mislukken Synode in Rome (Van onze redactie geestelijk leven) Gezien de totaal verschil lende reacties van vrijzin nigen en gereformeerde- bonders in de Hervormde Kerk op de beweging "Samen op weg" (eenwor ding tussen de Gerefor meerde Kerken en de Her vormde Kerk in ons land) vraagt professor dr. Klaas Runia zich af of je zulke tegenovergestelde opvat tingen werkelijk binnen één kerk kunt hebben. Professor Runia is rector van de theologische hogeschool van de Gereformeerde Kerken in Kam pen en hoofdredacteur van het Centraal Weekblad van deze ker ken. "Samen op weg" omdat hij bang is dat het gereformeerd-confes sionele karakter van de nieuwe kerk dan nog verder zal verzwak ken. En vrijzinnigen vrezen dat een samengaan met de gerefor meerden nog méér nadruk zal be tekenen op de oude belijdenisge schriften. Deze dubbele reactie stelt de gere formeerden opnieuw voor "het dilemma van de Hervormde Kerk", meent Runia. "Kun je werkelijk zó kerk zijn?" Hij heeft de indruk dat de beide synodes tot nu toe eigenlijk om dit probleem zijn heengelopen. In elk geval is er nauwelijks over het probleem van de vrijzinnigheid gesproken. "Maar kan men daar werkelijk omheen? Is mén niet bezig om de eigenlijke moeilijk heden voor zich uit te schuiven?" Dr. Runia heeft er geen behoefte aan, verschillen op te blazen. Maar hij gelooft ook dat er nie mand bij gebaat is als de ver schillen op een geforceerde ma nier klein worden gehouden. "Dat is een gebrek niet alleen aan zakelijk maar ook aan christelijk realisme". In 1986 In een gesprek met Hervormd Ne derland noemde onlangs de gere formeerde dominee B. J. Aalbers (Geldrop), secretaris van "Samen op weg", het jaar 1986 voor de tot standkoming van een herenigde gereformeerd-hervormde of zo men wil hervormd-gereformeer- de kerk. Hij denkt dat we in 1982, als de volgende gecombi neerde synode van de twee ker ken wordt gehouden, heel duide lijk de contouren van de nieuwe kerk voor ons kunnen zien. Dan zal er nog een paar jaar over ge bakkeleid moeten worden, maar in 1986, precies honderd jaar na de Doleantie van dr. Abraham Kuyper, is het dan wel zo ver. Professor Runia vindt dat rijkelijk optimistisch. "Van een functio naris als dominee Aalbers, die ook heel goed op de hoogte is van de plaatselijke situaties en die weet hoeveel problemen daar vaak liggen, zou ik toch wel een wat nuchterder opstelling heb ben verwacht". "Als men 'Samen op weg' wil laten mislukken, dan zal men de zaak vooral onder pressie moeten zetten". De Kamper rector vraagt zich trouwens af of een zaak als de eenwording van twee kerken door synoden kan worden beslist zonder raadpleging van de "min dere" vergaderingen. Immers, er zal bij hereniging ongetwijfeld een nieuwe kerkorde komen. En daarbij moet de hele kerk, op al haar niveaus worden betrokken. Groeiproces Runia ziet "Samen op weg" als een groeiproces. De scheiding tussen hervormd en gereformeerd mag dan, zoals de hervormde dr. C. P. van Andel onlangs zei, achter haald zijn, maar, schrijft Runia, die mening moet dan wel worden gedeeld door de meerderheid (minstens tweederde) van de kerken. En dat ziet hij vandaag nog niet. De Nederlandse bisschoppen zul len een commissie instellen die moet nagaan in hoeverre de pas torale werkers en hun activitei ten voldoen aan de Vaticaanse normen. Dat moet op korte ter mijn gebeuren. De andere com missies - over een herverdeling van de bisdommen met de even tuele benoeming van regionale hulpbisschoppen en de priester opleiding - hebben wat de tijd betreft iets meer armslag gekre gen. Gisteren sprak de synode over de basisgemeenten en kritische ge meenten. Met name over de kriti sche gemeenten waren de me ningen duidelijk verdeeld. Sommige bisschoppen wezen op de waarde voor de kerk van een kritische opstelling. Anderen vonden juist dat van de bis schoppen een ondubbelzinnig beleid mag worden verwacht, "ook met het oog op de zwijgende meerderheid die zich zorgen maakt over een zekere toegeef lijkheid in de kerkelijke kaders". De meeste synodeleden meenden echter dat het contact met de kri tische gemeenten niet mag wor den verbroken, in elk geval zo lang mogelijk moet worden vol gehouden. Een te strenge hou ding zou ook verharding van de kritische opstelling veroorzaken. Persman Henk Kouwenhoven acht het niet uitgesloten dat de synode nog de hele volgende week zal duren. Men heeft zich kennelijk verkeken op de omvang van de agenda. De paus vindt de synode zo belangrijk dat tijd geen rol mag spelen. Ieder mag net zolang en zo vaak spreken als hij wil. Omdat de "gewone leken" nauwe lijks aan bod komen, heeft de sy node haar secretaris, professor dr. Jos Lescrauwaet, opgedragen over hen nog een stuk te schrij ven. Wel heeft de synode haar grote waardering uitgesproken voor de activiteit van de leken in dienst van kerk en wereld. "Heel erg". Gerard Zuidberg, voorzitter van de Vereniging voor Pastoraal Werkenden in het bis dom Utrecht waarin zowel pries ters als pastorale werkers zitten), vindt het "heel erg" dat de bis schoppen een paar weken in een isolement over wezenlijke zaken praten en daarover besluiten ne men zonder de gelovigen in Ne derland te raadplegen. "Ik vrees dat ze het heel moeilijk krijgen als ze in Nederland te rugkomen"zei hij in deze vereni ging, die vorig jaar als een soort vakbond is opgericht. Zuidberg krijgt steeds meer het gevoel dat de bisschoppen zich door Rome la ten inpakken. "Als er geen pasto raal werkenden zouden zijn, zou de kerk een stuk minder sterk zijn". In een 20 bij 70 mijl metend stuk van de Atlantische Oceaan, zo'n 700 mijl ten zuidwesten van de Engelse kust (Land's End) waar de oceaan vier kilometer diep is, wordt ook het Nederlandse licht radio-actief afval jaarlijks ge dumpt. Het wordt bij het Energie-onderzoek Centrum Nederland (ECN) in Petten daartoe in beton gegoten en verpakt in vaten van 200 liter. „Deze methode voldoet uitstekend", zei gisteren ECN-directeur ingenieur J. Pel- zer. „Er mag daar volgens internationale afspraken niet meer dan 100.000 ton gestort worden; er is nog maar 5000 ton gestort. Ook volgens conservatieve richtlijnen is de grens dus nog lang niet bereikt". Toch wordt er internationaal (en met name door milieu-organisa ties) druk uitgeoefend om de stoppen met het in de oceaan dumpen van vaten met radio-ac tief afval. En dan komen andere oplossingen in zicht. Eén daarvan is het opslaan van de vaten in kamers, die diep in een noorde lijke zoutmijn zouden moeten worden uitgehakt. Maar die „op lossing" hangt nauw samen met het probleem van het opbergen van het heftig radio-actieve afval van kernenergiecentrales, het kernsplijtingsafval. Alleen voor het licht radio-actieve afval zal men geen zoutkoepel aanboren en geen kostbare mijn in het zout aanleggen en exploiteren. Ten slotte kost het ophalen, verwer ken en in zee dumpen van dit af val slechts 150 tot 200 gulden per vat van 200 liter.s Het afval is voor meer dan 50 pro cent afkomstig uit laboratoria en ziekenhuizen en voor de rest uit kerncentrales (gereedschap) en Petten zelf, waar ook radio-actie ve isotopen worden geprodu ceerd. Het gaat om glaswerk, handschoenen, poetsdoeken en dweilen, filters en ander vast „huishoudelijk" afval, dat in la boratorium radio-actief besmet is geraakt. Het merendeel van dit afval raakt zijn radio-activiteit kwijt na een beperkt aantal jaren; slechts zelden bevat het wat ce- cium en strontium, metalen die de helft van hun radio-activiteit eerst in 30 jaar verliezen. Het ECN is de bij wet aangewezen officiële en enige instantie in ons land die dit afval verzamelt en verwerkt. Het wordt verzameld in speciale, aan laboratoria uitge reikte, 65 centimeter hoge, rode stalen vaatjes van 100 liter. Die worden per auto opgehaald en werden met een 90 tons schroot- pers tot kubusjes geperst, waar bij het volume tot ongeveer een derde wordt teruggebracht. Drie van die kubusjes, ingegoten in beton, vullen dan een 200 liter vat. Onvangs is in Petten een nieuwe volledig automatische al'valpers in gebruik genomen,die met een druk van 1500 ton de rode vaatjes terugbrengt tot een tiende van hun oorspronkelijke volume. Tot een soort dikke pannekoeken, waarvan er zes, omgeven door be ton, in een 200 liter vat gaan. Daardoor wordt het jaarlijks door Nederland in de oceaan te dum pen aantal vaten verminderd van 2000 naar 600. „Een grote sprong vooruit in de behandeling van het radio-actief afval", aldus inge nieur Pelzer. De nieuwe pers naar Nederlands ontwerp, is de enige ter wereld die dit kan. Er is al be langstelling voor gebleken in de Verenigde Staten, West-Duits- land en Frankrijk. De hoeveelheid radio-actief afval neemt jaarlijks toe: Van 280 ku bieke meter in 1970 tot 740 ku bieke meter in 1978. Maar de hoe veelheid radio-activiteit blijft on geveer gelijk. Volgens ingenieur Pelzer is dit te danken aan het streven van de laboratoria naar het gebruik van stoffen die hun radio-activiteit sneller verliezen en doordat in de laboratoria ge voelige meetapparatuur wordt gebruikt, waardoor men met kleinere hoeveelheden radio-ac tieve stoffen toekan. Het gewicht per vat neemt toe. Een vat moet minstens 250 kilogram wegen wil het naar de sliblaag op de oceaanbodem zinken. Met de oude pers werden vaten van 400 kilogram gemaakt, met de nieu we pers vaten van 500 kilogram. De straling aan de buitenkant van de 200 liter vaten mag maximaal 1000 millirem per uur zijn; vaten met zo'n sterke straling mogen slechts een half procent uitma ken van het totaal aantal ter dumping aangeboden vaten. „De vaten gaan eindeloos lang mee in zout water", aldus ingenieur Pelzer. De ECN-coordinator voor de bouw van de nieuwe pers, de heer C. Koning: „Een betonex- pert verzekerde mij eens dat het wel 200 tot 300 jaar duurt eer het beton in het vat verbrokkeld. Laat dat nu eens 100 jaar zijn. Be denk dan wel, dat de straling in de honderd jaar is teruggelopen tot het een miljoenste deel van zijn aanvankelijke sterkte". „Het grootste gevaar voor de vaten op de oceaanbodem is de buiten- druk: op die diepte 400 atmo sfeer. Met de nieuwe pers echter wordt het afval tot 800 atmosfeer samengeperst vóór hét in de 200 liter vaten in het beton gaat", al dus de heer Koning. Maar hoeveel jaar Nederland en andere landen, onder internatio naal toezicht, nu al op deze plek in de Atlantische Oceaan dum Dr. C. Bezemcr, hoofdredacteur van het "Hervormd Weekblad", het orgaan van de Confessionele Vereniging in de Hervormde Kerk, heeft ernstig bezwaar te gen de recente Open Brief van de verontruste gereformeerden aan het hoofdbestuur van de Ge reformeerde Bond in de Her vormde Kerk. Daarin wordt de Bond opgeroepen om zo moge lijk te komen tot één "Vader landse Kerk der Hervorming". Dr. Bezcmer ziet daarin een po ging om een deel van de Her vormde Kerk af te splitsen en te laten samengaan met andere "Schriftgetrouwe gelovigen". "Schrift en Getuigenis", de vereni ging van verontruste gerefor meerden, heeft er, naar haar zeg gen, geen moeite mee, de Gere formeerde Bond te beschouwen als de kern van de eigenlijke Kerk der Hervorming. Dr. Bezemer meent dat de Bond niet om dit stempel heeft gevraagd, al zullen er wel gereformeerde-bonders blij zijn met deze kwalificatie. "Maar dat is niet maatgevend". Ook de confessionelen in de Her vormde Kerk zitten niet op zo'n waarde-oordeel te wachten. Herstel 'Laten we veeleer dankbaar zijn', schrijft dr. Bezemer, "dat er nog velen in de Hervormde Kerk zijn die Gods Woord ernstig nemen cn de belijdenis van de kerk niet als een museumstuk beschou wen. We zijn niet geroepen om een soort ware Kerk der Hervor ming te stichten, maar om te strijden voor herstel van het ge zag van Schrift en belijdenis daar waar dit gezag niet meer wordt erkend. Maar dan dienen wij wel zo lang mogelijk op onze post te hliiven". Dr. Bezemer meent, dat de Gere formeerde Bond dat ook wil. Die heeft altijd gezegd dat de Her vormde Kerk hem lief is. "Dat willen wij graag aanvaarden, ook al zijn er allerlei plaatselijke, door Gereformeerde-Bondsgroepe- ringen gecreëerde situaties vol komen onaanvaardbaar". Tucht Voor dr. Bezemer is de Open Brief van de verontrusten ook "zonder uitzicht". Hij biedt geen oplos sing. "Bovendien is het gevaar zeer groot dat als we nog één stap verder gaan wij terecht komen bij een kerk van ware gelovigen waarin een tucht zonder liefde zou moeten gelden". "Helaas is in de kerken van vandaag van wei nig of geen tucht sprake meer. Dut is erg genoeg. Maar een kerk waarin een tucht zonder liefde wordt gehandhaafd is ook niet overeenkomstig Gods Woord". Bezemer (predikant in Schevenin- gen) ziet als enige weg die van "het voortdurende gebed om de leiding van Gods Heilige Geest en van de voortdurende oproep, waar ook maar mogelijk, om te rug te keren tot de Here". Het hoofdbestuur van de Gerefor meerde Bofid zelf heeft op de Open Brief nog niet gereageerd. pen, wat er op vier kilometer diepte exact met de afval vaten gebeurt, weet men niet. Engelse onderzoekers, die een onderwa tercamera meestuurden, leerden uit de foto's dat de vaten in een sliblaag wegzinken. Watermon sters vertoonden geen meetbare verhoging van radio-activiteit. Deze winter zou, in het kader van een internationaal onderzoek, een schip uitvaren om bodem monsters te nemen. Dit onder zoek is tot de zomer uitgesteld wegens de weersomstandighe den. Het onderzoek zou ook kun nen uitwijzen of er op die diepte in en boven het slib leven is (bij voorbeeld bacterieen). Dat zou ïnvloed^kunnen hebben op het dumpen: Het is immers wel de bedoeling het radio-actief afval ver weg te houden van iedere voedselketen die in de natuur voorkomt. En is er enig leven in het slib, dan wordt aan die essen tiële voorwaarde niet vol daan.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 23