publiek Jan Bekkering: „Ik weet dat ze bang zijn voor LDWS..." „Ik doe het niet, ik doe het lekker toch" Een ploeg waar muziek in zit... MOET JE PAUL V.D. HEUDEN: „SJZ MOTIVEERT MIJ ALTIJD EXTRA" „Doe wat ik zeg" VRIJDAG 25 JANUARI 1980 PAGINA 19 door Sjak Jansen MAASTRICHT - Gisteren presenteerde Peter Post in Maastricht zijn Raleigh-ploeg voor het komende wielerseizoen. Gezien de foto duidelijk een formatie waar muziek in zit. Wereldkampioen Jan Raas speelt vanzelfsprekend de eerste viool, zijn voorganger Gerrie Knetemann ondersteunt hem op de piano. De ouverture was uitstekend, want Raas won als aanloop alvast de Zesdaagse van Maastricht. Het wachten is nu op wat solist Joop Zoetemelk, staande naastdirigent Post. dit jaar in zijn mars heeft De man uit Rijpwetering maakt zijn entree in de overwegend uit Nederlanders bestaande wielerequipe. En heeft, vanwege de aahwezige klasse, grote verwachtingen van dit seizoen. „Moet je nog bami", vraagt Rikkie de spre kende parkiet van de familie W. F. Harm- sen. En: „Vooruit, gaje wassen", beveelt hij er meteen achteraan. Bazin mevrouw Harmsen is inmiddels in een gulle lach uit gebarsten. „Vind je 't geen grappig beest je", vraagt ze vertederd. „Vind je 't geen uniek geval?" Er gaat geen doordeweekse dag voorbij, of ik bgn in de stad en regio wel op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek. Tips en wensen voor 'Publiek' kunt u 's middags tussen één en twee uur aan mij kwijt, tel 071-144941, toestel 215. Schrijven mag natuurlijk ook. Jan Bekkering: "Als je problemen signaleert moet je ze meteen aanpakken" noeg op zijn wenken wordt bediend, dan schreeuwt hij: 'Doe wat ik zeg'. En ziet hij dat hij de familie Harmsen weer eens tuk heeft, dan schroomt hij niet om in een bulderend gelach uit te barsten. Achterhoofd Bertha kan aan al die branie- schopperij geen touw vast knopen. Wellicht dat ze bij één van haar noodlandingen op haar achterhoofd is geval len en dat ze daarom de grap van Rikkies'fratsen niet kan doorgronden. De familie Harmsen daarente gen vat de gein van de blauwe parkiet maar al te goed. Me vrouw Harmsen: „Is het niet machtig dat-ie dat allemaal kan? Daar lach je je toch rot De Leidse heeft het hele reper toire van de sprekende par kiet op de band opgenomen. „Als-ie straks niet meer is, weetje toch altijd nog <vat-ie geweest is hè", verklaart ze. Latijn De parkiet is inmiddels aan het einde van zijn latijn en dreigt z'n repertoire voor een twee de keer ten beste te geven want daar klinkt alweer z'n zelfstandig verbasterde 'schattepappie'. Tijd om op te stappen dus. Tot voor kort placht Rikkie in zulk een geval het zinnetje: 'Gaan jullie nou al weg' quasi belangstellend af te ratelen, maar sedert enige tijd laat hij dat achterwege. Ook nu. Blijkbaar vindt hij die zin niet stroken met de normen die hij aan verantwoorde taal stelt. duld moet hebben gehad, an ders kon z'n spraakvermogen onmogelijk zo ver zijn ont wikkeld. Dat zie je maar aan Bertha, de tweede parkiet in huize Harmsen aan de Leidse Bre- derostraat. Groene Bertha is vier jaar ouder dan Rikkie maar spreekt boe noch ba. „Wij hebben het haar ook nooit geleerd zoals die be jaarde dame het Rikkie wel heeft gedaan", merkt me vrouw Harmsen op. Paplepel Volgens haar moet je een par kiet dat praten met de paple pel ingieten, omdat het op la tere leeftijd geen zin meer heeft. 'Jong geleerd, oud ge daan' dus. En dat gaat niet al- leen bij Bertha op. Rikkie neemt immers lang niet zoveel woorden over als dat hij enkele jaren geleden deed. Maar ach, bij Rikkie weet je nooit welke maatstaven hij daarvoor aanlegt. Zo de wind waait, zo waait z'n jasje. Want waarom een gek zinnetje als 'ik doe het niet, ik doe het lekker toch' bij hem wèl door de beugel kan en een alle daags woordje als 'schatte- boutje' niét is mij niet zonne klaar. De blauwe parkiet is sowieso wispelturig want wie roept er nou de godganselijke dag: „Ik doe het niet, ik doe het lekker toch!" Bertha Bertha begrijpt er in elk geval geen sikkepit van, maar zij is dan ook reeds behoorlijk op leeftijd. Kijk maar naar de manier waarop ze vliegt. Dat gaat de laatste tijd zo zwaar, dat ze het af en toe niet redt en zich uit wanhoop op de grond laat vallen. Dan klinkt er dus een zachte klap en weet de familie Harmsen al hoe laat het is. Rikkie is daarentegen één brok energie. Fladdert op een dag heel wat af. En wil best enige kunstjes uithalen, zij het te gen een vorstelijke beloning. Want uit z'n bazins hand of mond eten doet hij heus niet vooreen handje krachtvoer of zangzaad. Pas als het om een speculaasje gaat, kijk dan wordt het andere koek. Hoestbui Rikkie wekt dus geenszins de indruk van gisteren te zijn. Hij weet precies wat hij wil. En als hij iets wil, roept hij dat gewoon. Wil hij zich onder de keukenkraan douchen, dan is één kik voldoende. Heeft hij behoefte aan wat men selijk contact, dan slaakt hij gewoon de kreet: 'Dag schatje, kusje'. Wenst hij enig medelijden, dan vervalt hij in een hoestbui. Vindt de parkiet dat hij niet ge- Harmsen doet Rikkie uitsluitend als het c Wil Rikkie onder de keukenkraan douchen, dan is één kik voldoende Daartoe nestelt hij zich in de handen van zijn bazin. LEIDEN - Vijftig jaar is hij inmiddels maar wie denkt dat die leeftijd Jan Bekkering tot het miniseren van zijn acti viteiten in de voetbalsport noopt, komt bedrogen uit. In tegendeel, het heeft er alle schijn van dat elk levensjaar de employé bij het Academisch ziekenhuis allengs tot nog meer enthousiastme oproept. periode komt dat pijnlijk aan het licht. Vanaf december hebben we geen trainingsveld meer gezien, mogen we blij zijn dat er nog twee keer op een bevroren veld is ge speeld. De spelers rhokken niet wanneer ze voor de zoveelste keer rond de Vliet moeten ren- Veel inzet, gepaard met de bekende mentaliteit, is het wapen waar mee LDWS zondag ijs en weder dienende stadgenoot Lugdunum zal bestrijden. De eerste confron tatie eindigde in een 2-1 over winning voor de formatie van Ruud de Groot. "Een goede ploeg, dat Lugdunum", zegt Bekkering, "maar ik weet dat ze bang voor ons zijn. In de laatste wedstrijden heeft LDWS name lijk een goede vorm laten zien. Bij Blauw Zwart winnen is geen kat- tepis en het had weinig gescheeld of we hadden de bekerwedstrijd tegen RVC nog gewonnen ook. We kunnen het en dat zal tegen Lugdunum worden bewezen". ROB ONDERWATER Want zoals Bekkering momenteel bij LDWS te werk gaat, is toch alleen weggelegd voor een vaki dioot. Zo kan de oud-trainef van onder meer ARC, RKDEO, Lei den, SJZ en Rijpwetering gerust worden bestempeld. Immers, waar anderen niet slaagden, ge lukte het hem wél om van een vrijwel afgeschreven twee deklasser een waardig elftal te kneden. Een ploeg die het welis waar van inzet moet hebben maar vandaag aan de dag een toontje in de middenmoot meeblaast. En dat is in het verleden wel eens anders geweest. De Vlietclub vocht steevast elk seizoen tegen de degradatie maar het ergste kon in alle gevallen door kunst en vliegwerk worden voorkomen. Nu al heeft LDWS zich van weder om een seizoen tweedeklasse voetbal verzekert door in de competitie een serie punten (10 uit 11) bijeen te vergaren. Bekke ring durfde het aan om routiniers als Wally Gallert en Cock Slin gerland naar de reserves te ver wijzen en jonge balvaardigen als Hannie Sjardijn, Erik van der Weyden en Jan Flippo definitief in de basiself te planten. "Ach, de zogenaamde voetbalken ners fluisterden mij toe dat met LDWS niets was te beginnen", meldt de oefenmeester. "De ploeg zou te oud zijn, er was niets meer van te maken. Het resultaat is inmiddels bekend. Er loopt ge noeg talent rond bij LDWS. Wel iswaar is routine in het elftal nog onontbeerlijk maar die jonge knapen zijn de "hoop voor de toe komst van LDWS. In elke linie heb ik een routinier geposteerd. Ger de Roode in de voorhoede, daarachter z'n broer Cees en in de Even makke parkieten als de zesjarige Rikkie zijn volgens haar man tamelijk dun gezaaid op dit ondermaanse. En dan praat hij even niet over die twee parkieten in Rot terdam, die met een pingpongbal dermate goed uit de voeten kunnen, dat ze op de trainerscursus in Zeist niet zouden misstaan als docenten balbeheersing en kop- techniek. Zo'n groot talent en inzicht als Liefkozing z'n twee soortgenoten voor voetbal hebben, zo'n fijne Het woord 'schatteboutje' bij- neus heeft Rikkie voor taal. De in een blauw verenpak ge stoken parkiet aarzelt niet de olie waarop zijn woorden schat drijft, voortdurend te verversen. Maar dan wel met woorden die in zijn straatje te pas komen. voorbeeld kan kennelijk zijn toets der kritiek niet door staan. Want hoe vaak de fa milie Harmsen hem met deze liefkozing ook over de bol aait, Rikkie weigert gewoon weg het na te zeggen. In het gunstigste geval roept de parkiet dan nog 'schattepap pie'. Want enig gevoel voor coöperatie mag hem niet worden ontzegd. Dat heeft wijlen z'n vorige bazin hem bijgebracht. Een bejaarde dame die met Rikkie jobsge- defensie Gé Dubbeldeman. Zij en uiteraard aanvoerder Wim Visser dragen het elftal en hebben LDWS naar het niveau van van daag getild". Jan Bekkering vormde voetballers, die voorheen bepaald niet tot de rustigste personen binnen de ge kalkte lijnen konden worden ge rekend, om tot pilaren, waarom een keur van jeugdig talent werd gebouwd. Zijn formule: "als je problemen signaleert, meteen aanpakken" heeft duidelijk rijpe vruchten afgeworpen. "De sfeer is uitstekend", vervolgt Bekkering, "ondanks dat LDWS voor tweedeklassebegrippen met een gebrekkige accommodatie heeft te kampen. Vooral in deze ZOETERWOUDE - Paul van der Heijden neemt wel een heel bij zondere plaats in bij Meerburg. De schotvaardige speler studeert al vier jaar in Utrecht dierenge- neeskunde en traint daarom maar sporadisch (dit seizoen pas vijf keer) bij zijn club. Om de conditie toch wat op peil te hou den, traint hij in de Domstad on der leiding van ex-Meerburg trainer Nolen bij vierdeklasser Midlandia. Een onbevredigende situatie noemt hij het zelf. Niettemin zal Van der Heijden komende zon dag waarschijnlijk toch een hoofdrol in "de dorpshappening van Zoeterwou" vertolken. Want met zijn acht treffers is hij ook dit seizoen weer de productiefste speler van de zondag vierdeklas ser. Ook zijn tegenstrever bij SJZ, Theo van Klink, neemt een aparte plaats bij zijn club in. Met zijn 32 jaar is hij een opvallende verschijning in de spits van SJZ. Maar als het aan hem ligt dan be tekent dit seizoen het laatste jaar in het keurkorps van Visser. "Ei genlijk was ik dat vorig seizoen al van plan, maar onze trainer, Co de Visser, heeft me toen overge haald om er nog een jaartje aan vast te plakken toen hij zijn con tract verlengde. Dat heb ik toen ook gedaan, na dat schitterende jaar, waarin we kampioen van de Afdeling werden. Nu wil er toch echt mee stoppen. Dat moeten trainen en je onthouden op de za terdagavond vind ik een te grote belasting", aldus Van Klink, die door zijn ploeggenoten ook wel het opaatje van SJZ wordt ge noemd. Meerburg-SJZ wordt dus voor de blonde spits zijn laatste derby. Een wedstrijd die de laatste jaren (sinds *63/'64geen enkele keer in het voordeel van de bewoners van sportpark Haasbroek werd beslist. "Hoe dat komt weet ik niet", probeert Van Klink een re- Meerburg is in dat 'soort wed strijden altijd veel gemotiveerder en feller. Zelf word ik er ook niet koud of warm van, maardat komt misschien door mijn leeftijd". Paul van der Heijden kijkt bedui dend meer uit naar de dorpsder- by. "Want", laat hij weten "ik zie het nog steeds als een prestige- strijd. Het is altijd een hele ge beurtenis. Ik mis de sfeer er nu wel wat om heen, maar in beide Theo van Klink: -laatste seizoen kampen wordt er de hele week al overgesproken en wedden schappen op het resultaat afge sloten. Voor dit duel isde interes se geloof ik iets minder dan nor maal, maar dat komt omdat velen er vanuit gaan dat de wedstrijd wordt afgelast" De Meerburger. die vorig jaar nog een proefwedstrijd voor Feye- noord speelde, drie keer in dat oe fenduel scoorde, maar uiteinde lijk niet capabel werd geacht, staat tegen SJZ niet In de spil opgesteld. "Sinds kort opereer ik op de rechtervleugel en staat een A-junior, Ton Weijers, op die po- sitie. Het bevalt me prir na op die nieuwe plek". Het is e< •n van de vele verschuivingen in het team, want doelman Peter van der Heijden vertrok naar FC Den Haag en laatste man Van Mil werd teruggeplaatst na iar de re servers. "Daardoor inca: dit jaar veel meei «egentreffers". vult Van der Heijden a< in, "want Peter, mijn broer, zorgde voor de nodige rust en die ontbreekt op het moment. We spelei n dit sci- zoen bijvoorbeeld veel te Wissek vallig. Mochten we zond ag echter op de top van onze wisselvallig heid zijn dan verslaan we SJZ. Daar ben ik van overtuigd". HERMAN POOS

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19